T. M. Gilhuis uit Katwijk over Balans van de Geref. zaak Huisvrouwen gaan architecten adviseren bij woningbouw NIEUWE LEIDSCHE COURANT 7 DINSDAG 23 APRIL 1957 Geref. jeugd in Alphen aan den Rijn Sisteren hebben de leden van de Geref. Jongelingsbond en van de bofid an meisjesverenigingen afdeling Zuid-Holland-noord hun jaarvergade- ing gehouden ie Alphen aan den Rijn. 's Morgens werden vooral huishou- ielijke aangelegenheden behandeld. Voorzitter Karssen wees er op, dat ok in dit werk de jongeren elkaar kunnen dienen en kunnen helpen het eugdwerk op te bouwen. De secretarie van de afdeling, de heer van 't Spijker, las voor de laatste maal lijn jaarverslag. Hij kon met vreugde wnstateren, dat het ledental van de af- feling enigszins was vooruitgegaan. De pcheidende secretaris kreeg een koffer- rammofoon en enkele platen. Bij de opening van de mlddagvergade- ing, die in de grote Herv. kerk werd ehouden, merkte de heer Karssen op. lit het zeer toepasselijk is, op Pasen te nrgaderen, omdat wij dan geconfron- nerd worden met het machtige van üiristua' opstanding, tonder welke al dit rerk nutteloos rou zijn. De heer T. M. Gilhuis uit Katwijk hield tn referaat over Balans van de Gerefor meerde zaak. Hij zag op deze balans twee gsslva, het absolutisme van de Gerefor meerden dat hun door andersdenkenden needs voor de voeten wordt geworpen en Inderdaad ln vele Geref. kringen nog lehandhaafd wordt en 't isolationisme. De )e gereformeerden worden hier veron- Jersteld te leven op een eenzaam eiland gelukzaligen ,als slachtoffers van de mtitheae en als hoofdschuldigen van de rerzulling. Spreker dacht, dat andersden- «nden vaak de bijzondere school zien uitvloeisel van overdreven nei- f.ng tot isolering bij het gereformeerde olksdeel. De heer Gilhuis veroordeelde ienswijze, daar de bijzondere [hooi niet is geboren uit de antithese. uit positieve gehoorzaamheid aan iods Woord. Activum Naast de passiva zag de heer Gilhuis ,jk een activum, namedijk het „scola Biptura''. Op deze grond kwam hij tot fwijzing van het toelaten van allerlei Dodaliteiten in de kerk. De gereformeer- «n moeten hun belijdenis handhaven en ii«t overgaan tot een vaag belijden. Na samenzang onder de deskundige lei- ing van Chris Hanegraaff, was er ge legenheid tot het 8tellen van vragen. Tijdens de discussie werd er vooral op twezen, dat men het niet eens mag zijn net de doorbraakgedachte, zoals die eor de P.v.d.A. gepropageerd wordt, lier wordt de solidariteit met de mede- boven Gods Woord gesteld, so rerd opgemerkt. een slotwoord van ds .Boeylnga 's-Gravenzande, sloot da heer GU- deze middag. Feestelijke dienst in kerk grote Een feestelijke dienst waa het, die zon- fegmorgen in de grote kerk van de Herv. pmeente is gehouden. Vele honderden (geen plaats bleef onbezet) vierden er tó Paasfeest. De dienst was belegd door r het Open Deur-werk. spandoek buiten het kerkge- kuw stond te lezen: Jezus is opgestaan. Deie blijde mare werd, na door de luid ubelende klokkestemmen in de vroege ihtend te zijn verkondigd, tijdens de ienst steeds weer herhaald. Een dertigtal jongens en meisjes deed it op hun blokfluiten: eerlijk en kinder- }k blij. De leden van het Hervormd erkkoor en de in het kerkgebouw saam- estroomde kerkgangers paarden hun temmen, daarbij gesteund door het orgel. Ut bespeeld werd door Henk Pfauth en „schel metaal" (ensemble van Arti). vocale en instrumentale „verkondi- van de paasboodschap werd op uit tekende wijze geleid door Dirk van 'liet. Ook klonk de paasjubel door in de chriftlezing van twee Gemeenteleden en de prediking over „Leven en laten en" van wika L. A. C. van Glnkel uit Irlebergen. es erop, dat als er iemand ge- die geleefd heeft tot z'n laatste demsnik om te liten leven, dit Jezus liristus is geweest. Daarom zei hij, kan overal op de wereld een blij paasfeest torden gevierd. Wika Van Ginkel deed voorts in de rediking uitkomen, dat, als men de uit- is gaan zien, er ook een brokje dank- larheid moet worden getoond. Agenda gemeenteraad De agenda voor de raadsvergadering vrijdag 26 april, 7,30 uur, vermeldt de algende punten: Voorstel inzake ver- n het aan de Drooggemaakte n de Westzijde van Aarlander- «n toegekende subsidie in de kosten van stauratie van vier molens; verlenen van opstal op een perceel ge- «entegrond ten zuiden van de Vorselen- «rgstraat aan de speeltuinvereniging «ugde-Oord, ten behoeve van een op fe grond te stichten clubhuls; verlenging •n de ontrulmingstermljn voor de onbe- oonbaar verklaarde woning Bloemweg aankoop van grond van het Armen- Ms der familie Antheunis; aankoop fendommen van de heer C. van Zwie- verkoop van bouwgrond aan de Ka- Doormanstraat aan de heer Joh. West- as; veriiuring en verpachting van ge teivte-eigendommcn; onderhandse op- acht aan de fa. J. van Wieringen straataanleg, verband houdende bouw van 84 woningen ten noorden oostelijke oprit van de Koningin Ju- uiabrug; beschikbaar stellen van kre- verlengiing van de Jacob straat; beschikbaar stellen van aanleg van een straat in het Wplex Dambenoy; beschikbaar stellen w krediet voor aanleg van een straa de Nieuwe Sloot en de Frans Hals- nat; beschikbaar stellen van krediet aanleg van een dwarsstraat va >o Foreestlaan; aangaan met de heer F. van Engelen van een overeenkomst het vestigen van een recht van opetal «rzoek om toekenning van subsidie ovet K ten behoeve van het Sint Agnes-ly- "ra; verzoeken van J. J. Bakker en H Hoogendijk om tegemoetkoming ln de Ukosten wegens schoolbezoek door hun Meren; verzoek van B. Vergeer orr «fcoging van de hem toegekende tege- "etkoming in de reiskosten wegens hoolbezoek van een zijner kinderen; wen van voorschotten over 1957 besturen van bijzondere scholen o.; toekennen van voorschotten aan de besturen van bijz. scholen v.g.l.o,, en u.l.o.; verzoek om mede werking voor het aanschaffen van hulp middelen ten behoeve van de bijz. school g.l.o. aan de Anna van Burenlaan; verzoek om medewerking voor het aan schaffen van leerboeken en een bordstel ling ten behoeve van de bijzondere school u.l.o. aan het Sint Jorisplein; verzoek medewerking voor het aanschaffen een stofzuiger voor elk van de bij zondere scholen voor g.l.o. aan de Da Costastraat, de Steekterweg en de Jan Nieuwenhuijzenstraat; verzoek om mede werking voor het aanschaffen van elektrische vloerwrUver ten behoeve de bijzondere school voor g.l.o. aai Anna van Burenlaan; verzoek om dewerking voor het aanschaffen van hulp middelen ten behoeve van de bijz. school ■oor g.l.o. aan de Anna van Burenlaan.; ■erzoek om medewerking voor het aan schaffen van meubilair, leermiddelen en vloerbedekking ten behoeve van de Nuts- kleu-terschool aan de Hooftstraat; verho ging van het maximum-bedrag voor kas geldleningen en rekeningcourantovereen- komsten; verzoek van de N.V. Bouwkas Nederlandse Gemeenten om rechtstreekse garantie van de gemeente tot een bedrag 20.000 als gedeeltelijke zekerheid een door de bouwkas te sluiten geld lening van 7.000.000. Adviesraad jeugdwerk Ingevolge de verordening subsidie jeugdwerk 1957 moet door de raad een adviesraad voor het jeugdwerk worden benoemd, die o.m. tot taak heeft het col lege te adviseren over alle aanvragen on subsidie, die ingevolge genoemde veror dening binnenkomen. De volgende voordracht is samenge steld: 1. De heer H. de Boer, van Kins- bergenstraat 15; 2. De heer G. J. Ponsioen, van Mandersloostraat 40; 1. Mejuffrouw G. Spreij, Burgemeester Vissepark 40; 2. De heer J. C. de Geus. van Nosstraat 2; 1 .De heer Jac. Bijl, Jongkindt Coninck- etraat 8; 2. De heer W. de Graaff, Java- straat 3; 1. De heer W. M. Offringa, Raad- hulsstraat 44; 2. De heer W. A. M. Dijk man, Hofzichtstraat 54. Verkoop bouwgrond Ten behoeve van de bouw van negen tien woningen en twee winkelhuizen wenst de heer J. Westmaas van de ge meente aan te kopen een perceel bouw grond, gelegen aan de westzijde van de K. Doormansbraat, onmiddellijk ten zui- 5n van de Jan Nieuwenhuijzenstraat. Daar reeds vóór 1957 in beginsel over eenstemming met de heer Westmaas over deze aankoop was bereikt, kan de ver koop geschieden tegen de prijs, die de ex ploitatieberekening van het uitbreidings plan vóór 1 januari 1957 aangaf. Aankoop van weiland met veestalling Op 29 maart heeft de raad van Alphen besloten drie boerenhofsteden in De Hoorn aan te kopen. Men heeft nu over eenstemming bereikt met de heer C. van Zwieten over de aankoop van diens in De Hoorn tussen dijk en spoorbaan gele gen percelen weiland met een veestalling. Het geheel is groot 12.04.35 hectare en wordt geleverd vrij van pacht en van ge bruiksrechten van derden. Bedongen is, dat de gemeente op haai kosten een klinkerweg ter breedte van meter zal aanleggen door doortrek king van de bestaande weg nabij de riool waterzuiveringsinrichting, opdat de ver koper de aan hem verblijvende, aan de overkant van de spoorbaan gelegen lande rijen via die weg zal kunnen bereiken. De gemeente zal voor de aanleg van de nodige betonnen bruggetjes of dammen et hekken moeten zorgen. Ook heeft de verkoper bedongen, dat de gemeente ten behoeve van een door hem tussen dijk en Rijn tegenover het ver kochte te maken mestvaalt, een twee meter hoge muur opricht, binnen dia muur een klinkerbestrating van zestig vierkante meter aanlegt en van de mest vaalt naar de Rijn een gresleiding van vijftien centimeter diameter legt. De percelen grond zijn in het uitbrei dingsplan voornamelijk bestemd voor in dustrieterrein en ten dele ook voor sport en recreatieterrein, voor gemeentelijke werkplaatsen en voor woningbouw. Schietwedstrijd van de Alphense politie De Alphense politie heeft zaterdag de laatste van een eerie van vijf schietwed strijden gehouden. De uitslagen luiden als volgt: kla66e A: 1. H. J. Voogd, totaal 174 punten; 2. T. Domburg 173 p.; 3. L. v. d. Steen 171 p.; 4. J C. Sijbrtng 166 p.; '5. J. v. d. Bos 164 p.; 6. P. Smit 164 p.; 7. C. de Haan 163 p.; 8. J. de Keijzer 161 p. 9. N. v. d. Wilt 158 p.; 10. T. Schrijvershof 142 p.; 11. N. G. Groothuyse 137 p.; 12. P. J. Rozeetrateo 133 p.; 13. J. Gerllng 115 p. Klasse B: 1. M. Fokker 155 p.; 2. M. Sanders 164 p.; 3. J. Brussen 153 p.; 4. L. d. Heuvel 150 p.; 5. J. v. d. Berg 149 p.; 6. W. Goedegebuure 149 p.; 7. J. v. Ommen 148 p.; 8. C. Guldemond 147 p.; 9. J. Groe nendijk 146 p.; 10. Th. Meijer 144 p. A. Haasnoot 139 p.; 12. J- Verhorst 135 p.; 13. B. Altona 115 p.; 14. A. Kromhout 113 p.; 15. R. P. Mijs 105 p.; 16. A. v. d. Star 85 punten Klasse C: 1. tf. Zijlstra 153 p.; 2. J. G. J. Sohrama 153 p.; 3. E. Kruizinga 148 p.; 4. J. v. Wieringen 135 p.; 5. H. v. d. Heu vel 134 p.; 6. P. v. d. Aar, 131 p.; 7. Meijer 128 p.; 8. L. Vrlesekoop 127 p. J. M. de Witte 110 p.; 10. B. v. d. Aar 107 p.; 11. J. W. van der Vliet 101 p.; 12. L. Oppelaar 83 p.; 13. J. A. Verhoef 81 p. Sterrit voor fietsers met 145 deelnemers Niet minder dan 145 fietsers hebben Tweede Paasdag deelgenomen sterrit van De Trekvogels. Nadat de 75 kilometer was afgelegd, kwamen de rijders in hotel Centraal bijeen, wa< voorzatter, C, N. den Uyl, de herinnering», kruisjes en de groepsprijzen uitreikte. De eerste groepsprijs was voor de tou- rlngblub Rotterdam, tweede werd de t.c. Olympia uit Amsterdam en derde de t.c. Uithoorn. De heer C. Wllderom uit Am sterdam kreeg de famllie-Witmanprije. heer D. R. Reitsma kwam helemaal uit Hijlaard in de buurt van Dokkum. Hij had de tocht naar Alphen over de Afeluitdijk gemaakt. Twintig deelnemer# gaven zich op voor de Alphense rijwiel- vierdaagse. Zaterdag houdt De Trekvogel* een ze ventig kilometerrlt. Kinderen vierden liet paasfeest Zondagmiddag hebben de ruim negen honderd kinderen van de vijf Hervormd* zondagsscholen. Gouwsluis, Aarkade, Kind'ren van één Vader, Bethel en Eben Haëzer, paasfeest gevierd ln de grote kerk. Verscheidene ouders maakten da bijeenkomst mee. Jeugdouderling J. C. de Geus had de leiding. Het thema was: D< Here is waarlijk opgestaanl Schriftlezing van de leider en zang van de kinderen wisselden elkaar af. Het zin- gen werd door de hedr H. Pfauth bege leid aan het orgel. De paaegeechiedenis werd verteld door de heer J. Schipper en mej. G. Sprey vertelde een moo| paas- verhaal. Na het dankgebed ontvingen alle kin deren een herinnerin®eplaat. Alphense padvinders vroeg op de been Ook de Alphense padvinders waren van morgen al vroeg op de been om de korte plechtigheid bij te wonen, waarmee de viering van de St. Jorisdag werd ingezet. Burgemeester Z. Bruins Slot sprak opwekkend woord, waarin hij de grote betekenis schetste van een leven in trouw, rechtvaardigheid en offervaardigheid. Baas P. van der Louw vestigde de a dacht op de bijzondere betekenis van St. Jorisdag 1957 Het is namelijk honderd jaar geleden dat Lord Baden Powel werd geboren en vijftig jaar geleden dat padvinderij in Nederland werd opgericht. Na de toespraken en het vlaghijsen wer den rode tulpen uitgereikt. MEUWVEEN Plantsoenen aangelegd De gemeente heeft vlakbij confectie fabriek Kwiek een plantsoen laten aan leggen. Er is tevens een goede afrastering gemaakt op de plaats waar vroeger de sloot lag tussen het land van landbouwer Ran en het uitbreidingsplan van de ge meente. Aan de andere kant van he Schoterveld in de buurt van de Molen laan is ook een plantsoen aangelegd. Daar ia eveneens een aantal berkeboompjes ge plant. Passverrassing De patiënten op de ziekenzaal van d< Johannesstichting hebben van de zondags- schoolkinderen uit Bilderdam een z vervaardigde paasverrassing gekregen. Burgerlijke stand •Ondertrouwd: C. van Schaik, Alphen aan den Rijn en L van der Leden. Overleden: H. Haze 94 jr weduwnaar van R. Blaauwenoort; G van der Eijk 33 jaar. ROELOFARENDSVEEN Waterleidingtarief Van het ministerie van economische zaken is bericht ontvangen, dat de per 1 januari 1957 ingevoerde tariefsregeling waterleidingbedrijven is goedgekeurd. TER AAR V eilingo verzicht Het veilingbeeld van vorige week is in het algemeen niet opwekkend geweest. De prijzen van de hoofdprodukten blijven beneden het gewenste peil. De aanvoer van 9la is groot geweest. In het midden van de week was de prijs gunstiger dan in het begin en eind. De opleving is slechts een eendagsvllnder gebleken. Van de mindere kwaliteiten draaiden aanzien lijke hoeveelheden door. Spinazie is niet duur geweest. Het prijsniveau was echter vrij vast. En omdat er reeds vrij vee) natuurspinazle aangevoerd is, kan men toch nog ndet van onbevredigende prijzen spreken. Goede glasandijvle werd goed betaald. De aanvoer Ie niet groot. Witlof werd in geringe hoeveelheden aange voerd. De prijs was hoog, zowel van eer ste als tweede kwaliteit. Rabarber blijft een zeer goede prijs opbrengen. Het totale veilingbeeld werd wat opge monterd door een drietal primeurs. Woensdag werden de eerste bloemkool- tjes aangevoerd. Het waren nog kleine exemplaren, maar ze werden goed be taald. Vrijdag verschenen de eerste kas- snijbonen voor de klok. Zeven gulden per kg betaalde men ervoor. Ook werd de eerste postelein aangevoerd. Vrijdag was de bloemkoolaanvoer wat ruimer en de prijs hoog. Uien en prei brachten rede lijke prijzen op, ook de komkommers en de radijs. Aardbeien deden het eveneens goed. Voor stoofsla en selderij prijzen naar kwaliteit. WOUBRUGGE Ds. Schinkel (49) overleden Gistermiddag ontving de Hervormde Gemeente van Woubrugge de droeve tij ding, dat haar voorganger, ds G. S. Schin kel, in een ziekenhuis te Leiden was over leden. Vorig jaar al had ds Schinkel door ziekte gedurende vier maanden geen dienst kunnen doen. In september w. zover hersteld, dat hij zijn werk kon her- Half maart moest hij wegens een hart aanval weer naar het ziekenhuis worden gebracht. Aanvankelijk bestond er hoop op een volledig herstel en hij mocht ook weer naar huls. maar zaterdag werd zijn gezondheidstoestand van dien aard, dat de behandelende geneesheer het nodig achtte, hem weer ln het ziekenhuis doen opnemen. Daar is ds Schinkel op de morgen ven de tweede Paasdag leden. Hij is 49 jaar geworden. us achlnkel, dij aan zijn beroep van de Hervormde Gemeente van bruege het Christelijk onderwijs diende, het laatst ln Scherpenzeci, deed op zondag 11 december 1955 zijn intrede ln deze Ge meente, na in de morgendienst bevestigd te zijn door ds J. J. van der Krlft van Ermelo. Zijn tekst was 2 Kron. 18 vers 13 „Zowaar de Here leeft, voorzeker, het- NOORDWIJK De Zilvermeeuw nu een motorboot De Zilvermeeuw waarmee de heer J. B Cramer in het zomerseizoen zeiltochtjes langs de Noordwijkse kust hield, heeft ware metamorfose ondergaan. De zoon de eigenaar, de heer J. Cramer jr., heeft in de afgelopen winter de boot geheel bouwd en er een „up to date" motorboot van gemaakt. Ingebouwd is thans een 24 p.k. Merce- des-dieselmotor. Voortaan zullen de gas ten voor een tochtje op de zilte baren dus niet meer afhankelijk zijn van de wind kracht. Wij twijfelen er niet aan, of de ver nieuwde Zilvermeeuw zal de gasten de komende zomer veel genoegen bieden. Kerkelijke verkiezing Voor de verkiezing van drie ouderlin gen bij de Geref. kerk te Noordwijk aan Zee zijn de volgende heren kandidaat ge steld: C. Bedijn, A. de Jong, H. Meyers, G. v. d. Niet, W. v. d. Niet en N. Plaatzer. NOORDWIJ KERHOUT Spreekuur De maatschappelijke werkster zal door omstandigheden voorlopig geen avond- spreekuur op woensdag kunnen houden. Het spreekuur va-n 9 tot 10 uur gaat ge- Mozaïekenwcdstrijd Van de particulieren verwierf de fam. Warmerdam, Herenweg 62, in de mo- zaïekewwedstrijd de eerste prijs en de fam. Warmerdam, Herenweg 94, de tweede prijs. Van de beide verenigingen behaalde het R.K. Thuisfront de meeste punten. Van de Jozefschool hadden 18 groepen van 4 jongens een mozaïek gemaakt De drie mooi6te kregen een prijs. FAILLISSEMENTEN Bary; H. Lafleu ingel 32, Breda, c tode-art., Ubach nr. Th. G. Keulaards, H< Bruyn, rijwielhandel, v, Bcuningcnpli Geëindigd: M. J. Schuitebocr, hou Onl&ndoeweg 17, Paterswolde, geen i H. Th. Swerisscn, h/o café Cintra h/o Exporthuis dc Stalinlaan 23, A'dat C. Hogeodoom, {esproken: M. W. de Klerk, len 7a. Breda. cur. mr. L. J. M. H. J. Marchal, h/o Mare hals Agenti H. Jul-Kmj hoff en Zr de Lange, IJ. N. Zeyl, Jaan 199, Dei H. L. Hendrik&z; W. E Krijtfabneken (V.H.K.), Gcde 239, Den Haag. c A. Lanboo, than yekoord 141. Andijk- mevr. wed. ZoetendaaL mr. R. A. 'er. Haagse R. H." v. Schaik; C. J. sc hlirferst rasse 1. Köin- idriklaan 168, D. dijk. Nie Hav Den t 58. Den Haag; J. O narkt 154. Den Haag; A. 236, Den Haag; J. Stout- nlctigd: A. v. Halm. h/o Halm. straat 12. Utrecht. Geëindigd: G. Tclkamp, koopm.. aat 15a, Tilburg, 2de rséance: aan N. J. W. t 20b. Den H( Casparie, Oude Mo' g, dcf. 1% jaar. ing. 21/1 Koning; aan D. J Wulvinj Dico, P. LangcndijksU erhoor U/6 14 uur. lenburg, beh. fa. Beek. Lijnderdijk S. Boekm; H. F. Can del, v. Mierisstraat 12 Den Haag; T. C. Swart, koopm., Waalsdorperw ~)en Haag. licüed: G. v. Ginkel, expediteur. Have dwarsstraat 54, Hilversum. Geëindigd: F. A Louw. h/o Handelsonder Rexin, Laan v. N.O.I. 19a. Den Haag; N.V. Inte- 150. ilberg, winkelier. A'dam: mevr. wed. G. M E. Hooyberg-v. Waard, caféhoudster. KI. Hout t 44. Haarlem, uitkering 100 T&; G H Mi >en. h/o Santpoorter Ijzerhandel. Hoofman t 40, Haarlem, uitk. 13 rscance: aan J Sijtsma, h/o kantoorboekhan- Esvé, Gr. Krocht 17, Zandvoort. dcf. A. F. J. en T. R. A. M. Aernoudts, Slui», h/i Zeeuws Landbouwhuis, dcf. 1 j„ ing. 22/W 1956. bewindv. mr. G. Tichelman. Steei in 't gezin De „Nieuwe Leidsche" er in I geen mijn God zeggen zal, dat zal ik Ds Schinkel was een begaafd prediker. Hij heeft jxiet lang in het predikambt mo gen staan en ia niet lang h:«*r in Wou brugge werkzaam geweeai, maar door zijn vriendelijkheid en zijn medele- was hij toch algemeen bemind, zowel in de pervormde Gemeente als bij hen die niet tot deze gemeenschap behoren. De verslagenheid in het dorp is groot. Ds Schinkel laat een vrouw en twee nog jonge kinderen achter. RIJNSBURG Ledenvergadering D.W.S. In verband met de woensdag te verto- Overhcidspersoneel Morgenavond houdt de groep Rijnsburg van de Christelijke bond van overheids personeel in de zaal achter de Chr. Gere formeerde kerk een ledenvergadering. Raadsagenda Vanavond om kwart voor acht verga dert de gemeenteraad. De agenda ver meldt onder meer de volgende punten: ontslagaanvrage van mejuffrouw A. M. Smit als onderwijzeres aan de openbare lagere school; krediet voor de aanstelling van een vakleraar lichamelijke oefening; aankoop van een strook grond langs de Burgemeester Meyboomstraat, Boerenleenbank Donderdagavond om acht uur houdt de Coöperatieve Boerenleenbank in de zaal achter Avondrust haar algemene verga dering. VOORHOUT Span paarden met kleuter op hol Terwijl de boerenknecht het hek dicht deed, i6 zaterdagmiddag een 6pan paar den op hol geslagen. Op de wagen zat de vierjarige Henk Oostdam, die met kar en al van een twee meter hoge berm viel en in de bloeiende bollenvelden te rechtkwam. Zowel de paarden als de jon gen kwamen met de schrik vrij. Toen de knecht buiten adem ter plaatsen arri veerde, was het enige commentaar van Henkje: Jan, ik ben een klompje kwijt. Een vroegertje Tweede Paasdagmorgen om kwart over zes ging de echel van het automatische alarmapparaat over, waarop de brand weerlieden natuurlijk pardoes uit hun warme bed sprongen en zich naar het centrale punt begaven. Er bleek echter niets aan de hand te sijn. Vermoedelijk •heeft een kleuter op de schel gedrukt, niet beseffende dat hij daarmee een heel stel vroegertje bezorgde. Poolse schilderkunst naar Nederland Onder auspiciën van het Nat. Museum van Warszawa (Warschau) en het Poolse Staatsinstituut voor Kunst zal binnenkort in Engeland een tentoonstelling worden georganiseerd van schilderijen van Ber nard Bellotto, ook bekend onder de naam Canaletto. De werken zijn afkomstig uit Poolse verzamelingen. De initiatiefnemer van deze tentoonstelling is de directeur van de White Chapel Art Gallery, mr Bryan Robertson. Het geheel zal onge veer 30 schilderijen en 60 tekeningen om vatten. Op uitnodiging van de Nederlandse museumdeskundigen zal de tentoonstel ling van werken van Bellotto ook naar Rotterdam komen. EEN HUIS is een ding, dat aan het verouderen is. Een huis is uit de tijd! Vroeger werden er huizen gebouwd, maar tegenwoordig bouwt men woningen, woonblokken, wel te verstaan. Een huis werd aangepast aan de persoonlijke smaak van de eigenaar (of de huurder kon een huis naar zijn eigen smaak uitzoeken), een woning (flat) in een woonblok heeft bij voorbaat iets onpersoonlijks. Daarom moet er een studie gemaakt worden van allerlei zaken die betrekking hebben op het huis zelf en het gezin, dat er in zal moeten wonen. De Nederl. Huishoudraad (N.H.R.) di® bureau houdt Anna Paulowna- pleln 7 ln Den Haag, is een stichting, waarin ongeveer twintig organisaties vertegenwoordigd zijn, die op eniger lei wijze verband houden met he<t do mein van de huisvrouw. Onder auspiciën van de N.H.R. wordt in samenwerking met de huisvrouwen zelf een ztudie gemaakt van de wo ning. Er bestaan weliswaar van over heidswege voorschriften ontstaan uit de bouwwereld zelf waaraan een woning moet voldoen, maar nog nim mer verschenen er zwart op wit richt lijnen voor de architecten, die opge steld waren door de gebrulksters van de woningen; de huisvrouwen. De overheid stelt het trouwens zeer op prijs uit de kring der gebruikers wenken te ontvangén. Steeds weer komen er nieuwe vindingen, die het leven van de huisvrouw vergemak kelijken en daarmee veranderen ook de eisen, die de vrouw aan haar wo ning mag stellen. Het is dus logisch, dat zij de architecten over deze eisen inlichten, want een architeot ia ten slotte ook maar een mèn Terwijl de vrouwen aan de ene kant hun eisen opstellen, zijn ze aan de andere kant weer realistisch genoeg om rekening te houden met de kost prijs. WENSEN AM ENKELE PUNTEN, die worden bestudeerd, te noemen: hoe groot moet een woning zijn, wil heit gezin er zich op zijn gemak voelen; hoe kan een woning het meest praktisch wor den ingedeeld; hoe moet de bergruimte zijn; welke voorzieningen moeten worden getroffen voor de was; welke verwarming Is het beste; welke ruim te moet worden besteed aan persoon lijke behoeften (boekenkast, knutsel- ruimte, piano enz.); hoe krijgt men een koele bergplaats, die niet te kost baar la; welke afwerking moeten vloe ren en wanden hebben; hoe moeten de keuken en het Ingebouwde meubilair zijn; hoe is de reikhoogte voor de keu kenkastjes en de hoogte van de goot- 350.000 VROUWEN QM EEN ANTWOORD op al deze vragen en nog veel meer te krijgen Stoomvaartmij. Oostzee en Hillegersberg Het exploitatiesaldo der Stoomvaartmij Oostzee was 11 (v.j. 6,2) min; de winst 12,8 (5,77) min., waarvan 955.000 voor afschrijving op vloot, ƒ9,38 miljoen re servering diverse belangen en vlootver- nieuwing. Onkosten 476.501 (435.806). Reeds voorgesteld dividend 20 pet, w.v. 10 pet in aandelen winstdelend over 1957 uit agioreserve (v.j. 18 ct). Aanschafwaar- de vloot 52,1 min., afschrijving op 31/12 1955 34,8 min., boekwaarde 17,2. Vloot 10 schepen en 5 in aanbouw. Bouwver- plichtingen 60 min. uit eigen middelen. In verband met agiobonus wordt 937.500 gereserveerd. Op vrachten wilde vaart en tankers kwam reactie. Gunstig resul taat verwacht Eenploitatieresultaat Stoomvaartmij. Hillegersberg ƒ2,02 (1,72) min. Winst 2,44 (1,95) min., w.v. 1Mj.N0 afschrij ving op schepen, 103.429 reservering diverse belpngen en vlootvernieuwing, 600.000 belasting, 350.100 reparaties en survey, onkosten 175.623 (176.785). Reeds voorgesteld dividend 4* pet, w.v. 20 in aandelen winstdelend over 1957 (v.j. 35 pet, w.v. 25 pet in aandelen). Aanschafwaarde schepen ƒ4.44 min., afschrijving tot 31/12 1955 v. 1,76 min., boekwaarde 2,68 min. Vloot 4 schepen. Door aandelendividend steeg kapitaal 239.000 tot 1,9 min. Be vredigend resultaat verwacht. De ondertekening van het contract voor de levering van 16 mijnenvegers. Op de foto ziet men v.l.n.r. de Ameri kaanse zaakgelastigde Ronhovde, ka pitein Web ster, Amerikaans marine attaché, mr. Harrison, vertegenwoor diger der regering van de V.S., staats secretaris Moorman en schout bij nacht Kruys. tien vrouwenorganisaties die ongeveer 350.000 leden omvatten. Bij de studie maakt men onderscheid tussen de behoeften op het platteland en in de steden; tussen de hoofd- en handarbeiders; de baby en de rijpere schooljeugd. Iedereen zal weer enigszins andere behoeften hebben en ook deze veran deren met de tijd. De „kasten" van huizen zijn meestal onverhuurbaar ge worden en het landhuis of de bun galow hebben hun plaats ingenomen. Ook bij de volkswoning liggen de eisen anders. Men heeft geen behoefte meer aan een „mooie" kamer, maar het mo derne gezin wil ieder beschikbaar ver trek inderdaad gebruiken. DOELSTELLING "F EN VAN DE doelstellingen van de N.H.R. is het doelmatig voeren van de huishouding te bevorderen. Hiertoe heeft de N.H.R. o.a. een permanente tentoonstelling van huishoudelijke uit- rlisting ingericht in het Bouwcentrum te Rotterdam. Hier krijgt men een overzicht van de talrijke vindingen, die een huishouden efficiënter en gezel liger kunnen maken. Het behoeven lang niet altijd dure elektrische apparaten te zijn, die bij dragen tot meer doelmatigheid. Een gewone kast kan door middel van een paar plankjes en enkele houten bakjes al veel beter aan zijn doel beant woorden, bijvoorbeeld voor het op bergen van stofzuiger en poetsmandjes. In veel gevallen zal men zeggen: 't Is maar een weet! De ontwerpers van nieuwe huizen moeten alleen maar in kennis gebracht worden van deze ogenschijnlijk onbelangrijke behoef ten van een huisvrouw. FOUTEN TN DE NIEUWE WIJKEN in Den A Haag zitten in tal van woningen nog vele fouten. Om er enkele te noe- Het komt veel voor, dat de deuren verkeerd opendraaien. Er kunnen gro te ramen zijn, waarin echter een klein gedeelte, dat men open kan zetten, ont breekt. Den koele bergplaats heeft vrijwel geen enkele eenvoudige flat. Dikwijls is de plaatsing van ramen, deuren en kasten zodanig, dat er geen gedeelte van een wand blijft bestaan, dat groot genoeg is om een groter meubeletuk tegen te plaatsen. Het nut van een boodschappeniift behoeft in 'de nieuwe woonwijken al niet meer aangetoond te worden maar waar zijn ze? En hoevele keukens, die ver binding geven met de wasgelegenheid, wat op zich zelf al fout is zijn zó smal, dat de kinderen moeder niet kunnen passeren, als zij hun handjes willen wassen?. WANDEN VERPLAATSEN ALS DE KINDEREN getrouwd zijn? De N.H.R. besteedt ook aandacht aan de problemen, die zich dan gaan voordoen. Zou er ieta te verzinnen zijn met verplaatsbare wanden? En hoe zou een droogkast het „doen" in een modern huishouden? Er zijn zo veel problemen verborgen in een huishouden, die eigenlijk ieder gezinslid raken. De studie voor de functionele woning van de Huishoud raad neemt Jaren in beslag, maar slechts door een zeer uitgebreid on derzoek is het mogelijk een basis-be hoefte vaat te stellen. Het realiseren van vele behoeften zal geld kosten, maar daar tegenover goede zullen komen, terwijl men mln- der kans zal lopen in de toekomst met men dan zal zeggen: Hoe hebben ze die indertijd kunnen bouwen! 1 staat, dat de nieuwere inzichten ln huizen opgescheept te zitten, waarvan de woningbouw het gehele gezin ten (van de cineast Visser) waard I Neurosesanatorium in Halsteren geopend In Halsteren is het ni©u centrum De Viersprong, uitgaande van de Stichting tot christelijke verzorging van neurosepatiënten, geopend door de voor zitter van de stichting, burgemeester A. Stemerding van Souburg. Twee jaar geleden waren de werkzaam heden voor de inrichting van het sanato rium al begonnen, toen men de hand kon leggen op het landgoed Buitenrust, dat echter danig verbouwd en gerestaureerd moest worden. Nu is het hoofdgebouw, waarin 54 patiënten kunnen worden ver zorgd, klaar. Het voldoet aan de moderne eisen. Men herdoopte het huis in De Vier sprong en in het mooie 2,5 ha grote park er omheen, moeten het arbeidstherapiege- bouw en het bijgebouw nog afgemaakt worden. Dr. J. Zitman is benoemd tot ge neesheer-directeur en er is al voldoende verplegend en huishoudelijk personeel, zo dat de patiënten kunnen komen. WARMOND Paasdrukte in Warmond Ook Warmond heeft zijn aandeel gehad ln de paasdrukte. Reeds geruime tijd te voren was alle hotelruimte besproken, voornamelijk door Duitsers, Belgen en Fransen. Hier en daar hadden echter ook Amerikanen en Engelsen hun tenten op geslagen. Op de Kagerplassen leek het wel zomer. De watersportliefhebbers hebben hun hart kunnen ophalen. Jammer is. dat tal van Warmonders niet aan de plassen kunnen komen om te kijken. Hieraan moet eigen lijk eens wat worden gedaan. Voor de verkeersveiligheid De politie heeft in samenwerking met het onderwijzend personeel op de plaat- lijke scholen een theoretisch verkeers- camen gehouden. Binnenkort wordt een praktische test afgenomen. Voorjaar ln het hoofd Een koe van landbouwer Ven 8. sloeg op weg van de stal naar de wei op de vlucht. Het beest vernielde een tuinhek en een fiets.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 7