Socialistisch streven in strijd met Chr. levensopvatting Gevestigde en vertrokken personen Tweehonderd geleerden uit Europa in Leiden bijeen Jongeren kregen voorlichting over Leidse universiteit Toneelvereniging D.O.B. voerd ..Hi 1de van Anne de Vries op Leidse Groningers genoten van De Honderddoezend NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 15 APRIL 1$ Generaal Colmey er sprak in Leiden Kaïnerkieskring Leiden van c.-h.u. behandelde ook een aantal huishoudelijke zaken VERTEGENWOORDIGERS van de kamerkringvereniging Leiden van de Chr. Historische Unie kwamen zaterdagmiddag in restaurant Zomer- zorg in Leiden bijeen voor de jaarlijkse algemene vergadering. Het bloe mencorso en de vergadering van c.h.-gemeentebestuurders in Rotterdam deden aan het aantal belangstellenden afbreuk, maar het werd nog een aangename vergadering, niet in het minst door het woord van luitenant- generaal M. R. H. Calmeyer. Deze gaf een uitvoerige uiteenzetting over het ontstaan van het communisme als pseudo-religie, waartegenover slechts partijvorming op positief Christelijke grondslag kan worden gesteld. Voorzitter W. P. Cnossen vond de oor zaak van het minder grote aantal bezoe kers in de twee genoemde evenementen een rots der eeuwen, maar een halv en deelde mee een schrijven te hebben ontvangen van prof. dr. J. de Zwaan, waarin deze te kennen geeft, zijn be stuursfunctie te willen neerleggen in verband met z'n leeftijd. Staande de vergadering werd besloten een bedank- 6chrijven aan prof. De Zwaan te richten en hem tevens geluk te wensen met zijn gouden ambtsjubileum. Een aardige at tentie zal dit schrijven vergezellen. Secretaris J. J. Steenbakker Morilyon Loijsen te Benthuizen gaf het jaarover zicht. waarin hij de verliezen bij de re cente kamerverkiezingen toeschreef aan de vermaterialisering. Penningmeester K. van Diepeningen te Leiderdorp deed verslag van de finan ciën. Het saldo daalde in 1956 weliswaar van 2000 tot 600 gulden, maar voor een verkiezingsjaar is dit niet verontrustend. Wel attendeerde hij nog op enkele ge meenten die een vrij grote achterstand hebben op de contributiebijdrage. zoals Noordwijkerhout en Aarlanderveen. De bestuursverkiezing nam nogal wat tijd in beslag. In de .vakature van prof- De Zwaan waren enkele kandidaten ge steld. Bij meerderheid van stemmen werd de heer P. de Pater te Ter Aar gekozen tot opvolger. Bij enkele kandidaatsstelling werden de heren W. de Ruiter te Berkel en Rodenrijs en J. C. Vogelaar te Nieu- werkerk aan de IJssel gekozen. De be stuursleden mr. dr. J. J. R. Schmal, J. J Steenbakker, Morilyon Loijsen, T. Ter- louw en A. Verboom behielden even eens hun zetel. De bescheiden van de penningmeester werden in orde bevonden en de heer Van Iterson bracht verslag uit van het werk van de pers- en propagandacommissie. Voor de verkiezingsactie zijn moei te p noch kosten gespaard. Er werden o.m. 243.000 folders verspreid. Stromingen De bekende politicus en opperofficier Calmeyer begon zijn causerie onder het motto „Waar gaat het om in deze tijd?", met t« wijzen op de veranderingen in de eeuw geleden hadden de politieke leiders alleen met binnenlandse problemen te maken. Nu staat Nederland echter mid den in een wereld, waarvan de proble men een weerslag hebben in ons aller leven. Uit de vele verwarring, die er is ontstaan, kan men evenwel één lijn ont dekken. die aangeduid zou kunnen wor den als het streven de wereld te regeren volgens de menselijke rede. Wanneer men zo'n stelsel uitdenkt, leidt dit on- verbiddellljk tot dictatuur. Gelukkig dat er nog velen zijn die belijden dat het hoogste in het leven de Almachtige God is. Die Zelf gezegd heeft hoe we de maatschappij moeten inrichten. Tussen beide stromingen gaat het in onze tijd. Spr. wees er op, dat dit eigenlijk begon met het plaatsen van de godin van de rede op het hoofdaltaar van de Notre Dame in Parijs. Daarom is het woord van Groen van Prinsterer zo goed te begrij pen, toen hij tegenover de revolutie het Evangelie stelde. Hij kon bij het schrijven van dit boek zich niet indenken, welke demonische omvang deze revolutie nog eens krijgen zou. Generaal Calmeyer toonde vervolgens de grote kracht van het communisme aan. dat gesteund wordt door de staatsmacht van het Kremlin en onbeperkt over geld middelen en wapenzendingen beschikt Hij ging nog iets dieper in op de gees telijke kant Van belang achtte hij. te weten, dat het communisme precies tegenoversgesteld is aan het Christen dom. Niet de materie was in den beginne, God alleen. De trits van Kart Matx, dat de maatschappij zich ontwikkelen zou volgens de wegen van lijden-verzet-revo lutie-heilstaat. deed het communisme ge boren worden, waarin zich als vijfde ele ment het leidersbeginsel openbaarde. Behalve de noord-Atlantische verdrags organisatie is er nog iets anders tegen over dit Godloze 9telsel te plaatsen, namelijk de zekerheid dat de vrijheid gebaseerd is op het Christelijke geloof- en de wetenschap dat het in het Evan- In de week van 4 tot en met 10 april Te Leiden vestigden zich: M. E. de Boer-Hazenberg en fam., Lan- gebrug 59; A. van der Velden en fam., Hoegwoord 146a; J. Vochteloo en fam., aas. accountant. Pasteurstraat 5; M. J. Sorgedrager en fam., arts, Tomatenstraat 35; J. A. Verzijlenberg en fam., a/b Haarlemmervaart; P. A. Zandvliet en fam., Montgomerystraat 4; J. F. Kok en fam., werkmeester, L. Couperusstraat 6; G. Vreeken. 11 verpleegster. Witte Singel 27; C. E. Klumperbeek, 11 verpleegster, Rijnsburgerweg 10; C. Th. M. van Aan- hold, 11 verpleegster, Rijnsburgerweg 10; A. M. W. Blom, 11 verpleegster, Rijnsbur gerweg 10; E. H. Reerink, Witte Singel 85; P. E. Breedevelt, huishoudster. Oranje- boomstraat 7a; H. van Leeuwen, chauffeur Hoflaan 195; M. C. van Oerle, winkelier ster Haarlemmerstraat 95; J. J. van Oerle, winkelierster Haarlemmerstraat 95; G. Lemmen, laborante, Javastraat 32; A. Bekhuis, agent v. politie Evertsenstraat 52; A. Mossel, Korte mare 22; F. Marsman, Gerecht 7; IJ. van der Bent, Janvossen- steeg 59; E. Beekman-Kappée, Lombok- straat 16; T. Sobering, 11 verpleegster. Rijnsburgerweg 10; Th. van der Mast, Rijn en Schiekade 78; L. Slagter, röntgen assistent, Rijnsburgerweg 10; H. Biemond- Kramer, Cobetstraat 42; J. A. van Gelde ren, Zoeterw. Singel 69; M. A. van Leeu- wen-Brussee, Langestraat 22; A. Teleng- van IJzendoorn, Decimastraat 38; F. L. Bastet, archeoloog, Oude Singel 78; G. Otte, constr. tekenaar Meloenstraat 24; J. P. van den Berg, los arbeider Irenestraat 13a; P. G. van Puuten-Ouwehand, Schim melstraat 2; J. H. van der Linden-de Jong, Zijlsingel 31; H. M. W. van Wetten, kamer meisje Lijsterstraat 4; M. P. F. Mom-van Steijn, Hoflaan 193; A. Guijt, matroos Sophiastraat 57; A. P. Q. Edwards van Muijen, rijksambtenaar Hoflaan 203; F. van den Dolder, 11 verpleegster Rijns burgerweg 10; B. Th. Fransz, Morsstraat 8; A. A. Boer, serveerster Kruisstraat 14; A. E. Helder, Plantage 4; H. C. B. Brus- 6aard-Meinesz Papengracht 5; J. Ben schop, kamermeisje Drie Octoberstraat 61a; C. J. J. Laken, adj. directeur. Kam. Onneslaan 10. Uit Leiden vertrokken: J. C. Heemskerk en fam. Hyacinthen- straat 16a, Indonesië; S. Meesters-Tim- merman en fam. Rijnsburgeweg 161, Dor drecht, Oranjelaan 106; H. B. Koekkoek en fam. Jacob Catslaan 89, Amsterdam, Stadionplein 9 11; J. B. C. H. Staats en fam. Lange Mare 74, Onstwedde, Drouwe- nerstraat 15; J. Neeleman en fam. Evert senstraat 78, Delft, Oostblok 7; A. Holt- slag en fam. Lorentzkade 52, Oegstgeest. Joh. v. Evertsenlaan 25; C. Brouwer en fam. Haarlemmerstraat 70, Haarlem, Kampervest 7; G. Quelle en fam., G. Kas teleinstraat 59, Harderwijk, Nassaulaan 48; J. Piersma en fam. Rijnsb.singel 23a. Heemskerk, v. Ruusbroecstraat 17; F. Vinkestijn en fam. Moriaansteeg 10, Voor schoten, a/b Rijndijk; S. C. Setyono, Ra penburg 131, 's-Gravenhage, Ridderspoor- weg; T. van Saarloos, K. Rapenburg 9a Franeker, Waagstraat 4; H. J. Wijfje- Klaassen Noordeinde 17, Oegstgeest, Oranjelaan 15; F. J. Adriani de M. v. fort 97; P. W. de Meij Roodenb.straat 57, Wieringerw., N Zijperweg 24; A. W. van der Lans, v. d. Waalsstraat 51, Lisse, Julianastraat 172; C. Devilee-Langezaal, Seringenstraat 37. Arnhem, Raapopseweg 80; W. M. E. Schram-Thomeer, P. de la Courtst/raat 29, Amsterdam, Nolensstraat 16II; J. J. Oosterhoff Schelpenkade 39, Rotterdam. Bergselaan 61; E. C. Houben, Witte Singel 92, Wassenaar, Berkenlaan 4; P. C. M. Hellemons, Morsstraat 62-64. Oudenbosch, Beatrixlaan 2; H. den Oude, Rijnsburgerweg 10, Amsterdam, Saxen burgerstraat 20; C. H. Engels, Rijnsburger weg 10, 's-Gravenhage, v. Zeggelaan 337; H. C. Tellegen Rijnsburgerweg 10, Zeist, Homeruslaan 40; A. van Staveren Rijns burgerweg 10, Utrecht. Cathrijnesingel 101; M. H. van Hasselt Rijnsburgerweg 5, Rotterdam, Heemraadssingel 28a; L. C. van Andel Merelstraat 34, 's-Gravenhage. v. Hoytemastraat 16; J. Bekooij Uiterste gracht 149. Apeldoorn, Loolaan 38; H. E. Vink. Sumatrastraat 39. Amsterdam, Stiel tjesstraat 7 1; M. H. J. van de Lisdonk, Pietersk-choorsteeg 20, Tilburg, Waterto renstraat 1; A. Nijdam Lammenschansweg 11, Leeuwarden, Winsemiusstraat 9; J. Olmeijer, Morsweg 104, Boxmeer, Juliana straat 20; F. Oostenbrug St. Buysingstraat I, Woensdrecht, Zandfort 97; J. W. Reve ling Narmstraat 1, Soest, Noorderweg 55; D. Mus Rijnsburgerweg 144. Oegstgeest, Oranjelaan 2; C. Twiss, Rijnsburgerweg 10, 's-Gravenhage, J. Wapstraat 121; A. M. C. Hazers, Rijnsburgerweg 88, Nr-Amstel, B. en Vaartlaan 16; M. A. M. Ekelmans, Rijnsburgerweg 10, Rotterdam, De la Reij- straat 43b; S. de Graaf, v. Oldenbarnev. straat 44. Haarlem, Thomsonlaan 81; T. Hoos Merelstraat 46, 's-Gravenhage, Me relstraat 2c; K. van Raalte, Merelstraat 30, Amsterdam, Sportstraat 74 III; C. H. Boks-van den Berg, Lange Mare 74, Onst wedde, Drouwenerstraat 15;E. Rusche, He rengracht 5, Ver. Staten v. Noord-Ame- rika; A. J. Plu Herensingel 48, Oegstgeest v. Assendelftstraat 35; W. J. M. Stikkelo- rum Soembastraat 77, Den Helder, Bui tenhaven 5; P. H. G. Franken, Vliet 17a, Nijmegen, Reestraat 37; C. B. Bolderdijk- Marree Cobeststraat 23, Zeist, Laan van Rijswijk 1; B. Arbouw, Meidoornstraat 32, Zoeterwoude, Dorpsstraat 23; W. P. C. Josemans Roodborststraat 30. Canada; A. H. Groen-de Jong, Korte Mare 7, 's-Gra venhage, v. Boetzelaerlaan 53; W. K. M. Keereweer, Nw Beestenmarkt 8, Katwijk, Papaverhof 14; P. Eekman, Haarlemmer straat 7, Rotterdam, Oranjestraat 28a; C. D. P. van Aalst, Apothekersdijk 35, 's-Gravenhage. Utenbroekstraat 17; L. J. Duyfjes, Middelstegracht 121, Oegstgeest, Warmonderweg 14; H. J. van Vugt-Bodrij Groenesteeg 17. A'dam. Ie Const. Huij- gensstraat 70; P. J. de Groot Sumatra straat 100a. Wageningen. Gen. Foulkes- weg 13; J. H. van der Vos, Bilitonstraat 19a, Hillegom, Wilhelminalaan 66; K. A. Andriesse. Temminckstraat 2, 's-Graven hage. W. de Zwijgerlaan 61; C. L. Schenk Acactastraat 16, Nieuw-Zeeland; M. J. M. de Jong-Spits, Akkerhof 38, 's-Graven hage. Vlagtstraat 6; L. A. Cikot. Warmon derweg 9. Oegstgeest. Br. Hendriklaan 5; J. M. Th Staats, Hoogl. Kerkgracht 3, Nieuw-Zeeland; A. van Leeuwen Marijke- Streefkerkstraat 24, Woensdrecht, Zand- straat 28a, Maasbracht, Rijksweg 2. Staatssocialisme Generaal Calmeyer gebruikte dit slechts als achtergrond om aan te tonen, waar de plaats van de Christen in eigen land is. Na de oorlog meenden velen er komen er hoe langer hoe meer op terug dat men zich verspreiden moest tussen de ndet-christelijke politieke partijen. Een grote fout manifesteerde zich daarbij, omdat het beleven van het Christendom daarin uitermate moeilijk is. Men maakt zich krachteloos in partijen, waar men zijn Christelijke beginsel verbergen moet. :oals dit bij de doorbraak het geval is. aldus spr. Daarom ook staat, zo zei generaal Cal meyer. de Christelijke levensopvatting tegenover het socialisme, dat in wezen teruggaat op dezelfde Karl Marx. Het so cialisme van de Partij van de Arbeid de staat ails een coöperatie voor al gemene welvaart, maar de Christen ziet deze als een dienaresse Gods. Generaal Calmeyer besloot met een Dorbeeld uit de debatten in de Tweede Kamer over de bestedingsbeperkingen, in duidelijk deze scheiding merkbaar Hier was bij socialisten en com munisten het streven om in de landbouw politiek de macht In handen van de overheid te brengen. Spr. wekte ten slotte op steun te blijven geven aan par tijen. die zich voor Gods wil buigen. Feestavond A.V. Holland Zaterdag hield de A.V. Holland in „De Grote Vink" haar jaarlijkse feestavond. Voorzitter H. C. Rietbergen verwelkomde de talrijke vrienden van A.V. Holland en bracht hulde aan allen voor de spontane medewerking voor deze avond. Onder de titel „De lof der zotheid" werd een gevarieerd programma ten to nele gebracht. De medewerkenden hebben de aanwe zigen kostelijk vermaakt De beste Holland-man W Rietberger ontving de Herman Vor6termans-beker. Kruisappel van de Leidse evangelisatie-commissie De Leidse contactcommissie voor het evangelisatiewerk houdt woensdag 17 april een Kruisappèl, waaraan samen zang in het Van der Werffpark vooraf zal i. Daarna volgt een bijeenkomst, waar in predikanten van drie Kerken spreken. Na de samenzang onder leiding van senior-kapitein A. de Graaf van het Le ger des Heils, begint om acht uur de bij eenkomst in de Chr. Geref. kerk aan de Steenschuur. Ds. C. van der Weele, Chr Geref. predikant, opent, waarna de Geref studentenpredikant G. Th. Rothuizen ipreken zal over „Kruisdragen'. Ds. M. Ottevanger, Herv. predikant, zal de bij eenkomst, die wordt opgeluisterd met zang van „Alles teh Ere Gods" en het gemengde dubbelkwartet „Musica" slui ten. De directeur van gemeentewerken Leiden heeft het treffen van bouw kundige voorzieningen ten behoeve van oliestook- en heteluchtverwarming in het stedelijk museum De Lakenhal aar. de Oude Singel gegund aan de heer J Bekooy, Oranjegracht 31. Congres van anatomen vanmorgen begonnen Met een welkomstwoord van de rector-magnificus der Leidse universiteit, prof. dr. P. 9A. H. de Boer, en een openingsrede van prof. dr. J. Dankmeijer, hoogleraar in de anatomie te Leiden, is vanmorgen in het groot-auditorium der universiteit het jaarlijkse congres van de in Frankrijk zetelende „Asso ciation des anatomistes" te Leiden begonnen. Een congres, dat wordt bij gewoond door een 200-tal anatomen uit Frankrijk, Portugal, Spanje, Italië, Joegoslavië, Polen, Zwitserland, België en Nederland, en tot woensdag zal duren. De eerste congresdag was goeddeels ge wijd aan twee voordrachten, n.l. van prof. Dankmeijer en prof. dr. W. J. C. Verhaart, hoogleraar in de histologie te Leiden. Eerstgenoemde sprak over „De betekenis van de embryologie van het hart in ver band met aangeboren afwijkingen", op welke rede wij morgen terugkomen. Prof. Verhaart gaf een rapport van de struc tuur van het verlengde merg en begon met de opmerking dat de studie van de samen, stelling van de witte stof van het rugge. merg alleen mogelijk is door tegelijker tijd die van het verlengde merg te onder zoeken. In het ruggemerg zijn de sai stellende delen tot één compact geheel samengesmolten, maar in het verlengde merg liggen zij veelal apart. Daardoor kunnen zij worden herkend en op de over gang naar het ruggemerg worden gevolgd. De voornaamste Veranderingen zijn het wegvallen van enige onderdelen, waar door andere centraal verschuiven ei de voorstreng vormen. De zijstreng het ruggemerg ontstaat door het sar komen van alle banen uit de zijstreng van het verlengde merg met de pyramide uit de voorstreng Aan diapositieven kan dit worden gedemonstreerd. De microscopische structuur van d< voor- en achterzijstreng van het rugge merg kan op overeenkomstige wijze wor den bestudeerd, nu door de banen naai boven te volgen, namelijk van het rugge merg naar het verlengde merg. Vooral „Op de universiteit weet de hoogleraar zich eveneens student" \Y/E ANN EEK GIJ STRAKS aan de Leidse Universiteit komt studeren, zult gij er diep van overtuigd dienen te zijn. dat gij op dat ogenblik een geheel nieuw en onbekend leven ingaat. Gij zult zélf de verantwoorde lijkheid moeten dragen voor uw studentenleven. Er zullen geen leraren toezien of gij voldoende werkt en of ge wel op de lessen verschijnt. Een student wordt als een volwassen mens beschouwt, die uit vrije beweging zijn studie kiest en zijn ontspanning zoekt, en die in al deze dingen in staat is zijn eigen weg te gaan." Aldus sprak de rector magnificus der Leidse Universiteit, prof. dr. P. A. H. de Boer, zaterdagmorgen in het groot-audi torium der universiteit, dat geheel gevuld met hoogsteklassers van gymnasium, lyceum en H.B.S., die eerlang, als zij tenminste met goed gevolg hun elndexa- en afleggen, in Leiden komen studeren Verschillende universiteiten en hoge scholen houden ieder jaar een inllohtin- gendag, om studenten in hope te wijzen op de mogelijkheden en moeilijkheden, die hen wachten, wanneer zij een universitai- vorming kiezen. )p zo'n dag kunnen ze persoonlijk ken nismaken met de universiteit, de hoog- en. leden van de wetenschappelijke en studenten en daarbij spreken de studie waar zij belang in stellen. Zij kunnen dan vernemen hoe lang hun stu- duurt, wat die kost, hoe ze hun mili- e dienstplicht kunnen regelen, kort- alles wat direct of indirect mei studentenleven samenhangt De Leidse inlichtingendag bestond uit sn algemene ontvangst in het groot auditorium een broodmaaltijd (facul- teitsgewijs), bezichtiging der universitaire gebouwen, contact met de inlichtingen- >mmissie en een thee. Geen school Prof. De Boer wees er in zijn toespraak op, dat de universiteit géén voortzetting de middelbare school is. Op de uni versiteit weet de hoogleraar zich even eens student, kan hij niet op alle vragen antwoord geven. Het verschil ligt vooral ook inde grote mate van zelfstandigheid de student, wat aan zijn persoonlijke vorming ten goede komt. Daarom dient de student zijn eigen kamer liefst niet in de ouderlijke woning te hebben en zijn eigen financiën te regelen. Onmiddellijk dient hij te beginnen met de opbouw van een bibliotheek, omdat de boekerij het ware het stempel draagt van zijn per soonlijkheid. De keuze van het studievak dient te geschieden door nieuwsgierig heid, door een heftige aandrift om te on derzoeken. Ten'slotte wees spr. op de civitas-ge- dachte, die in Leiden sterk leeft. Door het beleven van het civitas-ideaal wordt de persoonlijkheidsvorming sterk gesti muleerd. Namens de Vergadering van Leidse Stu dentenfaculteiten sprak hierna mej. F van der Hoog, die zei dat student-zijn be tekent: het ontwikkelen van het zelf standig kritisch denken. Dit kan alleen als men zich aansluit bij het georgani seerde studentenleven. En dit is "weer op gebouwd uit studie en gezelligheidsbijeen komsten. Zij wees ook op het belang van het studium generale waardoor men op de hoogte komt van de wetenschapsbe oefening op ander terrein dan van de eigen faculteit. Onoverzichtelijk De derde spreker was jhr. mr. A. A. van den Brandeler, de Leidse studenten decaan, die allereerst vertelde welke functie zo'n decaan nu eigenlijk wel heeft. Hij is aangesteld door de Universiteit ter behartiging van de studentenbelangen, zo als het geven van adviezen en het be spreken van persoonlijke problemen. De universitaire wereld is een grote- onoverzichtelijke wereld, en als pasaan- gekomen student raakt men niet gemak kelijk wegwijs. Ook financiële problemen worden met de decaan besproken, zoals het verkrijgen van een studietoelage. In dit cursusjaar was voor niet minder dan f 850.000 voor dit doel beschikbaar gesteld Ten slotte gaf de heer Van den Bran- deier zijn mening te kennen omtrent het direct of pas na de studie vervullen van de dienstplicht. roor-zijstreng, waar de pijngeleiding voornamelijk wordt gelocaliseerd, leent zich tot deze studie. Afzonderlijke banen, zoals zo vaak beschreven, zijn er niet in te onderscheiden. Vezels van allerlei dikte liggen er niet in aparte velden maar geheel gemengd. Zelfs de centrale spino-cerebellaire baan is nauwelijks te omgrenzen en vele van de vezels in zijn areaal bereiken het celebellum niet. Degeneratie De overige opstijgende systemen, waar onder die van de pijngeleiding, tonen al een verdeling in groepen of bun- in daarvoor geschikt materiaal, Te waarderen kennismaking met minder luchtig toneelspel T"IE OMWERKING VAN EEN ROMAN tot een toneelstuk is moeilijk wie zich hiermee wel eens heeft bezig gehouden weet, dat een tonn. stuk een heel andere vormgeving vraagt; het gebeuren moet dramatk gerangschikt worden en die rangschikking komt meestal niet overeen ir, die van de roman. De roman „Hilde" van Anne de Vries is door Jan Ubi voor het toneel bewerkt. De schrijver heeft zich daarbij tot een kei van bepaalde fragmenten uit het werk moeten bepalen. De algemene strtI king is geen geweld aangedaan, de sfeer van het boek komt duidelijk toneelstuk tot uitdrukking. Het stuk behoort tot de toneeldraken. I meestal extra aangezet en het drakeij j maar ook stukken die men tot dit genre in het stuk geaccentueerd. rekent, kunnen door beroepsspelers in drukwekkend worden opgevoerd, omdat zij de kunstenaarsintuïtie bezitten waar door het melodramatische nog tot een ontroerende menselijke uiting kan wor den Wanneer een dergelijk stuk door amateurs over het voetlicht wordt ge bracht, wordt het melodramatische zoals na chordotomie bij onduldbare pij nen, blijkt ook bij degeneratie niets van een afscheiding van vezels van een be paalde soort. De meeste komen niet ver der dan het verlengde merg, ofschoon werd verondersteld dat ze tot boven in de hersenstam, waar de pijnprikkels terecht komen, zouden doorlopen. De langste lo pen met de centrale gehoorbaan mee de middenhersenen, waarschijnlijk ge deeltelijk eindigend in zijn hem overal begeleidende kernen. Wellicht is di hoorbaan evenals de pljnbaan, een vaak onderbroken, zogenaamd multi-synap- tlsch, systeem. Ten slotte is er in de middenhersenen een omschreven bundeltje, dat de spino- thalamische baan, de baan van het rugge merg naar de thalamus, het hoog in d< hersenstam gelegen gevoelscentrum, wordt genoemd. Slechts ongeveer 10*/« var vezels bleek uit het ruggemerg afkomstig te zijn; de rest ontspringt veel hoger, wel licht in en om de kernen van de gehoor baan. Zo blijft er van een spino-thalamische baan in het ruggemerg nauwelijks iets over en is het onderscheiden van een der gelijke baan daar geheel en al onmogelijk te achten. Bij de openingsplechtigheid waren aanwezig: de minister van sociale zaken en volksgezondheid, de voorzitter e: cretaris van het curatorium der Leidse universiteit, resp. dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk en de heer N. F. Hofstee, en voorts vele belangstellenden uit dische kringen. Vele congressisten ondergebracht in hotels te Noordwijk, wie speciale busdiensten van eri Leiden zijn ingesteld. Het programma voor vandaag vermeld de voorts: een ontvangst in de Hortus de dames die niet aan de wetenschappe lijke bijeenkomsten deelnemen, een rée musicale" in de schouwburg en, avond om tien uur, een ontvangst va congressisten door B. en W. van Leiden ten stadhuize. Toneelclub voldeed hiermee aan hoge Verwachtingen FjE TONEELCLUB van „Ons Grunnegerlaand" voerde zaterdagavond ii het Antonius-clubhuis het blijspel van Jac. Kremer „De Honderd doezend" op. Nadat de voorzitter de vele aanwezigen, en in het bijzonder de vertegenwoordigers van de Friese en Gelders-Overijsselse verenigingen en van het gezelschap „Stad en Ommelanden" van het Leids Studenten corps, een hartelijk welkom had toegeroepen, was het woord aan de toneelclub. t blijspel „De Honderddoezend' speelt in de tijd, toen het bezit var 100.000 nog rijkdom betekende. In eer Gronings dorp beoefend Knol het eer- beroep van schoenmaker. Hij i: man van grote levensblijheid, die a zingende zijn werk verricht en de sympa- van zijn dorpsgenoten wint. Het gezin Knol (Vader Knol, zijn vrouw Kee e kinderen Kars en Geessie) is een geluk kig gezin. Knol getroost zich grote finan ciële offers om zijn zoon onderwijzer te doen worden, Geessie helpt moeder de huishouding. Van zijn zakcentjes heeft Knol, zonder dat de huisgenoten daarvan weten, geruime tijd wat overgespaard om vol lot in de Staatsloterij te kopen in de hoop, dat hij aldus voor zijn kinde- :en goede toekomst zal kunnen schep pen. En Fortuna is hem genegen; hij wint de honderdduizend! Zijn dorpsgenoten ontvangen eerder bericht van dit feit dan n het is dan ook voor hem een f verrassing als de dorpsfanfare hem aubade brengt en hem met zijn se komt feliciteren. Knol, die er allerminst behoefte heeft om, nu hij een gezeten burger ge worden is, ook maar enige verandering in zijn leven te brengen, zwicht ten slotte de aandrang door vrouw en kroost op hem geoefend; met grote tegenzin be rust hij erin. met zijn gezin naa: stad te trekken. Vooral Kee heeft het hoog in de bol en ziet in de vestiging de stad de mogelijkheid zich toegang tot „betere kringen" te verschaffen. In het tweede bedrijf zien wij de fami lie Knol in haar stadswoning. Uit alle9 blijkt, dat met het geld de goede smaak niet gekomen is. Knol weigert hardnekkig >m mee te doen. Met de toegang tot de .betere kringen" vlot het niet te best Alleen de kinderen, Kars en Geessie (nu Gezina of Gerda genoemd), schijnen enige vordering te maken. Kars maakt kennis sen freule. Gerda met een apotheker enige tijd zullen de freule en de apotheker bij de familie Knol komen lo geren. En nu komt er een moeilijkheid Pa Knol. die instuïtief een zeker wantrou- tegen de nieuwe kennissen heeft weigert zich met hen in te laten. Na heel wat tegenstand stemt hij er ten slotte in toe, tijdelijk afstand te doen van zijn rechten als vader en hoofd van het gezin tijdens de logeerpartij van freule en apotheker door te gaan voor tuinman huisknecht. in dienst van de familie Knol. Nadat de logé's zijn aangekomen, valt :ijn oog toevallig op een publikatie m de courant van de poltie, waarin deze waarschuwt voor een echtpaar Groenen- daal te Amsterdam, dat zich onder aller lei klinkende namen bij eerste-klasse- families indringt en dat gezocht wordt wegens diefstal en oplichting. Gezien het signalement acht hij het hoogstwaar schijnlijk, dat de freule en de apotheker identiek zijn met de Groenendaals. Ontmaskering In het derde bedrijf blijkt, dat de logé' hun eerste nacht in Huize Knol wel o zonderlinge wijze hebben besteed: 'iede gezinslid mist n.l. geld of sieraden! Duidelijk blijkt, dat Knol juist heeft gezien en dat het hier inderdaad het door de politie gezochte echtpaar Groenendaal betreft. Wel proberen de dieven nog stil letjes te verdwijnen, maar Knol weet dit te verijdelen. Daarna laat hij een recher cheur uit diens schuilplaats te voorschijn komen en deze neemt het beruchte duo in hechtenis. Onder tranen en snikken zien moeder en kinderen in, dat vader het bij het rech te eind heeft gehad, en besluiten zij, tot grote blijdschap van Knol, van het v- keer met de „betere kringen" afstand doen en terug te keren naar hun dorpje en eigen huisje. Aan de hooggespannen verwachtingen, gevolg van het succes, dat de toneelclub In de laatste maanden had met de opvoe ring van dit stuk voor de oud-Groningers te Delft en Den Haag, werd ten volli voldaan.. Er werd goed en in een vlo. tempo gespeeld, zodat de aanwezigen zich buitengewoon hebben geamuseerd. De spelers waren „rol-vast" en beelden hun rollen uitstekend uit. De opvoering van dit geestige blijspel vormde een goed besluit van een geslaagd seizoen van deze bloeiende vereniging. Jeugdhuis Breestraai Over Bach en zijn Matthaus-Passion In het Gereformeerd jeugdhuis heeft de heer A. van Kapel zaterdagavond voor vrij groot aantal jongeren de Mat- thSus-Passion van Bach besproken. Na uiteenzetting te hebben gegeven van leven van de grote componist en van de ontwikkeling van de passiemuziek in de middeleeuwen, gaf de heer Van Kapel een overzicht van de structuur van de Matthëus-Passlon. Bestond dit werk bil Schütz alleen uit de woorden van het Evangelieverhaal met openings- en slot koor. bij Bach vindt men onder in- 'loed van de Italiaanse opera een neer persoonlijk element in de vorm var ria's en koralen. Eén en ander werd verduidelijkt door opnamen van een uitvoering van de MatthMus-Passion onder leiding van Wil lem Mengelberg. geaccentueerd. De toneelvereniging D.O. uiteraard niet aan ontkomen. Tijdens voorstelling die we zaterdagavond in Burcht bijwoonden, hebben dering gekeken naar wat de spelers pn teerden; het moet hen ongetwijfeld hebben gekost dit stuk zo in te studên De sfeer van de streekroman werd goed getroffen, maar het spel kwam nj van binnenuit. De innerlijke spankriÉ Mag men zulke zware maatstaven ai leggen bij het amateurspel? wordt dl wijl» gevraagd. We menen deze vn met „ja" te moeten beantwoorden, gezien het ons er niet om te doen is, vereniging „af te kraken" dat zulk de spelers van D.O.B. zelf ook wel grijpen maar om goed toneelsp Beter kan men kritiek uitoefenen d alles maar goed prijzen en daardoor spelers in de waan brengen dat zij bon alle kritiek verheven spelen. Daar schi! ten het publiek en de spelers niets m op. Het is dus geenszins onze bedoelij een domper op het werk van eei andere toneelvereniging te zetten, kan het volmaakte nooit bereikt worde men moet er altijd naar streven, ande is er geen ontwikkeling mogelijk. (Do oefening beter). Uitbeeldin Het boek van Anne de Vries is gelezen, dat we de inhoud als bekn mogen veronderstellen. In het tweede drijf komt de scène voor waarin de rijk boerenzoon Wubbe Hidding door jonge mannen uit het dorp gedwonge wordt Hilde te vragen of zij met ha trouwen wil, een situatie die jonge vrouw in Heides omstandigheds zeer pijnlijk is. Het jonge boerenvolk grijpt het vernederende van de gebeo: tenis niet; het wil het meisje helpen doet dit in onbedachtzaamheid op cru Hier misten we in het spel de tragtó in het verschil tussen de zielsgesteldheü van de jonge vrouw en de jonge mannen die te simpel van aard zijn om te kunne bevatten wat er in haar omgaat, vierend om het jonge paar heen dansea Daardoor werd deze moeilijk te spelei scène, die tot de dramatische hoogtepunt*! van het stuk behoort, alleen maar ridicule vertoning. We -waarderen evenwel de poging het publiek ook eens met ccn mimte luchtig toneelspel kennis te laten maken, en willen een woord van lof wijden de karakteruitbeelding van de moedei en vader van Hilde, twee zo verschil lende mensen, die door hun andere aapdheid totaal langs elkaar heen leve: en elkaar het leven alleen nog maa zuur kunnen maken. Jaarvergadering Ver. van gerepatrieerden In de Jacobazaal van Den Burcht hiéü de Vereniging van Gerepatrieerden Leiden en Ometreken (VEGLO) zaterdag avond de jaarvergadering. In zijn jaar verslag gaf de 6ecretari6 een overzicfc van de activiteiten in het voortrije jaai. Het bestuur hoopt, dat in het komend! verenigingsjaar de animo groter zal dan in het jaar dat voorbijging. Het ledei- aantal ging gelukkig niet achteruit, zodat de vereniging thans 272 leden telt. Er werd uitvoerig gesproken over di statuten die werden aangenomen- In dij diverse commissies werden de volgendi dame6 en heren benoemd: commissii voor de opleidingen Wolff en mevrouw J. Joannes; feestcom missie mejuffrouw M. J. Kriek, de hear M. B. v. d. Poel, de heer J. Frank, heer J. W. Persijn en mevrouw Luber; programma commissie mevrouw E. Dee leman, mevrouw F. Pijsel en de heer A. A. Zaagman; reglementscommissie de heer W. K. Lim; redactiecommissie mej. T- M. de Bruin, mej. B. Brouwer en de heer Th. de Bruin jr. De samenstelling van het nieuwe be stuur is als volgt: voorzitter: R. de Bruin; rzitter R. K. van Tongeren; eeret» secretaris J. A. Joannes; tweede taris A. A. Zaagman; eerste penning meester: W. K. Lim, tweede penning meester J. Sitée; commissaris J. J. Möc- nich. Ruth Tippet zingt in de Stadsgehoorzaal De lydische sopraanzangeres Ruth Tip pet, die uit Californië afkomstig is, zal vrijdag 26 april in de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal optreden. Ruth Tippett, die in Los Angefles studeerde, heeft in Amerika een bijzondere reputatie onder meer op in het muziekfestival in Aspen. Op haar Europese toernee zal zij in Engeland en Nederland zingen. Het programma vermeldt deren van Beethoven, Schubert, Duparc Franck. De Engelse pianist Gerald Moore zal haar aan de vleugel begeleiden. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Johannes Arnoldus Corne- is, z v F J Bernsen en A E M vi Louw; Bart Gerhard, z v B G Ri C J Verheij van Wijk; Robert, z v H Ver kerk en J M Roozendaal; Ruth, d Hoogeveen en G Hertmann. GEHUWD: M van de Peppel en G H m Liebenstein.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 4