Clir. wijkverpleging Katwijk gouden jubileum vieren gaat P. V. d. PLAS Verkeersdiploma's uitgereikt aan Noordwijkse scholieren VISSERIJGOLFIES Volleybalcompetitie werd met prijsuitreiking besloten .Concordia" en ,Harpe Davids' gaven concert in Herv. kerk Jaarfeest Geref. jeugdclubs (Zee) met animo gevierd NIEUWE LEIDSCHE COURANT 7 DUNDEROAG 18 APRIL 19S7 Receptie in jeugdhuis Irene Twee duizend leden en het aantal stijgt nog steeds "ï^OLGENDE WEEK woensdag gaat de Chr. wijkverpleging te Katwijk V jubileren. Het zal dan 50 jaar geleden zijn, dat op een daartoe be- legde vergadering in de oude gemeentezaal aan de Voorstraat, de definr oprichting en constituering ener vereniging ten dienste der zieken verpleging in de gemeente Katwijk" plaats vond. In de eerste maanden van dat jaar 1907 zullen voorbereidende besprekingen wel geleid hebben tot die oprichtingsvergadering. De notulen van deze laatste vergadering aren getekend door ds. C. Plug, Hervormd predikant te Katwijk aan Zee, Is voorzitter; tweede voorzitter was D. Ouwehand Azn.; secretaris ds. H. Meijering, Geref. predikant te Katwijk aan den Rijn; tweede secretaris E. Meerburg en penningmeester C. Ouwehand. Het jubileum zal gevierd worden op dezelfde datum als waarop de oprich ting plaats heeft gevonden. Een receptie. in het Geref. Jeugdhuis Irene te Katwijk aan Zee zal de her denking inluiden. Deze receptie is alleen genodigden. Na deze officiële recep- s er van 4 tot 5 uur gelegenheid voor •ige belangstellenden om het bestuur omplimenteren. Hiermee wil het be- r niet besluiten, want voor dezelfde avond zijn alle leden uitgenodigd te komen naar de Kapel in de Voorstraat, feestrede zal worden uitge- iproken door dr. Joh. van der Spek. voor- het landelijke Oranje Groene Kruis. Het tweede gedeelte van deze Bvond zal worden verzorgd door de Chr. iteerclub „Ora et Labora", die zal op ren het prachtige karakterstuk „Zij. gestuurd was". Op 26 april volgt een dergelijke avond in Katwijk aan den Rijn in de grote zaal van het Missiecollege i op 8 mei een in Valkenburg in zaal Vries. „De Katwijkse Ziekenverpleging", zo ette de vereniging in de eerste jaren, sloeg terstond in en al spoedig kon de 6ecretaris, ds. H. Meyering, het 300ste lid inschrijven. Dat desondanks de zie- lenverpleging wel eens voor financiële noeilijkheden kwam te zitten, is eigen- ijk niet te verwonderen, want die paar honderd leden moesten zorgen, dat het voor het verpleegwerk er kwam iet was zo, dat voor de eerste wijk- ir, die kon worden aangetrokken, het Haarlems diaconessenhuis f 300 dat diaconessenhuis moest worden betaald. Een tweede zuster was geluk kig goedkoper en kostte slechts f 150. Bovendien moesten deze dames toch ook verdienen ook. Dikwijls klonk :en noodkreet van de zijde van het bestuur. En zo lazen we in heel oude notulen, dat er toch ook weer van alle kanten spontaan hulp kwam. De heer Beelen bijvoorbeeld bracht door middel van een uitvoering van een door hem gedirigeerd koor een bedrag van het laatje. Koninklijke giften We hoorden zelfs van belangrijke giften van H.M. Koningin Wilhelmiriaen van I.K.H. Prinses Juliana. Dit gebeurde in de twintiger jaren. Dat de bodem van de schatkist niet alleen in de begintijd leeg was. blijkt ook weer uit het archief, want om streeks 1930 werden damescomité's in het leven geroepen, die trachtten de benodigde extra financiën te verkrij gen. In dit verband noemen we de da mes Spaanderman in Katwijk aan Zee en IV. Zuijderduyn in Katwjjk aan den RUn. De vereniging groeide en groeide en groeit nog steeds. Was het aantal leden 0 omstreeks 800, nu heeft de secre taris, de heer D. Gesink, die in 1945 ds. H. Meyering opvolgde, er 2000 genoteerd en- nog steeds is de stroom aanmel dingen niet gestopt. er in de loop der 50 jaar slechts 2 arissen geweest, voorzitters hebben ier achter de groene tafel gezeten. Advertentie Stofzuigers P. ZUYDERDUYN Ds. L. Plug was het van 1907 tot 1912 en werd in dat laatste jaar opgevolgd door ds. G. Bolkestein, die het tot bleef. Het was in dat jaar, dat ds P. A. Rutgers de voorzittershamer kreeg te hanteren, wat hij heeft mogen doen tot 1950. Hij werd opgevolgd door ds S. G. J. Goverts, terwijl sedert 1954 ds W. A. B. Hagen de vereniging leidt Drie zusters In de loop der jaren zijn verschillend" zusters als wijkverpleegster in dienst ge weest. Nu zijn er dagelijks drie de wijk in. In Katwijk aan den Rijn en Valken burg kunnen we dagelijks zuster A. Grif fioen op haar bromfiets treffen. In Kat wijk aan Zee heeft zuster A. Huysman de Noord voor haar rekening en ii Zuid zien we zuster A. Gesink de tiënten bezoeken. In de loop der jaren zijn er wel enige wijzigingen gekomen en in de opzet het werk. Van overheidswege kwar drang het werk uit te breiden in band met het subsidievraagstuk. Dit had tot resultaat dat niet alleen het verple- gingswerk werd gedaan, maar daarnaas werd ook materiaal aangekocht ter ver strekking aan patiënten. Voorts ging mer over tot het oprichten van consultatie bureaus. Intussen was aansluiting ver kregen bij het Oranje Groene Kruis. d< Protestantse Kruis-organisatie in Neder land. Met de zustervereniging Het Groeni Kruis alhier, die zich ook op het ge bied der volksgezondheid beweegt, zün (Advertentie GEMEENTE KATWIJK Bekendmaking Burgemeester en wethouders van Katwijk maken, bekend, dat op zaterdag 20 april a e. de gemeentesecretarie, 't kantoor van de gemeenteontvanger en de diensten van gemeentewerken en de gemeentebedrijven voor het publiek gesloten zulllen zijn. Uitsluitend voor het doen van aangiften van geboorten en overlijden zal het bureau van de burgerlijke stand geopend zijn vi 10.30 tot 11.30 uur. KATWIJK AAN DEN RIJN Boerenleenbank winst f629,331 In De Kroon werd gisteravond de jaar vergadering van de coöp. boerenleenbank gehouden. Op de verlies- en winstreke ning bleek een winstsaldo van 6293,31 voor te komen. De balans sloot met eindcijfer van 2.363.360.02. Er werd 1956 925.601,84 spaargeld ingelegd terug betaald werd 795.373.93. De bank had 1422 spaarders, 55 voorschotnemers 216 rekening-couranthouders en 191 leden Er werd besloten de winst aan de reserve toe te voegen. Het periodiek aftredend bestuurslid de heer R. van Delft werd herkozen. In de plaats van het aftredend lid van de raad van toezicht de heer J Haasnoot werd de heer P. C. Doets geko- De naam van de bank wordt gewijzigd in „Raiffeisenbank". Leden van het be stuur en van de raad van toezicht zul len voortaan na het bereiken van de 70- jarige leeftijd niet meer ver- of herkies baar zijn. Het zal voortaan mogelijk zijn onder speciale voorwaarden beperkte be dragen (-tot 3000) op blanco krediet op te nemen. Deze dingen zullen althans gelijk worden als op een over 14 dagen te houden nieuwe vergadering 75 procent det leden zich daarvoor verklaart. Op de vergadering van gisteren waren i weinig leden aanwezig om over deze st< tutenwijziging te kunnen stemmen. Er w! maar matige opkomst. Paassamenkomst Geref. vrouwen en mannen In de zaal achter de Geref. kerk werd een gecombineerde Paasvergadering ge houden van de Geref. mannen- en de wenverend-ging. De voorzitter van mannenvereniging, de heer P. A. Scho- neveld presideerde. Nadat mevr. De Valk van de Berge een gedicht had gedecla meerd, hield de heer P. A. Schoneveld een Inleiding naar aanleiding van enkele Schriftgedeelten verband houdende met Pasen. Er volgde nog een zeer uitgebreide en prettige bespreking van het onder werp. Hierna declameerde mevr. Bekker- de Best. waarna de heer J. Korpelshoek de bijeenkomst sloot. Geslaagd De heer Ad. Kranenburg slaagde te 's-Gravenhage voor het examen leerling analyst (chemische richting), afgenomen vanwege de Kon. Ned. chemische vereni ging. n de afgelopen jare prekingen gevoerd !\jn, dat deze samen meermalen be ft te komen tot ing. Bekend mag erking nog niet Veel te vertellen Over het huidige werk van de Chr. wijkverpleging valt veel te vertellen. In Katwijk aan Zee in het Weeshuis is ge- itigd het Medisch Centrum van de ver ging, waar consultatiebureaus zijn on dergebracht' het bureau voor zuigelingen kleuters, waar eerder dokter M. J. Planteijdt-Dorrepaal uit Noordwijk de leiding had en nu dokter Van der Vliet- de Vries. Voorts is er in dit gebouw te ronsulteren de oogarts dokter Schaley, de huidarts dokter Brandon en de ze- irts dokter J. v. Duyvendijke, terwijl ook het materiaal voor het uitlenen verplegingsartikelen in dit gebouw wezig is. In Katwijk aan den Rijn, in de zaal achter de Geref. kerk, is het consulta tiebureau voor zuigelingen en kleuters, dat vorig jaar werd geopend en geleld wordt door dokter Planteijdt, terwijl materiaaldepot in uitzicht is. Dit bureau bleek in een behoefte te voorzien. Ook Valkenburg behoort tot het beidsterrein van de Chr. wijkverpleging sedert 1 januari 1948. Behalve de ver pleging, die er wordt verricht, is er een materiaaldepot. De arbeid, in 1907 begonnen, is ge groeid als een mosterdzaadje, een arbeid, uit zuiver particulier initiatief opgeko men. Veel belangstelling is er van de zijde van het overwegend Protestantse Katwijk betoond, niet alleen van de in woners, maar ook van kerkelijke zijde. Het initiatief een organisatie voor Chr. wijkverpleging op te richten, in 1907 genomen, vond weerklank niet alleen in Katwijk maar ook landelijk want hoe langer hoe meer blijkt, dat het bij zaken de volksgezondheid betreffende draait om het principe; en zeer zeker bij pleging van zieken. Wij wensen van onze kant het bestuur, dat gevormd wordt door de volgende per sonen: ds. W. A. B. Hagen, voorzitter; A. v. d. Berg, D. Gesink, secr.; J. der Schee, M. den Hollander, penning meester; P. A. Schoneveld en P. de Vries, van harte geluk met het 50-jarig jubil- leum en hopen, dat op de Ingeslagen weg nog lange tijd mag worden voortgegaan tot heil van lichaam en ziel der Katwijkse en Valkenburgse patiënten. Spreekbeurt Voor de Geref. Gemeente in Nederland zal morgenochtend om 10 uur in gebouw Casa Cara ds. H. Ligtenberg te Rotter dam een spreekbeurt vervullen. (Advertentie) Ophalen huisvuil De directeur van gemeentewerken n bekend, dat op de a.s. feestdagen vrijdag 19 april en maandag 22 april geen huis vuil zal worden opgehaald. Men wordt verzocht het huisvuil te be waren en af te geven op respectievelijk dinsdag 23 april en donderdag 25 daaraanvolgende. (Advertentie) ALTIJD VERS GEBAKKEN VIS! VISHANDEL Gistermiddag vond in Lido de uitrei king plaats van een groot aantal verkeers diploma's aan de leerlingen van de hoog ste klassen der verschillende Noordwijk se lagere scholen. Met een daverend ap plaus ontving de jeugd burgemeester mr. G. F. W. van Berckel, die.de jongens en meisjes zou toespreken en hun, die de beste prestaties hadden geleverd de in signes op de borst spelden. Ofschoon hij het bijzonder aardig vond zo door de jongelui begroet te worden, meende de burgemeester, dat eigenlijk alle eer toe kwam aan hoofdinspecteur A. N. Merkel- bach, inspecteur P. Verhoef en (zeer in het bijzonder) aan hoofdagent W. Ren dering, die door het geven van het ver- keersonderwijs het belangrijkste werk had gedaan. Het doel van dit onderwijs, aldus de burgemeester, is de wedstrijd te winnen, die de leerlingen zichzelf opleggen bij het oplossen van de verkeersmoeilijkheden. Spreker vond, dat het verkeersexamen steeds lastiger werd en zei ervan over tuigd te zijn, dat alle kinderen bang zou den zijn om ln Noordwijk verkeersexa men té doen, behalve de Noordwijkse kandidaten. Hierna richtte de burgemeester zich met enkele dankwoorden tot de hoofden van scholen, waarbij hij de hoop uitsprak, dat de wisselwerking tussen hen en de verkeersonderwijzers steeds vruchtbaar mag zijn. Zes leerlingen, die het examen cum laude. d.w.z. zonder fouten hadden afge legd, verschenen op het podium. Het wa ren Pirn Punt. Gerard Beijen, Frans van der Berg, Godefridus van der Meer, Jo hannes Kuiper en Marinus Haverhoek. bij wie burgemeester Van Berckel het ver- keersinsigne op de borst speldde. - Hoofdagent Rendering dankte vervol gens de burgemeester voor diens harte lijke woorden, het gemeentebestuur en de hoofden der scholen voor hun mede werking. De. docent zei tevreden te zijn. met de resultaten en hoopte, (jat hij vol gend jaar zoveel insignes zal kunnen uit reiken. dat de gemeente diep in de beurs zal moeten tasten om ze te betalen. Namens de hoofden der scholen sprak de heer IJkel enkele woorden tot de ver- keersdocent. waarin hij getuigde van waardering voor diens werk. De heer Rendering geniet bij de kinderen een bij zondere reputatie, dank zij de prettige manier waarop hij het verkeersonderwijs geeft. Ook bestaat een uitstekende ver standhouding tussen hem en het onder wijzend personeel. Daar hij had ver nomen, dat de heer Rendering thuis nog tijd weet te vinden om te studeren, over handigde de heer IJkel hem namens alle leerlingen een boek, waarmee zij aan hun dankbaarheid uitdrukking wilden geven. De resultaten van het verkeersexamen 1957 luiden als volgt: R-K. meisjesschool klas 6a. deelnemers 37, geslaagd 31; R-K. meisjesschool klas 6b, deelnemers 20. geslaagd 19; Wilhelmlnaschool, deel- KATWIJK AAN ZEE Zeesleper vertelde voor 't Nut de Gisteren binnen Gisteren waren er 15 schepen i Sfslag, waarbij vijf trawlers loggers, met 4400 kisten vis, waarvan 1000 ichelvis, 600 wijting, 300 gul, 500 koolvis, 650 haring, 600 makreel), 70 stokkebit, 2000 kg. tong en 425 stuks stijve kabel jauwen. De „Abraham" voerde 1550 kis ten vis aan, waarvan 195 schelvis, 140 gul en kabeljauw, 290 koolvis, 70 makreel 675 haring, 140 wijting, 40 diversen; de „Haarlem" kwam met 755 kisten, waar van 110 schelvis, 140 koolvis. 220 kleine makreel. 40 wijting en verder 150 kleine kisten haring; de „Francina" KW 153 met 740 kisten, waarbij 270 schelvis. 85 makreel, 150 haring. 155 wijting en ver der 40 stuks stijve kabeljauwen: de „SCH 153" met 390 kisten, waarvan 120 •chellvis. 115 makreel, 95 wijting en 250 •tuks stijve kabeljauwen, en de Allan- water" met 700 kisten, waarvan 350 schel vis, 125 makreel, 135 wijting en 210 stuks stijve. De kleine vaart zorgde voor 2000 kg tong en 150 kisten schol Het binnenland In De binnenlandse handel nam gisteren de wijting af voor f 13—f 10, de grote schelvis van f 30f 19, groot middel voor f 27—f21, kleinmiddel voor f 26—f 20. pennen voor f 25f 18 en braadschelvis voor f 16f 11. Grote gul maakte f 33— f 38 .middel f 26—f 33, torgullen f 18— f 26. Zwarte koolvis noteerde f 41f 54. grote gullenmaat f 20f 13 en kleine gul- lenmaat bij deze vissoort f 16f 12. De tong noteerde gisteren f 3.50f 3.70, de schol II f 58—f 60 en schol III f 26—f 27. Haring ging van de hand voor f 11.50— f 16 e i makreel voor f 18f 31. (350 kisten en 550 stuks stijve kabeljau wen). Verwaeht worden de KW 99. Maria Theresia en de Maria van Hattem. Van de. zee Van de trawlers dit keer geen nieuws- De loggers en kotters op de kust vingen per etmaal 120140 kg. tong en 1512 mandjes vis De loggers op 56 noorder breedte meldden dagvangstén van 25—20 manden vis, 43 manden tarbot en 10 20 stuks kabeljauwen. De Scheveningse loggers visten op 57 N.B. en meldden trekken van 40 manden, waarbij 25 makreel. avond een vergadering gehouden van het departement Katwijk van de Maatschappij tot nut van 't algemeen. De voorzitter van het departement, dr. H. A. Fonteyn Kuijpers maakte in zijn openingswoord bekend, dat er omstreeks half mei een derde nuts- avond zal worden gehouden. Op die avond zal een culturele film worden vertoond. Hierna gaf spr. het woord aan de heer J. Verhagen uit Den Haag. De heer Verhagen, die 12 jaar opvaren de is geweest op 's werelds grootste zee sleper „Zwarte Zee" vertelde op pakken de en illustratieve manier over een door hem meegemaakte bergingsrels vanuit de standplaats Queenstown in Ierland. Spr had zijn causerie genoemd „Storm op de Atlantische Oceaan". Het betrof de ber ging van de Engelse zwaarbeladen tanker „Vacant", dde onbestuurbaar en schroef loos in een vliegende storm op 1500 mijl van Ierland ronddreef op de Atlantisóhe Oceaan. Spr. schilderde het harde, mee dogenloze leven aan boord tijdens een dergelijke reis, de enorme moeilijkheden bij de berging van zo'n 15.000 tonner en de behouden binnenkomst, na een vre selijke reis door de door storm geleister- de Noord-Atlantlc. Na de pauze projecteerde spr. een aan tal zeer fraaie foto's, gemaakt van dé „Zwarte Zee" af, ook tijdens vliegend stormweer in de Golf van Biscaye. Hij be sloot de avond met te vertellen van de vergeefse tocht naar de Flying Enter prise, het geruchtmakende schip met aan boord dc bekende kapitein Kurt Carlsen J aarvergadering In het Herv.-Geref. Jeugdcentrum werd gisteravond de jaarvergadering gehou den van de knapenverenigingen Samuel III en Samuel IV. De bijeenkomst werd ge opend door de heer G. Vlieland. Door B v. d. Plas werd een Bijbelvertelling ver zorgd. Voorts werd nog een inleiding over Augustinus gehouden. De heer Jac. v. d. Plas sprak namens de Herv. mannenver eniging „Calvijn", terwijl de heer W. Vis ser dit deed namens „Onze Vaan". In het Getuigschriften voor jonge vissers Bij het beëindigen der lessen van de avond-opleiding voor de examenklassen van de Visserijschool kon, na de examens door het bestuur een getuigschrift worden uitgereikt aan de volgende leerlingen: Jb Aandewiel Janzm. (KW 25), Wm. Groen Hzn (KW 7), Wm. van Duijvenvoorde Wzn. (KW 135), Huig Ouwehand Hzn. (KW 25), Jb. Zuijderduijn Czn (VL 78), Huig van Duyn Jbzn. (KW 141), Wm. Remmelzwaal Jbzn. (KW 18), Henk Schaap Hzn, A. Houwaard Jaczn. (KW 23), Gijs van der Wiel Czn., Jb. Plokker Czn. (KW 9). Corn. v. d. Plas Czn. (KW 163), Jaap v. d. Plas Adrzn. (KW 21), D. de Jong Dzn. Corn. Dijkhuyzen Jzn. (KW 16), allen al hier en Joh. Scheepmaker (KW 159) te Noordwijkerhout. Niet geslaagd 4 leer lingen. Na de eindexamens van de doorlopend" dagcursus kon door het bestuur een ge tuigschrift worden uitgereikt aan de vol gende leerlingen: Wm. van Duyn (KW 54), Koos v. d. Plas Jzn. (KW 50), Maar ten v. d. Niet Jzn. (KW 25), Teunis v. d Plas Tzn. (KW 141), Wm. Varkevisser (KW 86), Piet van Duyn (KW 54), Jan van Duyn Dzn. (KW 18), Corn. Remmel- zwaal Pzn, Leen Snijer Dzn. (KW 175), Piet Paap Jzn, Gerrit Jonker (KW 18), Corn. Jonker (KW 23), Herman Haasnoot (IJM 283). Gljs van Duyn (KW 54), Alb. van Duyn (KW 110), Piet van Beelen (KW 175), Bas de Mooy (KW 163), Arie Geijte- main (KW7), Gilles van Duljn (KW 16) er Corn, van Beelen Hzn. (KW 140). Wijkavond noordwest In de Oranjezaal werd gisteren een bij eenkomst gehouden van de wijkgemeente noord-west. Ds. P. Moerenhout opende deze druk bezocht bijeenkomst, waar na hij een lijdensmeditatie hield. Mevr. Pronk-Schaap zong enkele liede ren, terwijl tevens enkele Paasgedichten werden gedeclameerd. Paasbijeenkomst zuid De wijkgemeente zuid hield een Paas bijeenkomst in de zaal Abeelpleln. Ds. W. A. B. Hagen opende deze vergadering en heette in het bijzonder welkom ds. I. Voorsteegh uit Den Haag, die daarna een nemers 33, geslaagd 31; R.K. jongens school klas 6a. deelnemers 22, geslaagd 18; R-K- jongensschool klas 6b, deel nemers 38, geslaagd 33; Openbare school, deelnemers 31, geslaagd 31; Dr, De Vis- serschool, deelnemers 36, geslaagd 36 School met de Bijbel, deelnemers 41, ge slaagd 41; Prinses Marijkeschool, deel nemers 24, geslaagd 23; Christus Koning- school, deelnemers 39, gesüaagd 38; B.L.O school Van den Berghstnchtlng klas jes, deelnemers 12, geslaagd 10; klas jon gens A, deelnemers 16, geslaagd 14; klas jongens B, deelnemers 20, geslaagd 17; Van de Openbare school verwierf één kandidaat het insigne, van de Prinses Marijkeschool één kandidaat, van Christus Koningschool twee kandidaten an de klas jongens A van de B.L.O.- school van de Mr. dr. W. van den Bergh- stichting ook twee- „Kurt Carlsen" voer uit De motorstrandreddinglboot „Kurt Carl sen" maakte gisteren een oefentocht. Aan boord bevond zich de heer Kleyn uit Haarlem, hoofdinspecteur van de Noord- Zuid-Hollandse Reddingsmaatschappij. De heren C. den Hollander en dokter J. Nes, belden lid van de plaatselijke missie, sloegen de oefening vanaf he: strand gade. Deze oefentocht verliep ge heel naar wens, al had volgens de be manning de zee wat ruwer mogen zijn. Schandelijk vandalisme Van de mooie, oude Herv. kerk te Noorilwük-Binnen z\jn de laatste weken een groot aantal glas-in-loodruitjes nield Na een uitgebreid onderzoek heeft dc politie een groep jongens opgespoord die i>U een verhoor bekenden verscheide ne tientallen van deze ruitjes te hebben ingegooid of met een katapult te hebben ingeschoten. Er zullen tegen deze jonge andalen strenge maatregelen worden ge troffen en z(j zullen o.m. een grote schade- ekcnlng moeten betalen. NOORDWIJK Rij dames zegevierde S.C.Teijlingen en bij de heren K.V.C. uit Katwijk Gisteravond waren een groot aantal dames en heren van de deelnemende teams aan de volleybalcompetitie van sportverenigingen uit Noordwijk en omgeving in de gezellige bar van ,,De Zeeleeuw" bij elkaar om uit handen van de competitieleider, de heer B. Boers, de prijzen in ontvangst te nemen. De heer Boers roemde de sportieve manier waarop de wedstrijden waren gespeeld. Woorden van dank richtte hij tot de heer Van Beelen, de con cierge van het gymnastieklokaal, tot de heer D. Passchier en tot de niet- officiële scheidsrechters, die inmiddels een zeer behoorlijke ervaring heb ben opgedaan. Speciaal wilde spreker de heer J. M. Huijbers in het zon netje zetten, die steeds bereid was in te vallen en veel werk voor de com petitie had gedaan. Naar de mening van de heer Boers had de competitie uitstekende diensten be wezen om de niet bij de Nevobo aangeslo ten ploegen vast te houden en hun de vreugde te doen beleven, die van het volleybalspel uitgaat. Een dergelijke wat wilde competitie kan nooit ons Ideaal ztjn. zo meende de heer Boers en hij zag haar dan ook als een doorgangshuis naar de Nevobo. Hierna ging de competltielelder over tot het met een pittig woord uitrei ken van de prijzen aan de winnende Kampioen in de damesafdeling was di ploeg van de S.C. Teylingen uit Sassen- heim. Mej. Gré Driessen, de aanvoerster van deze dames nam onder luid applaus een fraaie bokaal ln ontvangst Alle dames van dit team, dat zich overtuigend het beste had getoond, kregen een herin neringsmedaille. Het Noordwijkse H.V.C. was tweede geworden en mevr. Bos kreeg daarvoor een herinneringsmedaille, ter wijl mej. Trudy v. d. Berg van M.S.V.. eveneens een Noordwijks team, de derde plaats met een mooie lauwertak beloond zag. Bij de heren had K.V.C. uit Katwijk met machtsvertoon (vijf punten tfl sprong op de rivaal) zijn plaats aai kop veroverd. Deze jonge ploeg kreeg de wisselbeker en haar vertegenwoordiger de heer P. Kiesllng, mocht bovendien compliment in ontvangst nemen vai heer Boers over het spelpeil, dat dit team had gedemonstreerd. De heer J. Oost S.C. Teylingen ontving voor de tweede plaats de herinneringsmedaille. Vorig jaar speelde de Noordwijkse Politlesportvereniging een bescheiden rol, merkte de heer Boers op, maar dit seizoen kwam het politieteam sterk naar vore was zelfs lange tijd een ernstige preten dent voor het kampioenschap. Het deed de heer Boers genoegen om aan de heer A. N. Merkelbach, in deze streek bekend als de sportieve hoofdinspecteur, zc de heer Boers, de lauwertak te kunnen overhandigen. De heer Merkelbacht richtte zich daar na tot de aanwezigen en zei, dat men met plezier de jonge clubs had ontmoet. HIJ drong er bij de clubs op aan meer mensen te ambiëren voor het scheidsrechterschap. Spreker hoopte, dat het volgend seizoen NOORDWIJKERHOUT Belangstelling bescheiden, de aandacht groot IN de witte Hervormde kerk van Noordwijkerhout gaven de gemengde zangvereniging „Concordia" en de muziekvereniging „De Harpe Davids" een concert, dat min of meer op de komende feestdagen was afgestemd. De belangstelling was bescheiden, de aandacht groot. Het koor zong, onder leiding van de heer A. de Vries (opvolger van Hans Boelee), een aantal liederen en stukken, die in feite geen van alle gemakkelijk uit te voeren zijn. Deze zangers bezitten afzonderlijk als ensemble enkele goede kwaliteiten, de voldoende beheersing, rustige voordracht, de beschaafde totaal klank het meest opvallen Tussen de met vaste hand leidende dirigent en de at tente zangers was een de zang ten gun ste beïnvloedend contact merkbaar. In één geval, het motet „Naar U, o Heer, verlangt mijn hart" van Ferdinand Möh- ring, had de heer De Vries de capaciteiten van zijn koorleden denkelijk overschat. Vooral in de bewegelijke lijnen van het middendeel raakte de zang uit het ver band, voornamelijk, omdat hier de heren zich onzeker gevoelden. De motetten Möhring zijn moeilijk, maar vormen hoog te waarderen oefenmateriaal. Een koor. dat ze één kan, beschikt over gedegen zangtechniek. Bruckners Locus iste" en, meer nog, „The Lords Prayer" van W. Gates, lagen wel binnen het bereik van de zangers, het Engelse werk echter nog duidelijker dan het toch wat meei eisende van de „vrome, geniale Oosten rijker. „Zum Sanctus" (Schubert) en „Av« Verum" (Mozart) klonken wel bestudeerd en doorvoeld. Johann Gottfried Schicht' „Das Ende des Gerechten" kreeg eei sprekende vertolking, die echter een zorg vuldiger afwerking vraagt. Twee koralen uit de Matthaus-Passion klonken zuiver, maar onttrokken zich door het begelei dende, te zeer dominerende orgelspel aan onze beoordeling. „Concordia" bezit vol doende mogelijkheden, om tot een hoger stadium van zangvaardigheid te geraken, maar het is gewenst, zichzelf niet te over schatten en de ontwikkeling niet te for- „De Harpe Davids" had voor dit kerk- milieu zijn gewone (en vertrouwde) reper toire werken achtergelaten en zich tot het geestelijke genre bepaald. In een kleine ruimte komit de fanfareklank niet ten lijdensmeditatie hield. Het kerkkoor der leiding van D. van der Plas zong v schillende Paasliederen. Hoog en laag water Vrijdag 19 april: hoog om 6.25 en 18 uur, laag om 2.10 en 14.33 uur. Zaterdag 20 april: hoog om 7.08 en 19 uur, laag om 2.49 en 15.09 uur. volle tot zijn recht; in elk geval blijven de stemmen te zelfstandig, ze vloeien niet voldoende ineen. Deze factoren waren het korps, dat toch een aantal goede blazers telt, niet gunstig Het scheen ons ook toe, dat enkele wer ken een te korte tijd van voorbereiding hadden gekregen. Aarzelende stemvoerin gen en onzekere Inzetten moeten daaruit wel worden verklaard. Een kenmerk dit ensemble, dat onder de leiding de heer Van der Hoef musiceert, is de rijpe klank, die het voortbrengt. Ook de toewijding en de concentratie zijn meldenswaard. De beste vertolkingen dergingen „Psalm 108", „Judex" uit „Mors et Vita" van Gounod en „Gloria" Theo van Zirtphen. Behalve „Nightfall in Camp" waren alle nummers arrange menten. Stradella's bekende kerk-aria kon deze behandeling het minst verdragen. De avond werd besloten met „Laat U ter ere zingen", uitgevoerd door alle aanwezigen, met fanfare- en orgelbege leiding. Johan van Wolfswinkel weer een flink aantal teams aan de com petitie zal deelnemen. Hulde bracht hij aan de heer Boers, die de hoofdschotel van deze competitie had klaar gemaakt. In deze hulde betrok de heer Merkelbach ook mevr. Boers, die haar man zovele avonden voor het genoegen van anderen had moeten afstaan. Hoofdinspecteur Merkelbach bood een cadeautje aan als blijk van waardering. In een gezellig samenzijn vierde men nog enige tijd het volleybalfeest. Eind augustus zal men samenkomen om de plannen voor het volgend seizoen te be spreken. Er blijkt veel belangstelling voor het volleybalspel te bestaan, zodat een competitie met een flink aantal teams tegemoet kan worden gezien. Tot besluit vermelden wij de laatste competitiestand: DAMES: S.C. Teylingen10 9 1 0 19 N.V.C10 5 2 3 12 M.S. V10 3 3 4 9 S.I.CLS10 2 4 4 8 K.V.C10 3 1 6 7 P.T.T. K.V.C S.C. Teylingen N.P.S.V N.V.C S.I.O.S S.C. Raadhuis M.S.V K.P.S.V P.T.T. 1 P.T.T. 2 10 2 1 7 5 18 14 2 2 30 18 9 7 3 25 18 11 2 5 24 18 9 5 4 23 18 9 4 5 22 18 5 9 4 19 18 6 3 9 15 18 5 2 11 12 18 4 1 13 9 18 0 1 17 1 Verkiesing mmbtsdragen Tot ouderling bij de Geref. Kerk te Noordwijk Binnen is gekozen de heer Jac. Passchier en tot diaken de heer Jac van Bloembollencultuur Gisteravond heeft „Bloembollencultuur" de jaarvergadering gehouden. Voorzitter J. C. van der Meer noemde in zijn ope ningswoord de stand van de gewassen goed. De weerstand van de bloemen Is minder groot. Tot afgevaardigde voor de algemene vergadering te Haarlem werden gekozen de heren J. C. van der Meer en P. Steenvoorden, met H. van der Loo en P. Lindhout als waarnemend. Verzocht werd, het H.B. erop te wijzen, dat men in het algemeen niet akkoord gaat met het huidige systeem van de minimum- ex portprijzen. De bestuursleden Th. G. van Went en P. Steenvoorden werden herkozen. De af deling telt 220 leden en wordt lid van de Stichting V.V.V. Zij zal ter gelegenheid van de tulpentocht op 5 mei op verschei dene punten in Noordwijk tulpenversie ringen aanbrengen. WARMOND Chr. kleuterschool Dinsdagavond werd de ledenvergade ring van de Christelijke kleuterschool ln het schoolgebouw gehouden. De voor zitter van het schoolbestuur, de heer J. Kool, sprak een welkomstwoord en hield 'n Bijbelinleiding. De penningmees ter, de heer C. de Jong, wist een batig saldo te boeken. Op deze avond werd meegedeeld, dat binnenkort de tekenin gen voor de verbouwing van de kleuter school te verwachten zijn. Zodra de goed keuring is afgekomen, zal men de ver bouwing ter hand nemen, zodat de oor spronkelijke opzet om van verenigings gebouw en kleuterschool één complex tm maken verwezenlijkt kan worden. Door de uitbreiding zal er voor het kleuteron derwijs een belangrijke ruimtevergroting komen. Begroetingsavond De Jonge Kerk vergadert ddnsdag 23 april om acht uur in „'t Trefpunt". Op deze avond zal de heer H. Dekker spreken over Moderne kerkbouw. Zijn causerie zal met fillmstrlps worden verduidelijkt. Deze vergadering is tevens bedoeld om de lidmaten, die met Palmpasen hun be lijdenis hebben afgelegd, te begroeten. Dr. J. Zandee zal hen in de rij van Jonge, kerkers welkom heten. Zangkoor Het Hervormd kerkkoor, onder leiding van de heer H. Walvaart, zal zijn mede werking verlenen aan de morgenkerk dienst op eerste Paasdag. NOORDWIJK IN het Verenigingsgebouw werd gisteravond onder grote belang stelling het jaarfeest gevierd van de plaatselijke Gereformeerde jeugd clubs. De voorzitter van het ouder bestuur, de heer J. N. Baalbergen. sprak een welkomstwoord. Hij deelde voorts mede dat er momen teel een 5-tal clubs in actie zijn. Er is een club voor meisjes beneden de 12 Jaar en voorts zijn er voor de oudere meisjes en jongens elk nog twee clubs. ZIJ mogen zich ln het bezit verheugen van een goed lelderskorps, aldus de heer Baalbergen, wat uiteraard voor het goed functioneren van dit belangrijke werk van grote betekenis is. In de vorm van een samenspraak wer den vervolgens de jaarverslagen uitge bracht. Fenny van Dalen las een opstel getiteld: „De ware en de valse herder". Door de leden van de oudere jongensclub werd een historisch stuk ten tonele ge voerd getiteld „Jeroen, de apostel van Kennemerland". Naar de overlevering wil, is de hoofdfiguur uit dit stuk. bis schop Jeroen, door de Noormannen te Noordwijk vermoord. Het stuk bleek door de jongens goed te zijn ingestudeerd en oogstte terecht dan ook veel bijval. Er werd na de pauze nog een tableau opge voerd en het verdere van de avond werd gevuld met voordrachten, schetsen en samenspraken. Aan het einde van de wel geslaagde avond sprak ds. B. Bouma een slotwoord.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 7