J.A.C.-voetbaltoernooi is door Zwaluwen gewonnen Oranj evereniging Valkenburg vierde zilveren jubileum Geref. Kerkeraad won met 2-1 van de J.V. Spannende wedstrijd eindigde in een gelijkspel: 2-2 Aanvankelijk sterker Leiden verloor van Den Haag NOC protesteert tegen veroordeling door IOC Q WOENSDAG 1 MEI 1957 De Rooy-wisselbeker naar Vlaardingen 'S-GRAVENZANDE S.V. WON 2e PRIJS J)E KAMPIOENSVLAG van J.A.C. is gistermorgen op de sportterreinen aan de Buurtweg in top gegaan, even voordat het JAC-voetbaltoernooi om de „Van Rooy-wisselbeker" werd geopend. De vlag was aangekocht, om dat zowel 't eerste als 't tweede elftal van de vereniging dit jaar kampioen waren geworden. Dit feit meende men met de aanbieding van deze kam- pioensvlag te moeten vastleggen. Een drie-werf hoera, ook uit de kelen van de zestien elftallen, die aan het toernooi deelnamen was het sportieve antwoord op deze mededeling van de voorzitter van de Contactcommissie van JAC, de heer J. H. Nak, die voorts nog zeide, dat van de spelers het eerste elftal volle overgave in de KNVB wordt verlangd. Na deze hors d'oeuvre heeft de»voo zitter van JAC, de heer W A Innemi het toernooi geopend, er zijn blijdschap over uitsprekende, dat zestien elftallen hadden ingeschreven, waardoor in groepen van vier elftallen kon worden gespeeld. Het toernooi wordt thans, aldus spreker, voor de vierde maal georgani seerd en heeft reeds bekendheid in z dagmiddag-voetbalkringen verkregen. Hij heette de spelers hartelijk welkom en zeide met dit toernooi tevens de herinnering de oud-voorzitter .van de vereniging, de heer Van Rooy, die-30 jaar de voorzil zetel op uitnemende wijze heeft bezet, le vendig te houden. Nu het eerste elftal var JAC voor de KNVB-poort staat, is eer mijlpaal bereikt. Het streven blijft niette min bestaan de jeugd op de zaterdagsport te trekken en haar van de zondagsport, die door de vereniging onvoorwaardelijk wordt afgewezen, af te houden. Met de wens dat het toernooi prettig en aange naam zou verlopen, eindigde de heer In- nemee zijn toespraak, waarna het Wilhel mus klonk en de driekleur werd gehesen. Hiera traden de spelers op de vier vel den aan. De wedstrijden hadden een uiter mate vlot verloop, want hoewel een half uur over tijd werd begonnen, was het toer nooi des middags slechts twintig minuten na de vastgestelde tijd ten einde. Er is sportief en met enthousiasme gevoetbald de grote belangstelling, die er bestond zal hieraan niet vreemd ijn geweest. Terwijl de eerste wedstrijden werden gespeeld, heeft de heer Iniiemce de be stuursleden van de deelnemende vereni gingen tijdens de koffie toegesproken en hun op het hart gedrukt een hechte en sterke band tussen de zaterdagvoetballers te vormen, vooral nu gevaren van de zijde van de zondagssport dreigen. Van de vier groepen werden resp. Zwa luwen (Vlaardingen), Sportvereniging '35. 's-Gravenzande SV en Die Haghe win- rs, zodat tussen deze verenigingen om de prijzen moest worden gekampt. De demi-finales hadden tot resultaat, dat 's-Gravenzandse SV met 30 van Sport vereniging '35 won en Zwaluwen met 10 van Die Haghe. In de verliezersronde won Die Haghe met 20 van Sportvereni ging '35 en behaalde daardoor de derde prijs. Sportvereniging '35 werd vierde. In winnaarsronde versloeg Zwaluwen met I 's-Gravenzandse SV, waardoor de Vlaardingers eerste en de Westlanders tweede werden. Aa het einde van het geslaagde toernooi heeft de heer Innemee de prijzen aan de aanvoerders der elftallen uitgereikt, dank gebracht aan scheidsrechters en EHBO en de deelnemers een ..tot volgend jaar" toe geroepen. Groep I: Zw. SVGT 1—1. De SVGT 2—0. ARC—SVGT 2—1 ■n—ARC 1—0. De Zwer ARC 1—0, Zwaluv De Zwer je. -bsA otrk JAC B—VOG 1—1. Sportver. 35—VOG 0—0. Scmp. Altius—JAC B 40. JAC B—Sportver 35 1—2 en Semp. Aldus—VOG 4—0 Groep III: JAC A—DOTO 2—2, 'sGraven- z.indc SV—SSS 0—0, JAC ASSS 0—1, 's-Gra venzande SV—DOTO 2—0. 's-Gravenzande SV— JAC A 2—1 en SSS—DOTO 0—0. Groep IV: Schcveningen HS—HVO 0—0, Die Haghe—PTT 3—0, HVO—PTT 2—1. Die Haghe— Schev. HS 3—0, Die Haghe—HVO 0—0 en Schev. HS—PTT 1—0. Demi-finales: 's-Gravenzandse SVSportvera 35 30 en ZwaluwenDie Haghe 10. Finales: 's-Gravenzandse SV—Zwaluwen 0—3 en Sportver. 35—Die Haghe 0—2. Met bassen trok men naar Katwijk-Rijn voor vrolijke feestavond Gistermorgen werd het 25-jarige bestaan van de Oranjevereniging „Wil helmina" herdacht. Eerst werd de jeugd bij het festijn betrokken en des avonds vertrok men met 570 feestgangers naar Katwijk aan den Rijn, waar een oranje-avond werd gehouden. Hier werd na het officiële ge deelte een vrolijk programma gegeven. Dinsdagmorgen kwamen in twee groe pen de meisjes en jongens bijeen in zaal Vries, waar zij werden onthaald op poppenkast, goocheltoeren en tractabie. i zes uur 's avonds vertrok een lan ge stoet autobussen naar het missiehuis Katwijk aan den Rijn. De voorzitter het feestcommité, de heer C. Meurs. verwelkomde de burgemeester en diens echtgenote, wethouder Ouwersloot en af gevaardigden van zusterverenigingen. De leiding van de avond berustte bij de heer C. de Bruin. De Valkenburgse Har- e liet zich niet onbetuigd en speetde De huldiging van de oud-bestuursleden en de bestuursleden ging met het aanbie den van cadeaus gepaard. Burgemeester Van der Have betreurde het, dat i eigen gemeente geen zaal voor de feest avond is. maar de bouw van een dorps huis heeft steeds de aandacht van gemeentebestuur. Hiermee was het officiële gedeelte voorbij en kon conferencier Fred Bour- gonje een bont programma afwerken. Het was een beschaafd programma en een grote verloting vormde het slot van een zeer geslaagde avond. Juist op Koninginnedag vierde de Valkenburgse Oranjevereniging haar zilveren jubileum en zo was het gisteren daar dubbel feest. Burge meester Van der Have wenste vóór de bonte avond het dagelijks bestuur van de vereniging, die er altijd in slaagt van de nationale feestdagen in het dorp iets aparts te maken, geluk. Voetbal voor De Mirt Elf leden van de Geref. Kerkeraad Leiden hebben het dinsdagmiddag op het Pomonaterrein opgenomen tegen zoveel J.V.-ers van de vereniging Eben Haëzer. De baten van deze wedstrijd komen ten goede aan het werk De Mirt In de eerste helft gelukte het niemand ook maar even door de defensie va tegenstander heen te breken, maa: laatste drie kwartier kwam de kerke raad opzetten en de eindstand werd «lotte 21 voor de oudjes. Twee predikanten namen aan de strijd deel. Dr. F. van Meijenfeld was rechts back en ds. Dronkert speelde twintig mi nuten mee in de tweede helft, maar werd door zijn zoon afgelost. Trouwens de fa milie Dronkert kwam nog met een derd< voetballer. Het doel van de J.V. werd door Aad Dronkert verdedigd, die twei maaide bal moest doorlaten, hoewel het de eerste maal niet nodig geweest w« een gelijk spel beter de juiste verhouding zou hebben weergegeven. In het eerste deel voor de rust bleken de senioren de aanvallen af te wachten de jongelui waren geïmponeerd do< de lichamelijke sterkte van hun tegen standers. Tien minuten voor de zetten de senioren op, maar er werd te veel op een kluitje gespeeld, zodat doelpunt uitbleef. Keeper Pranger blijk nog alle lenigheid uit zijn voetbal jaren, die hij in het doel van een Leidse vereniging doorbracht, te hebben behou- Na de rust kreeg de kerkeraad de har- Dammers streden om Leids kampioenschap De wedstrijden om het persoonlijke kampioenschap van de Leidse districts- dambond zijn geëindigd. In de hoofdklas- W. Heemskerk met vlag en wimpel kampioen geworden. In de eerste klasse ging J. de Vink van De Sleutels met de eer en het kampioenschap strijken en in de tweede klasse hebben Van der Niet uit Noordwijk en Bolk uit Woerden een gelijk aantal punten behaald. Zij moeten nu nog een beslissingswedstrijd spelen. De uitslagen luiden als volgt: hoofdklas se: 1. W. Heemskerk, 6 gespeeld, 11 pnt; 2. Th. Zwetsloot 6, 7; 3. W. v. d. Starre 6, 7; 4. G. van der Wiel 6,6; 5. W. Leeu wenburg 5,4; 6. W. Nijenhuis 5,3; 7. Tb Vink 4, 0. Eerste klasse: 1. J. de Vink 5, 8; 2. A. H. Heuvelman 5, 7; 3. J. Zuidhoek 5, 5; 4. J. Pauw 5, 4; 5. J. Pesschier 5. 3; 6. C van der Zwan 5, 3 de wind mee en al vrij spoedig maakte C. Padding de eerste goal in het doel van Aad Dronkert, die blijkbaar vergat te duiken naar links. Het tweede doelpunt kwam tot stand door uitstekend samen spel van enkele kerkeraadsleden en de J.V. had werkelijk geen andere verdedi ging kunnen toepassen. Toen kwam de jeugd opzetten. Chris Hlllebrand schoot de bal in het doel en redde zo de eer van de junioren. Aardig spel we'd geleverd door Laman. Bink en Den Heten. RAT en MUIS uitgeroeid met SASSENHEIM Film, sport en muziek op Oranjefeest Traditiegetrouw werden de feestelijk heden gistermorgen om negen uur ge opend met een aubade voor het gemeente huis, waar de schoolkinderen onder lei ding van de heer M. Post zongen. De aubade werd begeleid door Adest Musica. In de loop van de morgen kregen de leer lingen van de kleuterscholen en van de laagste klassen van de lagere scholen een filmvoorstelling, waarna een traktatie werd uitgereikt, 's Middags om twee uur begon in het sportpark een schoolsport programma onder leiding van de heer Meyl. De eerste prijs bij het voetballen ging naar de De Visserschool, terwijl bij slagb,al de meisjes van de Annaschool de sterksten bleken. In de voetbalwedstrijd tussen de onderwijzers en de ambtenaren waren de doelpunten schaars. Het enige doelpunt werd gescoord door linksbuiten Barendrecht. waardoor de ambtenaren met;de eer gingen strijken. In de avonduren was er een muzikaal programma. Internationaal voetbal iii Leiden 4500 toeschouivers bij ontmoeting tussen Engelse en Nederlandse luchtmacht IN HET KADER van de oranjefeesten had het bestuur van Koninginne dag een wedstrijd tussen twee militaire elftallen op het programma geplaatst. De 4500 toeschouwers hebben genoten. De Engelsen lieten een balbeheersing zien om van te» watertanden en aan vechtlust ontbrak het hen evenmin. Het Nederlandse luchtmachtelftal kon voor de rust zijn draai niet vinden. Later herstelden onze landgenoten zich, waardoor zij een gelijkspel (2-2) in de wacht konden slepen. Zij blijven hierdoor in het bezit van de beker, die na afloop door luitenant-kolonel Borghouts werd uit gereikt. 1&HDP&ST&. voor parelwitte tanden en een frii Bezoek aan Sikkens Met het grootste vliegtuig, dat ooit op en Nederlands vliegveld daalde, zijn anmorgen om 10 uur honderd Franse commerciële relaties van de N.V. Sik- kens'-lakfabrieken te Sassenheim, aan gekomen op Schiphol. Om ongeveer 11 arriveerde het gezelschap op het fa brieksterrein, waar de verdere dag ge wijd is aan technische voorlichting. Van middag begon een rondgang door de fa brieken. waarbij vooral, technische uit- ïnzettingen werden gegeven Morgenavond om kwart voor acht ver trekt het vliegtuig met de twee étages 'eer naar Parijs. Uitvoering Lenteklokjes Vanavond half acht geeft het Christe lijke kinderkoor „De lenteklokjes", onder leiding van de heer A. J. Kaarsemaker in het K. S. A.-gebouw de jaarlijkse uitvoe ring. De heer Han Zirkzee zal aan de vleugel begeleiden. Korfbal in Leiderdorp Behoudens de tamelijk felle wind was het gisteren prima weer voor een party korfbal. Er waren dan ook enkele hon derden toeschouwers op het Veiocltas- terreln In Leiderdorp, waar een Ilaagse en een Leidse combinatie elkaar partij gaven. Na het beginsignaal van scheidsrechter Broekstra nam Leiden direct het initia tief. Het spel gaf toen alle hoop op een overwinning. Bijna een half uur lang speelden de Leidenaars op hoo^ peil. maar een beslissende voorsprong kwam er niet uit. De veelvuldige Leidse aanval- ten leverden slechts één keurig doelpunt op van Kees Favier (Pernix). Na circa 15 min. trof een afstandsschot aan de andere kan', doel tegen een uit stekende Leidse beginverdediging. Ook na het wisselen bleef Leiden in de meer derheid. Met een prachtig doelpunt gaf Wim Roman (Ons Eiland) het Leidse team weer een voorsprong (21). Pas betrekkelijk kort voor tijd van een Leids overwicht was intussen geen sprake meer werd de stand u.t een doorbraak gelijk. In de resterende minu ten daalde het peil aanmerkelijk en van dat moment af liep men in het Pernix- vak naar zijn vorm te zoeken. Helaas**toi het einde toe Na de rust kwamen de Hagenaars dui delijk opzetten en hadden de Leidenaars voor de rust minder gekregen dan hun toekwam, daarna kregen ze nogmaals (doch nu tegen de verhouding in) de lei ding. Na een onschuldig lijkende aanval, benutte Toos Bon (Ons Eiland) een kleine kans (32). Direct hierna nam Den Haag met 'n zeer ver schot revanche (33J. Het vierde Haagse doelpunt hadden we uit sportief oogpunt liever niet toegekend gezien (34), hoewel de voorsprong wel was verdiend. Een foutje in de Leidse verdediging bracht Den Haag op twee punten voorsprong (35). Ook daarna kon Leiden niet meer tot het peil van vóór de rust terugkomen. Jammer, dat het zesde Haagse doelpunt evenmin door de beugel kon. Toen het zelfs 3—7 werd, was de stand wel sterk geflatteerd. Het doelpunt van Hans v. d. Meeberg (Onr Eiland), uit een doorbraak gescoord, was dan ook dubbel en dwars verdiend (4—7). In de slotfase had de Ons Eiland-aanval meerdere malen pech met schieten. Daar door kwam er in de stand geen veran dering meer. Een verdiende, maar wal geflatteerde Haagse zege. Uitgezonderd het eerste half uur speelde Den Haag een goede partij. Het Leidse twaalftal speelde het eerste half uur prima korf bal. Na de rust echter speelden tal van spelers(sters) minstens een klasse min der en dat verklaart de nederlaag. Mede door het windvoordeel va Engelsen kwam het Nederlandse doel al spoedig onder druk te staan. Na enkel* gemiste kansen kreeg de rechtsbuiten het Engelse team een schitterend" pass. In volle vaart ging hij op het doel af en de uitgelopen keeper had geen schijn van kans: 01. De Nederlanders konden de geraf fineerde aanvallen van de Engelsen niet de baas worden, maar de ach terhoede hield dapper stand. Toen gebeurde er iets. waarop niemand had gerekend. De Engelse rechtsach ter Goy hield de bal bij een Neder landse aanval met de hand tegen Penalty. Broks plaatste de bal ech ter dermate slecht, dat keeper Mc Culluch z(jn doel schoon wist te hou den. Direct gingen de Engelsen weer weg. Linksachter Mooy speelde te zacht terug, waardoor midvoor Bircb het tweede Engelse doelpunt kon sco ren: 0—2. 'Het eerste Nederlandse tegenpunt kwam na de rust van De Groot. Olthoff kreeg ZWAARDEMAKER vruchtenjams een vrije trap, die hij keurig op het hoofd van De Groot plaatste: 12. Luid gemoedigd door het publiek bleven landgenoten in de aanval, maar een goed schot was er niet bij. Men liet de bal voor elkaar liggen en dan ging een gelsman ermee vandoor. De wedstrijd werd steeds spannender en het gejoel, vooral van de jeugd, niet van de lucht. Nederland zette alles op alles er waar gelukte het De Groot vlak het einde de gelijkmaker te scoren: De jeugd danste van plezier en was meer tot bedaren te brengen. De Engel sen wisten niet meer waar ze het zoeken moesten en kopten of trapten de ballen de lijn. Het winnende doelpunt werd echter niet gemaakt. en G. speelde voor de wedstrijd be gon de volksliederen. Dr. ir. P. C. Lin- denbergh reikte aan alle spelers en scheidsrechter Vlak en diens beide as sistenten een lepeltje uit. De burgemees ter en zijn vrouw gaven ook van hun be langstelling blijk. Zilveren Molen-toernooi Morgenavond 8 uur wordt in het kade' van het Zilveren-Molentoernool de demi finale Scheveningen Holland Sport— 'f.C.S. gespeeld. Engelse league Voor de Engelse league zijn gisteren de volgende wedstrijden gespeeld: Eerste divisie: BurnleyTottenham Hotepur 10; Man chester UnitedWest Bromwich Albion 11; Sheffield WednesdayBirmingham City 3—0. Tweede divisie: Port Vale—Stoke City 2—2. De Ned. Consumentenbond komt op 4 mei in de Rolzaal in Den Haag in jaar vergadering bijeen. Na het huishoudelijk gedeelte worden voordrachten gehouden over „Vooruitgang alleen door concur rentie?" door prof dr H W Lambere en over „Distributie in vooruitgang?' door dT6. J. J. A. Charbo. i Dokter J. de Bruijne gehuldigd Dokter J. de Bruijne is maandagavond in een bijeenkomst van het bestuur van de Geref. schoolvereniging, hoofden van de scholen en de echtgenoten gehuldigd ter gelegenheid van het feit, dat hij 25 jaar geleden zijn intrede in dit bestuur deed De voorzitter van de vereniging, de heer De Greef, sprak hem waarderend toe en bood hem enige gramofoonplaten aan. Dokter De Bduijne dankte op de hem eigen, Innemende wijze voor deze huldiging, die getuigde van erkenlijkheid en vriendschap. Afscheicfbïj P.T.T. in Leiden Maandag nam de heer G. Montanus, employé tweede klasse bij de P.T.T. Leiden afscheid na een dienstverband van ruim 45 jaar. Op het directiekantoor werd hij hartelijk toegesproken door de directeur, de heer Habermehl, die hem gelukwenste met de Kon. onderscheiding in brons van de Orde van Oranje-Nassau. Na een dankwoord van de heer Montanus namen de vele anawezigen persoonlijk af scheid van hun collega. Feestavond in foyer De feestelijkheden die de vereniging „Koninginnedag" ter gelegenheid van di verjaardag van Hare Majesteit de Konin gin had georganiseerd, werden afgeslo ten met een cabaretavond in de foyer van de Stadsgehoorzaal Met enkele den opende de voorzitter, dr. ir. P. C. Lin- denbergh, deze avond. Hij richtte een bij- :onder woord van welkom tot de rector- magnificus van de Leidse universiteit, prof. De Boer en de afgevaardigden van het Leidsch Studenten Corps en de Ver eniging van Vrouwelijke Studenten Lei den. Verder verwelkomde hij bestuursle- an de 3-oktobervereniging andere bevriende verenigingen. Lindenbergh zei verheugd te zijn deze dertigste april. Zijn gedachten gingen uit naar de Kroningsdag, nu bijna negen jaar geleden, een dag vol grote verwachtingen. Deze verwachtingen zijn overtroffen, aldus dr. Lindenbergh. De liefde voor onze vorstin is gegroeid en de hulde die deputaties uit vele steden, waaronder ook Leiden, vandaag op Soest- lljk hebben gebracht is een uiting geweest nn liefde en aanhankelijkheid. Krantenknipsels" was de titel van :n cabaret Adrie van Oorschot et Ria Kuyten, Ria Schmitz, Lex Tweekamp gesloten De tweekamp om het wereldkampioen schap schaken tussen Botwinnik en Smys- lov, die door Smyslov gewonnen is met 12*2 punt uit 22 partijen is gisteren offi cieel gesloten. De tweekamp was bepaald op 24 par tijen en zou volgens het speelschema op 27 april eindigen. Twee partijen konden echter niet op de vastgestelde data wor den gespeeld wegens ziekte, eerst van Smyslov en toen van Botwinnik. Uit het feit, dat de tweekamp is gesloten, volgt dat deze twee partijen niet meer zullen worden gespeeld. Bollenkeuring Haarlem De keuringstafels te Haarlem waren maandag in hoofdzaak gevuld met tulpen, sporadisch onderbroken door wat nar- Zandbergen-Tenvegen te Sassenheim bracht nog enkele narcissen-soorten ter keuring in een fraai arrangement van Bloemen-Krlest, Leiden. Daarnaast expo seerde de fa. Van de Wereld te Roelof- arendsveen zijn dubbele witte narci» White Sail. Fa. Rijnveld te Hillegom liet een extra beste nieuwe leliebloémige tulp zien en fa. D W Lefeber te Lisse Forsteriana- en Greïgii-hybriden. Van geheel ander genre waren de tulpen van de Gebr. Segers te Lisse, waarvan we slechts de purperrode Halcro, de witte Maureen, de enorme Renown en de gele Asta Nielsen noemen. L. van Hensbergen te Noordwijkerhout bracht een goede cottage Glorious. Grullemans te Lisse bracht de voorname pruimenpurperen Burgundy; G. Helmus te* Sassenheim exposeerde de zilverrose Greta Garbo; P. van Reisen Zn. te Voorhout de prachtig rode All Round. Eugène v. d. Schoot te Hillegom bracht de merkwaardige Golden Harvest-sport Scaramouche. G. Vink Zn. te Noord- wijk en P. Noort Pzn. te Valkenburg kwa men met een kruising tussen de Prins van Oostenrijk en Couleur Cardinal; A. Over- devest te Wassenaar toonde de imposante Empire State. C. J. Speelman Zn. te Sassenheim bracht een parkietvorm uit de bekende rose Mendel Weber. Puike tulpen had ook de fa. Gebr. Eg- gink te Voorschoten: de vuurrode Orange Splendour werd met het getuigschrift eerste klasse vereerd. Beste zaailingen waren ook te zien van C. Colijn Zn. te Voorhout en ten slotte waren er van de fa. G. Beukers te Noordwijk diverse gla- Kritiek op prijsbepaling voor de export-gladiolen Tijdens de jaarvergadering, die de Ned. Gladiolenvereniging maandag te Haar lem heeft gehouden, sprak voorzitter C. van Til er zijn teleurstelling over uit. dat het Produktschap het advies van de ver eniging inzake de nieuwe minimum export-prijzen niet heeft opgevolgd; dit -baasde spr. te meer, daar in de com missie van bijstand geen enkele gladio- lemkweker zitting heeft. Sprekend over het afgelopen kwekers- jaar, merkte de voorzitter op, dat ondanks het goede weer en de grote export de meeste kwekers waarschijnlijk niet uit de kosten gekomen zijn, omdat de oogst oveT het algemeen te slecht is geweest. !E>e heer Van Til stipte nog even het probleem der „buitengewesten" aan; zoals uit het jaarverslag van de directeur van de Keuringsdienst, de heer F. Limburg, bleek, is de gladio- lenteelt iin Brabant en Zeeland in sterke mate toegenomen (6000 kwe kers met 2300 ha.). De voorzitter was van mening, dat beunhazerij moet worden bestreden, maar dat men zich niet mag verzetten, wan neer in de „buitengewesten" een goedkoper en beter produkt kan wor den gekweekt. Bij de bestuursverkiezing werden de heren L. Krouwel, C. van Til en K. Velt- huys herkozen. In de plaats van de niet- herkiesbare heer W. F. Lange Ier werd ge kozen de heer H. Nieuwenhuis te Hil- Olympisch ideaal niet geschonden- WAARSCHUWING TEGEN TOENEMENDE NATIONALE INSLAG nationaal Olympisch Comité geprotesteerd tegen de resolutie van het I.O.C., waarbij o.a. ons land werd veroordeeld wegens het wegblijven uit Melbourne. Dit wegblijven zou in strijd zijn geweest met het Olympisch ideaal. Het N.O.C. kan deze veroordeling niet aanvaarden omdat de kwalificatie I.O.C. niet slaat op de overwegingen, die hebben geleid tot het terugtrekken var de Nederlandse ploeg. Het N.O.C. stelt, dat de hoogheid var het Olympische ideaal en van het sport- Ideaal in het algemeen met zich brengt, dat het op de juiste plaats wordt gerang schikt in de hiërarchie der menselijke waarden en idealen. Dit betekent, dat het niet het allerhoogste menselijke Ideaal is, noch een absoluut ideaal kan zijn, doch steeds relatief is in vergelijking tot hogere waarden in het menselijk leven en in de verhoudingen der mensheid. Poogt het Olympische ideaal tot het allerhoogste en beslissende in het menselijke bestaan te maken, dan brengt men het in gevaar. Hetzelfde geldt voor het sportideaal in het algemeen. De brief vermeldt de motivering, die indertijd is gegeven aan het besluit om niet aan de Spelen deel te nemen en ves tigt er de aandacht op, dat het N.O.C. zich hierbij juist door het Olympisch Ideaal heeft laten leiden. Daarom zoekt het N.O.C., de resolutie te wijzigen of de naam van ons land da: schrappen. In een tweede brief waarschuwt het N.O.C. de internationale organisatie tegen het hechten van een te grote waarde aan het nationalistische element by de Olym pische Spelen. Het acht matiging van de toenemende nationalistische tendens voor al bij de individuele takken van sport, maar ook by de teamsporten stellig be reikbaar. Als voorbeelden van deze matiging noemt het N.O.C. het dragen van een Olympisch kostuum in plaats van natio nale uniformen. Verder zou bij de cere monie de Olympische vlag kunnen wor den gehesen en de Olympische hymne kunnen worden gespeeld in plaats van het hijsen der nationale vlaggen en het spe len van een nationaal volkslied. Het défilé bij de openings- en sluitingsplech- Goudsmit, J. Harnelton, Gerard Hey- de pianist Justus Jesayes. Na de verd het zangspel „Ik heb een huis voor U" van Hans Nesna opgevoerd. tigheden kan naar de mening van het N.O.C. beter worden ingedeeld naar de takken van sport dan naar de naties. Voethal flit sen De derde wedstrijd tussen ADO en Amsterdam voor de kwartfinale van het voetbaltoernooi om de Ned. voetbalbeker wordt woensdagmiddag 8 mei op Houtrust in Den Haag gespeeld. Het Amersfoortse HVC heeft gister middag de halve finale van het voetbal toernooi om de eNd. voetbalbeker bereikt door een 31 overwinning op Leeu warden. De Zuidslavische club Lokomotiva heeft gisteren in Amsterdam met 3—1 ge wonnen van BVC Amsterdam. Met rust hadden zij een 21 voorsprong. Fortuna '54 heeft gisteren in Geleen een vriendschappelijke wedstrijd tegen Rot-Weiss uit Essen met 30 verloren. De traditionele jaarlijkse voetbalwed strijd om de Prins eBrnhard-wlsselbeker. die op koninginnedag in Soestdijk werd gespeeld tussen Ajax (Amsterdam) en PSV (Eindhoven) is met 2—0 door Ajax gewonnen. Het Ned. amateur-elftal zal 8 mei in Winschoten een wedstrijd spelen tegen een Gronings elftal. Het bestuur van de Hongaarse voet balbond heeft besloten op 5 mei een defi nitieve beslissing te nemen of de „ban" de Hongaarse voetballers, die naar het westen zijn gevlucht al of niet wordt opgeheven. De burgemeester van Zwolle heeft gis teren als hoofd van de politie de wed strijd tussen PEC (Zwolle) en Be Quick (Zutphen) afgelast, enkele uren voordat deze zou beginnen. De Centrale Commissie Nat. feesten ln Zwolle had tegen de wedstrijd bezwaar gemaakt in verband et te houden kinderoptochten. De Bond tegen het vloeken zal in sep tember in Den Haag het veertigjarig herdenken in een openbare bij eenkomst. Op 23 mei wordt te Utrecht de jaarlijkse algemene vergadering ge houden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 9