t CHRISTELIJK De C.H.U.. de A.R.P. en het vrijheidsbegrip Landarbeiders gereserveerd tegenover de integratie Puzzel mee Boek De situatie ;a Handen met UdffleO-Gelei Een dromer op pad KANTTEKENING r Een vraag en een antwoord in Binding JN Binding, het leden-contact blad der C.H.U., w de heer F. Goudzwaard te Rotterdam ingegaan op een vraag, die hem in het maartnummer was ge steld door de heer D. Schouten. Deze vroeg de heer Goudzwaard, een vooraanstaande figuur in de kring der C.H.U., waarom deze niet met de A.R. wilde samenwerken in een politieke christelijke partij en hoe hij dat wel kan met de heer Schouten en zijn geestverwan ten. Uit het antwoord van de heer Goudzwaard in deze zaak, die gelijk de lezer bekend is in otis blad ook al verschillende malen de aandacht heeft gehad, citeren wij: over een mogelijke protestants- christelijke partij. „Trouw" zegt: een onmogelijkheid. Theologische verschillen spelen een rol. En het dagblad haalt een artikel aan van het c.h. Kamerlid de heer Van de Wetering. Deze had ge schreven. dat die C.-H.U.-ers, die niet voelen voor de N.C.R.V. of de chr. organisaties dèirom nog geen slappe C.-H.U.-ers zijn. In de C.-H.U. zijn mensen, die van har te achter, wat men noemt, de nieu we koers van de Hervormde Kerk staan. In dièzelfde Unie zijn te genstanders van die „nieuwe koers". „Trouw" zegt: bij de a.r. is dat anders. C.-H. en A.R. benaderen al deze dingen anders. En daarom is die ene partij, be staande uit vroegere C.-H.U. en A.R.P. een onmogelijkheid. TK meen inderdaad, dat in de l C.-H. Unie verschillende theolo gische stromingen kunnen samen leven. Maar dan onder één voor waarde. En deze is: dat we el kaar accepteren zoals we zijn. Dit zie ik juist als het kenmer kende van onze Unie, dat we bin nen dit Unieverband als gelijkbe- rechtigden kunnen leven. Ik kan met de heer Schouten en zijn I eestverwanten in Unieverband even en werken. Maar de boven genoemde voorwaarde is drin gende eis. Dat betekent dus, dat het niet aangaat de voorstanders van een nieuwe theologie als „zeer precaire leden der C.-H.U." te be schouwen. Want dat nemen die voorstanders van de zgn. nieuwe theologie niet. Een een dergelijke kenschetsing van bepaalde leden van de C.-H.U. is in strijd met de denkwereld en achtergronden van onze Unie. Ik reserveer de C.-H.U. niet voor de zgn. midden- orthodoxie. Maar evenmin wil ik de C.-H.U. zien als „een christelij ke politieke partij, waarin alle or thodox christelijke mensen hun thuis kunnen vinden." Dat bete kent dus, dat de vraag of men de C.-H.U. wil openstellen in vollen rechte voor Gereformeerde Bon ders en confessionelen, van harte met ja wordt beantwoord. Waar om dan niet met de A.R. samen in één partij? Zo vraagt de heer Schouten. Ik denk, zegt hij, op tal van punten zoals de A.R. in theologisch opzicht. OOK deze vraag eist een ant woord. In de A.R. is de mo gelijkheid, die de C.-H.U. biedt in alle ruimte, niet aanwezig. Daór, in de A.R., is alleen ruimte voor tegenstanders van de „nieuwe koers" enz. En daarom kan ik met de A.R. niet samenwerken in één partijverband. Wel met de heer Schouten en zijn geestverwanten. Mits de vrijheid in de Unie ge handhaafd blijft en de ruimte ge- 5even blijft. Zonder die vrijheid en ie ruimte is de Unie geen Unie meer. En achter die beiden, de vrijheid en de ruimte, zit een stuk Hervormd besef, dat zijn wortels vindt in Gunning en de la Saussaye en Hoedemaker. En zó heeft Trouw gelijk om te zeggen, dat deze theologische verschillen zitten achter de beide protestants-chris telijke partijen. VAN een wezenlijke éénwording der verschillende bestaande chr. partijen kan pas serieus spra ke zijn, wanneer niet alleen de Unie haar vrijheid handhaaft, maar ook de A.R tot deze vrijheid komt. En hier blijkt zonneklaar, hoe achter de gescheidenheid der bei de partijen theologisch-kerkelijke vragen schuilen. Ook hier krijgt Hoedemaker ge lijk: de reorganisatie van de kerk de sleutel van de positie. Wan neer de kerken In ons land elkan der vinden, is het niet moeilijk om de zo zeer gewenste eenheid der protestants-christelijke partij en te vieren. Tweede dag JSCLB-ledenraad Mr. J. S. Biesheuvel A dvertentte baby-verzorging VAN DL DAG Augustlnns, leven en werken, door dr. A. Sizoo. Uitgave van Kok te Kampen. 352 blz. 13.75. In de Nederlandse taalkring was tot heden geen volledige levensbeschrijving van de kerkvader Augustinus, al zijn voor en na uitstekende detailstudies aa bepaalde aspecten van zijn werk gewijd. Uit Augustinus' preken, uit zijn ge schriften, uit zijn brieven, ja zeUs uit zijn voorzichtig te hanteren belijdenis sen en uit andere bronnen heeft prof. Sizoo met de hem eigen zorgvuldigheid de gegevens voor zijn boek verzameld en in zijn even zorgvuldige en heldere stijl het levensverhaal van Hippo's bis schop geschreven- In een laatste hoofd stuk geeft prof. Sizoo enig materiaal tot beter inzicht in Augustinus' persoonlijk heid. Dit boek is een wezenlijke verrij king van de Nederlandse litteratuur STAATSEXAMEN (HBS Gyntn.) De kortste en voordeligst» opleiding RESA-H1LVERSUM (Bekende Schriftelijke Cursus) OPGAVE PUZZEL No. 7 SPIRAALRAADSEL Van buiten naar binnen toe gaande woorden invullen waarop onderstaan de omschrijving van toepassing is. Elk woord begint steeds met de laatste letter van het voorgaande woord. Tussen haakjes i6 aangegeven uit hoeveel letters de gevraagde woorden bestaan. Bij goede oplossing vormen de letters in de dubbel omlijnde kolom van boven naar beneden gelezen een Ned. woord. Hoe luidt dat woord? Dat wat men doet alsof het in onze natuur ligt (8). bezitter (8), plant <6), jaarboekje (6), zoet, prettig <9>, knor ren, zeuren (8), aard, inborst *6), on bedorven <4). metaal (6), lokmiddel (6) stilte in zaken (6), gemoedsaandoening 16). bovenaards wezen (5), warm <4>, hoofddeksel (4), voedsel (4). OPLOSSING PUZZEL No. 6 Horizontaal: 2 Os, 4 raar, 6 murik, 8 drempel, 11 Ana, 12 blij, 13 ega, 14 slij. 17 rijkaard, 19 roede. 20 welp, 21 Verticaal: 1 Smal, 2 ordelijk, 3 5 arena. 7 kei. 9 pagadet, 10 la, 12 blijde, 14 Sr., 15 bar, 16 pret. 18 r sprak over de Euromarkt (Van onze sociale redacteur) OP de tweede dag van de te Utrecht gehouden ledenver gadering van de Nederlandse Christelijke Landarbeidersbond hebben de afgevaardigden zich in het bijzonder bezig gehouden met het onderwerp der Europese eco nomische integratie. Mr. J. S. Biesheuvel, de secre taris van het Landbouwschap en tevens secretaris van de afdeling buitenland van dit orgaan, zette in een uitgebreid betoog op een voudige maar glasheldere wijze uiteen, wat het te Rome gepara feerde ontwerp-verdrag voor een gemeenschappelijk Europese markt inhoudt. Wat betreft de Nederlandse oppo sitie tegen het vaststellen van mini- mumimportprijzen door elk der landen afzonderlijk, verklaarde de heer Bies heuvel, dat het stellig niet de Neder landse bedoeling is in het buitenland de productie van artikelen te versto ren, die daar een hogere kostprijs hebben dan hier. Maar de heer Bies heuvel zou gezamenlijk over deze kostprijzen willen praten en een ant woord zoeken op de vraag waarom zij zoveel hoger moeten zijn in het bui tenland. Na wederzijds overleg kan dan tot een regeling komen. Dus soort internatioftaal landbouw eco nomisch instituut. mumimportprijzen door de landen afzonderlijk vastgesteld zullen mogen worden; voor de tijd daarna denkt men in de richting van een centraal gezagsorgaan, dat door Nederland wordt voorgestaan en waarin over leg mogelijk zal zijn. Buitentarief Een andere bijzonderheid, die ook de laatste weken pas duidelijk is ge worden, zijn de bepalingen ten aanzien van het gemeenschappelijke buiten tarief. Nederland heeft door zijn op positie gedaan gekregen, dat het ar tikelen, die hier verwerkt en vervol gens naar derden uitgevoerd worden mag inkopen tegen wereldmarktprijzen. gemeenschappelijke buitentarief iiier dus voor Neaerland niet gel- Worden de eindprodukten echter uitgevoerd naar landen van de gemeen schap, dan geldt het buitentarief voor te kopen grondstoffen wel. Hoe men dit in de praktijk zal kun nen uitwerken, was ook de heer Bies heuvel nog een raadsel, maar hij toonde zich toch tevreden met deze concessie. Het buitlntarief zal echter voor Nederland over het algemeen hoger komen te liggen, hetgeen samen met verplichte voorkeur voor in-en ver- 3p binnen de gemeenzchap een prijs- 'hogende werking zal hebben voor vlees, eieren, brood en zuivelprodukten. Op het punt van de sociale harmoni satie is de 40-urige werkweek nog vier jaar uitgesteld. Tenslotte zei de héér Biesheuvel te hopen, dat bij de behandeling van het ontwerp in het parlement de regering nog een uitleg zal kunnen geven van de vele vage punten, in die zin dat het winstpunten zullen blijken te zijn. Tijdens de discussie viel het op. dat van landarbeiderezijde meer ge reserveerdheid tegenover gratie werd getoond dan net algemeen bij de werkgeversor ganisaties en bij de andere werk nemersbonden ontmoet. Beroevinssiverk Ned. Hervormde Kerk Bedankt voor Ouderkerk a.d. IJssel: G. M. van Dieren tè Ede; voor Ooster- wolde: J Lekkerkerker te Bergambacht; oor Meerkerk: J. Koele te Nijkerk. Aagenomen naar Culemborg: A. K. Ab- ouwer te Oldenhove. Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Oostwold: kand. A. t an Asselt, dié bedankte vóór Lexmond; aar Rotterdam-Purwokerto (voor de niss arbeid F. L. Schalkwijk te Hoek GEREFORMEERDE KERKEN (Ond. art. 31 K.O.) Aangenomen naar Pernis: kand. J. G. Meijer, die bedankte voor Goes, Bui tenpost, Hijken-Hooghalen, Hoek en Térneuzen. BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen te Zandbulten: J. A. Sóholte te Musselkanaal. DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP Tweetal te Warns: B. K. Homan te Blokzijl en H. Woelinga te Helium op Ameland. De bondsdag van de Bond van Ned. Herv. Jongelingsverenigingen op Geref. grondslag zal op Hemelvaartsdag, 3G mei. te Utrecht worden gehouden. Ds. G. H. van Kooten, Hervormd predikant te Genemuiden, zal de Hemelvaart- meditatie houden. God zegent ons Als het oude Joodse volk God dankte voor de oogst, dan zong men psalm 67. Een lied, zoals er boven staat. En de laatste regels luiden; God zegent ons, opdat alle einden der aarde Hem vre- »n. Een lange periode van kerke lijke hoogtij is voorbij; de zes lij densweken die uitlopen op d( Goede Vrijdag, de droefste dag èn de schoonste dag van het jaar. En toen is het Pasen geworden, het feest van de opstanding. De dood is overwon nen. God zegent ons niemand van u mag er aan twijfelen. En waar toe? Opdat alle einden der aarde Hem vrezen. Haal nu niet uw schouders op. Zeg niet dat er van die vreze Gods in de wereld wei- ni gte zien is. Misschien hebt ge gelijk maar dat doet niets af of toe aan dat grote feit, het Evan gelie: God zegent ons. En wie daarvoor zijn hart openstelt, die ervaart het dagelijks, bij alles wat hij doet; God zegent ook mij. Unie van Baptisten Gemeenten De Unie van Baptisten Gemeenten in Nederland houdt op 21, 22 en 23 mei de algemene vergadering de 77ste Haarlem. De tweede dag zal vooral i de huishoudelijke zaken gewijd wor den. Voorzien moet worden in vacatures van verschillende commissies. Voorts zal worden behandeld een voor stel van de Unie-commissie om de Bap tisten-gemeente te Groningen-Noord in de Unie op te nemen. Deze gemeente is ontstaan door uitbreiding en organi satorische splitsing van de gemeente te Groningen, tot nu toe de grootste Nederland. Op de derde dag zal de bijeenkomst meer een conferentiekarakter dragen. De morgenbijeenkomst zal staan onder leiding van de heer Jac Germeraad te Rotterdam. Ds. J. Broertjes te Utrecht zal speken over „Leven uit geloof", de middagvergadering staat onder leiding van de heer J. W. Zwaan te Staveren. Ds. S. Zijlstra te Eindhoven zal dan refereren over het onderwerp „Het kompas der gemeente". De serie interviews, die S. de Vries jr. op rijdagavon den ver zorgt, is gisteravond afgesloten Er kwamen enkele mensen aan bod, die geen be roep meer hebben omdat zij te oud zijn. De Vries geldt als een van onze beste radiomensen en dat bewees hij gisteravond weer, niet alleen door de vorm, waar in hij de gesprekken bracht, maar ook door de intelligente wijze van vragen stellen. Men maakte van zijri hart geen moordkuilen: een voor de oor log zeer bekende orkestleider vertelde ronduit, dat hij het na de oorlog nog eens geprobeerd had, maar dat het niet meer ging „omdat de smaak van het publiek zo veranderd was." Wij hopen van harte op een volgende serieDit is radio op haar best. Peer Gynt Wat is de verdienste van een relais, zoals we gisteravond van België kregen in een ruim drie uur durende opvoering van Ibsens' Peer Gynt? We heb ben de indruk dat een Neder lands gezelschap van een der gelijke voorstelling zeker meer gemaakt zou hebben. Was het Vlaamse peil dan lager? Wij geloven niet dat deze vraag zo in zijn algemeenheid mag gesteld worden, maar conclu deren dat er zeer grote ver schillen zijn tussen de Vlaamse en Nederlandse toneelopvattin gen. Aan de opvoering was kennelijk zeer veel zorg be steedt, hoewel dit aan de bal letten niet. zo zeer te merken was. Van de jongste uitzendin gen uit België was dit niet de Brandenburgs Concert IV van Bach (19.15 uur) Bach schreef 6 Concerten voor orkest voor Ludwig, Markgraf von Brandenburg. Vandaar de naam Brandenburgse ConcertenBach zond ze de Markgraf in 1721 met een in het Frans gestelde opdracht. Ze heten oorspronkelijk „Six con certs avec plusieurs instruments". Deze titel duidt op het doorzichtige karakter van de werken en bij een uitvoering moet dat in ieder geval worden gehandhaafd. Het vierde Brandenburgs Concert, dat van avond wordt uitgevoerd door het Omroeporkest o.l.v. Roelof Krol, heeft de volgende bezetting: solo viool, 2 fluiten, stijkorkest en cem balo. Het werk heeft drie delen: Allegro (met een speels hoofd thema in de fluiten), Andante (van een lichte melancholie) en Presto (met een temperamentvol elan). Morgenmiddag om twintig over twee dirigeert Eduard Flipse het Omroeporkest. In het eerste werk •Nachten in de tuinen van Spanje) is zijn broer Marinus Flipse de piano-solist. Het tweede werk op het programma is de vijfde symfonie van Dvorak. De K.R.O. zendt morgenavond tussen half tien en kwart over tien het hoorspel „Het zweet van uw aanschijn" van Albert Kuyle uit. Programma voor morgen Hilversum I. 402 m. NCRV: 8.00 Nws en weerber; 8.15 Orgelconc; 8.30 Morgen wijding; 9.15 Vocaal kwart. KEC: 9.30 Nws: 9.45 Gram; 9.50 Pianorecital; 10.25 Hoogmis: 12.05 Gram; 12.20 Voordr; 12.40 Vocaal Dubbelkwart; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws en Kath nws; 13.10 Dansmuz; 13.45 Boekbespr; 14.00 Amus muz: plus minus 14.20 Voetbalrep Nederland-België plus minus 15.15 Amus muz; plus minus 15.30 Voetbairep. Nederland-Belelë; plus IKOR: Regerlngsuitz: 8.00 Nws 8.25 Gram; 9.00 V d zieken; 9.25 V d vrouw; 9.30 Gram; 9.35 Waterst; 9.40 Mastklimmen; 10.10 Gram; 10.30 Theo logische etherleergang; 10.50 Gram; 10.55 Theologiscne etherleergang (verv); 11.15 Gram; 11.20 Lichte muz; 12.25 Voor boer en tuinder; 12.30 Land- en tuinb.meded; 12.33 Zigeunerkwint; 12.45 „Wordt uw vacantie een succes?, caus; 13.00 Nws; 13.15 Marinierskapel en solist; 14.05 Gram: 14.45 V d vrouw; 15.15 Viool en orgel; 16.00 Bijbellezing; 16.30 Radio^Fllh V, 17.40 Beursber; 17.45 Jksdelen Overzee: W A Kind en taal in Suriname; 18.00 Orgelspel: 18.30 Sport; 18.40 Engelse les; 19.00 Nws en weerber; 19.20 Volkszang- 19.45 Belaardconc; 20.00 Radiokrant: 20.20 Surinaamse volksmuz: 20.40 „Die groep; 19.30 „Volk Muz. poëzïe-album; 22.00 Boekbespr; 22.10 Gram; 22.20 Nedcrl muz; 22.45 Avond overdenking; 23.00 Nws; 23.15 Gram; 23.40—24.00 Evangelisatle-ultz. Hilversum II. 298 m. AVRO 7.00 Nws 7.10 Gym; 7.20 Gram; 8.00 Nws; 8.15 Gram; 9.00 Idem; 9.10 De groenteman; 9.15 Gram; 9.40 Morgenwijding; 10.00 Gram; 11.00 Hersengym; 11.20 Gram; 11.45 Voordr; 12.00 Metropole ork: 12.30 Land- en tuinb.meded; 12.33 V h plat teland; 12.43 Lichte muz; 13.00 Nws; 13.15 Meded of gram; 13.20 Lichte muz; 13.55 recital; 15.15 Caus over rlj-e 15.30 Gram; V d jeugd; 17.30 Mil.comm; 18.00 N< 18.15 Dansmuz; 18.50 Openbaar Kunstbe zit; 19.00 Kinderkoor: 19.20 Muzikale caus; 19.30 Orgelspel: 19.45 Regeringsuitz: Landb.rubr: Onkruldbestrljding ln vlas: 20.00 Nws: 20.05 De Radloscoop: 22.40 Volksmuz met comm; 23.00 Nws; 23.15 Beursber v New York; 23.16 Onze bui tenlandse correspondenten melden; 23.30 —24.00 Frontloge. slechtste. verzorgd,worden luxe handen 17.00 Zangdlenst; 17.45 „De kerk i ,e werk" caus; 18.10 Filmrubriek; 18.25 Muz caus; 18.35 Overpeinzingen van een dorpsdominee; 18.45 Pastorale rubriek. NCRV: 19.00 Kerkelijk nws: 19.05 Samen zang; 19.25 Zondagavondgesprek. KRO: 19.45 Nws; 20.00 V d strijdkrachten; 20.30 Act; 20.45 De gewone man; 20.50 Caba- >k van de partij? 71 Goed geblaft, Bello En zij is weggelopenzij heeft me te schande gemaakt.... zij had liever een schoft dan een man met een toekomst in de wereld Toen die vent in de gevangenis zat zal zij wel eens terug gedacht hebben aan alles wat zij in de steek gelaten heeftik zal me laten schei- den. En denk je nooit aan jouw aandeel in de schuld? vroeg de Dromer ernstig. Eigen schuld.. Gerard zag hem verwonderd aan. Hij w.as toch goed voor die vrouw geweest? Zij kon alles ko pen wat haar hart maar mocht begeren en hij bracht haar in aanraking met mensen van eer en aanzien. Een dame had zij kunnen zijn, maar zij verkoos de zwijnerij boven een eervol be staan. Heb je wel ooit echt van haar gehouden? Wis en zekerals zij mijn positie ge waardeerd had, zouden wij het samen ver ge bracht hebben. Een vrouw verlangt ook iets anders van haar man. Dat heeft zij nuarmoe en ellende en zij verdient niet beter. Beo je heel niet nieuwsgierig hoe het haar vergaan is nadat zij jou verlaten had? Hoe kan ik nieuwsgierig zijn naar-iets dat niet voor mij bestaat. Ik wil niet aan haar den ken ik heb genoeg aan de zaken die mij voor ogen staanik zal Je bent een verachtelijk mens, Gerard je vrouw zal met haar kind op de boerderij van haar ouders gelukkiger zijn dan zij met jou ooit had kunnen worden. Haar kind hoe oud is dat? Gaat je niet aan.... zij bestaat voor jou niet... ik ben moe van je gepraatik zal liever naar Cornelia &aan. die heeft in haar pink meer verstand dan jij in je hele grote lichaam hebt. Moedeloos slofte de Dromer naar de huiska mer. Hij wist verslagen te zijn en hij was mis selijk van Gerard. Die blaaskaak w.as zijn vriend geweest. IkIkIkanders wist hij nietJanna kon beter bij haar ouders blij venGod ging met iedere mens Zijn eigen wegen en niemand kon die narekenen. Verloren, zei hij toen Corneliahem vroeg naar zijn onderhoud met Gerard. Wist ik wel, antwoordde zij. Ger.ard heeft niets menselijks aan zich. Ik heb uit medelijden de zorg voor zijn huishouding op mij genomen, maar ik heb hem leren kennen als een man zonder karakter en zonder veerkrachthij is nooit meer geweest dan een bluffer zonder rug- gegraat. Even zweeg zij, toen vervolgde zij nadenkend: Misschien ben ik door zijn houding de man nen verkeerd g-aan zienWeer zweeg zij. De Dromer wachtte in spanning op wat zij nog meer zou gaan zeggen. Maar van één man w».et ik zeker, dat hij een vrouw waard is, besloot zij. En die man ben ik, Cornelia!, juichte de Dromer. De tijd stond stil, twee mensen hadden el kaar gevonden. De ernst van het ogenblik overweldigde de Dromer Hij kon niet zingen zoals hij vroeger gedaan had in ogenblikken van vervoering- Met een teer gebaar nam hij de handen van Cornelia in de zijne en strelend fluisterde hij haar naam. En de moederlijke gevoelens, die Cornelia tot gel; 12.35 Even afrek< Lichte muz; 13.00 Nv VPRO: Strijkcns; 19.00 Disc nu toe voor hem had gekoesterd, veranderden in iets geheel anders. Met een blij hart legde zij de leiding van haar leven in de handen van een ex-bedelaar. Toen het begrip voor de dingen om hen heen weerkeerde, vroegen zij elkaar wat zij voor Ge rard en diens vrouw zouden kunnen doen. We gaan samen een bezoek aan Janna brengen, zei Cornelia. Wij weten niet wat God met haar voor heeft, misschien zal zij op de boerderij van haar ouders tensldtte toch nog gelukkig worden. Vergeet niet, dat zij een kind heeft waaraan zij zich geven kan. God kastijdt nooit tot de dood toe en Zijn genade is voor zondaren en zondaressen. En ik laat Gerard niet los, antwoordde de Dromer. God, die de harten der mensen neigt als waterbeken, kan ook het hart van Gerard veranderen. We wanhopen niet, want we gelo ven dat zelfs de korst rond het hart van Gerard niet bestand is tegen de uitstraling van Gods liefde. En de tijd is Gods grote dienstknecht. Zelfs voor Gerard en Janna is er een weg terug. Zo is het, beaamde Cornelia. Een tijdlang zwegen zij in een stil proeven van eikaars nabijheid. Afwezig alsof zij uit de verte sprak, begon Cornelia Als wij Janna gaan bezoeken wil ik ook je vrienden leren kennen, we gaan naar Leen de Turf en Koos Houtebeen, want ik geloof dat zij waard zijn om de vriendschap met hen aan te houden. Ik ben zo gelukkig, dat ik al je oude kennissen om me heen zou willen zien, dan zou ik hen vertellen dat de Dromer de gave bezit om dromen in vervulling te doen gaan En ik zou hen vertellen hoe een dromer. i syïrïf"ork ên"s die achter de bochten van de wegen het geluk J ï?-39 ?9; dacht te vinden, nu alles vervuld vindt in jouw naam - TIPS uit het buitenland Jazzmuziek met commentaar is vanavond om zes uur te horen voor België 324 m. Het Phllharmonla Orkest van Londen onder leiding van Aram Katsjatoerian concerteert morgen avond om tien uur voor Duitsland (88,4, 94,5 en 89,7 MHz). Gespeeld worden Vioolconcert van Katsja toerian (David Oistrach, viool) en Die Geschichte vom Zaren Saltan van Rimsky-Korsakoff. i liturg kal; 23.0' telijk I VPRO: 10.00 Geef net V d kind. IKOR: 10.30 Mis i.e. Oud-Kath. kerk .30 Sportspie- Het amusement wordt vanavond 13.05 Meded of N.C.R.V. Goos Kamphuis zal v d striidkracn- programma „Uit en thuis" weer als 11 PiTI °istn leider opdeden in de wedstrijd „Uit 6 30 Sportrevue tegen thuis"- Belangwekkend is het 'theologen ver- debuut in Nederland van drie Israëli- inttPianH mi sche zangers, het „Trio Aravah". Eén hunner, Arie Lavi, werd in Duits land geboren en kwam al op 8-jarige leeftijd naar Israël. Hij heeft in de .30 Gram. muz; 20.55 i; 21.30 Lichte .20 Act; 22.30 Gram; 23.00 Nws; Verz progr; 12.10 Hoorsp ln 't Duits; 12.25 Caus; 12.55 Weerber; 13.00 Nws; 13.10 Klankb; 13.40 Gram; 14.00 Tuinb praatje; 14.30 Symf ork en soliste; 15.30 Filmprogr; 16.00 Quiz; 16.30 Gram; 16.45 Caus; 17.00 V d kind; 17.50 Caus; 17.55 Weerber: 18.00 Nws; 18.15 Concertork, koor en sol; 19.00 Critieken; 19.45 Dis- :1e; 20.25 Llefdadigheldsopr; 20.30 23.00—23.08 I> rogr. 1500 en 247 15.00 Boekbespr; 15.30 Amus muz; 16.30 Gevar progr; 17.00 Interv en gram; 18.00 Gevar progr; 18.30 Amus muz: 19.00 Nws; 19.30 Amus muz; 20.30 Samenzang; 21.00 A P. Herbert-progr; 22.00 Nws; 22.15 Caus: 22.30 Sentimental Journey: 23.00 Gram: 13.15 4.50 Sport; Sportuitsl: 7.52 Gi 12.15 55 Gra .00 Gram: 17.15 uram; 17.45 Sportuitsl; Pianorecital: 18.30 Godsd Ifuur; 19.00 Nws: 19.45 Gram; 20.00 Ge- T muz; 22.00 Nws: 22.11 Gram; 23.00 vs; 23.05—24.00 Dansmuz: Brussel 484 m. 12.15 Gram; 12.20 Ge- r muz; 13.00 Nws: 13.10 Verz progr; .20 Sport: 15.15 Gram: 15.25 Sport: 16.20 aftsolist; 17.00 Nws: 17.05 Gr; leger gediend. Hij speelde in de film „Heuvel 24 antwoordt niet". Simon Israeli is een Pool van geboorte en was veertien jaar, toen hij in Israël aankwam. Ook hij diende in het Israëlische leger. In Israël is hij een bekende radio-zanger, akteur en declamator. Zvi Borodovski was 19 jaar, toen hij uit zijn geboorteland Lithuania, naar Israël vertrok. Hij begeleidt het Trio met zijn guitaar. Evenals de beide anderen maakte hij als soldaat de Sinaï-campagne mee. Zijn liefhebberij gaat in de richting van de opera. Het Trio Aravah zal Israëlische volksliederen zingen, of- Schoon men onder een volkslied meestal verstaat een lied. dat reeds vele generaties heeft bekoord, bestaat het repertoire van het Trio Aravah uit nieuwe liederen. In het jonge Is raël hebben deze echter al de beti teling „Israëlische volksliederen" ge kregen. De leeftijd van de zangers varieert tussen de 25 en 29 jaar. De zangers hebben in samenwerking mei Israëlische componisten een repertoi re opgebouwd, waarin zij al hun lie* de voor Israël kunnen uitzingen TELEVISIEPROGRAMMA'S Miu iterwedstr; 22.00 Nwi Lich- Cornelia1 FlEZE WEEK is weer volop een week van vergaderingen geworden: op kerkelijk gebied, op het terrein van het onderwijs en ook voor de politiek. Wat deze laatste betreft, de C.H. Unie hield haar algemene vergadering en vandaag kwam het convent van de A.R. Partij bijeen. Zoals in deze partij gebruikelijk, kwam hierbij een sterk accent te liggen op de uiteenzetting van de partijvoorzitter. Van de rede van de nog jeugdige voorzitter hij is dezer dagen 46 jaar geworden mag worden gezegd, dat zij een heldere situatietekening bevat met een sterk principiële inslag. Tot zulk een situatietekening be stond zeker aanleiding. Wij hebben in Nederland een regeringsbeleid, waar- vele partijen deelnemen en waar op door vele partijen invloed wordt uitgeoefend. Nu eens onderkent men duidelijker de invloed van de ene politieke groepering, dan weer die van een andere. Zulks is onvermijdelijk. Onder deze omstandigheden is het voor elke politieke groepering nuttig, zich de vraag te stellen: waar staan wij als politieke partij? FlEZE VRAAG vormde ook het thema van het betoog, waarmede de voor zitter van de A.R. Partij vandaag het convent van zijn partij heeft geopend. Twee gedachten waren het, die hij de beantwoording van deze vratj met nadruk naar voren bracht, eerste was, dat in onze tijd sterk ln geding is de partijvorming op de basil van een godsdienstige belijdenis. Deze partijvorming wordt, zoali men weet, door de socialistische partij en eveneens door de liberale partij fel aangevochten. Hiertegenover staat dat de partijen, die zich als zodanig wèl stellen op de basis van een gods dienstige belijdenis met elkaar onderlinge verschillen ten spijt tocb dit belangrijke uitgangspunt gemeen hebben. Wij menen, dat de voorzitter A.R. Partij er wijs aan gedaan heeft, dit punt nog eens weer en mei kracht naar voren te brengen. Hij zei in dit verband onder meer: „Elke neiging om zich ten aanzien van dil centrale punt aan een duidelijke keuie en positiebepaling te onttrekken, tekent in feite een verzwakking vai de positie in de strijd om het behoud van een georganiseerde invloed in nationale leven, en een voet geven de doorbraak en aan de secularisatii i volksleven". TS7AS DIT de eerste belangrijke ge dachte in het betoog van de voor- zitter der A.R. Partij het tweedi gedeelte van zijn betoog handelde name over de invloed van het socii' lisme in het politieke leven van van daag. Al evenzeer een belangrijke kww tie. Nu moet men, dunkt ons, hie twee zaken goed onderscheiden, eerste is, wat het socialisme principle beoogt, en de tweede is, wat het de gegeven omstandigheden hiern feitelijk kan realiseren. Wat het socialisme beoogt, is b< kend. Elke politieke partij heeft haar politieke wensen en idealen, voorzitter van de A.R. Partij c schreef het socialistische streven i) „een geruisloze verstatelijking van samenleving in socialistische zin, dl op een gegeven ogenblik zodanig de structuur van de samenleving hebben doorgewerkt, dat zij niet mtt 'fan worden tegengehouden of onp daan gemaakt". De spreker meende zelfs moderne socialisme te mogen gewagc als van een „politieke exponent de geest dezer eeuw". J7R LIGT in dit betoog stellig een b» langrijk element van waarheid zeker wanneer men wil betogen W het socialisme principieel beoogt. Iets anders is, wat het socialist hiervan in de feitelijke omstandll heden feitelijk kan realiseren. En di zijn wij geneigd, de situatie wat mil der somber te zien dan de voorzlttl van de A.R. Partij ln zijn openinp rede deed. Het socialisme is ook in ons lat niet zo machtig als wat zijn princij wel eens suggereert. Het is eei zins gebonden en geremd socialis» dat in de samenwerking met andere partijen heel wat van il) scherpe punten moet loslaten en die samenwerking met de andere pf tijen een steeds duidelijker burgerij) karakter gaat vertonen. Het zou M niet moeilijk vallen, dit met tal n voorbeelden te bewijzen. Men moet, zoals steeds in het po! tieke leven, ook dit alles reëel bli ven bezien. Overdrijft men hier, dl verkleint men, èn voor zichzelf èn vo het Nederlandse volk, de invloed i men zelf op het politieke beweeg f lukkig nog uitoefent. Dit neemt natuurlijk niet weg, i een uiteenzetting van en een schuwing vóór hetgeen het socialiS principieel voor ogen staat ei staan uiterst waardevol Is. lag voor ons dan ook de grote vl dienste van des voorzitters rede.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2