Jïicuiuc £riirsd)c GTmirant Prijsstabilisatie mag niet van loonzijde in gevaar komen EISENHOWER STEMT IN MET NEUTRALE ZONE Adenauer en Macmillan zijn *t eens over Navo Protest tegen Hongaarse beschuldigingen Bankrover gearresteerd bij Belgische grens Weer door het Suezkanaal Wegenbouwers ontslaan zelfs stafpersoneel i«j if sl lü IS SÉ J 1= - If 'reS DONDERDAG 9 MEI 1957 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- Advertentie.afdeling: Tel. 31441. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Directie: F. DIEMER W. J. ENSERINK CHR1STELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Achtendertigste jaargang No 10951 Stiatvaittct h ab«bln« "nnbtrtinUgbenspett Zoeker naar schoonheid ZIE PAGINA 5 Voorzitter Sociaal werkgeversverbond: Werknemers voelen niets voor 'n verder solidariteitsbeslag TAAAR HET prijsstabilisatiebeleid niet van de loonzijde in gevaar mag worden gebracht, dient de huurverhogingscompensatie strikt te wor den beperkt tot 2 pet van de loonsom. Voorts dient met incidentele loons verhogingen de grootste terughoudendheid te worden betracht. Slechts op deze wijze kan worden voorkomen, dat de loonontwikkeling in 1957 opnieuw, evenals in 1956, zou leiden tot overbesteding en inflatie. Dit zeide vanmorgen mr. F. H. A. de Graaff, voorzitter van het Centraal sociaal werkgeversverbond, dat in Rotterdam een besloten ledenvergadering hield. Mr. de Graaff, die een groot tal sociale vraagstukken besprak, zeide over de compensatie van de huurverhoging onder meer: Er is een vreemd politiek contrast in de wed ijver waarmee men enerzijds langs kunstmatige wegen de eigendoms vorming wil stimuleren, terwijl men anderzijds de rechtmatige eigenaren van een groot deel van ons woning- bezit rechtsherstel onthoudt. Im mers, men laat een prijsbeheersing voortduren waarbij een onredelijk laag niveau veel te lang wordt ge- gehandhaafd. Sprekend over het mijnconflict. zeide hij de langzaam-aan-actie ongebruikelijk en onbetamelijk te achten, omdat hier mee het overleg in de Mijnindustrieraad werd doorkruist. In dit verband bepleitte hij daarom de vaststelling van een zekere tijdsduur gedurende welke periode de mogelijkheid tot wijziging der arbeids- voorwaardenverordening niet openstaat of althans sterk wordt beperkt. Ook dringend nodig, aldirs mr. De Graaff. nader te onderzoeken in hoevei Robin verdient te weinig voor zijn prinses Het is duidelijk geworden, dat de a soluut afwijzende houding van de Zweed se koning tegenover de romance prins RIargarctha-pianist Robin Home noi meevalt. „Zelfs een prinses heeft e kostwinner nodig", is zijn mening. „Prin ses Margaretha. die over weinig geldmid delen beschikt, zou als ze met Home trouwt, zelf naar de markt moeten gaan. zelf moeten koken en zelf het huishouden De woordvoerder van het Zweedse ko ninklijke huis. baron von Essen, verklaar- dè, dat er geen bezwaar wordt gemaakt tegen de maatschappelijke positie van Robin Douglas-Home. die „naar wij heb ben vernomen, een zeer sympathieke Jon geman is". De hinderpaal is: hij verdient absoluut te weinig om de prinses te kun nen onderhouden. Sukarno's noodwet afgekondigd De Indonesische regering heeft gister avond de noodwet tot instelling van Su karno's nationale raad afgekondigd. Deze komt onder leiding van president Sukarno en deze beslist na raadpleging van het kabinet over benoeming en ontslag van leden. De leden zullen de landbouwers, arbei ders. intellectuelen, zakenlieden, islami tische gedelegeerden, rooms-katholieken. protestanten, vrouwen- en jeugdorganisa ties en de initiatiefnemers tot de onaf- hankelijkheid-sproclacatie vertegenwoordi gen. Voorts zullen zitting hebben deskun digen inzake provinciale vraagstukken, burgerlijke en militaire autoriteiten en ministers, wier lidmaatschap noodzakelijk wordt geacht. Het ledental wordt in de wet niet geneomd. De toelichting ver klaart dat een nationale raad vereist is voor kanalisering van de aspiraties der groeiende krachten in de maatschappij die voortdurend in beweging zijn en in de bestaande instellingen geen behoorlijke uitlaat kunnen vinden. De legerwoordvoerder te Djakarta maakt bekend, dat Ramawi Ishar. verte genwoordiger te Djakarta voor de revo lutionaire raad van Midden Sumatra, om veiligheidsredenen door de politie is ge arresteerd. organisaties onder dergelijke omstandig heden kunnen worden verplicht zich tij dens zo'n periode van elke actie te ont houden. Over de uitbouw der sociale wetgeving zeide mr. De Graaff de stellige overtui ging te hebben, dat de werknemer in het algemeen afwijzend staat tegenover een verder „solidariteitsbeslag" op zijn loon. Bij hoger loon. zo zeide hij, is er boven dien meer kans op produktieverhoging dan bü stijging van het inhoudspei tage op het loon. En uit de vergroting van de produktie moeten de knikkers ko men die minister Suurhoff nodig heeft om zijn plannen tot uitvoering te brem Tevens merkte spreker op, dat zijns in ziens een verdere verlaging van de pre mie voor de werkloosheidsvoorziening per 1 januari mogelijk is, daar het reser fonds in vijf jaar vrijwel volgestort Driekwart miljard gulden is boven de werkelijke kosten opgebracht en gereser- veerd door bedrijfsleven en overheid. Ook zeide hij: inmiddels noopt het te hoog gestegen peil van de reserve van het kinderbijslagvereveningsfond6 tot verdere premieverlaging. Aan de onnodige en niet op de wet berustende vorming van overschot ten dient een einde te worden ge maakt. Tevens kan de reserve zon der enig bezwaar, met vijfenzeven tig zoal niet met honderd miljoen worden verlaagd. Ieder billijk voorstel zal in overweging worden genomen PRESIDENT EISENHOWER staat wel willend tegenover elk voorstel tot 'orming van een neutrale zone in Euro pa, die zowel communistisch als niet- nunistisch gebied omvat. Op zjjn wekelijkse persconferentie verklaarde Eisenhower, dat het gebied dat voor zo'n zou worden vastgesteld, van groot belang Is. Ook sprak de president over het re- :nte Russische voorstel tot beperkte wederzijdse luchtverkenning van Amerl- n de Sowjetunie. Over dit plan (luchtverkenning van oostelijk Siberië door Amerikaanse vliegtuigen In ruil verkenning van Alaska en het wes ten der V.S. door vliegtuigen der Sowjet unie) zei hij, dat het „een ernstige bestu dering waard is." Het gaat er hierbij vol gens Eisenhower niet zozeer om. welke gebieden voor luchtverkenning worden opengesteld, als wel om hetgeen er In die gebieden te verkennen valt. Uit het Russische voorstel blijkt, vol gens de president, dat op de Londense ontwapeningsconferentie van nu harder en eerlijker wordt gewerkt dan bij vroe gere gelegenheden. Hij stond zeer gereserveerd tegenover het idee van een nieuwe conferentie op het hoogste niveau. ..Als de'Russen met dergelijk voorstel komen, willen wij t weten, waarover zij zouden willen spreken." vond Eisenhower. In Londen heeft de Russische delegatie het Britse plan voor aankondiging van tevoren, beperking en uiteindelijk verbod van proefnemingen met kernwapens als onpraktisch verworpen. Alan Noble, de Britse gedelegeerde, zei deze afwijzing zeer te betreuren, omdat het voorstel wel degelijk een constructieve bijdrage levert tot de oplossing van het ontwapenings- Ondanks onenigheid over terug trekken van Engelse troepen HET IS NOODZAKELIJK, dat de Navo een doelmatig en afschrik wekkend middel tegen een aanval blijft. De land-, zee- en lucht strijdkrachten van de Navo dienen een schild te blijven voor de bescher ming van het grondgebied der aangesloten landen. Dit is de conclusie waartoe de Britse premier Macmillan en de Westduitse bondskanselier Adeuauer bij hun besprekingen in Bonn zijn gekomen. Hanneke, fijn in het bad. Zieke moeder ziet kind weer (Van een onzer verslaggevers) 1TONINGIN JULIANA legde gistermid dag haar bontstola af, zette haar tasje op de grond en knielde naast een plastic zeiltje in het Zeehosvitium te KiikRuin. Vader en moeder: vanavond zien we Hanneke weer. De op last van de Hongaarse rege ring vernietigde Nederlandse poot- aardappelen zijn niet besmet ge weest. Dit heeft de plaatsvervangen de secretaris-generaal der Verenigde Naties, Philip de Seynes, gisteren New York onomwonden te ken- gegeven aan de Hongaarse af gevaardigde bij de V.N., Peter Mod. Dc plv. secretaris-generaal grondt deze positieve mededeling op het onpartijdig cpschappeiyk onderzoek van de Deen- plantenzieklckundige professor Pros per Bovlen. Onder deze omstandigheden." zo schreef De Seynes aan de Hongaarse af- jrdigde. „is het betreurenswaardig, dat de pootaardappelen. die door de Ne derlandse regering werden aangeboden, gebruikt zijn voor het doel. waar- zij waren bestemd en waarvoor uit gebreide regelingen waren getroffen tus- de regeringen van Nederland en Hon- Bredase kassier met revolver bedreigd TP WEE BANKROVERS hebben zich gis teren meester gemaakt van al het kasgeld uit het bijkantoor van de Neder landse Handelmaatschappij in de wijk Princenhage te Breda. De buit ruim ƒ5000 werd onder bedreiging met een revolver ontfutseld aan de filiaalhouder Janssen. Eén van dc overvallers is ge arresteerd. De mannen kwamen per auto. Eén van hen ging naar binnen en vroeg de juf frouw. hem 500 Belgische francs te wis selen. Zij liet de vroege klant even wach ten op de filiaalhouder en deze haalde al het kasgeld uit zijn bureaula. Op dit moment kreeg de heer Janssen een revolver onder zijn neus geduwd. De overvaller gaf opdracht, al het geld in een enveloppe te steken en deze af te geven. Daarna moest de filiaalhouder met zijn gezicht tegen de muur gaan De overvaller maakte zich met zijn metgezel in de auto snel uit de voeten, de filiaalhouder volslagen overstuur ach terlatend. In de bossen bij Turnhout is gister middag één van de twee overvallers ge arresteerd. Het was de 29-jarige J. var S. uit Borgerhout. Men vond op hem 4000 en het contactsleuteltje van eer testolen auto. Ook de tweede man werr. in het bos ontdekt. Hij wist te ontkomen garije. het internationale comité van het Rode Kruis en de voedsel- en landbouw organisatie van de Ver. Naties." Ook de Nederlandse afgevaardigde bU de V.N.. de heer C. W. A. Schurmann. heeft zich tot dc Hongaarse vertegen woordiger gewend. HU schreef o.m.: „Ge zien het rapport van de Deense deskun dige is de Nederlandse regering ervan overtuigd, dat voor de weigering van de aardappelen door de Hongaarse regering geen grond bestond. Derhalve wenst de Nederlandse regering een duidelijk pro test te laten horen tegen dc houding en de beslissing der Hongaarse regering." Dertien van de 15 leden van de associa tie van gebruikers van het Suezkanaal. de Scua, hebben gisteren te Londen ge meenschappelijk besloten hun schepen toe te staan door het Suezkanaal te va ren onder de Egyptische voorwaarden, zij het onder protest. Zij zijn besloten zich alle rechten voor te behouden han gende een definitieve oplossing van de toekomstige exploitatie van het kanaal op meer bevredigende voorwaarden. Frankrijk en Spanje hebben hun stand punt niet bekendgemaakt, omdat de af gevaardigden van deze landen nog op instructies wachten van hun regeringen. Vandaag zou besloten worden wanneer het advies tot vermijding van het Suez kanaal zal worden ingetrokken. NIEUWE KAMERLEDEN Als opvolger van het Tweede-kamerlid J. C. Dcerlng (soc.), die ontslag heeft ge nomen, komt op de desbetreffende lijst de heer Grashuis te Hoogland voor. Als op volger van het Eerste-Kamerlld mr. F. Teulings. die eveneens ontslag neemt, komt in aanmerking de heer Ph. C. van Campen te Eindhoven. welke inrichting zij een half uur tevoren officieel had geopend. Op het zeiltje zat kleine Hanneke van Haasteren, twee jaar oudeen blond polio-patiëntje dat in het Zeehospitium volkomen hoopt te genezen. De Koningin pakte een speelgoedvisje en een bal, en speelde met Hanneke, die het uitkraaide van plezier. Op een afstand van vijftien kilometer hemelsbreed lag de moeder van Hanneke aan het bed gekluisterd, door een rugge- mergziekte gedeeltelijk verlamd. Ruim drie maanden heeft de moeder haar doch tertje niet gezienmaar vanavond zal ze haar kind weer ontmoetenop het televisiescherm, want bij het tafereeltje in het Zeehospitium snorde de camera. KINDERVERLAMMING In de kleine huiskamer in de Loden- steynstraat te Delft vertelde vader Van Haasteren de ziektegeschiedenis van zijn vrouw en zijn jongste van vier kinderen. Op 25 juli van het vorig jaar werd zijn vrouw ziek en nwest ze worden opge nomen in het ziekenhuis ..Bethel"- Drie dagen later moest hij zijn Hanneke naar hetzelfde ziekenhuis brengen. De artsen stelden de diagnose: kinderverlamming: Een halfjaar later, in januari, mocht me vrouw J- M. van Haasteren naar haar woning vervoerd worden, om daar verder te genezen. Af en toe mag zij nu een poosje in een gemakkelijke stoel zitten. Sindsdien heeft ze haar dochtertje niet meer gezien. In Bethei droeg vader Van Haasteren zijn jongste tweemaal in de week tijdens het bezoek naar moeder. Moeder ging naar huis. Hanneke moest nog blijven. Een paar weken later opende het splin ternieuwe Zeehospitium in Kijkduin de poorten van de eerste patiënten. Hanneke was erbij. Iedere dag heeft moeder Van Haasteren naar de thuiskomst van haar dochtertje liggen wachten. Dit zal echter nog wel enkele maanden durenhoewel Hanneke goed vooruit gaat en reeds al leen rechtop kan zitten, ook buiten het bad VOOR DE TELEVISIE Collega's van de heer Van Haasteren uit het militaire magazijn aan de Delftse Paardenmarkt hoorden dat de Koningin de opening van het Zeehospitum zou verrichtenTerecht veronderstelden zij: daar zal de televisie wel bij zijn. Zij In een gezamenlijk communiqué wordt meegedeeld, dat de Westduitse minister van defensie Strauss binnenkort Londen zal gaan ter bespreking var fensieproblemen. die voor beide landen van belang zijn. Ongetwijfeld is er ir Bonn openhartig tussen de beide staats lieden gesproken. Van Westduitse zUde is duidelUk t< verstaan gegeven, dat de Engelse plan nen tot terugtrekking van troepen var het Europese continent een gevaar vooi de Navo betekenen. Macmillan echter kon op. dit punt geen toezeggingen Vandaag verduidelijke Macmillan dit met de mededeling, dat hij Bondskanse lier Adenauer beloofd heeft dat Engeland (geen bres) zal veroorzaken in de wes terse verdediging door de troepeninkrim ping op het vaste land. Hij weigerde echter categorisch te verklaren dat Adenauer met de Britse defensieplannen ingenomen was. Het bezoek van de Britse premier ein digde met een hartelüke toast var Adenauer op de vriendschap van beide landen. Terwfll hU *U" glas champagne ophief, zei Adenauer: „De Engelsen even goede Europeanen als wij." 1 millan antwoordde: „W« zullen onze taak verder als vrienden vervullen." De langdurige gesprekken in Bonn tijdens een boottocht op de Rijn hebben heel duidelijk gemaakt, dat zowel Adenauer als Macmillan dezelfde beoor deling hebben over de papierregen, die Moskou op hun schrijftafels doet r dalen. Evenzeer heeft Macmillan weder om de Duitse hereniging een noodzake lijkheid genoemd. Ook over de Europese verdragen, de vrijhandelzone en Britse plan tot samensmelting van Europese vergaderingen, het „grand de sign", is gesproken. In het communiqué wordt verklaard dat er zo spoedig mogelijk een vrijhan- delsgebied moet komen om de Europese markt aan te vullen. En dat er gemeen schappelijk naar gestreefd moet worden de structuur van de talrijke bestaande nog in het leven te roepen Europese stellingen en parlementaire lichamen vereenvoudigen en op te helderen. In Bonn herhaalde Macmillan, dat de Britse handelingen worden bepaald door de wens de Europese en Atlantische soli dariteit te versterken. Nuttig is ongetwij feld geweest, dat gepraat Is over de zg. Eden-plannen, die al tweemaal door de auteur zelf gewijzigd zijn en waaraan ta' van interpretaties zijn gegeven. Macmil- belden naar de televisiestudio in Bussum en kregen alle medewerking toegezegd. Er zou een speciale opname van Hanneke worden gemaakt. Dit was wel in strijd met de regels die de journaalmensen van de TV in acht moeten nemen, maar men wilde voor deze bijzondere gelegenheid wel een uitzondering maken. Een radiohandelaar in Delft gaf ook spontaan zijn medewerking en vanmorgen heeft hij een televisietoestel bij de familie Van Haasteren opgesteld, zodat moeder Van Haasteren vanavond haar kind weer zal kunnen zien. Een paar minuten zal het gezinnetje van vader, moeder, Dik/11), Elly(9), Bertje(S) en Hanneke weer ver- tigd zijn. Verenigd als nooit tenoren, iet de Koningin op het televisiescherm. TAE BESTEDINGSBEPERKING en de kapitaalsschaarste heeft dc bedrUven in een wegen- en grondbouw zeer ernstig getroffen, zei gisteren de heer J. Heymans op de jaarvergadering van dc Ncd. katho lieke aannemers- en patroonsbond. De terugval in de arbeidsactlviteit bedraagt meer dan 75 procent. De werkzaamheden die nog worden uitgevoerd, zijn werken, die al een lange tijd lopen en sporadisch komen er nieuwe opdrachten bij De situatie is zelfs zodanig geworden, dat tal van bedrijven een begin maken met het ontslag niet alleen van de kern van vakbekwaam machinepersoneel. maar ook zelfs van functionarissen van de staf. Vrijwel alle asfaltmachines staan stil en nog maar circa 20 procent van de cemen.beior machines zijn in werking, aldus de heei Heymans Dit door de Hilversumse bak ker J. Oude Weernink geheel uit suiker vervaardigd werk stuk, dat in 250 uren is ge maakt, toont een gevelfront van de Amsterdamse grachten huizen met de Westertoren, de Ridderzaal, het Hilversumse raadhuis en een stukje Rotter damse haven. Het is te zien op de internationale bakkerij tentoonstelling die op het ogen blik in Dusseldorp (Did.) wordt gehouden. Ian en Adenauer zouden het erover eens geworden zijn, wat men nu voortaan zal verstaan onder het Edenplan, wanneer dit weer op tafel moet komen. W.E.V. verlangt: Dertig divisies met A-wapens nE ASSEMBLEE van de Westeuropese Unie te Straatsburg heeft gisteren in een resolutie verklaard, dat alle weste lijke slrUdkrachten op gelUke voet dienen te worden uitgerust met tactische atoom wapens en geleide projectielen. Voor een doeltreffende vooruitgescho ven defensie van West-Europa langs het IJzeren Gordijn zijn tenminste dertig divi sies nodig, die uitgerust moeten zijn met taktische atoomwapens en strategische luchtmacht, die over kernwapens beschikt. De resolutie, waarin deze punten vervat zijn, werd aangenomen met 39 stemmen, tegen zeven Duitse socialistische stem men en 19 (Engelse) onthoudingen. Eén assemblee Vandaag houdt de assemblee zloh bezig met het vraagstuk van één Europese ver gadering, die de plaats moet innemen van de thans bestaande parlementaire verga deringen. De Nederlandse afgevaardigde Van der Goes van Naters (soc.) bracht het rapport uit De Britse wens om de Amerikaanse en Canadese parlementsleden op te nemen, zoals het Britse plan „grand design" dat schetst, verwierp spr. Wel groeit het ver langen naar één enkel, zuiver Europees orgaan. Maar geen orgaan, waarin de be voegdheden van de bestaande vergade ringen verwaterd worden. Het Britse plan stelt een lichaam voor, dat ongekend in gewikkeld is. Er zal een oplossing gevon den moeten worden, die de praktische voordelen van één assemblee biedt, zon der de thans bereikte resultaten weer ver loren te doen gaan. Evipan nu onder de hamer Morgen en zaterdag gaat te Rotterdam de complete inventaris van de tandheel kundige inrichting Vacupan, voorheen Evipan, onder de hamer. De eigenaar, de tandteohnicus J. v. W., is onlangs verdacht van belastingfraude, gearresteerd en in gesloten ln het huis van bewaring. Nederland staat op de zesde plaats voor wat betreft de hulpverlening aan de min der ontwikkelde gebieden in geld. De Ne derlandse bijdrage bedraagt 8.2 dollarcent per hoofd van de bevolking. Canada staat bovenaan met 13,2 dollarcent. DODEN OP DE WEG Door onbekende oorzaak kwam gister avond te Vught de 26-jarige leraar J. Uphof uit Den Bosch met zijn auto op de linkerhelft van de Helvoirtseweg. Hij botste op een auto van een Tilburgse hoogleraar en kwam om het leven. In het centraal ziekenhuis te Alkmaar overleed de 82-jarige J. Hulskamp, die dinsdag geen voorrang verleende en werd aangereden door een 'vrachtauto. Ta Jutphaa6 vloog door te grote snel heid dc 18-jarlge G. S. M. uit Benschop met zqn auto uit een bocht en schepte de landbouwer Van G. uit IJ6selstein, die op zijn bromfiets reed. De landbouwer werd over een brugleuning geworpen en belandde in de berm van het Amsterdam- Rijnkanaal. HU was op slag dood. HET WEER IN EUROPA Stockholm DK* regen WNW 2 10 0. Aberdeen regen O 2 7 Luxemburg regen zw. bcw. OZO 4 O 3 10 0. 8 0. half bew. ONO 1 15 3 15 0 lerlfjo onbew onbew. licht bew. OZO 3 ONO 3 9 0 11 0 9 0 11 0 Sr°-. ha°f bcw. regen windstil ZW 2 ZO 2 ONO 1 15 0 11 0 13 0 17 0 12 5 20 0 WEERBERICHT Veel bewolking De Bilt verwacht tot morgen- avond: Veel bewolking met plaatselijk enige regen. Ner- gens meer nachtvorst en mor- gen overdag iets hogere tem peraturen. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. (Opgemaakt om 11.15 uur) ZON EN MAAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1