Burgemeester onthulde Leids bevrijdingsmonument Gevestigde en vertrokken personen Buurman van Chr. 25 jaar organist Geref. kerk de W. Veerman ontving zilveren medaille Agenda voor Leiden NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 MAANDAG 6 MEI 1957 Eensgezind als in bezettingstijd Prof. De Boer herdacht in de gehoorzaal de gevallen strijders VOOR DE TWAALFDE MAAL na de bevrijding lag op de vooravond van de gedenkdag van onze herkregen onafhankelijkheid zaterdag het leven in Leiden stil. De klokken van de kerktorens en de bourdon van het stadhuis luidden de twee minuten stilte in; in de Stadsgehoorzaal, op straat en thuis dacht ieder aan de gevallenen van de oorlogsjaren 1940 1945 en aan de gesneuvelden in Indonesië. De rector-magnificus van de Leidse universiteit, prof. dr. P. A. H. de Boer, huldigde de gedachtenis van Nederlandse helden, waarna een lange stoet zich vooi het laatst naar het witte kruis aan de Steenstraat begaf. Later op de avond werd het definitieve oorlogsgedenkteken, tegenover de molen De Valk, officieel onthuld. Onder het met bloemen versierde kruis, overwelfd door de rouwende vlaggen, be gon om kwart over zeven in de geheel bezette Stadsgehoorzaal de officiële her denkingssamenkomst. Samenzang van en kele Valeriusliederen vormde de intrade van deze plichtige bijeenkomst. Het Leid se Toonkunst-orkest speelde onder leiding van Henk Geirnaert twee delen uit het tweede concertino van Carlo Ricciotti. Het mannenkoor van Willem Mizée zong een tweetal getoonzette Bijbelgedeelten. De rechtvaardige wordt weggenomen in het gezicht van de ongerechtigheid, maar zijn woonplaats is in vrede en zijn woon stede in Sion. De latijnse tekst van het einde van Jezus op Golgotha, eindigend in het laatste kruiswoord, „Vader, in Uw handen beveel ik Mijn geest", was het tweede lied van het mannenkoor. De rector-magnificus, prof. dr. De Boer. begon zijn herdenkingswoord met te wijzen op het samenzijn met Hongaren en Oost-Duitsers; wij weten ons met hen verbonden in een verschrikkelijke eeuw. „Wat drijft ons naar het witte kruis?", zo vroeg prof. De Boer zich af. In een straat met het meeste verkeer in Leiden, de ver binding van het station naar de binnen stad, één der toegangswegen naar het wes ten. Gewoonlijk is het daar niet stil en zeker op de zaterdagavonden niet. Verzet Prof. De Boer ging dieper in op de vormen van verzet. Wij hebben ons verzet tegen de laffe overval op de tiende mei, tegen de moord op Joodse medeburgers, een verweer tegen de systematische po gingen om ons land te knechten en onder de leer van Hitier te brengen. De Kerken zwegen niet, arbeiders en intellectuelen waren liever vogelvrij dan te collabo reren met het misdadige werk. Het gedenken op de vooravond van de bevrijdingsdag is ook onbewust een ver zet tegen de wrede dood. Velen stierven die midden in het levën stonden of juist nadat hun leven begonnen was. De dichter Marsman sprak in zijn 24ste strofe, voor de oorlog reeds, over de wanhoop en hield ons de broedermoord voor. Uit Leiden hebben zich velen verzet uit liefde voor de onderdrukten, voor het recht en tegen, wat Marsman noemde, „het tuig uit de onderwereld". „Wij weten ons met de ge vallenen verbonden, door banden van familie en vriendschap, maar vooral ook door eensgezindheid". Waarom werd ons het leven gelaten?, zo vroeg de hoogleraar. Was het soms een noodlot, waarvan in Sophocles' Antigone staat, dat het ver geefse moeite is Hades te vereren? Was het soms wat de regels van ons volkslied zo uitdrukken: „De Here, Die alle ding regeert, die heeft het niet begeerd?" Helden Ieder staat hier zwijgend voor het onop geloste raadsel, dat anderen wel sneuvel den. Daarom ook zijn we na 12 jaar weei bij elkaar; eensgezind als in de bezet tingstijd. Het dringt ons de overtuiging op. dat we de jaren, die ons geschonken zijn, gebruiken in de geest van de geval lenen. Tacitus schreef, dat „calamltai virtus occasio est"; wij kunnen dit vrij vertaald nazeggen: dat dapperheid een kans kreeg. Herdenken we dan helden?, zo vroeg prof. De Boer. Het antwoord kan gegeven worden met de woorden wijlen prof. Duyvendak: „Neen als onder heldendom een opzienbarende daad verstaan; driemaal ja, als ge denkt als gewone mensen. Dat is helden dom, waarvoor we slechts kunnen dan- Onze herinnering sterft met ons uit er in de plaats daarvan komt de overleve ring. Wij hebben de dure plicht, dat die overlevering een eerlijk uitgangspunt krijgt. Voor latere generaties wordt overlevering pas eigen bezit, indien zij tot erkenning leidt. De herdenking v prof. De Boer dan pas v; kenis, als in tijden van druk en bij het derven van de vrijheid men erop terug grijpen kan. Het leven verliest echter alle betekenis, als het niet meer geleefd kan worden naar hart en geweten. In ieder legde de Eeuwige een bestemming. Hetzij dan dat we nu leven, hetzij dat we sterven, wij zijn van God. Wij zijn mensen iet een bestemming ten goede. Die vielen jn ons werkelijk voorgegaan en wij kun- Prof. De Boer eindigde met de wens Erit in pace memoria eorum: hun ge dachtenis zal in vrede zijn. Na deze herdenkingsrede luidden de klokken over de stad en traden de twee ten stilte in. Direct na de stille ge dachtenis zette het Toonkunst-orkest het volkslied in. Voor het laatst liepen honderden stads genoten zaterdagavond naar het kruis aan de Steenstraat. De politie zorgde voor een ordelijk verloop.. Bij de nabestaanden van- gevallen soldaten, illegalen en militairen Indonesië liepen verschillende corpo raties mee. Aan het begin van de stoet liep het gemeentebestuur met de secre taris, de garnizoenscommandant, predi kanten en voorgangers van verschillende geloofsgemeenschappen en vertegenwoor digers der voormalige illegaliteit. Een schat van bloemen werd aan de voet van het kruis gelegd, het kruis waar van het afscheid zoals burgemeester Van Kinschot getuigde weemoedig stemt, daar het ons lief geworden was. Onthulling Inmiddels waren velen naar de vee markt gewandeld, waar tegenover de molen De Valk de schepping van Starre- veld onthuld zou worden en aan het ge meentebestuur overgedragen. Een aan houdende regen, die in een hagebui over ging, verdreef de kijkers niet; tijdens de plechtigheid zelf, was het droog. Nadat de deelnemers aan de stille tocht tot voor het hek genaderd waren, dat het gedenkteken van de openbare weg afsluit en leden van de Koninklijke Marine de vlaggewacht hadden betrokken, nar voorzitter van de commissie Oorlogsge denkteken, de heer L. Questroo, het woord. Door middel van luidsprekers werden zijn woorden uitgedragen tot ver Zwemdiploma voor 58 jongelui In de Overdekte is diploma-gezwommen. De volgende 58 jongelui behaalden hel getuigschrift: igens A: Kees Star. Gerrit Passchier. Andij de Greef, Rob Beerenfenger. Jan de Lange, M. Smulders. R. Smulders Mari Tol. Frans Brederode, Jaap v. d. Broek Kees v. Latesteijn, Henk Glasbergen. Adriaan Ouwehand, Loeki Demmenie. Frits Paauw, Tonny Konter, Frank Zand- Meisjes A: Ria Blijleven, Marijke Moe- liker, Eney v. d. Luit, Elsje Klay, Lies- beth Mulder, Vera Kwist, Truus van Starkenburg, Janneke de Greef, Anneke Wijling, Clemence Verlaak, Nancy Kool, Rikje Woertman. Ineke v. Wijk, Annie Sloos. Annelies Koeleman, Olga v. Noort, Joleen Heringa, Mayorie Koops, Corretje van Walcheren. Jongens B: M. Smulders, R. Smulders, Bob Reedijk, Aad v. d. Luyt, Jos v. d. Berg, Jan v. d. Bykhoff, Maarten den Duik, Harry v. d. Berg, Hans de Jong. Dirk Jan de Graaff, Jan Schipper. Meisjes B: Elly Vaes. Hetty Moeiliker. Truus v. Tilburg, Janneke Klinkhamer, de doden achtte Els de Boer, Joke Erades, Geardina de juiste bete-1 Vos, Joan Dekker, Ria van Berkel. in de omtrek. Hij dankte allen, die aan de totstandkoming van dit ereteken mee hielpen. Erkentelijk toonde hij zich tegen over de ontwerper en de vervaardigers. Nadat The last Post had weerklonken, speelde de muziek de gedragen klanken van Blijf bij mij, Heer. Burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot, wees erop, dat de plek aan de Stcenstraat ons na de bevrijding lief is geworden. Op een avond van herdenking past geen omhaal van woorden. Daarom bepaalde Lcidens eerste burger zijn stadgenoten bü het hoge belang, dat onze generatie weet, waarvoor de offers zijn gebracht. Dan kunnen wij niet vergeten, wat tussen 1940 en 1945 gebeurde en zullen de komende generaties doordrongen zijn van de waarde van onze vrijheid. Spr. dankte het comité, dat een zo mooi resultaat verkreeg en meende, dat de heer Starreveld op treffende wijze de gevoelens van allen vertolkte. Ook werd dank gebracht aan de heren Gal- jaard en Voorbach, resp. chef van de plantsoenendienst en de gebouwen dienst en hun medewerkers. Jhr. Van Kinschot verwijderde daarop het doek, dat het beeld omhulde. Met het spelen van het Wilhelmus werd de ont-i hullingsplechtigheid geëindigd. Voortaan zal Leidens stille tocht dus; gaan naar het beeld bij de molen opdat men zich er daar op bezinne, dat een geschiedenis niet met inkt wordt geschre ven, maar een volk zijn historie schrijft met bloed. Tas gestolen bij V. en D. Zaterdagmiddag omstreeks half 1 kwam een mevrouw uit de Aloëlaan op de afde ling textiel van V. en D. in Leiden, toen zij enige gekochte goederen wilde betalen, tot de ontdekking, dat haar tas, die zij had neergezet, was gestolen. In de tas zat onder meer een porti 59 gulden. In de iveek van 25 april tot en met 1 mei Te Leiden vestigden zich: F Slijper fam adm ambtenaar G Kasteinstraat 59; A Kersbergen en fam Haarlemmerweg 12; I, H Spring in 't Veld en fam straatmaker Houtmarkt 13; W A van Strien-Driessen en fam Prinsenstraat 35; S M Schotanus-van Emmen en fam Hoflaan 179; D A J Hen driks en fam binnenhuis-architect Noord- eindeplein a, H J Wilbers vertegenwoor diger Sumatrastraat 116; S J van der Hul it banketbakker Apothekersdijk 32; A J F M Kienjet da Costastraat 83; G A J Holt- slag kelner Lijsterstraat 28; J L van der Post stoker Levendaal 91; M A Sprenger van Eyk J van Goijenkade 13; J G Gobets kantoorbediende Marnixstraat 32; M K M van den Bergh kantoorbediende a/b Haag- weg achter 57; I Klebe-Scherer a/b Utr. Taagpad t'o 60; CAM van der Meij h i/n huish Apothekersdijk 32; H M Kouprie verpleegster a/b einde Mariënpoelstr.; A J Voskuil ambtenaar PTT v t Hoffstraat 42a; B L de Lange-Kern Fred, v Eeden laan 41; X van Katwijk Hoflaan 68; D Veninga militair Sophiastraat 61b; M E M van Buuren-Juffermans Hoflaan 197; G Liefmann Merelstraat 28; W F Meijer radarspecialist H de Vriesstraat 61; E de Beus analiste Witte Singel 58a. Uit Leiden vertrokken: G L F Cloos en fam Vondellaan 14 Venezuela; J Grobbe en fam J de Wittstraat 2 Nieuw-Zeeland: T F Hageman en fam Oude Vest 1 's-Gra- venhage, Ley weg 827; J B Goedhart on fam Sumatrastraat 116 Canada; M Men- nes-Lammers en fam Hoge Rijnd 30 Mid delburg, Nadorstweg 12; J O Tioa en fam Schelpenkade 45 Rotterdam, Melissantstr. 55; J Brodalski en fam Marislaan 43 Meers- sen. Villa Klein Vais Chartel 18; S Plat- teel en fam Nw Beestenmarkt 8 Zoeter- woude. Hoge Rijnd. 313; C S F C M ten pate-Smeets Wasstraat 72 s-Gravenhage, Valkenboskade 633; M C B Hoekstra Ka- naalweg 86 Zaltbommel, Gamersestraat 45; A A Schouten Morsweg 154a Rijnsburg, Burg Mcijboomstraat 23; J Dozij Caland- straat 63 Weesp, Julianastraat 34; J F M Poos Roodborststraat 28 Oegstgeest, Ende- «eesterstr weg 9; B B J van Kuyk Lijster straat 14 Oegstgeest, Regentesselaan 40; E Schilthuizen-de Winter Nachtegaallaan 11 Wijk ca, Hoge Maasdijk A 26; A Pielanen Houtmarkt 13 Alkema, Zuidweg 11a; M van Polanen Oranjegracht 139 Hazers- woude, Molenlaan 7; J M Sommeling A Paulownastr 28 Rijnsburg, Vliet ZZ 58; S Star 3 Octoberstr 49 Rijnsburg, Oegstgees- terweg 3d; E Plooij-Poot Hoge Morsweg 29 Den Helder, Ruyghweg 176; C D Fer- rin Rijnsburgerweg 18 Eindhoven, Dion de Karthuizerstr 6; E C Gonie Maredijk 57 Delft, Binnenwaterstloot 24; P Huisman Rapenburg 94 Zuid-Afrika; A M Pottasch- de Groot Hogewoerd 27 Verenigde Staten v Noord-Amerika; Th M van Dorp Ka- naalstr 29 Leiderdorp, Hoofdstr 111; Y J P Monod de Froideville d M v Streefkerkstr 10 Amsterdam, de Lairessestr 76 hs; E M Drost de M v Streefkerkstr 2 Utrecht, A Diepenbrockplein 11; C PM Pont-de Hei den P de la Courtstr 21 Tilburg, Ringbaan Noord 22; P Brohm P de la Courtstr 65 Utrecht, Oude Kerkstraat 20; J G Teske w. In de morgendienst van de Chr. Geref. Kerk werd gireren de heer W. Buurman gehuldigd ter gelegenheid van het feit, dat hij 25 jaar geleden organist van de Chr. Geref. kerk werd. De vooi ganger van de jubilaris die nog leerling is geweest van de heer H. J. van Leeuwen, organist van de Oosterkerk, was de heer G. Overduin. nist zelf werd eveneens met een geschenk bedacht. De heer Buurman dankte voor de blijken van waardering op deze dag. „Ik ben altijd met plezier de orgeltrap opgegaan", zei de organist. Op verzoek van ds. Van der Weele heeft de heer Buurman na de avonddienst een orgelimprovisatie ten gehore gebracht. Jongen van 7 jaar bij spel verdronken Gistermiddag omstreeks één uur is de 7-jarige F. van Eek van de Waardgracht b(j het spelen op schuiten aan Utrechtseveer te water geraakt en De jongen zou met een vriendje een schuit op de wal springen. Daarbij moet hij zijn evenwicht zijn kwijtge raakt. Hij viel tussen een van de schui ten en de wal in het water Zijn vriendje rende weg om zij der te waarschuwen. Toen de enige tijd had gedregd, haalde hij het jongetje omhoog. De E.H.D. bracht het naar het academisch ziekenhuis, daar kon men, hoewel nog kunstmatige ademhaling werd toegepast, slechts de dood constateren. Herdenking in Kooi Zoals elk jaar, herdachten Kooibewo- ners zaterdagavond ook apart de velen die in de jaren 1940—1945 voor de vrij heid gevallen zijn. Bij het gedenkteken in de Driftstraat waren tal van wijkbe woners bijeengekomen om enkele ogen blikken stilte te betrachten en de nage dachtenis van de doden te eren. Er werden kransen gelegd namens hei bestuur „De Eendracht", het comité Do denherdenking en de speeltuinvereniging „Oosterkwartier". Ook legden familie leden bloemen aan de voet van het mo nument. In tegenstelling tot de vorige jaren werd Ds. C. van der Weele sprak de heer Buurman namens kerkeraad en Gemeente toe. Hij zei, dat de heer Buurman kritisch staat ten opzichte van zijn eigen werk. „Wij zijn u dankbaar voor al wat u in deze 25 jaren hebt gedaan. U bent iemand ge weest, die de Gemeente met het orgelspel wilde dienen, niet iemand, wiens mening was, dat zijn haan koning moest kraaien. Er zijn ook or ganisten, die niet willen die- Ds. Van der Weele wees er op, dat de be kwaamheid wordt bewerkt door de heilige Geest. -Iemand bed opgaat, zal spelen tot Gods eer. Het doel van dit jubi leum is, dat u jubileert met het „Alles wat adem heeft love de Here", aldus de predikant. „Houd wat gij hebt opdat niemand uw kroon neme. Moge u eenmaal komen in dat land, waar wij als verloste zondaars het Lam zullen prijzen" Op verzoek van de predikant zong de Gemeente de organist psalm 134 vers 3 Geschenken Na afloop van de dienst was er gele genheid, de heer en mevrouw Buurman geluk te wensen, van welke gelegenheid door velen gebruik werd gemaakt. Als eerste voerde daar de bejaarde vader van de jubilaris, de heer H. Buurman, het woord. Hij hoopte, dat ziln zoon nimmer naar eigen inzicht te werk zal gaan. maar dit mag doen tot Gods eer. Namens de kerkeraad richtte ds. Van der Weele zich eerst tot mevrouw Buur- haar medewerking. Zij kreeg de predikant een geschenk. De orga- ditmaal geen toespraak gehoudei 3 Octoberstr 6 Leidschendam, Veursestr weg 260; N A van Tilborg G Doustraat la 's-Gravenhage, v d Heemstr 264; J Brandt Leemansstfaat 33 Delft, J W Frisoplein 29; M L Brasser Rijnsburgerweg 10 's-Graven hage, Kruisbeklaan 10; N Diekhuis Rijns burgerweg 10 Rotterdam, Dordtschelaan 186b; W Thonus-van Zijl Merelstraat 2! 's-Gravenhage, v Galenstr 18; W Bos-Hul- ters Woonwagenkamp Tiel, Woonwagen kamp; H J Heshusius Floresstraat 8 Was senaar, Berkheitstr 40; J Koole Balistraat 63 Den Helder, Buitenhaven 5; J Huizing Bilderdijkstr 8 Rotterdam, Bentincklaan 39c; A C M Ruhe Witte Singel 79 's-Gra venhage, Emmastraat 69. Gistermorgen in Oosterkerk Organist Van Leeuwen werd toegezongen en -gesproken OFSCHOON DE HEER VAN LEEUWEN, organist van de Oosterkerk, vorig jaar al is gehuldigd ter gelegenheid van zijn 85ste verjaardag en het feit dat het Hare Majesteit de Koningin had behaagd, hem de gou den medaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau toe te kennen, en bij die gelegenheid reeds zijn diamanten jubileum als organist van deze kerk ter sprake kwam, heeft de Hervormde Gemeente de eerste mei toch niet zonder meer laten voorbijgaan. Op 1 mei was het precies zestig jaar geleden, dat de heer Van Leeuwen zijn instrumentale diensten in de Herv. Gemeente begon te verrichten, en wel in de voorganger van de Ooster kerk, de Lootskerk. Vorige week al mocht de heer Van Leeu wen van verscheidene kanten blijken van waardering en vriendschap ontvangen. En gistermogen verzocht de voorganger in de dienst in de Oosterkerk, ds. H. J. van Achterberg, de hoogbejaarde musicus, de orgelbank te verlaten en bij de preek stoel plaats te nemen. In zijn toespraak tot de heer Van Leeu wen zei ds Van Acnterberg, dat de Ge meente zich verheugt over dit feit. Hij gaf de diamanten jubilaris de verzekering, dat de Gemeente hem beslist niet weg wil hebben. Meer dan 3120 zondagen heeft hij de zang der Gemeente aan het orgel mo gen begeleiden; hij was vrijwel altijd op zijn post. Er is geen Hervormde kerk in Leiden, die een organist zó lang heeft Karakteristiek Ds. Van Achterberg sprak ook even over het karakteristieke element in het spel van de heer Van Leeuwen. Hij heeft er Veertig jaar bij S.L.F. ZATERDAG HEEFT de heer W. Veerman herdacht, dat hij veertig jaar geleden in dienst trad van de gemeente Leiden als bankwerker tweede klasse van de lichtfabrieken. In de loop der jaren is de heer Veer man, die buiten zijn dagelijks werk vooral bekendheid heeft gekregen door zijn werk voor het Chr. Nationaal Vakverbond in Leiden (als secre taris van de Chr. Besturenbond) en de woningbouwvereniging „Eensge zindheid" (als voorzitter van de raad van commissarissen), opgeklommen tot adjunct-administratief ambtenaar. Morgens werd de heer Veerman i kamer van B. en W. ten stadhuize ont vangen, waarbij de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, de wethouder van fi- bedrijven, de heer D. van der Kwaak en de directeur van de lichtfabrie- ;n, ir. Y. Ykema, tegenwoordig waren. In zijn toespraak ging de burgemeester de loopbaan van de heer Veerman na en noemde hij het een bijzonderheid, dat de jubilaris, die van bankwerker tweede klasse via bankwerker eerste klasse en bureel ambtenaar voor de afdeling in koop zijn huidige positie verwierf, zowel technisch als administratief onderlegd is, en combinatie, die men over het alge- ïeen niet veel vindt. Spr. prees hem om ijn plichtsgetrouwheid en verzekerde hem, dat de waardering voor zijn werk alleen bestaat aan de kant van de directie der fabrieken, maar ook bij het gemeentebestuur. De heer Van Kinschot verder, dat het college de heer Veer- ook wel in andere fucties ontmoet, hij doelde op zijn sociale werk zaamheid. H(j deelde ten slotte mee, dat het I Hare Majesteit had behaagd, hem de eremedaille In zilver verbonden aan de orde van Oranje Nassau toe te ken nen. De burgemeéster speldde hem de versierselen van deze onderscheiding op de borst. Adviezen De heer Veerman werd vervolgens ont- angen in de directiekamer van het be drijf. Daar sprak eerst de directeur, iT. Ykema, een kort woord. Hij zei, dat hij de woorden die de burgemeester in het stadhuis had gesproken, tot de zijne kon maken. Ook hij memoreerde het werk van de jubilaris op het terrein van de vak beweging en de verschillende commissies, de daarmee in verband staan. Overhan digd werden de gratificatie en de oorkon de der gemeente voor veertig jaren trou- e dienst. De vertegenwoordigers van de perso neelsvereniging sloten zich hierbij aan en brachten in het bijzonder de arbeid van de jubilaris in de commissie voor bijzon dere noden in herinnering. In deze com missie werd van zijn adviezen menigmaal een nuttig gebruik gemaakt. De voorzitter van de jubileumcommissie bood de heer Veerman namens het personeel een De heer Veerman dankte met een kort woord voor de blijken van waardering. 's Middags vervoegden zich afgevaar digden van verschillende organisaties bij de heer Veerman thuis om hem te compli menteren. De heren W. J. Loeve en A Bernard kwamen namens de afdeling Lei den van de Ned. Chr. bond van overheids personeel, de heer P. J. van der Mark wa.< er namens de vakgroep lichtfabrieken var deze bond, de heren A. L. Verhoog, P. var der Kwaak en A. J. Martijn vertegen woordigden het bestuur van de Leidse Chr. besturenbond en de woningbouw vereniging „Eensgezindheid" had de heren B. de Klerk Wolters en J. Bosselaar af- Krans aan boom in Professoremvijk Omdat de vijfde mei dit jaar op zondag viel, zag het bestuur van de buurt- en speeltuinvereniging „De Professorenwijk" af van de traditionele herdenking van de bevrijding bij de boom aan het begin van de Zeemanlaan. Er is zaterdagmiddag na mens het bestuur van de vereniging we) een krans aan de bevrijdingsboom ge hecht. Adjunct-directeur N.Z.H. De heer H. J. Kapteyn te Heemstede, chef technische dienst van de NZHVM te Haarlem, is benoemd tot adjutvct-di- Niet mej. Van Velden maar mej. Van Ulden volgt mej. De Rave op in de con tactcommissie. die de afdeling Leiden van le Ned Christen-vrouwenbond vertegen woordigt. gevaaTdigd. De voorzitter en secretaris van het hoofdbestuur van de Chr. bond van overheidspersoneel zonden een tele gram met gelukwens. De heer Veerman ontving ook bloemstukken en manden met fruit. altijd blijk van gegeven, dat hij naar de verkondiging van het Woord luisterde, dat het weerklank vond in zijn hart en dat hij in staat was, het gepredikte Woord muzi kaal te beantwoorden. Het is toch maar een feit, dat de Oosterkerk zingend wordt verlaten. De predikant dankte de orga- hartelijk diensten aan de e De Gemeente zoi vers 3 en 4 toe vi 't geloof teveel i woorden zijn gew zijn waardevolle ""st en de Gemeente. heer Van Leeuwen .vang 244: „Nooit kan achten, des Heilands i „Die hoop moet leed verzachten, komt, reisgenoten, 't hoofd omhoog". Na afloop van de dienst had in een bij- vertrek van de kerk nog een intieme hul diging plaats, waarbij de heer N. van Hooidonk namens de koster, de heer Era des, en de vrijwilligers van de Oosterkerk een woord van gelukwens en dank sprak. De heer Van Hooidonk herinnerde er ook aan. dat het lied van net vrijwilligerskorps van de Hervormde Gemeente door de heer Van Leeuwen is gemaakt. Enkele geschen ken werden aangeboden. De heer Van Leeuwen dankte ontroerd voor de wijze, waarop men deze voor hem zo goede dag tot een onvergetelijke heeft gemaakt. Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Anfoon Gerard, zn v A G van Leeuwen en M J Zitman; Cornelis Nicolaas zn v D W Barn-ing en A W J van den Brink; Gefardus Adrianus zn v A van Vliet en P M van Amsterdam; Elisabeth Catharina dr v A J ter Laak en T Duiven voorden. Overleden: J. Dool 79 jaar, huisvr v W F van der Reyden, J van Kempen 9 jaar. zn, J H Hoevink 9 maanden zn. Opbrengst collecte militaire fondsen De in de week van 29 april tot 4 met in het gebied van het garnizoen Leiden gehouden collecte ten bate van de ge zamenlijke militaire fondsen heeft 13.940 opgebracht. Burgemeester Van Kinschot eert hier de heer Veerman met het zilver van Oranje Nassau. Wethouder Van der Kwaak links en de directeur van de S.L.F.ir. Ykema (tussen de burgemeester en de jubilaris), kijken toe. Foto N. van der Horst Maandag Stadsgehoorzaal, 8 uur: cabaret- en variété-avond met medewerking van or kest „The Top-Liners". Militair terrein Morsweg, 8 uur: blok- ploegwedstrljden A-kring Leiden B.B. Dinsdag Stadhuis, 2 uur: gemeenteraad. Gebouw Chr. sociale belangen., 8 uur: Chr. besturenbond, jaarvergadering. Stadsgehoorzaal, 10.30 uur: gewestelijke dag Ned. vereniging van huisvrouwen. Militair terrein Morsweg, 8 uur: blok- ploegwedstrijden A-kring Leiden B.B. Gebouw Baptisten Gemeente, Groene- steeg 16, 8 uur: zendingsavond, mej. Vor- steveld, zendelinge in Afrika, over haar J. P. Ouwerkerk onderscheiden yANMORGEN werd op het Leidse stad hui s door de burgemeester de heer J. P. Ouwerkerk ontvangen, die var vpftig jaar geleden als leerling-vo in dienst trad bij de Grofsmederij. Na waarderende woorden te hebben ge sproken, deelde de burgemeester i dat het de koningin heeft behaagd, jubilaris te onderscheiden met de bron zen ere-medaille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. Nadat de jubilaris het eremetaal was opgespeld, sprak adj.-directeur ir. tC. Bouman, zijn gelukwensen uit en bood de heer Ouwerkerk een geschenk onder cou vert aan, benevens een herinneringboek en het getuigschrift van de maatschappij van nijverheid en handel. De jubilaris begon zijn loopbaan op 13- jarige leeftijd. Ir. Bouman herinnerde eraan, dat de naam Ouwerkerk in de gieterij een be grip is geworden, omdat daar vele fami lieleden van de jubilaris in vakmanschap hebben uitgeblonken. De jubilaris, die vergezeld was van zijn echtgenote, dankte voor de onder scheiding en de huldiging. werk in Upoto-Pimu ln de binnenlanden van de Belgische Kongo. Leiderdorp: Achthovenerweg 4. 3.30 uur: opening bedrijfspand „De Rijn stroom"; 5 uur: receptie in „Het gulden Vlies" te Leiden. Oegstgeest: Gebouw „Ireaie", 7.30 uur: jaarfeest Geref. jeugdverenigingen. Woensdag Kleine zaal Stadsgehoorzaal, 8 uur: Ver eniging van oud-leerlingen der Ambachts school, „Oorsprong, fabricage, verwer king en toepassing van Fusée Céramique". Logegebouw, Steenschuur 6, 8 uur: Ar- Jos-meeting, prof. dr. S. U. Zuidema over „Als geweld gezag wordt", met forum. Schouwburg. 8 uur: Chr. mandolino- en toneelgezelschap, opvoering van „Mijn zoons", toneelspel in drie bedrijven van Arthur Miller. Militair terrein Morsweg, 8 uur: blok- ploegwedstrljden A-kring Lelden B.B. Donderdag Oegstgeest: Recreatiezaal Ende geest". 8 uur: feestavond ter herdenking van de bevrijding. Dienst der apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door de apotheek Herdingh en Blanken, Hogewoerd 71. tel. 20502, de apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136, en de apotheek te Oegstgeest, Wilhelminapark 8. tel. 26274. Auto liet te weinig ruimte: botsing Op de Rijnsburgerweg hoek Adriaan Pauwstraat werden gistermiddag rond kwart voor zes een jongen en meisje aan gereden door een auto, die op onverklaar bare wijze op het fieitspad terechtkwam. De 13-jarige Hans v. d. B. en zijn 19-jarig zusje Jacueline fietsten vanuit Oegstgeest richting Leiden, toen hen van achter de naderde. De autorijder was niet in het bezit van een rijbewijs.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3