Bonn in verlegenheid door staking in Europaschool BrKm Loggervloot wordt niet vóór nieuwe teelt gesaneerd Grootste „carillon" ter wereld in Wassenaar Grootse kunstcollectie van Noorse reder Geringe medewerking voor de vlaggetjesdag 1957 SPOEL OM die melkfles! Geref. Bond moet de kerk tot bekering roepen 7 VRIJDAG 3 MEI 1957 Uliter prima houdt wacht hij gebouw Ouders uit 25 landen protesteren bij minister van onderwijs (Van onze correspondent te Bonn) TN BONN is een merkwaardige staking uitgebroken en wel op de „parade- school" der bondsrepubliek, het Nicolaus Cusanus gymnasium. Deze school, die, behalve door kinderen van hoge Westduitse ambtenaren, wordt bezocht door het kroost van de in Bonn geaccrediteerde buitenlandse diplomaten en journalisten, vormt met haar leerlingen uit ongeveer 25 lan den zulk een internationaal gezelschap, dat ze wel de Europaschool wordt genoemd. Met de staking willen de ouders der leerlingen nu druk uit oefenen op de minister van onderwijs van Noordrijnland-Westfalen, van wie verlangd wordt, dat er in Bonn een tweede schoolgebouw van dit genre komt. Door de overbevolking van de Europa school werd het gymnasium reeds ge splitst in een N.C G. I en N.C.G. II. Op laatstgenoemde school werd het gehele vorige jaar 's middag6 les gegeven, wat de oudere op den duur begon te vervelen. De minister maakte toen een zodanige regeling, dat op het N.C.G. I en N.C.G. II om de maand 's ochtends en 's middags les zou worden gegeven. Het N.C.G. I moest na de Paasvakantie, dat wil zeggen bij het begin van het nieuwe semester, be ginnen met de middaglessen, hetgeen de oudere der leerlingen van het N.C.G. I niet namen. Zij demonstreerden dit door hun kinderen thuis te houden en c mee was de staking een feit. De ouders der leerlingen van het N.C.G. II hadden al lang met een staking gedreigd, doch het nimmer zover laten komen Protest De schoolstaking verloopt volgens de regelen der kunst: dinsdagmiddag on een uur, toen het N.C.G. II „uitging", pos teerden zich bomen van jongens uit d< „Unter.prlma" (de hoogste klasse) bij het gebouw van het N.C.G. I. Zulks or[ leerlingen, die ziah daar gedurende de maand mei zouden melden voor het mid- dagonderwij6, hiervan te weerhouden voor zover zij door hun oudere met auto naar school werden gebracht, deze te herinneren aan de resolutie vai protestvergadering, waarin tot de school staking werd besloten. Deze resolutie werd door ongeveer dui zend oudere ondertekend en dus ook door vele ouders van leerlingen van het N.C.G. II. Zij werd per koerier naar het minis terie van onderwijs in DÜ6söldorf ge bracht en ter hand gesteld aan de secre taris-generaal, bij afwezigheid van mi nister prof. Luchtenberg. Pas al6 de ouders de principiële toezeg ging van de minister hebben, dat er op korte termijn een begin zal worden ge- Deze foto van de Japanse keizer werd dezer dagen vrijgegeven voor publikatie ter gelegenheid van zijn 56ste verjaardag. Men ziet de monarch aan boord van zijn jacht, waar hij zich in zijn hobby pleegt te verdiepen: onder zoek van het leven der zeer kleine zeedieren. Textielfabriek in Tilburg afgebrand Twee felle ljranden hebben vannacht en vanmorgen vroeg veel schade aange- rloht. In Tilburg brandde een deel van een textielfabriek af, in Utrecht ging een pottenbakkerij in vlammen op. Kort nadat de avondploeg naar huis was gegaan, ontdekten omwonenden vuur in de fabriek van wollen stoffen Gebr. Franken N.V. aan de Goirkestraat te Tilburg. Met enorme kracht verspreidde het vuur zich door het drie etages hoge fa brieksgebouw, waarin de spinnerij en de appretuurafdeling zijn ondergebracht. Het vuur vond in de wolmassa's, doordrenkt van olie en vetten, gretig voedsel en een vonkenregen vanaf het dak was het ge volg. Na intense inspanning wist de brandweer het vuur in te sluiten. Aan redding van het pand viel niet meer te denken en daarom bepaalde men zich tot de aan de achterzijde gelegen spin nerij, die behouden kon worden. In het pand zelf gingen kostbare machines en grote voorraden verforen. Over de oor zaak tast men nog in het duister. "Wel licht is voor enige miljoenen guldens aan schade aangericht, maar verzekering dekt de schade. BRAND IN DOM De Utrechtse brandweer rukte gister middag met drie wagens uit naar de Dom kerk. Beneden dit historische bouwwerk was in een berghok, waarin schoonmaak artikelen en oude lopers waren opgesla gen, brand ontstaan. Het vuur werd met de nevelspuit geblust. De politie zoekt nu naar de oorzaak van deze brand. VAN DAK GERED Vanmorgen vroeg brandde in de nauwe Strosteeg te Utrecht de pottenbakker" van P. Mooij geheel af. Omwonenden in dit compact gebouwde deel der binnen stad werden gewekt door hulpgeroep van de heer Mooi) die bovenop het drie ver diepingen hoge perceel stond. Hij was door het vuur verrast en kon niet meer langs de normale weg het huis verlaten. De brandweer heeft hem met de ladder wagen van het dak gehaald. Aderlating bij postspaarbank Bij de Rijkspostspaarbank is in april 4.6 miljoen ingeteerd. Door voorjaars aankopen zijn de inleggingen in april al tijd lager dan in maart, doch anders dan gewoonlijk waren nu ook de opnemingen hoger, onder meer doordat de Paasdagen in de tweede helft van de maand vie len. Er werd 49,3 min. ingelegd en 53.9 min. terugbetaald. Vorige maand was er 1 min. overschot, vorig jaar f 11 min. In de eerste 4 maanden is er 28,4 min. spaaroverschot, vorig jaar f 93.8 min. Het tegoed was eind april 1940,4 min., vorige maand 1945 min., vorig jaar 1791 min. In Den Haag werd in april 3.987.000 Ingelegd en 4619.000 terugbetaald, zodat het tekort 632.000 was (v.m. -!- 107.000 v.J. 430.000). In 4 maanden was het Haagse spaaroverschot 1.060.000 (v. 6.141.000). maakt met de bouw van een tweede Ni colaus Cusanus gymnasium, zijn zij bereid gedurende nog een jaar dat nodig 16 voor die bouw het afwisselende och tend- en middagonderwijs te accepteren, omdat er dan uitzicht zal zijn, dat aan dat verfoeilijke systeem een einde komt. Voor de bondshoofdstad is de schoolstaking een geweldige blama gedaar deze school wordt bezocht door ongeveer 150 kinderen van bui tenlanders, die'in Bonn hun werk hebben. KLM-passagier kreeg pokken: waarschuwing van Britse regering De Britse regering heeft een waar schuwing laten uitgaan aan alle passa giers van een K.L.M.-vliegtuig dat op 24 april van Londen naar Amsterdam is g vlogen. Een Duitse passagier van d vliegtuig lijdt namelijk sedertdien a; pokken. Gewaarschuwd werd. dat iedere pass gier van dit vliegtuig, die zich de ko mende tien dagen ook maar enigszins onwel gevoelt, zich dadelijk met zijn huisdokter in verbinding moet stellen. De Duitse passagier kan ten tijde van de vliegtocht besmettelijk voor anderen geweest zijn. De Duitser is van Londen via Amsterdam naar Hamburg gevlogen, waar de pokken-verschijnselen werden geconstateerd. Onmiddellijk heeft de K.L.M. maatregelen genomen. Het grond personeel, dat met het vliegtuig in aan raking is geweest, staat onder voortdu rende controle van de medische dienst, Ook de quarantainediienst is ingescha keld. De waarschuwing is speciaal be stemd voor de passagiers, die inmiddels naar Engeland zijn teruggekeerd. ZAL BEY VAN TVNIS AFTREDEN De bey van Tunis zal volgens ge ruchten, die in Tunis de ronde doen binnenkort afstand doen van de troon, gunste van premier Habib Bourguiba, die dan president van de republiek Tu nesië zou worden. De desbetreffende akte zou al zijn opgesteld en binnenkort openbaar worden gemaakt. Naar ver luidt heeft de bey dit besluit genomen, omdat hij tooh buiten de staatszaken wordt gehouden. Premier Bourguiba deelde vanmorgen ee, dat deze berichten geen steek hou den. omdat slechts de constitutionele ver gadering het recht heeft te beslissen over toekomstig regime. Door onenigheid (Van een onzer redacteuren) pjET IS THANS zo goed als zeker, dat et nog wel enige t(Jd zal duren voor dat kan worden overgegaan tot sanering ,n de Nederlandse loggervloot. Dit kan althans niet vóór het begin van de nieuwe teelt. Op een gistermiddag gehouden ver gadering van het bestuur van het pro- duktschap voor vis en visprodukten, bleek r nog onenigheid bestaat tussen re ders en werknemers. De oorzaak is een bepaling in het voor stel, dat de redersvereniging voor de Nederlandse haringvisserij heeft gedaan 'aar ook de minister achter staat Hierin wordt gezegd, dat de financiering de afvoerpremie moet geschieden uit het opvangfonds gezouten haring t.w. 250.000. Het resterende bedrag ad. f 350.000 zou door de reders worden bij eengebracht op basjs van een vrijwillige bijdrage van 0,25 per kantje of 0,12Vj per kist. De werknemers zeggen nu: het opvangfonds is voor 27 procent voor ons bestemd (73 procent voor de reders). Het is dus billijk, dat wij óns aandeel van de 250.000 krijgen, wat dan bestemd kan worden voor een sociaal fonds, b.v. een bedrijfspensioenfonds. De reders stellen zich op het standpunt, dat het gehele be drag als afvoerpremie moet worden ge bruikt. Op de vergadering van 28 mei zal nader op dit onderwerp worden teruggekomen. Mini m urnprijzen De voorstellen van de redersvereniging 1 de Nederlandse Bond van Haringhan delaren inzake de minimumprijzen gezouten haring werd aangenomen. Ge zien de stijging van de onkosten heeft men zich genoodzaakt gezien deze prijzen te verhogen. De minima liggen thans cr de pekelmaatjesharing tot en met 15 juili op 40 (vorig jaar 34), voor de periode van 15 juli tot 15 oktober voor de volle pekelharing op 35 33), voor steur- maatjesharing op 26,50 24) en voor de periode 16 oktober tot 1 december voor volle pekelharing op 38 35) en volle steurharing op 33 31). Om te onderzoeken of de bouw van een tweede onderzoekingsvaartuig en een vangst-fabriekschip mogelijk en noodza kelijk is, werden commissies in het leven geroepen. Slotnotering K.L.M. te New York De slotnotering van K.L.M./Royal Dutch Airlines te New York was gisteravond 32%b—32% 1. Zonder zingende klokken TTET GROOTSTE elektronisch carillon ter wereld heet de muziekapparatuur, die thans tijdelijk is aangebracht in de R.K. Kerk aan de Stoeplaan te Wassenaar. In de toelichting wordt er bij vermeld, dat het een rijkdom heeft van 92 klokken. Indien dit „carillon" op de klassieke wijze zou zijn vervaardigd zou dat 200.000 kg brons behoeven. Thans weegt het geheel 700 kg (200 kg in de toren en 500 kg op de begane grond). Het nieuwe „carillon" bestaat uit drie gedeelten: een luid werk van 6 klokken, een „carillon" van 25 klok ken met de oud-Engelse klank en een .^carillon" van 61 klokken met de oud- Vlaamse klank. Wie echter mocht menen hier met het grootste echte carillon in de wereld te maken te hebben, vergist zich. Want In de Was- arse kerk wordt de klank voortge bracht door het aan slaan van uit klokken brons gegoten staafjes speciale vorm, •na de op elektro- dynarpische wijze af genomen toon ver sterkt en na cor- ciaal luidsprekers systeem wordt door gegeven. De Ameri kaan George Schul- merich heeft het ge heel ontwikkeld en maakt er thans een mee door Euro pa. Hij bereikte dat zowel het aanzwellen afnemen van de klank als de slagfre quentie, die voor elke klok specifiek zijn, in het instrument zijn verwerkt. Bovendien het te bespelen door elke organist en Voor een dergelijke vinding kan men na tuurlijk technisch de grootste bewondering hebben, een vinding overigens waarvan ons de geheimen uiteraard niet werden toevertrouwd. Schulmerich heeft het alles uiterst kundig en met begrip gedaan. Het conservatieve bezwaar, dat men een oude traditie als een carillon niet mag verbinden met elek tronica van de 20ste eeuw. zal men bij het beoordelen van dit „carillon" niet mogen laten gelden. Wat alleen mag gel den is de klank en die klank is voor ons. Nederlanders, die «16 het ware ge boren en getogen zijn met het carillon, teleurstellend. Nederland is van oudsher •het land van de zingende klokken ge weest, het land van befaamde klokken gieters als de Dumerys, de Hemonys en De Haringkoning zal - eindelijk - in het huwelijksbootje stappen ER ZIJN TWEE TEKENEN in IJmuiden, die er sterk op wijzen, dat de Vlaggetjesdagviering 1957 niet dat grootse succes gaat worden, dat de visserij toekomt aan het begin van een nieuw seizoen. De jaarvergadering van IJmuidens Bloei, de plaatselijke VVV, moest een wat somber geluid aanhoren over de geringe medewerking, vooral wat de financiële konse- kwenties betreft. De belangstelling van de verenigingen viel ook tegen, zodat het spectaculairste punt van de dag, de optocht, die telkenmale een allegorisch tintje krijgt, er niet één van grootse allure kan worden. Er hebben elf verenigingen hun mede werking toegezegd; twee hunner zullen het verband met de visserij in hun groep leggen. De Visserijschool en de Oud- Katholieke jeugdorganisaties van IJmui den gaan allegorisch de visserij uitbeelden er dan nog wat fleur aan te geven, komen vendelzwaaiers, een Schermer groep en een Twentse dansgroep in d» Om vijf uur in de middag zal op het Stationsplein te IJmuiden-west een folklo ristische show „Land groet zee" worden opgevoerd en 's avonds geeft de Christe lijke Gymnastiekvereniging IJmuiden een demonstratie. Koning Haring en zijn uit Katwijk ge kozen jonge gemalin, die Zijne Majesteit zich drie jaar geleden in IJmuiden ver- iverde. zullen tegen negen uur door IJmuiden naar het Stationsplein gaan. waar een bruiloft (van een uur) zal den gevierd en om tien uur begint dan de huwelijksreis. Berichten uit visselijke hof kringen hebben namelijk kond gedaan van het feit. dat ZM. in alle stilte ergens vlak voor de kust in het huwelijk wenst te treden na een verloving, die hem met drie jaar lang genoeg heeft geduurd. Deze huwelijksvoltrekking zal zich 'zonder ver der ceremonieel afspelen; de bruiloft zelvi echter wil de koning gaarne in IJmuiden Nadat bekend is geworden, dat de Urker mannenzangvereniging „Crescendo" op de middag van Tweede Pinksterdag een zang. hulde bij het Vissersmonument op de kop van de IJmuidense vissershaven zal bren gen, heeft het comité Vlaggetjes-dag be sloten, de herdenking bij het monument op Vlaggetjesdag niet te laten doorgaan. Niet zo laten staan - metéén onder de kraan I In de Haarlemmerhout, de be roemde Haarlemmerhout uit de Camera Obscura, wordt een Hildebrandmonument geplaatst. De bekende figuren staan in een grote kring opgesteld met als achtergrond de groenende bomen. Het betreft hier een proefopstelling; misschien wor den er nog veranderingen aan gebracht. Een der grote en opvallende wer ken in de collectie van Ragnar Moltzau in het Haagse Gemeente museum. Het is het doek (147 x 209 mm) „De familie Terrasse" van Pierre Bonnard, bijzonder kleur gevoelig, maar in een wat geposeerde schildertrant. TT1 EN NOORSE REDER heeft een speciale hobby, een hobby die men beslist niet b(j veel reders »1 vinden. De reder Ragnar Moltzau uit Oslo verzamelt namelijk kunst werken en dan nog wel gemaakt door de grootste kunstenaars uit verleden en heden: Edvard Munch, Renoir, Degas, Rouault, Dufy, Léger, Picasso, De Vlaminck, Césanne, Gauguin, Bon nard, Manessler, Miró, Vieira de 8ilva, Marquet, ModlgUanl en anderen. Een groot deel van die verzameling is nu te zien in het Haagse Gemeente- museuro, tot juni a.s. En men ka echt volop genieten, men kan er collectie zien die niet alleen met veel durf, maar ook met veel smaak is sa: gesteld, een collectie moderne kunst zoals men niet vaak bij elkaar zal aantreffen. De Noorse reder Moltzau heeft smaak of intuïtie. In ieder geval is zijn keuze die van een fijnproever. Het is natuurlijk onmogelijk alle 127 werken afzonderlijk te noemen. Daarom een keuze. Direct in de eerste zaal wordt mi getroffen door enkele sublieme werken van Pierre-Auguste Renoir (1841—1919), een verrukkelijke zinnelijke lyriek, gesublimeerde gevoeligheid, een triomf van schoonheidsbeleving. Een „Jonge vrouw", „Twee baadsters", „In de schouw burg", het is alles overstraald door milde wijsheid en een verblijdende glim lach. En dan iets verder een zacht-sferisch getinte en in muzikale lijnen gevangen „Danseres" van Edgard Degas (1834—1917) en het grootse en expressieve portret de moeder van Paul Gauguin (1848—1903). Van Maurice de Vlaminck (geb. 1876) is er o.m. het grote doek „De heuvel van Bougival", een werk vol beweging en ritme, waarnaast dan de zacht-getinte, impressionistisch-cubistische werken van Jacques Villon (geb. 1875) weer evenzovele rustpunten zijn. En dan is er Georges Rouault (geb. 1871), de hartstochtelijke ge- loofsmens, de man die niet zoekt naar mooiheid of gladheid, maar naar echtheid, naar een soort middeleeuwse strengheid. Zijn „Ecce Homo" Is voor mij een der aan grijpendste werken van de gehele expo sitie: een Ecce Homo zo direct, zo be schuldigend, zo zelfontdekkend, dat men er als het ware niet Van los komt. Daar naast dan Rouault's „Schemering", dat heel bijzondere sfeervolle effect. "yAN Amedeo Modigliani (1884—1920) Is er een zijner mooiste werken: „Por tret Chaim Soutine", een sublieme ver beelding, volkomen verinnerlijkt vergele ken bij de „Drie zusters" van Fernand Léger (18811955), decoratief en monu mentaal, overweldigend, midden-in een gemechaniseerde wereld geplaatst en daarom niet ontroerend, wel aangrijpend. Van Paul Cézanne (18391906) is er o.m. het doek „Baadsters voor een tent" in een haast wat verlaat manierisme, maar met een subtiel colorlet en een klassieke be wogenheid. Naast enkele delen van het fries voor het Reinhard-theateï- is er van Edvard Munch (1863—1944) het kleurrijke en expressieve doek „Meisjes op een brug" en van Pierre Bonnard (1876—1947) Is er o.m. „De familie Terrasse" in een wat geposeerde schildertrant en een bij zonder fraai, donker en knap uitgewerkt „Staand naakt". Raoul Dufy (1877—1953) is helaas niet zo goed vertegenwoordigd. Maar Picasso (geb. 1881) is er met 11 werken, zowel de klassieke tekening „Naakt" en de Rembrandtieke tekening „In het atelier II", als de geniale vlak- verbeelding „De viool (Jolie Eva)" en de felaangezette „Vrouw met hoed", minder estetiserend dan zijn kubistische viool. Als een stuk „musique concrète" onder ging ik dat fascinerende doek „De stad" van Vieira da Silva (geb. 1908). evenals zijn „Soldaten" -met dat straffe ritme in een bewogen spel van lijnen. Grootse kunst is die van Da Silva. voor mijn gevoel heel wat sterker dan die van Raoul Ubac (geb. 1910). Zo kan men nog even doorgaan. Genoeg echter, een ten toonstelling die men beslist niet mag over slaan. CORN. BASOSKI. de Van Bergens. Het rijn echter altijd zingende klokken geweest en dat natuur lijke, dat zangrijke (missen we nu juist bij het elektronisch „carillon"! het zingt niet Hert speelt dantefl. de onkritische voorbij ganger merkt het wellicht niet hij mist de boventonen ook niet. Maar voor wie aandachtig luistert zal constateren dat hder opnieuw getracht ls langs mecha nische weg het natuurlijke te imiteren. Opnieuw is het mogelijk gebleken. Voor lopig houden we het toch maar bij die klassieke wijze met de verrukkelijk zin gende klokken vilt onze eigen, befaamde klokigieterijen. De organist-componist Marius Monnikendam zal het enkele malen bespelen. Corn. Basoskl Kas raakt leeg te Djakarta De Indonesische goud- en deviezenre serves zijn, blijkens de laatste cijfers van do Bank Indonesia, gedaald tot 14,91 pro cent van de geldomloop en andere opeis bare verplichtingen van de bank. dns be neden het tot 1 mei geldende, verlaagde minimum van 15 procent. Op 1 mei werd het verplichte minimum weder 20 procent. Een week geleden was er nog 15,14 pro cent aan goud en deviezen. JAARVERGADERING TE UTRECHT nE GEREF. BOND in de Ned. Herv. Kerk heeft gisteren haar jaar vergadering in Utrecht gehouden. In de middagvergadering kon de voor zitter, prof. dr. J. Severijn, de prae- ses van de Generale Synode, dr. A. A. Koolhaas, van harte welkom heten. (Dr. H. Bout uit Utrecht sprak ver volgens over „De toekomst der kerk" Na een onderwaardering der Dordtse Leerregels afgewezen te hebben, ontwik kelde spr. zijn bezwaren tegen de geest, die in onze kerk zloh van de leiding heeft verzekerd en die duidelijk aan het licht treedt in het gesohrift „Handreiking het gesprek der richtingen". Men wil het gesprek in de ruimte der kerk, waarbij iedere nuancering inbrengt wat zij bijbelse boodschap heeft verstaan i dachtig luistert naar wat anderen hebben gegrepen. Dit wordt echter geen kerke lijke stijl geacht doch door dr. Bout ge noemd: kerkelijk individualisme met voorbijgang van wat in de worsteling der eeuwen ais waarheid naar de Schrift is beleden Dr. Bout weigert deze visie als het Herv. kerkelijk denken te zjen. Hij her innerde aan Woelderinks uitspraak ter Bondsvergadering van 1936: de kerk is ndet minder ontkerstend dan het volksle- sn. Door haar ontrouw ls de grens tus- >n kerk en wereld uitgewist! Onze roeping is de kerk te herinneren in wat God haar gaf. Ais eeuwenoude waarheden in discussie worden gebracht, hebben wij met belijdenis van schuld tot wederkeer te roepen. Daarin alleen is heil. De ware profetie roept ailtijd totlhet zweefvliegen op Terlet°mogelijk blij- ven'te meer daar de sterkte van WU mogen ons niet aan onze medever- het te Deelen te plaatsen squadron het antwoordelijkheid onttrekken als hert gaat vliegverkeer, beperkt zal blijven. om Gods eer in de kerk en de bewogen heid over de wegzinkende schare. On danks indifferentisme en verval is onze kerk nog kerk. Daarom treden wij niet uit. Wanneer de synode spreekt, hebben wij dit te toetsen; wat niet conform de Schrift is, kan ons nooit binden. Een openhartige discussie volgde, waar in diepgaande vragen werden gesteld. Toch straaljagers op Deelen Het plan bestaat Inderdaad om op het vliegveld Deelen een squadron straalvlieg tuigen te stationeren. Het besluit hiertoe is eerst na ampele overweging en rijp beraad genomen, aldus deelt de minister defeneie, ir. C. Staf, mee in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid A. R. Vermeer (soc.). Overleg met het provinciaal bestuur van Gelder land. de besturen van de omliggende ce menten en het bestuur van het Nationale Park „De Hoge Veluwe", heeft niet plants gehad, omdat de regering geheel op de hoogte was van de bezwaren, die door genoemde instanties naar voren zouden kunnen worden gebracht Het zweefvliegen op de hei bij Teriet zal door de vestiging van een straaljager- basis in zoverre worden beïnvloed, dat beperkende bepalingen dienen te worden gesteld aan de vlieggebieden van Teriet Deelen. Door een goede coördinatie tussen de vliegbasis en het zweefvOieg- centrum en door het zo nodig instellen westelijk 6traaljager-circuit zal

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 7