Gillette Rocket li-5?. VIER NEDERLANDERS WONNEN DE ZUINIGHEIDSRALLY Gillette Zege werd gebracht door twee zuinige Renaults Frankrijk wint eerste wedstrijd met 1-0 van België N.O.C. gaat reorganiseren Een nieuwe lente een nieuwe Donner schaakkampioen van Nederland (Van onze speciale verslaggever) KOPENHAGEN, (per telex). rEN JOOP VAN NIEUWENHUYSEN tegen me zei: „We zitten mooi in het groen nu, keek ik wat onbenullig naar buiten door de grote brede voorruit van zijn grote Studebaker. Ik zag niets dan kale bomen die met een kalm gangetje aan onze wagen voorbij trokken. Ik snapte echt niet wat hij bedoelde. En pas nadat hij hetzelfde nog een keer of watge- regd had, snapte ik het opeens. Met dat „mooi in het groen", bedoelde hij, dat de wijzer van de grote vacuummeter, die onder zijn dashboard zo goed als alle aandacht opeiste, steeds mooi in het groene vakje bleef. En dat wil reggen: weinig trekkracht van de motor, dat wil ook zeggen: zo rijd je het zuinigst. En toen we zaterdagavond in de grote zaal van hotel Rich mond in Kopenhagen had applaudiseerden voor vier Nederlanders die met grote zilveren bekers in de armen breed stonden te grijnslachen, was het toch echt wel het bevredigende einde van de zuinigheidsrally, waarvan de laatste twee dagen mij in de schoot van een andere équipe hadden ge worpen. nieuwe leidsche courant maandag 15 april 1957 De vier Nederlanders waren leden van de equipes Hans Kreisel en Han Bouvy, die belden In een Renault-Frégate als belten uit de strijd waren gekomen. En de ploeg, die „zo lekker In het groen zat" wis die van de Hagenaars van Nleuwen- hovsen en Van der Laan. Het verschil tussen mijn oude vriend Jtn Boeschoten in zijn Morrisje met geen tndere instrumenten dan zijn teller, de benzinemeter en zijn kop zoals hij het tei en de Hagenaars Van Nieuwenhuy- len en Van der Laan was opvallend. Want dt laatsten hadden in hun wagen als die instrumenten aangebracht, die hun pre cies vertellen konden, hoe goed of hoe slecht ze reden, een zgn. speedpilot, een moyennemeter die foutloos de Juiste rij tijd aanwijst, de beroemde vacuummeter die alles over de toestand, waarin de motor zich bevindt verraadt en een bloc note vol berekeningen over juiste tijd van •inkomst, aangehouden en aan te houden gemiddelde en andere wetenswaardig heden. Houten been Iedereen keek een beetje medelijdend naar die grote Amerikaanse Studebaker van Joop Nnieuwenhuysen. „Man, hoe moet je daar nu zuing mee rijden... voegde men hem toe. Maar Joop, anders toch niet zo'n verbijsterende zwijger, Meld zijn mond en Joop begon te rijden op een wijze, die iedereen respect af dwong. Van Zandvoort naar Spa: 1 op 13. van Spa naar Arnhem: 1 op 12, van Arn hem naar Hannover: 1 op 12,5 en van Hannover naar Denemarken: 1 op 13. Iedereen was er stomverbaasd over, maar Joops enige commentaar is: „Ik heb er din ook een houten been van overge houden'. En dat kan wel kloppen. Want met zo'n grote Amerikaanse wa- gen, die toch heus w el een slokje ben- rine lust, is het met de grote teen gas- gtven en het juist schakelen, klimmen en dalen van het allergrootste belang. Iedereen gunde Joop dan ook zijn klasse overwinningomdat hij de andere deel nemende Studebaker in zuinigheid ver echter zich (of in snelheid ver voor rich) gelaten heeft. Knap werk De twee Renaults-Frégate kwamen met enorm kleine cijfers uit de bus. Wie ver wacht van deze 1400 kilo wegende wagens, dat ze op de vlakke weg rustig bij een gangetje van 70 km-u voortglijdend een verbruik van 1 op 15 gemakkelijk halen? En als er dan op de bok twee koetsers zit ten als Hans Kreisel rally-rijder hoog gehalte, serieus piloot en verlangend om er het allerbeste van te maken Han Bouvy technisch expert, die a de voorbereidingen voor deze rallye e week lang de handen vol gehad heeft dat kan men verwachten, dat ze ook ln berg terrein en door de steden zo zuinig mogelijk weten te rijden, zonder ook mi een abnormale rijmethode te denken. Han Bouvy kwam uiteindelijk, wat zijn werkelijke verbruik (1 op 14,8 ovei gehele traject) betreft als beste uit de bus, maar door een wat slecht uitgevallen acceleratieproef kreeg hy een handicap, In strafliters uitgedrukt. En dat ws reden, dat hy zyn zekere eerste plaats moest afstaan aan de andere Renaultrij- der, Hans Kreisel. Toen ook nog een Renault Dauphine met de Britse stuurman Cumbers aan de volant, winnaar werd van zijn klassen, was hert feest in de grote Renaultkring met de naar Kopenhagen gekomen Neder landse Renault-directeur Bechet de Balan als middelpunt volkomen. Onsportief protest Er zijn nu eenmaal altijd mensen, die in een sportief milieu zich de weelde menen te kunnen veroorloven, een ander zijn succes niet te gunnen. Zo ree direct na de uitslag'in Nederlandse kring een protest tegen „het toelaten van tegen- reglementaire gebeurtenissen", dat ii feite echter sloeg op een vergissing, die winncer Ilans Kreisel onderweg gemaakt had. Hij was namelijk toen hij op de routebeschrijving las dat er in Luik ocntrole zou zijn aan een Caltex service station, van gedachte geweest, dat hij daar, op die officiële controlepost benzine mocht tankei. Hij deed dat, onder controle van de tankbediende en de in zijn wagen zittende waarnemer en alles werd offi cieel ln het „roadbook" geregistreerd. De organisatie gaf later toe, dat de omschrij ving in het stencil niet slechts voor eer uitleg vatbaar was en stond doorrijden Kreisel toe, onder argumentatie, dat niets onreglementairs was gebeurd, althans dat niet gezondigd was tegen de „spirit of the regulations". Het Nederlandse protest werd dan ook ifgewezen en ofschoon de betreffende onsportievelingen nog laat in de gezellige avond doorgingen en stemming maken. ■mocht dit het feest in Nederlandse kring niet te verstoren. Er waren maar liefst zes Nederlanders in het algemeen klassement bij de eerste tien en verschil lende Nederlanders boekten bovendien klasse-overwinningen. Derde in het algemeen klassement werd de Fransman Roger in een nieuwe Citroën Ds 19, die ook door zijn preciese en ver antwoorde wijze van ryden fantastische cijfers wat het benzineverbruik betreft, voor zich wist te laten noteren. Vierde werd de Deen Andersen ln een Mercedes 220-s, die niet zozeer door zijn perfecte rijstijl als wel door het hoge gewicht van zijn wagen tot een gunstig indexcijfer Myn vriend Jan Boeschoten werd met zyn Morrisje zevende en myn latere vriend Van Nleuwenhuysen met zyn Stu debaker winnaar van de klassen F en Q. Gezellig waren de deelnemers daarvan de schuld, maar de wijze waarop het reglement, de routebeschrijving en de voorschriften nog wel eens aanleiding gaven tot misver stand, zal de organisatoren zeker wel heb ben geleerd, dat bepaalde dingen volgen de keer. als de rally in omgekeerde rich ting, van Kopenhagen naar Zandvoort gaat, beter „op poten moeten worden ge zet". Daar is onder andere het punt van de „observers", de waarnemers die in een concurrerende wagen worden geplaatst. Het is daarbij namelijk niet geheel uit de verf gekomen, dat al deze waarnemers nu wel geroutineerde automobilisten waren, tot oordelen bevoegd. Ook het tanken on derweg zal nog wel eens op de helling moeten. Maar deze zuinigheidsrally was de eer ste van een hopeniyk lange serie, want het was gezellig en byzonder Interessant. Op de werkeiyke waarde van de resul taten hopen we in een later artikelc nog eens terug te komen, want dat is nu zittend achter de telex van de Deense Automobielclub in Kopenhagen wel beetje ingewikkeld. De rally is afgelopen en het is uit met de gedwongen zuinigheid. Ik heb zo het idee, dat de deelnemers op de weg terug niet de verbluffend lage verbruikscijfers zullen halen, die de heenweg hebben gekenmerkt.... Drielandentoernooi begonnen (Van een onzer verslaggevers) MET DE INTERLAND België—Frankryk, die zaterdag op het veld van Union St. Gilloise in Brussel werd gespeeld, Is het „Drielanden-toernooi" dit jaar weer begonnen. Door een doelpunt, na een kwartier gescoord door linksbinnen Potensier hebben de Fransen dit Jaar de overwinning letteriyk en figuuriyk uit het vuur ge sleept. De Belgische ploeg heeft, vooral het laatste gedeelte van de wedstryd, hals brekende toeren verricht om een geiykspel te forceren. Maar de franse defensie, ongetwyfcld het beste deel van het elftal, kon de voorsprong handhaven. dank zij ASPRO' Wat een opluchting dat mijn hoofd pijn weg is! Elke huismoeder moest, zoals ik, 'ASPRO' in huis hebben. Een ideaal en onmisbaar huismiddel voor het hele gezin. Twee 'ASPRO'- tabletten en hoofdpijn, kiespijn, zenuwpijn, reumatische pijn, een opkomende verkoudheid worden radicaal gestuit. Over de hele wereld vinden meer mensen baat bij 'ASPRO' dan bij enig ander middel. Elk 'ASPRO'-tablet is apart, her metisch gesloten verpakt. 'ASPRO' 'ASPRO' innemen. Voor het hele gezin: s- Over het algemeen genomen, is het een vrij eentonige strijd geweest, waarin de Fransen een verdiende zege hebben be haald. Verdiend omdat zij juist even beter en gevaarlijker speelden dan de rood- hemden. De vleugelspelers van de „Haan tjes" zijn de beste elementen, die de Ne derlandse verdediging zaterdag in Monaco tegen zich zal krijgen. Ook de meer vlugge, dan produktieve middenvoor Castet, is moeilijk in bedwang te houden. Het Franse verdedigingsblok, waarin de keeper verreweg de betrouwbaarste indruk gaf, bleek zaterdag voor de Bel gische voorhoede een onoverkomelijk bezwaar In de Belgische ploeg hebben wij wei nig lichtpunten kunnen ontdekken. Het dan ook geenszins vreemd zijn, wan- de Keuze-Commissie van onze zui derburen op 11 mei een drastisch gewij zigd elftal naar Katwijk zou sturen. De beide binnenspelers waren kennelijk an huis uit gewend „het alleen op te knappen", zodat zij praktisch niets in te brengen hadden tegen de Franse ploeg. Opvallend was. dat zowel van het Fran- als het Belgische team weinig i overgebleven is, in vergelijking met leden jaar. 'ASPRO en de pijn verdwijnt! BESTUURSCOMMISSIE BENOEMD TIJDENS DE zaterdag gehouden algemene vergadering van het Nederlands Olympisch Comité, heeft de voorzitter, dr. J. Linthorst Homan medegedeeld, dat naar de unanieme overtuiging van het bestuur het N.O.C. moet worden gereor- t»niseerd. Het moet zich aan de zich snel ontwikkelende omstandigheden in de maat- ichappy en in de sport aanpassen. Het eerste agendapunt behelsde de uitreiking van de Van Tuyll-beker. Una niem had het bestuur deze aan de KNZB toegekend voor de vele recordverbeterin- ïen van de zwemsters. De bondsvoorzitter vin de zwembond, de heer Jan de Vries nam de trofee in ontvangst, waarbij hij teide trots te zijn op de prachtige ver richtingen van de Nederlandse zwemsters De secretaris-penningmeester, de heer dr, J. N. van den Houten wees bij de be handeling van de begroting op het grote bedrag, waarover de Olympische fondsen thans beschikken. Voor trainingsgelden voor de Olympische spelen 1960 is 375.000 beschikbaar. Bij de bestuursverkiezing werden de pe riodiek aftredende bestuursleden dr. J. Linthorst Homan en ir. A. Paulen bij ac clamatie herkozen. Jhr. L. J. Quarles van Ufford had zich niet heriricsbaar gesteld Ia de vacature werd niet voorzien in ver band met de reorganisatievoorstellen. Er Is veel veranderd sinds men tien jaar Cdeden is begonnen met het NOC, aldus de voorzitter. Er valt een verblijdend» verbreding en verdieping t« constateren bi] degenen die aan sport en spel kunnen doen. Er is een andere kijk op de vrije tijdsbesteding aan het groeien, er is Celukkige kentering ln de houding de overheid, de vrouw komt steeds naar voren in de mogelijkheden die de sport biedt en tenslotte zijn de regels het I.O.C. thans weer anders dan in 1946, hetgeen ook een reden is om een reorgani satie van het NOC te overwegen. In de vergadering is deze reorganisatie niet verder behandeld. Het bestuur heeft een commissie benoemd met dr. Linthoi Homan als voorzitter en als leden de be stuursleden ir. A. Paulen en P. C. Houten, alsmede de heren Th. W. Aalbers (KNGV), D. Beets (Honkbalbond), ir. H. F. Hopster (KNVB), Fr. Jutte (KNAU), J. C. Nijsen (Handbalbond) cn mr. H. W. Wil ton (KNLTB), die individueel en niet als vertegenwoordigers van hun bonden zit ting zullen nemen. Deze studiecommissie zal in het najaar een rapport uitbrengen. Aan de hand van dit rapport zal het be stuur ln de wintervergadering met con crete voorstellen komen. De secretaris-penningmeester dr. J. N. van den Houten deelde nog mede, dat met de KNVB een gunstige contributieregeling was getroffen. Betaalde de voetbalbond voorheen 5 cent per seniorlid, voor 1956 er 1957 zal deze contributie 10 cent per senior lid bedragen. Het nadelig saldo, dat ondei het hoofd technische zaken op de rekening van 1956 voorkomt met een bedrag ruim 8.800, zal dank zij deze nieuwe regeling kunnen worden omgezet ir kleine winst. Ook voor 1957 zal voi technische zaken op een voordelig saldo kunnen worden gerekend. De wedstrijd had reeds in de uiterste hoek van het laten doel geschoten. (0—1). Onmiddellijk zetten de Belgen vaar offensief in, waarbij hun aanvallen meestal een einde vonden, voordat de bal het strafschopgebied had bereikt. Tien minuten voor de rust was het bijna eer Potensier, die scoorde, maar keeper Dandois kon met uiterste inspanning de kopbal verwerken. Aan de Franse doelman Coutant ls het hoofdzakelijk te danken geweest, dat de rood-hemden ook in de tweede helft geen resultaat konden boeken. Het liep al rhet einde, toen. nog steeds enkele spelers de fout maakten op eigen houtji kans te wagen. Dit was het grootste euvel, waaraan zij zich schuldig maakten; liet zich in het blauw-wit-rode kamp niet verschalken. Ook niet toen tien Bel gische spelers over de middenlijn gingen opereren. Toen rechtshalf Ammannati kennelijk »n teken had gekregen van een de weinig supporters, dat het eindsignaal zou gaan klinken, passeerde hij in zijn eentje vijf spelers. Hij hield de bal in zijn bezit, ook toen de scheidsrechter de laatste maal floot. Hij mocht de bal mee naar huis nemen. Er waren naar schatting 600 aanwezigen. De „bekerhouders" startten fel. Zij -ki gen enkele kansen, maar door onbeheerst ten, had men geen resultaat. Succes kregen de gasten wel, toen linksbuiten Petrus de bal goed voorzette en llnks- •n Potensier een kans kreeg. Keeper Dandois liep nog uit, maar de Fransman Dat frisse voorjaarsgevoel krijgt U als U zich scheert met een nieuwe Gillette. Doe Uw oude apparaat weg. Neem een Gillette Rocket, een prachtig precisie apparaat, waarbij U een Dispense! en 4 Blauwe Gillette mesjes krijgt, de scherpste ter wereld. Gillette scheert de baard er werkelijk volkomen uit en U bent de gehele dag goed geschoren, tot 's avonds toe. Snelwerkend, ééndelig apparoot 1 mooi- etui. voor supor - snel schoren Strijd om tweede plaats nog niet beslist DONNER heeft het toernooi om het schaakkampioenschap van Nederland gewonnen en daarmede de Nederlandse schaaktitel veroverd. Zater dag wist hy Van den Bosch te verslaan en heeft daardoor negen punten uit elf partijen verzameld, waarmede hij overtuigend winnaar is geworden. De Nederlandse jeugdkampioen Frits Roessel wist van Van den Berg te winnen en deelt met hem de tweede en derde plaats. De partij Van den Bosch-Donner was een Siciliaanse verdediging, waarin wit spoedig eigen wegen ging. Even scheen het, dat zwart in moeilijkheden zou ko men toen wit een kwaliteitsoffer bracht en met zijn d-pion tot d7 doordrong. Donner verdedigde zich echter zeer nauwkeurig. Nadat wit voor zijn koning een verkeerd „uitlaatklepje" had gemaakt, wist Donner Uitslagen volleybal afdeling Leiden Dames eerste klas: Prof. Wijk 1— Donar 1 3—0 (P w. kamp Prof. Wijk 2 -Rouwk. 1 1—3, Or. Groen 1—LUSV 1 2—2, Argos 1—Argos 2 3—0. Dames tweede klas: NVC 1—Argos 3 2—2, Donar 2—Nw Brunh. 2 0—3, Prof. W. 3—LUSV 2 3-0. Rouwk. 2—KVC 1 1—3. NVC 2 3—1, DES 1—GGV 2 3—1. Heren eerste klas: HVL 2Prof. W. 2 2—2 (HVL kamp.), GGV 1—Sleutelr. 2 1—3, PSVA 1-CIOS 1 1—3, Donar 1 LPSV 1 1—3. Heren tweede klas: Prof. W. 3LDM 1 1—3. LUSV 2—HVL 3 3—1, Süeurtelr. 3— PSVA 2 3—0, Rouwk. 1—NVC 1 3—0. KVC 1—Donar 2 3—0. Heren derde klas: LPSV 2—Sleutelr. 4 -2, HVL 4—WPSS 1 2—2. LD 1—GGV 2 3—1 vierde klas: PSVA 3—de Vlam 1 13, Olympia 1de Vlam 2 03. Donar 3 —LD 2 0—3 Hoofdklasse heren: die RaeckseProf. W 1 3—0, 't Zandt 1—HVL 1 1—3, RVC 1 —Concordia 3—1 (RVC kampioen). OVC 1 -ï-DES 1 2—3. Concordia 1—CSVD 3—0. Libanon—VPSV 3—1. Voorl. Ned. jeugdelflal woensdag tegen D.O.S. Het voorlopige Nederlandse jeugdteam van voetballers van 1820 jaar speelt 17 april in het Utrechtse stadion een oefen wedstrijd tegen DOS. De ontmoeting Is een laatste selectiewedstrijd voor België— Nederland (Jeugd), die op 27 april op het PSV-terrein in Eindhoven zal worden ge- De opstelling van het voorlopig Neder lands elftal luidt: Doel: Bals (Zeist); achter: Kan: (AGOW) en Los (DFC); midden: Potho ven (Vitesse), Schilder (Volendam) Luyten (NAC); voor: Brokx (Ajax). Bek- ker (SHS), Sleven (VVV), N. N.. Snijders (WV). De linksbinnenspeler zal nog nader den aangewezen. Oorspronkelijk Rutten opgesteld, doch deze kan wegens een blessure niet meespelen. Reserves zijn: Hoogerman (Ajax), Free- ken (Haarlem), Petterson (EDO) en Brou wer EDO). Behalve de titel kampioen van Neder land mocht Donner oo keen fraaie toisselprijs ln ontvangst nemen. Het is de tweede maal dat Donner de titel wint. De eerste keer was in 1954, toen hi) zich in het kampioenstoernooi bo ven Euwe wist te plaatsen. Later moest hij in een tweekamp de titel weer afstaan. Toen Donner de vraag werd gesteld of hij weer een twee kamp met dr. Euwe zou willen aan- gaan, toas het antwoord: „natuurlijk". In principe is overeengekomen, deze match het volgende jaar te houden. Eerst tuil Donner zijn studie in de rechten vervolgen. Het gevolg hier van is, dat hij die jaar ons land niet in het te houden zone-toernooi kan ver tegenwoordigen. p de foto wensen dr. Max Euwe en Cortlever de kampioen gelijktijdig geluk. Links onder zit mr. v. d. Bosch nog over zijn verloren partij te peinzen Wereldtitel schaken Smyslov heeft twee punten voorsprong De zeventiende party om het wereld kampioenschap schaken tussen titelhouder Botwinnik en uitdager Smyslov, waarbU de wereldkampioen met wit speelde en die zaterdag is begonnen, ls na 70 zetten in een overwinning van Smyslov geëindigd Smyslov leidt thans met 9%—17lA. Er moe ten nu nog zeven partijen worden ge- door een matcomblnatie deze vrijpion on schadelijk te maken en de witte dame voor twee lichte stukken te veroveren. Nog was de stelling niet eenvoudig maar de zwart- speler behandelde dit gedeelte op zijn be kende voortvarende wyze en wist door een kleine combinatie een pion te ver overen, die spoedig de beslissing bracht. Achteraf bekeken had Donner dit punt in het geheel niet nodig gehad, doordat Van den Berg van de jeugdige Roessel verloor. Waarschijnlijk speelde Van den Berg iets te scherp voor zijn kleine kans op de eerste plaats. Hiermede bleek hij bij Roessel aan het verkeerde adres te zijn. Deze sloeg alle door zwart opgewekte complicaties af en wist een meerderheid van twee tegen een pion op de damevleu gel te verkrijgen. Een minder nauwkeu rige zet van Van den Berg stelde de wit- speler in de gelegenheid door te breken en de beslissing te forceren. Interessante verwikkelingen kwamen voor in de partij Van Scheltlnga—Cort lever. Het was een aangenomen Slavische verdediging, waarin wit kort na de ope ning een stuk-offer bracht. Zwart vond echter de enig juiste wijze van verdedi ging en slaagde erin «tand te houden door de kwaliteit terug te geven. Even 6cheen het, dat wit nog dreigend zou komen op zetten maar toen zwart alle gevaren wist te bezweren, werd de partij remise gege- Het tournooi ls evenwel nog niet afge lopen want ook in deze ronde kwam eer drietal hangpartijen voor. De belangrijkste hiervan was wel die tussen Bouwme —Spanjaard met ale inzet een kans op de tweede plaats voor Bouwmeester. Het werd een moeilijke laveerpartij, die uit een Konings-Indier ontstond. Wit slaagde er tenslotte in een verzwakking van zwarte koningsvleugel af te dwingen heeft in de stelling, die werd afgebroken, leine winstkansen. In.de partij VisserKramer kreeg de zwartspeler uit de Nimzo-Indische verde diging een veelbelovende stelling. In zijn pogingen hiervan profijt te trekken, zwart te veel risico. Wit won een pion en heeft in de afgebroken stelling de beste vooruitzichten. De derde partij, die werd afgebroken, was die tussen BarendregtOrbaan, een Ben-Onl verdediging, waarin wit door een combinatie een pion won. Hij bracht dit voordeel over naar het eindspel, w hij later nog een pion wi6t te winne» partij werd afgebroken, waarin wit danks het feit, dat hij twee pionnen heeft, nog heel wat zal moeten laveren eer het puntje binnen is. de elfde laatste DonnerVan den Bosch 10: CortleverVan Scheltinga MW; RoesselVan den Berg 10; BarendregtOrbaan 10: BouwmeesterSpanjaard afgebr.: VisserKramer afgebr. De voorlopige eindstand is: 1. Donner 9 punten; 2/3. Van den Berg, oesel 7 pnt; 4. Bouwmeester 6 punten plus afgebr. partij; 5. Cortlever 6 pnt; 6. Spanjaard 5'/i pnt plus afgebr. party; 7/8. Barendregt, Van Scheltlnga 5 pnt; 9. Kramer 414 pnt plus afgebr. party; 10. Van den Bosch 4'A pnt; 11. Orbaan .3 pnt: 12. Visser iVt pnt plus afgebr. party. Roessel-V. d. Berg Wit: Frits Roessel Zwart: C. B. van den Berg KONING S-INDISCII 1 Pgl—f3 Pg8—f6 4 d2d4 0—0 2 g2-g3 g7—g6 5 b2—b3 3 Lflg2 Lf8—g7 In deze stelling een ongewone voortzet ting, waar niet veel kracht van uit gaat. De voorkeur verdient 5. c4, maer Roessel wilde in deze belangrijke strijd om de tweede plaats eigen wegen bewandelen. 5c7c5 De Juiste zet. waarmee zwart bevredi gend spel verkrijgt. 6 Lel—b2 c5xd4 8 c2—c4 Dd8—a5 7 Pf3Xd4 Pc8c6 Met zijn volgende dame-manoeuvre speelt zwart van zijn kant ook op complicaties voor een mogelijke kans op de e 9 Lb2c3 Da5—c5 10 Pd4c2 Op 10. 00. zou 10Pe4, onaangenaam Deze opmars had zwart met zijn gaande zetten voorbereid. Niettemin is het wit. die in de nu komende verwik kelingen aan het langste eind trekt. 14 b3b4 Dc5b6 17 b4—b5 Pc6—e5 15 c4*b5 Dm0-b5 18 Lc3—d4 Pe5—c4 10 a3—a4 Db5—b8 Oefenwedstrijd gewonnen Ned. liockey'ers thans tegen Ierland Op het terrein van BMHC in Bloemen- daal heeft het voorlopig Nederlands hockey-elftail zaterdag middag met het oog op de komende internationale toer nooien in Amstelveen en Barcelona een oefenwedstrijd gespeeld tegen „De Boeka niers". Het voorlopig Nederlands elftal kwam tot een vrij bevredigende prestatie, al kon men speciaal in de eerste helft nog niet de juiste combinatie vinden. De veelal te ver doorgevoerde en niet altijd even zuivere aanvallen strandden ln deze periode herhaaldelijk op de ent housiast spelende defensie van De Boe kaniers. Het overwicht der voorlopigen resulteerden dan ook in slechts één doel punt van Hooghiemstra, maar de hard nekkige tegenaanvallen van De Boeka niers leidden nog voor rust tot de gelijk maker. die op naam kwam van Van Waaijen (Amsterdam). Na de hervatting toonde het oranjeteam zich echter onbetwist de meerdere. Het tempo was hoger en hoewel diverse in dividualistische pogingen het ploegver- band niet ten goede kwamen, werd er over het algemeen beter en sneller ge combineerd dan voor de pauze. Maar er werden echter nog te veel doelrijpe kan sen onbenut gelaten. De meerderheid van het oranjeteam werd in drie goals tot uiting gebracht, achtereenvolgens ge scoord door De Boer, Loggere en Hoog hiemstra. waardoor het oranjeteam met 41 zegevierde. Na de oefenwedstrijd is hert Nederlands hockey-elftal, dat zaterdag in de eersrte wedstrijd van het internationaal toer nooi in Amstelveen tegen Ierland speelt, als volgt samengesteld: doefl: Mulder (Amsterdam) achter: Terlingen (Be Fair) en Drijver (Togo); midden: Wagener (Hilversum), Loggere (Laren en Van Dijck (Kampong); voor: Hooghiemstra (SCHC). Van Grimbergen (EMHC) Van Erven Dorens (Leren). Bouwman (BMHC) en Van Beaumont (TOGO). Wit heeft nu op de dame-vleugel een duidelijk voordeel verkregen. Daartegen over staan de zwarte stukken goed op gesteld. zodat nog niet gezegd kan wor den, dat dit voordeel van beslissende betekenis ls. 19 Pe3Xc4 Tc8Xc4 20 Pbl—e3 Tc4Xd5 Een schijnoffer. dat in het strategische beeld van de stelling weinig verandering brengt. 21 Ddixd4 Pf6—d7 24 h2—h4 h7—h5 22 Dd4b4 Lg7xal 25 a4—a5 23 Tfixal Tf8c8 De witte meerderheid op de damevleugel komt dreigend opzetten. 25 Db8c7 26 Tal—bl d6—d5 Een ernstige fout. Hoewel zwart gedrukt stond was zijn spel houdbaar geweest na 26Tb8, waarmee de voorlopige op mars van de witte pionnen zou zijn ge stopt. Nog doelmatiger zou de verdediging zijn geweest na 26. Dc5 27. Dc5:, Pc5: 28. bö, ab6: 29. ab6:, Tb8 en het ls niet te zien hoe wit verder komt. 27 b5b6 a7*b6 29 Db4Xc5 Pd7Xc5 28 a5Xb6 Dc7c5 30 Pa3—b5 Een sterke zet, want nu gaat ook het paard de vrijpion ondersteunen. 30 Tc8b8 31 PbS—c7 PcJ—a4 Een slechte zet, die wit in staat stelt een snelle beslissing te forceren. Slechts 31. Kf8. had nog kans op remise geboden. 32 b6b7 Pa4c5 33 Pc7*d5 Tb8xb7 De witte vrijpion is onschadelijk gemaakt maar de prijs die zwart ervoor moet be talen, blijkt spoedig te hoog te zijn 34 Tbixb7 Pc5Xb7 35 Pd5xe7f Kg8—f8. 36. Pe7Xg6f. Zwart geeft het op, want hij blijft twee pionnen achter. Een door Roes sel sterk gespeelde partij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 7