Wie zich voorwerp van Gods trouw weet, ontvangt zelf hoog gezag Kindercircus Elleboog een feest om te zien Grote deelneming kinderspelen aan Zoeterwoudsesingel Koninginnedag is er vooral voor de kinderen Timdelerclub met „Chateau de Bersac" ÉÉKhHI NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 WOENSDAG 1 MEI 1957 Kerkdienst in Pieterskerk Geen land ter wereld zo om de troon als het onze ENKELE HONDERDEN MENSEN onttrokken zich gistermorgen voor een uur aan het feestgedruis en het drukke stadsverkeer om de dienst van de Hervormde Gemeente in de Pieterskerk hij te wonen. Ditmaal ging ds. D. J. Vossers voor en verleende de zangvereniging „Ex Animo" mede werking. Onder de aanwezigen waren de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, en echtgenote, wethouder D. van der Kwaak, de rector-magnifi- cus van de Leidse universiteit, prof. dr. P. A. H. de Boer, en echtgenote, vertegenwoordigers van studentencorpora, een afvaardiging van de Leidse Chr. Oranjevereniging, namelijk ds. J. van der Wiel en de heer N. de Wa ter, en de Hervormde predikanten Ottevanger, De Wit, Van Achterberg, Oppenheimer, Kloek, Groot en Schoonheim. De dienst werd geooend met het zingen van gezang 146: ..Komt nu met zang zoete tonen". Na de Oudtestamentische Schriftlezing uit psalm 61 zong het koor „Wilt heden nu treden" en na de Nu testamentische uit 1 Tim. 2 vers 1 „Dankt, dankt nu allen God". De tekst van ds. Vossers was psalm 61 vers 7 i „Voeg dagen toe aan de dagen vai koning Opdracht Ds. Vossers stelde de vraag, of er wel plaats is in de Kerk voor de viering van de verjaardag van de Koningin. Hij meen- •de van wel, wanneer men het althans doet in het 'licht van de Bijbel. Er is een kortsluiting geweest, toen men meende, dat het gebed voor de Koningin wel ach terwege kon worden gelaten. Gedurende de oorlog hebben velen het iuiste inzicht gekregen in de bijbelse opdracht betref fende het gebed voor de Koningin. Komende tot het tekstwoord van morgen merkte de predikant op, dat de balling van psalm 61 niet alleen aan zijn koning dacht, maar aan nog drie dingen die voor hem nog belangrijker waren. Al lereerst dacht hij aan de tempel. Deze was hem meer waard dan elk ander plekje op aarde. Het Koningschap van liefde en ge nade is meer dan dat der Nederlanden. „Uw heerschappij, gerechtigheid en ge nade verduren de eeuwigheid" Vervolgens zag de balling met verlan gen naar de terugkeer naar zijn land uit Ds. Vossers herinnerde aan wat er leeft bij het volk der Joden van nu ten op- Niet alleen de Leidse politie was vroeg present, om de orde op de Koninginnedag te verze keren, ook de brandweer toon de de frisheid van een helder ontwaakte dag te verkiezen bo ven een uurtje langer slapen. Om half 8 al was er in de ka zerne aan de Langébrug een plechtigheid; voor het forum van het korps werd de nieuwe Leidse brandweervlag ontplooid. zichte van de staat Israël. Dit jaar is er plaats voor 120.000 emigranten, heeft Ben- Goerion meegedeeld. Ten slotte zag de balling op het heil van ziin koning, die bij de gratie Gods regeerde. Dat is een geestelijke zaak. een beliidenis. een keuze. Wij zijn dankbaar en als volk hebben wij dit koningschap aanvaard. Geen land ter wereld is zo om de troon geschaard als het onze. Die dankbaarheid rust in het vertrouwen, dat ons huidige staatsbestel door God is gewild. Is het gebed van een enkel mens niet overdreven? Ds. Vossers zei. dat wij niet alleen mogen bidden om verlenging van de levensduur van de Koningin, maar ook daarom, dat zij tronen mag voor Gods aangezicht. De predikant herinnerde er aan, hoe wij in stilte hebben geleden, langs duistere en geheimzinnige we- een „kanaal" werd gegraven naar het paleis door de lastercampagne van de buitenlandse pers. Onze eigen pers heeft toen een eigen houding aangenomen. Als in Israël een koning zjjn knieën boog voor God, was htf een goed koning. In de eerste plaats maakt de gebonden heid aan God Haar aanvaardbaar. „Ik heb met de Potentaat der potentaten een vast verbond gemaakt," heeft Willem van Oranje gezegd. Wie zich een voorwerp van de goedertierenheid en trouw van God mag weten, zal van Hem ook het aller hoogste gezag ontvangen. Wjj bidden, al dus ds. Vossers, dat Gods goedertieren heid en trouw onze Koningin mogen be geleiden en dat Zijzelf als Vorstin mag worden geregeerd als een goed instru- „Ex Animo" zong na de prediking het gezang „Beveel gerust uw wegen". Aan het einde van de dienst zong de Gemeente de verzen 1. 6 en 15 van gezang 301, hel Wilhelmus. Telegram aan jarige Vorstin Het bestuur van de vereniging „Koninginnedag" heeft gisteren hel volgende telegram naar Soestdijk gezonden: „Majesteit, bestuur en leden van de vereniging „Koninginnedag", op Uw verjaardag uiting gevend aan voelens van dank en verknochtheid jegens U en Uw Huis, bieden Uwe Majesteit en Haar gezin eerbiedig hun gelukwensen aan. P. C. Lindenbergh, uooi J. C. J. Lambermont, secr." Klein en groot amuseerden zich de Koningin een groot aantal kinderen een plezierige middag bezorgt, heeft dit jaar een goede keus gedaan door het Amsterdamse kindercircus Elleboog te laten optreden. Voor jong en oud is dit circus een feest om te zien en de aandacht in de Stadsgehoorzaal verslapte dan ook gistermiddag geen enkele maal. Natuurlijk kwamen er geen echte dieren aan te pas. Alles was gemaakt van stof, waarin kinderen voor paard en olifant speel den, maar juist daardoor en mede door de grote ernst en de gratie waar mee dit spel werd gespeeld, was het zo bekoorlijk. t een driewerf „Leve de Koningin! Hoera!" werd de feestmiddag ingezet. Het doek ging open en alle artiesten kwamen ;er kennismaking. Fleurig waren de kostuums, ernstig en vriendelijk de ge zichten: een korte, hoofse buiging naar het publiek. en daar marcheerden ze af, behalve de man die de num- aankondigde, compleet met zweep het zwart met hoge hoed. Die hoed werd bij iedere aankondiging afgezet en bleek één keer, bij een heel moeilijke artiestennaam, een spiekbriefje te be- Openingsnummer Een vrolijke kinderschaar bevolkte gistermorgen al vroeg het sportter rein aan de Zoeterwoudsesingel. Ook zij hebben met de spelen, die georga niseerd waren door een speciale commissie onder leiding van de heer S. de Vries luister bijgezet aar koninginnedag. Allerlei leuke spelen, met daarin natuurlijk het wedstrijd element, werden door jongens en meisjes van 9-12 jaar beoefend. Wie goed wil zien zalclopcn, moet naar de jeugd gaan kijken. Dat bleek gisteren wel. Al werd vaak een slippertje ge maakt, dit natuurlijk tot grote vrolijk heid van de vele aanwezigen, de jon gens bleken ware meesters in de zak- loperij te zijn. Ook het baldrijven, waar bij behendigheid wordt vereist, was een grote' attractie. Vele andere spelen wer den ook beoefend, waaronder hardloop wedstrijden, hindernisraces en ringste- De uitslagen Groep I: 1. Ton Terhaar; 2. Nick Re geer; 3. Jaap Lagas; 4. Joh. Zitman. Groep II: 1. Wim de Mooy; 2. Dick Honders; 3. Piet Pijnaken; 4. Jos van der Berg; 5. Robbie Prins; 6. Ronald Bos; 7. Jan Ohaudron. Groep III: 1. Chris Bierman; 2. Frans Polanen; 3. Fredde Bracke; 4. Johny I Sprongi Frank; 5. Bertie Koekebakker; 6. Come- lis Boers; 7. Benny Blankenstein. Groep IV: 1. Marcella van der Plas 2. Anneke Dubbelaar; 3. Ansje Wanssink; 4. Hellen Noordermeer; 5. Leida van Mou- rig; 6. Nelleke Kromhout. Groep V: 1. Willie Crama; 2. Ineke Tijssen; 3. Petra Segaar; 4. Tineke Moe- nen: 5. Marian van Kan: 6. Nelleke Raap horst. Groep VI: 1. Lenie Sierat; 2. Antoi nette Heemskerk; 3. Liesje Warnau; Idi Verstraten; 5. Anneke Rietkerk; Elly Sjardijn. Groep VII: 1. Jan de Graaf; 2. Piet Koet; 3. Chris Heuring; 4. Karei Bodry; 5. Hans Wallaart; 6. Jan Riethoven. Groep VIII: 1. Hein van Vliet; 2. Theo Spek; 3. Hennie Selier; 4. Ewald Janssen: 5. Peter Knijnenburg. Groep IX: 1. Mientjc Hidding; 2. Süske de Klerk Wolters; 3. Rosalina van den Hoed; 4. Riekie Pauw; 5. Anje Machiel- 6. Evelien Kengen; 7. Rineke van Velsen; 8. Elleke van der Kieft. Groep X: 1. Willie Vogel; 2. Elly Gu- ley; 3. Ria Dool; 4. Gerda Philippo; 5. Beppie van Klaveren; 6. Tineke Leget: 7. Ineke van der Kluyt; 8. Joke Segaar. Groep XI: 1. Joke Rodenstein; 2. Nel lie de Looft; 3. Sineke Zuidema; 4. Mar griet Knaap; 5. Anneke Terwee; 6. Floor- tje .Pierhagen; 7. Loke Leunering; 8. Ine- Groep XII: 1. Janneke Kloosterman; 2. Anneke Buis: 3. Iet Kengen; 4. Bertie m Maanen. Groep XIII: 1. Nelly Wagner; 2. Jan- nie Rijsdam: 3. Anneke Posma; 4. Margo Honders. Groep XIV: 1. Koen Verhoop; 2. Han Jansen; 3. G. van Kan. Groep XV- 1. Thea Delmir; 2. Riekie Irene Streng; 4. Ria Dool. Aubade en vrolijkheid Op een met zon overgoten Stadhuis plein hebben honderden schoolkinde ren gistermorgen met vlaggengezwaai en zang een aubade gebracht aan burgemeester en wethouders van Leiden, die met een groot aantal ge nodigden precies om half negen het bordes van het stadhuis betraden. Het zingen van het Wilhelmus, dat opklonk uit honderden kelen, was een schoon bewijs van vreugde en dank baarheid aan Hem, Die ons in konin gin Juliana een geliefde Landsvrouwe geschonken heeft, aan Wie wij op haar verjaardag onze trouw en aan hankelijkheid moge bewijzen. Burgemeester jhr. mr. F H van Kin schot. die zoals elk jaar de kinderen toe- sorak. wees op de sterke banden die tus sen het koninklijk Huis en de stad Le'den bestaan. Vooral nu volgens de traditie weer een Oranjetelg aan onze universiteit studeert, voelen wij hoe nauw wij ver bonden zijn met het Oranjehuis. Het drie werf „hoera" dat na deze toespraak op onze Landsvrouwe werd aangeheven, was Tussen degenen, die zich op het bordes bevonden, zagen wij de wethouders Van Schaik, Menken, Van der Kwaak en Jon- geleen, de rector-magnificus van de Leid se universiteit, prof. P A. H. de Boer. de commissaris van politie, de heer J Dreeuws, de brandweercommandant, de heer S. W. Hagedoorn, de rijksinspecteur van het onderwijs, de heer J. Machielsen de gemeentelijke inspecteur, de heer B. Swanen'burg, uiteraard het bestuur ..Koninginnedag", het bestuur van 3-oktober vereniging, afgevaardigden het Leidsch Studentencorps en bestuurs leden van de Vereniging van Vrouwelijke Studenten. De zanghulde stond onder leiding Henk Franke en werd begeleid door het Leids Politie Muziekgezelschap. Voorafgegaan door dit gezelschap be gaven de kinderen zich naar de Stadsge hoorzaal, waar hen een groot feest "wacht te. In de drie zalen werden zij onderge bracht en voordat allen een plaatsje had den gevonden, was er al heel wat tijd verloren gegaan. De heer N. B. M. Vreeburg opende het feest in de grote zaal. Nadat twee couplet ten van het Wilhelmus waren gezongen, las hij een brief voor, die namens de Leidse schoolkinderen aan Hare Majesteit was verzonden. Groot was de vreugde toen het doek werd geopend voor het nationale jeugd- variëté „Rang", dat onder leiding stond van „Ome Charlie". Een oorverdovend ka baal brak los bij de beschuitenrace, die in HollandBelgië sfeer werd gehouden. Drie Hollanders en drie Belgen werkten met verbeten gezichten de droge beschuit naar binnen, hierbij luide aangemoedigd door 1200 krijsende kelen. Holland won met 21. Ook in de andere zalen werd volop ge noten. In de foyer bezorgden John Davis. Dick Harris en Klaas Koomen, de mu zikale clown, de jongelui een leuke och tend; ook ih de kleine zaal oogstte dit ge zelschap veel succes. Voor de pauze was hier het toindertoneel Hans Dorst opgetre- De foto's zonder naam zijn alle van Foto N. van der Horst. Dr. J. C. Schalkwijk ter ruste gelegd Op Fvhjjnhof is maandagmiddag het stoffelijk overschot van dr. J. C. Schalk wijk ter ruste gelegd. De overledene is van 1901 tot 1923 als wiskundeleraar en van 19231938 als directeur, aan de ge meentelijke h.b.s. te Leiden verbonden geweest. In de aula voerde de heer D. G. Magé, waarnemend directeur van het Rem- brandtlyceum. het woord, die er de.aan dacht op vestigde, dat dr. Schalkwijk ook op het gebied van de wetenschap zijn sporen heeft verdiend. Ir. J. Schalkwijk, een zoon van de over ledene, dankte voor de belangstelling. dressuur lieten zien. De gewichtheffer deed erg zijn best de honderdvijftig kilo omhoog te krijgen. En hoewel we wisten, dat het gewicht van karton was en dus bijni woog, den op elkaar in gedachten mee te steu nen met de kleine man voor ons. De clown? Dacht iemand, dat hij dat óók niet kon? Best hoor. En hij kwam op met twee ballonnen door een touw ver bonden, waarmee een halter werd ge suggereerd. Evenwel was niet alles een parodie op wat in het echte circus gebeurt. De dansen op het slappe koord bij voorbeeld, daarvoor is wel enige oefe ning nodig. Trouwens, ook het „doen alsoF' vraagt oefening en bovendien een geweldige zelfbeheersing. Het is gemakkelijk, vooral voor kinderen, om in piasserie te vervallen, maar al les ging in dit circus zeer gediscipli neerd toe. Degenslikker De degenslikker schoof bijna onmerk baar het scherpe uiteinde van zijn degen in het handvat, het slangenmeisje vouw de zichzelf dubbelen dubbel, de oli fant danste zelfs een walsje, evenals de paarden in het nummer hogeschool rij den, en de clown bleek behalve een grap jas ook nog een bekwaam hoepelspringer te zijn; hij sprong zelfs door een hoepel Mademoiselle zeehond draaide in het rond tot het haar geel en groen voor de ogen werd. De aankondiger van de num mers kondigde in een sappig Amster dams aan „een nummer fan mijself"; hij jongleerde met stoelen, trappen, kegels en zelfs met een lange stok, waarop hij een emmer met vloeistof plaatste. Nauwelijks was dit nummer voorbij, of daar dansten reeds gracieuze meisjes en jongens de tarantella. Op het slappe koord zagen we behalve een Oosterse prinses en een acrobate, ook Tijl Uilen spiegel. Kortom, er was teveel om alle maal op te noemen. De vereniging Ko- „Koninginnedag" is in belang rijke mate het feest voor de jeugd. En daarom openden en- kele duizenden kinderen op het Stadhuisplein deze feestelijke vrije dag met een keurig uitge voerd zangprogramma. ninginnedag heeft met deze voorstelling niet alleen de jeugd, maar ook de oude- e met de kinderen waren meege komen, een zeer genoeglijke middag be- Militaire mars door Leidens binnenstad Een der onderdelen van het program ma in Leiden was de militaire mars door dc binnenstad. Hoewel men vanuit 's-Gra- nhage geholpen werd om de stoet luis- r bu1 te zetten, bleef het geheel ver. Een regiment burgers in uniform is iets anders dan een detachement mili tairen. Na onder meer de Zoeterwoudsesingel 1 de Witte Singel te hebben afgelo pen. arriveerde de groep tegen kwart ien via de Korevaarstraat bij het stadhuis. Bij het bordes had het ge meentebestuur met burgemeester jhr. mr I. van Kinschot zich opgesteld er de andere zijde stonden enkele of- Voorop ging het tamboerkorps v Nationale Reserve uit Den Haag. De tamboer-maïtre deed pogingen o staf dicht tegen zich aan te houden, wat hem erg goed gelukte. De peloton: de studentenweerbaarheidsvereniging lie pen keurig in de maat en dat is wel de hoogste lof. De compagnie van de Koks- school deed het uitstekend, maar de Na tionale Reserve nam die goede indruk voor een deel weg, aan een militaire mars worden hogere eisen gesteld. Het regiment Van Heutsz riep herinne ringen op aan de tijd dat onze troepen nog onder de tropenzon marcheerden. Hét detachement van de 334e Transport- Squadron van de luchtmacht sloot op waardige wijze de rij. Begrijpelijk, dat de mars veel belang stelling trok, vooral in de Breestraat het Noordeinde. Chr. Oranjevereniging in Schomvburg T~\E LEIDSE Christelijke oranjevereniging heeft koninginnedag gevierd met een opvoering van Chateau de Bersac, een toneelspel in drie be drijven met een voorspel, geschreven door Ben van Eysselsteijn, dat door de Timdelerclub in de schouwburg werd opgevoerd. Stukken van eigen bodem zijn schaars. We mogen de Timdelerclub dus wel prijzen, dat zij naar een toneelspel van een Nederlandse schrijver heeft uitgezien. Het stuk speelt in Frankrijk, waar graaf van middelbare leeftijd op zijn kasteel De Bersac nog droomt van Louis Quinzetijdperk. Zijn droom is ontvluchten aan de realiteit, die hem banaal toeschijnt en wondt. Met zijn huishoudster, zijn bediende en de oude dorpspastoor tracht hij iets van de sfeer uit vervlogen tijden in zijn huis te bren gen. Vooral de omgangsvormen uit die dagen worden strikt in acht genomen. In deze rustige omgeving lukt het de man er een „degelijke"' manier van leven op na te houden, maar dan komt on wacht zijn nichtje, dde voor de voltooi ing van haar opvoeding in Amerika en aan de Sorbonne heeft gestudeerd, terug. Zij is opgevoed op kosten van haar oom, aangezien haar ouders zijn gestorven toen zij nog een kind was. Het meisje doet aan het Louis Quinze- spel mee, maar ze houdt het niet lang Oranjewandeltochten zijn niet alleen voor jonge mensen, zei de ruim 80-jarige opa Beekman, en hij liep het parcours zonder moeite. Hij werd vergezeld van Lies Beekman, een schoondochter en Piet. vol. Kind van de twintigste eeuw als zij is, valt ze spoedig uit haar rol en is maar goed ook voor oom, want m zijn dromen blijkt hij niet in staat zijn eigen belangen te behartigen. Een Jonge notaris, die een politieke carrière wil maken en het met het begrip vriendschap niet zo nauw neemt, speelt in deze ge schiedenis een onsympathieke rol. Het spel, dat ruim drie uur duurde, werd te langzaam gespeeld. Sommige momenten vereisen werkelijk een langzame speeltrant. maar dit tempo werd overal volgehouden en dat Is toch niet de bedoeling. Juist door het ritme In een stuk te leggen, kan men pas zeggen, dat er sprake Is van spel- composltie. De regisseur is tekort geschoten. De prestaties van de spelers waren goed, maar alles leed onder een regie-tekort. In de aanvang en vooral in het tweede bedrijf werd deze fout het sterkst ge voeld. Er was te weinig handeling en hiermee bedoelen wij niet te weinig actie. Het laatste hoeft niet doorslaggevend te zijn bij de beoordeling of een stuk goed of slecht is. De innerlijke spanning ont brak, niet bij de spelers, maar in de regie. Van de spelers vermelden we Kees Schutte als de kamerdienaar, de waarheid van het gezegde, dat er geen kleine rollen, doch alleen maar goede of slechte acteurs zijn. bewees. Voorts Eugè- ne de Geus als de notaris. Ton van den Berg en Agnes OuwerkerkVan de Blij waren beiden wat te mat als de graaf en zijn huishoudster. Wim Ouwerkerk wist als de dorpspastoor zijn droge opmerkin gen goed te plaatsen. Riet KrispijnDe Wolf was het levenslustige, bijdehante niohtje. Ds. Van der Wiel. die in zijn openings woord wethouder Van der Kwaak en de vertegenwoordigers van de Leidse gar nizoenscommandant en van de 3-October- vereniging in het bijzonder verwelkomde, sprak een woord ter herdenking van de verjaardag van onze vorstin. De predikant las een telegram aan de koningin voor, dat 's middags was verzon den. De aanwezigen stemden met de in houd in door twee coupletten van het Wilhelmus te zingen. K. en G., het christelijke tamboer- en pijperkorps, heeft gisteren wel zijn steentje bijgedragen tot de luister van de dag. Deze adempauze was jong-K. en G., dat zich in zijn nieuwe uniform liet zien, van harte gegund! Achter: agent Den Houter, die zich, de baldadigheid van de jeugd soms wel eens moe, nu alleen maar kon verheugen over het belangrijke werk, dat een jeugdorganisatie als K. en G. voor de jongens doet. Voor de voetbalwedstrijd, die op de middag van de Koninginnedag tussen militaire elftallen van Engeland en Nederland werd gespeeld, bestond grote belangstelling; duizenden belangstellenden wisten deze sportieve gebeurtenis naar zich toe te trekken. De foto toont een moment tijdens een aanval op het Engelse doel. De Burgemeesterswijk heeft weer zijn eigen feest gehad, waarvoor organisatoren en medewerkers zich elk jaar veel moeite getroosten. Het voordeel van zon buurtfeest is, dat de mensen elkaar kennen en het medeleven en de gezelligheid groter zijn dan op een algemeen feest, waar de hele stad vertegenwoordigd is. Vooral de jeugd kwam aan haar trek. Op de foto: „wielrennen'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3