CHRISTELIJK Contact leden met bond dient versterkt I Puzzel mee Merendeel der Engelsen aelit kerkgang overbodig Wereld-schoolactie tegen de tuberculose SNELPONIijmtderaarstestukkenaaneen blijven neutraal Arbeidszegen 2 Uit de vakpers "1 (Van onze sociale redacteur) TTNITAS, het orgaan van de Nederlandse Christelijke Bond van werknemers in de Textiel- en Kledingbedrijven, heeft een artikel gewijd aan het belangrijke punt van de verhouding van leiding en leden in deze bond. Vele leden zien niet meer het doel van de bond. Het is daarom uiterst belangrijk, dat hierop gewezen wordt door het regelmatig houden van kadervergaderingen, scholingsbijeenkom sten, vormingscursussen, huiskamerbijeenkomsten met de leden, ondernemingsgewijze personeelsvergaderingen, kortom in allerlei kleinere verbanden, dient de leden het doel der vakorganisatie duidelijk te worden gemaakt en dient de band tussen leiding en leden versterkt te worden. Dat de leden thans veelal het doel van de bond ontgaat wordt aan twee verschijnselen toege schreven. In de eerste plaats is het zwaar tepunt van de bond verplaatst van de strijdhouding naar het overlegsstadium De acties wor den niet zo zeer meer onderne mingsgewijze. maar veel meer be- drijfstaksgewijze gevoerd. De over- legsorganen worden op landelijk niveau ingesteld en in deze orga nen kregen de gesalarieerde hoofdbestuurders, als vertegen woordigers van de werknemers zitting. Het gezichtsveld van de bestuurder werd verruimd en bo vendien bleef het vakverenigings- werk niet slechts beperkt tot de sociale sfeer, maar het breidde zich in niet onbelangrijke mate ook tot de economische sfeer uit. Een tweede verschijnsel dat de interesse van de leden voor de bond heeft doen verzwakken, is het feit dat het overleg niet meer voornamelijk gevoerd wordt over de directe materiele belangen, maar over de menselijke verhou dingen in het bedrijf, de medezeg genschap, de p.b.o. etc. Op grond van deze beide facto ren krijgen de werknemers het gevoel niet meer zo nauw bij het werk van de vakorganisatie betrok ken te zijn. Men d-eigt met be danken, of gaat zelfs over te be danken om het geringst mogelijke wissewasje. Voor alles is daarom nodig, dat de leden op de hoogte gesteld worden van het werk van hun or ganisatie. Er dient bij de leden vertrouwen gekweekt te worden voor hun bezoldigde bestuurders en de bezoldigde bestuurders dienen over de rechtstreekse levering van fabrikant aan consument. Drs. A. W. Overwater, want van diens hand is het artikel, verklaart, dat het euvel van rechtstreekse leve ring van textiel niet helemaal in toom gehouden kan worden, maar waarop toch steeds gelet moet worden. Er zijn voldoende detaillisten, die grote orders kunnen uitvoeren en die voor een bepaalde kwaliteit kunnen instaan. Daarenboven zijn er voldoende textielhandelaren, die begrijpen dat men bij grote leveranties andere prijzen kan ge- ven dan bij stuks verkoop in de Bijzonder ernstig acht drs. Over water het echter, wanneer organi saties van de handel de gewraak te leveringen gaan goedkeuren. Zo heeft de Federatie van Meubile ringsbonden er in toegestemd dat de matr assenfabrikanten recht streeks leveren aan het rijksin- koopbureau. scheepvaartmaat schappijen en ziekenhuizen. Na mens de chr. bond van textielde- taillisten verklaart drs. Overwater, dat deze afspraak de textielorgani- saties in geen enkel opzicht bindt. De textielorganlsaties zijn in deze affaire totaal niet gemengd. DE SCHOENHANDEL, orgaan van de Christelijke Bond van Schoenwinkeliers, gaat nader in op de eventuele consekwenties die het Veiligheidsbesluit Ioniserende Stralen voor de schoenhandel zal hebben. De schoenhandel werkt immers ook met röntgenappara- ten, die onder dit besluit vallen. Het orgaan meent echter, dat de schoenhandel hier geen moeilijkhe den zal ontmoeten. Het thans verschenen besluit, maakt een einde aan de onzeker heid, die ten onrechte was gewekt over de toekomst van de röntgen- apparaten in de schoenhandel. De apparaten in de schoenwinkels worden zelfs nergens met name genoemd. Van een verbod zoals men aanvankelijk heeft willen doen geloven, is dus geen sprake. Alle röntgenapparaten moeten aan bepaalde in het veiligheidsbesluit genoemde voorwaarden voldoen, maar de röntgenapparaten in de schoenhandel kunnen zonder enig bezwaar aan die voorschriften vol doen. Het is thans de taak van de importeurs de schoenwinkeliers goed te informeren. En het publiek kan met een gerust gevoel gebruik maken van de röntgenapparaten in de schoenwinkel. Resultaten van Gallup-onderzoek Ontkerstening leidde niet tot atheïsme maar tot verwarring DE resultaten van een landelijk onderzoek in Engeland naar de godsdienstige overtuiging en de praktische beleving daarvan door de bevolking zijn beslist niet gunstig. Het onderzoek werd inge steld door het Gallup-instituut en was een van de omvangrijkste peilingen, die ooit op dit terrein werden gehouden. Bijna 2300 Engel sen, zorgvuldig geselecteerd teneinde een zo juist mogelijk beeld te verkrijgen, werden ondervraagd. Indien gij.... Mozes, Gods knecht en dikwijls Gods stem en het volk van Israël, gewone mensen die het niet gemakkelijk hebben in het leven en die heel vlug zijn met het uiten van allerlei beschuldi gingen en van veel onvriendelijke woorden. Ze heb- Conferenties van de Anti-rev. Partij Hef centraal-comité van de Anti revolutionaire Partij zal in de komende weken verscheidene conferenties met be paalde groepen organiseren. Op maandag 13 mei wordt de eerste gehouden met predikanten. Als referenten zullen optreden de heren prof. dr. S. van der Linde, hoogleraar te Utrecht en prof. dr. H. N. Ridderbos, hoogleraar te Kampen. Op zaterdag 13 mei heeft de tweede conferentie plaats, waarbij een ontmoeting wordt gehouden met afgestudeerde aca demici. Hier zal prof. mr. W. F. de Gaay Fortman het gesprek inleiden. Op 3 juni is de derde conferentie met een aantal fiersonen uit de middenstand. Het Kamer- id H. van Eysden uit Rotterdam zal dan als referent optreden. Benoemd tot leraar Duits aan het chris telijk lyceum te Alphen aan den Rijn: W. M. Vrielink te Leiden. Benoemd tot onderwijzeres aan de chr. school te Katwijk aan Zee (Sluisweg): mejuffrouw J. B. M. Wielemaker te Wil- denborek. Benoemd tot onderwijzer aan de Iden- burgschool te Amsterdam: J. W. Meijer te Amsterdam. Negen procent van de ondervraagden verklaarde rooms-katholiek te zijn, 55 procent Anglikaan en 7 procent lid van de Schotse Kerk. Lid van de Vrije Pro testantse Kerken noemde zich 15 pro cent, terwijl 5 procent verklaarde tot an. dere kerkgenootschappen te behoren en 9 procent bij geen enkele kerk te zijn aangesloten. Gevraagd naar hun geloof in God verklaarde zes procent niet in het bestaan van een God te geloven, ter wijl 16 procent niet wist wat men van Hem geloven moest. Het bleek, dat 85 procent van de ge- interviewden het voor een christen niet nodig vond naar de kerk te gaan. Van de Anglikanen ginig der zondags maar 9 procent naar de kerk. Het percentage kerkbezoekers onder de leden der Vrije Protestantse Kerken bedroeg 20, dat der rooms-katholieken 44. Het uiterst gerin ge kerkbezoek bij de protestanten bracht de News Chronicle, die de resul taten van het onderzoek publiceerde, in verband met de toenemende negatieve invloed van de pers. Dit blad noemde als voorbeeld het weekblad News of the World, een van de vulgairste Engelse bladen en een schande voor Engeland. De hoofdredacteur van dit blad spreekt elke zondag een menigte toe, .die drie maal zo groot is als alle kerkgangers bij elkaar. Het aantal televisiekijkers op zondag is driemaal zo groot als het aan tal kerkgangers en het wekelijkse bio scoopbezoek is tweemaal zo hoog als het kerkbezoek. De jongeren Het onderzoek toonde verder een dui delijke teruggang van het godsdienstig leven onder de jongeren aan. Van de ondervraagden tussen 16 en 30 jaar bleek sléchts 10 procent geregeld de kerk te bezoeken. Opvallend u-as ech ter dat 86 procent der ouderen hun kin deren een godsdienstige opvoeding wil de geven, bidden, maar volgens de uit komsten van het onderzoek waren hel uitsluitend de rooms-katholieken, die er alles op zetten om inderdaad het fesslonele onderwijs te behouden. Volgens de News Chronicle is een redenen van de achteruitgang der pro testantse kerken haar snobisme. Vooral de Kerk van Engeland trekt nog slechts de zg. betere kringen. Het contact met de arbeiders heeft zij verloren. Dit geldt ook voor de andere kerken, met uitzon dering van de rooms-katholieke kerk, die zowel de arbeiders als de beter ge. situeerden trekt. Maar de Angükaanse arbeider, die de kerk bezoekt, be schouwt dit als een bewijs, dat hij tot de middenstand behoort. De conclusie, waartoe het Britse blad komt, is, dat het verloren gegane contact tussen de kerken de gelo vigen niet heeft geleid tot atheïsme, maar eerder tot verwarring. De meerderheid van hen, die geen gods dienstige overtuiging bezit, beseft, dat zij iets in haar leven mist. OPGAVE PUZZEL No. 9 Horizontaal: 1 angstvalligheid, 6 elpenbeen. 8 uitschot van fruit. 9 voor zetsel. 11 telwoord, 12 duinvallei, 13 verlaagde toon. 14 zangnoot, 15 flets en mager. 18 uitheems hoofddeksel, 19 pers. voornaamwoord, 20 troepje artis- ten, 22 drank. 24 schrander. Verticaal: 1 binnenkort, 2 kikker kuit, 3 voorzetsel, 4 bovendien, 5 on derwijs. 7 staaf, 8 vlug, 10 pret. 12 roeibank, 16 boomschors, 17 vreemd land, 20 afkondiging 21 zglfkant aan weefsels, 23 de lezer heil. 7 baskuul, 11 ma, 12 idee, 14 om, 16 in, 17 pose, 19 E.K.. 21 kolonie, 24 gek, 25 lef, 26 kroon. Verticaal: 1 web, 2 raam, 3 nek, 4 gelei, 6 mud, 8 sabel. 9 uiten, 10 pop, 18 eng. 15 moker, 18 sok, 20 kilo, 22 Batakse „maandagcent" groeide uit tot: EN TWINTIG jaar geleden begon het hoofd van een school voor Batakse kinderen op Sumatra op zijn school met een maandag-cent actieiedere week brachten zij een cent mee voor de bestrijding van de tuberculose onder de Batakse bevolking. De actie breidde zich uit, eerst over Sumatra, later over geheel Indonesië. Toen dat schoolhoofd, de heer C. H. W. van der Ven, repatriëerde, propa geerde hij zijn actie in ons land, aanvankelijk voor de t.b.c.-bestrijding in Indonesië, naderhand Voor hetzelfde doel in Suriname en Nieuw-Guinea. De maandag-cent-actie is thans uitgegroeid tot een wereld-steunfonds, waar aan wordt meegewerkt door een in Parijs zetelende internationale unie tegen de tuberculose, waarbij zestig landen zijn aangesloten. i 10.000 scholen i land met het Beroepinsswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Appiagedam (toez.): A. van der Heij te DrutenLeeuwen. Aangenomen naar Halle (toez.): S. D. Molenaar te Musselkanaal. Bedankt voor St, Maartensdijk: M. J. Lekkerkerker te Montfoort. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen naar Drijber: kand. H. Langenburg te Emmercompascuum, die bedankte voor Bozum (Fr.), Enumatil en voor Sellimgen. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Steenwijk (vak.-G. de Vries): W. van Heest te Rozenburg. Bedankt voor Vlissingen: H. W. Eer- land te Lisse. VRIJE EVANG. GEMEENTEN Aangenomen naar Musselkanaal: H. P. Huson te H.I.-Ambacht. Confessionele Vereniging De Confessionele Vereniging houdt op woensdag 5 en donderdag 6 juni op Woudschoten bij Zeist haar jaarlijkse conferentie. Gesproken wordt door jhr. L. de Geer uit Zeist (Het kerkelijk recht der minderheidsgroepen), prof. dr Th. L. Haitjema uit Groningen (De Reformatie als toetssteen èn krachtbron der oecumene) en dr. L. D. Terlaak Poot uit Callantsoog (Uit de praktijk van het kerkelijk leven). EEN WOORD VOOR VAN DAAG ben een ideaal het beloofde land, en ze weten dat God hen daar zal brengen. Maar wee als het even niet gaat zoals zij het zich had den voorgesteld! Ze zijn verlost van de Egyptenaren, de wateren van de Schelfzee hebben zich over hun vijanden gesloten. Maar drie dagen later begint de dorst te kwellen. En als ze dan water vin den is het bitter. God helpt hen er door. Natuur lijk helpt God hen er door! En Hij zegt dan: „Indien gij aandach tig luistert naar de stem van de Here, uw God en doet wat recht is in Zijn ogen en uw oor neigt tot Zijn geboden en al Zijn inzet tingen onderhoudt, dan zal Ik u geen enkele van de kwalen opleg gen, die ik de Egyptenaren heb opgelegd; want Ik, de Here, ben uw Heelmeester!" COMMENTAAR Koninginnedag :q Natuurlijk, ook het te levisieprogramma van gisteravond stond in het teken van Koning innedag en wij heb- ELEVisu ben de indruk dat de televisie het er beter afbracht dan de radio (wel eens) pleegt te doen. Het was, met name geen krampachtige de monstratie van eensgezindheid: het was integendeel een pro gramma dat niet alleen met deze dertigste april in harmo nie, maar ook boeiend 'was. Dat gold zeker voor de moeilijke hersengymnastiek tussen Leidse en Utrechtse studenten, door de laatsten gewonnen. Dat gold bok voor. het Cadettenbal op muziek vati' Johan Strauss (voortreffelijk camerawerk) en tenslotte eveneens voor het uit stekende N.T.S.-journaal, dat een goede doorsnee was van wat er op deze dag in Neder land te beleven viel. Over de Europa-cantate kunnen we slechts opmerken dat de beeldvertalers, die het Parijse iijnenbeeld voor de Nederlandse schermen pasklaar maakten, het beter deden dan gebruikelijk. Ballade van Fauré (21.30 uur) De enige Ballade die de Franse componist Gabriel Fauré (1S45 1924) schreef is het meest bekend geworden door de versie voor met P""10 me* orkestbegeleiding. Aan vankelijk was het werk voor piano alleen geschreven, doch Fauré heeft het later Zelf geïnstrumenteerd. Het fraaie beginthema wordt door Fauré als 2e thema gebruikt in het bewogen middendeel. Het werk heeft drie delen: Andante Cantabile in Fis gr. t., een Allegro Moderato in es kl. t. en een Allegro molto Moderato in Fis gr. t. Het is een echt lyrisch werk,-een stuk pure poëzie, waar bij Fauré zich een volgeling toont van Chopin en Saint Saëns. De uit voering geschiedt door Marie- Thérèse Fourneau en net Concert gebouworkest o.l.v. Henri Arends toespraak minister- zenuwpijn spit of spierpijn "AKKERTJES" helpen direct Boek VAN Db DAG De erfzonde en de oorsprong van de mens, door M. M. Labourdet- te O.P. Uitgave van Foreholte, Voorhout en 't Groeit, Antwer pen. Ook in rooms-katholieke kring heb ben het archeologisch èn geologisch onderzoek dingen aan het licht ge bracht, die gevaarlijke aanvallen lij ken te zijn op de dogmata van de staat der rechtheid en de zondeval: deze vondsten tonen immers een ontwikkeling van de mens van een dierlijk niveau naar meer kennis en bewustzijn. Dit gaf de Franse dominicaan pater Labour- dette aanleiding tot het schrijven van dit boek over de verhouding van geloof en wetenschap. De theologen die een r.k. benadering van het probleem wil len leren kennen kunnen in dit uit het Frans vertaalde boek terecht. De snelste VELPON Brouwershof heeft een fabriekje van scheeps want, trossen en kabels, door hem zelf opge- I; richt en in korte tijd tot bloei gebracht. Hij is jong en krachtig, heeft een vierkante energieke kop, maar zijn ogen hebben iets loerends, dat |j is niet prettig. Aan de bestuurstafel zit nog iemand. Hij is anders dan de anderen. Hij heeft nog niets ge zegd. spreken is zijn fort niet. Maar hij geniet de algemene achting, niet alleen om zijn per soon, doch ook om zijn afkomst en zijn oude i familie. Het geslacht Adelsberg woont reeds twee eeuwen in deze oude provinciestad. Hij treedt nooit naar voren. Waardoor wordt de j naam Brouwershof genoemd en niet de zijne? IDoor zijn bescheidenheid. De stembiljetten worden geteld en de heer I Dekker blijkt gekozen. Brouwershof kijkt nadenkend naar Ebbing de zakkcnhandelaar. Hij broedt op een plan. Zodra de vergadering gesloten is, neemt hij haastig afscheid van zijn medebestuurders, groet fa miliair de hejr Adelsberg met de woorden: ,,Dag, collega" en loopt vlug de gang in. Aan de buitendeur achterhaalt hij Ebbing. „Zo, Ebbing, hoe maak jij het?" j „Goed, mijnheer. Gelukkig goed". „Ik heb je hier nog nooit gezien". door K. JonkkeiJ „Nee, meneer, mijn oudste jongen is nog maar kort op school". „Zo zo, en hoe gaat het in de zaken?" „Er is nog al vraag, meneer". „Dat heb ik gehoord". „Het is overal zo. Meer vraag dan aanbod. En de prijzen voortdurend hoger". „Dan valt er wat te verdienen!" „Ja, meneer, maar er moet geld wezen. Te genwoordig moet ik voor honderd zakken even veel geld neerleggen als vroeger voor duizend". „Weet je wat je doet? Kom morgen eens bij mij op kantoor. Dan kunnen we daar verder praten. Het is nu zo laat!" „Goed, meneer. Op welk uur denkt u?" „Morgenmiddag om drie uur". „Afgesproken, meneer". Ze groeten ert gaan naai huis. Juffrouw Ebbing heeft haar naaiwerk neerge legd cn is blijven wachten op haar man. „Het is laat geworden", zegt ze, als hij de kamer binnen komt. „Ik heb even staan praten met meneer Brou wershof". „Meneer Brouwershof? Wat had die met jou te bepraten?" „Dat weet ik niet". „Weet je dat niet?" „Nee, hij vroeg me, of ik morgenmiddag bij hem op kantoor wil komen. Daar kunnen we dan praten". De vrouw blijft peinzend zitten. Dan zegt ze: „Wees maar voorzichtig met die meneer Brou wershof". „Waarom?" „Het gaat die man zo voorspoedig. Dat ver trouw ik niet". Hij haalt zijn schouders op! Stug zwijgend gaat hij zitten. de ">ge- rige stem leest hij het hoofdstuk, dat aan de i beurt is en zij luistert met neergeslagen ogen. Hiermee is de dag ten einde. J (Wordt vervolgd) 1 R.A.-programma geopend. Het ngt in de bedoeling om daarna be kende socialistische staatslieden uit andere landen (Mollet, Ollenhauer en Gaitskell) het woord te geven. Verder zal de Ballade van Uilen spiegel, van Pluimpje, van Baffer en van de Dikke Poppedijn op het scherm worden gebracht. De ver taling is van Han Hoekstra. Wanneer geheel België de dag van de arbeid viert, komen de pro testanten uit het land ln Antwer pen bijeen om daar hun Bijbeldag te houden. Tussen twintig over acht en half tien zendt de NCRV een gedeelte uit van de massale avondb ijeenkomst. Sweet Music wordt om twintig over elf gebracht door Percy Faith en zijn orkest (NCRV). „Doorsnee in doorsnee" is tie ti tel van een programma, dat de VARA om kwart over negen uit zendt. Dit programma bestaat uit een keuze van liedjes van Annie M. G. Schmidt en Cor Lemaire, die van 1952 tot 1957 werden ge zongen in het „huis dat in Holland Programma voor morgen bed en liturg kal; 8.00 Nws i.lS Gram; 8.50 V d vrouw; 9.40 Gram. NCRV: 10.00 10.30 Morgendienst. KRO: inb meded; 12.38 Lichte Amerikaanse radio- en televisiemede werksters op Schiphol Anika Burgard, een Rotterdams meisje, dat al vier jaar in Amerika woont, is leidster van de afdeling vrouwelijke aangelegenheden van de public relationsdienst KLM New York. Deze charmante jongedame fungeert als begeleidster van 18 medewerksters en nog 2 mannelijke (in dit gezelschag wat verdwaalde) collega's van diverse Amerikaanse radio- en televisiestati ons, die allen te zamen op Schiphol arriveerden, het begin van een grote Europese tournee, welke tot eind mei zal duren. De reis werd een uur op de Nederlandse luchthaven onderbro ken. Het eerste doel is Moskou, dat via Warschau wordt bereikt. Het ini tiatief van deze tournee is uitgegaan van mevrouw Bea Johnson, mede werkster zowel op radio- als televisie gebied van de Kansas Missouri Broad casting Cömpany. Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Orgelspel; 12.25 V d arb; 12.55 Weerber; 13.00 Nws: 13.10 Meded: 13.15 Amus muz; 13,55 Sport; 14.00 Orkestconc; 15.00 Gram; 15.30 Hoorsp; 17.00 V d kind; 17.55 Weerber; 18.00 Nws; 18.15 Stad en land: 18.40 Sport; 18.45 Onbekend; 18.55 Madame Butterfly, opera. (19.5020.05 Caus; 21.00—21.15 Nws); 21.55 Gevar pro- gr; 22.25 Caus; 22.45 Pari overz; 23.00 Nws; 23.08—23.13 Koersen. Engeland, BBC Light Progr, 1500 en 247 2.00 Pari 1) Sport; 14.00 Ameri Dagb; 16.3 12.15 in filmmuz; 17.30 Klankb; 18.01 18.35 Klankb; 18.45 Hoorsp 7ws; 19.25 Sport; 19.30 Quiz; 20.0i 23.00 Voordr; 23.15 Ja: Nws. Ider 22.0' am; 17.30 Bai 19.30 Nws; 1.00 La Belle de Cadix, WOENSDAG 1 ME) 1. Het Orkest D het Dennis Wilson Bijbelle- zing; 16.30 Strijkkwart; 17.00 V 17.30 Gram; 17.40 Beursber; 17.4 ens; 18.05 Xnstr Trio; 18.30 Fries progr; 18.45 Leger des Heilskwartier; 19.00 Nws en weerber; 19.10 Fries progr; 18.45 Le ger des Heilskwartier; 19.00 Nws en weer ber; 19.10 Gram; 19.20 Sociaal perspectief, 7.10 Gym; 7.20 Gram. VPRO: opening. AVRO: 8.00 Nws; 8.15 Gram; 9.00 Gym v d vrouw; 9.15 Gram; 9.40 Morgenwijding; 10.00 Gram; 10.50 V d kleuters; 11.00 Tussen de wal en het schip, caus; 11.15 Kamerork en sol; 12.00 Orgel en plano; 12.25 In "t spionnetje; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Lichte muz; 12.50 Uit het bedrijfsleven, caus; 13.00 Nws; 13.15 Meded of gram; 13.20 Lichte muz; 13.55 Beursber; 14.00 Gram; 14.10 De gouden vlinder, hoorsp; 14.45 VI ooiduo; 15.15 V d zieken; 16.00 Van vier tot vijf; 17.00 V d jeugd: 17.45 Regerlngs wereld. Het aeiijks overzicht van de werkzaamheden der Verenigde Naties, door mr C W A Schürmann, NederlanC genwoordlger bij de 8.15 Sportpraatje; 18.2. 20.10 Groninger d pauze f21.i Geofysisch Je a Lichte muz; 22 23.15 Beursber buitenlandse New York; 23.16 Onze 23.55—24.00 0 Wee ber; 12.34 Gram; 13.00 Nws; 13.11 Or gelspel. en gram; 11.00 Engelse les; 14.15 Knapenkoor; 14.30 Franse les; 14.45 Duit se les; 15.00 Knapenkoor; 15.15 Gram; 15.30 Idem; 15.45 Duitse les; 16.00 Koer sen; 16.02 Cello en piano; 16.40 Balletmuz; 16.45 Gram; 17.00 Nws; 17.10 Gram; 17.15 V d kind; 18.15 Jeugd en muziek; 18.30 00 Nws; 19.40 Gram; 19.45 22.10 Vrije tijd; 22.55 1957 VAN 18—20 UUR TIPS uit het buitenland Het oratorium van Haydn „Die Schöpfung", uitgevoerd door de Berliner Philharmoniker, is van avond van acht tot tien te horen voor Duitsland (363 en 195 meter). T Pierre Fournier (cello) en Wil helm Backhaus (piano) spelen om 8.20 u. voor Engeland (464 en 194 meter) de sonate nr, 1 in e van Brahms. 9 De wevers in Silezië die van 3 tot 5 juni 1844 een in bloed gesmoorde opstand pleegden, dat zijn de mensen, die Gerhart Hauptmann inspireerden tot het maken van een toneelstuk, dat een plaats heeft gekregen onder de nu nog gespeelde klassieken. In dit stuk. dat vanavond als luisterspel wordt uigezonden voor België (324 mtekent de Silezische dichter de grauwe ellende van de massa in die da gen. De Nederlandse vertaling van „De wevers" is van Nico van Suchtelen. schrijftafel; 20.25 Beeld- KANTTEKENING JJIT de geschiedenis van de verbrei ding van het Evangelie weten wij, dat de zendelingen gaarne probeer den, aan de feestdagen die zij in het land van hun bewerking aantroffen een inhoud te geven, ontleend aan het Evangelie zelf. Wij moeten daaraan denken, nu het vandaag 1 mei is geworden. Deze dag is, bijkans zeventig jaren lang, ïhet voor de socialisten geweest een socialistische hoogtijdag. Op die dag werden de socialistische wensen en eisen met bijzondere klem naar voren gebracht. In de tijd waarin het socia lisme nog onverschillig of zelfs afke rig stond tegenover kerk en gods dienst, was het bovendien nog de dag het lenteontwaken, de dag waar aan men trachtte een noodzakelijk sober religieus karakter te geven. Er hebben zich inmiddels te dezen aanzien wei enige veranderingen vol trokken. Dat is vooral het geval ge weest in de socialistische leerstellin gen. Het aanvankelijk revolutionaire socialisme heeft plaats moeten maken voor het revisionistische. In stede van heil te zoeken in omwenteling van het maatschappelijk bestel is men met vele anderen trouwens gaan zoeken naar herziening van het maat schappelijk bestel. Van klassenstrijd, eens een centraal leerstuk in de socia listische dogmatiek, hoort men allang niet meer gewagen. QOK is er meer inzicht gekomen in de waarde van de arbeid zelf. De arbeid wordt niet langer onderkend als een vloek of zelfs maar als een onvermijdelijke last. De arbeid wordt meer en meer gewaardeerd als een positief goed, wil men: als een zegen. Uitdragen van aan het Evangelie ontleende gedachten, eerst vaak tegen de stroom in, is ook hier niet zonder vrucht gebleven. Met dankbaarheid mag worden vastgesteld, dat het in onze dagen ook 'gemakkelijker valt, de arbeid als een positief goed te waarderen. Er is een behoorlijk uit gewerkt recht van de arbeid, de ar beidsvoorwaarden laten recht weder varen aan de persoon 'van de arbei- ;n de ogen zijn meer open voor de enorme betekenis, die niet alleen de arbeid als zodanig, maar ook de arbeidsvreugde in het leven heeft. Onder zulke omstandigheden moest ook de dag van 1 mei wel zeer van karakter veranderen. Het is geen strijddag meer als voorheen. Het is geen dag meer van de klassenstrijd. wordt vandaag niet gedemon streerd of geprotesteerd. Er wordt vandaag wel gedacht aan de plaats, die in het mensenleven de arbeid in neemt en gelukkig mag innemen. "yDOR deze ontwikkeling mag men dankbaar zijn. Allerlei gunstige factoren hebben daarop ingewerkt iu zij zich voltrokken heeft, een ontwikkeling waarop ook christenen zo grote invloed hebben mogen uit oefenen, is er te minder bezwaar, er verder op in te haken en de wen ding, die deze dag in de loop der jaren allengs .heeft ondergaan, verder te helpen voltooien. Men denke maar weer aan de gewoonten die de oude zendelingen bij hun kerstening van het leven plachten te volgen. Er is trouwens in onze tijd tóch wel reden, de aandacht eens bij het wezen van de arbeid te bepalen. Ver geleken met voorheen zijn de omstan digheden waaronder de arbeid ver richt moet worden stellig aanzienlijk verbeterd. Het ontbreekt waarlijk niet aan waardering voor de arbeid. Er is echter een „maar". Dit „maar" is, dat wij ook in onze tijd, èn als volk èn vaak persoonlijk, bedreigd worden door materialisme en door een overmatige accentuering van het stoffelijke. De materie overheerst gemakkelijk. Wij beleven een wel vaartsstaat en daar is veel, waarvoor wij dankbaar mogen zijn. Mits wij c oog hebben voor de gevaren, welke hier liggen. J^EZE gevaren zagen wij nog eens weer aangeduid in een belangrijk artikel van dr. E. Emmen in het al tijd lezenswaardige blad „Wending", In de welvaartsstaat, schrijft hij, schuilen de gevaren, dat de eigen machtigheid van de mens wordt be vorderd en dat zo het getuigenis van de volstrekte genade Gods moeilijk kan doordringen. Zo is het inderdaad. Wij beleven een tijd van „full-employment" en zelfs van „over-full-employment". Vandaag is het produktie en produk- tievermeerdering, wat de klok slaat. Wij ontkennen de noodzaak daarvan niet Maar te noodzakelijker is het dan, dat wij in de arbeid meer blij ven zien dan dat. De arbeid is een geestelijk goed, wezenlijk voor de mens. Zo kan de arbeid ook echt arbeidsvreugde krij gen en houden. Voor heel velen is l mei de dag van de arbeid. De christen behoeft daaraan niet het zwijgen toe te doen. Hij heeft nog altijd een woord voor de wereld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2