Suggestie van Questroo maakte regeling aanvaardbaar Veilig V er keers-f oto wedstri j d voor amateurs Is de toekomst van het chr. onderwijs donker? Ledental Chr. besturenbond Leiden groeit gestaag Prof. F. D. Holleman zaterdag zeventig jaar Zendelinge Vorsteveld over het werk in Afrika Gezamenlijk speeltuinwerk werd twintig jaar geleden begonnen BUISMAN NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 8 MEI 1957 Vakantie voor kruideniers en melkhandelaren Rembrandt-prijs (f 5000niet alleen voor de schilderkunst TTET „VOORSTEL tot het vaststellen van een vakantieregeling voor AA kruideniers en melkhandelaren" heeft in de gistermiddag in Leiden gehouden raadsvergadering heel wat stof tot spreken gegeven. Het resul taat was, dat de regeling toch werd aangenomen, maar met deze wijziging van artikel 1 van de verordening, dat de vakantieperiode niet ligt tussen 21 juli en 18 augustus maar tussen 14 juli en 25 augustus. Deze wijziging was het resultaat van de suggestie van de heer Questroo (prot.-chr.), die het tijdvak van 1 juli tot 31 augustus had genoemd. Het debat ging niet zozeer over de verordening als over de manier waarop deze is tot stand gekomen. Deze wijze had de instemming heer Langezaal (P.v.d.A.) bepaald niet. De werknemersorganisaties zijn niet in gekend, zei hij. Van een behoorlijk overleg met het grootwinkelbedrijf ook geen sprake geweest. De regeling kwam. naar de mening van de heer Lan gezaal. ook te laat; vele werknemers i het grootwinkelbedrijf hebben hun v« kantie al vastgesteld. Hij drong aan op een meer aanvaarc bare regeling door middel van grotei spreiding en beval het college van B. e W. aan. het voorstel maar terug te neme en de partijen voor een vruchtbaar ovei leg rond de tafel bijeen te laten komei Ook de heer Portheine (v.v.d.) meende, dat de gevolgde procedure de toets van de kritiek niet geheel kan dooi staan. Dat de werknemersorganisaties nii gehoord zijn, betreurde hij. Maar tegen over de bezwaren die door de coöperatie Vooruit naar voren waren gebracht, de meerderheid der kleineren, die vóór het invoeren van deze regeling i raadslid. En daarom kon de heer Porthei ne met het voorstel van het college Geen uitstel De heer DeBree (k.v.p.) vond, dat het gemis van een deugdelijke regeling in de kring der kleineren zwaarder woog dan de bezwaren van één bedrijf. Ondanks de gerechtvaardigdheid van de kritiek hij zijn stem gaarne aan dit voorstel ge- De procedure is niet fijn geweest, maar om nu weer te zeggen, dat de zaak maar moet worden uitgesteld, daar voel ik toch niets voor. Dat gaf de heer De Klei (prot.-chr.) te verstaan. Het grootwinkelbedrijf voelt inderdaad niet zo veel voor deze regeling, maar dat is wel begrijpelijk; dit hoeft niet zoveel moeilijkheden te overwinnen om een va kantieregeling te treffen. Bij de kleine zelfstandigen is dit echter anders. Het betoog van de heer Langezaal werd ondersteund door de heer Meester (p.v.d.a.). Deze had ernstige bezwaren te gen de gevolgde procedure. Hij meende, dat het het prestige van de raad niet ten goede zou komen, als de raad dit zon der meer slikte. Wijziging De prot.-chr. afgevaardigde Questr opende zijn aandeel in het debat met te merken, dat de behandeling van deze vakantieregeling wel laat geschiedt. Hij wees erop. dat het college de Leidse Mid denstands-Centrale en de drie organisa ties van werknemers in de gelegenheid heeft gesteld, hun mening aangaande het verzoek van de Leidse Kruideniers-Cen trale en de Federatie van Zuivelhandela ren te Leiden kenbaar te maken. De heer Questroo meende, dat de lijkheden zouden worden opgevangen, als artikel 1 van de verordening in dien zin werd gewijzigd dat het aangegeven tijd vak niet 21 juli tot 18 augustus maar 1 juli tot 31 augustus is. Nadat mr. dr. Knol (prot-ehr.) nog had gesteld, dat het hier ging om de privé belangen van kleine zelfstandigen, kreeg AGENDA VOOR LEIDEN Woensdag Grote zaal Den Burcht, 8 uur: ballet school Swinkels-Hendrics, leerlingen-uit voering. Gebouw Leger des Heils, Hooigracht, 8 uur: herdenking 70-jarig bestaan van L. des Heils in Nederland. Kleine zaal Stadsgehoorzaal, 8 uur: Ver eniging van oud-leerlingen der Ambachts school, „Oorsprong, fabricage, verwer king en toepassing van Fusée Céramique". Logegebouw, Stccnschuur 6, 8 uur: Ar- jos-meetlng, prof. dr. S. U. Zuidema over „Als geweld gezag wordt", met forum Schouwburg, 8 uur: Chr. mandoline en toneelgezelschap, opvoering van „Mijn zoons", toneelspel in drie bedrijven vaD Arthur Miller. Miüitair terrein Morsweg, 8 uur: blok- ploegwedstrijden A-kring Leiden B B Pieter de la Courtstraat, 8 uur: open luchtsamenkomst Baptisten Gemeente. Donderdag Afdeling Leiden Ned. Vereniging van Huisvrouwen, bezoek aan Kon. Koekfa- brieken te Deventer. Schouwburg, 8 uur: toneelgroep buurt en speeltuinvereniging „De Professoren- wijk", jubileumvoorstelling ter gelegen heid van tienjarig bestaan. Foyer stadsgehoorzaal, 8 uur: Vereni ging van Zeeuwen „Luctor et Emergo", toneelavond, opvoering van blijspel „Boer- derie de Katte" (in klederdracht). Gebouw Het Groene Kruis, Middelweg 38, 8 uur: ledenvergadering Prot. vereni ging voor Gezondheidszorg „Het Groene Kruis". Pieterskerk, 8 uur: N.C.R.V.-samenzang voor Leiden en omgeving, voor uitzending op woensdag 15 mei. Oegstgeest: Recreatiezaal „Ende geest". 8 uur: feestavond ter herdenking van de bevrijding. VrUdag Grote zaal Den Burcht, 7.30 uur: propa- ganda-feestavond Chr. jeugdvereniging U.K.S. De Doelen, 8 uur: algemene ledenverga dering Drie-Octobervereniging. Antonius-clubhuis, 8uur: Leidse Assu rantieclub, opvoering door toneelclub A.M.V.O. te Amsterdam van het blijspel „Het hing in de lucht". Dienst der apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door de apotheek Herdingh en Blanken. Hogewoerd 71, tel 20502, de apotheek Reijst, Steenstraat 35 tel. 20136, en de apotheek te Oegstgeest Wilhelminapark 8, tel. 26274. Eenvoudige oplossing wethouder Menken (k.v.p.) het woord. Hij gaf toe, dat de procedure niet zo ge lukkig was, ofschoon hij ontkende, dat er geen enkel overleg is geweest. De wet houder constateerde een zekere mate vaiv onwil bij de coöperatie Vooruit, die wel tot overleg wilde komen, maar dan met het oog op het jaar 1958. Het vooroverleg is weliswaar niet geheel juist gespeeld, maar anderzijds is deze regeling toch uitermate belangrijk voor een grote groep. Namens het college verklaarde de heer Menken, dat hij geen reden zag om de zaak terug te nemen. Redelijk Toen de pauze voorbij was vroeg de heer Langezaal wederom het woord. Hij beklemtoonde, dat hij in zijn betoog niet voor de coöperatie Vooruit alleen heeft staan pleiten. Hij hekelde de gevolgde procedure als kinderspel. De heer Mees ter hoopte, dat hij niet nog eens voor een dergelijke situatie zal worden geplaatst en dat naar een zo groot mogelijke sprei ding in overleg met het grootwinkelbe drijf zal worden gestreefd De heer Menken deelde nog mee het college in een wijziging van artikel 1 van de verordening een redelijke moge lijkheid zag om de zaak op te lossen. D< raad ging hiermee 'akkoord, dat de data 21 juli en 18 augustus werden veranderd in resp. 14 juli en 25 augustus. Een gro tere tijdruimte zou. naar de heer Menken uitlegde, op tegenstand in Den Haag kun nen stuiten. Prijs Een jaar geleden besloot de raad tol het instellen van een vijfjaarlijkse Rem- brandtprijs van f 5000 voor schilderkunst grafiek of beeldhouwkunst. B. en W. acht ten het nu de beste oplossing, de Rem- brand-tprijs voor dit jaar alleen beschik baar te stellen voor een werk op het ge bied van de schilderkunst. Verder stellen zij voor. dat deel van het besluit van vorig iaar dat betrekking heeft op de beeld houwkunst, te schrappen, aangezien Rem brandt zijn roem niet heeft verworven op dit gebied en een prijs van 5000 voor deze tak van kunst bovendien te laag moet worden geacht. De heer Questroo zou het niet goed kunnen waarderen, als alleen werken van schilderkunst voor beoordeling in aan merking kwamen. Rembrandt is niet al leen schilder, maar ook etser geweest Wethouder Van Schaik (p.v.d.a.) wees de heer Questroo echter op artikel 1 lid 1 van de verordening op de verlening van de Rembrandtprijzen der gemeente Lei den, dat luidt: „Ter bevordering van de scheppende kunst in Nederland wordt eer Rembrandtprijs voor de schilderkunst uit geloofd. Eveneens kan een Rembrandt- prijs voor de grafiek worden uit geloofd". De heer Van Schaik zei dan ook, dat het niet is uitgesloten, dat in 1961 de prijs voor een kunstwerk op het gebied van de grafiek beschikbaar wordt gesteld De verordening werd aangenomen. Zo als alle andere voorstellen van B. er die wij bij de aankondiging van deze raadsvergadering al hebben gepubliceerd Tijdens de vergadering werd nog een punt aan de agenda toegevoegd: aankoop van twee woonhuizen met een pakhuis, staande aan de Middelstegracht, nummers 64, 64a en 64b. De gemeente moet er f 7075 voor betalen. Demonstratie van gehoorapparaat De firma Paes gaf gisteravond in samenwerking met een fabriek te Eindho ven in de Stadsgehoorzaal-foyer eer demonstratie van een modern gehoor apparaat, dat, gebruikt in een bepaalde ruimte (een concert-, toneel- of vergader zaal), de slechthorende in staat stelt elektromagnetische trillingen mee op te vangen, die in die ruimte worden opge wekt via een de gehele ruimte omspan nende draad. De gehoorapparaten, die bij de ingang van de zaal aan de bezoekers werden uitgedeeld voor gebruik tijdens de demonstratie, werden „universeel-gehoor- apparaten" genoemd. De mogelijkheden ervan werden uitvoerig besproken. Onder leiding van Willem van Cappellen brach ten enkele radio-artisten ten bewijze van de kwaliteiten een boeiend programma De leiding berustte bij de heer W. de „Week der Fotografie" IV" AAST EEN Boekenweek, een -L Moederdag en een Vrijgezellen- weekend, is Nederland sinds een jaar ook een „Week der Fotografie" rijk. Het vorig jaar is deze week voor Leiden vrijwel geruisloos ver leden tijd geworden, maar dit jaar zullen de nodige activiteiten op foto grafisch gebied de stad en de wijde omgeving beroeren. De verenigde fotografen legden gisteren tijdens een persconferentie uit, dat de fotografie een steeds belangrijker plaats in het leven der Nederlanders gaat inne men. In 1.300.000 Nederlandse gezinnen bezit men tegenwoordig een camera en het vorig jaar werden driemaal meer filmpjes afgedrukt dan in 1952. Deze ver hoogde activiteit is een gevolg van de uitbreiding der vrije tijd en er bestaan inderdaad minder geschikte vormen van ontspanning dan het zich verdiepen in fotografische mogelijkheden De week nu, die speciaal aan de ama teurfotografie is gewijd, wordt vrijdag avond te Rotterdam ingezet en zaterdag morgen vangt ze officieel aan. Dan zal een grote fotowedstrijd ge houden worden, die dit jaar in het teken van Veilig Verkeer zal staan. Politie en verkeersdeskundigen hebben in Leiden, Katwijk, Noordwijk, Alphen aan den Rjjn en Oegstgeest hun assistentie toe- gezegd. ZU zullen hun medewerking verlenen, wanneer amateurs speciale verkeersfoto's willen maken 'en zy zul len na afloop van de wedstryd de In gezonden kiekjes beoordelen. Gevraagd wordt een opname van een byzondere verkeerssituatie; prijzenswaar dig is, wanneer op de foto een bUzonder duidelijk beeld wordt gegeven van het voorbeeldig navolgen der verkeersrege len in een moeilijke verkeerssituatie: maar ook wanneer er op grove manier tegen de regelen gezondigd wordt, zal de kiek in aanmerking kunnen komen voor een prijs. Op de eerste plaats zal de jury letten op de originaliteit van de foto. De scherpte van het beeld speelt slechts een ondergeschikte rol. Ook de manier, waarop de foto afgedrukt wordt, is niet belangrijk: dus vergrotingen vergroten de kans op een prys niet. De foto's moeten vóór 1 juni a.s. worden ingeleverd bij de politiebureaus en indien men zich daar liever niet laat zien. kan het ook geschieden bij de fotografen. Bij deze laatsten zyn formulieren te krygen. waarop alle voorwaarden uitvoerig staan vermeld. Tussen 1 en 15 juni a.s. zal dan een speciale avond worden georganiseerd, waarop de namen der prijswinnaars be kend zullen worden gemaakt. De foto's zullen mogelijk ten dienste van het onder wijs worden gesteld. Om de eigenlijke „fotografie-week" in Leiden een feestelijk cachet te geven, zal volgende week woensdagavond een caba retvoorstelling worden gegeven in de Stadsgehoorzaal, waar het onderwerp fotografie een zekere rol zal spelen. Een „heerlijke" verrassing I Moeder op haai {lag! MOEDERDAG Een flacon echte BOLDOOT i Eau de Cologne. Een geschenk waarvan zij-nog lang plezier heeft. Maak daar Moeder blij mee! f I" Eau de Cologne Geref. Schoolverband vergaderde TN HET Gereformeerd Jeugdhuis aan de Breestraat heeft het district Leiden van het „Gereformeerd Schoolverband" gis teravond zyn voorjaarsvergadering ge houden. Men had de oud-inspecteur van het l.o. te Amsterdam, de heer L. van der Zweep, bereid gevonden om te komen spreken over een actueel onderwyspro- bleem. Spreker leidde een brochure in van prof. dr. J. Waterink over de „Wer- keiykheid en waarheid in de didactiek de Christeiyke school", t is vooral de didactiek, die de laatste lar in het centrum van de pedago gische belangstelling is komen te staan, aldus de heer Van der Zweep. Prof. Waterink heeft telkens weer ten aanzien dit onderwerp zijn plaats moeten be palen tegenover pedagogen en psycholo gen als prof. Kohnstamm en Bavinck, die op sommige punten met hem van ge dachten verschillen. In dit geschrift vinden we prof. Wate rink terug als een teleurgesteld man. Hi, de toekomst voor het christeiyk on derwijs donker in. Ook is hij teleurge steld, omdat zijn werk niet die ingang heeft gevonden, die hij ervan verwacht had. In scherpe vorm wordt er geklaagd de getaande pedagogische belang stelling. De schrüver van het manuscript drukt het uit, als „een ondergaan in de overwinning van de schoolstrijd". Helaas komt de afbraak niet alleen door tegen standers, maar ook van binnenuit. Ook ziet prof. Waterink dat het teveel /~\NDER voorzitterschap van heer A. L. Verhoog kwam gis teravond de Leidse Christelijke Be sturenbond in het Gebouw voor christelijk- sociale belangen bijeen voor de jaarvergadering. Op deze vergadering werd uitvoerig gedis cussieerd over de jaarverslagen van de Besturenbond en de „Stichting tot exploitatie van gebouwen voor christelijk-sociale belangen" te Lei den. In zijn verslag sprak de secretaris er zijn teleurstelling over uit dat vooral de jongeren zo weinig met de christelijke vakbeweging meeleven. Het bestuur acht het zijn taak de jongeren erop te wijzen dat zq een roeping hebben en dat zy als christen-jongeren hun belijdenis moeten beleven. De brochure van het CNV, ge richt aan allé jonge mensen die geloofs- beiydenis deden in het afgelopen jaar, werd door de Chr. Besturenbond voor zien van een harteiyke gelukwens. Van verschillende züden vernam het bestuur dat dit teken van meeleven zeer werd ge waardeerd. Het bestuur is ervan over tuigd, dat deze brochure velen tot naden ken heeft-gebracht over de betekenis van hun geloofsbeiydenis. Het geloof heeft te maken met het leven van iedere dag, dus ook met de levenshouding in het bedrijfs leven. In het geloof ziet het bestuur de dryfveer voor het christeiyk organisatie- De bestuursleden die aan de beurt van aftreden waren, werden door de instan ties. die ze vertegenwoordigen, allen voorgedragen voor herbenoeming, zodat bij acclamatie werden herkozen de heren A. L. Verhoog, P v. d. Kwaak, A. J. Martijn, P. J Galjaard, P M. de Joode, L. Noordervliet en A. Verhoeks. Uit deze bestuursleden werd schrifteiyk de heer A. L. Verhoog herkozen als voorzitter. Het ledental, dat op 1 januari 1956 2628 bedroeg, steeg met 117, zodat het totale aantal op 31 december van dat jaar 2745 was. Het jaar daarvoor bedroeg de sty- ging 43 leden. De Christeiyke Besturen bond mag zich dus in een nog grotere vooruitgang verheugen. (Advertentie) Het mooiste geschenk op Moederdag Chamotte Unie. Dividendvoorstel pref i gewone aandelen 12 (11) pet, winsi 783.597 (881.631); omzet vuurvaste pro- dukten steeg; door grote Nederlandse vraag bleef uitvoer bescheiden; omzet <venbouw verhoogd; voor beide afdelin gen behooriyke orders, fabriek zal .ge heel 1957 bezet zyn; resultaten 1957 be- aan expressie tegenwoordig, het luisteren, dat zo belangrijk is, omdat het een sterke geestelijke inspanning vraagt, verdringt. De" zo veelbesproken antithese moeten wy niet uit solidariteit willen oplossen, maar wy moeten haar alleen zien door de bril van Gods Woord. De brochure wekt echter de lezers op, om ondanks de donkere wolken, die dreigen, de toekomst op God tegemoet te zien. Hij was in Leiden buitengewoon hoogleraar in het adatrecht OP 11 MEI 1887. werd te Potchefstroom (Transvaal) Frederik David Holleman geboren en aangezien dit zaterdag a.s. precies 70 jaar ge leden is, zien wij een reden om daaraan een artikel te wijden, want F. D. Holleman werd vele jaren later buitengewoon hoogleraar in het adat- recht aan de Rijksuniversiteit te Leiden. De jonge Holleman ontving zijn gym nasiale opleiding in Kampen (1901-1907). waarna hü aan de Leidse Universiteit rechtswetenschappen ging studeren. Hy bekroonde deze studie met een promotie in 1910 en legde twee jaar later het fa culteitsexamen voor de rechterlyke macht in Nederlands-Indië af Tweeëntwintig jaar tropentyd wachtten hem hierna, welke periode hy aanving met het voorzitterschap van de inlands'- rechtbanken op Madoera. Java en de Molukken. In 1924 werd hy verbonden aan de algemene secretarie te Buiten zorg. aanvankelijk in de functie van chef van de afdelingen kabinet en algemene zaken, daarna van gouvernementssecre taris. Vier jaar later volgde zijn benoe ming van regeringsonderzoeker van het grondenrecht in de Minahassa. In 1929 kwam mr. Holleman met een welverdiend verlof naar Nederland, doch na zijn terugkomst in Indonesië bleek dat men voor hem intussen een andere functie had voorbereid: die van hoog leraar in de volkenkunde en de sociolo gie aan de rechtshogeschool te Batavia daar dr. B. J. O. Schrieke wegens het bereiken van de pensioengerechtigdi leeftijd zyn ambt moest neerleggen. Ge durende dit tweede verbiyf in de tropen stelde mr. Holleman o m. op uitnodiging de American Council of Learned So- Voor vervolg stadsnieuws zie pagina 11 Op zaterdag 18 mei B.B.-oefening in Leiden Op zaterdag 18 mei wordt in Leiden tn inspectie- en paraatheidsoefening in de B.B. gehouden. De eigeniyke oefening zal worden voorafgegaan door inspectie van de gehele plaatseiyke organisatie, te houden door het kring- bestuur. Aan de inspectie wordt deelge- ;n door de georganiseerde zelfbe scherming, de overheidsdiensten en he commando-apparaat. Aan de oefening zal de zelfbescherming niet deelnemen. De inspectie heeft plaats op het Schut tersveld. Alle onderdelen dienen oir kwart over drie klaar te staan. De oefe ning wordt op een zodanig tüdstip ge ëindigd, dat alle deelnemers aan lnspec- n oefening om kwart voor 6 in de gehoorzaal aanwezig kunnen zyn. Daar en korte nabeschouwing worden ge- Leidse Baptisten Gemeente dingsavónd gehouden, waarop mej. Vorsteveld, zendelinge in Afrika, over haar werk in de binnenlanden van de Belgische Kongo vertelde. De bijeenkomst werd door de voorganger van de Gemeente, de heer H. Schou ten jr., geopend. boze heerst er nog. Mensen zien altyd angst en moeiiykheden. Ziekte zien ze als een uitgesproken vloek. De spreekster besloot haar verhandeling met de wens, dat de Christenen hier deze mensen gedenken in de gebeden. Zendelinge Vorsteveld gaf allereerst ;n reisbeschrijving. Zy voerde haar ge hoor naar Leopoldstad. De bevolking be staat uit blanken en zwarten. De be schaving is er met grote sprongen voor- litgegaan. In 1890 werd er de eerste zen- dingspost geopend. In de Belgische Kon go werken het Londens Zendelingenge nootschap. de Presbyteriaanse Kerk en de Baptisten Gemeenten. De Arabieren jn er gehaat wegens hun slavenhandel In 1956 werd het Nieuwe Testament opnieuw vertaald. De spreekster vertel de ook. dat de bevolking onze gebaren niet altijd begrypt. Het heeft 42 jaar ge duurd, de andere zijde van de rivier te bereiken, waar ook volksstammen woon den. Het zendingsterrein van zendelinge Vorsteveld, in Upoto Pimu, is het oud ste centrum gebleven. Er zijn onder meer een opleidingscentrum, een lagere school en een medisch opleidingscentrum. Wie het werkterrein van de zendeling bezoekt, moet eerst het opperhoofd groe ten. Dit is een heiden met acht vrouwen zyn collega, die elders de scepter zwaait, is wel christen, maar houdt er niettemin negen vrouwen op na. De kerk is het voornaamste gebouw van de zendingspost. Alle zendelin gen beoefenen een beroep. De spreek ster is als verpleegster werkzaam. De vrouw in dit gebied moet niet alleen op haar kinderen passen maar ook het land bebouwen. De man trekt het oerwoud in om het plat te bran den. wel helpt hy mee b(j de ryst- oogst. Er waren vier-en-een-half-dul- zend Gemeente-leden: tweeduizend zijn teruggevallen In de oude toe stand, maar zy worden niet afgeschre ven en kunnen te allen tyde terug keren. Het is zeer moeilük voor deze mensen, sterk te zijn en vol te houden. Er wordt gestreefd naar eenheid van de christe lijke Gemeente. Maar de maoht van de Lustrumfeest in Leiden r^ATERDAG 25 MEI wordt het 20-jarig bestaan herdacht van de Bond van speeltuinverenigingen voor Leiden. Op 26 mei 1937 werd in het gebouw „Prediker" de Leidse speeltuinfederatie opgericht. Vier speeltuin verenigingen traden toe, Oosterkwartier, Noorderkwartier, Zuiderkwar tier en Westerkwartier. Tot lid van het dagelijks bestuur werden gekozen de heren C. F. Lardee, A. Lasschuit en W. van Zonneveld. De federatie kreeg de wind in de zeilen en vooral na de tweede wereld oorlog zette haar groei gestadig door. Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Robert Gregorius Daniël, zn v. van Velzen en M van Houten, Johan- ies Cornells, zn v: C J Koelewijn en P Th Verduin; Helena Cornelia, dr v: A Pronk en M K Letsch, Bart zn v: S Beits en L Bekius, Sjierk zn v: S Reitsma L Bekius; Adrianus Jozephus zn v: W an Mil en C J Peltenburg, Saskia, dr v: H A van Hooidonk en H van Eijgen, Ali- da Margaretha, dr v: H A Kabalt en C A Overleden: P Hoek 79 jaar, weduwe van N Duijndam. K A Klinkenberg. 4 dagen dr. C Robijn 66 j man. H. Piket 31 jaar. man. Gehuwd: P G A Fleur en J Hartman. cieties te Washington op de Philippynen een onderzoek in naar de toestand van het adatrecht in dit eilandenrük (1931). Naar Leiden Nog enkele jaren slechts zou hy in Nederland6-Indië vertoeven, want in 1934 volgde zyn benoeming tot buitengewoon hoogleraar in het adatrecht aan de Rijks universiteit te Leiden, welk ambt hy op 10 mei 1935 aanvaardde met een rede over ..De commune trek in het Indone sische rechtsleven". Vyf jaar later ver liet prof. Holleman ons land om aan de universiteit te Stellenbosch de leerstoel voor het Bantoerecht en de naturellen- administratie te bezetten. Prof. Holleman had een uitermate vruchtbare pen. wat de talryke publika- ties mogen bewijzen, die van zijn hand zyn verschenen. Noemen wy: „Het adat recht van de afdeling Toeloengagoeng" (1927), „Het adatgrondenrecht van Ambon en de Oeliassers" (1922), „Rapport gron denrecht Minahassa" (1928), „De privaat- rechteiyke positie van de Indonesische vrouw" (1944) en „Het Bantoe-gronden- recht in de Unie van Zuid Afrika en om geving" (1949). De zeer belangrijke arbeid van deze rechtsgeleerde vond allerwegen erken ning: zo werd hU tweemaal, nameiyk in de jaren 1922 en 1940, benoemd tot cor respondent van de Koninkiyke Nederland- sche Akademie van Wetenschappen voor de afdeling letterkunde. Zilveren-Molentoernooi Voor de wedstrijd L.F.C.Roodenburg, die morgenavond wordt gespeeld in het kader van het Zilveren Molentoeraool, zyn de elftallen als volgt opgesteld: L.F.C.Selier (d.); J. Neuteboom Jr. (rechtsback) en B. Pijnakker (linksback): midden: J. Neuteboom sr., Th. van Kam pen, O. Spierenburg; voor: A. Heymans, G. v. d. Heijden, H. HeUmans. D. Franke. W. Nachtegeller Roodenburg: Keereweer (d.); Henzen en Bonnet (rechts- en linksback); midden: Van Weerlee sr.. Polanen en Van Rooyen; voor: Van Weerlee jr., G. Abrahams, Gul- demond, D. Romyn en Zitman. U hebt een goede neus voor lekkere koffie waarin dat kleine beetje BUISMAN voor extra fijne geur en smaak is gedaan. Bovendien bespaart BUISMAN op dure koffie. Ook bij NESCAFÉ en andere soorten oplosbare koffie doet een beetje Buisman wonderen. Het was in de jaren van 1937 tot aar het einde van de oorlog een moeiiyki taak om bestuurder van een Leidsi speeltuinvereniging te zijn en nog zwaar der was de taak van een fedartiebestuur- der. De grootste moeilykheid voor dt nigingsbesturen en het federatiebe stuur was wel het verkrygen van eer iubsidie voor het speeltuinwerk. In de vooroorlogse jaren had het gemeente bestuur hier helemaal geen oren naar. Om dit te verkrijgen was een hechte sa- verking nodig. De praktijk leerde echter, dat de zelfstandigheid van de federatie te gering was. Om meer zelf standigheid te verkrijgen, werd op 26 Juni 1946 de federatie gewyzigd in een bond. die de naam kreeg: „Bond van Speel- 'erenigingen voor Leiden en Om streken", waarvan de statuten op 18 Juni 1951 by Koninklyk Besluit werden goed- De bond kreeg grotere vryheden en kon meer naar buiten treden. Dat dit besluit geen slecht besluit is geweest, moge biyken uit de groei van het speeltuinwerk In Leiden. Het groot ste aantal speeltuinverenigingen was 13. Helaas moest de vereniging „Da Demping" worden opgeheven. In ver band met de op handen zUnde sane ring van dit stadsgedeelte verliep het ledental. Niet alleen de stadsuit breiding was oorzaak van de groei van het Leidse speeltuinwerk, maar ook de intensieve arbeid van de speel tuinverenigingen was voor het ge meentebestuur aanleiding sleeds mee> belangstelling te tonen. Ook van bui- ten Lelden kwamen verzoeken binnen om speeltuinverenigingen op te rich ten; Leidschendam, Oegstgeest en Leiderdorp. Subsidies Alle aangesloten verenigingen kwamen in het bezit van een speeltuin. Om er enkele te noemen, die na de oorlog tot stand kwamen: „Ons Eiland", „Morseh- kwartier", „Rond de Watertoren" en „Om de Doorbraak". De subsidie,' die in 1949 voor het eerst werd verkregen, bedroeg ƒ410 per ver eniging. Dit bedrag werd gehandhaafd tot en met 1953. Van 1954 t'm 1955 ƒ550 per vereniging en voor het jaar 1956 werd het subsidiebedrag bepaald op 700. Do subsidie voor de bond bedroeg van t/m 1954 150 per Jaar, voor 1955 250 en voor 1956 650 nodig voor het bezoldigen van 'n administratieve kracht, toegevoegd aan het secretariaat en voor een boekhoudkundige, belast met de con trole op de administratie van verschil lende verenigingen. De mutaties in het bondsbestuur wa rn in de eerste jaren talryk, zo lazen wij verder in het overzicht van secretaris Van Zonneveld. Als eerste voorzitter trad e heer Lardee. Voor het vele baan brekende werk, dat hij verricht heeft, erd hem het erevoorzitterschap ver- huidige voorzitter, de heer P. Flip- po. is dit jaar 5 jaar bondsvoorzitter. De n Lasschuyt en Van Zonneveld zijn de oprichting af lid van het dage- lyks bestuur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3