c C+tRISTFLIJK n Waarom zijn we op aarde? Het eindexamen is een noodzakelijk goed Puzzel mee Organisten protesteren tegen beleid hoofdbestuur N.O.V. Knap öp die kale schuur met Ceta-Bever Buitenbiits DE RADIO Een dromer op pad Accoord I Accoord II Krachtproef 2 Kritische r.k. stemmen Het overzicht „Uit eigen land" dat iedere veertien dagen in De Protestant, orgaan van de Evan gelische Maatschappij, staat, is altijd interessant (evenals trou- ^OALS bekend is Juidt de eerste vraag in de Roomse catechis mus: „Waartoe zijn wij op aar de?" en het antwoord is dan: „Om God te dienen en daardoor hier en hiernamaals gelukkig te zijn". Dit laatste heeft in de R.K. ge- loofsonderrichting het zwaarste accent, echter niet met instem ming van de enige jaren geleden van de Ned. Hervormde tot de R.K. Kerk overgegane dr. Corne lia de Vogel. Zij toch schrijft naar aanleiding hiervan in een der jongste uitga ven van het Geert Groote-genoot- schap: Iedereen vindt dit volkomen in orde. En is dat dan niet waar? zal men vragen. En is het soms niet bijbels? Onze Heer Jezus Christus spreekt toch dikwijls van het eeuwige loon, en Paulus ziet toch het leven als een renbaan, waarin wij onze uiterste krachten hebben in te spannen om de prijs die be staat in de eeuwige zaligheid te behalen? Dan moeten toch de priesters de mensen er van over tuigen. dat het gaat om een zeer kostbaar goed, dat alleszins waard is dat men er de gevraagde prijs een deugdzaam leven voor betaalt?" - Het suikerklontje atwoordt d krachtig „En laat ik nu maar eens ronduit zeggen wat ik van dit alles denk. Ik wilde dat men de kindertjes niet leerde, dat wij op aarde zijn om in de hemel te komen, of om Selukkig te zijn of te worden. En at men dit aan de volwassenen i jeval niet a" voorhield. Ik wilde dus dat men niet begon met de brave lieden een suiker klontje voor te houden en aldus te speculeren op hun ongetwijfeld aanwezige lagere instincten. Ik wilde dat men hun eenvoudig zei waar het om gaat: dat God er is en dat dit een alles-overstralende heerlijkheid betekent. En dat de ze God. wiens naam alleen ons kan doen sidderen van vreugde, ons liefheeft en tot ons is geko men. Ik voor mij ben overtuigd dat het geloofsleven van de Katho lieken er bij zou winnen wanneer men dat hele complex van be schouwingen eens liet varen; wan neer men werkelijk eens begon met God en niet met het suiker klontje; wanneer men in zijn le ven eens beheerst was door de ge dachte aan Hem, aan Zijn wil en Zijn tegenwoordigheid, -in plaats van de gedachte dat men wil en moet streven naar zijn „eind doel", d.i. de zaligheid Laat men niet vergeten dat die hele Benadering van „het mense lijk handelen streeft altijd naar een doel enz." niet afkomstig Is van Christus en de H. Schrift, maar van de filosoof Arlstoteles, die ten slotte lang niet de meest religieuze, de meest idealistische, de hoogst gestemde onder de Griekse filosofen was." En de boeman DAT men in het R.K. godsdienst onderwijs evenwel niet alleen met suikerklontjes werkt, ook met de boeman, leert ons (o.a.) de volgende openhartige bekentenis, die wij vonden in Op voeding, Onderwijs, Gezondheids zorg, Katholiek Paedagogisch Tijdschrift van januari 1957: „Het is werkelijk voor sommi gen een grote vraag, of de waar de van het eigen Katholieke onder wijs werkelijk zo groot is. wan neer geconstateerd moet worden, dat juist dit Katholieke onderwijs nog altijd kinderen* bang maakt voor God. Wij waarschuwen te recht voor scholen, waar de kinde ren niets verteld wordt over God. Maar er past óók een waarschu wing ten aanzien van scholen waar de kinderen wordt verteld dat godsdienstig leven betekent: „iets wat je graag doet niet doen en iets wat Je niet graag doet wél doen (1956!)". Tot op de dag van vandaag worden de kinderen van de laagste klassen bang gemaakt voor de hel, de doodzonde en voor God zelf, die dit alles zo heeft ge wild. De boeman, zo zegt De Pro testant, is nu eenmaal de nood zakelijke pendant of tegenhan ger van het suikerklontje, en het gehele van eudaemonisme en moralisme doortrokken R.K. systeem is in zyn paedagogiek zonder beide niet denkbaar. Vergadering leraren chr. v.h.m.o. (Van redacteuren) Afschaffing van het eindexamen b\) het middelbaar onderwijs zou funest zijn, aldus de conclusie van de heer G. A. Jansen uit Delft, die over dit onder werp een inleiding hield in de gisteren te Utrecht gehouden vergadering van de Vereniging van leraren bij het christelijk v.h.m.o. Methode en inhoud van dit examep zijn geen onveranderlijke grootheden en het bestuur van C.G.M.O. zegde dan ook de instelling van een studiecommissie toe, die zich moet bezinnen op mogelijke rationalisering van het eindexamen, in nauw contact overigens met een commissie van het Christelijk Paedagogisch Studiecentrum. Advertentie Wéér dat schroeiend, brandend maagzuur. Tijd foor 'n paar Renniaat Wéér een avond bedorven waarvan ze zich zoveel hadden voorgesteld, bij de eerste hap eten al viel "t verkeerd. Zuur. branden voor en na. En niet te stillen Totdat een paar Rennies 'edding brach ten. Onmiddellijk! 'n Wonder die Ren nies U gebruikt ze toch ook? In iedere apotheek en drogisterij verkoopt men U Rennies gra^g. HORIZONTAAL: Oude dame. 9 Zuil, 10 zinslld. 13 Soort gebak, tstleden, 6 Familie- 15 Drank. 17 Broedplat Openen, 19 Koel. 20 Eed. 22 R.t., 23 Snood, VERTIKAAL: 1 Leep, 2 Ev En. 6 Ulevel, 7 Rat, 9 Geme Soort, 15 IJs. 17 Pet. 18 Neon, 3 Gelag, 5 n, 10 Al. 13 21 Do. 23 Si. Er is over het eindexamen en vooral tégen het eindexamen gesproken en geschreven. Men kan niet anders dan groot respect hebben voor de levens beschouwing, die het eindexamen afge schaft wil zien. omdat daardoor de zelfstandige studiezin der leerlingen gestimuleerd zou worden, aldus de heer Jansen. Niettemin kan deze opti mistische visie op de mens niet de onze zijn. Wie vanuit de Bijbel enige zelfkennis en daardoor enige mensen kennis heeft opgedaan, weet. dat noch de oudere noch de jongere men6 zonder de ..zweep", de niet aflatende drang van een beloning, van een doel of van het gebod kan. Zo gezien is het eindexamen geen noodzakelijk kwaad, doch een noodza kelijk goed. Van hieruit zijn praktische opmerkingen te maken. Wij vermelden er enkele. Het eindexamen vraagt offers: van de leerling vanzelfsprekend, van de leraar, die elk jaar weer opnieuw met zijn leerlingen het eindexamen mee doet, van de ouders, die bijvoorbeeld wat minder naar de radio moeten luisteren, omdat hun kinderen in de examenperiode meer werk verzetten dan heel wat vaders in hun werkkring. Bij het „jaarlijks terugkerende na tuurgebeuren. dat eindexamen heet", hebben de maatschappij en de univer siteit uiteraard groot belang. Het be drijfsleven interesseert zich minder voor de verworven kennis van Frans of geschiedenis, maar meer voor de in het einddiploma gelegen garantie, dat de kandidaat in staat is opdrach ten op enig niveau te volvoeren. Op twee nadelige zijden van de hui dige eindexamenpraktijk ging de heer Jansen in: vooral op grote lycea, waar soms vijf soorten examens worden afgenomen, kost alles te veel tijd ten Apartheid ook voor Zuidafrikaanse verpleegsters Volgens het Zuidafrikaanse dagblad Johannesburg Star zal krachtens een wetsvoorstel op de ziekenverpleging de raad voor de ziekenverpleging (controlerend orgaan voor het ver plegend beroep) alleen uit blanken bestaan. Iemand, die een blanke ver pleegster onder een niet-blanke stelt in een verpleeginrichting, is straf baar met boeten van 2000 gulden of meer. Dit is dit jaar de vierde poging van de regering om de apartheid in het maatschappelijke leven in te voe- Bijbels woordenboek, onder redac-j tie van dr. A. van den Born e.a. Naar aanleiding van een door het hoofdbestuur van de Nederlandse Uitgave van J. J. Romen Zo- Organistenvereniging aan minister Cals gericht adres, waarin geprotesteerd wordt tegen de benoeming van dr. H. L. Oussoren te Wassenaar tot rijks orgeladviseur, hebben achttien organisten een contra-adres aan de minister Boek VAN DL DAG Roermond en Maaaeyk. Af levering 4. Deze vierde aflevering van de tweede druk zou de laatste zijn. Het bleek on mogelijk de stof in vier delen te com primeren en nu komt er dus nog een vijfde deel, waarmee de totale omvang van dit boek tot ongeveer 926 blz. zal oplopen. Het is een rooms-kathollek bi- bliologisch naslagwerk van uitnemend gehalte, dat geïnteresseerde theologen op de hoogte brengt van de huidig* stand der r.k. bijbelwetenschap. F 10.7a per aflevering moet Romen wel vragen m igoed uitgevoer- gezonden. In dit adres distanciëren de organisten zich'van de houding van het hoofdbestuur, o.m. omdat de leden van de N.O.V. niet zijn geraadpleegd. Men betoogt, dat het hoofdbestuur bij herhaling eigenmachtig optreedt in nationale orgelaangelegenheden, waardoor de naam van de N.O.V. ten zeerste wordt geschaad. De 18 organisten achten het voorts onwelgevoegelijk, dat het hoofdbestuur met het zenden van een adres niet heeft gewacht totdat de minister heeft geantwoord op vragen uit de Tweede Kamer inzake het orgel- beleid. Tot de ondertekenaars behoren o.m. George Stam, oud-voorzitter van de N.O.V., Adriaan Engels. Lambert Emé, Klaas Bolt, Han Hoogewoud, Willem Hulsmann en Piet van den Kerkhoff. Advertentie is gebrek wege. Het gevaar is groot, dat het eind examen gebruikt wordt nis boeman. Dat gevaar wordt vaak door tegenstanders aangevoerd. Nu dreigen domme moeders wel met: „Pas op hoor, als vader thuiskomtNiet temin hoort men geen stemmen tot afschaffing van het vaderschap. Maar inderdaad, zo zeide de heer Jansen mag de leraar niet werken met angst aanjagende visioenen; dat is veelal teken van onmacht of gemak zucht. Beroepitifiswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Halle (toez.): A. v. d. Hey te Druten; te Rinsuma geest: G. D. J Dingeman, kand. te Delft. Benoemd tot dir. van Kmderzorg in Noordholland: J. O. Norel te Bever wijk; tot hulppred. te Yerseke: kand. N. de Zwart te Nijehaske. Aangenomen naar Brugge (België) (toez.): Th. H. L. Beeroitik te Ouden hoorn. Bedankt voor De Bilt-O.: W. de Bruyn te Ermelo; voor de benoeming tot geestelijke verzorger van 'het zieken huis te Zwolle: M. N. W. Smit te 's-Gra- venhage. GEREF. KERKETN Beroepen te Rotterdam-Kralingen: E. Pijlman te Bandung (bij accl.); te Am sterdam (vak. P. A. Veenhuizen): dr. A G Luiks te Diever (bij accl.). Tweetal te Rotterdam-C.: H. van Benthem .te Wieringerwerf en F. Vroon te Groningen: te Hardeniberg (vak. J. van Reven): J. Banga te VleutenDe Meern en J. van Tuinen te Sehettens (Fr.). CHR. GEREF. KERKEN VRIJE EVANG. GEMEENTEN Aangenomen naar Veendam: G. v. In Uwe handen „En Jezus riep met luider stem: Vader, in Uwe handen beveel ik Mijn geest En toen Hij dat ge zegd had gaf Hij den geest." Hoe kunt ge nu nog treuren, mens? Hoe kunt ge nu nog spre ken over de verschrikking van de dood? Jezus, de mens Jezus, gaat sterven maar in Zijn sterven een woord voor ■Van daag geeft Hij zich over in de han den van Zijn Vader. En is men ergens veiliger dan in Gods Va derhanden? Ligt in dit laatste kruiswoord niet al de zekerheid van Pasen, van de opstanding? Ga nu maar heen. Laat het kruis achter u. En in uw hart mag het stille zijn. Ge zijt getuige geweest van een drama maar niet de man van smarten was de dra matische figuurdat waren wij, u en ik, de met zonden be laden mensheid. Als ge wilt we nen, weent dan over uzelf. Maar het hoeft niet God heeft uw leven, uw lot in Zijn handen ge nomen. Hij zal u dragen over de vallei des doods, zoals Hij Zijn Zoon weer tot zich genomen heeft in heerlijkheid. Ga maar heen want het is reeds Pasen aan de voet van het kruis. COMMENTAAR Europe no. 1 Radio Europe no 1 is onder de Europese oJJ-. jf, reclamezenders één der jongste, een der sterkste en een der merkwaardigste. Het in Saarland gevestigde station onder scheidt zich van de andere nu niet door cultuurverheffende program ma's zouden we dat moeten verwachten van dergelijke omroe pen? maar wel door een min der storende indeling van de re clametekst, en door een grote ac tiviteit op charitatief gebied. Voorts hebben we de stellige indruk .dat leidende geesten zich bijzonder be ijveren voor de Frans-Duitse toe nadering. Dat is in kort bestek al heel wat. Wie het horen wil: 1648 m meestal met weinig storing van het station, dat officieel recht heeft op deze golflengte! Voor altijd Pilatus Gisteravond wensten we, dat in elk Neder lands gezin een .televi sietoestel stond. Niet om het indrukwekken de spel van Joris Diels de rol van Pilatus, Televisie-experiment werd evangelisatie ALS inleiding op het Paasfeest Robin Hood op het scherm werd ge- no,- j.„„„l. „li,, bracht. TELE Visit noch om de knappe beeldvoering, waardoor de veelvuldige bewo genheid op de gezichten de toe schouwer in de ban van het ge beuren hield, maar om de bezin ning welke Jef Heydendael met zijn stuk „Voor altijd Pilatus" heeft wakker geroepen. Pilatus heeft om politieke rede nen Jezus laten kruisigen en aan grijpend is zijn wroeging als hij tijdens de aajdbeving en de duis ternis moet beseffen dat hij de Zoon van God heeft laten doden. Maar als na drie dagen het graf ledig is en de woedende Joden een aanhanger van Christus voor hem slepen, diens dood eisende staat opnieuw zijn positie als land voogd op het spel en hij besluit tot eenzelfde vonnis. Hiermee heeft de schrijver wil len aantonen, dat de mens uit zich zelf niets kan: Pilatus in zijn on geloof houdt vol dat het lichaam van Jezus is gestolen en heeft niets meer aan zijn wroeging, zon der Gods hulp blijft hij dezelfde. Een stuk, dat tot ernstige be zinning noopte. Meneer Kijkus zegt: „Recht ta het hart." heeft de B.B.C. deze week elke avond, met uitzondering van van daag, een serie spelen over de omwandelingen van Christus op aarde op het televisiescherm ge bracht. Deze spelen, naar het boek van Miss Joy Harington, waren reeds eerder uitgezonden in de kin deruurtjes van de Britse televisie. Dat was toen een gewaagd expe riment geweest. Maar in plaats van een stroom van brieven met kritiek ontving de B.B.C. vele verzoeken de uitzen dingen te herhalen en dan liefst op een tijd, dat iedereen in de gele genheid was ze te zien. De B.B.C. moest aan deze ver zoeken voldoen en duizenden in Engeland hebben deze week weer gekeken naar de Bijbelse verhalen, die op sobere maar indrukwekken de wijze werden uitgebeeld. Met het brengen van deze spelen „Jezus van Nazareth" heeft de B.B.C- belangrijk werk gedaan. Aanvankelijk durfde de religieuze sectie van de B.B C. deze spelen niet aan. En toen de kinderafdeling in febru ari de spelen aankondigde, brak er een vuurwerk van kritiek los van theologen en onderwijzers. Want in het spel van het Bijbelse verhaal zou de persoon van Jezus Christus im mers moeten worden uitgebeeld. Maar na de uitzending zweeg de kritiek. Zo eerbiedig, zo overtuigend was de uitzending geweest. En meer en meer werd in dit kin deruurtje gekeken naar deze Bijbelse geschiedenis, die eindigde met deze woorden: „En ziet, ik zal met u zijn" Alleen was het te betreuren, dat via het andere kanaal het verhaal van Maar de BUbelse altzendingen in het kinderuartje zijn Ingeslagen. Deze week heeft de BJB.C. de spelen her haald en hebben ook de groten er naar gekeken. Het experiment van de B.B.C. is een belangrijk stuk evangeli satie geworden. Dat is wel gebleken uit de toenemende vraag naar het boek van Joy Harington, waarnaar „Jezus van Nazareth" was geschreven. Laat in de avond om vijf over half twaalf is er over Hilversum II nog echte flamenco-zang te horen com pleet met zangers; dansers, gitaris ten en de jaleadores. Dit is een groepje medewerkers, dat op de achtergrond de kunstenaars door handgeklap en enthousiaste uit roepen tot grotere prestaties brengt Goede Vrijdag In de hierop volgende Beetho ven-cyclus van de A.V.R.O. (historische opnamen van Con certgebouworkest onder leiding van Willem Mengelberg) wor den de zevende en achtste sym fonie uitgevoerd. Aan Louis Armstrong de be kende Amerikaanse neger-trom pettist zal de V.A.R.A.-uitzen- ding (4 uur) Profiel van gewijd zijn. Men hoort opnamen van de trompettist, waarbij een toelichting zal worden gegeven. to Max Nord heeft voor de VARA een vertaling gemaakt van het oratorium Le rol David (Koning David) van Arthur Honegger. Deze symfonische psalm wordt 's avonds om negen uur uitgezonden en dat zal dan de eerste uitvoe ring van dit wem in het Neder lands zjjn. Dirigent is de Fransman Albert Wolff, die In de laatste ja ren ook Faust en Herodiade voor de VARA leidde. Verteller is Ko- van Dtjk. In zUn rubriek „Wij en de muziek" zal Rutger Schoute 's middags om 4.20 de uitvoering van Koning David inleiden cn toe lichten. Beethoven hét in 1801 gecompo- Via Hilversum I zendt de K.R.O. „Christus am Delberg" van Beethoven (20.05) Het enige oratorium dat Beet hoven schreef is „Christus op de olijfberg", een werk voor 3 solisten (sopraan, tenor en bas), koor en orkest. In 14 dagen tijds heeft 65 ik heb geen mannenzaken, antwóordde de heer Hoeve ernstig, voor de eerste maal za 1 ik nu vertellen wat er is met de vrouw die wij ver pleegd hebben. Daarna zul je zelf kunnen oorde len hoeveel er waar is van alles wat in het dorp gezegxi wordt. Uitvoerig vertelde hij hoe de Dromer de vrouw gevonden had en hoe zij door zijn vrouw ont vangen was. Langzaam en met druk sprak hij over de geboorte van het kind en over de zwak te van de vrouw die zo veel geleden had. Het arme kind, zei de boerin telkens en het was haar aan te zien dat zij hierbij aan haar eigen dochter dacht. Klaas Vorster toonde minder mededogen, hij blies een zware rookwolk naar de zoldering, tip te de as van zijn sigaar en zei: De wereld is slecht, maar jij zit met het ge val lelijk opgescheept. Even aarzelde de heer Hoeve, dodh hij be greep. dat het nu de tijd was voor doorbijten, langer om de zaak heen draaien was niet meer mogelijk. Hij voelde zweetdruppels aan zijn voorhoofd klevenhet was eon zwaarder karwei dan hij zich voorgesteld haden hij had het toch niet zo licht opgenomen. Voorzichtig de woorden zoekend vervolgde hij: Je noemde daareven de geruchten in het dorp., dat is natuurlijk zuivere kolder, maar één ding kan ik niet ontkennen., de vrouw is een oude kennis van mijik heb met haar ge ld jk school gegaan Jongen toch, zei de boerin. Klaas Vorster zweeg, maar de heer Hoeve zag hoe er een loerènde blik in zijn ogen kwam. Hierdoor liet hij zich echter niet afschrikken. Er was nu geen aarzeling meer in zijn optreden. Met kalme stem zei hij: Terwijl zij met de dood worstelde waren haar ouders op slechts enkele minuten afstand van haar, maar dat wisten wij toen nog niet. De boerin veerde op en levendig vroeg zij: Haar ouders op enkele minuten afstand Klaas Vorster antwoordde haar bestraffend: Haal je geen zotte dingen in je hoofd wat jij denkt is niet waar En als het toch waar w.as? vroeg de heer Hoeve. De boerin sprong op en met door tranen ver stikte stem vroeg zij: Is Janna bij jullieik heb het gevoeld ik was aldoor zo onrustigik ga met je mee.. ik wil mijn kind zienarm meisjemoet zij zo thuis komen? Jij gaat niet mee en van thuis komen is geen sprake, antwoordde Klaas Vorster hard. Het is mijn eigen kind Jij hebt geen kind meer.het is beter dat je naar de keuken gaat, ik zal deze zaak voor eens en voor altijd met Hoeve bespreken.... die vrouw kan niet bij hen blijvenzij moet te rug naar haar manze heeft ons al schande genoeg aangedaan. De boerin, die tot nu toe alles van haar man verdragen had werd opeens flink. Nu het om haar kind ging werd zij moedig. Zij trotseerde de wil die haar steeds geregeerd had. Ik ga mee, zei ze beslist. Klaas Vorster gooide zijn half opgerookte si gaar door het geopende raam naar buiten. De aderen langs zijn slapen liepen dik op en zijn handen balden zich tot vuisten. Jij gaat niet mee! bulderde hij, je hebt niets met die vrouw uit te staan. Toen zij Lom merrijk verliet sneed zij alle banden die ons aan haar bonden stuk. Door haar schuld zijn wij kinderloosvreemden zullen dit prachtige goed bezitten en dat is haar schuld... haar schuld, versta je goedhet is haar schuld. En toch ga ik, hield de boerin vol. Het gezicht van Klaas Vorster liep zo blauw aan dat de heer Hoeve voor een beroerte begon te vrezen. De man was angstwekkend om aan te zien, hij hapte naar adem en zijn grote lichaam trilde als een laat blad in de herfst wind. Zijn borst zwoegde alsof de innerlijke spanningen naar buiten dreigden te bersten en met de handen maaide hij zinloos door de lucht. Hij valt, stamelde de heer Hoeve terwij] hij opsprong om het wankelende lichaam op te vangen. Als een dronken man zwaaide Klaas Vorster heen en weer, doch eer de heer Hoeve kon toe grijpen tag hij hem neervallen in de stoel die achter hem stond. Wordt vervolgd) neerd. te Wenen. De symfonicus Beethoven heeft het in dit werk natuurlijk gewonnen van de belij der. De orkestinleiding bereidt niet voor op hetgeen er volgt. Het eigenlijke oratorium wordt ge opend door recitatief en aria van de vertolker der Christuspartij, die Beethoven niet aan een rustige en waardige bariton toebedeelde, maar aan een krachtige tenor, onder steund door het volle orkest. Daar door heeft het gebed, van Jezus op de Olijfberg iets dwingends gekre gen. In het geestelijk lijden zag Beethoven Christus toch altijd nog als de held. niet als de Man des Smarten. De sopraan heeft de partij van de engel, die volgens Luc 22-:43 Jezus versterkte. Een uitzonderlijke mooie partij is het geworden, waarbij Beethoven de engel ook beschouwende gedeelten laat zingen. De rol ran Petrus, die bij jde gevangenisneming het zwaard greep, is toebedeeld aan de baszanger. Elk dezer drie solo partijen heeft Beethoven een eigen karakter gegeven op een tekst van Huber, die het Bijbelverhaal wel wat aanvulde. In de koorge deelten maakt Beethoven gebruik van een engelenkoor, een koor vai}. discipelen en een koor van krijgslieden. De uitvoering staat vanavond o.l.v. Henk Spruit. V de andere zender wordt om half tien de cantate „Ich will den Krenzstab gerne tragen" voor solo, koor en kamerorkest gebracht. Uitvoerenden zijn David Holle- stelle. bariton, het Radiobarokkoor en het Barokkoor. ]~}E onderwijzers zijn geluk te wensen met het accoord over hun salaris- dat thans alsnog na lange be sprekingen is bereikt. Het opmer kelijke is, dat dit resultaat bereikt is en tijd waarin beperking het parool is. Een duidelijker bewijs dat herziening van de onderwijzerssalaris- n noodzakelijk was is niet te leveren. De verbetering in de salarissen van de onderwijzers zal moeten komen uit de belastingen. Daarbij zal de belas tingbetaler wijs doen, te overwegen dat een verbetering in de positie van de onderwijzer haar uitwerking zal vinden in een verbetering van het onderwijs. JN Duitsland is op nogal spectaculaire wijze gebleken van overeenstem ming tussen bondskanselier en de atoomgeleerden. Deze geleerden, die uit eigen wetenschap op de hoogte zijn van de verschrikkelijke mogelijk heden welke in de atomen schuilen, hadden, gevolg gevende aan de stem van hun geweten, uitdrukking ge geven aan hun diepe bezorgdheid. ZIJ keerden zich tegen de uitrusting van hun land met kernwapens. Aanvankelijk leek het, alsof de ver klaring van de geleerden de bonds kanselier weinig welkom was. Met te groter ijver betuigde de oppositie haar instemming. Na een bespreking blijkt dat kanselier en geleerden in feite dicht bij elkaar staan. De bezorgdheid is een gemeenschap pelijke. West-Duitsland zal zelf geen kernwapens vervaardigen en daarom zal op de geleerden geen beroep wor den gedaan. Wij prijzen de geleerden gelukkig, dat hun geweten is ontlast. Helaaj echter blijven de kernwapens zelf noodzakelijk, ook voor de verdediging West-Duitsland. Alleen geschiedt die vervaardiging nu elders en met behulp van andere geleerden DE moet de laatste tijd nogal eeni mededeling worden gedaan van ontsnapping van gevangenen. De» ontsnappingen spreken ons bijzonder toe wanneer het „bekende" gedetineer den betreft. Het aantal zelf echter schijnt vrij hoog te liggen. Ons kwam >re het cijfer duizend sinds 1 janu ari 1955, wat zou neerkomen op één per dag. Het aantal ontsnappingen wordt wel i verband gebracht met vernieuwin gen in het gevangeniswezen. Onmoge lijk lijkt ons dit niet. Daarmee is op zichzelf niets ten kwade gezegd van dt vernieuwingen zelf. De vraag kan wil rijzen, of het tijdstip van invoering er van bij het bestaande gebrek aan per> soneel juist gekozen is. Daarom ondergaat ons gevangenis wezen op dit ogenblik een kracht proef. Is onder de huidige omstandig heden bestendiging van het nieuw» regiem mogelijk? Moet daarvan, ge heel of ten dele, worden teruggeko men? Of kunnen er gelden worden vrijgemaakt voor een betere outillage van het gevangeniswezen, opdat, me! versterking van de veiligheid, het nieuwe regiem kan worden voort gezet? Uit die vrijgekomen gelden zullen vermoedelijk ook betere personeels voorzieningen bekostigd moeten wor den. Het nieuwe regiem vraagt niet alleen meer personeel; het stelt aan het personeel ook hoger eisen. De sa lariëring is thans vaak wel zeer aan de sobere kant. Dat er iets gedaan moet worden, li duidelijk. De zaak blijkt de bijzon dere belangstelling te genieten van dl minister. Naar ons oordeel terecht Het gaat om wezenlijke begrippen all straf en beveiliging, als recht en rechtszekerheid. De eerbied voor dei begrippen mag onder ons volk nle verloren gaan. s avonds de volledige Johannes Passion van Bach uit uitgevoerd door het Klein Omroepkoor en het Omroeporkest onder leiding van Roelof Krol. to Onder de titel „Christus is Opge- standen" zal de Muziekkring Obrecht onder leiding van Hans van den Hombergh zaterdagmor gen om half twaalf een program ma uitvoeren van oude Paasmuziek voor huisgezin en kerk. De radio in het buitenland op Goede Vrijdag Een korte, heftige inleiding roept onmiddellijk een atmosfeer van wreedheid op Het slot is een soort apotheose van orgel en orkest op twee thema's: het ene goddelijk, het andere mense lijk. Op dat ogenblik ziet de componist en bijgevolg dient ook de luisteraar zich in die gemoedstoestand te verplaatsen een reusachtig, schitterend kruis, dat steeds lichter wordt". Deze toelichting schreef de be kende Vlaamse toondichter Rene Barbier zelf op zUn muziek van de beroemde „Kruisweg" van Paul Claudel, dat om drie uur wordt uitgevoerd door het NJ.R.-symfo- nleorkest onder leiding van Da niël Sternefeld. De Nederlandse tekst is van A. v.d. Velde (Brus sel 324 m). 's Avonds om elf over tien brengt deze zender nog een interessant programma: Kermit Moore, de jonge Amerikaanse cellist en be kend musicoloog, houdt een le zing over de psychologie en de ge schiedenis van de Negro Spiritu als. Het muzikale gedeelte wordt verzorgd door de pianiste Marle- Louise Chalon. Het Franse programma van Brus sel (484 m) zendt 's middags om 2 uur een Duitse uitvoering van de Johannes Passion uit. Het op deze dag ook min; of meer stemmige Britse Light Programme (1500 m) brengt om negen uur John Stainer's The Chrusifixlon, een meditatie over het lijden van onze Veflosser. De Messias van Handel wordt om negen uur uitgevoerd in het nationale programma van Italië (457, 333 en 225 m.). Een klankbeeld ter gelegenheid va« het 500-jarig bestaan van de Hernhutters wordt om half vier uWreznnden vla Duitsland (309 m). TELEVISIE VANAVOND Rotterdamse televisiekijkers zullen vanavond in het N.C.R.V.-programma enkele kunstenaars uit hun eigen stad kunnen zier en tevens beelden van werxen van overleden kunstenaars. Het programma wordt besloten met een korte Leger des Heils-samenkomst (9.2010 uur) ProgramiT.a voor morgon (Voor radio- en televisiepro gramma zie men pag. 5).

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2