Gravende voetballers voor op werkschema Europese assemblee wil stralingsgevaar kennen Proces tegen Lippert en Dietrich begonnen Socialisten bewerken de kabinetten val van NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 6 MEI 1957 Slag om de sleuf in Rijnsburg gewonnen Als het zo doorgaatkomt het clubhuis van Rijnsburgse Boys er vast en zeker "j\TOG TWEE DUIM DIEPER, HIER. En de sleuf iets wijder graag. Der- -t gelijke aanwijzingen klonken zaterdagmiddag over het nieuwe sport park van Rijnsburg aan de Noordwijkerweg. Daar waren de leden en dona teurs van de voetbalvereniging Rijnsburgse Boys bezig met de bouw van een clubhuis, dat men met behulp van eigen mankracht nog vóór het nieuwe seizoen gereed hoopt te hebben. Dat zal dan voor een belangrijk deel te danken zijn aan burgemeester Koomans, die het initiatief tot dit gedurfde experiment heeft genomen. Reeds in de vroege morgen waren twee enthousiaste medewerkers begonnen de te graven sleuf af te tekenen en de plaggen te verwijderen, zodat om half twee direct kon worden begonnen de 240 meter lange geul één meter diep uit te graven. Er kwamen maar liefst 86 mensen hulp bieden en daarom begon men maar meteen aan het uitgraven van de plaats, waar het sportgebouw zal komen. Gemeente-architect Trampert had het druk met het geven van aanwijzingen en het resultaat was dat vóór de avondboter ham niet alleen het schema was aange houden, maar dat men hierop zelfs aan zienlijk vooruit was. Geen wonder, dat de burgemeester met een zucht van ver lichting opmerkte: „Ziezo, de eerste etappe is gewonnen" Maandag zal het gehele eerste elftal aanwezig zijn om met de bouw van het clubhuis te beginnen. De spelers heb ben op zich genomen dit een hele week achter elkaar te doen. Donder dag zullen zij echter worden vervan gen door het bestuur, aangezien dan een vriendschappelijke wedstrijd is vastgesteld. Die avond zal burgemees- Het overlijden van J. A. van Herwaarden Zoals wij al meldden, is in de ouderdom van 66 jaar te Aerdenhout overleden de heer J. A. van Herwaarden, president directeur van Van Herwaarden's Kalk zandsteenfabrieken N. V. te Hillegom. De heer Van Herwaarden was in 1911 in dienst getreden bij de kalkzandsteenfa- broek in Hillegom. Van 1919 tot 1923 was hij directeur van de Leidse' Kalkzand steenfabriek. In 1925 richtte hij de Kat- wijkse fabriek op, waarvan hij onafgebro ken de leiding heeft gehad. In 1947 werd hij president-directeur te Hillegom. De heer Van Herwaarden, die een kante persoonlijkheid was, heeft ook i organisatie van de Nederlandse kalkzand- steenindustrie een vooraanstaande rol ge speeld. Zo was hij voorzitter van de Ver eniging van Nederlandse kalkzandsteen- producenten en bekleedde hij enkele malen de functie van commissaris van het Cen traal Verkoopkantoor voor de Kalkzand- steenindustrie. Voorts was hij lid van hoofdcommissie voor de normalisatie Nederland, bestuurslid van de bedrijfsvi eniging voor de Steen-, Glas-, Cement- Fijnkeramische Industrie en ruim 20 jaar lid van de Kamer van Koophandel er brieken voor Rijnland. Gedurende een aantal jaren was hij lid van het dagelijks bestuur van de Prote: tants-Christelijke Werkgeversorganisatie. Ook maakte hij deel uit van de industj missie,die kortgeleden onder leiding minister Zijlstra een bezoek bracht Zuid-Afrika. De heer Van Herwaarden was juist dezer dagen uit Zuid-Afrika ons land teruggekeerd. De teraardebestelling zal plaats hebben op woensdag 3 mei om 2 uur op de be graafplaats „Westerveld" te Driehuis. HILLEGOM Herdenking gevallenen Zaterdagavond hebben vele inwoner) van Hillegom deelgenomen aan de stille tocht naar het monument. Voorafgegaan door tamboers van de Hillegomse harmo niekapel, die gevolgd werden door afdeling van de B.B. vertrok men tien over half 8 van de Hoftuin door de Hoofdstraat en de Van den Endelaar naar het Wilhelminaplantsoen. Om 8 uui werd de voorgeschreven stilte in acht ge nomen. Na de stilte werden bloemen neergelegd. Jongetje aangereden en overleden Vrijdagmiddag reed een vracntwagen van de firma J. den Hartogh en zn. alhier op het eigen terrein aah de Van Meer beekstraat achteruit. Het twee-en-een- half-jarig zoontje P J. van de firmant A. den Ilartogh, dat met enige kipdoren aan het spelen was, viel en werd overreden. Het kind is zaterdag in een ziekenhuis te Haarlem overleden. Afscheid ds. Knottnerus Ds. S. L. Knottnerus, Hervormd predi kant alhier, hoopt zondag 19 mei om 3 uur 's middags afscheid te nemen van de Hervormde Gemeente alhier. Op 26 mei zal hij zijn intrede doen in Dordrecht. Zoals bekend, heeft de Hervormde predi kant van Zuidwolde, Drenthe, die in de komende vacature van ds. Knottnerus werd beroepen, het beroep van Hillegom aangenomen. Verwacht mag worden, dat de vacaturetijd zoveel mogelijk beperkt zal worden. LEIDERDORP Beroep aangenomen Ds. J. Banga te Vleuten-De Meern heeft het beroep van de Geref. Kerk van derdorp in de vacature van ds. H. Swee- pe, aangenomen. Ds. Banga is 29 jaar er staat sinds 1953 in Vleuten-De Meern. Muziekuitvoering Morgenavond geeft de muziekvereni ging „V. en O." om 8 uur een uitvoering in de Geref. Kerk. Markt- -n visserij berichten ROTTERDAM. 6 mol. Veemarkt. Aam in totaal 2010 dicn-n ua.irvan I2W volte ko, minder, handel kalm, ter Koomans opnieuw daadwerkelijk hulp verlenen. Het bestuur van Rijnsb. Boys zal in overleg met B. en W. een werkschema op stellen. waaraan een ieder zich dient te houden. Men krijgt een week tevoren be richt van de tijd, waarop men wordt ver wacht. Is men absoluut verhinderd, dan rekent het bestuur erop, dat men zelf voor een plaatsvervanger zorgt. De slag om de sleuf is glansrijk gewon nen. Het belangrijkste, het moeilijkste ook. moet echter nog komende bouw van het clubhuis. Gezien het enthousiasme twijfelen wij er niet aan. dat ook die slag met een zege zal eindigen. Rijnsburg herdacht de gevallenen Vele Rijnsburgers hebben zaterdag avond de gevallenen herdacht. De grote kerk van de Hervormde Gemeente was tot op de laatste plaats bezet en tal var gemcentenaren legden bloemen aan d< voet van het monument. Nadat twee minuten stilte in acht wai genomen, sprak ds. Po6t in de kerk over Tijd der schaduwen- Ds. Kampman stel de zijn toehoorders de vraag: Heeft de toekomst licht? Beklemtoond werd, dat men niet moet vergeten, dat het uitein delijk om de Kerk van Christus gaat Aan de stijlvolle bijeenkomst werd de-werking verleend door de muziekver eniging Wilhelmina, de organist Adr. Kooien en de trompettiet W. Noten/boom. De organisatie was in handen van de Oranjevereniging. Collecte Deze week wordt een huis-aan-huis col lecte gehouden voor de sanatoria Sonne- vanck en Zonnegloren. Zo werd de slag om de sleuf gewonnen. Van links naar rechts de heren B. Heemskerk, penningmeester G. van der Ven, burgemeester Koomans, A Pauw en L. van der Sleek. Foto N. van der Horst VOORSCHOTEN Dodenherdenking Een groot aantal dorpsgenoten .heeft zaterdagavond de gevallenen herdacht. Zij verzamelden zidh oTri k-wart voor 8 bij het monument waar een detachement Nat Reserve de erewacht had betrokken. Het muziekkorps speelde enkele koralen. Na de stilte werden bloemen en kransen bij het monument gelegd. Twee couplet van het volkslied besloten de een voudige plechtigheid buiten. Daarna was de Geref. kerk een herdenkings dienst, waarin ds E. Sara-ber, Hervormd predikant, voorging. Hij hield een me ditatie naar aanleiding van gedeelten uit Jes. 11 en Matth. 8. Agenda gemeenteraad Vrijdagavond 8 uur komt de raad in openbare zitting bijeen. Agenda: vast stellen van een vakantieregeling voor de plaatselijke slagers; verhogen van het be drag per leerling wegens administratie kosten voor het gewoon en lager uitge breid onderwijs; beschikbaarstellen van een krediet voor de aanschaffing van leer- en hulpmiddelen ten behoeve van de Vlietschool; verlenen van een garantie in verband met een door de N.V. Bouw fonds Nederlandse Gemeenten te slui ten geldlening; beschikbaarstellen van een krediet ten behoeve van het dak van de Kimshoeve; voorstel inzake de vaststel ling van verkeersmaatregelen; voorstel tot intrekking van de raadbesluiten tot het beschikbaarstellen van kredieten voor de bouw van kleedgelegenheden op het sportterreinencomplex; idem tot het be schikbaarstellen van een krediet voor de aanschaffing van materiaal ten behoeve van de Bescherming Bevolking; idem tot aankoop en verbouwing van de percelen Leidseweg 95 en 97 ten behoeve van de stichting van een politiebureau; school- voorstelien; nota van B. en W. inzake de investeringen in de jaren 1597 en 1958 Laatste Nutsavond De laatste Nutsavond in dit seizoen is op dinsdag. Iemand van de Nederlandse Aardolie-Maatschappij zal een lezing hou den over de aardolie-industrie in Ne derland, toegelicht met films. Jeugdcriminaliteit NOORDlf'IJKERHOlIT Dodenherdenking Zaterdag werden bij het monument voor het raadhuis de gevallenen herdacht. Nadat tal van kransen en bloemstukken waren gelegd, werd de twee minuten stilte in acht genomen. irijshoudend, i hoger, pri- gr. tong 320—260 grm. 320—260, kim 305—260. kl. I 295—260, II 200—210. t.irbnt I 250—180 per kg; kl. schol II 40-11. schar 20-8. bot 1(2- 8, verse haring 20—16. makreel 24—22. gr. schc vis 35. grm. 25-24. kim. 27. kl. I 32—22. II 27—23, wijting 37—19, gr. gul 26. horstr 8 per 50 kg; gr. kabeljauw 138-58. gr. I De raadgevende vergadering van de Raad van Europa heeft zich za terdag in Straatsburg uitgesproken voor een spoedverslag over de aard en omvang van het stralingsgevaar door de aanhoudende atoomproeven. Op aanbeveling van de politieke commissie werd het comité van ministers in overweging gegeven, hiervoor een conferentie van voor aanstaande geleerden te organiseren. Het verslag zou moeten worden ge publiceerd. raadgevende vergadering sprak bo- ien de wens nit, dat de grote mogend heden spoedig overeenstemming zullen icrciken over het schorsen van de atoom roeven en hoopte verder op krachtigi oortzetting van de ondcrhandelingei ver een algemene onlwapeningsbljecn- komst. die ook de kernwapens omva Deze aanbeveling is een gevolg van het 'oorstel, dat de socialistische afgeva. digden eerder hadden ingediend en :en oproep bevatte, de proeven direct itaken. in afwachting van nader beraad >ver en controle op de kernproeven lis eerste stap naar een internationaal verbod van kernwapens. Het gelukte de socialistische groep ech ter niet. dit voorstel aangenomen te krij gen. ook niet nadat het tijdens het bewo gen debat was veranderd in een amende ment op de aangenomen resolutie. De po litieke commissie wilde eerst over deze kwestie de mening weten van blee der Westeuropese Unie, die vandaag in Straatsburg bijeen komt. Deze assemblee krijgt een speciaal rap port te behandelen van de Nederlandse kolonel J. J. Fens, waarin deze van dc Verenigde Staten verlangt, dat zij gel delijk vertrouwen stellen in alle leden- staten van de Unie. De grondstrijdkrachten van deze landen dienen volgens kolonel Fens uitgerust tc en met taktischc atoomwapens e lelde projectielen. Indien de Ver. Staten vasthouden aan hun voorkeur voor bilate- •vereenkomsten over de levering deze wapens, bestaat het gevaar dat de multilaterale samenwerking zowel li Europees als in Atlantisch verband, wordt idermjjnd. in Ver. Staten J^OBIN DOUGLAS-HOME. een jonge Wanneer de huidige tendens aanhoudt. jarige prinses Margaretha van Zweden zullen in de Verenigde Staten in 1965 meer dan een miljoen kinderen terecht moeten staan, heeft de sub-commissie van prinses veel in het chique Berkely hotel, waar hij 's avonds speelt. Volgens een woordvoerder van het Zweedse konink- jeugdcriminaliteit, voorspeld. onbelangrijke romance tussen de jonge- Als oorzaken worden genoemd: beeld romans, televisie-programma's cn het ge huwelijksaanzoek. bruik van verdovende middelen, waar door vandalisme en bendewezen gevoed Britten bij herdenking PIANIST DONG NAAR DE HAND VAN PRINSES MARGARETHA Zweeds hof accepteert 1 council en de leider van de conservatieve romance ecllter lliet fractie in het Hogerhuis, heeft van Mar- garetha's moeder, prinses Sybilla, echter horen gekregen, dat zo'n huwelijk van Zweeds standpunt als „ondenkbaar" wordt beschouwd. Prinses Sybilla heeft de Engelsman een brief geschreven, die verluidt de instemming heeft van Margaretha's grotvader, koning Gustaaf. Terug naar Zweden De prinses woonde sinds september van het vorige jaar bij een vriendin van haar moeder in Londen, om de Engelse taal beter te leren. Eind maart werd den teruggeroe- Robin Douglas- Home werkt overdag op reclame bureau en brengt de avonden door als pianist. Hij behoort tot een van de oudste Schotse fami lies. Mocht de prinses toch met hem willen ouwen, dan zal niets en niemand, zelfs de Zweedse wet niet, haar kunnen weer houden, daar zij meerderjarig is en geen toestemming van de koning nodig heeft. Een Zweeds blad publiceerde vanmor gen een gesprek met Douglas-home. Hij zou hebben meegedeeld: „Mijn romance met de prinses is nog lang niet uit, dat verzeker ik u!" op Canadese kerkhof Een groep van 48 Britse oorlogspelgrims heeft het weekend doorgebracht in Nij megen, waar zij de Heilige Landstichting, het Briitse oorlogskerkhof en het Airborne- kerkhof (te Arnhem) bezocht. Vandaag woonden zij de plechtige herdenking op het Canadese oorlogskerkhof te Groesbeek bij. Deze herdenking werd tevens bijge woond door de Canadese ambassadeur bij het monument voor de 2500 in Nederland gevallen Canadese soldaten. Ook Koningin en Prins en namens de 'regering werden kransen gelegd. Dr. Dreesniet overal heerst de vrijheid Het is met de vrijheid in de wereld minder gunstig gesteld, dan wij hoopten toen de oorlog eindigde. Deze conclusie deed gisteravond de minister-president dr. W. Drees ih een radiotoespraak voor de beide zeniders Hilversum ter gelegen heid van Bevrijdingsdag 1957. Er zijn nog tal van volkeren voor wie de vrijheid na de oorlog niet is hersteld of wier vrijheid zelfs verloren is gegaan. Een voorbeeld daarvan heeft nog kort geleden in ons land diepe indruk ge maakt, aldus de minister-president. Ons land kan maar weinig gewicht in de schaal werpen, als het gaat om macht, het kan trachten een voorbeeld ti De moord op SA-leider Ernst Röhm (Van onze correspondent) BONN, maandagmorgen. Het spookachtige optreden van nazi- Duitsland is vandaag weer opgeroepen tij dens het proces voor de Münchensc recht bank tegen de vroegere SS-brigade-gene- raal Joseph (Sepp) Dietrich, cx-comman- dant van de lijfwacht van Hitier en tegen de vroegere commandant van het concen tratiekamp Dacbau. SS-Obergruppcn- ffihrer Michael Lippert. Zij zijn aange klaagd wegens medeplichtigheid aan moord op dc vroegere leider der SA, Ernst Röhm. en zijn „Röhm-Putsch" op 30 juni 1934, de eerste grote massamoord, waar- OEGSTGEEST In Oud-Poelgeest Conferentie over bedrijfsleven In kasteel Oud Poelgeest werd zaterdag een conferentie geopend voor hen. dio werkzaam zijn In secretariaats- en admi nistratieve functies Dre. P. de Jong uit Utrecht sprak over de invloed van het bedrijf op de maat schappij. De technologische ontwikkeling van de maatschappij heeft een grote in vloed op het menselijk leven. Er is een beschavingstype ontstaan, dat getekend wordt door vermaterialisering en dat hei geestelijke steeds meer op de achter grond drijft. Hierdoor komt de zelfstan digheid van de mens in verdrukking cd omdat het bedrijfsleven inschakeling van de gehuwde vrouw vraagt, kan het gezin dikwijls ook niet voldoende tot ontplooiing komen. Dr. F. J. E. Hogewind uit Den Haag behandelde de invloed, die het bedrijf uitoefent op de individuele werker. De werkgemeenschap wordt ge vormd door mensen uit verschillend» milieus, die op elkaar een vormend» invloed kunnen uitoefenen cn zo zelf weer gevormd kunnen worden: dit kan alleen, wanneer de basis van het bedrijf onderling vertrouwen is. De chef heeft in deze maatschappij geen benijdenswaardige taak. Slecht» wanneer er onderlinge waardering be staat voor eikaars functies kan er eer genezende invloed van de werkgemeen schap uitgaan- Deze twee inleidingen werden gevolgd door een geanimeerde discussie. Buitenlust-ronde Om acht uur begint hedenavond de jaar lijkse ronde van Buitenlust. De harmonie „Triumph" verleent hierbij haar medewer king. St. Jorismarscn De St. Jorismarsen, waaraan dit j; rond 4.000 padvinders deelnemen, starten a.s. zaterdag half drie bij Het Witte Huis. Begeleid door verschillende bands zullen de jongens over drie afsitanden kunnen lo pen: 7Vz, 15 en 20 km. De route voor de kortste mars loopt door Ogstgeest; de twee andere parcoursen lei den door de omgeving, waarbij ook Kat wijk zal worden aangedaan. Ds. Briinlng heeft bedankt Ds. K. Brüning, Geref. predikant (art. 31), heeft voor het beroep van Rotter- dam-Charlois bedankt. m Hitier en de andere nazimisdadigers ch schuldig maakten. Officieel zijn er dn de nacht van 29 op I juni 1934, drie-en-twintig Jaar geleden, 78 „aanhangers" wan Ernst Röhm doodge schoten In Berlijn, München, Breslau en andere plaatsen in het toenmalige Duitsland. Het juiste aantal slachtoffers die terreurnacht is niets bekend. De officier der Münchense rechtbank schat hun aantal op minstens 200. In een boek irer de SA, dat in Zwitserland is versche en, is zelfs het getal 1000 genoemd. Ernst Röhm was de meest prominente onder hen. Hij was de leider der SA; Reichsminisrter, de machtigste man in het Reich" na Hitier en „Duzfreund" van de Hij werd in cel 474 in de gevangenl» Stadelheim nabij Miinchen voor de keuze gesteld zelfmoord te plegen. Toen hij wed- i, zou Lippert hem het genadeschot hebben gegeven. „Nicht getan. „Ich habe er nicht getan", zegt nu Lip pert, een der „al-te Kampfer" der SS met lidmaatschapsnummer 2980. Ook heden dage noemt hij wijlen Röhm nog „Bin ganz groszes Schwein". Behalve de top der SA die had ge hoopt het officiële leger van Nazi-Duits- land te ziullen worden, inplaats van een soort knokploeg der N.S.D.A.P. te blij- iwerden nog verscheidene andere figuren uit de burgerlijke oppositie tegen het nazi-regime omgebracht, onder hen de laatste rijkskanselier der Weimar-re- publiek, oud-generaal Kurt von Schlei- :her, de vroegere premier van Beieren, Kahr, die tien jaar tevoren de eerste groepjes fascisten uit elkaar had laten ranselen, generaal Von Bredow, die kon bewijzen dat Hitelere „oorlogsvermlnkin- uit de eerste wereldoorlog op hyste- berustten, Erich von Klausner, leider „Kathoiisdhe Aktion", die zich op de Kerkendag in Berlijn tegen de nazi's had gekeerd en Edgar Jung, een vertrouweling von Papen, die de toenmalige vice- kanselier kort tevoren tot een ophitsende redevoerig tegen Hitler had aangestookt. t proces, waarin vele tientallen ge tuigen zullen worden gehoord, zal naar :hattig drie maanden duren. IN ITALIË ÈN FRANKRIJK voorgesteld, de regeringscolalltie met de christen-democraten te verbreken. Hij heeft hiermede een politieke reuzen zwaai gemaakt, want nog enkele weken t in demooratie en verdraag- I geleden weerde hij zich fel tegen de els zaamheid tot stand kan worden gebracht, zo zei dr. Drees in zijn toespraak, waarin hij herinnerde aan de capitulatie van 1940, de daaropvolgende oorlogsjaren van verschrikking en moedig verzet en het binnentrekken van de geallieerde troe pen in 1945, samen met onze Irene-bri gade. Het herstel van ons land als zelf standige natie met sterke internationale bindingen was en is een grote en moei lijke zaak, aldus dr. Drees, die grote offervaardigheid vereist. Bevrijdingsdag is dit jaar vrij stil voor bijgegaan. Wel hingen van overheidsge bouwen en vele woningen de vlaggen uit en werden in vele kerken bijzondere diensten gehouden, doch feestelijkheden vonden nergens plaats. de linkervleugel van z(jn partij, dat de socialistische ministers het kablnet- Segni zouden verlaten. Wanneer het partijbestuur donderdag het voorstel Saragat aanneemt, betekent dit de val van de regering-Segni. Saragat gaf te kennen, dat uittreden van de regering de weg zou openen naar de fusie met de Linkse socialistische partij van Nenni, welke op het laatste ogen blik op het congres te Venetië werd af gewezen door de Nennisten. In Frankrijk heeft Pierre Mendès- France het zijne gedaan om de regering- Mollet ten val te brengen. Zijn radicaal- socialistische partij heeft op een storm achtig congres in Parijs besloten de rege ring een ultimatum te stellen, waarin Toch is liet zo GIRO OOK AL EEN OUDE INSTELLING •ft geleid, kan ons mom giro opgescheept. Maar goed, dit girale betalingsverkeri heeft zich geleidelijk binnen steeds rui mer wordende kringen van belangheh henden oi*wikkeld, zodat in de loop der tijden bet onmiddellijk opvraagbare en door overschrijvingen overdraagbare banktegoed het karakter van giraal geld verkreeg. Dit girale geld maakte het overbodig dat het werkelijke geld (we bedoelen: het stoffelijke geld, want wat is eigenlijk het „werkelijke geld"?) moest worden overgedragen en stelde dr rekeninghouders bovendien in staat op gemakkelijke wijze schulden en vorde- o.m. een absolute wijziging in de Alge rijnse politiek wordt verlangd. De radi caal-socialistische ministers, twaalf in getal, zullen indien het uléimatum niet aanvaard wordt, uit het kabinet treden. In een felle rede beschuldigde Men- dès-France de regering Mollet vat fascistisch regiem in Algerije, waarbij de Algerijnen niet de minste kans krij gen. Verder wensen de radicaal-socia listen nog vóór het zomerreces van het parlement de beslissing over de her ziening van het kiesstelsel en de her ziening van de grondwet, waardoor eer federaal stelsel van de Franse unit wordt verkregen. Aanvankelijk werd onmiddellijke uit treding van de radicaal-socialistische mi nisters geëist, maar hiertegen bestond in de partij teveel oppositie. De radicaal- socialistische minister van defensie. Bourges-Maunoury, verdedigde op het congres het regeringsbeleid ten aanzien van Algerije, welke hij de enige moge lijkheid noemde onder de huidige om standigheden. Voorts werden twee moties aangeno men om de partijdiscipline te versterken. In de eerste werd nogmaals vastgelegd, dat de afgevaardigden van de partij in de Nationale Vergadering bij belangrijke stemmingen één lijn moeten trekken in de tweede wordt aan het partijbestuur de bevoegdheid verleend onmiddellijk strafmaatregelen te nemen tegen afge vaardigden, die zich aan de partijdisci pline onttrekken. Oorlogsinvaliden in Italië aangekomen Van de oorlogsinvaliden die donderdag met twaalf bij de stichting Moveo Bange sloten automobilisten uit Nederland zijn vertrokken, zijn de meesten zaterdagavond om half acht op het doel van de reis, hoog boven het Gardameor gelegen Malce- sine ln Italië, in hotel Belvedère aangeko- Door een defect aan een der wagens moesten een automobilist de wegenwachter van de ANWB en zes invaliden in Bolzano achterblijven, maar dat was dan ook de enige ernstige pech van de reis. In Malcesine is gisteren een krans ge legd bij de graven der ln de oorlog ge uit deze plaats. Kind verdronken. In Bergen op Zoom la zaterdagmiddag aan de Vijverberg het 2-jarlg zoontje van de familie Vale bij het spelen te water geraakt en verdron- Kamer uitgebrand De kamerbewoonster van een perceel aan de Boerhaavelaan liep gistermiddag kwart over vijf een brandende petroleum kachel om, waardoor haar kamer in lich- laaie kwam te staan. Haar hospes, die onmiddellijk te hulp schoot, wist met igen blussingsmiddelen het vuur zo goed als meester te worden, en de gewaar schuwde brandweerverrichtte het na- blussingswerk. De inhoud van de kamer, die praktisch geheel een prooi der vlam- len werd, was niet verzekerd. Andere kamers van het huis kregen waterschade. Protest aan raad van de Vooruit De coöperatie „Vooruit" heeft zich tot de gemeenteraad van Leiden gericht met protestschrUven over de gang van zaken b(j de vakantiesluiting voor krui denierswinkels. Verzocht wordt het voor stel van het gemeentebestuur te verwer pen of tot aanhouding te besluiten. Aan het college van B. en W. heeft het bestuur van de coöperatie geschre ven, ernstig bezwaar te hebben tegen de wijze waarop de Leidse kruidenierscen trale en de Verenigde Leidse Melkhandel de vakantiesluiting voor de betrokken bedrijven menen te moeten proclameren. Zonder dat enig overleg met onze coö peratie is gepleegd zo vervolgt het schrijven werd een aantal kaarten toegezonden, waarin voor de 10 winkels een sluitingsweek is vastgesteld. De coö peratie neemt in de levensmiddelenvoor ziening een te belangrijke plaats in om zich een dergelijke negatie te laten wel gevallen. Het schrijven besluit met het vertrouwen uit te spreken, dat het ge meentebestuur zijn medewerking aan de ter goedkeuring voorgelegde vakantie regeling zal onthouden. Kantongerecht Leiden Werd liefdadigheid koopovereenkomst Toen in het voorjaar van 1946 vele Ne derlanders uit het voormalige Neder- lands-Indië repatrieerden en hier veelal ontredderd en zonder bezittingen aankwa men, werden zij o.m. opgevangen door een stichting „Nederland helpt Indië". Van deze vereniging ontvingen zij een textiel- pakket. De vereniging is ter ziele gegaan, maar haar taak schijnt te zijn overgenomen door „Zorg voor gerepatrieerden". Deze heeft nu van de repatrianten, die in 1946 een textielpakket hebben ontvangen een bedrag geëist, omdat zij zegt, dat het pak ket op „koopbasis met lang krediet" ia verstrekt. Omdat de repatrianten, van wie 195,02 wordt gevraagd, niet bjjster geest driftig schijnen dit bedrag te voldoen, is thans voor de Leidse kantonrechter een proces begonnen. De stiehting „Zorg voor gerepatrieerden" heeft een van de repa trianten voor de rechter gedaagd. De repatrianten eisen echter overleg ging van een koopacte, waarin tot uiting moet komen, dat zij inderdaad een derge lijke overeenkomst hebben aangegaan. Voorts vinden zij de omschrijving „een hoeveelheid textielgoederen" aan de vage kant. Ten derde zal de stichting moeten aantonen, dat, zo er van koop sprake la, ook de koopprijs van 195.02 werd vast gesteld bij de „koop" en niet. zoals het geval schijnt te zijn, enkele jaren later.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 5