L CHRISTELIJK Vreemde exclamaties rond het beroepingswerk Blindentehuis Sonneheerdt vraagt geldelijke hulp Zwitsaletten Puzzel mee u mu m Boek God wil, dat wij aan het Avondmaal deelnemen SNELPON lijmt koppensneller GEEN KERKDAG IN OOST-' DUITSLAND Een dromer op pad r Reformatie gevraagd In Kerknieuws heeft de heer W. C. F. Scheps er al eens op gewezen, dat er verandering moet komen in de beroepings praktijken, waarover in bijna alle protestantse kerken onbe hagen bestaat. Hij komt er nog eens op terug: ons gevoelen schuld iten, omdat men de niet kent en de christelijke nuchterheid niet betracht. Ten be wijze daarvan geven wjj twee citaten, die w\j reeds geruime tijd in ons archief hebben bewaard, opdat niemand zou kunnen aanwijzen over wie het hier gaat. Het gaat niet om bepaalde ker ken noch om met name te noemen predikanten. Het gaat er om, dat we in het beroepingswerk nuchter zullen blijven, geen rapporten door hoor- commissies laten maken, die tot conclusie hebben: de man. die wij beluisterd hebben, is het sum- mum van volmaaktheid, maar an derzijds ook. dat de predikanten geen beroepen eerst uitlokken, om dan met heel veel gewichtigheid toch te bedanken. Het gaat er ook om, als een ge meente een teleurstellend ant woord krijgt van een beroepen predikant, dat men dan niet doet alsof de wereld op een eind gaat en de beminde gelovigen as op hun voorhoofd moeten doen. Anderzijds blijve ook de domi nee op wiens eerwaardig hoofd het beroepen regent, omdat de va cante kerken als een stel jonge honden achter elkander aanschui ven, met ootmoedigheid bekleed en houde hij maar goed voor ogen de tekst, waarover men zo aan doenlijk kan spreken. De lezer weet wel van die schat en dat aar den vat! NU de beide citaten: In een be paalde gemeente zag men een vacature na enkele teleurstellin gen weer vervuld. Dit gaf de scri ba aanleiding tot de volgende ex clamatie in het kerkblad der ge meente: ,,We kunnen, broeders en zus ters, het ons alles nog niet goed indenken, nu reeds te kunnen spreken van een eigen herder en leraar. Boven bidden en denken hebben wij de begeerte van ons 'nart gekregen en dat niettegen staande we ons toch allen schul dig weten aan het gebeurde, dat nog zo vlak achter ons ligt. •t Is dan ook Gods genade, en het niet te verklaren bewijs van Zijn liefde. Er zou niet veel j al8 ftet JCQ. istus afharike- vorderingen in het stichten en veroveren van Zijn Rijk. Neen God dank niet. Hij ik Koning en toont ook onder ons Zijn almacht en wijs beleid- Daarom komt Hem dan ook al leen de lof en dank toe! God, Die helpt in nood, is in Sion groot! Hij balsemt de wonden, geslagen in veler hart, door het heen gaan van dsen heelt de smart, 't Is een wonder in onze ogen. We leren de geschiedenis van Eliëzer beter verstaan, als we lezen: en het geschiedde eer Eliëzer geëindigd had te spre ken. verhoorde de Heere zijn ge bed en ging zijn gebed^ dankzegging had de predikant, die een be roep naar een grote stad had en die in zijn kerkblaadje de opmer king maakte, dat men hem .lang zamerhand goed genoeg kende om te weten, dat hij deze dingen nuch ter bezag". Wat niet wegnam, dat hij zozeer overtuigd was van het geweldige dat een andere gemeente -hem porde en daarom veronderstel de, dat de parochianen lichtelijk van de kook waren, dat hij zijn ontboezeming aldus besloot: „gaat u rustig slapen en vertrouw op God. Zelf hoop ik dit ook te doen". Alsof er ook maar één sterveling was buiten de pastorie, d^ie erniet rustig van zou kunnen Zulke dingen zijn alleen maar belachelijk! En daarom zijn wij van gevoelen, dat er op het ter rein waarop wij ons in dit artikel tje bewegen dringend om refor matie moet worden gevraagd. Ge meente en voorganger tot heil en daardoor ook Gode wat meer tot God Abraham, Die. zoals hij het zei: „Zijn weldadigheid en waarheid .niet nagelaten had", terwijl Izaak biddende achtergebleven was. Wij hebben inonder vonden. dat God dat kan en wil, en aan ons gedaan heeft. Want deze God is onze God. als het ge loof van Abraham ons geloof •t gebed van Izaak is." 9 "LIET is altijd prettig te horen, dat het een instelling goed gaat. En wanneer zulk een uitspraak het Blindentehuis Sonneheerdt te Ermelo geldt, mag dit zeker ieder verheugen. Toch, al mag er goede harmonie in het Tehuis heersen en alles naar wens verlopen, er is één belangrijke zorg: de rekening van de vereniging tot Chr. hulpbetoon aan blinden, welke de inrichting in stand houdt, sluit met een ongedekt tekort van 34.000. Dat is meer dan ooit voorkwam in het 36-jarig bestaan van Sonneheerdt en daarom zal de actie tot oontrlbuantenwerving krachtig ter hand worden genomen. Bestrijd UW PIJNEN met: Het contribuantenaantal, de basis, waarop het werk steunt, is weer geste gen en telt nu 43.968. Uit de contri buties ontving de vereniging ruim 64.000, dat is 4000 meer dan in 1955, maar de gelden uit giften en collecten liepen evenals in 1955 weer met 12.000 terug. Toch ligt dit niet aan de ijver van de correspondenten over het gehele land, want z\j hebben tussen 1947 en 1956 maar liefst 30.000 nieuwe contri buanten aangebracht! Dit hoorden wij gisteren tijdens de jaarvergadering, in de inrichting ge houden. De voorzitter, ds. D. A- Zijl stra uit Amersfoort, lichtte toe, dat dit tekort is ontstaan door stijging van algemene kosten en de aflossing van bouwschuld, welke 150.000 bedraagt Het bestuur is er niet voor. met prijsvragen of dergelijke kansspelen te gaan werken om geld in te zame len. het acht dit op den duur niet verheffend voor de geestelijke volks gezondheid. Daarom wekte de voorzit- OPGAVE PUZZEL No. 98 pers. voornaamwoord, Verticaal: 1 slim, 2 titel, 3 gezamen lijke vertering, 5 voegwoord, 6 snoep je, 7 knaagdier, 9 laag, 10 tandeloos zoogdier, 13 ras, 15 verfrissing, 17 hoofddeksel, 18 edelglas, 21 zangnoot, 23 zangnoot OPLOSSING PUZZEL No. 97 Horizontaal: 1 ooft 3 bad, 6 galop, 8 heus, 11 re, 12 tiras, 13 fa. 14 zet, 15 hit, 16 en, 17 kegel, 19 mi, 20 amen. 22 eland, 24 sta, 25 slag. Verticaal: 1 och, 2 fluit 3 bars. 4 ale, 5 do. 7 pQat, 9 eten, 10 Sr, 13 file, 14 zege, 15 hemel, 17 kina, 18 ga, 19 mat 21 nog, 23 L.S. ter de correspondenten op zich sterker toe te leggen op de contribu antenwerving: wie voor 1 augustus a.s. de meeste nieuwe namen aanbrengt, krijgt een boek als beloning. In vol vertrouwen op Gods zegen doet men echter toch ook een beroep op het protestantse volksdeel, meer bij te dragen tot het behoud van Sonne heerdt, dat 58 blinden hulsvestitng arbeid biedt. Ook 22 blinden uit de om geving vinden arbeid in de werkplaat- Wanneer zij nu nog eens extra hun best doen en protestants Nederland geeft ook zonder kans op prijzen, dan zal Sonneheerdt zijn achterstand weer kun- inhalen, is de mening van bestuur directie. Conferentie van Raad voor de Varende Gem Op 24 en 25 april wordt in de „Scots Church", Schiedamschevest 119. te Rot terdam een internationale conferentie gehouden, die uitgaat van de Raad voor de Varende Gemeente der N. H. Kerk, de Chr. Geref. Kerken en de Geref. kerken. De conferentie zal zich bezighouden met de geestelijke verzorging van de binnenschippers. De deelnemers zijn al len als schipperspredikant, maat schappelijk werkster enz. nauw dit werk betrokken. Zij komen uit Bel gië, Duitsland, Frankrijk, Nederland Zwitserland. De leiding van de conferentie berust bij dr. L. J. Cazemier, voorzitter va: Raad voor de Varende Gemeente. Tot hoofd van de School met de Bijbel te Onderdendam is benoemd de heer B. Pottjewijd te Veendam. De heer M. van der Meulen te Sneek is benoemd tot leraar opvoedkunde en Engels aa Chr. Kweekschool te Leiden. Onder wijzeressen aan de Chr. Nationale School te Varsseveld worden de dames Boessenkool te Utrecht en S. Smid te Doetinchem. Mej. H. Thieme te Rotter dam is benoemd tot onderwijzeres aan de Kon. Wilhelminaschool te Rotterdam- Overschie. Beroepingswerk H. L. Beernink te Oudenhoorn. Aangenomen naar Huizen N.H.: J. H. Cirkel te Woudenberg. Bedankt voor Opheusden: P. J. Dors man te Staphorst. CHRISTELIJK GEREF. KERKEN Tweetal te Bussum: G. Blom te Meer kerk en M. Holtrop te Leeuwarden. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt voor Kalamazoo (Midh. Ver. Staten) en voor IJsselmonde: H. Rijksen te Vlaardingen. VAN Dfc DAG Rapsodie In majeur. Invallen van een psychiater door dr. A. J. van der Graaff. Uitgave W. ten Have te Amsterdam. Dit boekje betekent een teleurstelling voor de mensen, die boekjes van psy chiaters verslinden en aan de hand van al dat psychische voor de geestelijke (lees: zielige) spiegel gaan staan. Er zijn helaas psychiaters die dit in de hand werken. Dr Van der Graaff ech ter heeft een simpel boekje geschreven met „invallen" die stuk voor stuk aar dig uitgevallen zijn. Hij wil zijn lezers iets doorgeven van de blijdschap van het Evangelie. Aanbevolen vooral aan hen die zich zelf zo heel erg serieus nemen. De predikanten van de Hervormde Gemeenten In de Overbetuwe (ring Huissen) hebben de gemeenteleden in een oproep opgewekt deel te nemen aan het Avondmaal, dat deze week gehouden zal worden. „Wij nemen geen deel daaraan, omdat wij onszelf zulke goede christenen vinden, maar omdat God het ons opdraagt", zo wordt in het rondschrijven gezegd. De predikan ten vragen de gemeenteleden met grote klem aan deze opdracht te gehoor zamen. ook al gevoelen zij zich bezwaard of al weten zij geen raad meer met dit oude gebruik. „Voeg u in de rij der gelovigen, die de eeuwen door ootmoedig en dankbaar het heil van Jezus Christus verwacht hebben", besluit de oproep. Advertentie De snelste VELPON Het is volbracht Wie thans met ons in gedachten aan de voet van het kruis staat, dat hij zwijge. Want dit is het ogenblik waarop zelfs de natuur de adem inhoudt: het ogenblik van verzoening tussen hemel en aarde, tussen de eeuwige en recht vaardige God en de in zonden ge vallen mens. „Het is volbracht" het is het enige werkelijke keer punt in de ge schiedenis, want het zoenoffer is gebracht en de vrede is getekend. Maar wat baat het u nu dat ge dit alles gelooft? Waarom is het vöor u, juist voor u, meer dan theorie? De Heidelbergse cate chismus geeft u een heel duide lijk antwoord: „Dat ge, door dit „Hei is volbracht" van Christus, rechtvaardig zij voor God en dus: EEN WOORD VOOR VAN- DAAG (Van onze correspondent te Bonn) >E leiders van de Evangelische Kerk van geheel Duitsland heb ben dinsdag besloten de Kerkdag 1957, die in verschillende ste den in Thüringen in Oost-Duitsland gehouden zou worden, af te ge lasten. In een na hun te Berlijn gehouden bijeenkomst uitgegeven commu nique zeggen de kerkelijke leiders, dat zij besloten hebben de voor waarden, die de Oostduitse regering voor de toestemming van het congres heeft gesteld, niet te aanvaarden. eenkomsten zouden worden gehouden, geen woord over de N.A.V.O. zou mo gen worden gesproken, maar dat de Oostduitse autoriteiten wel de gelegen heid moest worden geboden, een uiteen zetting van hun „vredespolitiek" te ge ven. Het aldus politiek beïnvloeden van de Kerkdag hebben de Raad van de Evangelische Kerk in Duitsland en het presidium van de Kerkdag van de hand gewezen. De starre houding der Oostduitse auto riteiten vindt haar oorzaak vooral, zo meent men in kerkelijke kringen, in de ratificatie (tijdens de recente synode in Berlijn—Spandau) van het verdrag tus sen de Evangelische Kerk en de Bonds regering de militaire zielszorg in een erfgenaam van het eeuwige leven." Na dit leven, dit moeilijke en soms zo trieste leven op aarde, wacht u een eeuwig leven bij God in de hemel. Want Christus is voor u gestorven, heeft gena voor u verworven. Gij zijt van dood en zónde vrij! COMMENTAAR Lichte muziek Met veel plezier heb- ben wij gisteravond ge- tival van lichte amu- senLt:ut,muziek, dat over BBC's Light Programme werd uitge zonden. Er namen vogels van wel zeer verschillende pluimage aan deel. Zo hoorde men onder meer de orkesten van Edmun- do Ross, die zich in het Zuid- amerikaanse ritme heeft gespe cialiseerd en van Louis Arm strong, die een geladen vertol king gaf van de classic „Royal Garden Blues". Er was ook het orkest van Oscar Rabin, die voor vele jongeren tijdens de oorlog „de Engelse gender" be tekende. Voor deze uitzending vanuit de Royal Albert Hall stelde de BBC rustig anderhalf uur zendtijd ter beschikking; dat kan, als men de program ma's naar aard kan verdelen over diverse zenders. Melodramatisch De opzet van de Franse film „Het huis der stilte", welke gis teravond op het tele visiescherm verscheen, xcbcio.r s we^ 9°ed> maar een teveel aan melodrama- tiek bedierf de indruk nog al. In „Het huis der stilte" is een aantal mannen uit het volle leven voor drie dagen in retraite gegaan. En met ontwapenende eerlijkheid wordt dan aange toond, hoe ieder met zijn maat schappelijke problemen vecht en daardoor eigenlijk meer wordt beheerst dan door de geestelijke inkeer tot zichzelf. Jammer van zoveel humbug, die de ernst in de film over stemde en daardoor alles eigen lijk onecht maakte. Meneer Kijkus zegt: „Morgen eens met mijn Room se buurman over die film praten!" „Funérailles" van. Litzt (23.25 uur) Een van de vrienden van' Liszt was de dichter Alphonse de Lamar- tine en op diens gelijknamige ge dichten-cyclus schreef Liszt zijn tien pianostukken „Harmonies poé- tiques et religieuses"waarvan no. 7 heet „Funérailles" (Begrafenis). In oktober 1849 heeft Liszt dit werk gecomponeerd naar aanleiding van de dood van enkele Hongaarse vrienden, die als vrijheidshelden gevallen waren. De inleiding (In- tröduzione: adagio) heeft een grote dynamische climax. Het hoofdthema komt eerst in de linker- en daarna in de rechterhand en heeft een wat treurend effect, waartegen het tweede thema in een grote berus ting contrasteert. Berucht bij alle pianisten om de technische pro blemen is het deel met de ostinate figuren in de linkerhand, welke figuren uiteindelijk zelfs nog in octaven moeten worden gespeeld. Een technisch uiterst zwaar piano- werk, dat muzikaal echter wat pathetisch aandoet. Het wordt van avond gespeeld door Artur Rubin stein. Aan het V.A.R.A.-programma „Wien bleibt Wien" werkt van avond (8.15) mee de Amerikaanse sopraan Marilyn Tyler, die te- Voor hen, die nog niet in de gele genheid geweest zijn naar een uitvoe ring van de Matthaus Passion van Bach te luisteren geven wij hier een opsomming van de stations en tijden, waarop dit meesterwerk van Bach te horen is: Brussel Vlaams (324 meter), don derdag 20 u.: Matthaus Passion (eer ste deel), volgende deel vrijdag de zelfde tijd. Vrijdag hoort u de Mat thaus Passion over Duitsland (309 m.) om 18.20 u., over de Hessische Rundfunk (506 m.) om 18.15 en 20 u., over Luxemburg (1293 m.) om 22.15 uur, over Zwitserland-Beromünster (567 m.) om 19.40 en 22.20 u. en over Zwitserland-Sottens (393 m.) om 21 u. Bovendien zijn er ook nog verschil lende stations, die zoals de KRO vrijdagavond de Johannes Passion uitzenden. Indonesische fabels De NCRV is vanmiddag in de tele visie-kinderuitzending begonnen met het vertellen van Indonesische fa bels. Zoals Reinsert de Vos in Neder land is ingeburgerd, kent men in In donesië de belevenissen van het dwerghertje Kantjil, dat zich met slimmigheid overal uitredt. Voor deze serie vertellingen is een voor de kinderen aantrekkelijke vorm gekozen, nl. tekenen bij het gespro ken woord. Indra Kamadjojo vertelt en Wim Burger maakt er illustraties bij, hetgeen veel meer boeit dan spreken alleen. Aangezien iedere fa bel een zekere moraal voorstaat, kan dit wel een geslaagde bijdrage voor het kinderhalfuur worden. um; 21.05 Miniaturen: 21.20 Met st en baarden, caus; 21.35 Amus mui; De muziek, waarvan wij houden: 2.50 Sportact; 23.01 VERGADERINGEN Geref. Bond De algemene vergadering van de Ge reformeerde Bond in de Nederlandse Hervormde (Gereformeerde) Kerk wordt op 2 mei onder presidium van prof. dr. J. Severijn gehouden in K. en W. te Utrecht. 64 En toch zeg ik dat het een goede prijs is, onder buren moest er niet om de laatste cent gevochten worden. Juist omdat we buren zijn neem ik geen ge noegen met je prijs. Het is zo als je zegtdie huur is een belachelijke geschiedenis.... we zullen morgen naar de notaris gaan om er een nd aan te maken. En je prijs? Onder buren vecht men niet om de Laatste centdat stuk grond heeft me nooit iets op gebracht, ik zal er daarom geen cent voor vra gen. Als we naar de notaris gaan doen we niets anders dan een onbillijkheid opruimen. Ik heb het recht niet om je af te snijden van de pu blieke weg. KerelHoevemeen je dat? —Natuurlijk meen ik het.ik kan het niet anders zien. Op die manier van veekopers werd de over eenkomst met een handslag bezegeld. Kerei nog aan toe. ws' ben ik daar mee in mijn schik, zei Klaas Vorster. doch voorzichtig remde hij zijn geestdrift door te zeggen: Het is niet omdat je geen geld wilt hebben, maar om de eerlijke manier waarop je erkent dat Lommerrijk recht heef' op een verbindng met de openbare weg. Daar zal mijn vrouw van opzien en nu we, om zo te zeggen, vrienden ge worden zijn, moesten we maar naar de hu;.ska- mer gaan. Mijn vtouw zal de koffie wei brum hebben.... tjonge, wat een pak heb jij me van 't hart genomenLommerrijk vrij van alle bezwarende rechten.... mijn vader heeft ervan gedroomd. Gaarne volgde de heer Hoeve Klaas Vorster naar de huiskamer. Hij hoopte daar steun te zullen vinden bij de moeder van Janna, die on danks haar positie een eenvoudige boerenvrouw gebleven was met een goedhartig gezicht. Tijdens het koffiedrinken vertelde Klaas Vor ster zijn vrouw welk een vorstelijk gebaar de heer Hoeve gemaakt had. Dat is mooi, zei de boerin, dat is mooi Het was alsof zij mechanisch sprak. Haar stem was zonder uitdrukking en het leek alsof de zaak haar maar matig interesseerde. De heer Hoeve begreep, dat hij van haar slechts weinig hulp te verwachten had. Deze vrouw was tot de echo van haar man geworden. Waarom begon hij nu niet aan hel onderwerp, dat hem tot boven in de keel zat? Zijn vrouw zou met een forse afstoot onmiddellijk van wal gestoken zijn. Maar zijn vrouw was veel flinker dan hij. in moeilijke gevallen voelde hij zich al tijd onzeker. Maar wa.» dit eigenlijk wel een taak voor een man was alles wat met de zaak samenhing niet te teer om door een grove mannenmond uitgezegd te worden?Het werd nu echter tijd om eens te gaan zeggen wat hem naar Lommerrijk gevoerd had. Hij voelde zich ais iemand, die met de ogen gesloten gereed siond voor een sprong in een donkere diepte. Hij was eindelijk gereed om de sprong te wa gen, toen Klaas Vorster zelf het gevreesde on derwerp aansneed door te vragen: I Weet je vrouw al wie het is die zij zo edel- moedig heeft verzorgd? Sinds gisteren weten wij het, antwoordde I de heer Hoeve. Terwijl hij zich even bezon op de juiste woorden, maakte Klaas Vorster een ge baar van „laat maar". Ik ben niet nieuwsgierig, verklaarde hij, ik heb over je moeilijkheden horen mompelen ik begrijp er alles vanik ben ook jong ge- 1 weest en die Dromer moet wel iemand zijn om uit de band te springen. We hebben aan ons eigen kind gezien waar- 1 toe een mens kan komen, vulde de boerin aan. i Zwijg vrouw.... daarover mag hier in huis niet gesproken worden.... we hebben geen kind 1 meer Was dat maar waar, zei de boerin zuchtend en hoofdschuddend slofferde zij naar het achter huis. De heer Hoeve riep haar terug, zonder de vrouw stonden de kansen om iets te bereiken al heel slecht, begreep hij. Veel invloed had zij niet op haar man, maar zij verlangde naar ha.ar kind en dat was de sti mulans die hij nodig had om te kunnen vechten en vol te houden met alle krachten die hij kon opbrengen. Maar ik heb geen verstand van mannen zaken, zei de boerin terwijl zij weer ging zitten. (Wordt vervolgd) Verder treden i_ r op Vindobona Schrammeln, Hans Grünhut, het Radiokoor en het Promenadeorkest. De N.C.R.V. vult een groot deel van de avond met het oratorium La Passione op tekst van Abata Pietro Metastasio. De muziek is van Niccolo Jommelli. Uitvoe renden zijn. behalve enkele so listen, het Vocaal Ensemlble en het Hollands Strijkorkest. Diri gent is Marinus Voorberg. Het wekelijkse orgelconcert op de woensdagavond om tien over zeven wordt gegeven door Piet Post op het orgel van de Grote Kerk te Leeuwarden. In het V.P.R.O.-programma Rijp en Groen (7.308.00) draagt An ne t Nieuwenhuyzen de gedichten „Paaschen" van Guido Gezelle „Psalm" van Michel Programir.a voor morgen 9.00 Gedachten en gezangen uit de Ilti 8.15 Gram; uit c" 35 Watei Gram: 12.00 Idem; land; l»ü Lichte i en kath nxvs; 13.20 Pianorecital; 13.45 Gram; 13.55 „Eenheid en liefde", caus NCRV: 14.00 Gram; 14.45 V d vrouw; 15.15 Koorzang; 15.35 Gram; 16.00 Bijbel lezing; 16.30 Vlooi en piano; 17.00 V d jeugd: 17.30 Gram; 17.40 Beursber; 17.45 Kamerork; 18.30 Fries progr; 18.45 Gram: 19.00 Nws en weerber; 19.10 Gram. 19.20 Sociaal perspectief: 19.30 Gram; 20.00 Ra diokrant; 20.20 Geestelijke liederen; 20.50 Lijdensoverdenking; 21.20 Gram; 21.30 Ka merork en solist; 21.50 Buiten! overz: Tijdschriftenkron; 22.10 Orgelconc, New Y< Onze buitenlandse correspondenten mel den; 23.25 Zestig jaar onderlinge vrouwen bescherming. caus; 23.35—23.55 Gram. TIPS uit het buitenland Het buitenland biedt twee hoor spelen, die hier goed te volgen rijn, over het lijden en sterven van Christus. Herman Niels be werkte voor de radio het Paas spel „Christus" geschreven door Decraene. In dit luisterspel, dat vanavond om 8 uur door Brus sel (324 m) wordt uitgezonden, wordt het accent gelegd op de botsing tussen de traditie en de oude vormen, tussen de ouderen en de jongeren, of juister gezegd tussen de oude en nieuwe be deling, en komt de klemmende vraag naar voren van het wel of niet aanvaarden van Christus. Terence Tiller bewerkte voor het Engelse derde programma (464 m) het Middeleeuwse spel „The Passion of our Lord". Hij heeft getracht dit mirakelspel zo in modern Engels te schrijven, dat niet veel van het oorspronkelijke karakter verloren ging. De woor den, door Christus gesproken, worden gezongen in dit spel (8.30—9.30). De dood op de straat is'een pro- pramma, dat bijzondere aandacht vraagt voor de verkeersveilig heid in Europa. Het wordt uit gezonden door Beromünster (567 m) om twintig over acht. Carlos de Radzitsky presenteert vanavond voor Brussel (484 m) moderne jazz 1957 (18.30). „Bundeswehr". De regering in Pan- kow (Oost-Berlijn) had krachtig tegen dit verdrag geageerd en o.m. de syno deleden uit Oost-Duitsland met represail les gedreigd. Desondanks heeft het me rendeel der Oostduitsers op de synode vóór ratificatie van het verdrag gestemd. Daarop volgde een felle campagne in de Oostduitse pers tegen de leider der Evangelische Kerk in Duitsland, bis schop Dibelius, aan wie het voortaan werd verboden Oostduits grondgebied te betreden. Tegelijkertijd werd de Kerk dag in Thüringen in het geding gebracht, waartegen de Oostduitse autoriteiten obstructie begonnen te voeren. Nu had de kerkelijke leiding de brief in minister Maron, waarin de Oost duitse eisen opnieuw aan het Kerkdag- presidium (dr. Von ThaddenTrieflaff) werden voorgelegd, opzettelijk niet gepu bliceerd, omdat men hoopte, alsnog tot akkoord te zullen komen. Doch de- dagen gaf het Sowjetzonale nieuws agentschap A.D.N. de tekst van die brief de openbaarheid prijs. En daarme- vas de laatste hoop op een Oostduit- Kerkdag verdwenen. Desondanks zal het presidium Maron op zijn brief antwoorden, maar nogmaals diens voor waarden van de hand wijzen. Gelijk men weet verklaarde destijd6 de waarnemend premier van de Oost duitse „Demokratische Volksrepublik", Otto Nuschke, die het vorig jaar namens zijn regering de Kerkdag in Frank- furt-am-Main bijwoonde, dat er geen en kel bezwaar bestond tegen het houden van een Kerkdag in Thüringen. Hoewel sommigen hem ervan verdenken een dubbele rol te hebben gespeeld, houdt Nuschke vol, dat hij zijn uiterste best heeft gedaan zijn minister van binnen landse zaken tot andere gedachten te brengen. Maar daarmee wordt dan te vens bewezen, dat de waarnemend pre mier van Oost-Duitsland, die ook mi-, nister voor kerkelijke aangelegenheden is. geen gezag genoeg heeft cm zijn in zichten met succes tegenover Maron te verdedigen. Op het ogenblik ligt Nusch ke met suikerziekte in een ziekenhuis van Oost-Berlijn. Ofschoon nu nog zal worden getracht een grote lekenbijeenkomst in West- Duitsland te houden is het niet waar schijnlijk, dat Oostduitse protestanten van hun „regering" toestemming zullen krijgep deze Kerkdag in de Bondsrepu bliek bij te wonen. 9.40 Morgenwijding; 10.00 Gram; 10 50 V d kleuters; 11.00 Kookkunst; 11.15 Karr.er- ork; 12.00 Twee plano's; 12.25 In 't spi onnetje; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Spaanse muz: 12.50 Uit het bedrijfsleven. 13.00 Nws; 13.15 Meded of gram; 13.20 Dansmaz; 13.55 Beursber; 14.00 Gram; 14.15 De gouden vlinder, hoorsp; 14.45 Pi inotrio: 15.15 1 Van jeugd; 17.45 Regerings- uiiz: weaeriana en de wereld. Uitwisse- ling6progr over Zuld-Afrika. In aamenwer king met Radio Nederland Wereldomroep. Spreekster Truida Pohl; 18.00 Nws: 18.15 Sportpraatje: 18 25 Lichte muz: 18.55 Ge- De televisie-toneelavond wordt de ze week verzorgd door de KRO met ie opvoering van het spel „Voor al tijd Pilatus" van Jef Heydendael. Opnieuw dus een verbeelding van de achtergronden, waartegen zich Chris tus' kruisiging heeft afgespeeld. ''rogrammo voor morgen NCRV: 20.1 In the land of our Lord. film; 21.10 Ne- Samenkomst v h Le- gro-splrituaU: ■atorl- ger des 1 Advertentie beroemde I geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! Chefarine „4' Kerk en loterij De kerkeraad van de Geref. Kerk van Arnhem heeft besloten zich tot de ko- mende generale synode van Assen t< wenden met het verzoek zich uit te spre ken over de vraag hoe in verband met de gevaren van de steeds toenemend gokzucht de houding van de kerk be hoort te zijn en of dit niet een dringen de reden is tot een afwijzende houding aanzien van het gebruik van loterijen verschillende vormen van liefdadig- d. Aan de daarvoor in aanmerking komende lichamen, zoals het centraal jeugdverband, zal worden verzocht zich te onthouden van loterijen en dergelijke. Oecumenische prijsvraag voor theologen 2' De commissie voor studiebeurzen van ge de Wereldraad van Kerken heeft een r "he prijsvraag uitgeschreven, het thema is „De Bijbelse vi sie op de verhouding tussen de taak van de kerk en haar eenheid, alsmede de gevolgen, die deze visie heeft voor d oecumenische beweging". De prijsvraag wil jonge theologen e predikanten aanmoedigen zich bezig 1 houden met de studie van enige centra- Er worden drie prijzen neschikbaar gesteld: een le prijs van 1000, een 2e prijs van 500 en een 3e prijs van 250 Zwitserse francs. Ondergrondse mijnwerkers krijgen 12 zaterdagen vrij De mijnindustrleraad heeft gisteren met algemene stemmen de verorde ning vastgesteld waardoor met een arbeidsverkorting voor het onder gronds personeel in het Nederlandse mijnbedrijf een begin wordt gemaakt, door invoering van een eerste fase- Dit betekent, dat in twaalf door de mijnindustrieraad per kalenderjaar aan te wijzen weken voor het onder gronds personeel de gewone zater dagse dienst vervalt. Als compensatie voor het gemis van loon op deze dagen ontvangt de onder- gronder het loon, dat hij verdiend heeft voor zijn laatste aan de vrije za terdag voorafgaande gewone dienst. Voor elke willekeurig verzuimde dienst zal echter 1/25 deel van de eerstvolgende compensatieuitkering over een vrije za terdag worden ingehouden. Voor de bo vengronders blijft de totale arbeidsduur dezelfde als de thans bestaande. ook op de bovengrondse bedrijven continudiensten en andere noodzakelij ke werkzaamheden buiten beschouwing gelaten het normale werk stil liegen. De op deze zaterdagen wegvallende werktijd wordt op de overige werkdagen van de maand ingehaald. Op welke wijze later een volgende fase van de arbeidstijdverkorting zal worden inge voerd, zal t.z.t. worden bezien. De ver ordening zal, wanneer de vereiste minis teriële goedkeuring is verleend, in wer king treden op 1 mei.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2