Lezing over ontslagrecht voor Alpheuse Chr. besturenbond 'SNELPGN üjmt koppensneller reumatiek Magazijn De Vlijt 50 jaar oud Sparta gaf goede uitvoering in het Dorpshuis Met bouw van eigen clubhuis kan begin worden gemaakt Bahlman en Bijenkorf gaven show in Nutsgebouw Jaarvergadering boerenleenbank Leiden-Oegstgeest NIEUWE LEIDSCHE COURANT O WOENSDAG 17 APRIL 1957 Mr. J. Loef te Alphen sprak over „Ont slagrecht in z'n praktische betekenis". Or ursus „Nieuwe verantwoordelijkheid" het CNV had spr. vier avonden aan dit onderwerp gewijd en hij zei. zich dan nok op één avond te moeten beperken Toch maakte hij nog vele leerzame op merkingen. De huidige conjunctuur is er oorzaak an. dat door het ontslagrecht de werk- omer het meest getroffen wordt. Zijn beide partijen het eens. dan heeft ontslag loeite. Voorts mag ontslag gegeven om dringende redenen of met nming van het Arbeidsbureau. Een dringende reden is meestal een ernstig irgrijp. Over het algemeen moet er wel dringende reden zijn, wil men een lagname-vergunning krijgen. Daaronder In Concordia hield de Chr. besturenbond gisteravond de laatste vergade ring van het seizoen voor eigen leden en die van aangesloten organisaties. Voorzitter W. Geerlof sprak in zijn openingswoord de tevredenheid van het bestuur uit over het voorbije verenigingsseizoen. Het bezoek was goed geweest en er waren verscheidene leerzame vergaderingen. Mededeling werd gedaan van het bedanken van de heer H. N. Hart. als secretaris van de Chr. metaalbedrijfsbond, die derhalve ook het C.B.B.-bestuur ver laten zal. ALKEMADE BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Cornelia P. M. dv N. H. v d. Z%vet en C- P. M. Elstgeest; Alexis r N. H. v. d. Zwet en C. P. M. Eist- geest; Robertus J. J. zv Th. J. Wessel- en A. C. Turk; Cornelia M. dv C. G. Haestregt en H. H. Zandvliet; Hen- dikurs J. zv J. Th. Rodewijk en H. M. an Klink; Petronella A. dv A. van der eer en M. J. Koek; Jacoba H. dv G. J. an Klink en J. P. Termeulen; Asbrid M. ir H. J. A. M. Koevoets en W. H. C. ijners; Gerarda M. dv C. L. Borst en M. A. Turk; Jozef P. M. zv G. Hoogen- boom en C. J. I. van Klink; Maria G. dv F. v. d. Zwet en A. M. A. Koek; ria A. C. dv A. van der Aart en A. i der Aar; Renatus J. zv P. J. Koek Th. A. Wesselman; Jozefus N. J. zv P. J. Heemskerk en P. van Ruiten. ONDERTROUWD: J. P. Koot en B. Th. Wesselman; P. C. W. van der Meer en C. A. C. van Klink; J. van der Putten F. A. Hulsebosch; P. S. Bakker en A. A. M. Hoogenboom; L. J. L. van den M. C. P. Dongelmans; H. L. van Ruiten en C. C. J. Huigsloot; Th. A. I. an der Meer en H. C. Koot. GEHUWD: C. F. van Leeuwen en J". C. Vaneman; C. Vreeken en C. T- Sneeuw. ARRF.NES Spreekbeurt Vrijdagavond om half acht spreekt de heer G. Nijl in het Verenigingsgebouw te Abbenes voor de Oud-Gereformeerde Gemeente. HAZERSWOIIDE Over de landbouw in Canada en Amerika Voor de afdeling Hazerswoude van de jongerenorganisatie van de Hollandse itschappij van Landbouw heeft de heer N. Hoogendoorn uit Wageningen een ie gehouden over zijn reis naar Canada en Amerika. In het bijzonder terd aandacht besteed aan de landbouw i die landen. Voorzitter C. Noordam opende en sloot e bijeenkomst, die in het oude raadhuis werd gehouden. Burgerlijke stand GEBOREN: Jacinta Maria, dr van J. C. Straver en M. J. T. Venne; Eugenius Cornelius Maria, zn van C. A. Schakenbo» a E. A. T. van der Ven. ONDERTROUWD: J. Ven inga, 27 jr en A. A. Slootweg, 25 jr; P. C. J. de Jong. n A. A. van Leeuwen, 27 jr; L. van Eljk, 27 jr en W. Verkerk, 26 jr; C. J. an der Laan, 30 jr en C. C. van Elswijk. i jr; J. Greeven, 28 jr en A. G. Vet. 31 jr. GETROUWD: A. de Vries, 26 jr en N Hoogendoorn. 22 jr. OVERLEDEN: Philippus Franciscus v. Gijzen, 3 jaar. KOUDEKERK A. D. RIJN Om de paaseieren De Koudekerkse schaakclub heeft een gongwedstrijd gespeeld, waarvoor als prij- ;n aantal paaseieren beschikbaar De uitslagen luiden: 1. M. van Vliet; 2. G. de Wit; 3. J. Colijn; 4. M. Boelee; 5 E. Dorrèpaal; 6. J. van Egmond; 7. J. de it; 8. A. Scheer; 9. G. Snaterse; 10. A. Hoogeveen; 11. R. Geerlof. TER AAR School-verkecrsexamen Bij het dezer dagen gehouden verkeers- examen voor leerlingen van de r.k. lagere fthool te Langeraar wisten 40 jongens en 8 meisjes een voldoende te behalen. Dividend N.H.M. e raad van commissarissen der Ne- derlandsche Handelmaatschappij heeft besloten aan de aandeelhouders 10 (vorig War 10) procent dividend op gewone aandelen voor te stellen. wordt ook positieverbetering niet all Rnanoleel gezien) gerekend. Zwarte lonen spelen uiteraard bij de beoordeling rol. wel wordt de C.A.O. als basis geno men. Van de ene baas naar de andei „fladderen" is dus niet zo gemakkelijk. Opzegtermijn Krijgt men de goedkeuring van het ar beidsbureau. dan moet toch nog de op zegtermijn in acht genomen worden. Wei gert de directeur van het arbeidsbureau de ontslagvergunning, dan beginnen pas de moeilijkheden. Dan komt het voor. dat men gewoon wegblijft. Spr. toonde aan. dat daaraan gevaarlijke en vrij kostbare consequenties verbonden zijn. In zulke gevallen komt de rechter eraan te pas en dan "Olgt een stevige boete en betaling van de proceskosten. Over het algemeen komen zulke proce dures maar weinig voor, hoewel er bij de werkgevers een streven is. straffer op te treden. Dit laatste is niet zo verwonder lijk, wanneer men bedenkt dat. volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek in 1956 een personeelsverloop van 70 pet werd geconstateerd. Het is wel zo. da: gedacht kan worden, dat 70 van de 100 werknemers van baas verwisselden, i er zijn er nog veel, die dit verscheidene malen per jaar doen. Vandaar dit hoge percentagecijfer. Al met al toonde mr. Loef aan. dat er nog veel vast zit aan het indiensttreden b5j iemand na een andere werkkring verlaten te hebben. Het school-voetbaltoernooi De jaarlijkse schoolvoetbalwedstrljden worden woensdag 24 april, zoals steeds op de terreinen van de vereniging Alphense Boys achter het Bospark, gehouden. De wedstrijden beginnen 's morgens om 8 uur en de sluiting van de dag zal om 7 uur. na de finale, plaats hebben. Aarlanderveen, Koudekerk, Hazerswou de, Ter Aar en Zwammerdam zullen ver tegenwoordigd zijn. Niet minder dan 28 elftallen zijn ingeschreven en de heer W M. Offringa zal als stafleider het ook nu.weer druk hebben. Bij terreinafkeuring worden de wedstrijden een dag verscho ven. De winnaars in de groepen gaan 27 april naar Katwijk. Bekei >etbal Zaterdag 27 april beginnen de beker wedstrijden van het KNVB zaterdagvoet bal. Zoals gebruikelijk zijn er eerst voor wedstrijden in groepen van drie. die el kaar elk eenmaal ontmoeten. De club met de meeste punten gaat naar de ronden over. ARC 1 is ingedeeld met Koudekerk en Woubrugge. Laatstgenoemde clubs ontmoeten elkaar volgende week in Kou dekerk: ARC moet uit tegen Woubrugge en thuis tegen. Koudekerk spelen. WOIIBRUCCE Voetbalvereniging kreeg elftalcommissie In de openbare school werd dinsdag avond een ledenvergadering gehoudeD van de voetbalvereniging „Woubrugge" Voorzitter T. de Jong zette het doel van de bijeenkomst uiteen, namelijk de sa menstelling van een elftalcommissie, waartoe de meerderheid van de leden op de laatste gehouden vergadering besloten had. Met grote meerderheid werden ge kozen: de heren H. Hoogenboom. dokter L. E. Loth, P. van Luiing en P J. Witte, terwijl ook één der bestuursleden zitting zal nemen ln de commissie. De trainer heeft bij de opstelling een adviserende stem. Nog voor de komende bekerwed strijden zal de commissie in functie tre den. Steenlegging Geref. kerk De eerste-steenlegging voor het Geref. kerkgebouw is nu vastgesteld op zater dagmiddag 27 april, 's middags om 3 uur. Vakantie van burgemeester Burgemeester J. C. van Wageningen is van 17 april af tot en met 2 mei met vakantie. De lopende zaken worden door wethouder J. Bank te Hoogmade waar genomen. De snelste VELPON i J. R. D. Ku spit in Uw rug "AKKERTJES" helpen direct L1SSE LEIDERDORP Leider Vuyk, die binnenkort de vereniging verlaat, kreeg een horloge ZONDER ENIGE TWIJFEL vormde het nummer lanee mat, dat de heren van de Leidse turnvereniging Excelsior gisteravond op de gymnastiek- uitvoering van Sparta in het Dorpshuis ten beste gaven het hoogtepunt van dit sportfeest, dat vanwege de grote belangstelling en de toewijding waarmee gewerkt werd, een succes kan worden genoemd. Vooral de dames- adspiranten maakten een zeer goede indruk, terwijl ook aan de toestellen van goed turnen te genieten viel. TTET MAGAZIJN De Vltft heeft gisterci het gouden jubileum gevierd. Gister middag hielden de firmanten, de heren G. C. en G. H. Mijnders, een receptie, voor zeer velen belangstelling toonden. Een stroom van zakenrelaties en klanten kwamen gelukwensen aanbieden. Er wa ren zeer veel bloemstukken. Boven de zaak, in een gemakkelijke /miA- Speeltuin Vreugdeoord te Alphen stoel gezeten troffen we mevrouw de weduwe Mijnders-Tromp, die in verband met haar hoge leeftijd (bijna 80 jaar) er haar gezondheidstoestand zich wat afzij dig hield van de jubileumdrukte. Ze ver telde hoe in 1907. toen ze twee jaar ge trouwd waren, zij en haar man iets wil den beginnen. De keus viel op een manu- facturenwinkeltje. Ze waren geen var beiden in zo'n zaak opgegroeid en ze had den van de te verkopen waar geen er- stand. Maar met haar man ging ze aar het werk en het winkeltje groeide uit to' een groot winkelbedrijf. Het overlijden van haar man, bijkans 30 jaar geleden, was voor mevrouw Mijn ders een zware slag. De oudste zoon wai 17, de tweede 16 jaar. Maar mevrouw zette door, zoals ze zelf zei vertrouwend op Gods hulp, „die mij nooit heeft ont broken." De jongens groeiden op en na 38 jaar in de zaak te hebben gewerkt, kon ze haar taak aan haar zoons over dragen. De zaak ontwikkelt zich nog steeds. Er wordt nu ook nog een meubel bedrijf gebouwd. Lager winstcijfer bij Coöp. „Ons Belang" In het openingswoord, dat gisteravond de heer B. van der Linden sprak voor de jaarvergadering van de Prot. coöperatie „Ons Belang" herdacht hij het overlijden in het afgelopen jaar van de oud-voorzit ter en ere-voorzitter, de heer J. Balken ende en van de accountant, de heer H. M. Verhulst uit Leiden. Spreker schetste de grote verdiensten van de heer Balkenende de coöperatie, terwijl hij eveneens ■derende woorden wijdde aan wat de heer Verhulst had. gedaan. De financiële gang van zaken in 1956 ;as niet voorspoedig. Kostenstijgingen deden het wlnstsaido dalen. Alleen in de fdeling winkel kon de verhoging der :osten worden opgevangen, de bakkerij deed het minder goed. Er werd in totaal winst gemaakt van f 11.370,58. De to- omzet bedroeg f 386.766,05. Er werd besloten aan de leden 1 procent en aan verbruikers een half procent dividend te keren. De heren B. Landman en v. d. Leeden werden al6 bestuurelid herkozen. De heer A. v. d- Voet werd herkozen als De speeltuinvereniging Vreugdeoord heeft gisteravond ïn hotel Toor onder lei ding van tweede voorzitter J. Bosman haar jaarvergadering gehouden. Er werd meegedeeld, dat de gemeente vergunning heeft verleend voor de bouw van een clubhuis op het terrein aan de Vorselen- burgstraat. Het ontwerp van architect W. Brouwer Is goedgekeurd en door de ver eniging aanvaard. De vergadering ver leende haar goedkeuring aan de bouw en machtigde het bestuur een geldlening De speeltuin kon door allerlei omstan digheden nog niet doorlopend worden opengesteld. Men hoopt de tuin binnen kort officieel te openen. Jammer genoeg heeft de vereniging haar tijdelijke club huis aan de Prins Hendrikstraat moeten ontruimen. Lichtpuntjes waren de ge slaagde fietstocht Duinrell, de ballon- optocht en het Sint Nicolaasfeest. Het ledental bedraagt thans 198. De vereniging heeft in 1956 f 833.22 ge bruikt van het totale kapitaal, dat eind december 1956 nog f 2197,73 bedroeg. Er i6 een niet onbelangrijk bedrag geïnves teerd in de uitrusting van de tuin. Ook de ouderavond heeft een flink bedrag gevergd. De heren W. van Berkel en J. Schakel werden in de kascommissie be noemd, de heren Jac. van Ofwegen en C. der Berg werden in het bestuur her kozen en in de vacatures J. Redegeld en G. Blok werden de heren J. Timmer en H. W. van Teeffelen benoemd. De heer J. Bosman volgt voorzitter Redegeld op. Afdelingsdag Geref. jeugd Zoals we reeds hebben gemeld, wordt de afdelingsdag van de J.V. en M.V aan gesloten bij de Geref. Jongelingsbond en de Geref. Meisjesbond wat Zuid Holland- Noord betreft op tweede Paasdag te 'n het Nutsgebouw demonstreerden de firma's Bahlmann en de Bijenkorf gister voor een talrijk damcspubliek de bh.'s en korsetten met het Pas-Tunette ^Mtsysteem. dat gelanceerd wordt door Korset Industrie N.V. te Uden. B'l bijzondere van deze artikelen is dat in vjjf cupgroottes en drie heupwijdtes edere maat worden gemaakt. Als l"»»rte service van de N.V. krijgt ieder :t in deze maten valt een passend c°rset aangemeten zonder extra kosten. Met tal van modellen liet men zien »at de firma al zo voorradig heeft. Een kzwaar dat wij tegen de opzet van deze hadden, was, dat de meeste vrou- niet weten wat zij nodig hebben, corset, welke b.h. voor hun figuur techikt is. Er werd wel het een en ander van de modellen gezegd, maar naar onze mening werd toch te weinig voorlichting gegeven wAt men zich bij bepaalde euvel6 wèl en wat men zich niet kan veroor loven. Het showelement trad teveel op de voorgrond. We zagen de oude vetercorsetten. maar ook de elastieken gaines en 6tep-ins, dik wijls met nylon of perion verwerkt. Men had wel rekening gehouden met het ver schil in maat en leeftijd. Met enig onder scheidingsvermogen was dus wel uit te maken wat zo ongeveer bij bepaalde fi guren gedragen kan worden, en kennelijk was bedoeld de dames kennis te laten maken met de vele soorten modellen Ter afwisseling trad Bert Brugmans met zijn marionettentheater op, waarin o.a. juffrouw Snip en Juffrouw Snap hun oor deel over de Pas-Tunette gaven Alphen aan den Rijn gehouden, 's Mor gens zijn de huishoudelijke 'vergaderin gen, resp. in het Nutsgebouw en hotel Centraal; 's middags is er een gemeen schappelijke bijeenkomst in de Herv. Kerk aan de Julianastraat. Het programma, dat een voorwoord bevat van de heer A. J. Dekker, wethou der van onderwijs te Alphen, meldt, dat de heer T. M. Gilhuis te Katwijk zal spreken over „Balans van de Gerefor meerde zaak", welk onderwerp o.l.v. een forum ook besproken zal worden. Er Is verder samenzang en ds. L. J. Boeyinga te 's-Gravenzande spreekt het slotwoord. Laatste les cursus machinaal melken Gisteravond werd in hotel Toor de eind- les gegeven van de driemaandelijkse cur sus machinaal melken. Vijftien jongere en oudere veehouders hebben deze leer gang gevolgd, die onder auspiciën van de plaatselijke afdeling van de L.T.B. werd verzorgd door de heren A. L. P. Jacobs, assistent machinaal melken van het rijk; zuivelconsulentschap te Gouda en Elings. De slotbijeenkomst stond ond< leiding van dc heer Joh. C. Vink. De cursisten werden voor de laatste maal stevig aan de tand gevoeld. Slechts één der ingeschreven leerlingen kwam niet voor het getuigschrift in aanmerking De heer Elings bond zijn leerlingen op 't hart zich op 't terrein van de mechani satie te blijven ontwikkelen en het geleer de ook in praktijk te brengen. De heer Vink feliciteerde de geslaagden en sprak een dankwoord tot de cursus leider. Daarna reikte hij de getuigschrif ten van het rijkszuivelconsulentschap uit. Namens de cursisten bood de heer H. S. Kroft de docenten een blijk van waarde ring aan De namen van de geslaagden lulden: J. D. Binnendijk, L. E. Captein, A. E. M Ham, Zwammerdam, N. W. Heemskerk, D. C. Joha. H. S. Kroft, A. J. van Nlekerk, H. J. v. Nieker, Zwammerdam, J. G. C. v. Nlekerk, J. W. A. v. Nlekerk, W. J. Oudshoorn, J. A. Straathof,, A. Verbeij, J. J. J. Verkleij, C. J. de Wit. Waar geen plaatsnaam is vermeld, is dit Alphen aan den Rijn. Het dodelijke ongeluk in Alphen a. d. Rijn Op maandag 15 april, omstreeks 17.15 uur, had. zoals gisteren gemeld, op hel rijwielpad langs de Oranje Nassausingel te Alphen aan den Rijn, een botsing plaats tussen twee bromfietsbestuurders, tengevolge waarvan één van hen is over leden en de ander ernstig werd gewond. Van deze botsing zijn getuige geweest twee wielrijders, die op het rijwielpad eden in de richting Leimulden. Een van hen kreeg van de bromfietsbestuurders een duw. Belde wielrijders, Jongens omstreeks 16 of 17 Jaar, wordt verzocht zich bij de politie te \lphen a.d. 1 telefoon K 1720—3344, of bij de politie hun woonplaats bekend te maken. Looft den Heer zong werk van Haydn De Chr. gemengde zangvereniging „Looft den Heer" heeft gisteravond In Rehoboth te Lisse o.l.v. de heer S. P. 'isser en met medewerking van de pla- ist Henk Bricr „Die sïeben Worte des Erlösscrs am Kreuze" van J. Haydn uit gevoerd. De solo-partijen werden gezon- •n door mevr. Schaap-Blitterswijk en levr. Mastenbroek-Boot. sopranen, me- rouw De Wilde-Kelzer en mevr. Nieu- enhuis-Van Blltterswijk. alten, de heren Mastenbroek en A. van Waveren. te- oren cn W. Boot en K. v. d. Tang. bassen. In het openingswoord, dat werd ge- iroken door de heer L. Bunt, hoofd an de Herv. school werd het lijden en sterven van Jezus Christus het belang rijkste feit uit de wereldgeschiedenis ge noemd. Christus sprak aan het kruis 1 woorden. De eerste drie waren ge wijd aan de mensen, een bede voor hen die niet wisten wat zij deden: de Romein soldaten aan de voet van het kruis, ir Bar Abtoas, Kajafas, Pilatus. hel Sanhedrin en ons allen. Na dit openings woord zong het koor het eerete kruis woord. Vóór elk volgend kruiswoord gaf de heer Bunt telkens een (boeiende) uit leg. Na de drie eerste woorden van Chris tus volgden twee. die het lijden aan ziel i lichaam aanduidden en de laatste twee aren een constatering en een overgave Het koor zong prachtig en gevoelvol et was een avond, die we ons nog Tang zullen herinneren. Een oecumenische spelgroep zal mor genavond om 8 uur in Rehoboth het paas spel „De dag des Heren" van de bekende dichter M. Nijhoff opvoeren. Evangelisatie Vanavond 8 uur spreekt in De witte Zwaan in een evangelisatiebijeenkomst de heer Ed. Pera te Den Haag. Minder inkomen In alle Europese landen is het aan deel der lonen in het nationale inkomen groter dan in 1938, aldus een rapport van de economische commissie der Verenig de Naties voor Europa (E.C.E.) Dit geldt ook voor handelswinsten. Betrek kelijke vermindering werd geconstateerd bij inkomen uit huur, landbouw en mo gelijk ook -it eigen arbeid. In alle lan den is een neiging tot nivellering van inkomens. De rijkste tien procent zagen hun aan deel in de totale persoonlijke inkomens i van bijna 40 procent tot 30 of min der in Engeland, Zweden en Denemar en tot 35 in West-Duitsland en Ne derland. Bij de rijkste 5 procenit was de daling nog sterker De inkomstenbelas ting heeft overal de neiging dc ongelijk heid te doen verdwijnen. De herverde lende invloed van de inkomstenbelasting is bijzonder duidelijk in het Verenigd Koninkrijk en in Nederland. De vrije oefeningen vallen bij de adspi- rant-heren kennelijk niet erg in de ;maak. Dit bleek gisteravond bij het ite gedeelte der uitvoering dat minder ran gehalte was dan het overige turnen. Om adspiranl-heren op de maat van ziek een aantal oefeningen te laten uit voeren lijkt ons verkeerd. De ritmische gymnastiek ligt jongens van die leeftijd niet; dat bleek ook wel uit de geringe animo waarmee zij hun nummer brach ten. Bovendien kregen wij de indruk dat de vrije oefeningen niet voldoende ren ingestudeerd, wat vooral naar kwam in de lint-oefening voor me Het beste vonden wij nog de vrije oefe ning van de dames, die, hoewel niet vlek keloos, een huppeloefening brachten. Van de overige nummers noemen wij de kieu- terles die als altijd hilariteit verwekte er het paardspringen van de adspirant-da- mes. Zoals wij reeds opmerkten was he' tweede gedeelte van de avond veel be ter. Daar was eerst het nummer lange mat, verzorgd door de heren van „Excel sior" uit Leiden, die onder steeds toene mend enthousiasme van de aanweziger prachtige staaltjes van lichaamsbeheer- sing gayen. Dan de vrijwel foutloze hoe peloefening van de adsplrant-dames, het ringenzwaaien en 't nummer evenwicht balk. Dit alles verliep vlot en correct. De heer Vuyk, de leider, die Sparta binnenkort gaat verlaten, verdient houdens onze weinige kritiek zeker compliment voor de uitstekende v waarop hij deze uitvoering verzorgde. Uit de woorden van de voorzitter van Sparta, de heer G. van de Krol. die in zijn ope ningswoord onder meer de burgemeester, de heer K. van Diepingen welkom heette, KATWIJK Afdeling van Vereniging voor suikerzieken In de Oranjezaal van het Jeugdhuis werd gisteren een openbare bijeenkomst de Vereniging voor Suikerzieken af deling Leiden en omstreken gehouden. Voorzitter Wilbrink opende de bijeen- :omst en heette de aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder deLeidse arts P. C. Brinkerink. Deze sprak over het onderwerp „Is diabetes wel een ziekte?" i de heer S. Lissaner te Amsterdam /er „Maatschappelijke problemen voor suikerzieke en hoe deze op te lossen?" De film „Wij gaan uit en doen gewoon" •er de kinderuitzending had veel be langstelling. Gezien het grote aantal be angstellenden zal er binnenkort weer :en bijeenkomst worden gehouden om tol oprichting van een eigen afdeling te Lezing voor Oudheidkamer Morgenavond om half acht wordt onder auspiciën van de commissie voor de Kat- ijkse oudheidkamer een lezing gehou- en in pension Noordzee. Als spreker zal optreden ds. W. A. Poort, predikant van de Herv. Gemeente Nijmegen. Het onder van de lezing zal zijn; „Reilen en a van Katwljkse koopvaardijkapl- Ds. Poort Is vanwege zijn vele In teressante artikelen in ons blad over oud-Katwijk voor de meeste Katwijkere bekende figuur geworden Abusieve lijk vermeldden wij eerder een ander aanvangsuur. KATWIJK AAN DEN RIJN Bloembollencultuur vergaderde In De Kroon vergaderde de afdeling Katwijk van de Kon. alg. ver. voor bloem bollencultuur onder leiding van de voor- .itter, de heer C. Braun. De secretaris- lenningmeester, de heer Joh. Grlmber- :en las zijn jaarverslag voor. Onder meer tewaagde spr. van de deelneming aan het bloemencorso. Het financieel verslag loot met een batig saldo van 2.84. Aan de orde kwam de beschrijvingsbrief Hierover werd niet gediscussieerd. De be groting voor het nieuwe jaar werd aan vaard Naar de algemene vergadering werden afgevaardigd de heren C. J. Bos kamp en H. A. Topper. Er werden ern stige klachten geuit over loslopende hon- ien. die schade aanrichten op de velden Ook van de opgroeiende jeugd werd veel schade ondervonden, vooral op de bloem- bollenvelden. Het bestuur werd opgedra- cn bijzondere aandacht bij de politie lervoor te vragen. Veiling wordt verwarmd In het veilinggebouw ls het vooral in e winter koud en tochtig. Tot nu toe was et veilinglokaal niet verwarmd, de vei- ngen duren 's winters Immers maar kort. Het is echter zo. dat de veilingen de aatste paar jaar, dank zij de grotere aan roeren, langer duren. Dit is voor het veilingbestuur aanleiding geweest hierin te voorzien en het de kopers wat aange- ;r te maken. Thans zijn, na enig ge- experimenteer, een achttal elektrische erwarmingstoestellen boven de tribune angebracht, die uitstekend voldoen. Een n ander zal door de kopers zeker op prijs i-orden gesteld. Bromfietser slipte Het houten wegdek van de ophaalbrug tver de Rijn was de laatste dagen van- vege de nachtvorst soms behoorlijk glad. Dit werd een bromfietser bijna noodlot tig. Zijn rijwiel slipte, gleed onder hem ndaan en glipte onder de leuning door de Rijn. De berijder kwam te vallen, aar bleef juist voor de leuning op de brug liggen. De bromfiets werd later weer op het droge gebracht. Amateurfotografen Hedenavond om 8 uur wordt in De Ros am een vergadering gehouden van de nateurfotografenclub „Katwijk" bleek wel hoe geliefd de heer Vuyk in Sparta-knngen is. Als blijk van waardering ontving de heer Vuyk een armbandhorologe met op de achterkant de naam van zijn vereni ging. Blijken van waardering gingen ook naar mevr. J. G. Vermeulen-de Graaf die de begeleiding aan de piano verzorgde. Als speciale attractie was er nog de prijsuitreiking van de in december van het vorigé jaar gehouden onderling! wedstrijden. Marijke van der Reyden mocht de wisselbeker mee naar huis ne- Huisvull In verband met Goede Vrijdag wordt het huisvuil! donderdag opgehaald. RIJN SBH RG 3 Paasgedichten voor Christen-vrouwen De heer Van Dorp heeft gisteravond 'edeclameerd voor de leden van de afde- 'ing Rijnsburg van de Christen-vrouwen- bond, die onder leiding van mevrouw Van der Vijver in de Voorhouterwegkerk bijeen waren. De declamator droeg paas- gedichten voor van Guldo Gezelle, Re- vius, Gerrit Achterberg en Waanders. Na de pauze volgde een episch gedicht van Cees van Rijnsdorp over de Em maüsgangers: Was ons hart niet bran dende Paaswljdingr Morgenavond om acht uur wordt in de Maranathakerk een paaswijding gehouden. Ds. Toornvliet uit Bloemen-daal spreekt over: Pasen begint op Goede Vrijdag. De zang wordt verzorgd door het Gerefor meerd kerkkoor. Geen spreekuur Het bestuur van Spionza houdt op Goede Vrijdag geen sDreekuur. Spreekbeurt Niet op vrijdag, maar donderdagavond Ti acht uur spreekt ds. M. Ottevanger uit Leiden in de zaal achter de Chr. Gereformeerde kerk voor de afdeling van ie Gereformeerde Bond. (Advertentii Ln verband met de GOEDE VRIJDAG vordt de ritting van de Coöp. Boerenleenbank „VALKENBURG Z.H." n de Chir. School te Valkenburg Z.H. deze veek gehouden op donderdagavond 18 april 1957 van 19.30 uur tot 21.00 uusr. HET BESTUUR De coöperatieve boerenleenbank Leiden-Öegstgeest heeft gisteravond in de Turk de 67ste algemene vergadering 'gehouden. De voorzitter van het bestuur, de heer P. J. Kolderman, gaf in zijn openingswoord een over zicht van de produktie- en opbrengstresultaten in de verschillende agra rische sectoren. De groenten- en fruitteelt heeft in 1956 een lagere pro duktie opgeleverd dan in 1955, doch een betere prijsopbrengst deed de bedrijfsresultaten over 1956 tot tevredenheid stemmen. In de landbouw echter zijn de resultaten het afgelopen jaar teleurstellend geweest. Vorig jaar heeft de tijd van geldrulm- te plaats gemaakt voor die van geld- schaarste. De verkrapping van de geld- kapitaalmarkt had tot gevolg, dat v een beroep op de boerenleenbank) deden ter voorziening van hun krediet- behoeften. Een en ander noopte het be stuur der Centrale Bank te Utrecht tot an een aantal maatregelen, die enerzijds de beleggings- en liquidatie- :en van de aangesloten banken nau- aanhaalden en anderzijds voor eer il beleggingen een verbod of beper kende bepalingen instelden. Ondanks deze maatregelen behoefden kredietaan vragen, gedaan door agrariërs pm liqui-. diteitsredenen,.niet te worden afgeweZep. De voorzitter memoreerde in deze le denkring het 25-jarige jubileum van de bestuursleden de heren L. Snoeker en J. der Zeeuw. De heer A. P. van Egmond, voorzitter van de raad van toe zicht, sprak woorden van waardering tot de heer Kolderman. het feit herdenkend dat ook hij al meer dan 25 jaren deel uit maakt van het bestuur. Bij de verkiezingen werden de aftre dende leden, de heren Kolderman en M Verhaar met grote meerderheid van herkozen. Stijging De kassier, de heer A. Jansen, bracht in financieel verslag uit. Het niet slagen in de 3% pet staatslening 1956 bracht »n kentering in de geld- en kapitaal markt. Een oplopende rentevoet was het gevolg. Maatregelen van de Nederland- sche Bank noodzaakten tot verhoging der rente voor kredieten. Ook de verhoging spaarbankrente met 0,3 procent noopte daartoe. Ondanks het feit, dat de uitzettingen de toeneming der geldmiddelen overtroffen is de liquiditeitspositie van de bank gun stig en geeft deze nog ruim gelegenheid KATWIJK AAN ZEE Ouderavond van Herv. Geref. jeugdclubs Gisteravond werd in het Jeugdcentrum de ouderavond gehouden van de knapen- •ereniging Samuel I en II. De clubleider, de heer P. Sip, behandelde na de ope- ing Lucas 12: 47—72. Er volgde een ge animeerde pauze, waarna de jeugd zelf de beurt kwam. Engele jongelui nen met bijbelse opstellen. Jan van Beelen met Gethsemané. Henk Hoek ver telde over Simon van Cyrene, Leen Guyt Huig den Hollander ver telde over de verloren zoon. Voordrach ten verzorgd door Johan van Rijn: „Oorlogsgloed". Jan van Beelen .Kinderlogica"; verder nog enkele ern- tige en luimige verzen van Kees van Beelen. Kees van der Marei. Arie de Vreugd en J. Haasnoot. Ook Kees van Rijn liet zich nog horen, ln „Twee blin den". Toen het bondslied was gezongen, la in L. Bogaards. Floor Kuyt, H. van der Marei. Leen Guyt en Kees Vlieland kerk- listorie-schetsen. Na nog enkele aardige ■oordrachten van de jongelui sprak de roorzitter van het Herv. Geref. Jeugd- verbond. de heer J. Tuurenhout. een op wekkend slotwoord. Chr. techn. avondschool reikt diploma's uit Morgenavond om half acht vindt in hel Jeugdhuis de bekendmaking plaats van bevordering en het uitreiken van de getuigschriften aan de leerlingen van de Chr. technische avondschool Katwijk In het gebouw Voorstraat 59 ls na af loop de expositie te bezichtigen van te keningen en werkstukken der leerlingen Deze tentoonstelling is ook geopend vrij dag en zaterdag van 2 uur tot half vijf Hoog en laag water er om 5.41 :9 en 13.58 Hervormde gemeente .Op Goede Vrijdag gaat 's morgens 10 uur ln de Nieuwe Kerk van de Herv Ge meente niet ds. D. Bouman voor, maar ds. L. Kievit van Woerden. te voorzien in de kredietbehoefte van de agrarische bedrijven. De omzet der bank is gestegen met ruim 8 miljoen tot ruim 75 miljoen. De ba lans geeft een totaal aan van 6*i miljoen, terwijl de reserves stegen tot 197.000. Een in bespreking gebracht voorstel tot wijziging van statuten en huishoudelijk reglement kon niet in stemming worden gebracht, aangezien het hiertoe vereiste, aantal leden (driekwart van 455) niet aan-, wezig was. Na vaststelling der maximale— grenzen tot welke bedragen door het bestuur gelden mogen worden aangeno"- men en kredieten mogen worden ver strekt, werd deze vergadering gesloten. VISSERIJGÖLFJES V(jf schepen Aan de dinsdagmarkt verschenen vijf grote trawlloggers met samen 3000 kisten waarvan 775 schelvis, 700 wijting. 100 en kabeljauw, 200 kool, 200 haring, 865 makreel. 70 stokkebit en 1500 stuks stijve, kabeljauwen. De Java was present 285 kisten in totaal waarvan 75 schel- 90 makreel en 85 wijting plus 35 stuks stijve kabeljauwen. De Wiron IV was er met 210 kisten in totaal, waarvan 100 met schelvis en 350 stuks stijve kabeljauwen, terwijl de Emma 1020 kisten liet neerzetten, waar- 120 met schelvis, 110 kabeljauw en kool, 500 makreel, 220 wijting plus 1000 stuks stijve kabeljauwen, en de SCH 55 had 610 kisten bij zich, waarvan 240 met schelvis. 90 kabeljauw en gul, 80 kool, makreel en 80 haring, terwijl van de Deining 720 kisten in de hal stonden, waarbij 240 met schelvis, 80 kabeljauw 1 gul, 80 kool, 80 makreel, 240 wijting 50 stuks stijve kabeljauwen. Voor het buitenland Schol en tong waren er gisteren niet de export nam de grove kabeljauw f voor 84 tot 120 en betaalde dc kleine iet 45 tot 57, terwijl voor de kisten grote kabeljauwen van 120 tot 154 be taald is en voor de kisten kleine van f 112 tot 124. De grove schelvis leverde ƒ21 tot 32 op. Voor het binnenland -De binnenlandse handel betaalde do grootmiddelschelvis tegen 24 tot 28 en de kleinmiddel werd gehonoreerd met 25 tot 18, terwijl voor de pennen 14 tot 18 kwam en voor de braadjes even- De makreel leverde 21 tot /-17 op en de haring 18 tot 13, terwijl de grove gullen van ƒ42 tot ƒ49 deden en de torren 22 tot 28. Zwarte kolen haalden 53 tot 62 en de witte kolen deden 80 tot 84, de lengen maakten ƒ61 tot 75. De middenweek zal de Abraham op bezoek krijgen met 1600 kisten en van morgen losten eveneens de Haarlem (800 kisten) en de SCH 153 met 300 kisten plus 500 stuks stijve, terwijl de KW 99 even- aan de markt was. Markt- en visserijberichten SCHtVENNGEN, 18 april. Besommingen: SCH 74—200, 68—440, 62—200. 126—430, 12— 690, 38-970, 44—470, SL 9—150, 15—245, 41 7 partijen. Notering 2.3J—2.47 per kilo. riaodel flau». WOERDEN. 17 april. Kaasmarkt. Aange- >erd 7 partijen. Notering 2.35—2.47 per kilo. Handel flauw. IJMUIDEN. 17 april. Besommingen: twee »wlers met 25.400, VL 77—28.000; loggen: KW 153—13.300, 41—4300, SCH 153—8570; kot- rs: KW 71—1300. IJM 3—1150. KATWIJK AAN DEN RIJN. 16 april. roe n level ling: waspeen A 44—67, B 5364, prei 1—13. rabarber 30—36, radlja 18—21. Rotonde geen kruispunt. De Maas trichtse rechtbank heeft een vonnis van de kantonrechter te Maastricht bevestigd. waarbij de fabrikant H. N. van E., exami nator bij rijexamens was veroordeeld om dat hij op een rotonde te Maastricht links de weg had gereden. De kantonrech- was van oordeel, dat een rotonde het karakter van kruispunt heeft verloren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 9