Noordwijkse familie kweekt ananassen in de bergen Michiel de Ruyter in Leiden als zeeman herdacht Veertiende uitvoering van de Lucas Passion Noordwijkse speeltuin wil een braderie gaan houden Bevolkingsonderzoek in Leiden haalde vanmorgen 25000 NIEUWE LEIDSCHF. COURANT 7 WOENSDAG 17 APRIL 1957 Nederlanders in Australië Woest stuk grond door gezin Ryker in cultuur gebracht en berggebieden om goed te kunnen begrijpen, wat het wil zeggen „bush-pioneer" te zijn. U zoudt de dichtbegroeide bergen hebben moeten beklimmen om te weten, wat het betekent op deze manier 28 mijl naar de dichtstbijzijnde stad te moeten afleggen. Men voelt de stilte en het lijkt volslagen hopeloos zo'n stuk grond in cultuur te brengen. Het is dan ook een bijzondere prestatie, dat de Noordwijkse artiestenfamilie Ryker hier een pijnappel-plantage heeft weten aan te leggen. In het tropische Noord-Queensland ligt het stadje Cairns, het centrum van de vermaarde suikercultures in die staat. Zesentwintig mijl verder kan men de familie Ryker aantreffen. Zonder goede gids zijn de Noordwijkers niet te vinden. Men zou dagen, mogelijk weken, door dit bergachtige bosgebied dwalen. Tussen de bossen staat een klein, grotendeels van kistplanken vervaardigd huisje., Het is m het huisje üit cje' pionierSi-perioide, Hoe? De vraag ligt voor de hand, hoe deze emigranten in dit niemandsland zijn ver zeild geraakt. Eigenlijk is dit heel eenvoudig. Het Australische gouvernement had geadver teerd met het aanbod: wie wil 260 „acres" grond hebben. Nou ja, grond. De meeste Australiërs welen wel, wat dit betekent en trapten er niet in. Maar de heer Ryker vond het fantastisch en zo kreeg hij zijn grond, een stuk terrein tussen de bergen, dik begroeid met bomen en planten. „Waar bomen en planten groeien, kan ook wel iets anders worden ge plant", zo dacht de Noordwijkse emi grant b\j zichzelf. Daarvoor moest het land in cultuur worden gebracht. Dat werd dus bomen vellen, wortels verwijderen, struiken weghakken, ploegen, spitten en wat al niet meer. Bovendien zat er geen kapitaal achter het karwei. Integendeel. De familie Ryker kampte met een flink financieel tekort en onder zulke omstandigheden kan je niet veel beginnen. De aanleiding tot het pionlersbestaan van dit merkwaardige Hollandse gezin was een poging van de zestienjarige Robert om als verstekeling naar Californië te gaan. Het plan mislukte en de emigralie- autoriteiten adviseerden: Ga je geluk maar liever in Australië beproeven. Dat was tegen geen dovemansoren gezegd en zo lieten vader en moeder Ryker met Willem en Robert de parel van de Noord zeekust voor wat zij was en staken de oceaan over. Zij werden „sharefarms" en zouden dus een aandeel In de winst krijgen. De „farmer" was evenwel „han diger" dan de vreemdelingen en hij liet hen zonder winst vertrekken. Plannen Daarna werd het stuk grond gekocht en de Rykers dwaalden rond en stelden pogingen in het werk hun plannen te vol voeren. Het lag in de bedoeling een ana- nasplantagc aan te leggen. Men bouwde een woning van pakkisten. Die moesten tóch worden meegenomen. Bomen w er genoeg en langzaam maar zeker rees op deze eenzame plek in het Austra lische oerwoud het huis van een Neder landse kunstschilder. Een huis met keu ken, zitkamer en twee slaapkamers. Dit het gebied, waar de Noordwijkse familie Ryker pioniert. Mooi, maar onherbergzaam. Vervolgens startte men met het bewer ken van de grond. Daarvoor was gele nodig en voedsel moest er tenslotte ook komen. Daarom ging Robert in Cflïrns werken en terwijl hij voor het inkomen zorgde, rooiden vader en Willem de bomen en werden de ananas-stekken uit- geplant. Veel geld om van te leven wa: natuurlijk niet beschikbaar, maar in dil onherbergzame gebied zijn de kosten var het levensonderhoud gering. Wasdom Vier jaar later rijpten de geurige nassen. Een fleurig gezicht al die planten, maar voor de familie Ryker betekende deze wasdom een nieuw leven. Aan kelijk had men het zonder ramet deuren kunnen stellen. Voor inbrekers behoefde niet te worden gevreesd buren waren er niet. Maar geleidelijk werd meer grond in cultuur ge bracht en de geldelijke positie van he' gezin werd steviger. Nu leeft men rustig en tevreden. Het brood wordt zelf ge bakken, melkpoeder heeft me raad en in deze kring van vegetariërs behoeft men zich over ^lees geen te maken. De berg waarop de woning i Rykers is gebouwd, is een goede tig meter hoog. Heel in de verte ziet 's avonds de lichtjes van Caïrns twink len. Dan nóg werken vader. Robert Toekomst Met de dag gaat de plantage er beter uitzien. De ananas brengt in de fabriek waar de vruchten worden ingeblikt, een beste prijs op. Er zit toekomst in het emigranten-bedrijf. Met dynamiet laat men stukken van de bergen springen en als men eenmaal een begin heeft, gaat alles veel gemakkelijker. Maar ja, die Noordwijkse familie weet nu eenmaal wat pionieren is. Tivee sprekers voor „Onze Vloot" DE AFDELING LEIDEN van de Koninklijke Nederlandse Vereniging „Onze Vloot" heeft gisteravond in de foyer van de Stadsgehoorzaal op waardige wijze de geboortedag van de Nederlandse zeeman en admiraal Michiel Adriaanszoon de Ruyter herdacht. Twee prominenten in de marine wereld, commodore P. Verhoog en prof. dr. T. H. Milo, hebben de Vlissinger jongen getekend, die, mede door de stem van de Leidse afgevaardigde in de Amsterdamse admiraliteit, met bijzondere en geheime opdrachten werd be last. De bijeenkomst stond onder leiding van mr. J. A. Hannivoort. Een borstbeeld van de zeeheld sierde het bloemrijke podium. NOORDWIJK Het bestaansrecht van deze traditie iverd in de Grote Kerk opnieuw beivezen MET DEZELFDE ZEKERHEID als Goede Vrijdag en de Paasdagen, keert ook télkenjare de uitvoering van de Lucas-Passion in de Grote Kerk van Noordwijk-Binnen terug. Het was nu al de veertiende maal, dat de koren „Cantate Domino" (Noordwijk) en „Halleluja" (Katwijk), tezamen het werk voor een grote, aandachtig luisterende schare belang stellenden verklankten. voldoening op), heeft er voor deze uitvoe ring ook kennelijk naar gestreefd, zijn aanvechtbare'al te persoonlijke opvattin-1 gen te herzien. Het ideaal werd nog wel niet bereikt, maar de weg naar een objec tieve, stijlgetrouwe weergave toch over een grote afstand afgelegd. Deze gevoels- restrictie behoeft in genen dele de muzi kale uitbeelding of het geloofsgetuigen te verzwakken; door de stijl te respecteren, zal dat getuigenis zelfs nog welspreken der worden. Dit viel nu reeds inderdaad Solisten De Lucas-Passion is vrij eenvoudig, in alle delen voor iedere muziekliefhebber begrijpelijk, opgezet. Er staan weinig aria's in (voor de alt zelfs maar één), zodat de handeling niet vaak wordt onder broken. De vele koralen veroorzaken geen oponthoud van betekenis, maar verlenen aan het geheel een bijzondere wijding. Mede door het sterk overwegende gebruik wan homofone zettingen, spreekt deze Passie ook de in muzikale zaken minder ontwikkelde toehoorders gemakkelijk aan. De dirigent Johan Admiraal, die met deze uitvoeringen een mooie, waardevolle traditie vestigde, gaat van jaar op jaar voort, de zang van zijn korencombinatie te polijsten/en dieper reliëf te geven. Men kon ook nu weer de niet falende zuiver heid, de nauwkeurig afgewogen stemmen verhouding, de homogeniteit van de klank prijzen. Deze zang kenmerkt zich door be trouwbaarheid en beschaving. Betekenis Wy zijn ons bewust, dat deze waar dering meer betekent dan een constate ren alleen. De kwaliteit van de koorzang zó te kunnen opvoeren, veredelen en doorlopend volkomen te beheersen, be tekent een daad van niet minder dan ar-, itieke betekenis. De heer Admiraal (we merkten het met IN „HET HOF VAN HOLLAND" werd gisteravond een vergadering ge houden, georganiseerd door het bestuur van de Noordwijkse speel tuinvereniging, waarbij uitgenodigd waren de leden van de plaatselijke Middenstandscentrale. De voorzitter van de centrale, de heer J. J. van der Steen, had de leiding en verwelkomde in 't bijzonder het bestuur van de speeltuinvereniging, vertegenwoordigd door de heren P. Verhoef en A. J. Mooyekind, met de technisch adviseur van de vereniging, de heer F. de Leeuw. De heer Verhoef zette vervolgens het doel van de bijeenkomst uiteen. De speel tuinvereniging heeft geld nodig en wenst dit te verkrijgen op zakelijke basis, door iets te organiseren waarmee èn de speel- tuinverendiging èn de Noordwijkse midden stand gelbaat is. De bedoeling is in het badseizoen een show te organiseren waar op de middenstand kan exposeren. Op an dere plaatsen is een dergelijke show een groot succes geworden, aldus de heer Ver hoef. die graag het advies van de midden standers hierover wenste. Het is de bedoeling een 14-daagse show te houden waarbij in de eerste week de fabrikanten en in de tweede week de mid denstanders zelf aan bod kunnen komen. Hiertoe zal een grote tent woraen inge richt met een oppervlakte van 1200 m2. Diverse attracties zullen aan de show verbonden worden en de entree zal laag gehouden moeten worden. Als plaats is gekozen een terrein bij de Boulevard er de Q. v. Uffordstraat nabij het parkeer terrein. Het is de bedoeling de tent met vlaggen enz. opvallend te maken en dc Kosten van de expositieruimte zullen on geveer 10 per m2 bedragen. Naar dt mening van de heer Verhoef biedt eer dergelijk evenement een redelijke kan« van slagen. Nadat d'e heer De Leeuw aar de hand van foto's een technische uiteen zetting van de mogelijkheden had gege ven. werd onder meer de reclame-actie beticht die gevoerd zal moeten worden. De Noordwijkse middenstanders, hoewel niet in grote getale aanwezig, betoon den zich geen voorstanders van gaan over ijs van één nacht! Uitvoerig werd hier over van gedachten gewisseld, waarbij het voor en tegen werd afgewogen. Het bleek dat de show in elk geval doorgaat. Enkele middenstanders gaven zich op voor deelneming, anderen wilden zich hierover nog nader beraden. Per cir culaire zullen de afwezige leden op de hoogte gebracht worden van de plannen. Het is de bedoeling dat de braderie ge houden wordt van 26 juli tot 10 augustus. Zij zal 's middags en 's avonds geopend zijn. Des zondags is zij gesloten. Er zal een reclameblad worden uitgegeven dat huis aan huls zal worden bezorgd. In elk geval zullen de badgasten over ivenementen niet te klagen hebben! Kampioenskamp bij „D. Noteboom" VOOR de finale om het clubkam pioenschap schaken van „Daniël Noteboom" werd in Seinpost de par tij L. W. Turk-J. J. Bizot gespeeld. Na veel beiderzijds gelaveer met de stukken achter een vastgelopen breed pionnenfront, werd de partij bij de 51e zet afgebroken in een materieel gelijke en remise-achtige stand. De partij J. SleeboomP. Bedijn werd uitgesteld. De stand is thans: 1. P. Bedijn 1 Vz uit 2, 2. L. W. Turk 1 uit 2 afgebr.. 3. J. Slceboom 'i uit 1 afgebr., 4. J. J. Bizot .Vz uit 1 afgebr. De overige leden speelden in hun com petitie de volgende wedstrijden: F. Hoek W. van Rooyen 1—0; J. Turk—A. Veef- kind 10; R. C. de LangeA. Timan 10: De stand aan de kop luidt: 1. J. Turk 8 p., 2. R. C. de Lange 6 p., 3. W. v. Rooyen 4Vz p. Maandag 29 april zal een gongwedstrijd Worden gehouden om een nieuwe gong beker, door de vorige definitief in het bezit van J. Turk is gekomen. Tegen Philidor uit Leiden, waarvar eerste tiental onlangs kampioen vai Leddse schaakbond w#rd, zal op 6 in Leiden een returnmatch worden ge speeld. De destijds thuis gespeelde wed strijd viel in het voordeel van Philidor uit (6li5'i). Opvallend was toen echter het goede resultaat van de bovenste Noordwijkse borden. Daar de Noordwij kers verwachten weer met een team in de LSB-competitie te kunnen deelnemen, zullen zij erop gebrand zijn Philidor goed partij te geven. Gevonden voorwerpen Bij de politie zijn als gevonden aange ven: dameshandschoen, schoudertas, sleu tel, tas, wieldop van auto, padvindersrii hield receptie „Voor ons vermaak Nadat de Leidse amusementsvereni ging „Voor ons Vermaak" zaterdag een feestavond had gehouden, volgde gister avond in De kleine Burcht een receptie. De vereniging is nog jong, maar zij heeft haar sporen op het gebied van het bren gen van goed amusement en het scheppen van een prettige verenigingssfeer toch al verdiend, wat door de velen, die gister avond kwamen gelukwensen, ook met ,-«^n—'ering uitdrukking werd ge bracht. ue weidse Bietenbouwers zorgden voor een bijzondere verrassing in de vorm van een serenade. Er waren ook schrifte lijke gelukwensen, eveneens van de ver eniging Nut en Vermaak De voorzitter van „Voor ons Vermaak", de heer J. W. Dirkse. dankte voor de belangstelling en voor de medewerking aan het slagen van de feestelijkheden. De heer P. Verhoog, commodore do Holland-Amerikalijn. sprak over Ruyter als zeeman. Overal ter wereld hem gebleken dat twee namen, uit derland bekend zijn, namelijk Rembrandt en De Ruyter. Aan deze grootste tacticus is het te danken, dat wij in nog een vrij volk bleven. Hoe was mogelijk, dat in de stuwing der volken deze zeeman pur sang naar voren kwam? Opgegroeid in een gezin, waar de vader al zeeman was, geraakte hij in een we reldontwikkeling, die zijn weerga in de gehele historie niet meer vindt. De heer Verhoog vertelde daarop vele bekende verhalen van de Vlissinger jon gen, die op de dijken langs het brede Zeeuwse water wandelde en van de zee droomde. Vijftien jaar oud pas komt hij in dienst van Prins Maurits als konsta bel-busschieter. Dan is de periode van het grote wiel en de klimpartij op de .Tacobstoren al achter de rug. Zoals alle Zeeuwse zeehelden, van Joost de Moor tot Bankert tóe. begint hij als kaper, ook in dienst van de familie Lampsens. Dan zien we hem terug als stuurman op de ilvisvaart. wordt hij weer kapitein op het kaperschip „De groene Leeuw" en groeit zo langzamerhand naar zijn levens- erk: de admiraliteit. Tweemaal trouwt ij een vrouw uit het Walcherse boeren land en veel tegenslagen ondervond hij bij de dood van beiden. De heer Verhoog toonde aan, dat De Ruyter nooit zijn Zeeuwse taal en aard aflegde. In de journalen staat vele malen vermeld dat hij de vijand „in ronde Zeeuwse taal antwoordde"; de betekenis deze woorden laat zich gemakkelijk gissen. Aardig is ook zijn dialect ln de verzuchting na een slechte kaperreis door het tegenwerken van zijn ondergeschik- De Ruyter oordeelt dan. dat het „met kwade gonden slecht azen vangen" is. Commodore Verhoog vertelde nog iets de tuigage uit De Ruyters tijd en zijn knap zeemanschap, dat onder meer blijkt uit het feit. dat hij zijn schip „De Sala mander" als enige in Zeeland terug bracht uit de stormen van West-Indië. Spr. eindigde met de eigenschappen van de zeeman De Ruyter. weergaloze dap perheid en zeldzame discipline, als voor beeld voor de tegenwoordige generatie te stellen. Prof. Milo. hoogleraar ln de geschie denis van het zeewezen, vertelde over De Ruyter als marine-officier. Vijf en veertig Jaar was hij, toen de Staten van Zeeland hem verzochten in hun dienst te treden. Onder Witte de With kwam hij op de grote vloot. Een vurig beroep op zijn vaderlandsliefde dwingt hem een functie te nemen in dienst van de Am sterdamse admiraliteit, waarin ook de stad Leiden een stem heeft, en oo vele zeeslagen zal ook zeker een schip, ge tooid met de vlag met de twee sleutels, duizenden kilo's kruit hebben verschoten. Prof. Milo verhaalde uitvoerig van de geheime opdracht, die hem in 1664 be reikte. Op de Westafrikaanse kust namen de Engelsen onverwacht de Nederlandse bezittingen en dank zij de kundigheid van de Nederlandse admiraal werd de orde er spoedig hersteld. Vele anecdoten over deze periode vertelde prof. Milo. Om een Indruk te geven van de grootte van de Zeeven Provinciën schetste hij de afmetingen, die 45 x 11 x 4 waren en waarin 425 mannen leefden bij een ont bijt dat bestond uit grutten met een pekelharing. Prof. Milo eindigde zijn herdenkings toespraak met te wijzen op De Ruyter die ons de traditie naliet van vaderlands liefde en plichtsvervulling van een Vlis singer jongen, die tót de hoogste rangen 'opklom. De bijeenkomst werd bijgewoond door officieren van landmacht en vloot en een groep zeeverkenners. Ook de solisten vormen een vast team, dat op-hun partijen steeds meer ingezon gen raakt. Nell>y Schulzc (sopraan) zong met overtuiging en zeer verdienstelijke dictie haar tweetal aria's. Belia Keyzer (alt) gebruikte haar fraaie stem met veel talent ln de aria „Du gibst mir Blut" Bram van Luyn toonde zich een bekwame, waardige vertolker van de Christus-partij. Zijn stem bleef tot in détails gelijkmatig, van sonore klank. Peter Dogger was een verdienstelijk vertolker van de moeilijke evangelist partij. Meermalen vond hij het juiste accent, dat de situatie treffend uitbeeldde. De aria's had hij er echter niet bij moe ten nemen. Ze vormden voor zijn zware taak een niet te verantwoorden overbe lasting, die hem op den duur duidelijk vermoeide. Begeleiding Han Campfens zong de kleine bas-par tijen (o.a. van Pilatus) met talent, maar blijkbaar gehinderd door een verkoud heid. Cor de Heiden bleek een opmerke- mooie, soepele en voor deze muziek geëigende stem te bezitten. Zijn konden we alleen horen in enkele partijen van beperkte omvang (o.a. van Petrus). Het begeleidende apparaat, het „Haags Orkest" speelde over 't algemeen wellui dend en voldoende gesloten. De hobo's drongen zich niet zelden wat te sterk op met een weinig genuanceerde toon; de fluiten waren zeker te prijzen. Johan Zweers bespeelde het orgel met de ge wenste nauwkeurigheid in de begeleiding van de Christus-partij en de koren. Deze uitvoering heeft het bestaansrecht van de Noordwijkse Lucas-Passion- traditie wel heel duidelijk bewezen. Joh. i Wolfswinkel MENON MINISTER VAN DEFENSIE Krisjna Menon, de Indische minister onder portefeuille en Nehroe's voor- laamste adviseur in buitenlandse aange legenheden. Is benoemd tot minister van landsverdediging in het nieuwe kabinet •an India. Tot nu toe werd deze portc- cuille door Nehroe zelf beheerd. Men :iet de benoeming van Menon als een bRjk an de bijzondere sympathie, die Nehroe heeft voor de nog jonge staatsman. autoped, kmderrijwlel, klnderbril, porte- monnaïe mot inhoud, onderstel van kin derwagen, schooletui, handschoen, broche, badsohoen, ballpoint, briletui,, hamer, brilmontuur, damesring, enkele rijwieltas, jongensjasje, alpinomuts, gummijas, an sichtkaarten en postzegels, bontje, tas, babyschoentje, werkvest, poedel. Inlichtingen uflbsluitlend woensdag en zaterdag tussen 23 uur aan het politie bureau Oude Zeeweg 10. E.H.B.O.-examen Deze winter werd door de Noordwijkse Reddingsbrigade een cursus georganiseerd onder leiding van dokter B. de Beer, het behalen van het eenheidsdiph E.H.B.O. Gisteravond werd het exai afgenomen door dokter v. d. Sande uit Leiden. De volgende dames en heren slaagden: dames J. Boot-Koelewijn, I Kortekaas-v. Hoorn, J. v. d. Graaff-Aart- sen, J. v. Duyn-Barnhoorn, H. van 'I Wout, Coby v. d. Berg, M, Altorf. Heren J. Ooms, J. Langendijk, L. J. A. Steen voorden Vanmorgen werd in de school aan de Maresingel de 25.000ste Leidenaar doorgelicht. Het was de zeventigjarige heer Matthijs van 't Hart, wonende Nieuwe Beestenmarkt 20a. Wethouder Menken, voorzitter van het plaatselijk comité voor het be volkingsonderzoek, sprak zijn verheuging uit over het feit, dat dit aantal al was bereikt. Ter aanmoediging van de bewo ners van Leiden overhandigde hij de heer Van 't Hart, die zelf groentehandelaar is geweest, een mand met fruit. De heer J. W. van Rijn, teamleider van de staf die bij het bevolkings onderzoek is betrokken, vertel de ons, dat het aantal mensen, dat aan het onderzoek deel nam over de twee rayons, die nu zijn afgewerkt, bevredigend was; van degenen die een op roep ontvingen gaf ongeveer 95 °/o daaraan gehoor. Zij die onverwacht verhinderd bleken te zijn, zullen nog een kans krijgen bij het onderzoek in de school aan de Hooglandsekerk- gracht en in de stadsgehoorzaal. Er zijn nog altijd mensen, die om de een of andere reden niet voor het toestel wensen te ver schijnen. Wij willen er nog eens op wijzen, dat een onderzoek als dit pas volledig het ge wenste effect heeft, als ieder een zich er aan onderwerpt. Onder de mensen, die er niet aan willen deelnemen, kunnen ook zieken schuilen. Foto M. van der Horst. HILLEGOM Maatschappelijke Zorg geïnstalleerd Burgemeester jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden heeft ln het ge meentehuis officieel de gemeentelijke in stelling voor maatschappelijke zorg ge ïnstalleerd. Aanwezig waren vertegen woordigers van diaconieën, het r.-k. cha ritatief centrum en het burgerlijk arm bestuur. Burgemeester Van Nispen tot Pannerden weeserop, dat de leden van de nieuwe instelling een mooie en hoog staande, maar ook een moeilijke en ver antwoordelijke opgave krijgen. Het bie den van geestelijke hulp is uitsluitend de taak van de Kerken, maar de ge meentelijke instelling zal moeten bevor deren, dat er geestelijke hulp wordt In geroepen, waar daaraan behoefte blijkt, aldus spr., die zich vervolgens tot de voorzitter, wethouder W. F. van Dam, richtte. De burgemeester vertrouwde, dat met Gods hulp de nieuwe instelling een zegenrijke taak zal hebben onder ver trouwde leiding. De heer W. J. Buurman, voorzitter van het burgerlijk armbestuur, bood namens dit lichaam zijn gelukwensen aan. De heer W. Imthorn dankte namens de dia conie en vertrouwde dat de samenwer king even goed zal zijn als eertijds met het burgerlijk armbestuur. „Als we de wet van naastenliefde betrachten, zal Gods zegen zeker op ons werk rusten." aldus spr. De heer Van Dam stelde na drukkelijk vast, dat de taak van de ge meentelijke instelling subsidiair is en die van de Kerken primair. Hij wilde het vertrek van het burgerlijk armbestuur niet zien als een eind en hoopte bij moei lijkheden nog steeds advies van oud leden te zullen krijgen. Groothandelsdag Dinsdag 7 mei wordt in restaurant Treslong de Groothandclsdag van het verbond van de Nederlandse groothandel Boeddha's ontvreemd in Leids museum Gistermiddag tussen één uur en half vier z(jn in het rijksmuseum voor vol kenkunde twee Boeddha-beeldjes van de oosterse afdeling ontvreemd. De dader moet de glasplaat van een vitrine hebben opgetild. Het zjjn twee bronzen uit de Hindoe-Javaanse tjjd (om streeks negende eeuw na Christus), waarvan het beeldje met een stralen krans een waarde heeft van f 1600 i f 1700 en de Boeddha op het voetstuk van f 1000 f 1200. Van de dader ontbreekt elk spoor. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Theodorus Jacobus Berne r- dus Maria, zn v B H de Wilde en A M van Leeuwen; Hermina, dr v A L Smel- tink en E P Geerlings; Gerardus Marti- nus, zn v P F van der Meij en A Th Turk; Laurentlus Johannes Anthonlus, zn v L A M van Zijp en J M Ouwerkerk; Jaco bus Bartholomeus, zn v J B van Rijn en C Kikkert; Yvonne, dr v W Neuteboom C G M van Voorthuijzen; Marie Louise, dr v J L Corba en E Ebskamp; Jan Hen drik, zn v J J de Haas en J Bargboer; Cornelia Johanna Hendrika Maria, dr v J C Buijs en A M J de Winter; Damianus Martinus Maria, zn v G J Romijn en M C E van der Voort; Mèrion, dr v P J H Tameling en S Koster; Johannes, zn v J Verloop en J F Van der Horst OVERLEDEN: Th A J Sassen, 67 Jaar, an; N P de Groot, 38 Jaar, man; P Ha- gemans, 58 jaar, man; D Molenaar, 74 jr, |J P Swlebel. 75 jaar, gehouden. Dr. S. L. Mansholt, de minister van landbouw, visserij en voedselvoor ziening zal spreken over agrarische as pecten, mede ln verband met de stichting "an Europese economische gemeen-

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 7