JlicuMic (tfimrant Vele jonge gezinnen zijn rijp voor de psychiater Leven in Sowjetunie voortaan volledig te controleren S°"X VIJFTIEN JAAR GEËIST MOORDZAAK HEER IN Golf van arrestaties roerig Jordanië W.E.U. moet wapens in samenwerking maken WOENSDAG 8 MEI 1957 r BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- e Advertentie-afdeling: Tel. 31441. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening S8936. Directie: F. DIEMER HoofdredacteurDr. E. DIEMER Chef-red.; H. W. J. EN SERINE CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken «UnltMlIrtMbrtlttre ■go Iwrllnltilienipwl Gesprek achter kopje koffie ZIE PAGINA 5 Gevolg van bekrompen huisvesting: Woningnood is een gevaar voor de geestelijke volksgezondheid (Van onze speciale verslaggever) TTET BIJEENHOKKEN van te veel mensen in te kleine woonruimten, A J- het inwonen van jonge gezinnen bij de ouders, de lange wachttijd die verloofde paren geboden is, kortom al de kwalijke verschijnselen die het grote probleem van de woningnood begeleiden, leiden bij de betrokkenen maar al te vaak tot zeer gedeferentieerde neurotische stoornissen, waarmee ook de psychiater geen raad weet. De grote steden zitten vol met dergelijke „woning-gestoorden", van wie vooral de kinderen het slachtoffer worden. Deze ernstige waarschuwing aan het adres van onze door de woningnood ondergraven geestelijke volks gezondheid, liet dr. J. A. J. Barnhoorn, hoofd van de afdeling sociale psychiatrie en geestelijke hygiène van de G.G.D. en G.D. te Rotterdam, gistermiddag horen bij de bespreking van het door de Gezinsraad uit gebrachte (en door ons al gepubliceerde) rapport over de problemen rond de huisvesting van jonge gezinnen. In de later volgende discussie merkte deze spreker nog op, pijnlijk getroffen te zijn door de algemene vervlakking van het volksmoreel. Bij de jonge mens van deze tijd merkte hij alleen maar egocen trische tendenzen op. Om eenheid te krij gen in het streven moraal èn moreel van volk op te voeren achtte hij de instel- van een centraal wetenschappelijk lichaam uiterst wenselijk. Dit gebeurde op de twaalfde ver- gadering van het algemeen bestuur j van de Stichting nationale contact- i commissie voor gezinsbelangen in de Rolzaal op het Haagse Binnenhof, in tegenwoordigheid van de minis ters Klompé en Witte. Het rapport i$ namelijk uitgebracht aan hun mi nisteries, die van maatschappelijk werk en die van volkshuisvesting en bouwnijverheid. Wat de inleiding van dr. Barnhoorn ver der aangaat, spreker stelde dat een hu welijk beginnend met het intrekken in 'n ouderlijke of aanverwante woning eigen lijk nooit goed van de grond komt. Een onbewuste geremdheid in het sexuele leven blijft bijna nooit uit. Yijfti Zoals gemeld is, zal mr. J. van der Hoeven met ingang van 1 september in dienst treden als particulier secretaris van H.M. de Koningin. Nederlander anglicaans aartsbisschop Kaapstad Rev. Jo:st de Blank, bisschop Van de Stepneywijk van Londen, is benoemd tot aartsbisschop van Kaapstal en metropoli- taan van de Anglikaanse kerk in Zuid- Airika. De Blank is in 1908 te Rotterdam ge boren. tien HBS-ers in Doetinchem besmet met tbc Vijftien leerlingen van de r.k. H.B.S. te Doetinchem zijn besmet met tubercu lose, zo is gebleken bij een röntgeno- logisch onderzoek van alle 230 leerlingen Een leerlinge bleek ernstig ziek te zijn en zij heeft vermoedelijk de veertien andere besmet. In het gezin van het meis je bleken nog twee kinderen besmet te zijn. Deze twee en vier leerlingen van de school zijn opgenomen in 'n sanatorium. Alle geïnfecteerde kinderen zijn leer lingen uit de drie laagste klassen en zijr twaalf tot zestien jaar oud. Het onder wijs gaat normaal door, alleen de gym nastieklessen zijn gestaakt en de ouders is geadviseerd overmatige Inspanning voor de kinderen te vermijden. Zwarte ruiter behoudt zijn straf (15 jaar) Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft vanochtend bij zijn arrest zaak tegen de 31-jarige H. G. uit Mierlo- Hout het vonnis van de rechtbank beves tigd, n.l. vijftien jaar gevargenisstraf met aftrek en met de bepaling dat de: aftrek gaat tot aan de dag van de on snapping van G. (de „Zwarte Ruiter") uit de gevangenis te Scheveningen. Frauderende kapitein twee jaar Het Hoog Militair Gerechtshof heeft gisteren de 39-jarige reservekapitein uit Den Helder, doe binnen drie jaar tijd ruim f 26.000 uit de legerkas verduisterde, veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf en ontslag uit de militaire dienst. De krijgsraad had hem veroordeeld tot drie jat VERPLETTEREND „Een verpletterend rapport," noem de de volgende inleider, ds. F. Ober man, Hervormd predikant uit Rotter dam, het uitgebrachte rapport. Hij be lichtte deze middag speciaal het pas torale aspect van de woningnood en deed dat in bewogen toon. De wo ningnood kenschetste hij als een epi demie, op weg een volslagen ramp te worden: de hechtheid van het jonge gezin wordt er van binnenuit door aangetast en het mens-zijn in zijn vol le betekenis ernstig bedreigd. Spreker wilde, als leek, ook wel eens weten waarom er in Rotterdam, naar men hem had verteld, tweederde van de bouwvakarbeiders niet als zodanig werkzaam zijn. Het geheel overziende, meende hij te moeten spreken van een vertrouwenscri- ie. overwonnen moet worden om het jonge gezin te geven waarop het recht heeft: levensruimte, die het moet vinden eigen woongelegenheid. Er moet hier iets gebeuren, zo riep ds. Oberman uit: „Christus sprak over het Koninkrijk Gods, maar Hij gaf de schare ook brood. Welnu, ons volk heeft nu huizen nodig als brood." Met vele sprekende cijfers kwam de heer R. van den Brink, van het Centraal bureau voor de statistiek aandragen. Die ontleende hy uit de eerste gegevens van de laatste woningtelling. Van de daarbij getelde 2,6 miljoen huishoudingen, bleken 225.000 inwonend. Hiervan hielden een 165.000 gevallen direct verband met de wo- lingnood. Ruim zestig procent daarvan bleek bij de ouders in te wonen en deze krijgt rond 75.000 gevallen hebben dus betrek king op de jonge gezinnen. Die woning nood heeft de animo voor het huwelijk overigens niet belemmerd, zo meende hij uit de cijfers te mogen aflezen. CRI DE COEVR Nadat dr. J. P. Chr. de Boer, als voor- itter van de Gezinsraad de conclusies tog eens de revue had laten passeren, 'ond hij gelegenheid voor een „cri de oeur". Een lang niet gunstige omstan digheid noemde hij het dat zeer vele jon- ie mensen in hun lot schijnen te berusten. In een dergelijke aanpassing schuilt z.i. een groot gevaar voor de geestelijke volksgezondheid. „Er is haast." zo riep spreker uit. „Ze kunnen niet wachten, geen dag en geen uur." Unificatie van de bouwverordeningen en normalisatie van de onderdelen van de woningbouw kunnen een belangrijk hulp middel zijn om de woningnood te helpen leningen," zo stelde ir. J. Boutens, na- de Raad voor de woningbouw aan de discussies deelnemend. De vertegen woordiger van de Vereniging van Ned. ge meenten aohtte de semi-permanente wo ningbouw verwerpelijk. Het deelnemen bij kapitaalsvorming voor de woningbouw door de jonge gegadigden zelf en daardoor het aanwakkeren van de spaarzin, die bij de jonge mens maar al te vaak zoek blijkt te zijn, werd van andere zijde bepleit. Ds. Oberman vroeg zich nog af of er geen mogelijkheid is om via in te roepen medewerking van bijvoorbeeld de Konin gin of prinses Beatrix te komen tot een volkslening die de woningbouw uit het slop kunnen halen waarin het nu geraakt Prof. dr. R. Schippers, die deze verga dering van de stichting N.C.G. leidde, wilde zich bjj het agendapunt „Deside rata" beperken tot het in de Gezinsraad in overweging geven van de bjj dez< gemene bespreking naar voren gekomen opmerkingen die zulks verdienen in de conclusies van het rapport op te ne: De vergadering verklaarde zich verder akkoord met zjjn conclusie, dat de N.C.G. zich bereid verklaart als contactfiguur op te treden, waar het er om gaat die acti viteiten te bundelen die gericht zijn op het ook elders levende streven het jonge ge zin uit zjjn gevaarlijk isolement van bekrompen huisvesting te halen. ONTWAPENING DICHTER BIJ EEN AKKOORD De Amerikaanse afgevaardigde Stassen op de ontwapeningsconfe rentie te Londen heeft internatio naal, toezicht voorgesteld op wapen zendingen van het ene land naar het andere en voortijdige aankondi ging van troepenbewegingen over de grenzen. De in- en uitvoer van wapens hebben in het verleden wrijving veroorzaakt en grote troepenbewegingen waren een bron van onrust, zo motiveerde Stassen zijn voorstel. Maar in conferentiekringen verluidt zou :n nader komen tot een gedeeltelijk ak koord over de eerste ontwapeningsstap pen. Vier doodvonnissen in Boedapest Vier Hongaarse verzetsstrijders zijn door een krijgsraad in Boedapest ter dood veroordeeld. Twee van hen zijn onmid dellijk terechtgesteld. Vlak aan de zee bij Kijkduin ligt het herbouwde Zeehospi tium, dat vanmiddag door H.M. de Koningin is geopend. (Luchtfoto Aero Nederland) Hammarskjöld naar Israël De secretaris-generaal van de enlgde Naties, Dag Hammarskjöld, morgen, vergezeld van dr. Ralphe Bun- che, in Jeruzalem aankomen voor bespreking met de regering van Israël. Zij zullen zaterdag weer vertrekkei dan onder meer een bezoek aan Kairo brengen. Dr. M. J. J. Houthuis, oud-directeur vai het Rotterdamse slachthuis en thans advi seur in Perzië voor humanere slacht methoden, is begiftigd met de gouden medaille van de Ned. vereniging tot be scherming van dieren. Rijwielhandelaar in koelen bloede neergeschoten VyoOR DE MAASTRICHTSE rechtbank zjjn gisteren zware straffen geëist te gen vier verdachten in de moordzaak Heer. Op 25 augustus werd daar de motor- handelaar Mohnen ln koelen bloede ver- loord door de 19-jarige 5. van G. en de 23-jarige M. J. S. Zij waren daartoe aan- rezet door de 45-jarige echtgenote van het ilachtoffer, K. G. en haar minnaar, de 20-jarige H. J. N. Tegen de eersbgenoemden werd wegens Macmillan in Bonn Engeland beseft 't belang der NAVO Adenauer en Macmillan zijn gisteren in Bonn hun besprekingen begonnen. Aan een diner, dat 's avonds te zijner ere werd gegeven, bracht Macmillan vier punten naar voren, die vermoedelijk bedoeld zijn, om Adenauer ervan te overtuigen, dat Engeland geheel achter zijn bondge noten in West-Europa staat. De Britse premier legde de nadruk op het grote belang, dat Engeland heeft bij de Duitse hereniging: hij verklaarde, dal -zijn land in de afgelopen jaren bijna een revolutie heeft doorgemaakt, ten gunste van de denkbeelden van Europese samen werking en dat Engeland beseft, zich al leen als lid van de NAVO te kunnen ver dedigen; de gemeenschappelijke markt wordt in Engeland verwelkomd, maar men is van mening, dat het denkbeeld van een vrije handelszone tegelijkertijd moet worden ontwikkeld; ten slotte leg de Macmillan er de nadruk op, dat strijd krachten van het klassieke type nog steed: van groot belang zijn. moord, gepleegd in vereniging, vijftien jaar geëist, tegen de echtgenote wegens uitlokking eveneens vijftien jaar en op diezelfde grond tegen de minnaar twaalf met terbeschikkingstelling van de re gering. Beide verdachten hielden ter zitting vol, iet de bedoeling te hebben gehad, Moh- en te doden. De vrouw had als beloning 20.000 in het vooruitzicht gesteld en bovendien een pistool gekocht om daar- lee haar man te laten neerschieten. Mohnen werd in zijn slaapkamer over vallen, neergeslagen en toen met vier schoten zwaar verwond. Hij overleed eni- ren daarna in een ziekenhuis, nadat hij nog in staat was geweest, de namen in zijn moordenaars te noemen. De officier van justitie zei, dat opzet 1 kalm overleg tot moord aanwezig zijn geweest. Het feit dat de een de gummistok hanteerde en de ander de schoten loste, doet aan de gezamenlijke schuld niets af. Verdachte N. heeft, evenals de vrouw, ire schuld aan de uitlokking van het idrijf, maar daarbij nam de officier in aanmerking, dat N. onder sterke nood lottige invloed van de vrouw heeft ge staan. Op 21 mei uitspraak. In het kabinet van de Franse premier te Parijs bespraken de minister van buitenlandse zaken Pineau (links), zijn Amerikaanse ambtgenoot Dulles (midden) en premier Mollet (rechts) de resul taten van de Navo-conferentie te Bonn. De heren hadden zo veel plezier omdat zij ten ge rieve van de persfotografen ge drieën op een smalle sofa moes ten gaan zitten. Huurwetten 21 mei in de Kamer (Van onze parlementaire redacteur) Voorzitter Kortenhorst heeft gisteren bij het begin van de vergadering der Tweede Kamer medegedeeld dat hij zal bevor deren dat de huurwetten op 21 mei a.s. In het openbaar kunnen worden behan deld. Hij hoopte dat de regering de Kamer op tijd zal inlichten over de wijze waar op deze huurverhoging gecompenseerd zal worden. De behandeling van het ontwerp- geneesmiddelenwet is nog enige tijd uit gesteld. De commissie van voorbereiding wil schriftelijk antwoorden op de brief van minister Suurhoff. Als het antwoord van de minister van sociale zaken binnen is zal de Kamer spoedig de gelegenheid krijgen zich uit te spreken over een even tuele behandeling van dit ontwerp, zo beloofde de voorzitter. m estaties In Jordanië oude stad Jeruzalem in brand te hebben willen steken om de aandacht van d< wereld te vestigen op het lot der Pales tijnse vluchtelingen. Vele onderwijzers van de staatsscholen zijn gearresteerd, de overigen is opdracht gegeven elke dag naar de scholen te gaan ook al zouden er geen leerlingen verschij- TTET AANTAL neemt met de dag toe. Gisteren wer den in het gebied van Jericho verschei dene communisten aangehouden, die naar Israël wilden vluchten. In Jeruzalem is een jeugdclub gesloten, omdat de leden politieke activiteiten zou den ontwikkelen; enige sportclubs in He- bron ondergingen hetzelfde lot. In Jeruzalem zouden vier parlements leden gearresteerd zijn, evenals Said Ga za, de secretaris-generaal van de nationa le socialistische partij. Het parlementslid Jakoeb Zajedding wordt door de politie gezocht Hij wordt ervan verdacht de Aan de Libanese regering heeft Jorda nië een nota gezonden, waarin verzocht wordt geeh politieke vluchtelingen uit Jor danië toe te laten. (Men leze ook het artikel van Alfred van Sprang op pagina 5). KROESJTSJEF LAAT 20 MINISTERIES VERDWIJNEN Miljoenen mensen naar Siberië PARTIJSECRETARIS Kroesjtsjef heeft gisteren in de Opperste Sowjet, het Russische parlement, zijn plan ingediend, dat de grootste economische reorganisatie betekent, die communistisch Rusland ooit ge kend heeft. Er moeten meer dan twintig ministeries verdwijnen, waarvoor 92 economische raden, verspreid over het gehele land, in de plaats komen. Het plan van Kroesjtsjef rekent geheel af met de stalinistische centralisatie. De vijftien republieken van de Sowjetunie krijgen grotere plaatselijke bevoegdheden. Men schat, dat bij de reorganisatie 300.000 staatsbedrijven en veertig miljoen arbei ders zijn betrokken. Vele miljoenen 1 sen zullen van Europees Rusland naa onontgonnen gebieden van Siberië wordeD overgebracht. Elk facet van het Sowjet- leven van de grote industriële onderne mingen af tot de eenvoudige kruidenier toe komt onder controle. - Om Amerika te evenaren De bedoeling van de nieuwe econo mische koers in Rusland is de produk- tie op te voeren en de kwaliteit te ver beteren. „Wij moeten", zo zei Kroesjts jef, „het produktievermogen van de JAN SLUYTERS OVERLEDEN JAN SLUYTERS, de bekende kunstschil der en lithograaf, is vannacht op 75- jairige leeftijd in zijn woning aan het Olympiaplein te Amsterdam overleden. De schilder was al geruime tijd ernstig ek. Johannes Carolus Bernardus Sluy- ters werd geboren op 17 december 1881 in •Hertogenbosch. Na zijn studie aan de HBS doorliep hij de Rijksnormaalschool Tekenonderwijs, behaalde in 1901 de akte MO tekenen en studeerde vervol gens aan de Rijksacademie te Amsterdam. In 1904 verwierf hij de Pnlx de Rome en maakte een tweejarige studiereis naar Italië, Spanje en Frankrijk. Vervolgens hij werkzaam in Staphorst, Amster dam en Laren. Hij schilderde veel figu ren, portretten, naakten en stillevens. In tal van musea is werk van zijn hand. ook in Parijs, Antwerpen en Brussel. Als lithograaf illustreerde hij kipderboeken. Jan Sluyters was in het bezit van de gou den medailles van Arti, van Pulchri en van de stad Amsterdam. Hij was lid van de Académie de Belglque, ridder dn de Orde va de eNd. Leeuw en officier in de Orde van Oranje Nassau. Het stoffelijk overschot zal a.s. zater dag om 12 uur ter aarde worden besteld op de begraafplaats „Zorgvlied" te Am sterdam. Verenigde Staten sneller evenaren" Verder streeft men ernaar de bureau cratie tegen te gaan en verspilling te voorkomen. „De 850.000 bureaucraten kosten het land jaarlijks 10 miljard roebel", merkte de partij-secretaris op. „Het zou reeds een grote winst zijn, indien het aantal papieren ver schuivende bureaucraten slechts met 10 pet werd verminderd". De ministeries, die nog deze maand of anders de volgende maand worden opge heven, betreffen ruim een derde van de instellingen die met de industrie hebben te maken en in Moskou zijn gevestigd- Slechts acht van de ruim dertig ministe ries, waaronder de produktie en de ver werking van de grondstoffen ressorteren, worden gehandhaafd. Enkele van deze ministeries worden buiten Moskou ge vestigd. Het ministerie van Malenkof, dat van elektrische energievoorziening, zal worden gehandhaafd. De 92 raden, die worden ingesteld, zul len elk toezicht houden op een bepaalde tak van industrie. Zij zullen ook gevestigd worden in gebieden bij de Chinese grens om de Sowjet-produktie te coördineren met die van de communistische landen in het Verre Oosten. Het ministerie van steenkoolindustrie wordt verplaatst naar Kemerova, een stad in het mijngebied. 2400 km ten oosten van Moskou. Het mi nisterie voor ijzer wordt gevestigd in de V redesoffensief Er zullen maanden en vermoedelijk ja ren verstrijken voordat het ingrijpende plan van Kroesjtsjef verwezenlijkt zal zijn. Verschillende waarnemers hebben het tegenwoordige Russische vredesoffen sief in verband gebracht met de enorme reorganisatie op economisch gebied. Om deze organisatie uit te voeren is tijd en een lange adempauze nodig. Advertentie f 349.50 Zeer aantrekkelijke krediet-eenvice Fa. H. Walenkamp Zonen TURFMARKT 5 - LEIDEN Voor landen apart wordt 't te duur TNE ASSEMBLEE van de Westeuropese Unie, in het Huis van Europa te Straatsburg bijeen, heeft zonder hoofde lijke stemming een aanbeveling van d« defensiecommissie, waarin de Raad var ministers gevraagd wordt tot nauwere sa menwerking by de produktie van nieuwe wapens te komen, goedgekeurd. De aanbeveling was vervat in het rap port, namens de defensiecommissie uit gebracht door de Franse oud-minister van defensie, Teitgen. De Britse gedelegeerden hebben in het debat fel gereageerd tegen de motie, ingediend door vertegenwoor digers van alle fracties, waarin geprotes teerd wordt tegen de eenzijdige Britse bewapeningshervorming. Een zo groot aantal amendementen is op de motie in gediend, dat de stemming, welke gister avond zou plaatshebben, werd uitgesteld tot vandaag. De Nederlander Fens, die in zijn rap port aanleiding tot deze motie had gege ven, zeide bij de beantwoording van de vele vragen, welke hem dienaangaande gesteld werden, dat men niet moest twij felen aan de vriendschappelijke gevoelens van de defensiecommissie jegens Enge land. De fout is gemaakt door de raad van ministers, die de Britse regering te snel toestemming had gegeven voor de uitvoering van haar plannen. Teitgen merkte op, dat de raad van ministers het Britse witboek had moeten be antwoorden met een Europees wit boek, opdat voor het probleem een ge- KOUDSTE MEINACHT VAN DEZE EEUW Op vele plaatsen heeft het vanmorgen drie graden gevroren, een temperatuur, die deze eeuw zo laat ln het seizoen nog niet is voorgekomen. Ook vannacht zal het nog stevig koud zijn. Boven Noord-Scandinavië is een nieuw hogedrukgebied ontstaan, terwijl boven Zuid-Europa de luchtdruk nog langzaam daalt. Hiervan is mede een ge volg dat vannacht opnieuw nachtvorst zal optreden. Het rapport-Teitgen zegt, dat de mo derne bewapening een economische en financiële draagkracht vereist, welke die van de zeven ledenstaten der W.E.U. te boven gaat. Vooral op het gebied van ge leide projectielen is samenwerking nodig. Het comité voor standaardisatie van de bewapening van de W.E.U., dat te Parijs gevestigd is, zal voor 1 augustus een des betreffend plan moeten opstellen. HET WEEP IN EUROPA Kopenh. Frankfor Müncheo Zürich ?11' licht bew. regen half bew. licht bew. onbew. NNO 2 windstil windstil ZZO 2 windstil NNW 7 ZZW 3 windstil Z 1 windstil windstil ONO 2 WEERBERICHT Weer nachtvorst De Bilt verwacht tot mor genavond: Verandelijke bewolking en op de meeste plaatsen dorog Vannacht hier en daar nachtvorst. Morgen overdag over het algemeen iets hogere temperaturen, matige wind uit oostelijke (Opgemaakt om 11.15 uur).

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1