Wel of geen atoomwapens in West-Duitsland? ACADEMISCHE EXAMENS Topsnelheid van 5600 km per uur Economische resultaten vielen wat tegen ZULK EN SUIKER BIJTEN'BETON MAANDAG IS APRIL 1957 Bondskanselier en professoren in een fel duel gewikkeld (Vain onze correspondent) BONN, maandagmorgen. DE tweeledige waarschuwing tegen uitrusting van het Duitse leger met atoomwapens en tegen samenstelling van en experimenten met atoom wapens door de bondsrepubliek, die achttien YVestduitse atoomgeleerden vrijdag lieten horen, is uitgegroeid tot een heftig woorden-duel tussen poli tiek en wetenschap, tussen de bondskanselier en de betreffende professoren. De waarschuwing der geleerden staat sinds vrijdag in het middelpunt van de binnenlandse discussies en overschaduwt alle andere gebeurtenissen in de wereld, waar zij trouwens groot opzien heeft gebaard. Als de bondsrepubliek dat niet eenkomst der Rijnlandse C.D.M. doet, verschuift zij het evenwicht ten gunste van de Sowjetunie en stelt daarmee de precaire wereldvrede in de waagschaal. Of het gelukt deze wereldvrede te bewaren hangt al sinds jaren niet meer af van de geleerden, die de we reld het geheim van de atoomsplij ting ontsluierden en daarmee het treurige tijdperk der angst inluidden. In West-Duitsland zelf zal zij waar schijnlijk politieke gevolgen hebben, in zoverre, dat de waarschuwing der geleer den op het eerste gezicha een ondersteu ning lijkt van het door de oppositiebewa pening (sociaal-democraten en liberalen) ten aanzien van atoombewapening inge nomen standpunt. In het verkiezingsjaar is het appèl der professoren een slag voor regering en coalitie, die aankomt. Nog geen uur, nadat de uit Göttin- gen afkomstige waarschuwing vrijdag was gepubliceerd, volgde een verkla ring van de Bondskanselier, waarin deze zich er over beklaagde, dat de professoren niet van tevoren met hem als verantwoordelijk .leider der Westduitse politiek hadden gespro ken over de politieke kant van de kwestie der atoombewapening, waar van zij geen kemiis hadden. Dit is door enkele professoren, die de waarschuwing mede ondertekenden zater dag beantwoord met de mededeling dat aan de publicatie van het appèl een lang durige correspondentie met de minister van defensie, Strauss, was voorafgegaan. Voor de Westduitse radio zei minister Strauss zaterdagavond, dat het appèl aan het verkeerde adres was gericht en bovendien gevaarlijk was. omdat het niet allen de binnenlandse controversen ver scherpt, doch bovendien in de kaart speelt van de Sowjetrussische machthebbers, die proberen met dreigbrieven de N.A.V.O.-landen angst aan te jagen De minister ontkende, dat de bonds regering enigerlei maatregel heeft ge troffen om de prodnktie van atoomwapens in Duitsland (of onderdelen daarvan) voor te bereiden. Gewetensvraag Daarop volgde nog een verklaring van de bondskanselier, dat de uitrusting der Westduitse strijdkrachten met atoomwa penen ook voor hem, dag in dag uit, na uur, een gewetensvraag is. Hij legde deze verklaring af op een Hartstochtelijk riep de bondskanselier „Het belangrijkste zinnetje in de waarschuwing der professoren, is dat. waarin zij zeggen, dat een klein land als de bondsrepubliek zich het beste kan beschermen en de wereldvrede be vorderen door volledig af te zien van het gebruik van atoomwapens. Dat heeft niets te maken met wetenschappelijke kennis. Dat is politiek. Zij betekent de ontbinding van de N.A.V.O. en van het gehele westelijke veiligheidssysteem dat tegen de Sowjetunie is opgebouwd De bondskanselier noemde daarom de waarschuwing opnieuw ireëel. zei dat nie mand de geleerden ooit om hun medewer king by de produktic van atoomwapenen zal vragen en voorspelde triomfkreten uit de Sowjetzone en leedvermaak by de sociaal-democraten oppositie. Dramatiek De dramatiek van het hele geval ligt zo zeggen waarnemers in Bonn vooral in de onvergelijkbaarheid van het politieke geweten der Westduitse rege- en de wetenschappelijke coftsciëntie der appelerende professoren. Dit hebben de andere landen al lang ichter de rug. Het is daar beslist ten gun- te (zij het uit bittere noodzaak) van de politiek en haar militir-sti-ategische ver lengstuk. In West-Duitsland is het ineens, zoals de leider der sociaal-democratische oppositie Ollenhauer gisteren op een par tijbijeenkomst in Wiesbaden zei, een der belangrijkste na-oorlogse vraagstukken Niemand ook de bondskanselier en de Westduitse regering niet ontkent de goede bedoelingen van de atoomgeleer den met de publicatie van hun verdienste, dat zij de bondsrepubliekeinse burgers (en daarmede de rest van de wereld) nog maals de consequenties van een atoom oorlog voor ogen hebben gehouden. Het gevaar is echter, dat 2(j uit weten schappelijke kennis politieke conclusies trekken, waarvan zij de omvang niet ken nen. Zij kunnen het gehele proces der otoomreactic haarfijn berekenen, echter niet de vergelijking der politieke ver houdingen uitpluizen. Terwijl zij zich onthielden van een oordeel over het be zit van atoomwapens bij de grote mogend heden, benen zij dat de bondsrepubliek als „klein land' daarvan afstand moet doen. Daarin ligt tenminste deze denkfout, dat juist de kleine bondsrepu bliek een sleutelpositie en in de praktische machtsverhoudingen in de wereld in neemt. Veiligheid van Duitsland berust op het systeem van het Atlantische Pact, waarin het met zijn bondgenoten de me deverantwoordelijkheid draagt en daar van zijn gelijke aandeel moet torsen. Als de bondsrepubliek dat niet doet, verschuift zij het evenwicht ten gunste van de Sowjetunie en stelt stelt daarmee de precaire wereldvre de in de waagschaal. Of het gelukt deze wereldvrede te bewaren hangt al sinds jaren niet meer af van de geleerden, die de wereld het geheim van de atoom splijting ontsluierden en daarmee het treurige tijdperk der angst inluiden. TANDARTSEN TIKKEN FONDSEN OP DE VINGERS Verkeerd advies aan de patiënten De organisaties van algemene zièken- fondsen juichen elke poging toe. die wordt ondernomen om het overleg, tussen de beide partijen, met behoud van eigen verantwoordelijkheid, te bevorderen. De organisaties hebben de Kon. Ned. maatschappij tot bevordering der genees kunst dan ook meegedeeld, dat zij zich ernstig beraden over de brief van de maatschappij, waarin de mogelijkheid wordt geopperd tot arbitrage in het con flict tussen de ziekenfondsen en de tand- Naar aanleiding van de mededeling van de ziekenfondsen met de strekking, dat de verzekerden wordt geraden om tot het uiterste te wachten met het inroepen Boodschap uit de gevangenis van Hongaarse De 25-jarige Hongaarse medische stu dente, Ilona Toth, is er enige maa voordat het doodvonnis tegen haar uitgesproken, in geslaagd een boodschap uit de gevangenis te laten smokkelen. Mi de nagel had zjj in een stukje toiletpapic gekrast, dat A.V.O.-mannen haar elke dag ruw behandelen, om haar zodoende te dwingen tot het afleggen van eer kcntcnis, met betrekking tot de moord op een A.V.O.-man, die in een ziekenhui: is gepleegd. De vriendin van Ilona Toth, die in een Nederlands kamp in Oostenrijk verblijft en deze boodschap heeft ontvangen, ver klaarde, dat Ilona een zeer begaafde stu dente wos. Zij was anti-communistisch. ,.Mijn kampgenoten en ik zullen blij ven bidden voor de vrijlating van Ilona" verklaarde de vriendin, die zeer onder de indruk van het doodvonnis wa overtuigd was van de onschuld van I van tandheelkundige hulp, deelt het AMSTERDAM, V.U., IC april. Geslaagd 'oor semi-arts: J. C. Molenaar. Maassluis cn G. Rippen. Amsterdam. AMSTERDAM. G.U.. 12 april. Geslaagd v-oor kand. geneeskunde 2c ged.: mej. A. Dyrbye. Koog a.d. ?am: Th. W. van Gelderen. A'dam; W. Kotek, Elberfeld; mej. C. J. Labordus, Ban- A. W. A. de Looze. R'da N. R. M Rencfcens. Heerlen; mej. A. de Swgan, Hamburg. AMSTERDAM. G.U., 12 april. Geslaagd 'oor kand. sociale aardrijkskunde: B. J. Wuitc Amsterdam. GRONINGEN. 11 april. —Geslaagd voor doet. Stoeeskunde: mej. M. G. Smid. Leeuwarden; H. G. 01de, Vroomshoop; J. M. van der Minne. Hil versum; D. Sieswerda, Pingjum; J. Tigchelaar, Arum; F. F. R. Berger, Cuyk. Doet. rechtsgeleerdheid: J. H. Mulder, Haren "™?cd; J. Hofsl icid: R. J. Forwerda, Grc (II B): C. J. Rhcc, Her S. L. Sicrnbert Knol. Groningen; B. C. Maats. Heiloo; R. L.' I •vwihuis. Assen; R. G. Nypels, Groningen; 1 wstra, Groningen. NIJMEGEN, 6 april. Geslaagd voor kant cjssieken: J. H. Horsthuis. Apeldoorn e H. M. Seegers, Oss. NIJMEGEN. 9 april. Geslaagd voor doe klassieken: de paters A. G. Vogelers. Nijmege «a P. J. J. Stuart. Nijmegen BEU."' U. (mej. C. Th. A. Kusten iton: jhr. E. M. Michiels van Ke E. G. H. M. baron van Hö> J. M. van der Velden. Nijmegen en F. V van der Ven. Den Haag. NIJMEGEN. 11 april. Geslaagd voor deel 1 geneeskunde; C. I. E. Jansen. Nijmegen; H. J. M. van Opstal. Breda; J. L. J. M. Peett Weert en J. Th Peters. Nijmegen. Doet. Nederlands: pater J. H. M. Arts. F NIJMEGEN. 12 L. J. L. M. de I TILBURG. 12 april. Geslaagd economie: H. Joostcn. Hocnsbrock; W Breda; A. Brahim. Tilburg: A. Remkes. Utrecht; G. Akkermans. Roosendaal; R. Jacobs. Nassau; W. v. d. Dries. Tilburg; G. v. c Tilburg; J. van Grcunsven. Tilburg; Kand. Doet. socialt Haag; pater d Velthoven. Den Bosch P. iale wetenschappet r M. Loop. Wijlre. i: J. Dekker. Den irpaalen, Prmcenhage. Ie: P. Peerden. Rijen, ipecialisalie): L. Kusters. J. F. G. Boex S.J., Nijmegen Phtlo-te Leeuwarden r J. J. O. Goddijn O.F.M. hoofdbestuur van de Nederlandse maat schappij tot bevordering der tandheel kunde mee, dat het hiertegen uit medi- overwegingen ernstig bezwaar inneer. aldus de maatschappij, pijn optreedt is in vele gevallen reeds onher stelbaar kwaad aangericht. Het gegeven advies is volledig in strijd net de elementaire opvattingen over ge bitsverzorging. Een tweekoppige Amerikaanse raket de eerste in haar soort heeft in Virgi nia een snelheid van 5600 km per uur er een hoogte van minstens vijftig kilometer bereikt. Hemelsbreed legde de raket, tijdens de vlucht van drie en een halve minuut, een afstand van zestig kilometer af. De 2500 kilogram wegende en meer dan negen meter lange raket ging zo snel van start, dat ze reeds na twee seconden uit het gezicht was- verdwenen. Op topsnelheid kan dit projectiel zich vijf maal sneller dan het geluid verplaat sen. Ongeveer vijftig kilometer hoog moe' het uit elkaar zijn gesprongen en een var de twee koppen, met wetenschappelijke instrumenten omlaag hebben gezonden. Het „tweehoofdige monster", zoals de raket wordt genoemd, werd afgeschoten, om gegevens te verkrijgen over de warm te ontwjkkeling bij een raket, die tot bui ten de dampkring van de aarde is wegge schoten. Kwestie Suezkanaal de volgende week naar Veiligheidsraad Amerika, Engeland en Frankrijk heb ben een voorlopige overeenstemming be reikt, over het voorleggen van de kwestie van het Suezkanaal aan de Veiligheids raad. Vermoedelijk zal dit de volgende week gebeuren. Alleen een onwaarschijn lijk geachte wijziging van de Egyptische politiek kan hierin verandering brengen. Het V.N.-hoofdkwartier voor de ber gingswerkzaamheden in het Suezkanaal, dat is gevestigd in Kaïro, zal op 29 worden gesloten. De gehele bergingsvloot der Verenigde Naties heeft Egypte dan verlaten. drukwekkender als ooit tevoren. Daar tussen Hillegom en Lisse reed een stuic Hollands Glorie, (zoals dit corso was genoemd) en deze bloe- mengrolie heeft op de vele tien- duiz enden bezoekers, waaronder veel buitenlanders, grote indruk gemaakt. Het was een sprookje, een levend sprookje met geurige en kleurige tulpen, narcissen, hyacin ten en freesia's. Jacoba van Beie ren troonde op een bloementroon en een felle vuurvogel van ryke, rode bloemenvariaties bracht ieder een in verrukking, ook de juryleden Karin Kraaykamp en Johan Bode graven. Marianne troonde hoog op de staartveren van de fiere Franse haan en fabel, legende en mythe werden verbeeld in de Vos en de Raaf, het Vrouwtje van Stavoren, Apollo en Diana en Odysseus Reis. op welke laatste wagen de forse Griekse held met gebonden han den en toegestopte oren de sirenen- AKKOORD OVER EUROMARKT (Van een onzer redacteuren) Als het gelukt een coördinatie tot stand te brengen tussen de gemeen schappelijke markt, Euratom en de E.G.K.S., dan kan een moderne struc tuurverbetering in ons gebied optreden, waarvan de kettingwerking groot kan worden genoemd, zo zeide zaterdag de heer dr. J. Linthorst Homan, leider van de Nederlandse delegatie bij de onderhandelingen over de nieuwe verdragen, op een bijeenkomst van de Beweging van Europese Federalisten, die in het Kurhaus te Scheveningen werd gehouden. Voor deze voorlichtingsdag bestond zeer grote belangstelling. Vele Kamer leden, vertegenwoordigers van het be drijfsleven en staatssecretaris Schmelzer woonden deze vergadering bij. Hef was de eerste keer dat deze verdragen op dit niveau door voor- en tegenstanders werden besproken. De heer Linthorst Homan erkende dat de economische eindresultaten 6oms min- Tocli is het zo enmenten sijn op e«n vloer aanzienlijk minder ge vaarlijk, maar dit feit op zichzelf geeft da Indianen geen vryheid naar harte lust een vuurtje bjj hun wigwam op zolder te stoken. Want beton vat wel geen vlam, maar tegen hitte is het toch niet bestand. Boven 100° C ontwykt eerst het capillair geabsorbeerde water uit de poriën, daarna treedt het möle- culair gehondi waardoi seks 250* r bui- alle derivaten daarvan verboden zyn. Hiertegen kan ieder normaal mens ogenblikkelijk aan voeren, dat er in zyn (of haar) hui* met dergelijke stoffen niet gewerkt wordt. Goed, maar ook organische zuren werken op beton in. Wees dus vooriich- illeen het onoplosbare kiezelzuur uit le betonverbindingen overlaat. Een ge- 'uststrlling zal het echter zyn, dat edere huisvrouw naar hartelust met :eepsop op de betonnen vloer te keer kan gaan, want kaliloog en natronloog hebben weinig invloed. Wat dan bet einde moge zyn van deze (gechar- :huwing. En weet u. dat talloos volgende keer. (Nadruk verboden) der gunstig zijn dan gehoopt werd. Dit is een kwestie van politieke realiteit. Maar daartegenover staat dat Nederland heeft bereikt, waarnaar het sinds 1952 heeft gestreefd. De organen van de ge meenschappelijke markt moge dan wat zwakker zijn uitgevallen dan we gehoopt hebben, zij behouden tochhun elemen taire betekenis. Stellig, aldus de heer Homan, zal het hoge buitentarief sommige bedrijfstakken bezwaarlijk zijn. maar er zijn mogelijkheden geopend om de zaak in evenwicht te houden. Deze kans tot structuurversterking van West- Êuropa mogen we niet laten lopen. Al6 wij 6lagen dan zetten we een stap waar voor ons nageslacht dankbaar zal ztfn. Maar dan moeten we de vaste wil heb ben om een zo modern mogelijke opzet te maken. Er zal gezorgd moeten worden dat Benelux, welks eenheid tijdens de onderhandelingen soms faalde, zich de tekèning van het verdrag gezamenlijk inspant om een element van economische expansie en „progressivisme" te zijn te blijven. Heel duidelijk zeide de heer Homan dat de Nederlandse delegatie teleurgesteld in de houding van haar neluxpartners. En van de Duitsers zouden wij veel steun hebben gekregen als hun visie net zo was als enkele Duitse toe spraken van de laatste tijd propageren.. De Belgen en de Duitsers hebben zich vooral gericht op de ruim 160 m!n. consu menten van de komende Unie, terwijl Ne derland meer bleef denken aan de han del met -derde landen. Alternatief Voor welk alternatief wordt het be drijfsleven geplaatst?, zo vroeg dr. B. I M. Van Spaendonck, secretaris van de Kamer van Koophandel te Tilburg. De keuze is niet het handhaven van de be staande toestand of de Enromarkt. Dan kijkt men te veel naar de huidige hoog- Worosjilof naar Indonesië Radio-Moskou meldt, dat president Kle- menti Worosjilof gisteren per vliegtuig van Moskou naar Indonesië is vertrokken voor een bezoek op uitnodiging van Su karno. Daarna zal hij. Mongolië bezoeken. Premier Mao Tse Toeng tisch China zal voor of na zijn voorge nomen bezoek aan Polen ook de Sowjet unie bezoeken. De felste oppositie tegen dit verdrag komt niet van de Rotterdamse haven, maar van uit het oosten, aldu6 de heer Van Spaendonck, die zeide dat de tegen standers de meest essentiële doelstelling van dit verdrag uit het oog verliezen, nl. het bevorderen van een rationele goed kope produktie. Iedere industrie heeft een sterke afzet nodig in het binnenland. Welnu het binnenland gaat nu zes lan den omvatten, zo besloot deze industrieel. De heer Borstlap, secretaris van het CNV, vond het uit sociaal oogpunt een voordeel, dat de tariefsmuren voorzich tig worden gesloopt De Nederlandse vakbeweging zal haar leden moeten win nen voor het aanvaarden van deze bedra gen. De arbeiders moeten weten waarom het gaat en waarom zij mogen meedoen. De sociale voorzieningen, die in dit ver drag zijn geregeld, vond de heer Borst lap bepaald geen franje. Acceptabel We »i lei/en tgd daartege i en gemecnschappelijkt tin. gebruikers. Als Ne- meedoen aan de Euro- De doeleinden van de gemeenschappe- jke markt zijn voor de landbouw vol strekt acceptabel, aldus ir. H. Vredeling, het socialistisdhe Tweede Kamerlid. Dit verdrag is daarom geen sprong in het duister, maar uit het duister. Het is ech ter alleen maar de vraag waar we uit- ndelijk zullen belanden. De voornaam ste kritiek wordt gericht tegen de over gangsfase. Inderdaad is deze voor onze landbouw vol onzekerheden en gevaren. Maar ook zonder dit verdrag zouden we een overgangefase komen, want er is eenmaal in de wereld een groei naar grotere eenheden. De Nijmeegse hoog leraar Prof. Schlicfoting was van mening dat de geweldige economische macht, die wordt gevormd, politiek goed gecon troleerd moet worden. Een politieke ge meenschap is naar zijn oordeel nog steeds noodzakelijk- Aan de discussies hebben verschillende Kamerleden deelgenomen. Zo zeide de heer Roemers dat dè vree6 van de verschillende bedrijfstakken niet zo groot behoeft te zijn als er in de Euro pese commissies maar „europeanen" wor den benoemd. Hij wa6 het eens met de heer Borstlap dat er in de nieuwe ge meenschap een progressieve sociale po litiek gevoerd kan worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 5