Bazuinen om Jerichozwak stuk aanvaardbaar opgevoerd Offer gedevalueerd door een onjuiste probleemstelling Evangelie stoort zich niet aan het ijzeren gordijn Oranjefeest in Alphen met recht „gevierd" Klank heeft thans ongekend evenwicht bereikt H. Groenendijk nam afscheid van Chr. v.g.l.o. in Alphen Jac. Smits' tactiek faalde; hij werd zelf losgelopen Raad Nieuwveen besloot tot bouw van 12 huizen NIEUWE LEIDSCHE COURANT 13 WOENSDAG 1 MEI 1957 Toneelavond van Mobiel in Alphen WET STUK Bazuinen om Jericho, is geschreven door Ben van Eysselsteijn in opdracht van het ministerie van O., K. en W. ter hendenking van de bevrijding. De opzet was een stuk te schrijven, waarin de mensen van nu zich afvragen, welke zin het offer heeft gehad, dat door velen tijdens de Duitse overheersing is gebracht. Worden er terwille van de toen ge brachte offers ook nu nog offers gebracht, of is het zinloos gemaakt door onze naoorlogse instelling op het leven. zuiver stelt in goede situaties en om standigheden. Dan kan men verder praten, maar nu niet. Door dit soort geschrijf devalueerd de betekenis van het offer. En terwille van hen, die we binnenkort weer gaan her denken. zullen we ons daar scherp ;egen moeten verzetten. Spel De vereniging Mobiel heeft er onder leiding van Jack J. Brokaar een opvoe ring van gegeven, die gelet op het stuk. aanvaardbaar was. De rol van de oude boer werd door M. B. Figee ingehouden Op de boerderij van Warmolf Alting zijn drie onderduikers: een typograaf, die communist i6, een Joods financier en een student. Alting heeft een zoon Geert, die als n.s.b.-er dienst genomen heeft en naar het oostfront is gegaan. De boer is geen gemakkelijk heerschap. Met Geert wordt niet meer gerekend. Alting is ge krenkt In zijn familietrots. Wanneer op een avond de zoon, als het donker is. thuiskomt, omdat hij werd afgekeurd. Is de ontvangst allerminst hartelijk. Hij hoort er niet meer bij. Eigenwijs God heeft gezegd: Schrap hem, zegt de vader tegen zijn zoon. Wij geloven Alting schrapperiger is dan God. Wat Warmolts zegt. dat denkt God. Dat is geen vroomheid .maar eigenwijsheid. De zoon ziet de onderduikers. Hij waar schuwt zijn vader en zegt. dat ze voor de volgende morgen 7 uur weg moeten ziin De vader weigert en wanneer zijn zoon de deur uit is. neemt hij een geweer, gaat naar buiten en schiet hem dood. De vraag of dit in het donker in zo korte tUd mogelijk is, laten we maar rusten. Erger is, dat Van Eysselsteyn beweert, dat dit nu het offer is, dat Alting bmnet om de onderduikers te redden. Wij vinden het een gemene sluipmoord. En wanneer er hier van een offer moet worden gesproken, dan is het veeleer Geert, die valt. om dat hij aan zijn ideaal vasthoudt. De onderduikers hadden best nog weg i kunnen komen. Er was geen noodzaak Wij kunnen Alting niet anders zien dan 'i als een moordenaar. die ook vrome praatjes heeft. Dat daar geen kracht van uit gaat. blijkt duidelijk uit de houding van de communist. Later Tijdens veel gefilosofeer en gepraat binnenshuis zijn de Canadezen bezig Drente te bevrijden. Dit feit wordt Jaar lijks herdacht met een samenkomst op de boerderij. Wanneer men dan voor onge veer de tiende maal de bevrijding op deze manier herdenkt, met veel kwasi diepzinnig gepraat over de oorzaken van de tegenstellingen die er zijn, blijkt dat men het niet met elkaar eens ia. De één heeft deze bezwaren, die ander weer andere, maar de inmiddels door de 1 schrijver meteen'tiSrtkWaaT toebedeelde Alting. komt binnen en spreekt het „ver- llossende" woord, dat ieder mens met zich- zelf moet beginnen. En dit alles na een I wonderlijke exegese over de val van Je richo. Wij vinden het in alle opzichten een \zwak stuk. We verwachten geen op- ]lossing van Van Eysselsteyn, maar wat we wel mogen verlangen is, dat hij de problemen die hij aansnijdt, en met een zekere verbetenheid gespeeld. Ook Chr. Dusoswa en Jack J. Brokaar typeerden hun figuren goed. Ditmaal vonden we H. Brokaar als de Joodse financier niet zo geslaagd. De rol van een Jood te spelen is ontzettend moeilijk .Dat eist meer dan af en boe een klinker een beetje verdraaid uitspre ken en wat druk te gebaren. Beter had men gedaan hem als het klassieke type Jood te schminken en maar gewoon te laten spreken. En verder Jan Schipper was ook niet het type van een boerenzoon. A. Indermauer speelde de rol van Gefreiter uitstekend, zonder te veel drukte en bombast, waar toe men zich in dat soort rollen zo graag laat verleiden. Maar waarom liet men hem zo'n lange redevoering in het Duits houden? Na tuurlijk weten we ook wel. dat zo'n Ge freiter Duits gesproken heeft, maaT ter wille van het publiek hadden we het toch maar in het Nederlands vertaald. Temidden van deze mannenrollen was er één vrouwenrol, de dochter van Al ting. Liesbeth Binnekamp speelde die rol heel goed. Ze kan wat beweeglijker zijn. ze loopt te weinig, maar haar spel getuig de van een goede opvatting van haar rol. A. C. Bouw Da. Ruys in Alphen aan den Rijn Luthersen, Gereformeerden en Hervormden werken broederlijk samen lijn, die voor enkele weken in Nederland is, heeft maandagavond op uitnodiging van De Open Deur in het Hervormd Verenigingsgebouw ge sproken over de arbeid voor Kerk en Evangelie in het westelijke en ooste- iijke deel van Berlijn. Zij vertelde eerst iets over het kerkelijke leven, De Gemeente is verantwoordelijk voor circa tweeduizend mensen, van wie de helft in Berlijn en de overigen in de omliggende streek in Oost-Duitsland wonen. Dan zijn er nog vele Nederlandse vrouwen, die met een Duitse man zijn getrouwd en de statenlozen, die van geen enkele kant worden geholpen. In september 1949 werd de eerste kerk dienst in het Nederlands gehouden. In het begin was er eenmaal per maand kerk, later is het aantal diensten breid. Er kwam een kinderkla6 (soort zondagsschool op zaterdagmiddag) en o< werden er gemeenteavonden gehouden. Domina Ruys vertelde, dat er ontzet tend veel arme mensen zijn, 85 pet. trekt van de diaconie. Is er veel materiële el lende, ook .de geestelijke nood is groot. Het aantal kerkbezoekers is ruim hon derd. De diensten worden gehouden in de kapel van het diaconessenhuis. De Gemeente Is zelfstandig oecume nisch. De kerkeraad bestaat dan ook uit Hervormde, Gereformeerde en Lutherse ambtsdragers (ook vrouwe lijke). De verschillen worden niet ver doezeld, maar overbrugd. Da Ruys, die zelf vicaris is van <3 Hervormde Kerk, verricht haar arbeid (Advertentie) GEREF. BOND IN DE NED. HERV. KERK Afdeling Alphen a. d. Rijn iD.V. donderdag 2 mei a.s. hoopt Ds. J. V. d. HAAR, [Ned. Herv. predikant te Waddinxveen, in het IJsclubgebouw. Dr. Lovinklaan, te spreken. Aanvang 7.45 uur n.m. We verwachten ook u gaarn< Het Comité van Uitvoering. 't IFas erg gezellig iVTA DE PUBLIKATIE van het feestprogramma voor 30 april was er weer M kritiek te over. Maar doordat zo velen het niet bij kritiek lietendoch in best deden, hebben met name vele honderden jongeren veel genoegen leefd. Nadat de eerste klanken van Arti vanaf de toren van de Her- rmde kerk zich over Alphen hadden doen horen, was het tot ongeveer If tien vrij rustig. Toen trokken tamboers naar alle richtingen uit om de hooljeugd op te halen. De burgemeester, in ambtsgewaad, met steek op het hoofd, geflankeerd door ithouders en bestuursleden van C.O.V. i W.V., luisterde naar een viertal liede door de schoolkinderen uitstekend i onder leiding van de heer Chr d. Mark. |De burgemeester wees zijn Jeugdig ge- joor op de betekenis van ons vorstenhuis. ls symbool van onze vrijheid. Poppenkast Op het St. Jorisplein was hierna een poppenkastvoorstelling, die in de loop an de dag op twee andere plaatsen In Ie gemeente is herhaald. Onze jeugdige üaatsgenoot Ton Roos is bezig zich daar- iiee een reputatie te verwerven. Het was |oed en beschaafd. Er waren twee marsen krls-kras door Alphen. Hoewel hierbij de muziek jwcl erg werd gemist (loffelijke uitzon dering voor de BB. geluidswagen) 'was de stemming uitstekend. In de groep zagen we als wandelaars de wethouders v. d. Berg en Nijman. gemeentesecretaris A. Veenhuijsen met echtgenote, de heer L. Schipper, inspecteur bij het l.o, en ds. P. A. Lefeber. Er waren ruim achthonderd deelnemers. Voor ongeveer 300 muziekliefhebbers gaf elke Asma om half vijf een orgelconcert i de Herv kerk aan de Julianastraat. In b avonduren speelde Mobiel voor de (reede maal Bazuinen om Jericho Voor de jongelui was er een koppelwed strijd. Van verschillende punten uit trok men met „gebroken harten" naar een cen traal punt, om daar het bijpassende stuk te zoeken. Behoudens een incident met één elftal, is het voetbaltoernooi best ver lopen. De twintig elftallen hebben met animo van 's morgens 10 tot des middags 6 uur de vier velden aan de Nassausingel bespeeld. De belangstel ling was behoorlijk Van de vier groepen speelden zich naar de halve finale De Baronie met 7. Boot met 7, Samsom met 8 en de Gemeente met 8 punten. Baronie won toen met 10 var Boot en Samsom met 20 van de gemeen temensen. De finale tussen de winnaars werd door Samsom met 1—0 gewonnen. Boot won met 30 van de Gemeente. Jhr. Asch van Wijck. voorzitter van de industriële club. reikte de prijzen uit: 1 Samsom (wisselbeker C O.V.-W.V. en sportstuk van de gemeente Alphen): 2. Ba ll 3. Boot; 4. Gemeente. als predikante van de Nederlandse Ge meente met de hulp van een Gerefor meerde vicaris die zijn „leerperiode" doormaakt. Verstrooiden Domina Ruys vertelde ook, dat het blad De Open Deur zulke goede diensten bewijst. Regelmatig krijgt zij een ri honderd nummers toegezonden, die hoofdzaak worden verspor Rd onder de verstrooiden (tot aan de Poolse grens toe) met welke mensen dit meestal het enige middel tot Na een korte pauze sprak de predikan te nog over de Kerk in Oost-Duitsland in het algemeen. Zij wees erop, dat Oost- Duitsland altijd een Protestants gebied is geweest, waarin men o.a. de Lutheretad vindt. In dit gebied i6 het communisme ontstaan. Oorspronkelijk heeft het munieme getracht het Christendom uit j te roeien, maar het probeert nu de Kerk voor zich te winnen. Da. Ruys was van mening, dat de houding van de Kerk niet altijd wordt bepaald door de paasboodscbap, dat alle machten zijn overwonnen. Chris tus Is ook voor de mensen achter het ijzeren gordijn gestorven en opge staan. De zendingsopdracht door Hem gegeven heeft ook geldingskracht waar het gaat om het door de Kerk in te nemen standpunt ten aanzien van het WOUBRUGGE Herdenking bevrijding De kerkelijke herdenking van de ge vallenen en van de bevrijding zelf wordt gehouden in een samenkomst, zaterdag a.s. om kwart voor acht in de Geref. kerk. Ds. M. Hanemaayer, Herv. predikant te Alphen aan den Rijn zal spreken en de heer J. Goedhart te Bodegraven decla meert. Oranjefeesten De verjaardag van de Koningin werd feestelijk gevierd, 's Middags waren er kinderspelen op het voetbalveld en avonds was er een bonte avond van de Feestcommissie 1928, waarop amateurs klucht opvoerden. Ook werd er mast- geklommen. Rode Kruis-colonne nam afscheid van dokter W. van de Wind In het oefenlokaal van het Ned. Rode Kruis te Alphen aan den Rijn heeft dokter W. v. d. Wind te Aar- 1 anderveen maandagavond afscheid genomen als commandant van de hulp-colonne, welke functie hij acht jaren heeft vervuld. Dokter Van de Wind meende, dat de tijd gekomen was om zijn taak aan een jongere kracht over te dragen, omdat deze zo zei hij beter in staat zal zijn het vuur brandende te houden. De scheidende dokter achtte de colonne ln Alphen nog voor uitbreiding vatbaar Hij dankte de leden voor de prettige sa menwerking en hun opofferingsgezind heid om het Ideaal van het Rode Kruis zo goed mogelijk te realiseren. De schel dende dokter brak een lans voor onder linge solidariteit en zegde voor de toe komst alle steun toe, die men van hem zou verlangen. Namens het bestuur van de plaatselijke afdeling werd dokter Van de Wind toege sproken door de heer L. Sprey Jzn. Deze prees het werk van de scheldende to- lonne-leider, dat algemeen veel waarde ring heeft gevonden In de afgelopen ja ren. Naast zijn medische lessen legde dokter Van de Wind steeds de nadruk op hulpvaardigheid, naastenliefde en begrip voor elkaar. De boekenbon, die de schei dende dokter werd aangeboden, zal hij benutten voor het aanschaffen van blo- grafische werken. Mevr. Stoop, oud-colonnelid, die spe ciaal uit Doorn was overgekomen, sprak eveneens woorden van grote waardering en bood mevr. A. J. v. d. Wind-Peereboom Voller 'n prachtige bloemenmand aan. Na dat sergeant-maj. A. Marbus de dokter geprezen had om diens breedheid van levensvisie en humoristische voordracht van ingewikkelde problemen dit ging, eveneens gepaard met het aanbieden van een boekenbon werden door de heer Marbus en de heer Sprey waarderende afscheidswoorden gericht tot mevr. Pijpers, die heengaat als commandante van de helpsters. Met dankbaarheid her innerde men aan haar hulpvaardigheid in de dagen van de watersnood. Ook haar werd een boekenbon aangeboden. PROMOTIES UTRECHT, 29 april. Gepromoveerd tol doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift: Evolution de la plaque préchodale d'amby- sa puissance inductrice pendant la Pgastrula- tion. mejuffrouw E. L. M. J. Hoessels te Zang en Vriendschap in Hazerswoude Prettige samenwerking tussen dirigent en koor levert goede resultaten op De AVOND VAN KONINGINNEDAG schijnt voor Hacerswoude geen ongewone tijd om een gewóón concert te geven en aan te horen. Af gezien van een Wilhelmus en een bewerking van Edward Elgars bekende mars door De Wolff) tot een Nederland en Oranje lied, was het geen gelegenheidsprogramma, dat Zang en Vriendschap in het gymnastieklokaal verklankte. Ds. Chr. van der Leeden, ere-voorzit- ter van het koor, leidde, na het zingen van Psalm 89: 1 en 7. Schriftlezing gebed, de avond wél met een Oranje toespraak in. Zang en Vriendschap is, na een pe riode van enige onzekerheid, bezig, zich te stabiliseren. Het profiteert daarbij enigermate van de non-activiteit, waarin het mannenkoor nog altijd volhardt (In dien het ten minste nog, latent, bestaat). Enkele leden van dat ensemble, die het zingen in geen geval konden laten, kwa men de gedunde herengelederen van he' gemengde koor versterken, zodat daar de stemmenverhouding veel gunstiger is geworden. De klank heeft nu een in het verleden ongekend evenwicht bereikt. Goed koor Ook in enkele andere opzichten (con centratie. beschaving, uitspraak, zeker heid van stemvoering) is Zang en Vriend schap een goed koor, dat op degelijke wijze door de heer B. Vos wordt geleid. De oorzaak van deze bevredigende situa tie moet wel voornamelijk in de prettige verhouding tussen koor en dirigent wor den gezocht. Er heerst hier een onder ling vertrouwen, dat een voorwaarde is vruchtbaar werken op het gebied de vocale kunst. Als alle leden de trouw en ijver van hun dirigent belo- met een even grote toewijding, uit komend ook in het getrouw bezoeken van de repetities, dan mogen ln de toekomst nog grote dingen worden -verwacht. De zang klinkt ordelik en precies, maar vaak nog wat sttff. Met inacht neming van de beheersing kan de voordracht nog belangrijk winnen aan spontaneïteit en lichtheid. Vrij Wat de laatste betreft, werd met Al- tinks Len-te het beste resultaat bereikt. kwam de zang enkele malen wer kelijk vrij en kreeg de muzikale uitbeel ding goede kansen. Het Slavenkoor miste de noodzakelijke begeleiding in de even zeer gewenste Italiaanse tekst. De zui verheid en de attentie voor wat men zong, waren prijzenswaardig, maar de uitbeelding had meer gespannen- meer doorlééfd mogen zijn. Zo werd De Zil vervloot (niet van Viotta, maar van Nauta!) wat te ernstig opgevat. Nederland en Oranje klonk, naar de eisplechtig en vol. De melodische lijn had zich nog markanter kunnen bewegen, met duidelijker inachtne ming van de typisch Engelse synko- pen. Deze opmerkingen verminderen intussen onze waardering niet; ze mogen slechts tot een nóg levendiger, natuurlijker voordracht stimuleren. OM HALF TWEE gistermiddag loste burgemeester Z. Bruins Slot het startschot voor de nationale 20 km. loop, die in het kader van het oranjefeest was georganiseerd door de plaatselijke atletiekvereniging A.A.V. '36 C. Door de deelneming van 45 atleten, van wie er 37 de loop volbrachten, die uit alle delen van Nederland kwamen, kreeg dit gebeuren ook werkelijk een nationaal karakter. Voor de Alphenaren was het ook nog spannend, hoe Jac. Smits het er af zou brengen. voorsprong op nummer 5 was enkela minuten. In hotel Toor had de prijsuitreiking plaats. De secretaris van de A.A.W36-C, de heer J. de Wit, heeft hier allen, die hadden meegewerkt aan de voorbereiding van dit sportgebeuren, dank gebracht. Burgemeester Bruins Slot verricht*# hierna vlot en op geestige wijze de prij: uitreiking. Hij stak het niet onder stoe len of banken respect te hebben deze sportprestaties. De heer H. J. v. d. Berg van D.O.S. uit Rotterdam dankte de A.A.V.-'36 namen» de deelnemers voor de werkelijk treffelijke organisatie. Reeds na 500 meter ontstond een kop groep van zes man, van wie er spoedig twee terugvielen. De vier overblijvenden, Jac. Smits J. van Ginkel, J. Frederiks P. v. Hoorn hebben de strijd heel boeiend gemaakt. In hoog tempo werden de den om de schilderswijk gelopen, toen ging het, met de wind in de rug, via Jongkindt Coninckstraat en Raadhuis straat naar de Westkanaalweg, waar men telkens weer 3 km. de harde wind tege had. Het is een zware opgaaf geweest. Smits deed veel „kopwerk", in de hoop, dat zijn concurrenten zonden moeten lossen. Maar dezen gaven niets toe. En toen men voor de derde maal de Kanaalweg had genomen, moest de Alphenaar zijn tegenstan ders op de Verlengde Aarkade laten Finish Zijn pogingen weer bij te komen, le verden niets op. He* werd verder eer zaak tussen de eerste drie. Nummer één werd de in fraaie stijl lopende Van Gin kel. Het laatste rechte stuk in de Van Lennepstraat liep hij enkele meter op de wat meer op zijn kracht lopende Frederiks. die op zijn beurt v. Hoorn geen schijn van kans gaf. Smits kwam een achterstand van 29 seconden op mer één als vierde binnen. Zijn Taptoe Een taptoe van de plaatselijke verenigin gen op het Raadhuisplein was het slot sen prettige dag waarbij ook de druk te rondom het sobere „vermaak" langs de Pieter Doelmanstraat bewees, dat de bur gerij „feest-minded" Is. Het inspirere C.O.V. en W V. om de zaken een volgen de maal nog wat breder op te zetten Ep 'de gemeente steune dit met subsidie. Maandag heeft de heer H. Groenendijk, in verband met het aanvaarden van een werkkring in de Martha-Stichting, afscheid genomen als hoofd van de Chr. school voor voortgezet lager onderwijs aan de Julianastraat. 's Middags had het afscheid van de leerlingen plaats, waarbij de voorzitter van het schoolbestuur, de heer L. W. Mijs, en de heer Groenendijk zelf, de jeugd hebben toegesproken. Als blijvend aandenken werd een vulpen set aangeboden. 's Avonds was hét bestuur met het personeel bijeen en ook de heer L. Schip per, inspecteur van het lager onderwijs, had aan de uitnodiging het afscheid bij wonen, gevolg gegeven. De eerste spreker was dc heer Mijs, die het scheidende hoofd, in hartelijke be woordingen dank bracht, voor de uit nemende wijze, waarop deze de school heeft geleid. In lof cn waardering bleef ook de heer Schipper niet achter. Hij beklem toonde dat de heer Groenendijk chris telijk onderwijs heeft gegeven. Niet allerlei vakken en dan ook nog Bij belse geschiedenis, maar „gedrenkt" onderwijs. Van de heer W P Salverda was er een brief, die door de oudste leerkracht ln dienstjaren, mej. Wassenaar, werd voor gelezen. Zij voegde er nog een persoonlijk woord aan toe. Tenslotte Ten slotte sprak de secretaris, de heer J. H. Grosheide, over de grote kennis zaken, die de heer Groenendijk steeds heeft getoond. Aan het einde van deze samenkomst sprak de heer Groenendijk afscheidswoor den. waaruit nogmaals, bleek, dat het hem moeite heeft gekast dit werk los te laten. De hem toegezwaaide lof en waar dering wilde hij delen met het personeel, dat hem trouw terzijde heeft-gestaan. Namens het schoolbestuur werd een boek aangeboden. Uitslagen De uitslagen luiden als volgt: A klasse: 1 J. van Ginkel, G.A.H. Hil versum 1 uur 8 min. 5 sec.; 2 J. Frede riks, Daventria, Deventer, 1 ui 5,6 sec.; 3 G. van Hoorn, Avon, Heerlen 1 uur 8 min. 16 sec-; 4 Jac. Smits, A.A.V.- '36 C., Alphen 1 uur 8 min. 34 B klasse: 1 P. Kroezen, H.A.V., Haar lem 1 uur 11 min.; 2 E. Sijbera L.D.A. Den Haag 1 uur 11 min. 37 sec.; 3 Th. Stolk, Gouda 1 uur 13 min. 49 sec. C klasse: 1 B. Kraan, Bataven, Leiden 1 uur 18 min. 21 sec.; 2 J. Vlasveld, Ba taven, Leiden 1 uur 18 min. 47 sec.; 3 V. Leeuwen, K.N.A.V., Breda 1 uur 19 min. sec. D klasse: 1 J. Kraan, Bataven, Leiden', uur 14 min. 28 sec.; (die dus sneller as dan zijn broer, de eerste C-klasser); 2 M. Snoep, Minerva, Rotterdam, 1 uur '7 min. 54 sec.; 3 D. Scheperkamp, Volo, -Hértogenbosch 1 uur 21 min. 48 sec. De 56-jarige P. van Leeuwen van D.O.S. uit Rotterdam kreeg een leg-penning van het Vrije Volk als oudste deelnemer. En Jac. Smits een extra prijs van het Leidsch Dagblad als de best geplaatste Alphenaar. Vevo vierde vrolijk eerste lustrumfeest Vevo, de vereniging van leerlingen va het Christelijk Lyceum bestaat vijf Jaar i dit lustrum is maandag op vrolijke 'ijze herdacht. Op het terrein van de Alphense Boys werden schertswedstrijden gehouden; gekostumeerde voetbalwedstrijd voor meisjes, een autoped-race. slootjespringen waren nummers, die veel hilariteit ver oorzaakten. Ook de leraren, voor zover terug met vakantie, lieten zich niet onbe tuigd. Een pierement droeg bij tot de feest stemming. In de school werd het festijn 's avonds voortgezet. Filmvertoning, toneel en andere prettige zaken hielden de stemming erin. Het modehuis Wlnning- hoff gaf met enkele andere firma's een modeshow, waarbij leerlingen als manne quins fungeerden. Ook hiervoor hadden de jongelui aandacht Halve marathon in Alphen Alphenaar putte zich uit door met straffe' mct'a,-bom L L ook hier werden tie kinderen ruimschoots ivind steeds kop te lopen En de kleuters De kleuters zongen ter afwisseling aar dige versjes. Ze deden het spontaan en hartveroverend. Van verlegenheid of plankenvrees was bij de meesten niet veel te bespeuren, met name niet bij iar zuiver zingende solistjes. Voor- het de beperkte ruimte toeliet, kwamen ook een paar speelliedjes tot uitvoering, waarbij telkens trouwens één meisje voor de handeling zorg de. De dirigent leidde aan de piano. Dat schaadt altijd min of meer (in dit geval: de eenheid en de precisie van de uitvoering, meestal echter niet de natuurlijkheid. et was al laat, toen de grotere meis- (na de pauze) aan de opvoering van het zangspel De pruik van de Koning konden beginnen. Wat wij ervan hoor den, gaf ons vertrouwen in het welslagen. Joh. van Wolfswinkel. Volksspelen voor de schooljeugd Er was weliswaar geen officiéél pro gramma voor Koninginnedag, maar de ge hele dag is er een prettige sfeer in het dorp geweest. In de morgenuren liet de drumband zich horen en maakten de kleuters kleuterscholen een rondgang door het dorp. Na afloop kregen zij in de zaal van de Geref. kerk een poppenkast te zien, i zij erg genoten hebben. Natuur lijk ontbraken de versnaperingen niet. 's Middags kwamen de kinderen van de andere scholen op straat. Nu verleende De Harmonie medewerking. Na afloop werderf 'er* diverse* spelen gehouden ook hier werden--de kinderen ruimschoots getracteerd. Jammer was het. dat er voor de ouderen geen volksspelen waren, maar dat kan volgend jaar veranderd worden. Vrolijke muziek trok bij al deze evenementen veel belangstelling. KOUDEKERK A. D. RIJN Boerenleenbank is kerngezond In hotel De Bruin werd een ledenver gadering gehouden van de boerenleen- en spaarbank te Hazerswoude-Koudekerk. De voorzitter, de heer N. P. Kaptein, wees erop, dat de zaken in de graan- en fruitsector over het algemeen in het af gelopen jaar gunstig lagen. Gedeeltelijk werden zware concurrenten van de markt uitgeschakeld. Daartegenover echter staat dat de uitvoer van fokvee aanmerkelijk verminderd is. Wel steeg de uitvoer van geslacht rundvee, doch de prijzen waren aan de lage kant. De varkensfokkerij is weer in stijgende lijn. De uitvoermogelijk- heden voor bacon zijn beperkt. Aan het jaaroverzicht van de kassier, de heer L. de Boer, ontlenen wij het vol gende: De rekening over 1956 sloot met een bedrag van 14.603.611,42, terwijl de balans per 31 december een bedrag van 4.368.889,64 te zien geeft. Het aantal leden steeg van 250 tot 289, dat der spaarders van 3322 tot 3389, terwijl ook het leden aantal zich in stijgende lijn beweegt: van 458 tot 475. De omzet over 1956 bedroeg 29.207.223,dat is ongeveer 100.000,— per werkdag. In het bestuur werden herkozen de heren J. Th. Wesselingh en P. Reijneveld, in de commissie van toezicht de heer Kaptein. Wegens gewenste aanvulling werd een plaatsvervangend bestuurslid gekozen, en wel de heer C. Bos. In de nieuwe statuten zijn de aanspra kelijkheden van de leden ongewijzigd. Echter worden nieuwe mogelijkheden ge opend om blanco kredieten te verschaf fen tot een bepaalde limiet en met een beperkte looptijd. In de toekomst zal het bestuur zelfstandig kunnen overgaan tot het benoemen van een kassier. Over de voorstellen ontstond een uit voerige discussie. De heer L. M. G. de Boer achtte de middenstand in een hoek gedrukt. De kassier antwoordde da* het bestuur hieraan niet meewerkt, maar dat men zich beschouwt als een dorpsbank. Een tweede vergadering zal worden uit geschreven voor 15 mei, waarop niet 75 der leden aanwezig behoeft te zijn om bindende besluiten te kunnen nemen Viering Koninginnedag De viering van de Koninginnedag bleef tot enkele kleinere evenementen beperkt. Kunst na Arbeid maakte een muzikale wandeling en bracht de burgemeester hulde. Op het voetbalveld werd door de scholen 6port gedaan. Uitelag: 1. R.K. school Zwaantje, 2 Chr. nat. school, 3 openbare school, 4 Hervormde school. De schoolkinderen werden getracteerd. Herdenking op 4 mei Zaterdag le er een stille tocht naar het monument. Om half 8 wordt verzameld op het plein voor het raadhuis. Om 6 uur kunnen de vlaggen halfstok worden ge hesen. Kunst na Arbeid verleent mede werking. TER AAR Kinderfeesten in Aardam en Langeraar De viering van Koninginnedag is hier beperkt gebleven tot kinderfeesten te Aar- dam en Langeraar. 's Morgens half tien verzamelden honderden kinderen, ge tooid met de nationale kleuren zich op het plein van de R.K. school. Er werden va derlandse liederen gezongen, waarna men in optocht naar het Altios-terrein ging. Na de tractatle speelden de kinderen on der leiding van het feestcomité en het on derwijzend personeel, 's Avonds maakte dé muziekvereniging A-rti et Religionl rondgang in de omgeving van het Papenveer. Benoeming kassier Met Ingang van 1 Juni ls de heer J. van der Kroon benoemd tot waarnemend kas sier van de Boerenleenbank te Langeraar. Misschien ook een dorpshuis "Jl/TAANDAGAVOND kwam de gemeenteraad onder voorzitterschap van 1t± burgemeester B. Kammen ga in openbare vergadering bijeen. Na enige tijd in besloten zitting te hebben vergaderd, gingen de raadsleden akkoord met het voorstel van het college van B. en W. tot het bouwen van twaalf woningwetwoningen in twee blokken van zes aan het Schoterveld. De voorzitter deelde mee, dat in principe is besloten een geldlening aan te gaan bij de Bank van Nederlandse gemeenten tot een bedrag van f 168.000 ter financiering van de bouw. Heel wat agendapunten gingen vlot onder de hamer door. Zo werden de in gekomen verzoeken om voorschotten de scholen zonder opmerkingen goedge keurd. Aan de postduivenvereniging De Blauwband te Alphen aan den Rijn werd een subsidie van f 10 verleend voor de Jaarlijkse Rode Kruis vlucht. Het Groene Kruis kreeg f 596 voor rente en aflossing 1955. V erzoeksch rift De landbouwers Lam sr. en Jr. en Soede en jr. hadden een verzoek ingediend n plaatsing van twee lantaarns bij hun woningen Blokland nummer 5 en 7. Een dergelijke aanvraag was onlangs door het college afgewezen. De voorzitter ad viseerde de raad dan ook afwijzend te beslissen. De heer Vreeken merkte evenwel op, dat h\j gaarne zon zien, dat de lantaarns werden geplaatst en de heer Van der Weyden was het met hem eens. Na enige discussie werd het voorstel van B. en W. in stemming gebracht en met vier tegen twee stem men verworpen. De voorzitter deelde mee, dat in de volgende vergadering een plan tot het aanbrengen van de betrokken verlichting aan de raad tal worden voorgelegd. Vervolgens kwam het voorstel aan d orde tot aankoop van een perceel grond met de daarop staande woningen aan de Oude Nleuwveenseweg 24 en 26 toebe horende aan de weduwe Speet. Voor f 4000 zullen woningen en grond eigenaar verwisselen. Herziening De raad ging eveneens akkoord met een hertlening van het uitbreidingsplan langs de Oude Nleuwveenseweg. De aankoop van een perceel grond van de boerenleen bank naast het perceel Oude Nleuwveen seweg 3. waarmee een bedrag van f 5500 is gemoeid, stuitte evenmin op bezwaren. Burgemeester Kammenga werd benoemd in de vacature van het Rijnlandsborg- stellingfonds. De gemeenterekening over 1955 werd ongewijzigd vastgesteld De voorzitter deelde In de rondvraag mee, dat G.S. het goedvinden, dat plan wordt gemaakt tot het bonwen van een dorpshuls bU het voetbalveld. Er be staat by dc technische dienst behoefte aan een opzichter-voorman, die vennoe- deiyk In Nlenwveen komt te wonen. De kosten van de technische dienst zullen niet meer per Inwoner worden gedra gen, maar naar gelang van de in elk van de drie gemeenten verrichte werkzaam- Dhr. Van der Hoorn drong erop aan in het eventueel te bouwen dorpshuis douchecellen te maken. De heer De Vree ken maakte ernstige bezwaren tegen het grote tijdsverloop tussen deze en de laatst gehouden raadsvergadering. Tevens verzocht hij verplaatsing van de weg wijzer van de A.N.W.B. op de splitsing van de wegen A. H. Kooistrastraat Dorpsstraat en Kerkstraat. DE KAAG Gevarieerd programma van kinderspelen In De Kaag werd Koninginnedag ge vierd met verschillende kinderspelen in de garage van Jac. Biemond. Er werden enkele films gedraaid en de jeugd werd getracteerd. De uitslagen van de Jeugd wedstrijd waren als volgt: Jongens 6 en 7 jaar: Frans de Baat, Jan ein van Geurten, Ludl Hartman. Meisjes 6 en 7 jaar: Rietje van Ees, Rita Duivenvoorden. Joke Biemond. Auto-race voor Jongens van 12—14 jaar: Teo Komen. Plet Hulsbos. Hans van der Aar. Palendragen meisjes 12—14 jaar: Tineke an der Lijs, Mien Westein. Anny Pen- Jongens steprace, 1 en 11 Jaar: Jan Bie mond, Jopie Warmendam, Aart Hallen- berg en Wim van Es. Meisjes steprace, 10 en 11 jaar: Martie de Man, Ida Verhaar, Tineke van der Aart en Jenny de Boer. Jongens koekhappen 8 en 9 jaar: Leo in der Aart. Roen Verhasr, Tonny Mal- Melsjes balletjesdragen: Harrlette van Geuzen, Ina van Auelt, Loesje de Rijk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 13