1 CHRISTELIJK n Brief uit Stockholm aan ds. Buskes Puzzel mee Gering organisatiebesef bij handelsreizigers Bisschoppelijk bestuur de prijs der eenheid? Knap öp die kale schutting met Ceta Bever Buitenbijts blijven neutraal Sprekende kerk 2 Over de kerkdienst In Tijd en Taak, waarin ds. J. J. Buskes zich een voor stander uan een verantwoorde liturgie heeft getoond, maar waarschuwde tegen de ver wachting, dat de vernieuwing van de kerk daarvan afhing, maakte de Amsterdamse predi kant onlangs een brief bekend, die hij uit Stockholm heeft ontvangen. Het gaat er eerst over, dat de radio de kerk dienst niet kan vervangen en dat luisteraars geen kerkgangers zijn. Ds. Buskes t schrijft dan verder o.m.: TK geloof intussen, dat het geen kwaad kan, dat een ge wone kerkganger ons eens op grond van persoonlijke ervarin gen vertelt, dat het luisteren naar een preek voor de radio de kerkgang in de verste verte niet kan vervangen. In Stockholm is een Nederlandse Protestantse Gemeente gesticht, die om de veertien dagen kerk dienst houdt. Deze kerkdienst werd vanaf het begin door mijn schrijfster bijgewoond. En nu be seft zij heel sterk, wat zij in de jaren, dat zij alleen maar naar een radiopreek luisterde, heeft ge mist. Dr. Spelberg heeft zijn disserta tie gewijd aan de radiogemeente Mijn schrijfster houdt vol dat wij al de radioluisteraars te za- men geen kerk en geen gemeente mogen noemen. Kerk en gemeente worden wij alleen door het samen zingen, het samen bidden, het sa men danken, het samen naar het evangelie luisteren, in één woord: door het samen zijn. Als ik het met mijn woorden zeggen mag: gemeente zijn wij alleen m het beleven van de ver bondenheid en de gemeenschap. De radiogemeente blijft de op telsom van een aantal enkelin gen. De gemeente, die op zon dag samenkomt, is meer dan die optelsom. IVfU enkele citaten uit de brief: iy ,,Ik wilde wel, dat men in Nederland eens iets kon zien en voelen van het enthousiasme in het hart van de oude stad, in een eeuwenoude straat, vlak achter de Duitse kerk. En als om elf uur de klokken boven ons beginnen te lui den, buigen we het hoofd en spreekt onze jonge dominee het votum uit. Ik weet. dat ik niet de enige ben. die barstend vol dankbaar heid ben over het feit, dat we sinds ruim twee jaar weer kun nen spreken van onze gemeente, onze kerk. Uiteraard is de band in een zo kleine gemeenschap-in de-verstrooiing heel sterk. We ko men uit alle klassen en richtingen, maar we voelen ons werkelijk broeders en zusters en hecht ver bonden met elkaar. Iedereen staat altijd klaar om de ander te hel pen en we kunnen met onze grote en kleine problemen bij onze pre dikant terecht. Na de dienst drinken we een kdp koffie. Een troep jonge meisjes fiÉÉÉtfvlug in orde. We zijn Avondmaal ie men worden bevestigd. We houden zondagsschool met een stuk of vijf tien kinderen. We hebben een goedbezochte en geestdriftige bij belcursus. We hebben grote toe komstplannen. Ik ben al maanden lang van plan geweest eens een stukje over de Nederlandse Pro testantse Gemeente in Zweden te schrijven voor Tijd en Taak, maar het wilde nooit lukken. Uw artikel lezende- vanavond, kreeg ik op eens behoefte u er iets over te vertellen, juist omdat ik zo blij ben, dat ik niet meer naar radio- preken behoef te luisteren. T~)S. BUSKES tekent hierby nog aan, dat we wel in het oog moeten houden, dat het over een kleine kring gaat en verder ook, dat het een Nederlandse gemeente in de verstrooiing is. Het tweede feit draagt geen wezenlijk kerke lijk karakter.het eerste wel. In een kleine gemeente ,,onze kleine kring" - is er meer moge lijkheid tot het beoefenen van we zenlijke gemeenschap dan in gro te stadsgemeenten. Zal er in de grote stadsgemeenten van kerke lijke gemeenschap sprake zijn, dan toch alleen, wanneer wij de centraliseren. Een bijzondere kerkdienst voor kunste naars, die in de Londense St. James, kerk in Piccadilly werd gehouden, werd druk bezocht Er waren veel be kende Britse beeldende kunstenaars en critici. De bisschop van Coventry hield de preek. Christelijke vereniging groeit tegen de verdrukking in (Van onze sociale redacteur.) TV'EDERLAND telt in totaal ongeveer 20.000 handelsreizigers (handelsagen- ten inbegrepen). Van deze 20.000 zijn er circa 2700 georganiseerd bij de r.k. vereniging St. Christoffel, 2000 bij Mercurius (N.V.V.), 1500 bij de liberaal ge tinte Nederlandse Handelsreizigers Vereniging, aangesloten bij de Nederland se vakcentrale, ongeveer 900 bij de Nederlandse Vereniging van Christelijke Handelsreizigers en Handelsagenten (C.N.V.) en ca. 750 bij de groep handels reizigers van de Nederlandse Christelijke Beambtenbond. Dit is zo ongeveer de kaart van de georganiseerde Nederlandse handelsreizigers. Wie nu een optel som maakt, ontdekt, dat er van de 20.000 slechts een 8000 zijn georganiseerd, en het protestants-christelijke volksdeel draagt hiertoe niet meer dan 1500 leden bij. Stellig kan dus gezegd worden, dat de noodzaak tot organisatie in de handelsreizigerswereld niet duidelijk beseft wordt, en het protestants- christelijk deel maakt hierop beslist geen uitzondering. durende 29 jaar en seoretaris van Wijn gaarden al tijdens 23 jaar voor haar ver- richt. De jaarvergadering van de verenl- De" 'handelsreiziger heeft een King wordt zaterdag 11 mei a.s. te Utrecht meer zelfstandig beroep dan vele andere gehouden, categorieën werknemers. De handelsrei ziger heeft sterker het gevoel zelf zijn zaakjes wel te kunnen opknappen en dit gaat dan gepaard met een geringe be- :idheid tot offers. Daarbij komt nog, dat de grootte van de inkomens bij de handelsreizigers sterk gevarieerd is. Er zijn er die werkzaam de agentuur- en commissiehan- de autohandel, in de textiel, maar ook bij grossiers in levensmiddelen ten plattelande. Naast bijzonder hoge inko mens treft men inkomens aan, die maar amper het minimum halen. Deze mensen naast elkaar te zetten in één organisatie geeft altijd spanningen, het onderlinge verkeer wordt hierdoor dikwijls ernstig bemoeilijkt. Maar behalve, dat de Vereniging van Christelijke Handelsreizigers teegen het grote aantal ongeorganiseerde christelijke handelsreizigers te vechten heeft (slechts ongeveer een kwart is georganiseerd) heeft zU In het bijzonder nog een andere moeilijkheid. De volijverige secretaris van de vereniging (die al zijn vrije tijd vrijwel belangeloos ter beschikking stelt van de vereniging) de heer W. van Wijn gaarden te Rotterdam, vertelde ons hier- Zoals reeds gezegd be staat er naast de ver eniging nog een groep handelsreizigers in de Nederlandse Christelij ke Beambtenbond. Na de oorlog is de christe lijke vereniging toege laten als lid van het C.N.V. op ONDERWIJSBENOEMINGEN Benoemd tot leraar aan het Mamix- college te Ede: J. M. Scheffers te 'g-Gra- venhage (Engels) en W. J. Wolfers te Driebergen (Nederlands). OPGAVE PUZZEL No. 12 Horizontaal: 1 kleur, 6 teken. 8 be staat. 10 spoedig, 11 kledingstuk, 14 landbouwgereedschap, 15 opeen voj- Sende reeks, 17 geheel de uwe, 19 ichtbij, 20 tuimeling, 22 draagwerk- tuig, 24 dier, 26 vuur, 28 god der lief de. 29 neusklem. Verticaal: 1 ezel, 2 verouderd geld, 3 boom. 4 gelofte, 5 vreemde munt. 7 spijker, 9 engel, 12 stooms Rom. ryk, 16 wild zwijn 21 koraaleiland, 23 wag* tragingstoestel. 27 dichtbij. OPLOSSING PUZZEL No. 11 Horisontaal: 1 spirit, 5 pan, 6 oir. 8 paskwil, 9 log, 10 dom. 11 estrade, 14 ruw, 15 aai, 16 tijgers. Verticaal: 1 spa. 2 passement, 3 ink. 4 tollenaar. 7 regime. 8 polder. 12 Rae, 13 dis Grote opschudding in Schotland Voorstellen tot vereniging van de Kerk van Schotland met de Kerk van Engeland hebben vorige week in Schotland grote opschudding verwekt, om dat als voorwaarde voor vereniging de invoering genoemd wordt van het bisschopsambt in de presbyteriale Schotse kerk. De commissie die de mogelijk heden tot éénwording moest bestuderen bestond niet alleen uit vertegen woordigers van beide staatskerken, maar ook van de presbyteriaanse kerk In Engeland en van de episcopaalse kerk in Schotland. De commissie ziet als enige mogelijkheid in Schotland de invoering van het bisschoppelijk ambt en in Engeland de invoering van het ambt van ouderling. Het regent ingezonden stukken in de Schotse en Engelse kranten en dat is begrijpelijk, wanneer men zich herinnert, dat in vroeger tijd de Engelsen het bisschoppelijk protestantisme met bloedig geweld hebben trachten in te voeren in Schotland. dat I enwerken met de be- i streven naar eenheid, s van de samenwerking ech- ambtenbond nog toe HBHHHWi ter niet. veel gekomen. De vereniging, die reeds 28 jaar bestaat wil haar zelfstan digheid behouden: zij vreest dat aanslui ting;; bij de beambtenbond de handelsrei- zigersgroep in het geheel zal doen ver dwijnen. Van C.N.V.-zijde staat men er echter op, vooral met het oog op de door te- voeren bedrijfstaksgewijze organisatie, dat beide groepen christelijke handels- iizigers bij elkaar komen. Het C.N.V. heeft daarom kort geleden het initiatief genomen tot een voorstel m te komen tot een federatieve samen- erking tussen de vereniging en de be ambtenbond. Een concept-reglement voor de samenwerking is al opgesteld en hoe wel de onderhandelingen nog gaande zijn lijkt het er reeds op, dat dit initia tief zal slagen. Wat betreft de actuele zaken, die op het ogenblik in de handelsreizigerswe reld in het algemeen spelen, zouden we de volgende desiderata willen noemen: vaststelling van minimumlonen voor alle groepen, een wettelijke regeling voor va- canties en vacantietoeslag (nog vele han delsreizigers krijgen slechts een week va- cantie en in het geheel geen vacantie toeslag) en het intrekken van de moge lijkheid af te wijken van art. 75 van het Wetboek van Koophandel (geen provisie voor orders van bepaalde relaties, eerst recht op provisie kanneer een klant heeft betaald en verkorting van opslagtermijn bij ontslag) De Nederlandse Vereniging van Chris telijke Handelsreizigers en Handelsagen ten is een frisse en bloeiende vereniging met een naar verhouding sterk groeiend ledental: een vereniging, die haar ge zondheid ongetwijfeld voor een belang rijk deel te danken heeft aan het vele werk, dat voorzitter Graafland reeds ge- UU protest tegen de geringe vorde ring bij de bouw van het nieuwe paleis van justitie te Pisa hebben de advocaten en procureurs in de hele provincie besloten in staking te gaan. De eerste steen werd zeven tien jaar geleden gelegd Advertentie Reroe win aswvr h NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen te Putten: L. Kievit te Woer den: te Domburg (toez.) J. van Vliet te Maasdam. Bedankt voor Leerbroek: P. J. Dors man te Staphorst. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Gouda: J. C. Zeegers te ga te Vleuten-De Meern, die bedankte voor Rotterdam-Zuidwijk. GEREF. KERKEN (ond. art. 31) Bedankt voor Rotterdam-Charlois: K. Brüning te Rijnsburg CHRISTELIJKE GEREF. KERKEN Bedankt voor Aldergrove (Free Chr. Ref. Church) G. J. Buijs te Papendrecht. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te Barneveld: W. Hage te Nunspeet. Kerk en Wereld Kerk en Wereld organiseert van 17 tot 21 juni een cacantiecursus voor allen die in maatschappelijke beroepen werkzaam zijn. Er worden inleidin gen gehouden over de verhouding tus sen persoon en werk, ons persoonlijk leven (óók vrije tijd, persoonlijke ver zorging, hobby's enz.), diakonaat, apos tolaat en gemeente. De middagen en avonden zijn gewijd aan ontspanning EEN WOORD VOOR VAN. DAAG Nu weet ik Bevrijdingsdag dag van terugzien en van blij gedenken. Gedenken van wat? En met welk resultaat? Wat vertellen wij, die het allemaal meegemaakt hebben, aan onze kinderen en waarom vertellen we het? Of vertellen we het helemaal niet? Praten we er maar liever niet meer over? Bij de berg Gods vierde het volk Israël een soort bevrij dingsdag. De Icnge Egypti sche jaren van slavernij waren voorbij de wateren van de Schelfzee waren het bevrijdings monument. Jethro komt op be zoek, Mozes' schoonvader, en hij brengt Mozes' vrouw en kinde ren mee. En dan gaat Mozes ver tellen „al wat de Here Farao en de Egyptenaren had aangedaan." De reactie van Jethro: „Nu weet ik dat de Here groter is dan alle goden!" Als ge uw kinderen vertelt van die bange oorlogsjaren, vertel het dan zo dat dat de reactie moet zijn. God is groter dan de goden van deze tijd. Zelfs groter dan de dreiging van waterstofbommen. En hij doet het terwille van ons." De herdenking Het korte nationale programma ter gele- Oenheid van de her denking van onze ge vallenen en de uitzendingen van de omroepverenigingen zaterdagavond waren stijlvol. Tot in de détails waren deze programma's afgestemd op de uren, waarin wordt verwijld in het verschrikkelijke verler den en gehoopt wordt en ge béden om een toekomst zonder oorlog en dood. Er viel geen wanklank. Of toch wel. Dat was tijdens de reportage van de onthulling van het monu ment van de gevallenen in Rot terdam dóór Prinses Wilhel- mina, toen voor én na de twee minuten stilte geschreeuw, ge fluit en zelfs gelach uit de menigte klonk. En de micro foon gaf deze wanklanken on barmhartig en schril weer. Maar niet alleen dit gelukkig. Daar was ook de koraalmuziek, het getjilp van vogels; door de radio was ook de ontroerend- plechtige sfeer merkbaar, een sfeer mede gesuggereerd door de uitstekende toelichting van de reporter, die zijn moeilijke taak verstond: slechts het ge ven van een verslag, door zich zelf op de achtergrond te plaat sen en de luisteraars te laten meeleven met het gebeuren aan de Coolsingel. Zo was deze reportage toch het meest in drukwekkend van wat de radio deze zaterdagavond bracht. Het is nu twaalf jaar geleden, dat wij bevrijd werden, maar vergeten doen wij het nog steeds niet. Daar om maakte de sobere plechtigheid, die zater dag oudergewoonte weer op de Dam plaatsvond en door de N.T.S. werd uitgezonden bij zonder veel HKlruk op ons. Dat lag voor een niet gering deel aan de eerlijke beeldregie van Peter Koen, al past het bij een dergelijke uitzending nauwe lijks, in beoordeling te treden over de technisch-artistieke kwaliteiten van wat er gebo den wordt. Daarom ook vonden wij het zeer wel passend, dat de gebruikelijke zaterdagavond- pret deze keer achterwege bleef en werd uitgesteld naar een andere avond. Symfonie III van Sibelius(23.15 uur) Men kan de Finse componist Jean Sibelius, die 8 december 1865 te Tavastehus geboren werd, ge rust wel de oudste nog in leven zijnde componist ter wereld noe men met zijn 91 jaren. Hij heeft een enorm omvangrijke produktie gehad: koorwerken, liederen, pia nostukken, een Vioolconcert, sym fonische gedichten io.m. de popu laire „Finlandia")kamermuziek en 8 symfonieën. In 1908 voltooide hij zijn Derde Symfonie in C gr. t. Op. 52, de eerste die driedelig is geworden. Men zou eventueel de Finale 'in twee delen kunnen split sen en het meer opgewekte deel een Scherzo kunnen noemen Maar in feite heeft het werk toch maar drie delen. De muziek werpt geen problemen op. De beide boekdelen (Allegro moderato en Allegro hebben een optimistische sfeer, met een soms haast hymnische ge dachte in de finale. Het tweede deel verraadt een lichte melancho lie en heeft een romantiek, die doet denken aan een Venetiaans gondellied van Mendelssohn. Het werk wordt gespeeld door het Londens Symfonie Orkest o.l.v. Anthony Collins. Opnamen van de Accordeon Welt- festspiele 1956 te Biel (Zwitserland) worden vanavond uitgezonden door de N.C.R.V. (8.20). Na het tweede deel van het hoor spel „Die verrukkelijke aprilmaand" voert het Nederlands Kamerkoor onder leiding van Felix de Nobel „In the Beginning" (tekst Genesis 1 en 2) van Aaron Copland uit. Liedjes van Annie Schmidt en Cor Lemaire, die de laatste jaren ge zongen zijn in het bekende pro gramma „In Holland staat een huis" zijn vanavond om kwart voor negen voor de V.A.R.A. te horen. Programma voor morgen 2.20 Gram: 12.30 Land- en tuinb meded: 12.33 Musette-ork; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws en kath nws: 13.20 Dansmuz; 13.45 Gram; 14.00 School radio; 14.20 Gram; 14.30 Wij vrouwen van het land; 14.40 Gram; 16.00 V d zieken; 16.30 Ziekenlof; 17 00 V d jeugd; 17.40 Verlost uit het televisie-isolement De provincies Groningen, Friesland en Drente zullen morgen uit hun Nederlands televisie-isolement verlost zijn, wanneer de steunzender in Irn- sum officieel in gebruik wordt ge nomen. Prof. Kors, voorzitter van de Nederlandse Televisiestichting, zal ter gelegenheid van dit feit morgenavond een speciaal woord richten tot de kij kers in het noorden. 12.00 Lie Weerber; 13.00 Nws; 13,10 Diskusslé; 13.55 Sportuitsl; 14.00 V d scholen; 15.00 Krit- 15.45 Gram; 16.45 Caüs; 17.00 V d kind- 18.00 Nws: 18.15 Stad en 19.00 V d 3.00 Dat Nw: Vd kind: 14.0* ork conc; 15.4: Mil ork; PI 01. gelspel; 17.00 Gevar muz: 17.15 Dansmuz; 18.00 Gram: 18.45 Hoorsp; 19.00 Nws en joum; 19.25 Sport; 19.30 Ccvar progr; 20.00 Verz progr; 20.30 Hoorsp; 21.00 Llch- te muz; 22.00 Nws; 22.15 Act; 22.20 Lichte muz; 23.00 Voordr: 23.15 Lichte muz; 23.55—24.00 Nws. Brussel. 324 m. 12.00 Gram: 12.15 Pia norecital; 12.30 Weerber; 12.35 Tulnb kron; 12.40 Pianorecital; (Om 12.55 Koersen); 13.00 Nws: 13.11 Gram; 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram; 16.00 Koersen; 16.02 Elec- Nws; 17.10 Pianorecital; 17.40 Zang en pl ano; 17.45 Boekbespr; 18.00 V d jeugd; 2.55—23.00 Nw: 13.15 Gevar i 16.05 Lichte i 19.30 Nws: 20.00 Symf ork Nws: 17.10 Gra TIPS „Maarretwintig tot vijftig duizend stuks, zegt u. Daar is geld voor nodig". „Het behoeft niet ineens. Je hebt twee of drie duizend stuks in voorraad. Die kun je afleveren en ik betaal contant. Met dat geld begin Je op nieuw". Ebbing ziet wel, dat meneer Brouwershof niet over één nacht ijs gaat. „Bovendien", vervolgt Brouwershof, „je krijgt een kwartje winst op iedere zak, dus je kapi taal wordt voortdurend groter". „Ik moet mijn gezin onderhouden". „Dat kost zo veel niet. Je hebt een zuinige vrouw". Hij klopt hem familiair op de schouder. „Kom, kom Ebbing voelt zich gevleid. „Pak een rokertje". „Ik rook nog, meneer". „Voor onderweg dan". Ze nemer afscheid. Om vijf uur verschijnen de kranten. Ze bren gen de laatste berichten. In de Karpathen wordt hevig gevochten, zwaar geschutvuur. Van het westelijk front geen nieuws. Scholen gaan uit, kantoren sluiten, fabrieks- fluiten blazen hun vaste signaal, drijfriemen worden los geworpen, vliegwielen stil gezet. Ru moer verstomt. De werklui nemen hun jasjes onder de arm, het is lekker weer, ze verlangen naar huis. koffie en oorlogsbrood. 's Avonds wordt de politiek besproken, de dis tributiebonnen worden gereed gelegd, de huis moeder rekent, de koopman overweegt de-winst- door K. Jonkheid kansen, de smokkelaar maakt zich gereed voor zijn nachtelijke tocht. Hij moet koffie dragen, zijn kameraad heeft peper. „Waar gebruiken ze al die. peper voor?" „Voor traangas. Wat dacht jij? Voor hazen peper?" „Nee, voor rolpens en carbonade". „Kerel, houd je mond!" De torenklokken melden het uur van midder nacht. Weer een oorlogsdag voorbij. De oorlogshandelaars en zij, die het willen worden, liggen op hun bed en doen zaken. Ko per, rubber, koffie, peper, zandzakken, marken, kronenals razende heksen vliegen ze door de lucht, spoken in de slaapkamers, gonzen om de hoofden, lispelen cijfers en rekensommen, tien duizend, twintig duizend, honderd duizend. De vermoeide hoofden worden rood en vallen indelijk in slaap. Maar de spoken blijven in de weer. bij nacht en overdag De smokkelaars sluipen, de grenswacht waakt, een enkele ontrouwe landweerman accepteert „Moeder, ik lust dit harde brood niet. Ik krijg er hier zo'n pijn van". Het kleine meisje strijkt de hand over de maagstreek. Moeder zucht. „Ik zal er met vader over pra ten, om voor jou een wittebroodsbriefje aan de dokter te vragen". Het kind ziet er bleekjes uit. „Wil je een kopje melk? Er is nog iets". Het meisje aarzelt. „Toe, neem het maar". Langzaam drinkt het kind de melk op. Ze heet Truusje Cammeraat. Haar vader is boek houder op het kantoor van de garenspinnerij van mijnheer Adelsberg. Ze verwacht hem spoedig thuis. Dan wil ze dadelijk vragen om het witte broodsbriefje van de dokter. Ze ziet haar vader naderen en loopt naar 't venster. Maar hij is zo in gedachten, dat hij haar niet ziet. Zodra hij binnen komt, roept ze: „Dag, pappa!" 1 Hij schijnt plotseling ontwaakt, groet zijn vrouw en kinderen, kijkt glimlachend de kring rond. zet zich in zijn eenvoudige leuningstoel en bekijkt zijn schoenen. „Ik geloof, dat de zolen erg dun worden", zegt hij. „Ik heb het al gezien. Ze zijn dóór, ze moe ten naar de schoenmaker". „Heb je zo lang een paar andere voor me?" „Wacht nog een paar dagen, dan is de maand om. Het geld. Alles is zo duur. twee gulden zestig voor een paar zolen". (Wordt vervolgd) 19.00 Comm: 19.1: derland19.40 Gra Avondgebed e 24.00 Nouveai l En Gij zult het i lit kal: 23.00 Nw AVRO: ■1 VPRO: Dagopening. VARA: 8.00 Nws; 8.15 Tul- penrallyc; 8.25 Gram; 9.00 Gym v d vrouw; 9.10 De groenteman; 9.15 Gram; 9.40 Morgenwijding; 10.00 Gram; 10.50 V d kleuters; 11.00 Lichte muz; 11.30 Sopr en orgel; 11.50 Gram; 12.00 Lichte'muz: 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Gram: 12.50 Tulpenrallye: 13.00 Nws; 13.15 Me ded of gram: 13.20 Metropole-ork: 13.55 Beursber; 14.00 Gram: 14.40 Schoolradio: 15.00 V d vrouw; 15.30 Fluit en clavecim- bel: 16.00 Omr ork en radi<*oor; 16.30 V d jeugd, 17.20 De dierenwereld en wij. 10 Dansmuz; 18.00 Nws; 18.15 Pi anospel; 18.30 Fototlps: 18.40 Sps 18.55 Pat s parle; 19.00 V d Filmpraatje: 20.00 Nws; 20.05 C uit het buitenland Flor Peters speelt vanavond om 6.20 op het ongel van de St. Ga briel's Ohuroh in Londen Koraal voorspelen en Passacaglia en Fuga in C. mineur van Bach. (Engeland 464 en 194 meter). De bekende Vlaamse auteur Wil lem Elsschot wordt morgen 75 jaar. Lieven Gijpen zal vanavond via België (198 meter) een uit zending aan hem wijden (kwart voor acht). België (324 meter) zendt vanavond om elf minuten over elf de Mis in e van A. Bruckner uit. Een uitzending ter herdenking van de sterfdag van Dietrich Bux- tehude is om vijf over half elf te beluisteren voor Duitsland (93.6; 93.0; en 88.5 MHz). Het is een pro gramma van prachtige vocale mu- Muziek voor iedere smaak en met commentaar van Peter Kottmann wordt om tien over tien uitge zonden door Duitsland (309 en 189 m). De zonnetrein van de actie Goedzo stopt vanavond weer aan een tussen- halte om Johan Bodegraven leuke voorwerpen te laten zien van de enthousiasten, die gaven voor de sym pathieke actie. Verder staan op het programma de poppenfilm „Zinzabelle in Parys", een swerftocht door Amsterdam en „Het lachen" een schets van Leonid Andre- jew door Max Croiset. Peter van Cam- pen verzorgt zijn wekelijkse filmru briek. De dagsluiting wordt gehouden door ds. O. Jager uit Almelo. TELEVISIEPROGRAMMA'S 23.35—24.00 Gram. i New York calling: Jaarvergadering der Unie van Baptistengemeenten De Unie van Baptistengemeenten komt dinsdag 21. woensdag 22 en donderdag 23 mei te Haarlem in algemene vergadering bijeen. De agenda van de zaken-vergade ring behelst om verkiezing van een Unie-voorzitter, wadi-voor ds. F. E. Hui- zinga kandidaat is gesteld, de jaarver- igeli leiding, de zending, het blad De Christen Er zijn enkele voorstellen uit de ge meenten, waarvan wij noemen: instellln van een commissie voor visitatie en ziels zorg aan de voorgangers, instelling va en st,ichting voor maatschappelijk werk erhoging van de voorgangers-salai Voorts ligt ter tafel een voorstel Rotterdam-Zuid. dat wil, dat de Uni voortaan afziet van mede-onderteke ning van boodschappen, die van Wereldraad van Kerken uitgaan. JN het altijd lezenswaardige „Wen ding" heeft nu dr. E. Emmen een belangwekkende beschouwing gegeven over „het politieke spreken van de kerk". (De uitdrukking „het politieke spreken" lijkt ons minder gelukkig gekozen.) Het onderwerp staat de laatste tijd in de belangstelling. Met name tijdens de bezetting is de kerk weer tot ons volk gaan spreken. Daarna hebben enerzijds het mandement van de bis schoppen en aan de andere kant bood schappen en oproepen vanwege de synode der Nederlandse Hervormde Kerk het onderwerp actueel gemaakt. Dat de kerk het recht en de plicht heeft, tot ons volk te spreken, zal buiten geding zijn. Zij is de kerk van het Woord van God. Zij is wij zeg gen het in de bewoordingen van dr. Emmen in deze wereld gesteld om het Woord van God In Zijn opdracht op alle terreinen te verkondigen. Zij ver wacht het Koninkrijk Gods en moet vertolken Gods bedoeling met de wereld. Uitnemend ook is de gedachte, dat de kerk niet allereerst behoort te ge tuigen tégen iets, maar vóór iets: voor het komen van het Rijk Gods. en machten door Paulus in één adem genoemd die er in de wereld zijn. Over deze „machten" heeft nu weer enige tijd geleden dr. H. Berk hof een boekje geschreven, dat wel in staat is, op die machten een bijzonder licht te werpen. Hij schreef onder meer (en ook dr. Emmen haalt het aan om de bedoelingen kenbaar te maken) „De machten van een humanistisch persoonlijkheidsideaal, van een mens waardig bestaan, van democratie en vrijheid, van een zekere aan de Chris telijkheid ontleende publieke moraal, van de Mammon, de eros en de tech niek, begrenzen en veronderstellen elkaar wederzijds en houden het leven in een zeker leefbaar evenwicht. Het is intussen wel gebleken, dat wij hier met een zeer labiel (wankel) even wicht hebben te doen. Deze schaal kan naar twee kanten doorslaan. Het ge- saeculariseerde leven kan overgaan in nihilisme, want op de bodem van dit eigenaardig evenwicht der machten ligt het ongeloof aan de goddelijkheid en het bindende gezag van enige macht. Waar dit ongeloof doorbreekt, wordt het leven een geestelijke woes tijn". 7EKER is, dat ook ten overstaan van overheden en machten de kerk te spreken heeft. Dit heeft bij ons de volgende vraag doen rijzen, die wij eerst willen toelichten. De kerk zal zich met haar spreken moeten keren tegen concentraties van macht, die er toe leiden, dat aan het menselijk wezen en dus aan de moge lijkheid tot ontplooiing van de men selijke verantwoordelijkheid tekort wordt gedaan. Daarom zal de kerk ook de vrijheid van de mens moeten proclameren, de vrijheid die de voorwaarde is om ge heel naar de geboden van God te leven en het leven, in dankbaarheid voor de geschonken verlossing, te wij den aan Zijn dienst. Zo zal de kerk de vrijheid moeten pro clameren en in rechtstreekse aanslui ting daarop de menselijke verantwoor delijkheid voor God, ook jegens onze medemens die wij moeten liefhebben als onszelf. gRENGEN wij dit in verband met de macht, die in onze tijd is gecon centreerd binnen de staat, dan stellen wij voorop, dat het toekennen van vele taken aan de staat wellicht on vermijdelijk is. En wanneer dan het onvermijdelijke overschreden wordt cn men voor die overschrijding van het onvermijdelijke de schuldvraag gaat zoeken, ligt er zeker niet alleen, en misschien zelfs niet allereerst, schuld bij de staat. Indien er ergens immers een vacuum is, dat gevuld behoort te worden, maar dat in werkelijkheid niet wórdt ge vuld, moet men zich niet al te zeer verbazen, wanneer de staat er in springt. Daarvan mag men niet alleen de staat een verwijt maken. Het gevolg blijft echter concentratie van macht, voor een deel onvermijde lijk, maar met beperkingen intussen de ontplooiing van de menselijke persoonlijkheid en daarmee van de menselijke verantwoordelijkheid. Zelfs bij materiële welstand moet dit neer komen op verarming van het leven. Nu heeft de kerk te spreken ten overstaan van de overheden en de machten die er zijn. De kerk zal heb ben toe te zien, dat zij de mens niet de weg gaan staan in de beleving i christelijke vrijheid en van chris telijke verantwoordelijkheid. In dat geval zal zij vermanend en op zijn minst waarschuwend hebben te spre ken. De vraag, ook onder het lezen van dr. Emmens beschouwingen bij ons opgekomen, is. of de kerk ook dit as pect niet en met name in deze tijd in de bepaling van haar houding dient te betrekken. Van 5 tot 11 augustus wordt in Aberdeen in Schotland een Kirk-week gehouden, een op de Duits-* kerkdag geïnspireer de bijeenkomst van gemeenteleden on. der auspiciën van de „Teil Scotland Movement", de beweging „Zeg het Schotland".

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2