KRISJNA MENON RITMEESTERS een bekwaam intrigant Op 2 J Boedapest gedompeld in ellendige woningnood Forty Four Paardevlees wordt ook in ons land een luxe Nazorg B.L.O. lijdt aan te weinig medewerking Gouden sleutels' openen (vaak) gesloten deuren "iskm 27 ct DONDERDAG 18 APRIL 1957 Lang praten.... Slim afwachten ilechte verstandhouding met Nehroe bleek een fictie te zijn (Van een onzer redacteuren) [EERMALEN is de laatste tijd gesproken over een minder goede ver standhouding tussen de Indische premier Nehroe en zijn reizende OOI nbassadeur Krisjna Menon. Dit blijkt echter louter een fictie: Vengalil risjnan Krisjna Menon is benoemd tot minister van landsverdediging i het nieuwe Indische kabinet. De bekwame intrigant Menon heeft de pdracht gekregen, Nehroe's plaats in de bewapeningswedloop met Pa- ot istan in te nemen. Het is geen eenvoudige taak. Tot nu toe achtte Nehroe lechts zichzelf in staat haar op de juiste wijze te vervullen. Lek •Pititivi tdrukt; die hem tot de groti n brengt, zal vermoedelijk zijn N« mbulante bezigheden stoppen. Minder kwijls zullen nu zijn striemende woor- T0 m door de vergaderzaal van de assem- jj'j, lée der Verenigde Naties klinken. Zijn icheid, "wordt ongetwijfeld door veel Igevaardigden met vreugde begroet. 'ijl Menon zich steeds voor voorvechter van nobele be- .nseien. bleek zijn optreden telkens op- lbbe|èuw dat van een willekeurig intrigant. Zo schrijft de Amerikaanse journa list Roscoe Drummond, dat Krisjna Menon voorstemde, toen in de Ver enigde Naties het voorstel ter tafel kwam, om een troepenmacht naar Egypte te sturen. „Er zijn echter be wijzen." aldus Drummond, „dat Me non zijn uiterste best deed, Egypte er toe te bewegen, de troepen niet toe te laten." Toen de kwestie Algerije ter sprake kwam in de Algemene Vergadering der V.N. en werd gestemd over het al dan niet plaatsen van deze zaak op de agenda van de Assemblee, stem de Menon vóór. De Franse delegatie Le'llZ verliet verontwaardigd de vergade ring; de Indiër was de eerste, om te verklaren, dat het waarlijk niet de bedoeling van zijn land was. Frank rijk te beledigen of zich in binnen landse aangelegenheden te mengen, gt x Dat er anderzijds ook waardering be- het werk van de Indische ge- eerde, bleek uit de opmerking, die de ierlander dr. M. Bos, first officer bij V.N., dezer dagen maakte tijdens een ing in Den Haag. Krisjna Menon, een n met een zwakke gezondheid, maakte de tijd, dat hij India vertegenwoor- Be a Good Sport Zeer vrij vertuid Kies een goed sportjasje, één uit de nieuwe internationale collectie van FORTY FOUR Glenkirk en Ivy League Style ven gebieden gaf hij advies op gebied van mijnwetgeving. Vooral op dit laatste teVrein hebben veel landen van zijn enor- kennis gebruik gemaakt. Indian League Krisjna Menon is de zoo Zuidindisch jurist. Op zijn tigste jaar kreeg hij de gelegenheid, in Engeland te studeren. Met grote ijver ging hij zich toeleggen op eco nomie. rechten, sociologie en geschie denis. Hij werd advocaat en onbezol- Radioprogramma Fel reageren.... digd secretaris vsn de Indian League, de beweging, die in Groot-Britannië de strijd voor India's onafhankelijk heid voerde. Uit die tijd dateren de eerste redevoeringen en artikelen van de felle geleerde. Hij sprak op bij eenkomsten en in Hyde Park. Via de Labour trachtte hij lid van het Britse Lagerhuis te worden. Het was de Labourleiding zelf, die dit voorkwam. Eerst in 1947 kreeg Krisjna Menon zijn kans. Premier Nehroe benoemde hem tot rste Hoge Commissaris in Londen. In het prachtige India House reserveerde hij slechts één kamer voor zich en zijn 'onderlijke leefwijze veranderde niet. Hij vegetariër, rookt niet en drinkt slechts grote hoeveelheden thee. In 1952 werd hij benoemd tot waarne mend vertegenwoordiger bij de V.N. Hij bestreed en overwon in korte tijd de leidster der Indische delegatie, een zus- van Pandit Nehroe. en nam het heft handen. Langste rede Talloze malen heeft Menon het stand punt van neutraal Indiia verdedigd. Hij hield de langste rede; ooit in de Assem- bi ée van de V.N. gehouden. Zeven uur en drie kwartier (verdeeld over twee dagen) sprak hij over de kwestie-Kasjmir. De vorige rekord'houder. de Pakistaanse mi nister van buitenlandse zaken Sir Mo hammed Zafroellah Khan, sprak over hetzelfde onderwerp zes uur en drie kwartier, verdeeld over drie dagen. Na zijn betoog moest Menon overvallen door een flauwte de vergaderzaal wor den uitgedragen. Welke koers Menon als minister van landsverdediging zal varen is dc vraag Veel aandacht wordt vooral in ver band met de kwestie-Kasjmir besteed aan de bewapening en de training van het leger. Menon zal zijn wapens met evenveel vreugde ontvangen van z\jn Russische als van zün Amerikaanse vrien den. Hü zal trachten een onafhankelijk, krachtig leger op te bouwen. Men hoeft er niet op te rekenen, dat Klsjna Menon zich zal aansluiten by de Zuid-Oost- Aziatische Vcrdrags Organisatie. Nog niet zo lang geleden verklaarde hij In de po litieke commissie van de Algemene Ver gadering der V.N., dat het oprichten var de ZOAVO niet meer is dan een poging inbreuk te doen op India's soevereiniteit NIEUWE EXECUTIES /"NPNIEUW zijn twee Hongaren ge- executeerd wegens wat radio- Bocdapest noemde „hun aandeel in de contra-revolutie". Hiermee is het aantal officieel bekend gemaakte executies tot achtentwintig gestegen. De ellendige toestand, waarin de be volking van Boedapest verkeert, wordt schril geïllustreerd door een bericht in een communistisch blad, dat een kind in een huis door ratten is gedood. „Verschil lende kinderen zijn feeds door ratten ge beten, maar meestal hebben zij er geen blijvende schade van ondervonden", wordt aan dit bericht toegevoegd. In ander huis in de Hongaarse hoofdstad zijn drie personen door gas verstikking om het leven gekomen. Het huis Hangt aan de en tuinb.meded; 12.50 Gram; 13.00 m; 13.25 Metropo- >rk; <15.00—15.25 i Morgengebed er 8.00 Nws en weerber; 8.15 Gr ding plechtigheden; 8.30 Metter ïn Paaszaterdag; 9.45 Gram; euters, 10.15 Gram; 10.30 Ber no; 19.09 Nw Lichfljakcn c; I Pari overz; 18.40 Zaï Radio Filh ork; 20.10 overz; 11.30 Oude Paasmu; 12.30 Land- en tuinb medec 13.00 Nws; 13.15 VARA-Vari nuz; 13.45 Sportpraatjc; 14.( 18.45 Regeringsuiz: het Atlantisch Pact; rt. VPRO: 19.30 Pas- Dea Haag Groenmarkt 24 Amsterdam Leidsestraat 7 Rotterdam Stadhuisplein 28 kl. t: Allegi [Canone in Diap Presto; Rias Symphonie Orki 5.1.v. Ferenc Frlscay. II. Henri Duparc; Elcgl< Adagio. Finhle, Symphonie dc NWDR Har d kind. NTS: 20.01 Kleurwijziging zomerzegels In afwijking van wat eerder was be paald zullen de zomerpostzegels 1957 de volgende kleuren hebben: zegel van 4 et en 3 cent toeslag: blauw; 6 en 4 cent; paars; 7 en 5 cent: rood; 10 en 8 cent: groen; 30 en 8 cent: 6epta. De provinciale raad van Oost-B.orneo heeft besloten tot nationalisatie van dc Nederlandse Oost-Borneo Electricitéitmij voor 6 miljoen roepiah. (Van onze sociale redacteur) De paardenslagers in ons land dreigen in de grootste moeilijkheden te komen. Ten gevolge van het constateren van drie gevallen van kwade droes is de import van slachtpaardcn uit Joegoslavië en Roemenië stopgezet. Zoals de situatie op het ogenblik is, kan niet verwacht wor den dat te eniger tijd dit verbod zal wor den opgeheven. De veterinaire dienst beschikt namelijk niet over een afdoende controlcmethodc hij import, om gevallen van kwade droes t« weren. Daar de genoemde landen verreweg de belangrijkste exporteurs van slachtpaar- den zijn. is deze maatregel voor de paar- deitslagers funest. Gistermiddag is een bespreking gehouden te Utrecht tussen afgevaardigden van de paardenslagers en de veterinaire dienst om de gevolgen van de importstop te bespreken. Vanzelfsprekend heeft gisteren deze kwestie ook de gemoederen bezig gehou den in de openbare zitting van het pro- duktschap voor vee en vlees. Het pro- duktschap achtte het evenwel onjuist maatregelen te nemen tegen export van paarden. Ten gevolge van de importstop verwacht men, dat de paardenprijs zal stijgen zodat met 'name de Franse prijs voor de paardenvel-kopers niet meer aantrekkelijker zal zijn en dus automa tisch de export van paarden wordt te gengegaan. Overigens is er aan deze ontwikkeling niet veel te doen. Het is nu eenmaal een feit, dat door de voortgaande chanisatie in de landbouw het paard steeds meer verdrongen wordt en hier van dus ook de paardenslager de ge volgen ondervindt. In andere Europese landen is het paardevlees al beslist n meer een volksvoedsel te noemen. O in Nederland gaat het de kant uit, dat paardevlees een luxe wordt. overvol. Volgens de communistische pers as hier sprake Van een „ongeluk''. Volgens radio Boedapest heeft Arpad Szakasits. een voormalig president van Hongarije en leider vande vroegere sociaal-democratische partij, verklaard, dat hij de onderdrukking van de „contra revolutie" vaai vorig jaar goedkeurt. „De paleispost voor de jeugd" Onder redactie van P. de Zeeuw J. 1 J. Nowee is bij de Amsterdamse geverij „De Branding" „De Paleispost de jeugd" verschenen. Deze aantrek kelijke uitgave, waarin Hella S. Haasse, David Wijnbeek, C. C. Geertsema, Ca roline Euwe, Mary Joy Aukes en Ernst Crone bijdragen hebben geschreven, telt allerlei aardigs over de leden het koninklijk huis. Onder meer vindt men artikelen over Koninginnedag 1957, Het valt niet mee om Koningin te z ..Onze oudste Prinses", „In de stilte mijn teruggetrokken bestaan", „De Prins in Afrika", „De jongste bewoonsters t het witte paleis" en „Coocoo Tubman Bankie King's bezoek aan Nederland" nog wat kleine bijdragen, die tesamem leuk geheel vormen. CHK. NEDERLAND LAAT VERSTEK GAAN Van een onzer verslaggevers) VAN HOE GROOT BELANG de nazorg bij het B.L.O. is, werd weer eens duidelijk gemaakt op de gisteren te Utrecht gehouden jaarver gadering van het Prot. Chr. nazorgverband, dat zijn zetel in Rotterdam heeft. Vrijwel alle Prot.-Chr. B.L.O.-scholen in Nederland zijn lid van het P.C.N.V. en de bundeling van het wei-k in provinciale en regionale stichtingen gaat steeds voort. Een handicap is echter, dat de omvang van de overheidssubsidie nog steeds niet bekend is. wat de aanstelling van sociaal-pedagogen voor de verschillende districten remt. rzitter. drs. R. Hilvi .rd, kom in zijm i weinig r ichten, toch ine van vrijwillige ki imoRclijk kunnen worden gemist. Leerlingen, die de BLO-school verla- :n, moeten hun plaats in de maatschappij inden en daarbij ls meer hulp nodig dan die van de ambtenaar of de sociaal pedagoog. die een plaats tracht te vinden mor de pupillen, die zo goed als zij kun- ïen een vak hebben geleerd. Toch blijkt dan. dat telkens grote weer standen moeten worden overwonnen, wan- leer het om pupillen met een geestelijk tekort gaat. Dan is men liever „niet thuis". Ronduit noemde de voorzitter zulk een houding onchristelijk, want ook de gees- tel\jk gehandicapte is beelddrager Gods n dus volwaardig mens Men is er trots op. dal in het P.C.N.V. er schillende, kerken samenwerken maar hoe houdt hel christp'iik vo'k'rieel zich dan ten opzichte van he' zo b'oodnodige Werkplaatsen Nu de sociaal-pedagogische zorg ster ker doorwerkt, wordt in vele plaatsen des lands ook de behoefte gevoeld om tot oprichting van een werkplaats voor gees telijk zeer tekortkomenden, die niet in loondienst kunnen werken, te komen. Ter vergadering werden de mogelijk heden hiertoe besproken. Kan een ge meente de oprichting van een werkplaats niet financieren, dan kan men wellicht tot samenwerking met „de andere zuilen" komen of de betrokkenen onderbrengen zijn „beschutte werkplaatsen" van Soc. Zaken. Zowel in Rotterdam ais in Den Taag s nu een sociaal-pedagoog voor de na- :org aangesteld en de stichting Rijnstreek n Zuid-Holland is ook bezig met het aanstellen van zulk een functionnaris. Zuid-Holland telt als dichtstbevolkte provincie niet minder dan 19 dagscholen >or prot. chr. BLO. De vergadering nam afscheid van de bestuursleden mevrouw K. van Schuppen- Kamsteeg te Veenendaal en de heer J. W. Barnard te Katwijk, die zich wegens drukke werkzaamheden niet herkiesbaar stelden. In hun plaats werden gekozen de heren ds. L. J. Goede, Geref. predi kant te Aalten en W. de Jong, arts te Utrecht. In de middag besprak men voorts het onderwerp „de verhouding tussen de maatschappelijke en de pedagogische aspecten bij de BLO-nazorg", dat werd in geleid door de heer N. Y. Vlietstna, hoofd inspecteur van het BLO. WERELDTENTOONSTELLING Aan Hollandse afdeling werken 125 man Op de Nederlandse afdeling van de wereldtentoonstelling te Brussel werken op het ogenblik 125 man, waarvan 50 Ne derlanders, aan het grondwerk en de op trekken- Het paviljoen, dat een algemeen oriënterende inzending over Nederland en de rijksdelen overzee zal bevatten, komt nu onderdak. Over enkele weken begint de bouw van het Philips-paviljoen. De vereniging de Nederlandse Bloemis terij zal vóór de opening (17 april) voor 25.000 perkplanten zorgen en het Centraal Bloembollencomité voor honderdduizend bloembollen. Hotelbrand in Leersum moedelijk door kortsluiting brak ochtend om kwart voor negen brand uit in een dienstbodenkamer op de boven verdieping. Er deden zien geen persoon lijke ongelukken voor. De directe schade bedraagt echter tien duizenden guldens, 'de bedrijfsschade zeker niet minder. Promotie i der Voorde, gcb. (Van een onzer verslaggevers) HET MOET tijdens de paasdrukte van het vorige jaar gebeurd zijn, dat twee Ameri kanen, die enkele dagen in Nederland hadden gelogeerd, een hotelkamer in Kopenhagen wil den bespreken. Zij hadden al voor een kleine honderd gulden vertelefoneerd, maar veel re sultaat had het niet opgeleverd. Totde portier van hun (zeer gerenommeer de (hotel) hier erachter kwam. Het kostte één telefoontje met een coTle- ga in de Deense hoofd stad, drie uur wachten en toen nog een telefoontje om te horen of de mis sie geslaagd was. De Amerikanen konden ver trekken: er waren voor hen kamers geboekt in een der beste Kopen- haagse hotels. Dat hoorden wc gister middag van onze tafel buurman. lid van „De gouden sleutels", een ex clusief gezelschap van portiere van eerste klasse hotels in ons land. Deze heren waren, met hun dames op uitnodiging van 'directeur H. W. Roozen, een bezoek komen bren gen aan de Linnaeuehof in Bennebroek.. die eich in een overvloedige zon inderdaad al6 Europa'6 mooiste tuin voordeed. Van „De gouden sleu tels" kunnen alleen zij lid worden, die portier zijn van een werkelijk eerste klasse hotel, min stens drie vreemde talen tal andere strenge eisen voldoen.' In on6 land zijn nog slechts een dertigtal leden toegelaten. De vereniging 16 aan gesloten bij de Union Europèenne des portiers des grands hotels, die haar hoofdzetel in Parijs heeft en ongeveer 200P leden heeft, die elkaar voor het grootste deel pereoonlijk kennen. Het is dus niet alleen een in teunationale belangenver eniging, maar ook eer internationale vrienden kring, die het toerisme wil dienen cn door o.m. uitwisseling jonge krach ten grondig wil opleiden. De Europese Unie bestaat al 26 jaar. Wat lang6 de officiële kanalen niet bereikt kan Worden, doen deze heren voor hun klanten. Geen wonder, dat zij gerespec teerd en in ere gehouden worden door allerlei or ganisaties, die het belang van een vereniging als deze, terdege inzien zullen zij op uitnodiging van het bestuur vai wereldtentoonstelling het volgend jaar de expositie zien, voordat „men" deze ziet. Dan weten de por tiers, wat zij hun klan ten adviseren! Taxichauffeurs, v. den van deze mei hadden afgevaardigden naar de Linnaeushof gis teren per taxi van en naar Rotterdam, Den Haag en Amsterdam ge- Nieuw i6 nog, dat ook de filmindustrie interesse heeft getoond voor dit merkwaardige gezelschap. In oktober zal in ons land de première gaan van een Franse film. „.L'homme aux clefs d'ors" (De man met de gouden sleutels), gemaakt adviezen en 6tcun leden van de unie. 'n nieuw succes van Ritmeester Extra-fors model Zó branden bezoek gebracht aan twee tehuizen voor bejaarden, Oud Sitio in Doorn en Braamhage in Soest. Oud Sitio is het tehuis van de vereniging Pro Senectute, waarvan de Koningin be schermvrouwe is. De Koningin bekeek het onlangs gereed gekomen nieuwe gedeelte en onderhield zich met en kele bejaarde patiënten. Temidden van de bewoners gebruikte zij in de conversatiezaal de koffie. (Zie foto). Gisteravond woonde de Koningin met prinses Marijke in de Hervormde kerk aan de Wakkerstraat te Amster dam een wijdingsavond bij. waar het Paasspel „De kinderen van Jeruza lem" werd opgevoerd. Kort voor het eind is de Koningin, die vrijwel on opgemerkt bleef, vertrokken. PARAAT '57 Straaljager en tank op tentoonstelling (Van één onzer redacteuren) De mobile leger- en lucbtmachttentoon- stelling „Paraat '57", die vrijdag 26 april in Utrecht haar reis door Nederland be gint en in zeven gemeenten te bezichtigen zal zijn is groter van omvang dan de expositie, die de afdeling pereoneelspubli- dteit van het ministerie van oorlog vorig jaar organiseerde. In Utrecht wordt de tentoonstelling in gericht in het Jaarbeursgebouw en zal daar een oppervlakte van 1200 vierkante meter in beslag nemen, benevens het grote parkeerterrein van de N.V. Steen kolen- en handelsvereniging aan de Ma- riaplaats. Het doel van de tentoonstelling is gelijk aan dat van de ouderdagen en jeugdda- gen, nl, de krijgsmacht dichter bij het Nederlandse volk te brengen en daarom zal het de bezoeker zijn toegestaan ver scheidene spectaculaire wapens van zeer dichtfbij te bekijken, zoals een zware tank van 50 ton en een straaljachtvliegtuig, dat bij de Koninklijke Luchtmacht in ge bruik is. Ook komt er een filmzaaltje, waarin steeds een uur lang, militaire films zul len worden vertoond. Op de avond van de opening zal het Trompetterkorps van de cavalerie een taptoe geven. Behalve in Utrecht komt de tentoon stelling nog In Middelburg, in Rotterdam, zoals gezegd. :n Sittard, Hoorn, Meppel en Apeldoorn. J. C. Molenaar, referendaris ter ge meentesecretarie van Amsterdam, is per 1 mei benoemd tot burgemeester van Wervershoof. Hij is 42 jaar en r.k.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 5