ïiicumc ^ciJtsrljc (ütmrattl Amerika aanvaardt plan- Nasser onder voorbehoud C E FA Engeland en Frankrijk blijven sceptisch Saoed betuigt Hoessein zijn tevredenheid Het grasveld ging mee bij de verhuizing... Duitse eenheid opnieuw onderwerp van gesprek ..Stoorzenders" in het verkeer worden uitgeschakeld POLITIEMAN SCHIET PER ONGELUK INBREKER NEER ZATERDAG 27 APRIL 1957 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie. Redactie, Abonnementen- Ad verten tie.af deling" Tel 31441 ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Achtendertigste jaargang No 10942 Directie: F OlEMEK Hoofdredacteur: Dr. E. D1T.MFB Chef-red.: H. W. J- EN"SERINE CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken StttiitvasUcft b qhtbUita uyn htrt to Ugfteaspoei Zolang je nog een moeder hebt Overal met groot succes vertoond. Suezkanaal in Veiligheidsraad DE VERENIGDE STATEN hebben gisteren in de Veiligheidsraad het Egyptische plan voor de exploitatie van het Suezkanaal voorlopig aanvaard. De Amerikaanse afgevaardigde Henry Cabot Lodge stelde voor het Egyptische stelsel een kans te geven. Maar, zo zei hij, het Egyptische memorandum komt niet ten volle tegemoet aan de zes voor waarden voor de exploitatie van het kanaal, die de Veiligheidsraad in oktober van het vorige jaar met algemene stemmen heeft aanvaard. Ook de Franse en Engelse afgevaardigden maakten dit bezwaar en noemden de Egyptische voorstellen bepaald eenzijdig. Lodge deelde mee, dat de Amerikaanse K&epen in afwachting van een definitie- te regeling, door het kanaal sullen varen dat de vaargelden onder protest zul- worden voldaan. Hij wilde het door ïgypte voorgestelde stelsel aan de prak- tijk toetsen en zolang zou de kwestie op (e agenda van de Veiligheidsraad moe- blijven. Omar Loefti, de Egyptische afgevaar- Ji digde. betoogde met nadruk, dat de ex ploitatie van het kanaal los staat van po itiek. Want, zo luidde zijn ar- lument, de Egyptische kanaalmaatschap- een onafhankelijk lichaam. De Franse afgevaardigde, Guillaume s-Picot, was geladen met kritiek tmde het memorandum vaag en «.v.~chtig. Er wordt geen enkele waar- -€Sl borg in gegeven. De Veiligheidsraad moet tot het instellen van een instel- RAMP VAN DE GRUNO Rus voer te snel zonder radar „Een vreselijke scheepsramp, die aan rie mensen het leven heeft gekost," zo oemde de voorzitter van de Raad voor Scheepvaart, de heer A. Dirkzwager. Iiteren de aanvaring tussen de klein» ironingse kustvaarder Gruno (216 ton) en Russische vrachtschip Kolomna (3200 in) benoorden Ameland op de vroege uitend van 26 september 1956. De Rus had zich tijdens dikke mist met jn zwaar versterkte ijsboeg tot over d» elft midscheeps in het Nederlands» cheepje geboord. Daarbij waren de ka- ilein-eigenaar, de 42-jarige A. Wieringma Appingedam, diens echtgenote en da uitse matroos Karl Beeck om het leven ekomen, terwijl de overige vijf opva- mden, onder wie de achttienjarige doch- de kapitein gered werden. De ras snel gezonken. De als getuige gehoorde bestman D. F. »n den Berg uit Appingedam verklaar de Russische kapitein te hebben thoord, dat de radar-installatie aan in het Russische schip defect was tweest. Da hoofdinspecteur, de heer J. Metz, chtte het daarom onbegrijpelijk, dat de ilomna onder deze omstandigheden in drukke vaarwater teveel vaart heeft (lopen. Overigens zou de Nederlandse geen juiste manoeuvre hebben ge lukt. doch daar de kapitein zich hier- nooit meer kan verantwoorden, wil- e inspecteur zich hierover niet uit- DeRaad voor de Scheepvaart was bin- het kwartier met het onderzoek van zaak gereed en zal het resultaat ter schriftelijk bekend maken. Effecten voor Goecl-Zo ten comité van jonge beursmannen eft het initiatief genomen om de effec- idel en het gehele bedrijfsleven op wekken ten bate van de „Goed zo"- ille gratis aandelen of obligaties ter Schikking te stellen, die in besloten ing op de effectenbeurs door Johan •dtgraven bij opbod worden verkocht, ttrna de opbrengst onverkort aan de tie kan worden geschonken. Ook de Australische afgevaardigde, dr. Ronald Walker, noemde het Egyptische plan onbevredigend, zowel naar vorm als inhoud. Sobolef, de Russische afgevaardigde, begon onmiddellijk te spreken over de toestand in het Midden-Oosten en noem de de beweging van, de Amerikaanse vloot „machtsvertoon met de vuist". Ii. Jordanië werd volgens hem wraak uit geoefend op de burgers, die tegen de plannen van Eisenhower en het pact van Bagdad zijn. Toen Sobolef aan Lodge vroeg welk land om de hulp van de Amerikaanse vloot had gevraagd, antwoordde de Ame rikaanse afgevaardigde, dat de vloot in de internationale wateren mag varen De Rus maakte nog de opmerking, dat het Egyptische memorandum niet in strijd is met de zes beginselen. De zitting van de Veiligheidsraad is tot een nog nader te bepalen datum verdaagd. Rust in Amman TN AMMAN is de toestand rustig. Konin; -®" Hoessein heeft naar de schaarse be richten verluiden de toestand stevig in handen. Gisteren werd het uitgaansver bod gedurende drie uur opgeheven en de bewoners gingen vrolijk hun inkopen doen. Koning Hoessein confereert druk met vele diplomaten, maar toont steeds een opgewekt gelaat en heeft de z bewaking rond het paleis tot het normale peil gereduceerd. In Damascus wordt verklaard, dat ex- premier Naboelsi huisarrest heeft, even als het hoofd van de Jordaanse politie- en veiligheidstroepen, Maaita. Ook in Syria wacht men met een zekere kalmte de gebeurtenissen af. Men wacht de terugkeer van president Koewatly de minister van buitenlandse zaken, Bitar, die na hun bezoek aan Nasser naai ning Saoed van Saoedi-Arabië zijn gegaan, af. Koning Saoed heeft inmiddels de jon ge koning Hoessein een hartelijk telegram gestuurd, waarin hij hem gelukwenst met de ontwikkelingen in Jordanië. Koning Saoed uit zijn tevredenheid over de wij: waarop koning Hoessein „het voorbeeld heeft gegeven en de weg aan de Arabische naties heeft getoond". In Rome is aar toeristen, die een visum voor Jnrdanit kregen, een gedrukte mededeling ver strekt, waarin zij worden welkom gehe ten. De tekst luidt o.m. „Het doet on: veel genoegen alle betrokkenen te kunnen verzekeren, dat de algemene toestand Jordanië vredig en stabiel is" Niet alleen stoomt de Amerikaanse zi de vloot op naar het Midden-Oosten, m: ook uit de haven Norfolk (Virginia) zijn vijf schepen van de Amerikaanse Atlan tische vloot, die landingsvaartuigen een bataljon mariniers aan boord hebben, vertrokken met bestemming de Middel landse Zee. Officieel is dit een routine beweging om andere schepen ter plaatse af te lossen genoemd. dreigt een gerech- gerold en met een vracht- telijke strijd te ont- auto weggebracht. Ook 'nden over de vraag, of heeft hij in potten de ro tend. die uit zijn ge- zenstruiken Bartholomew heeft ech- er voet bv stuk gehouden •n gisteravond heeft de gemeenteraad ttntewoning verhuist, planten, die hij gedurende hem zo nodig te dagvaar- 1 grasveld mee kan ne- de drie jaar, die hij in het den „Het grasveld en de "n. Partijen zijn: ener- huis had gewoond, met planten zijn gemeente- is Albert Bartholomew, liefdevolle zorg had opge- eigendom geworden en de toegewijd graskweker, kweekt, verhuisd. heer Bartholomew had niet Utrzijds de gemeenteraad jjy was van mening, dat bet recht ze te verhuizen Eastbourne. hij. daar hij zijn grasveld zonder toestemming van de had gekweekt op een stuk gemeente." grond, waar tevoren slechts Het antwoord van Bar- lelijke steekbrem groeide, tholomew luidt: „Ik heb er ongetwijfeld de eigenaar meer dan 100 pond (ruim m was. 1064 gulden) aan die tuin De gemeenteraad heelt ten fcosle gelegd. Hij zag e, ni. de verhuizing oneer- vre.elijk uil. toen Ik in del roten geprobeerd. Bortho- huiï kwam uronen." lie tot dan lomew ervan te overtui- Beide partijen schijnen in een woningcomplex gen, dat, al moge eens En- zich stevig in hun posities de gemeente had ge- gelsmans huls. zelfs als het vastgebeten te hebben en id, naar een particu- een huurhuis is, zijn „Cast- intussen gedijen het gras woning verhuisd en le" (kasteel) zijn, het gras- en de struiken, de rozen [Heeft zvn grasveld mee- veld ervoor in geen geval en andere planten prima temen. Hij heeft de gras- zijn „chattel" roerend doodgemoedereerd op- goed) is. 'lomew is: „Waar ik I myn grasveld rr van de gemeente: **0t die grasmat terug we zullen hem dagvaar- Jordaanse soldaten houden de ■wacht hij de ingang van een straat in Amman, die is gebarri cadeerd met prikkeldraad versperringen. (Telefoto, A.P.) Twee vliegrampen elf doden Zes personen zijn gisteren In Genève om het leven gekomen, toen twee Piper- cubs boven het vliegveld in botsing kwa men. De vliegtuigjes hadden een rond vlucht boven de stad gemaakt. In de Franse plaats Melun verloren vijf personen het leven, toen een transport vliegtuig naast de landingsbaan terecht kwam en over de kop sloeg. Het toestel brandde geheel uit. Onrustbarende toestand in Indonesië Amerika wil dollars geven In financiële kringen te Djakarta wordt de geleidelijke toestand van Indonesië onrustbarend genoemd. Het dekkingsper centage in goud en deviezen voor de op eisbare verplichtingen van de circulatie bank is deze weck van 15,59 tot 15.14 procent gedaald, terwijl op 30 april he verplichte percentage weer van 15 tot 20 stygt. De goud- en deviezenvoorraad daalde met 26 miljoen tot 1819 min. roepiah, de geldomloop steeg 173 min. tot 12.015 min., de voorschotten aan de regering namen toe met 29 min. tot 8736 min. De nieuwe Amerikaanse ambassadeur John Allison heeft drie uur lang gespro ken met de minister van buitenlandse za ken Subandrio. volgens welingelichte kringen over een Amerikaanse hulp van 15 miljoen dollars aan Indonesië. Intussen is minister Maengkom gereed gekomen met zijn ontwerp voor een na tionale adviesraad. Dokter Adams weer voor het gerecht Negen april werd de Britse dr. John Bodkin Adams vrijgesproken van een aanklacht wegens moord, doch twintig mei zal hij weer voor het gerecht moeten ver schijnen. Nu om zich te verantwoorden voor zestien beschuldigingen van minder ernstige misdrijven. Het betreft overtredingen van de wet ten inzake crematie, gevaarlijke genees middelen en valsheid In geschrifte. De zaak konft voor de politierechter te East bourne. Dr. Adams zelf. die op borgtocht is vrijgelaten, heeft aanklachten wegens smaad ingediend tegen drie Britse dag bladen. Na verkeersongeval overleden Gisteren is in de Ursula-kliniek te Was senaar overleden de 56-jarige heer M. van de V. uit Pijnacker, die vorige week don derdagavond toen hij te Pijnacker de Kat- wijkselaan overstak door een passerende auto werd aangereden. De Engelse koninklijke familie heeft het zich gemakkelijk ge maakt tussen het publiek, tij dens de cross-country voor paarden te Badminton. Men ziet van links naar rechts prin- Margaret, koningin Eliza beth, die de gebeurtenissen verfilmt en prinses Alice, ter wijl een menigte nieuwsgieri gen zich rond hen verdringt. RONDVLUCHTEN VAN R'DAM UIT Van vanmiddag af zal het mogelijk zijn van de luchthaven „Rotterdam" af rond vluchten te maken. Men kan kiezen uit een kwartiersvlucht boven de stad en haven of een reisje van een uur boven kust- en merengebieden en bollenstreek. De tochten worden om te beginnen ge maakt met een „Fairchild" die plaats biedt aan drie personen. Er is vergun ning om zonodig vliegtuigen voor tien en 36 passagiers in te zetten. Verbeterde verhouding met Moskou (Van onze correspondent In Bonn) BONN, zaterdagochtend IN GEZAGHEBBENDE kringen te Bonn spreekt men de hoop uit, dat de Duitse hereniging op bilateraal niveau ter sprake zal kunnen komen tussen West-Duitsland en de Sow jetunie als gevolg van verbeterde betrek- kingen tussen beide landen, die men verwacht van een eventueel handels akkoord, waarover de besprekingen in de eerste helft van de komende maand in Moskou zullen beginnen. Ook op de zitting van de N.A.V.O.-raad, die van twee tot vier mei in Bonn zal worden gehouden en op de vergadering van de „werkgroep-Duitsland" (waartoe de drie westelijke mogendheden bondsrepubliek behoren en die i sluiting aan de N.A.V.O.-raadszitting ONGEHINDERD KIJKEN EN LUISTEREN Ontstekingsinriclitingen motoren worden met weerstandsbougies uitgerust TpiND VOLGEND JAAR sullen alle automobielen, motorrijwielen en bromfietsen zodanig afgeschermd moeten zijn, dat ze geen bron van storing (voor radio- en televisietoestellen) en erger nis (voor de bezitters van deze appara ten) meer kunnen vormen. De minister van verkeer een waterstaat zal namelijk nog dit jaar een wijziging afkondigen van bet radiostoringsreglement, inhou dende Jat na een overgangstermijn waarschijnlijk van een Jaar de ont stekingsinrichtingen van alle verbran dingsmotoren buiten een straal vs vermoedelijk tien meter niet langer hinderlijk zullen zljfn. Aan deze voorwaarde zou zijn vol daan indien in auto's weerstands bougies en weerstandskabels werden aangebracht tussen bougies en ver deler en tussen verdeler en bobine. De Amerikaanse zesde vloot heeft koers gezet naar het Mid den-Oosten. Het kaartje geeft enkele bijzonderheden omtrent de actie-radius van deze zee macht. Atoomproeven en hun gevaren Noorwegen heeft aan de te Londen ver gaderende ondercommissie voor de ont wapening der Verenigde Naties het stel gezonden, dat elk land, dat proef nemingen met kernwapens wil houden, die er waarschijnlijk toe zullen leiden dat radio-actieve neerslag buiten zijn eigen grenzen terecht komt. hiervan een half jaar tevoren kennis zal geven aan de internationale organisatie. Dr. W. F. Libby, lid van de Amerikaanse commissie voor de atoomenergie, heeft dr. Albert Schweitzer geantwoord, dat het ri sico van de kernproeven op de schaal, waarop dat thans geschiedt, gering is. Libby zegt te willen aantonen, dat het risico uiterst klein is vergeleken bij de gevaren, die overal ter wereld als een normaal deel van het leven te beschou- Sow jetspionnen in Amerika bekennen De 64-jarige Jakob Albam heeft voor een federale rechtbank te New York bekend zich schuldig te hebben gemaakt aan spionage voor de Sowjetunie. Zijn hand langers Jack Soble en diens vrouw My ra hebben twee weken geleden eveneens be kend. De uitspraak van de rechtbank zal op 3 mei gedaan worden. Agent gewond bij in scène gezette brandkas tkraak BIJ een in scène gezette inbraak om de verzekering om de tuin te leiden, is de 70-jarige Amsterdam mer P. de J. gisternacht in een nota riskantoor te Valkenswaard per on geluk door de politie neergeschoten. Tijdens de arrestatie van de inbreker gingen om onverklaarbare redenen twee schoten af: het een trof de in breker dodelijk, het ander een agent can politie, die ernstig werd gewond. De inbreker was op het idee van de .kraak" gekomen door een krantenbe richt, dat notaris S. in Valkenswaard we- igens laakbare manipulaties was geschorst De J. dacht dat de notaris wel in finan ciële moeilijkheden zou zitten en stelde daarom aan de waarnemer van notaris S.. de heer Mannaarts voor, dat hij in de kluis een bedrag van 80 000 zou leggen De J. zou een waarschuwing krijgen, wan- hij de „kraak" zou kunnen zetten. Notaris S. kreog van de opbrengst 60.000 De J. 20.000. De uitkering van de verzekering was dan extra winst voor >taris. waarmee hij uit de moeilijk heden zou zijn. zo dacht de J. Eergisteren kreeg de inbreker van dc heer Hannaarts een telefoontje dat „de mand klaar lag". Maar ook de politie was Ingelicht en toen De J. in het kan) verscheen stonden daar twee politieagen ten verborgen in een stalen kast. Voordat De J. de kluis kon forceren snelden de politiemannen toe, een lantaarn in de ene. een revolver i andere hand. Op dat ogenblik ging op onverklaarbare wijze de revolver vai der agenten af en de inbreker zakte in elkaar. De hoofdagent Verwoert werd in de rug geraakt en moest in zorgwekkende toestand in het ziekenhuis worden opge- In het notariskantoor waren ook aanwe zig de officier van justitie bij de recht bank te 's-Hertogenbosch en een substi tuut-officier, mr. A. W. baron van Im- hoff en mr. J. J. M. Dony. Onderscheidng voor minister Staf De ambassadeur van Luxemburg in Den Haag, J. P. Cremer, heeft gisteren aan lr. C. Staf, minister van defensie, het grootkruis in de orde van de Eikert- kroon van Luxemburg uitgereikt. Uitwisseling. Ford-stichting heeft een bedrag van 500.000 dollar beschikbaar ge steld voor de uitwisseling van geleerden, schrijvers en andere intellectuelen tussen Polen, de Verenigde Staten en West- Europa. Het is de eerste keer, dat de Ford-stichting rechtstreeks gelden be schikbaar stelt voor een communistisch land. Voor motorijwielen zou kunnen wor den volstaan met weerstandsbougies en weerstandskabels tussen bobine en bougie (s) en voor bromfietsen al leen met weerstandsbougies. De K.N.A.C. meent, dat P.T.T. en d R(ijks) A(utomobiel) C(entrale) de mi nister zullen adviseren, bovenstaande punten in de wijziging van het reglement op te nemen. Gezien de overgangstermijn en het feit, dat Frankrijk, Duitsland er Engeland dergelijke wettelijke maatre gelen reeds kennen, verwacht de K.N.A.C. een ontwikkeling, waarbij de fabrikan ten hun produkten direct van ontsto- ringsmiddelen voorzien. De nieuwe bepalingen zijn nodig ge worden door de ontwikkeling van radio- en televisietechniek, waarix kortere golfgebieden met de f.m. belangrijk rol spelen. Juist deze f.m.- ontvangst bij televisietoestellen en tegen woordig ook bij de nieuwere typen radio'; is uiterst gevoelig voor storingen, ook door grote elektromotoren, die eveneens ontstoord zullen moeten den. Het ligt echter niet in de bedoeling tram, trein en trolleybus onder dez verplichting te doen vallen. Dit zou ee: te kostbare maatregel zijn. Arrestatiebevel tegen de massamoordenaar Pavelic De Argentijnse politie heeft een arresta tiebevel uitgevaardigd tegen Ante Pavelic. de ex-premier van de door de Nazi' etichte Kroatische staat. Pavelic verblijft als uitgewekene in Argentinië, doch heeft zijn woning verlaten. Zijn verblijfplaats thans onbekend. Zuidslavië heeft zijn uitlevering ge vraagd. Hij zou de dood van duizenden len, vouwen en kinderen op zijn n hebben. Een Franse rechtbank heeft Pavelic in 1936 schuldig bevonden moord op koning Alexander Zuidslavië, in Marseille. Hij bevond zich tijdens het proces in Italië. Mussolind wei gerde hem uit te leveren. Enige tijd ge leden werd een moordaanslag op Pavelic gepleegd, waarbij hij lichtgewond werd. Amerikaanse gaf kus en kreeg tulp De heer Tom M. H. van Waveren voorzitter van de „Keukenhof", heeft gistermiddag een kus in ontvangst mo- nemen wan mevrouw Katherine G. Miller, onderwijzeres aan de Amerikaan- legerschool in Mannheim, die de 400.000ste bezoeker was. Zij kreeg een bos parkiettulpen en daarna een duurzamer cadeau: een in zilver gedreven tulp, een verrassing waarop spontaan de kus volgde. in Bonn bijeenkomt) zal de po litieke hereniging van Duitsland ter sprake komen. In dit verband vernamen we uit welingelichte bronnen, dat bonds kanselier dr. Adenauer gisteren tijdens zijn enderhoud met de Russische ambas sadeur in Bonn, Smirnoff, deze heeft ge vraagd nog voor het begin der N.A.V.O.- raadszitting het antwoord zijner regering te willen geven op de vraag, wat nu eigen lijk de politieke Duitslandlijn van het Kremlin is: behoud van bestaande poli tieke verbintenissen door West-Duitsland of neutralisering en losweking van de N.A.V.O. Gewezen moge worden op een verklaring van de minister van buiten landse zaken, dr. von Brentano. na afloop van de conferentie der Westduitse am bassadeurs in Berlijn. De minister ver klaarde, dat er over neutralisering van Duitsland al zodanig helemaal niet be hoeft te worden gesproken, aangezien zij geen oplossing van het probleem Duits land is. Hij zinspeelde er voorts op, dat er op het ogenblik wordt gedacht aan mogelijkheden tot verbetering van de verhouding tot Polen en sprak in dit ver band van „smartelijke concessies", die Duitsland voor zijn hereniging eventueel zou moeten doen, doch weigerde die nader te preciseren. Mijngasontploffing in Frankrijk: zeven doden Zeven mijnwerkers zijn gisteren omge komen, toen ln een kaliummijn bij Staf- felfelden dicht bij de Franse plaats Mulhouse een mijngasontploffing plaats had. Er zijn zee gewonden. Volgens de veiligheidsautoriteiten is de explosie te wijten aan een onverwachte ..luchtzak", die met een stuk gereedschap in contact kwam. (Advertentie) Fa D. KRET en Zn HET WEER IN EUROPA lil Él s j s tui nA\ 5 I' regen NO 2 5 2 Kopenh. rijw. onbew. N 3 7 0 Dublin zw. bew. N 4 6 0 A'dam zw. bew. NO 6 8 o Parijs nevel NNO 4 8 0 Grenoble regen windstil 10 0.1 Berlijn Frankfort MUochen neve! mist W 3 7 0 8 0 5 0 Jenive regenbui N 2 windstil 9 0 8 0.1 9 0 Rome Mallorca licht bew. licht bew. S22 11 0 11 U WEERBERICHT tot Tamelijk zonnig De Bilt verwacht morgenavond: Overwegend zonnig en op de meeste plaatsen droog Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtin gen. Zelfde temperaturen van vandaag of iets hogere. (Opgemaakt te 11.15 uur).

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1