Jlicume £riJtsd)e ÜTmirant Gevangenis krijgt betere bewaking PHILIPS GROEIT UIT NEST Minister Samkalden over ontsnapping uit Scheveningen Senaat wil handhaving nieuwe beginselenwet Toeristen zullen op Paasdagen ons land overstromen Bondsrepubliek zal zelf geen kernwapens maken Ike teleurgesteld over Brits bezuinigingsplan Suezkanaal nog niet in de Veiligheidsraad DONDERDAG 18 APRIL 1957 Jrt BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tèl. 31441. ABONNEMENTEN: 7.50 per kwartaal; 2.55 per maand; 0-59 per week. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Directie: F DlEMEB Hoofdredacteur: Dr. E. DIE MER Chef-red.: H. W. J. EN S ERIN K CHRISTEL! JK-NATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Stantsastfch Is gbcbltf n mya bert In ttgfjeaspoct Achtendertigste jaargang No 10936 Veertien staties langs de Via Dolorosa ZIE PAGI1VA IS Deze mededelingen werden gistermid dag in de Eerste Kamer gedaan door de minister van justitie, de heer Samkalden. Hoewel hij zijn antwoordrede eerst vol gende week zal houden, vond de bewinds- het noodzakelijk nu reeds een ver klaring af te leggen over de ontvluch tingspoging van de „zwarte ruiter". Zijn mededelingen kondigde de minister aan als „voorlopig", daar het onderzoek naar de algemene omstandigheden die hebben geleid tot deze ontvluchting, nog in volle gang is. De minister van justitie is direct naar de Scheveningse strafgevangenis gegaan in antwoord te kunnen geven op de vraag of het gevangenispersoneel al of niet schuld draagt voor de ontvluchting, sou een ondraaglijke last voor het (Van onze parlementaire redacteur) ZOLANG HET gehele gebouwencomplex van de Scheveningse gevange nis, waarin verschillende inrichtingen zijn ondergebracht, gebruikt moet worden, zal er een efficiënte buitenbewaking voor het gehele com plex worden ingesteld. Ook zijn er maatregelen genomen voor de interne beveiliging van de verschillende gestichten, waarbij het psychopatisch asiel zal worden afgezonderd. Gisteren i£ er een zeer volledig onderzoek in alle gestichten van de gevangenis ingesteld of er gevangenen zijn, die over voorwerpen beschikken, welke beslist als contrabande beschouwd moeten worden. met de nieuwe Beginselenwet. De c.h.- woordvoerder prees evenals de andere afgevaardigden de voortvarendheid van minister Samkalden. Toch moeten naar zijn mening zulke ontsnappingen praktisch on mogelijk worden gemaakt. Er moet bijna 100V» zekerheid zijn dat herhaling niet kan voorkomen. De heer Cammelbeeck noemde de verklaring van mr. J. C. Maris hoogst ongelukkig. Maar er is geen en kele grond om van systeem te veranderen. „Voldoet de bewaking echter wel?" zo vroeg deze socialistische afgevaardigde. Deze vraag stelde uiteraard ook de heer Van Meeuwen (kath. v.). Was het juist deze misdadiger in een cel op te sluiten drie medegevangenen? Maar ook de k.v.p.-fractie zag vooralsnog geen reden om van de moderne richting in het ge vangeniswezen af te stappen. INTERNE „RAZZIA" IN GEVANGENIS (Van een onzer verslaggevers) Het voltallig personeel van de Scheve ningse strafgevangenis is gisteren gemo biliseerd om een onderzoek in te stellen hetgeen de gevangenen en de ver pleegden uit de psychopaten-afdeling in hun bezit hadden. Hoewel over de gang van zaken by dit groots opgezette onde zoek, waarvan gistermiddag minister pre mr. Samkalden reeds in de Eerste Kami sprak, niets bekend gemaakt wordt en o< de resultaten daarvan voor de buiten wacht geheim gehouden worden, kan den aangenomen, dat men zeer intensief te werk is gegaan. Geruime tijd geleden heeft men ook een dergelijk onderzoek doen plaats vinden. Toen bleek, dat de gevangenen allerlei verboden materialen (zelfs flessen jene ver) in hun bezit hadden. Het schijnt in de bedoeling te liggen in de toekomst op onverwachte tijden nogmaals een onder zoek in te stellen. Hoessein in radiorede: Binnenlands front wordt versterkt Koning Hoessein van Jordanië heeft gisteren in een „openhartig gesprek" via de radio zijn volk op de hoogte gebracht de toestand. Hij deed een felle aanval op de personen, die van buitenaf werden geïnspireerd en een wig trachten te drij- -tussen hem en de bevolking. „Het binnenlandse front in Jordanië zal wor den versterkt, zodat uw leger in zijn achterhoede beschermd is, bij het ver dedigen van het land, tegen een aanval an buitenaf," aldus de koning. Vanmorgen maakte een officiële woord voerder bekend, dat koning Hoessein het ontslag heeft aanvaard van generaal-ma- Ali Abu Noewar, de chef-staf van het Arabische legioen. Generaal-majoor All Hiyari is gisteravond bij koninklijk decreet benoemd tot zijn opvolger. personeel zün als dat antwoord lang zou uitblijven. Naar zijn mening treft het personeel geen blaam. „Deze uitspraak meen ik met gerustheid te kunnen doen", «o zeide de bewindsman Hij was het met vrijwel de gehele Eerste Kamer eens, dat we ons door deze ontspanningspoging niet uit het evenwicht moeten laten brengen. Deze ontvluchting is nog geen reden om al te stappen van de grondslagen van de nieuwe Beginselenwet. Maar de ontvluch ting van deze zware misdadiger vraagt 'toch wel bezinning op de vraag of wel aan hem de meest noodzakelijke aandacht besteed. Nog voor de ontsnapping van tndag j.l. heeft de minister opdracht ge- n onderzoek in te stellen naar de 'eiliging van de strafgestichten. ..Wat gebeurt is noopt tot het betrachten spoed in dit onderzoek", aldus minis- Samkalden. Probleem De ontsnapping noemde hij niet de an het nieuwe gevangenisstelsel, n de omstandigheid dat er in de cheveningse gevangenis verschillende urichtingen zijn ondergebracht. Deze in lichtingen hebben verschillende voorzie ningen gemeen. Daardoor ontstaat er con- Jtact tussen verschillende groepen van ge vangenen. En juist daardoor wordt een probleem voor de beveiliging geschapen. Uitvoerig heeft de bewindsman van justitie het verblijf van de „zwarte rui ter" in de verschillende gevangenissen geschetst. Van het Huis van Bewaring in Den Bosch is hij overgebracht naar d ■psychiatrische inrichting in Utrecht voc ■een „diepgaand psychiatrisch onderzoek' ■Na zijn veroordeling in eerste instantie it de geestestoestand van de gevangene teer verslechterd. Zo had hij permanente ■bewaking in zijn cel nodig. Daarna is hi; ^overgebracht naar de rijksinrichting vooi rankzinnigen in Hoensel Met instem- ling van alle bevoegde autoriteiten i! ie zwarte ruiter" daarna overgeplaats naar de centrale penitentaire inrichting te Scheveningen. Men vreesde een zeei sterke achteruitgang van zijn geestesver- mogens als hij in een cel zou zitten. De heren Van Bruggen (c.h.), Cammel beeck (soc.) en Van Meeuwen (kath. "aren allen van mening dat men deze ontvluchting niet in verband pioet zien Meer academici moeten worden opgeleid QP HET WERKTERREIN van Philli Gloeilampenfabrieken Is een storrr achtige ontwikkeling gaande met sterk toenemende afzetmogelijkheden bruiksartikelen dank z(j de groeiende wereldbevolking en de welvaart, vooral voor televisie. Voorts staat de toepassing van elektronica bij de industrie slechts in de kinderschoenen. Philips speelt hierbij een grote rol evenals bij auto matic. De vraag naar elektronenbuizen, halffabrikaten en diensten van Philips, aldus if. P. F. S. Otten heden op de jaar vergadering te Eindhoven. Philips zal zich sneller moeten uitbrei den om bij te blijven dan de groei var de Nederlandse economie. Het is niet be vreesd voor een tekort aan elektrische energie, welke deze ontwikkeling kunnen remmen, gezien de mogelijkheden van de kernenergie. De mogelijkheden van de Nederlandse kapitaalmarkt, waar een groeiende stand wordt ondervonden bij het zoeken van kapitaal, zijn niet voldoende. Gezocht moet worden naar kapitaal en werkkrach ten in het buitenland. In de eerste plaats wordt gedacht aan obligatiekapitaal. Met het oog op de mogelijkheid van aandelen- wordt in de eerste plaats gedacht aan introductie van aandelen op Europese beurzen, terwijl een introductie in Ame rika voortdurend de aandacht heeft. De zware belastingdruk op het bedrijfs leven in Nederland is zeer schadelijk voor de kapitaalvorming ten behoeve van de groeiende bevolking en voor de vermeer dering van .de welvaart nodige diepte- investeringen. Het aantal wetenschappelijke krach ten is in Nederland niet toereikend voor voldoende gecentraliseerd speurwerk en ontwikkeling. Wil Nederland bij blijven, dan moeten hogescholen en universi teiten met wetenschappelijke krachten opleiden. Van automatte verwacht tr. Otten geen aantasting van de werkgelegenheid in het algemeen. De tijd tussen uitvinding en toepassing van nieuwe produktie- methoden wordt steeds korter zodat de automatte zich sneller zal voltrekken dan de thans normale veroudering van be staande bedrijfsapparatuur, zodat de kos ten van economische slijtage zullen op lopen. De uit afschaffing op bestaande apparatuur vrijkomende middelen zullen niet altijd toereikend zijn om de automa tte te dekken. Deze maakt aanschaffing van zeer kostbare kapitaalgoederen nood zakelijk en zeer duur speurwerk. Auto matic is slechts levensvatbaar bij markt van voldoende omvang, wat dere economische eenwording van West- Europa wenselijk maakt. Voor Philips betekent automatte opening van nieuw en interessant afzetgebied. Omzet en produktie van Philips stegen van 1950 tot 1956 174 procent tot 3 miljard, het vermogen 160'/a, het soneel 74»/. 85.000 tot 148.000, zodat de arbeidsproduktiviteit 50'/« toenam tegen 28'/i voor de Nederlandse industrie en 26'/» in West-Europa. Hierdoor steeg on danks kostprijsverhogende factoren de winstmarge van 10,4 tot 11.6V» de winst voor belasting 207»/» tot 313 miljoen. Hotels en pensions volgeboekt Reeds nu zijn de ongeveer 16000 hotel- en pensionbedden in Amsterdam, Den Haag en Rotterdam volledig besproken en de logies-informatiedienst van de A.N.V.V. in Den Haag gelooft niet, dat de nood reserve van 3500 bedden voldoende zal zjjn. In de kustplaatsen zijn de hotels en pensions eveneens volgeboekt, zodat waar schijnlijk reeds zaterdag een beroep op particulieren zal moeten worden gedaan. De kantoren van de logies-informatie dienst in Groningen, Hengelo, Arnhem. Venlo, Valkenburg, Maastricht, Breda, Amsterdam, Den Haag en Rotterdam zul len trachten logieszoekenden aan onder dak te helpen. Daarbij zal van telexlijnen Regering en geleerden zijn het eens (Van onze correspondent) BONN. donderdagochtend "DONDSKANSELIER ADENAUER en de Westduitse atoomgeleerden zijn het eens geworden over de plaats, die de bondsrepubliak moet innemen, ten aan zien van de uitrusting van de Bundeswehr met kernwapens. In een gemeenschappelijk communiqué werd na afloop meegedeeld, dat de staats lieden. militairen en geleerden de gehele politieke situatie van de wereld in het Verdediging tijdelijk verzwakt President eisenhower heeft op zijn wekelijkse persconferentie ge- «Kd, dat hy teleurgesteld is over het be- iluit van Engeland zün strydkrachten ®et 13.500 man te verminderen. Het ge- Har bestaat namelijk, dat een gat zal ont daan !n het Britse verdedigingssysteem lïdurc--«'" de periode, die ligt tus- 'fn de «-rmindering van de strydkrach- Itn »-n liet tydstip, waarop dc Amerikaan* geleide projectielen beschikbaar zyn. huidige atoomtijdperk uitvoerig hebben besproken. Daarbij werd op de voorgrond gesteld, dat de bondsregering de bezorgdheid deelt, die door de atoomgeleerden in hun appèl tot uitdrukking was gebracht. Zq begrijpt de verantwoordelijkheid, die de geleerden voelen voor het lot der West duitse bevolking. De bondskanselier en de geleerden zijn het er over eens dat met alle denkbare middelen op de regeringen in West en Oost druk moet worden uitgeoefend om een algemene, gecontroleerde ontwape ning te bewerkstelligen teneinde daar mede de vrees voor het uitbreken van een atoomoorlog van de mensheid af te wentelen. De bondsregering zal elke eerlijke po ging om dit gevaar te bezweren onder steunen. aldus het communiqué. In de huidige politieke en strategische situatie in West-Europa en de wereld is het duidelijk, zo verklaarde de bondsre gering, dat de bondsrepubliek geen eigen kernwapens zal produceren en daartoe ook nimmer een beroep op de atoomge leerden zal doen. De kanselier heeft de wens te kennen gegeven, over toekom stige ontwikkelingen op atomair gebied in voortdurend contact met de geleerden te blijven. Eisenhower deelde mee, dat Engeland op het ogenblik het enige land is, dat of ficieel geleide projectielen is beloofd Het defensiedebat in het Britse Lager huis is gisteren geëindigd met het ver werpen van een motie van wantrouwen van Labour met 309 tegen 258 stemmen. In deze motie werd onder meer geëist. premier Macmilian heeft gisteren in het dat de Britse proefnemingen met water- Britse Lagerhuis meegedeeld, dat de pre- stof bom men deze zomer niet gehoudenmiers van het Gemenebest op 26 juni t< zouden worden. I Londen bijeen zullen komen. Tj^N HIJ VERLIET de stad en ging, zoals hij gewoon was, naar •*-i de Olijfberg. En ook zijn discipelen volgden Hem. En toen Hij aan die plaats gekomen was, zei Hij tot hen: Bidt, dat gij niet in verzoeking komt. En Hij zonderde Zich van hen af, ongeveer een steenworp ver, knielde neder en bad deze woorden: Vader, indien Gij wilt, neem deze beker van Mij weg; doch niet mijn wil, maar de Uw geschiede! En Hem verscheen een engel uit de hemel om Hem kracht te geven. En Hij werd dodelijk beangst en bad des te vuriger. En zijn zweet werd als bloeddruppels, die op de aarde vielen. T^N HIJ STOND OP van het gebed en ging tot zijn discipelen en hij vond hen slapende van droefheid. En Hij zeide tot hen: Waarom slaapt gij? Staat op, bidt, dat gij niet in verzoeking komt. Terwijl Hij nog sprak, zie, daar kwam een schare en hij, die Judas genoemd werd, één van de twaalven, liep voor hen uit en hij naderde Jezus om Hem te kussen. Luc. 22 39—47. („Christus op de Olijfberg", schildery van El Greco uit 1590/98. Links onder de engel de slapende disci pelen, rechts nadert Judas met de krygslieden). TANDARTSEN OVER HET ARBITRAGEVOORSTEL De Nederlandse maatschappij tot be vordering der tandheelkunde heeft de Koninklijke Nederlandse maatschappij tot bevordering der geneeskunst medegedeeld gaarne te vernemen hoe deze zich de ar bitrage in het conflict met de zieken fondsleden voorstelt. De tandartsenmaat- schappij meent dat zij eerst dan haar standpunt ten aanzien van de bemiddeling kan bepalen. Rus moet Amerika verlaten De Amerikaanse regering heeft ei ambtenaar van de Russische ambassade te Wasrington. Gennade Masjkantsef, gelast het land onmiddellijk te verlaten, omdat hij zich heeft schuldig gemaakt aan pogingen Russische vluchtelingen te bewegen naar hun land terug te keren. Dit was o.m. het geval met een In 1948 uit Rusland gevluchte luitenant der Rus sische luchtmacht, Peter Pirogov. tussen de drie grote westelijke steden Arnhem en Hengelo gebruik worden ge maakt. Ook het toeristenbezoek deze looft enorm groot te worden. Aangezien de hotel- en pensionaccomodatie de zwel lende stroom vreemdelingen de laatste jaren niet heeft kunnen bijhouden, heb ben met name in Frankrijk en Duitsland reisbureaus ons land reeds va hun programma geschrapt. Nu het Nederlandse prijspeil het internationale gaat naderen, is op dit punt een belangrijke extra attractie verdwenen. Bovendien is de concur rentie van het buitenland steeds ster ker geworden. Niettemin is de alge mene verwachting, dat in de komen de maanden het aantal op bezoek ko mende vreemdelingen nog groter zal zijn dan vorig jaar. Groot tekort op handelsbalans De handelsbalans heeft over maart ee tekort opgeleverd van f 385 miljoen, aldus het centraal bureau voor dc statistiek. Do invoè- beliep 1380 (v.j. 1084) min. uitvoer f looi (956) min., tekort f 385 (223 min., dekkingspercentage 72 (79). In fe bruari was de invoer f 1245 min., uitvoer f 888 min, het tekort f 357 mln„ dekkings percentage 71. De invoer in het eerste kwartaal was f 4064 (3233) min., uitvoer f 2869 min., het tekort f 1195 (695) mQn., dek kingspercentage 71 (79). Over de jaar periode tot 31 maart was de invoel f 14.936 min., de uitvoer f 11.206 min-, hel Als er geen bus of métro meer rüdt, dan maar per vrachtwagen naar het werk. Zo dachten de Paryzenaars er gisteren over toen heel het openbaar vervoer werd stilgelegd in een alge mene staking. Ze zün er wel aan ge wend om de „kleine" ongemakken van stakingen te aanvaarden en pasten zich nogal opgewekt aan de moeiiyk- heden aan. Even na twaalf uur gingen vele me trostations weer open, maar inplaats van elke paar minuten denderde slechts een enkele maal een trein langs de perrons. Verschillende Inter nationale treinen vertrokken wel van Parys; de „train bleu", die naar de Ri viera gaat liet echter verstek gaan. Vandaag ligt ook het vliegverkeer in Frankryk stil. Het personeel eist tien procent loonsverhoging, de regering bood niet meer dan 2,5 procent. De buitenlandse lijnen vliegen nog wel, tenminste zolang de verkeerstoren werkt. Het postverkeer, dat uit en vla Frankryk gaat ondervindt ernstige vertraging door dit alles. Bonn wil gesprek niet Rusland De Westduitse regering heeft vandaag in een te Moskou overhandigde nota meegedeeld, dat zy bereid is dadeiyk onderhandelingen met de Sowjetunie te beginnen over de handel, de repatriëring van Duitsers en de consulaire betrek kingen. Voorgesteld wordt de besprekingen in Moskou te houden. Het hoofd van de Westduitse delegatie zal de rang van bui tengewoon ambassadeur hebben en de bevoegdheid om overeenkomsten te pa in een brief aan maarschalk Boelganin zegt Adenauer, dat dé betrekkingen tus sen beide landen slechts kunnen verbete ren als de repatriëring van de Duitse staatsburgers uit de Sowjetunie wordt opgelost binnen het verband van de han gende problemen. West-Duitsland stelt, dat er nog onge veer 100.000 Duitsers in de Sowjetunie zijn, terwijl de Sowjet-regering heeft tekort f 3.730 min., dekkingspercentage i meegedeeld, dat de repatriëring voltooid 75. I i*. Egypte aanvaardt geen betaling via de clearingrekening TNE WESTELIJKE MOGENDHEDEN zullen de kwestie van het Snezkanaal voorlopig niet in de Veiligheidsraad bren gen daar de besprekingen te New York en Kalro een gunstige wending hebben ge nomen. Amerika verwacht, volgens het ministerie van buitenlandse zaken, op dit ogenblik geen gunstig resultaat van een beroep op de Veiligheidsraad. In hoeverre de houding van Nasser ten gunste van het westen gewijzigd zou zijn is niet bekend. In Washington was men in bevoegde kring hierover niet opti mistisch. Inmiddels heeft president Eisen hower op zijn wekelijkse persconferentie verklaard, dat de Amerikaanse regering zowel het Suezkanaal als de Golf van Akaba als internationale waterwegen blijft beschouwen. Een verbod aan de re derijen tot gebruik van het Suezkanaal is nimmer door de Amerikaanse regering gegeven, aldus Eisenhower. slechts is een advies uitbegaan voorzichtig te wezen. Contante betaling De Egyptische Kanaalmaatschappy heeft medegedeeld, dat de tolgelden alleen be taald mogen worden in vry inwisselbare valuta en niet meer vla een clearingreke- Dit besluit is gevallen na het incident met de drie Italiaanse schepen, die via de clearing wensten te betalen. Egypte eiste contant geld, maar gaf ten slotte toe met de mededeling, dat Italië tien da gen de tijd kreeg op contante betaling om te schakelen. De Italiaanse regering heeft haar am- basadeur in Kairo opdracht gegeven on middellijk onderhandelingen te openen met de Egyptische regering om het han delsakkoord van 1952 te herzien. De BERICHT Op Goede Vrijdag en Tweede Paasdag verschijnt de N.L.C. niet. Onze bureaus zijn op beide dagen de gehele dag gesloten. Directie. schuld van Egypte aan Italië groeit steeds en Italië wil duidelijkheid over de bedoe lingen van Egypte om tot voldoening van deze 6chuld te komen. Gerepatrieerden door vuurzee in slaap verrast Een feflle brand heeft gisteren in Els- hout bij Den Bosch het opvangcentrum Norbertus in de as gelegd en er voor enige honderdduizenden guldens aan schade aangericht Dertig gerepatrieerden uit Indonesië werden dakloos. Het vuur begon in een bijkeuken en greep zo snel om zich heen, dat de reeds ölapende ge repatrieerden in pyama of half gekleed de straat opvluchtten. De vlammen, aan gewakkerd door de wind, laaiden hoog op en aan redding van het gebouw viel niet meer te denken. De gerepatrieerden zijn ondergebracht bij bewoners van Els- Brits legervliegtuig stort neer: 22 doden Een transportvliegtuig van dc Britse luchtmacht, met 22 Engelse militairen aan boord, is gisteren bü de start op het vliegveld van Akaba in Jordanië neerge stort en verbrand. Alle inzittenden kwa men om het leven. De soldaten zouden naar Engeland terugkeren. Iets meer wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Zwaar bewolkt met tijdelijk wat lichte regen, later van het noordwesten uit enkele opkla ringen. Matige, aan de kust tijdelijk vrij krachtige zuid westelijke wind. ruimend naar west. Iets kouder overdag. (Opgemaakt om 11.15 uur.) ZON EN MAAN 18 april: zon 5.37—19.46 uur. Maan 0.28 —8.59 uur. Op 22 april L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1