Belangrijkste probleem is menselijke aanpassing ffcOWKt Kinderen voerden in Volkshuis paasspel op ëvo. &SL g-wTl oL\ Zonder Jezus op elk kerkhof een hopeloze toestand Firma Warnecke gaf basis aan voor dames-garderobe Leiclen levert Centrale Delft transformator van 60 ton Ouders maakten gymnastiekles mee van hun kinderen Leiden is nog allesbehalve een veilige stad NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 WOENSDAG 17 APRIL 1957 Industrialisatie in Nederland Prof. H. G. van Beusekom voor Leidse industriëlen NAAST DE ECONOMISCHE VOORUITGANG, die de industrialisatie aan land en volk brengt, voert zij voor verscheidene Nederlandse gemeenschappen een nieuw element in, dat grote gevaren kan opleveren, zowel voor de samenleving als voor de mens persoonlijk. Aldus prof. dr. ir. H. G. van Beusekom, buitengewoon hoogleraar te Delft, gistermiddag na de lunch van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel, afdeling Leiden, in de bovenzaal van De Turk. De hoogleraar behandelde de sociale vraagstukken, die aan een intensieve industrialisatie van Neder land zijn verbonden. Over enkele jaren zal de bevolking var Nederland de twaalf miljoen naderen, hetgeen een vermeerdering van vijftig procent in dertig-jaren betekent. In deze dertig jaren zullen in Nederland gemid deld 330 mensen op een vierkante kilo meter komen te leven. In Noord-Frank rijk is de bevolkingsdichtheid twaalf tot veertien mensen per vierkante kilometer. De bevolkingsdichtheid neemt in Neder land helemaal schrikbarende vormen aan, eer men enkele gebieden afzonder lijk bekijkt. In Zuid-Holland leven op iedere vierkante kilometer 850 menst Prof. dr. ir. H. G. van Beusekom i de veelbesproken Randstad Holland heeft I zelfs een bevolkingsdichtheid van I mensen per vierkante kilometer. Gunstige ligging Deze opeenhoping van mensen in resten van Nederland wordt niet z< eroorzaakt door de grote steden die daar al liggen, alswel door de ligging van deze streek. Grote industrieën, zoals hoogoven- Ibedrijf en olieraffinaderijen, zoeken plaat- d, waar zij gemakkelijk hun ruwe grondstoffen kunnen aanvoeren en van waar zij goede verbindingen met het achterland hebben. Voor Nederland vol doet de kuststreek bij uitstek aan deze 'eisen. Het gevolg is dan ook, dat de ste den zich niet alleen uitbreiden, maai nieuwe steden uit de grond De noodzaak van industrialisatie, eze na de oorlog duidelijk aart het licht trad, heeft echter anders dan vroeger tal van diensten in beweging gebracht, die poogden en pogen deze industriali ze zo goed mogelijk te doen verlopen. Toen in 1870 de eerste grote In- dustrialisatiestroom over Nederland ging, besteedde men niet de minste aandacht aan de sociale gevolgen van deze ommekeer in de volkshuishou ding. De plattelandsbevolking, die door de mechanisatie in de dorpen geen werk meer kon vinden, trok domweg naar de grote stad, waar zp na verloop van tijd onderging in het dorre arbeidsleger, waarvoor men in allerijl woongelegenheid ging schep pen, die al spoedig ontaardde in de trieste krottenbuurten, waarmee de grote steden nog steeds worden „ge sierd". Men hield geen enkele reke ning met de veranderingen, die in het leven van de plattelander plaats had den en deze was aan demoralisatie overgeleverd. 2e Doordat ook de industrialisatie zelf niet economisch verantwoord werd opgezet, was men niet tegen crises opgewassen en n«t gevolg was de ellende van de arbei dersbevolking, de vorige eeu Twee soorten Thans onderkent men twee soorten industrialisatie. Allereerst het vestigen van fabrieken op die plaatsen, die nu maal door ligging uitermate gunstig zijn. In deze streken ontwijkt men zoveel gelijk de grote steden en creëert nieuwe steden. Volgens de verwachtingen zal het Deltaplan de vestiging van grote steden op de eilanden Tiengemeten, Goe- ree-Overflakkee en Sohouwen-Duiveland land mogelijk maken. j De tweede mogelijkheid is het brengen de industrie naar het platteland, vooral voor die industrieën, die niet sterk ligging zijn gebonden. Hiermee brengt echter een nieuw element in de dorpsgemeenschap, dat niet zonder ge vaar is. Tot aan de vestiging van grote industrieën wordt het dorp geleid door zijn notabelen; iedereen kent iedereen en men voelt zich min of meer verantwoor delijk voor elkaar. Het gezin werkt op de akker van zonsopgang tot zonsonder gang. Bij het vestigen van grote industrieën verandert dit aanzien volkomen. Het ge zin gaat uit elkaar, men kent eikaars werk niet meer, men verliest de band van saamhorigheid en door de vrij hoge lonen krijgt men een zelfstandigheid. De notabelen van het dorp verliezen hun macht en deze gaat over op de leiders van de industrie. Al deze verschijnselen zijn in de steden al waargenomen en momen teel bieden deze hier geen bijzonder grote problemen meer. Maar de mentaliteits wijziging in de grote stad is gegaan via een zee van bloed en tranen. Dit wil men thans voor de nieuwe industriegebieden voorkomen. Volgens prof. Van Beusekom ligt hier allereerst een taak voor het bedrijfsleven. Daarnaast dient de overheid de helpende hand te bieden en door al deze bemidde ling heen dienen de Kerken en de cultu rele instellingen ter plaatse hun taak te 40 jaar bij N.Z.H.V.M. De heer H. Fakkel thuis gehuldigd "TJE HEER H. FAKKEL, ambachts- man eerste klasse bij de N.Z.H. V.M., die, zoals wij reeds meldden, 40 jaar bij deze' maatschappij in dienst is geweest en in verband daar mee werd onderscheiden met de bronzen medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, is gehul digd te zijnen huize, Staalwijk- straat 14. Bij de huldiging waren tegenwoordig de directeur der maatschappij, de heer J. J. Jurrissen, de chef technische dienst, de heer H. J. Kapteijn en de ohef werkplaats Rijnsburg, de heer Pauw. Er werd ge sproken van grote waardering voor de werklust en de ijver van de jubilaris, die een enveloppe met inhoud en een konde in ontvangst mocht nemen, terwijl zijn dochter een bloemstuk kreeg. De heer Jurrissen bood, na een hartelijk spraakje te hebben gehouden, het erend getuigschrift van de Maatschappij voor nijverheid en handel aan met de gouden medaille. Namens de N.Z.H.V.M. gaf hij er nog de gouden draagmedaille bij. De heer J. Ockeloen bood namen jubileumfonds een geschenk onder vert aan. In de loop van de dag kreeg de heer Fakkel nog vele blijken van belang stelling voor zijn jubileum in de vorir van bloemen. GEMEENTE LEIDEN Officiële publikatiex SLUITING GEMEENTELIJKE BUREAUS Burgemeester en wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat de gemeente-secretarie en de bureaus der gemeentelijke diensten en bedrijven, be houdens het hierna vermelde, op vrijdag 19 april en op zaterdag 20 april de gehele ag voor het publiek gesdoten zullen zijn. Op zaterdag 20 april zal het bureau an de burgerlijke stand voor het doen an aangiften van geboorten en overlijden geopend zijn van 9.00 tot 10.00 uur. Het gemeentelijk badhuis zal op die dag geopend zijn als op andere zaterdagen. De directeur van de gemeentelijke dienst voor kasbeheer en kredietwezen te Ledden brengt hiermede ter kennis van belanghebbenden, dat door hem is inge steld een vast avondspreekuur op elke vrijdag tussen" 18.30 en 19.30 uur. Op andere avonden is hij te spreken na telefonische afspraak. (Telefoon 20270). Kantoor stadhuis. De directeur voornoemd, Verstegen. „De kinderen van Jeruzalem" In het Volkshuis werd gisteravond ^n paaswijding gehouden, die uit ging van de Vereniging van Vrijzin nig-Hervormden te Leiden en Oegst- ïest. De Vrijzinnig Hervormde catechisanten er> de zondagsschool van de Ned. Prote stantenbond voerden het Paasspel „De Kinderen van Jeruzalem" op. Ter inlei ding las de voorganger ds. W. J. H. Hu-' beek uit Handelingen 2, het gedeelte van Pinkstertoespraak van Petrus. De schrijver van dit spel, aldus ds. Hubeek heeft in zijn werk voortgebouwd op deze 'ede. Ieder jaar met Pasen maken wij p, om het lijden van Christus te overdenken. En in deze overdenking van het lijden hebben wij één van de diepste 's van onze tijd geraakt. Tegen woordig schuwen de mensen het lijden. Wen kan zich nog wel voorstellen, dat "len moet lijden als straf voor iets. Echter Jezus leed als zondeloos en schuldeloos ®ens. Maar de christen weet, dat juist hierdoor Christus heeft betaald voor onze tonden, door de straf voor dns te dragen. Daarom kunnen wij op Goede Vrijdag vooruitziien naar de Paasmorgen, de dag der overwinning. Het Paasspel liet ons de kinderen van Jeruzalem zien in de tijd van Christus. Het milieu, waaruit zij kwamen, had zwaar zijn stempel op hen gedrukt. Op palmzondag spraken enlkele kinderen farizeeërs met kameraadjes van Romeinse huize, over het lawaai, dat zij in de verte hoorden. Een dochtertje van eci tollenaar meldde hen de glorierijke in tocht van Jezus. Toen de kinderen van d< farizeeërs vernamen wie haar vader was meenden zij voorrang te hebben, en zi duwen het meisje verachtelijk opzij. Op Goede Vrijdag waren ze weer sa men. en ze hoorden het bericht van di kruisiging. Allen waren verdrietig en d< onderlinge twist was bijna vergeten. Als op Paasmorgen het bericht van de op standing komt zien zij in. dat Christus voor iedereen heeft geleden, en sa trekken zij er op uit om het Evangelie overal te gaan verkondigen. Met een kinderlijke eerbied en ernst werd er gespeeld. Vooral het spel van Ha-nna, het dochtertje van de tollenaar, was uitstekend. Sociologische rapporten hebben de laatste jaren aangetoond, dat men ook in Nederland nog van „onder ontwikkelde gebieden" kan spreken. Ook in Nederland vindt men nog streken, waar de bevolking op cultu reel en hygiënisch gebied ver is ach tergebleven bij andere delen van Ne derland, vooral ten opzichte van West-Nederland. Voor deze gebie den, waar de industrie technisch ge zien een goede kans maakt, komen mèt de industrie grote problemen. Prof. Van Beusekom besloot zijn be toog met de woorden yan minister Zijl stra Het kernprobleem van de industriali satie in Nederland ligt niet bij éb finan ciering, maar bij de vorming van de mens. De komende jaren hebben wij op dit probleem al onze aandacht te richten. Het dankwoord van voorzitter J. G. J. Verhey van Wijk, opende een interessante gedachtenwisseling. Zie vervolg stadsnieuws pag. 7. De Spartaan vierde eerste lustrum Ter gelegenheid van de viering van het eerste lustrum van de Leidse kracht sportvereniging De Spartaan werd een wedstrijd om het clubkampioenschap ge houden. De vereniging is opgericht door de heren J. W. Treben, P. Uitenhout en S. Stokkel. De leden H. de Hoek, K. van Kampen en S. Stokkel slaagden erin internationale prijzen te behalen. De uitslagen van de wedstrijd om het clubkampioenschap luiden: Ploeg A: 1. K. Devilee; 2. M. Zandvliet; 3. R. Sloot. Ploeg B: 1. K. W. Turenhout; 2. B. Riet kerk. Ploeg C: 1. K. v. Kampen; 2. H. de Hoed; 3. S. Stokkel. Ook jongere mannen roken steeds meer Senator. 'Waarom? Om de gelijkmatige, witte brand? Om het prachtige Sumatra-dekblad? Of om de heerlijk-zachte smaak misschien? Al deze eigenschappen zijn vanzelfsprekend bij zo'n „paasbeste" sigaar. Ook zónder speciaal aan de komende feestdagen te denken zeggen fijnproevers kortweg: Open Deur in „LevendaaV, Gisteravond werd in het wijkge- bouw Levendaal vanwege de Her vormde wijkgemeente een Open- Deur-paaswijding gehouden, waar aan medewerking verleenden het mannen-dubbelkwartet Inter Nos en de heer J. Kalsbeek. declamatie. Nadat Inter Nos zich had doen horen en de heer Kalsbeek „Ecce Homo" van Joost van den Vondel en een gedicht van Guido Gezelle had voorgedragen, hield ds. D. J. Vossers een meditatie over „De wacht bij het graf" De predikant wees erop, dat kruis en opstanding bij elkaar horen. Wij hebben als Hervormde Christenen geen bezwaar tegen het kruis. Ds. Vossers wenste, dat er in elk Hervormd gezin een houten kruis aan de wand hing. Wèl hebben wij be zwaar tegen het kruis in de vorm van de crusifix. Pasen zogt ons, dat Jezus is op gestaan. Alle evangelisten wijden enige hoofd stukken aan het lijden van Jezus. Zij be sluiten echter met een lang hoofdstuk Er is bij het graf drieërlei wacht op te merken. Ten eerste: de wacht va vrienden van Jezus, 2. zij worden door de wacht van de vijanden afgelost; dezen waren nóg niet tevreden en vroegen aar Pilatus om een wacht op de Goede Vrij dagavond. Maar er is nog een andere wacht: die van God. Op de Goede Vrijdag volgt de paasmorgen. De vrienden kon den het niet en de vijanden wilden hel niet. Hier ging het psalmvers in vervul- „Des Heren engel schaart een on- verwinbare hemelwacht rondom hem, die Gods wil betracht, dus is hij wèl be- Zonder Jezus zou het op elk kerkhof ;n hopeloze toestand zijn. Pasen verkon- igt ons, dat er een morgenstond komt. Laten wij uitzien naar de grote dag van Jezus, zo wekte ds. Vossers op. De avond werd gesloten met het zin- en van gezang 171, de verzen 1 en 4: „Verlosser, Vriend, Gij hoop en lust" en ,Waar is een vreugd', een kalmt', een heil?" Niet iedere vrouw is een Venus NIET IEDERE VROUW is een Venus, en daaromdaarom zal ze om er elegant en bekoorlijk uit te zien, moeten zorgen dat de basis voor haar garderobe: het korset en de b.h. goed is en voor haar figuur geschikt. Vele vrouwen geven geld uit voor deze artikelen en bereiken toch niet het resultaat dat zij voor ogen hebben. Daarom is het nuttig dat de firma Warnecke eens per jaar een show geeft van zulke zaken. Voor de verandering had men dit jaar de vorm van een muzikaal blijspel tn drie bedrijven voor deze show gekozen; een vorm die zeer geslaagd is te noemen. Het werd geregisseerd door de televisiespeler Tom van Maaren, met in de hoofdrol zijn vrouw Tineke van de Pas, die een char mante rol speelt, waarin de liefde een tikje ondeugend met Wala-artikelen is doorweven, maar gelukkig ook met rode tulpen en kleine menselijke eigenaardig- Een luchtig en charmant nlemandal- letje. met twee oude tantes erin, die kor setten uit vroeger dagen prefereren alleen om de reden „dat zij ze altijd gedragen hebben" en die toch eigenlijk bij het zien Op 3 juli in Leiden Zangconcours ring Leiden en omstreken Dertig koren gaven zich al op De Ring van Chr. zangverenigingen Leiden en Omstreken hield de voorjaars ledenvergadering in De Harmonie te Lei den. Er waren afgevaardigden van koren aanwezig. Na de huishoudelijke ken kwam het concours ter sprake. Dit zal gehouden worden op woensdag 3 juli in de Stadsgehoorzaal te Leiden. Hiervoor hebben zich al dertig koren opgegeven, zodat het zich laat aanzien, dat het een beter concours wordt dan dat van vorig jaar. Plannen zijn in voorbereiding om open lucht-zangersavonden te houden in Noord- wijk en Katwijk aan Zee. Als datum wer den genoemd 17 en 31 juli. Voor deze avonden gaven zich al vijf koren op. Voor de winter-zangersavonden werden genoemd Oude Wetering in oktober, Al phen aan den Rijn in januari 1958 en Rijnsburg in maart 1958. (Advertentie) Jan de Nie en Zonen „Dat is geen knutseltransformatortje meer," zei een toeschouwer gis teren, toen onder leiding van de heer Verlaan van de Elektriciteits voorziening Zuid-Holland het vervoer plaats had van een kolossale transformator uit het E.Z.H.-gebouw achter de Leidse gasfabriek. Deze transformator met een gewicht van zestig ton en geschikt voor span ningen van 10.000, 25.000 en 150.000 Volt is bestemd voor de centrale in Delft, nu Leiden gedeeltelijk op 50.000 Volt is overgegaan. Op de foto hangt de elektriciteitskolos in de bok van het bergingsbedrijf Van der Graaf en Mulder. „Rondom de Maredijk" gaf uitvoering „Jong geleerd, oud gedaan" stond er als motto op het programma voor de gymnastiekuitvoering van de buurt- en speeltuinvereniging „Rondom de Maredijk", die gisteravond in het Antonius Clubhuis werd gegeven. Hoe mej. J. Cats, leidster der gymnastiekafdeling, haar jonge leerlingen de turn- en ritmische oefeningen leerde, bleek tijdens het afwerken der verschillende programmapunten. Met het vertellen van een verhaaltje 'wist mej. Cats op aardige wijze de kleu terklas aan te sporen tot het doen nuttige spieroefeningen, terwijl de 68 jarigen onder haar leiding kranig pro beerden zich in evenwicht te houden op de sprietbalk. Ook met de ouderen kon zij goed over weg. Het rollen op de matten en de part neroefeningen ojm. waren daar een bewijs Na de pauze begonnen de kinderen met frisse moed aan moeilijker opgaven. De brug en de evenwichtsbalk waren daar voor de benodigde toesteilen. Ondanks de onvolledige training op het laatste toe. stel (slechts tweemaal hadden de kinde ren zich kunnen voorbereiden) werden de bewegingen netjes uitgevoerd. De toegift van mej. Cats zelf ware niet op de laat ste plaats te noemen 1 ritmische oefeningen, waaronder die met de stok en met het springriet, vc een geslaagd deel van de avond. In zijn slotwoord dankte de voorzitter, de heer G. A. Sassen, de leidster goede zorgen en de overgave iedere les weer maakt tot een prettig leerzaam uur. Hij overhandigde haar uit erkentelijkheid een aandenken, terwijl Lezing in het Vlies Wat is de Vereniging van huisvrouwen Voor de Leidse afdeling van de Vereniging van huisvrouwen vertel de gistermiddag in Het Gulden Vlies mevrouw H. P.' de Munck-Keizer, propagandiste-adviseuse van het hoofdbestuur, iets over de Vereni ging. Zij bracht in herinnering, dal de Nederlandse Vereniging van huis vrouwen oorspronkelijk is opgericht met het doel het dienstbodenvraag- stuk op te lossen. Dat was in het jaar 1912. De vereniging, die thans 36.000 leden telt, heeft in de loop der tijd een heel ander karakter gekregen. Spreekster wees op het belang van h Jacoba-fonds, dat in 1922 werd opgericht en dat ten doel heeft huisvrouwen die bij ziekte financiële steun nodig hebben te hulp te komen. Zij wees erop, dat deze onderafdeling van de vereniging met eigen kapitaal werkt. Vervolgens vestig de zij de aandacht op het Instituut de Ned. Ver. van huisvrouwen. Ook gaf zij het verschil aan tussen het werk van het Ned. Vrouwencomité en de Nationale Vrouwenraad. Ten slotte sprak zij nog de A.C.W.W. waarbij de vereniging sinds 1953 is aangesloten. Zeven miljoen wen zijn lid van deze wereldorgani satie, en allen trachten zij op hun eigen wijze mee te werken aan het handhaven, van de wereldvrede. In het centrum van deze organisatie staat het werk van de haar door enkele kleuters bloemen wer den aangeboden. Ook de pianist van deze openbare gymnastiekles, de heer De la Riviére, werd bedacht met een geschenk. van de elastieken korsetten met satijnen voorstukken en de gaines, die zowel in de lengte als de breedte rekbaar zijn, hun „harnassen" met uitstekende baleinen graag voor iets moderners zouden willen inruilen. Voor verschillende figuren werden de juist» korsetten, gaines en b.h.'s gede monstreerd. De lange maagband camou fleert een te dikke maag; en heeft men een grote maat. dan is de hoge ruglijn aan te bevelen, aangezien deze de „ribbels" in een japon, ter hoogte van de schouder bladen voorkomt. Zij, die een slanke taille bezitten zijn gebaat bij een ver hoogde gaine, al of niet ter versteviging voorzien van een flexfront. De klaoh^t van knellen van de voorsluiting bij binnen bandkorsetten wordt voorkomen door een schuimrubber kussentje dat op het metaal is aangebracht. Voor de vrouw die veel aan sport doet was er de „penty" en voor de jonge vrouw en het jonge meisje de torsolet, die speciaal geschikt is voor strapless japonnen met een glad lijfje en een wijde gerimpelde rok. Met lingerie en avondjaponnen werd de show, die in de Burcht werd gehouden, besloten. AGENDA VOOR LEIDEN Woensdag Den Burcht, 8 uur Wala-musical- Chr. Geref. kerk. 8 uur: contactcommis sie voor evangelisatiewerk, interkerkelij ke samenkomst, ds. C. van der Weele. ds. M. Ottevanger en ds. G. Th. Rothuizen, medewerking van koor „Alles ter ere Gods", dubbelkwartet „Musica" en orga nist F. van der Reyden. Zomerzorg, 8 uur: kynologenvereniging Rijnland, F. A. J. Alofs over „Mens en hond". Wijkgebouw Rehoboth, 8 uur: afdeling Leiden Ned. Christen-vrouwenbond, paas wijding, medewerking van dameskoor van afdeling, mevrouw J. S. van Stralen-van Deelen, zang, mevr. E. J. v. Ingen Sche- declamatie. de heer J. G. Krooshof, viool en mej. J. G. van Ulden, piano. Huize „Over 't Hoff', Gerecht, 8 uur: ledenvergadering afdeling Leiden Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. Donderdag De Doelen. 8 uur: genootschap Neder- Iand-Engeland, mr. Th. Joekes te Londen over „De taak van de buitenlandse cor respondent en die van de correspondent van de Nieuwe Rott. Courant in het bij zonder". Kerk Oude Vest, 8 uur: Goede-Vrijdag- en Paaszang, medewerking van kerkkoor, declamatie. Dienst der apotheken De avond- en nachtdienst van de apo theken wordt waargenomen door de apo theek Van Driesum, Mare 110, tel. 20406, de Zuiderapotheek, Lammenschansweg 4, tel. 13553 en de apotheek te Oegstgeest, Wilhelminapark 8, tel. 26274. Tentoonstelling Prentenkabinet, Kloksteeg: fototentoon stelling (tot en met 4 mei, 2 tot 5 uur, met uitzondering van 19 en 20 april en de zon- parelwitte tanden en een frisse adem! Twee dagen V. V. in Leiden Er was gisteravond maar een klein aantal belangstellenden in de grote Stadsgehoorzaal op de propaganda-bijeenkomst van de Vereniging voor Veilig Verkeer. Maar de heer J. Machielsen, voorzitter van de afdeling, troostte zich door te letten op de kwaliteit der aanwezigen. Onder hen waren gemeentebestuurders en onderwijsmensen. De heer Machielsen toonde aan, dat pro paganda voor veilig verkeer in Leiden zeker niet als een overbodigheid mag worden aangemerkt. Leiden is nog alles behalve een veilige stad. We hebben smalle straten, drukke winkelstraten met trams en bussen, steile bruggen en moei lijke hoeken en kruispunten. De vereniging geeft zich veel moeite om de veiligheid yi de stad te bevorderen. Zij gaat uit van de gedachte „Jong geleerd, oud gedaan" en richt zich dan ook in het bijzonder tot de jeugd. Ze stelt vrijwel al haar middelen ter beschikking van het verkeersonderwijs en is er zelfs niet op uit, ook maar één gulden in het jaar over te houden. De heer Machielsen noemde het leren van de verkeersregels belangrijk, maar van nog meer belang achtte hij het be trachten van het fatsoen in het verkeer. We hebben op straat wel degelijk met de ander rekening te houden. Er werden deze avond enkele Instruc tieve films vertoond en na de pauze werd het belang van een veilig verkeer door een klein gezelschap met een paar voor drachten duidelijk gemaakt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3