D CHRISTELIJK th ergo Iven De formulieren worden niet begrepen weg die pijn Puzzel mee Pinksterboodschap van de Wereldraad van Kerken Geestelijken in zuidelijke staten der V.S. afgezet n Gupa: KNEEDBAAR HOUT van Geta Bever Wij blijven neutraal Het bewijs Afschaffen Er z\jn altijd mensen tegen kerkelijke formulieren geweest. Soms gaat het om de formu lieren zelf, soms om het veel vuldig gebruik. In de Zeeuwse Kerkbode schrijft ds. D. J. Couvée uit Axel er over. Hij stelt de vraag: helpt het eigen lijk? En vervolgt: •miLT *e 'n be«ü.? Eén voorbeeld uit vele. Op 'n catechisatie voor ouderen, io'n winterstoomcursus, waar ook wat vaders en moeders komen vraagt dominee; jullie bent zelf gedoopt; enkelen van jullie hebben kinderen laten dopen; wat betekent dat? Er een, die diep-verzinnend, eindelijk antwoord; „dat dan je erf zonde afgewassen is Die énige was 'n jonge vrouw die elders jaren lang had gecate chiseerd. zelf reeds 'n gedoopt kind bezat en als vrucht van dit jaren catechiseren en van het vrijwel wekelijks aanhoren van het doop formulier in de Zondagavonddienst slechts 'n volslagen rooms antwoord vermocht te geven! Waarom zong, waarom jubelde deze jonge moeder niet: dan ons èn onze kinderen alle zonden zijn Haar ..roomse" antwoord be wees slechts dat in het verleden dóór één of ander predikant de zaak ..behandeld" was. Anders had zij deze destijds bij die ..be handeling" bestreden(?) of slechts genóémde ketterij niet uit haar geheugen kunnen opdiepen. Maar het resultaat is toch wel heel pover. De anderen wisten nog minder. En .lezer!gij? Had gij de fout dadelijk door? Bewijst dit niet dat het steeds maar weer aanhoren van precies dezelfde zware volzinnen wel ver stompt en verdooft maar niet tot leven brengt? Het gaat er mee als met die klas waar de meester op het bord 'n meter had laten schilderen, en daarnaast 'n el. Toen de schoolop ziener eens op inspectie kwam vroeg hij aan die zelfde klas zo langs zijn neus weg. o.a.: wie van jullie wijst me eens de groot- Het ene kind na het andere spreidde de armen uiteen om al minder juist de grootte van 'n me ter aan te geven. Niet één dacht zelfs maar aan de voor hun ogen op bet bord ge schilderde meter! Telkens weer volmaakt hetzelfde zien of horen doet ten slotte niets meer zien of horen. De telkens variërende reclame expert kent die wet beter dan de kerk. Zo sukkelen velen ook op de draf der formullerwoorden ln. \TAAR BOVENDIEN, aan velen. Al misschien zelfs wel de meeste kerkgangers zijn ze nooit uitge legd. Op hoe weinig catechisaties misschien werd hel ooit besproken. En hóé zwaar blijkt het dan om te verstaan zelfs nu nog na de spaar zame modernisering. En daarna week aan week in de kerk wor den de groeven in ons geheugen door het gedachteloos luisteren eer verflauwd dan verdiept en onze belangstelling slaapt in bij het grootse dat voor onze ogen 'n kind Gods wordt ingelijfd misschien zelfs wedergeboren in Zijn ge meente! Ik wéét dat er in elke stad of dorp althans enkelen zijn die dit voor zichzelf mogen ontkennen. De begenadigden, veelal ouderen, die jaar op jaar vijftigmaal werkelijk kans zien hun aandacht te houden bij de schone inhoud van het for mulier. Dat zijn de minste leden niet. Maar de talrijke overigen? De één leest mee. De ander doet alsof. De meesten wachten op het eind .staan machinaal op voor het ook al te bekende en te veel rede nerend dankgebed. Wordt er door héél de gemeente gebéden? Dan zou men nérgens de dope ling laten brullen onder het gebed. D=, M. Vreugdenhil, die dit in Waarheid en Eenheid over neemt, voegt er o.m. aan toe: Wanneer zullen onze kerken doopsbediening en avondmaals viering meer tot een feest te maken door afschaffing van deze formulieren, die toch hun doel niet bereiken? Advertentie en in 10 minuten 'AKKERTJES* helpen direct Boek VAN Dh DAG Herble, door Herman Wouk. Uitga ve van Jan van Tuyl N.V., Zaltbom- mel-Antwerpen. Een slim joods jongetje van elf j; is de hoofdpersoon in deze roman. H be groeit op in de stad New York ondervindt, zoals elk kind. nu eens gro te vreugde maar ook d-pe teleurstel lingen. 's Zomers wordt hij met z'n zusje naar een kamp gestuurd, een kamp dat geleid wordt door het hoofd van zijn school. De heer Faugs heeft het kamp aan de ouders echter mooier voor spiegeld dan het in werkelijkheid is. I vendien wordt Herbie's aanwezi'heid de „Tussenklas" door de jongens niet op ijs gesteld. Op het feest aan het eind van het kamp toont hij echter wal hij kan en wordt hij door de jongens, die hem nu met heel andere ogen be zien. gekozen tot leider van hun Kam- peerdersdag. Wachten op de Heilige Geest OPGAVE PUZZEL No. 14 Horizontaal: 1 Teken. 6 boom, 7 verf, 9 de naam onbekend. 10 lawaai, 12 kuil. 14 oogholte. 15 aardig, 17 af standsmaat, 18 spil. 19 water in Fries land, 21 streling, 22 inhoudsmaat. 23 vinnig. 24 vermoeid. Verticaal: 1 Onwrikbaar. 2 veer kracht. 3 spil, 4 gedaas, 5 nauwkeu rige reproduktie, 8 vergissing, 9 déél' van het lichaam, 11 verbrande fest,- 12 vlak, 13 voorzetsel, 16 gebeurtenis, 17 vogel. 20 naaldtekening, 21 be hoeftig, 22 Chin. maat. OPLOSSING PUZZEL No. 13 Horizontaal: 1 Dor, 3 fier, 7 in, 9 kooi. 11 Nabob, 14 Sem. 15 re. 16 R.K. 18 p.p.,^ 20 spoor. 23 A.M.. 25 folder, plan. 31 slagroom. p.f. 22 R.D.. 24 mals. 27 tal. De heer A. Kramer te Den Helder werd tot tijdelijk onderwijzer benoemd aan de chr. nat. school te Breezand (NH) en de heer J. Werkman te Enschede tot onderwijzer in vaste dienst aan genoemde school. Kracht van omhoog DE zeven voorzitters van de We reldraad van Kerken hebben eer speciale Pinksterboodschap doen uit gaan naar de 165 leden-kerken van de Wereldraad, waar zij op 9 juni van de kansels kan worden gelezen. De boodschap gaat uit van Christus' belofte van de Heilige Geest (Hand. 1:9), waardoor de apostelen kracht zullen ontvangen en zijn getuigen zullen zijn tot de einden der aarde. De volken, zo gaat de boodschap ver der. staan bevreesd voor een onzekere toekomst. Men kan geen oplossing vin den voor de problemen van de verhou ding tussen mensen, zodat miljoenen mede-mensen blijven lijden. De oorzaak ligt in het feit. dat de mensen niet bij machte zijn het goede te doen, waarvan zij weten dat zij het moeten doen. Wij verlangen naar waarachtig begrip tussen de mensen en naar vrede, maar wij wil len de prijs niet betalen. In de kerken vinden wij verlangen naar vernieuwing, naar eenheid, uitdragen van het evangelie, ma; is niet genoeg bereidheid om onszelf op te offeren, om ons zo volledig in dienst van Christus te stellen, dat wij willige instrumenten worden in "reddend -werk. En nu komt het Pinksterfeest ons tellen.dat de enige weg waarin zwakheid kracht kan worden is het ont vangen van de levendmakende Geest, die teleurgestelde discipelen tot moedige ge tuigen maakte. Daarom smeken wij u. broeders, te achten op God, opdat wij kracht van omhoog ontvangen. Wij hebben het vaak zo druk met ons werk voor God. dat wij! God zelf vergeten en niet op de Geest wachten. Maar de Here der heerscharen zegt: „Niet door kracht of door geweld laar door mijn Geest". Moge de broederschap in Christus die Zomerkampen van Werkende Jeugd Df christelijk-sociale jeugdorganisa tie Werkende Jeugd organiseert twee zomerkampen voor jongens en meisjes van 16 tof 21 jaar. Het zïln open kampen, waar dus ook zij, die geen lid zijn van Werkende Jeugd, terecht kunnen. Kamp no. 1 wordt gehouden vai tot 27 juli in Ruighenrode bij Lochem en kamp no. 2 van 27 juli tot 3 augus tus Mn .Dè ^Heikant" te Waalre bij Eindhoven. .Beide- kampen staan onder deskun dige leiding," zodat ook zij die geen kampeerervaring hebben er aan kun nen deelnemen. Lutherse Kerkdag op op 23 juni Op zondag 23 juni zal in „De Bil- derberg" te Oosterbeek (niet in „Hoe- kelum" te Ede, zoals oorspronkelijk het Elan was) de Kerkdag der Evang. utherse Kerk worden gehouden, 's Morgens wordt een volledige hoofd dienst in de openlucht gehouden, tij dens welke het Heilig Avondmaal zal ordgn gevierd, 's Middags zal een oor deze gelegenheid door ds. Jan Wit geschreven spel worden opge- •oeTd. Zij wilden rassenscheiding opheffen In de zuidelijke staten van Amerika zijn ln ongeveer twintig kerken en kerkelijke gemeenschappen blanke geestelijken, die getracht hebben in de rassenkwestie de christelijke beginselen tot werkelijkheid te brengen, afgezet. Daar staat tegenover, dat er momenteel reeds tenminste honderd zestig kerken zijn, waarin de schelding der rassen niet meer wordt gehand haafd. Dit alles bleek op een bijeenkomst van kerken in Nashville in de staat Tennessee. Voor deze bijeenkomst waren 4500 geestelijken uitgenodigd, maai slechts 300 verschenen. Deze geringe deelname wordt voor een deel verklaard uit de omstandigheid, dat het thema der bijeenkomst luidde: „Christelijk geloof en menselijke verhoudingen", onder welk laatste in de zuidelijke staten allereerst wordt verstaan „de verhoudingen tussen de ras sen' Verschillende sprekers betreurden het ten zeerste, dat de kerken niet de voorvechters zijn van het besluit van het hooggerechtshof der Ver. Staten met betrekking tot het opheffen der rassenscheiding. wij in de Wereldraad hebben, aan de volken tonen, dat er een volk van God bestaat dat ln de kracht des Geestes leeft. Moge dat volk getuigen tot aan de ein den der aarde, dat deze Geest werkelijk mensen bekrachtigt om Gods genadig plan voor zijn kinderen uit te voeren. De boodschap ls ondertekend door John BallUe (rector van New College, Schotland, presbyterlaan); Santé Uberto Barblerl (bis schop ln Buenos Aires, Argentinië, metho dist); George of Chicester (G. K. A. Bell, bis schop van Chichester, Engeland, anglicaan); Otto Dibelius (bisschop van Berlijn-Branden- burg en voorzitter van de Raad der Evan gelische kerk ln Dultschland), Juhanon Mar Thoma (metorpollet van de Syrische Mar Thomakerk van Malabar. Zuld-India); Mi chael (aartsbisschop Michael van New-York, Grieks-Orthodoxe Kerk): Henry Knox Sher- rfl (leidend bisschop van de Protestantse i«._.-jKerk ln de Verenigde Staten). Eplscopas Rectoren en directeuren chr. scholen voor v.h.m.o. Zaterdag 4 mei ji. werd in Utrecht opgericht een vereniging van alle schoolleiders en schoolleidsters bij het Chr. Voorbereidend Hoger- en Mid delbaar Onderwijs. Het bestuur werd als volgt samen gesteld: dr. H. Turkstra, Hilversum, voorzitter: dr. G. J. D. Aalders, Am- hem, secretaris; ir. G. Boersma, Heer len, penningmeester; dr. T. J. Poppe- ma. Groningen en lr. 'J. Verboom, Amsterdam. Beroepingswerk NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Oosterwolde (Gld.)J. Doornebal te Oene (toez.). Aangenomen naar Halla: A. v. d. Hey te Druten, die bedankte voor Appinge- dam. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Heereveen (vak. J. H. Post): B. G. de Valk te Wierum; te Een: K. L. van Stegeren kand. te Amsterdam. Aangenomen naar Amsterdam (vak. P. Veenhuizen): A. G. Luyckx te Diever. GEREF. KERKEN (Ond. art. 31 K.O.) Beroepen te Bergentheim: W. v. d. Lingen te Zwijndrecht. CHRISTELIJKE GEREF. KERKEN Bedankt voor Aalsmeer: M. Vlietstra te Eemdijk. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te Woerden: W. Hage te Nunspeet, die bedankte voor Nieuwer- kerk-Oosterland. Symbolisch samen-bouwen op Oud-Poelgeest Vrijdagmorgen a s. zal op Oud-Poel geest te Oegstgeest het symbolisch sa- i-bouwen aan een fundament van nieuwe slaappaviljoen plaatsvinden. Deze actie wil een klein teken zijn van het streven der Stichting Oud-Poelgeest naar een nauwere Europese samenwer king der volken en kerken. Aan deze feestelijke handeling zullen nl. gasten van verschillende nationaliteiten, die bijeen zijn, deelnemen samen met de metselaars, timmerlieden en loodgie ters, leden van de raad van toezicht en advies en het bestuur der stichting, leden van de staf en kinderen. Het woord zal worden gevoerd door de voorzitter, de heer J. F. Samsom, en de directeur der stichting mr. A. W. Kist, „Kruiwagens voor Europa!" EEN WOORD VOOR VAN- DAAG Toen sprak God.... De wet der tien geboden - iedere zondag weer worden ze ons voorgelezen. Tien maal het „Gij zult" en „Gij zult niet" en we worden er niet meer heet of koud onder! „Gij zult Gods naam niet ij del gebruiken" we weten het niet eens meer of we het al dan niet gedaan hebben. „Gij zult geen valse getuigenis spreken" die paar leugentjes- in-moeilijke-om- standigheden hebben we ons zelf allang vergeven. De woorden die de predikant daar uitspreekt dreunen echt niet in ons hoofd na laat staan dat ze ons hart raken! Toen sprak Godzo begint het twintigste hoofdstuk van Exodus waarin de wet der tien geboden staat opgetekend. Dat weten we allemaal heel goed maar in de praktijk gaan we die Dden op onze eigen manier in terpreteren. Gebod voor gebod bekijken we zo eens en we wegen af; dit, ja, dat kan wel; maar dat stuk is wel te moeilijk dat we daartegen zondigen moet God ons maar vergeven. Weet ge: God sprak die woor-. den, opdat we er ons aan zouden houden. En God wil ons vergeven dat we „dagelijks in vele zondi gen". Maar dan zal die zonde ons ook „van harte leed" moeten zijn. Mankeert het daaraan niet zo nu en dan? COMMENTAAR Eerlijk Radio Luxemburg op de middengolf (208 me- ter) heeft het vermogen van haar zender aan zienlijk verhoogd en het resul taat is dat de programma's i» Nederland nu duidelijkste yoL gen zijn. Vrijwel zonde? fading en de fluittoon, die het luisteren eerst tot een problematisch ge noegen maakten. Voor wie niet te hoge culturele aspiraties heeft zijn het plezierige programma's. Er zit weliswaar reclame in, maar het gebeurt dan onverkapt en niet zo langs een omweg als we de laatste tijd in Nederland nog el eens moeten aanhoren. Erbij Gisteravond zijn de I noordelijke kijkers of ficieel bij de Neder landse televisiefamilie ingelijfd door de inge- ;lp. bruikneming van de zender Irnsum die offi cieus al wat langer in de lucht was. Hoe dat ging had een filmpje ook de N.T.S., MM voor niet-deskundige kijkers vrij duidelijk gemaakt. En natuurlijk werd er gesproken, o.a. door de voorzitter van de N.T.S., prof. J. B. Kors o.p., die zijn blijd schap over de „gezinsuitbrei ding" uitsprak. De kijkers in Friesland, Groningen en Drente zijn dus voortaan niet alleen meer op de Duitse zender Ol denburg aangewezen als zij te levisie willen zien. Om van al het officiële af te zijn kwam er daarna nog een film met Hans Moser en Heinz Rühmann die de liefhebbers van dit genre wel vermaakt zal heb ben. Maar daartoe horen wij niet. RADIO VANAVOND Orgelsonate III van Mendelssohn (14.10 uur) De romanticus Felix Mendels sohn Bartholdy heeft naast zijn orkestwerken, zijn oratoria, zijn -kamermuziek, zijn liederen en zijn -pianostukjes ook orgelwerken ge schreven, o.m. 6 Sonates Op. 65. De orgelklank is bij Mendelssohn niet meer zoals in de barok: fluit- strijkstemmen hebben de plaats genomen van oude tongwerken en mixturen, terwijl het pedaal veel al alleen als basklavier wordt be schouwd. In drie Orgelfuga's heeft Mendelssohn bewezen de polyfone stijl wel te beheersen, maar in de Sonates is hij overwegend homo foon. gebleven. In 4 van de zes So nates komt een koraal voor. In Sonate III is dat „Aus tiefer Noth schrei ich zu Dir". Op het koraal gebaseerd is deze Sonate echter niet en de koraalfuga hwakt wel een beetje vreemde indruk, om sloten als zij is door de delen van een mars. De orgelkunst van Men delssohn is gebaseerd op het ge voelvolle stemmingsstuk. Adriaan Schuurman speelt de 3e Sonate vanavond op het orgel van de Haagse Maranathakerk. Tot onderwijzeres aan de Van der Takschool te 's-Grgvenhage is benoemd mej. M. v. d. Steenhaven te Baambrug- ge. Aan christelijke scholen te Hilver sum werden tot onderwijzeres benoemd de dames "J. v. d. Giessen te Leidschen- dam en H. Krol te Lemelerveldl (hoofd de heer W. Ntjman) en mej. G. E. Hiem- stra te Leeuwarden (hoofd de heer T. Visser). 8 „Ja, ja", denkt ze, „niet zaaien of maaien. Die vogels hebben het maar voor 't oppikken, jasjes en broekjes hebben ze niet nodig, maar een vrouw moet zorgen, dat alles op tijd op ta fel komt en dat de kleren heel zijn". Zijn gebed kalmeert haar. Wat een berusting en wat een Godsvertrouwen. Dat heeft ze nooit van hem geweten. Haar gezicht is zichtbaar verhelderd. Haar man stapt opgewekt de deur uit en loopt met luchtige passen naar zijn werk. Hij voelt zich weer sterk. Hij kan niet begrijpen, dat hij zich zo geïnteresseerd heeft voor die smokkelaar Van Welden en dat hij daar voortdurend aan ge dacht heeft. Weg er mee! Bij Ebbing gaat het beter, gaat het zelfs best. Hij heeft veel relaties en altijd contant betaald. Vandaag heeft hij bij een grote firma twee hon derd zakken gekocht, daar zit vijftig gulden winst aan. Als het zo doorgaat, kan hij eind Van de week weer twee duizend stuks afleveren, dat wordt een weekgeldje van vijfhonderd gulden. Hij zal zijn vrouw een zilveren beurs cadeau doen. Binnenkort moet ze een wintermantel heb ben. Hij ziet een etalage van bontmantels en pel zen. Nog al prijzig. Volgende week zal hij in Am sterdam de grote modehuizen bekijken. De reis naar Amsterdam moet erg worden uit gerekend. er rijden weinig treinen. Maar hij komt er toch. Aanvankelijk gaat het slecht, maar ten slotte vindt hij een mooi partijtje. Na lang loven en bieden gaat de koop door. Nu door K. Jonkkeid gauw wat eten en dan naar huis, het is avond. Maar de tram laat hem in de steek, er schijnt iets te haperen. Als hij eindelijk aan het station komt en naar binnen holt, is de laatste trein juist vertrokken. Logeren wil hij niet, hij wil naar huis, er kan in één nacht veel gebeuren. Een taxi-chauffeur biedt zich aan, maar zodra Ebbing zegt, waar heen hij wil, antwoordt de man: „Neen, mijn heer, dat is te ver. Zoveel benzine heb ik niet". Een tweede geeft hetzelfde antwoord. Wat nu? Naar een hotel? Wel neen. Ebbing laat zich toch niet dwingen door omstandighe den! Hij heeft geld en daarmee is alles te be reiken. Het station is nog open voor de treinen op de hoofdlijn. Hij gaat naar het bureau van de chef en zegt: „Ik wil een extra trein hebben". De chef inspecteert hem met onderzoekende blikken. Is deze man dronken of gek? „Een extra trein, meneer? Waarheen en wan- „Nu, dadelijk". Ze praten enige minuten, de chef overweegt. Hij ziet, dat de late reiziger niet ziek en niet dronken is en hij kan zijn toestand indenken. „Een extra trein kan ik u niet geven. Daar voor is er te weinig materieel. Maar ik heb een locomotief, die vannacht verplaatst moet wor den. Die kan u brengen naar het station van woonplaats". „Wat kost dat?" De chef noemt een bedrag, waar Ebbing vi ger twee weken voor werken moest. Diep in dé nacht komt hij thuis en vertelt zijn hevig ontruste en nu verbaasde vrouw het gro te avontuur van zijn reis op een locomotief. Hij vindt zichzelf een reuze flinke kerel. Veertien dagen later staat meneer Cammeraat aan de school te wachten op Truusje. Ze is zo dun gekleed en het is een koele herfstdag ge worden, daarom heeft hij haar manteltje mee gebracht. Zijn aandacht wordt getrokken door iemand, die ook wacht. Het is een vrouw. Ze ziet er op vallend uit, goed gekleed in nieuwe kleren van puike kwaliteit, duur, duur. Maar haar gezicht, haar figuur, heel haar uiterlijk, tekent het type van de gewone burgervrouw. Een jongetje komt op haar af, flink gekleed, een nieuwe winterjas onder de arm, hij vindt het niet koud genoeg, om die zware jas aan te trekken. Hij kijkt triom fantelijk naar Truusje, die ook naar buiten komt. „Wie is dat?" vraagt haar vader. „Dat is Bertje Ebbing met zijn moeder". „Ebbing? De zakkenhandelaar? Hoe is dat mogelijk?" (Wordt vervólgd» I Bepaalde burgers kunnen vooral in deze tijd een gevaar voor de staat zijn. Een streng onderzoek is dus nodig. Maar dit onderzoek (denk aan het McCarthyisme in de Ver. Staten) mag de vrijheden van de democratie geen geweld aandoen. Dit probleem wordt be handelt in het luisterspel „Staats gevaarlijk", naar de Amerikaanse film „Three brave men", dat van avond door de V.A.R.A. wordt uit gezonden. (8.4010.00 uur). Om kwart ever elf zingt voor de V.A.R.A. de jazz-vocaliste Sarah Vaughan. Het programma van geestelijke liederen voor samenzang, koor en orgel, uitgevoerd in de Grote Kerk te Zwolle is van kwart over tien tot kwart voor elf te horen. Medewerking verlenen het N.C.R.V.-Vocaal Ensemble onder leiding van Marinus Voor berg en Meindert Boekei, orgel. Programma voor morgen Gram; S.50 V 9.40 Schoolra- 0.30 Morgen- Spiegel voor radiogolven raketten een gaswolk worden ge legd. Deze enorme wolk moet dienen als spiegel om de radiogolven te weer kaatsen zodat de radiostations een gro tere reikwijdte zullen krijgen. Radio amateurs in een omtrek van 1000 km zullen meewerken aan het experiment. SCHOOLTELEVISIE Een internationale conferentie over alle vragen, die zich voordoen bij de uitzending van school-televisie zal in i- de hérfst in Brussel worden gehouden. Verklaring en toelichting: Nederland en zijn elf miljoen, door mr. J Vink. direc teur van het bureau van de Rijksdienst van het nationale plan; 18.00 Nws; 18.15 Lichte muz; 18.45 Gram; 18.55 Gesproken brief uit Londen; 19.00 Cabaret; 19 20 Ronde v Nederland; 19.30 Orgelspel; 19.45 V d jeugd; 19.55 Tulpenraliye; 20.00 Nws; 20.05 Omr ork en soliste; 20.55 De wereld S/enzen, hoorsp; 21.40 Amus muz; 22.05 Het internationale geoflslsch jaar, le zing; 22.25 Harprecital; 22.40 Act; 22.50 Sportact; 23.00 Nws; 23.15 Beursber v New-York; 23.18 Onze buitenlandse corres pondenten melden; 23.25—24.00 Gram. TIPS uit het buitenland Wie eens van lekker griezelen houdt, kan vanavond afstemmen op België 324 m voor het luister- spel Het hart bleef kloppen", geschreven naar een verhaal van Edgar Allan Poe. (8.00—8.45) Duitsland (309 en 189 meter) brengt om kwart over zeven een historisch zangspel van de in 1953 overleden componist Eduard Kün- neke. Hoofdpersoon in dit zang spel, dat 17 februari 1932 in Ber lijn een succesvolle première had, is Liselot* von der Pfalz. 12.00 Middagklok 12.38 Lichte i piano; 13.45 Gra 17.00 Hoorsp v'd JeugdT 17.30 Gi Beursber; 17.45 Gram; 18.20 muz; 18.45 Leg< herdenkingsconcert uit, voor een deel bestaat uit Neder landse muziek. Ook de Duitse radio laat deze dag van de capitulatie niet on gemerkt voorbijgaan. Wat zou er gebeurd zijn als wij de oolog gewonnen hadden?, is de titel van een programma, dat om 8 uur door Duitsland 93,6, 93.0 en 88.5) wordt uitgezonden. Deze uitzending is een documentaire, zo wordt aangekondigd, over de oorlogsdoelen van het nationaal- socialisme, bestemd voor jonge luisteraars die het niet weten kunnen en voor allen, die het liever niet meer willen weten. Nadat Myra Hess als soliste is opgetreden in het Pianoconcert nr. 4 in G. van Beethoven, ge speeld door het Royal Philharmo nic Orchestra, zal zij uit handen van Sir Adrian Boult de gouden medaille ontvangen van de Royal Festival Hall, haar overhandigd namens dr. Bruno Walter. (Enge land 330 m 8 uur). jber; 19.10 Gram; 19.20 So ciaal perspectief; 19.30 Gram; 20.00 Radio- krant; 20.20 Gevar progr; 21.45 Gram; 22.00 Periodiekenparade: 22.10 Orgelconc; 22.35 Gram; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nws en SOS-ber; 23.15 Zaalsportuitsl; 23.20 —24.00 Gram. Hilversum II. 298 m. AVRO: 7.00 Nws; 7.20 Gram. VPRO; 7.50 Dag- - ral- 8.25 Gram: 9.00 Gym TELEVISIE VANAVOND opening AVRO; 8.00 Nws; 8.15 Tulpenral- «oo Gym v d vrouw; 9.15 Gram; 9.40 Mor- L0.50 V d kleu- lulsvr; 11.15 Mil ork; 11.45 Voor- en nadelen van scholkinderen ln de vacantie, caus; 12.00 Twee piano s; 12.25 In 't spionnetje: 12.30 Land- en tulnb meded: 12.33 Dans- muz: 12.50 Tulpenraliye: 13.00 Nws; 13.15 Uit het bedrijfsleven, caus; 13.25 Lichte muz; 13.55 Beursber: 14.00 Gram; 14.45 Pianorecital: 15.15 V d zieken: 16.00 Gram; 16.15 Vonrdr; 16.30 Jazzmuz; 17.00 V d Jeugd: 17.45 Regeringsultz: Rubriek De hoofdschotel van het programma is vanavond het spel „Een vreemde ling in uw poorten" (Father Matthewi, dat geschreven werd door Aubrey Co lin en vertaald door Ted Logeman. Het spel behandelt een aantal uiteen lopende reacties op het rassenpro- Spiegel der kunsten: 20.45 Nederl kampioenschappen 1957; 21.05 De wereld waarin wij leven: 21.20 Nederl Danskam- pioenschappen 1057 (verv.); 21.35 Cabaret. KANTTEKENING TN ZIJN Groninger rede heeft on langs prof. Oud, zich achteraf nog eens weer opwerpend als kabinets formateur, een kabinet bepleit uit K.V.P. en A.R. Partij. Hij zegde toe, dat de liberalen een welwillende hou ding zouden aannemen. Er was hem alles aan gelegen, een scheiding te forceren van socialisten aan de ene kant en anti-socialisten aan de andere. Door partijgenoten op de vingers ge tikt, heeft prof. Oud zich spoedig daarop beijverd, te doen uitkomen, wat hij in feite had bedoeld. Beweeg lijk man als hij altijd geweest was, had hij continuïteit in de formatie van brede kabinetten willen doorbreken. Gisteren heeft in de Tweede Kamer de V-V.D. kunnen tonen, in hoeverre het haar ernst ls met de diepe tegen stelling tussen socialisten en niet- socialisten en met haar welwillendheid jegens een antirevolutionair minister. AAN DE ORDE was het wetsontwerp tot oprichting van een havenschap Delfzijl. Van socialistische zijde werd bij dit wetsontwerp een motie inge diend, een motie waarvan de socialis tische indiener zei, dat ze was van principiële aard. Voor de liberalen een mopie gele genheid om te tonen, hoe het in wezen staat met de welwillendheid jegens do confessionele partijen en de afkeer van de socialistische. De gelegenheid is niet benut. Toen het op stemming aankwam over deze motie, die dus door haar socialistische indiener werd aangekondigd als te zijn van principiële aard, gingen de libe ralen met de socialisten mee. Mede tengevolge van betreurens waardige afwezigheid van Kamerleden behaalde toen de motie een meerder heid aan stemmen en er schoot de a.n, minister niets anders over dan de voor zitter te verzoeken, de verdere behan deling van het wetsontwep te schorsen. Prof. dr. A. Knoppers •in Nederland Om opening van een fabriek bij te wonen Met het K.L.M.-toestel uit Parijs kwa- en gisteravond op Schiphol aan da heren John T Connor, president-direc teur van een der grootste chemisch- farmaceutische concerns van de we reld, Merck-Sharp and Dohme, én prof dr. A. T. Knoppers enkele jaren gele den nog docent in de farmacologie aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, thans directeur van de internatiónale afdeling van genoemde Amerikaanse firma. Besloten werd in Nederland ook een fabriek op terichten. Prof. Knoppers is nu in Nederland om de openingsplech tigheid bij te wonen, „Waarom Nederland is gekozen? Omdat wij hier alle medewerking hebben gekregen, welke voor een derge lijk project nodig was. Het is nu niet onze bedoeling om meer fabrieken op het vasteland van Europa te stichten. Van Nederland uit dient de continen tale markt te worden bediend. En er zitten grote mogelijkheden in nu de Europese integratie in wording is" zo zeide hij „De Nederlandse fabriek wordt ge heel op een schema van groei opgezet, ook wat het aantal werknemers betreft. Op' de eerste plaats zullen in de Haar lemse fabriek die produkten worden gefabriceerd, welke de laatste jaren it ons researchwerk zijn voortgeko- Vrijdag 10 mei zal de fabriek te Haarlem van Merck-Sharp and Doh- Nederland N.V. officieel worden geopend. Ds. J. B. M. v. Dalfsen overleden In de ouderdom van bijna 79 jaar Ned. Herv. Kerk. Ds. Van Dalfsen werd 11 juli 1878 te Aalsmeer geboren. Hii studeerde aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam en aan de rijksuniversiteit te Groningen theolo gie. Op 8 maart 1903 werd hij te Klooster-Ter Apel bevestigd. In 1905 vertrok ds. Van Dalfsen naar Diever, welke standplaats hij in 1931 met Aardenburg verwisselde. Deze ge meente diende hii tot aan zijn emeri taat op 1 mei 1944. Marie Landré overleden Te Laren is op bijna 80-jarige leeftijd overleden dc musicienne Marie Landré. Zij vertolkte vele jaren de claveclmbel- partlj In de Mattheus Passion van de Nederlandse Bachverenlging, waarvan zij Joh. Schoonderbeek een der stichters Zij studeerde o.a. onder leiding van Julius Röntgen, aan het conservatorium te Amsterdam en later te Frankfurt. Daarna vestigde zij zich in Bussum, waar zij met Joh Schoonderbeek het Toon kunstkoor oprichtte, alsmede de muziek school van de Nederlandse Maatschappij ter Bevordering der Toonkunst. Marie Landré. die tot kort voor haar ziekte nog les gaf. heef o a. ook medegewerkt aan de Koninklijke Oratorium Vereniging te Amsterdam, onder leiding van Joh. Thien». De begrafenis zal geschieden op de algemene begraafplaats te Laren, donder dag a.s de dag waarop zij haar 80ste levensjaar zou afsluiten. Europese Federatie van Boordwerktuigkundigen Op een bijeenkomst te Amsterdam van delegaties van de nationale verenigingen boordwerktuigkundigen van België, inkrijk Griekenland en Nederland en met instemming van de organisaties in de Scandinavische landen. Italië en Zwit serland. is in beginsel besloten tot oprich ting van een Europese Federatie van Boordwerktuigkundigen Een van de belangrijkste doelstellingen van deze Europese Feceratie is te bewerkstelligen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2