S3 70 |£ITSAL Vrije Russen geprest spionagediensten tot COMITÉ IN DIENST VAN MOSKOU lil Zwitserland Welvaart beïnvloedt onze jeugd zeer sterk ZATERDAG 13 APRIL 195? Chantage met als inzet het leven van familieleden (Van een onzer redacteuren) VRIJE RUSSEN buiten de Sowjetunie hebben in de afgelopen dagen een brief gekregen van de voorzitter van het „Comité voor terugkeer naar het vaderland", waarin zij direct worden aangespoord spionage diensten te verlenen ten voordele van de Sowjetunie. De brief werd onder tekend door generaal Nicolai Michailov, die zijn hoofdkwartier heeft in gericht in de Schadowstrassc in Oost-Berlijn, waar hij als ondergeschikte van de Moskousc politiegeneraal Iwan Serov zijn activiteiten dekt onder de naam „Comité voor terugkeer naar het vaderland". De directe ver binding van Moskou loopt via Berlijn naar alle landen, die nog een af deling van het Sowjet-repatriëringscomité binnen hun grenzen laten werken. Zoals bijvoorbeeld Nederland. Een eerste brief bereikte de emi granten tegen het einde van de vori ge maand. Er werd in gezegd, dat een decreet van de Opperste Sovjet der USSR de in het buitenland vertoe vende Russen de mogelijkheid vjtn amnestie biedt en dat zelfs die emi granten, die zich schuldig maakten aan een politieke anti-Sowjet-activi- teit, krachtens dit decreet voor deze amnestie in aanmerking kunnen komen. Maar, zegt de brief, de schuld moet •worden afgedaan. En letterlijk schrijft Michailov: „De Sowjetunie is door vij anden omringd, die voor geen enkel middel terugschrikken als het er op aankomt de macht van ons vaderland te ondermijnen. Door hen worden tal rijke organisaties opgericht, die in we zen afdelingen zijn van buitenlandse ge heime diensten." „Een eerlijk patriot is verplicht zich te verzetten. Hq dient op zijn hoede te zijn en bepaalde kringen van landgeno ten en andere personen scherp gade te slaan. Over deze mensen dienen gege- vol- mcld irdcn. die gens moeten worden doorgest de officiële vertegenwoordiger: Sowjetunie." Vervalsing Deze brief lokte felle reactie uit en Nicolai Michailov haastte zich daarop een tweede schrijven in zee te sturen, waarin hij alle emigranten er op wees, dat zijn comité noch spionagewerk ver richt, noch iemand daartoe aanzet. De eerste brief moest naar zijn mening een vervalsing zijn, gemaakt door een vreemde geheime dienst. En dat, ter wijl beide brieven reeds op een eerste oogopslag als volkomen identiek zijn te beschouwen. Zij kwamen uit dezelfde schrijfmachine en vertonen in de (met inkt geschreven) ondertekening dezelfde karakteristieken. Afgezien daarvan werd ook in de jongste brief gezegd: „Het comité zal dankbaar zijn voor elke mededeling over werkzaamheden van alle organi saties en instanties, die tegen de Sow jetunie zijn gericht. Belangstelling is er voorts voor informaties betreffende le venswijze en activiteiten van emigran ten en buitenlanders." N.T.S., een grote politieke organisatie van vrüe Russen, die het Sowjet-systeem verafschuwen, hebben het repatriërings comité comité „Muizenval" wordt het door hen genoemd als een spionage afdeling van de Sowjet-staatspolitie aai de kaak gesteld. Ook de afdeling, die in Nederland onder de deskundige Fede- rovski werkt. N.T.S. ziet de brieven ali het begin van een groot opgezette cam pagne, die met name in West-Dultslanc al in een volgend stadium werd geleid. Na de eerste brieven, die bedoeld zijn om angst te wekken bij de vrije Russ de zige machtige politie-organisatie". volgt eer derde brief, afkomstig van familiele den in de Sowjetunie. In deze brief wor den emigranten gesmeekt het ..door er door misdadige Westen te verlaten er terug te keren naar de vaderlandse heil staat, die de Sowjetunie is." In Iowa en andere Amerikaanse en Canadese staten leven de Amische doopsgezinden in verscheidene kolo nies. Hier heerst de doperse geest in haar uiterste vorm. De Amischen weigeren hun kinderen naar school te sturen, willen uitsluitend op het plattelhnd leven, weigeren de dienst plicht, drinken en roken niet, kleden en voeden zich zeer ouderwets. Enkele leden vqn deze merkwaardige ver moedelijk uit Rusland afkomstige sekte zaten woensdag jl. in Chicago te wachten in hét gerechtsgebouw. De 22-jarige Joni L. Peterscheim (rechts) moest voorkomen. Hij had niet alleen militaire dienst geweigerd, maar wilde in plaats daarvan ook niet in een ziekenhuis werken omdat hij niet in een stad wil dreigem press letcn de emigranten en persoonlijk bezoek ivoordigcr van het co- irobe hand- ipandlcnstcn aan Michailov's organi tie. Een krachtige chantage met als zet het leven van de familieleden in Sowjetunie. N.T.S. is. na een onderzi te hebben ingesteld, tot de conclusie komen, dat in ettelijke gevallen (tot i toe alleen in Duitsland op grote sch geconstateerd) onder deze druk bezr ken werd. Na Duitsland richt generaal Mi chailov blijkens de verzonden brie ven zijn blik ook op andere landen de wereld, waar zich vrije Russen be vinden. Ook op Nederland, waar zijn vertegenwoordiger Federovski werkt Nieuwe natuurdrank in Wolvega gebotteld Sedert enige weken draaien in een ge heel verbouwde zuivelfabriek te Wolve ga nieuwe Amerikaanse bottelmachines, waarmee per uur 12.000 flesjes worden gevuld met een nieuwe koolzuurhouden de ep alcoholvrije natuurdrank De drank heeft een heldere goudgele tint en wordt bereid uit melk. Het nieuwe produkt wordt gemaakt volgens een Zwitsers procédé en is in Zwitserland reeds een volksdrank geworden. Promotie op oud Spaans toneelstuk Aan de rijksuniversiteit te Utrecht as gistermiddag mejuffrouw J. R. Schrek gepromoveerd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op het proefschrift: „El sif-io de Breda". Zij onderzoekt daarin het gelijknamige toneelstuk .dat de Spaanse dramaturg Don Pedro Calderón de la Barca (1600 1681) schreef naar aanleiding van Spi- nola's beleg van Breda in 1625. Rust en ontspanning In gastvrli Zwitserland I Hei land. dat zich al sedert tientallen (aren de v vulling van al Uw vakontiewens^n tot een tweede natuur heeft gemaakt. No een jaar jachten U nergens weldadiger rust dan in de traditio beroemde Zwitserse hotels en pensions met stabiel prijspeil. Nergens mëêr gelegenheid tof I alle mogelijke ontsponning en sport. loae benzine prijs 47 ct. per liter. En alleen Zwitserland, dof dit hef 75-jarig Gotthardspoorweg-jubileum viert HÉI speoale. voordelige reffelijk spoorweg- én biedt U zulk een keuze abonnementen op zijr postauto-net. Inlichtingen en prospectussen bij de reisbureaus, reisverenigingen en bij het Nationaal Zwitsers Verkeersbureau, Koningsplein 11, A'dam, tèl. 31400 Velen hebben overvloed en een leven zonder angst (Door onze economische medewerker) TfAN TIJD TOT TIJD wordt in de pers het probleem van de moderne jeugd aangesneden. De jeugd die bevangen is door de rock 'n roll, die gefascineerd wordt door nieuwe jazz-stijlen, die zich onderscheidt in kle ding, houding en gedrag, die tot „joy-riding" en ejccessen tegenover de politie komt, een jeugd die het allemaal „wel gelooft". Het is een verschijnsel dat in de gro tere steden sterker de aandacht trekt dan in de kleinere. Het is ook een verschijn sel, dat veelal alleen uit een religieus, sociologisch en/of psychologisch stand punt wordt bekeken. Toch zouden wij durven stellen, dat in dit geval over het hoofd wordt gezien dat ook economische factoren in het spel der krachten mee- Als wij het enigszins overdreven en ge neraliserend mogen zeggen, dan is de jeugd van na de tweede wereldoorlog een typische welvaartsjeugd, zulks in-te genstelling tot de jeugd die in de crisis jaren van 1930 en later opgroeide. De jongelui die na 1945 in de leeftijd van 10 tot 20 jaren zijn gekomen, de tegenwoordig naar Amerikaans model t „teenagers" aangeduide jeugd, kent iterieel weinig zorgen. Het eten is ervloediger, vlees is normaal. De ca- aus zijn heel anders geworden: dure fietsen, elektrisch speelgoed, daarvoor springt een jongen geen huizenhoog meer. Velen vinden het heel gewoon in het weekeinde met vader en moeder met de naar buiten te trekken. Kortom, in voeding, in kleding, in genoegens, is er een variatie gekomen, die voor de jeugd uit de crisisjaren eenvoudig ondenkbaar Deze feoten zijn eensdeels 't gevolg van de technische ontwikkeling, anderdeels van de stijging van de levensstandaard van de ouders, hetgeen weer het produkt van verschillende factoren is. Aardig'ko men die veranderde verhoudingen tot uiting in de sterke groei van enkele spre kende welvaartsartikelen. Er was: •Ijskasten, elektrische naaimachines, bor denwasmachines, koffiemaalapparaten, mixers en wat dies meer zij, zij maken het moeder de vrouw gemakkelijker en zij worden in stijende aantallen gekocht. Bij gebrek aan recente gegevens volstaan wij met deze opmerking, doch als ty pisch voorbeeld van de groei van dc welvaart wijzen wij nog even op de stij ging van de volgende voor het verbruik beschikbaar gekomen produkten per 19.1* 1950 1955 daard heeft ook de jeugd het gemakke lijker gekregen, heeft zij zich kunnen wennen aan een levensstaat, die in de dertiger jgren als een onbereikbare luxe werd beschouwd. j noemen nog even op: aantrekke lijker en duurder boven- en onderkle- ding. bij slijten veel minder verstellen nieuw kopen, overvloediger zak geld. prettiger of in elk geval gevarieer- vakanties, grotere sortering in en duurder speelgoed, regelmatig met de ouders naar het buitenland gaan. Het ontslag Doch er zijn nog andere factoren, die dc aandacht vragen. De jeugd van deze tijd die de school verlaat, de lagere of de middelbare, kent niet meer de vrees voor de werkloosheid, zij behoeft zich niet „blauw" te solliciteren. Integendeel, de deuren bij de ondernemers staan wa genwijd open. Reeds vóórdat het school jaar is afgelopen, worden de directeuren van de middelbare scholen overstroomd met aadvr.agen. Voor andere beroepen schildert de ene advertentie de arbeids verhoudingen nog aanlokkelijker af dan de andere. De angst voor een ontslag ten slotte is onbekend geworden. Het logische gevolg is dat de jeugd zich gaat voelen, looneisen durft te stel len. ook als zij niets presteert, dat zij het met de plichtsbetrachting op een koordje gooiet en zo weer verdwene als er iets niet bevalt. Dit alles uiteraard weer enigermate generaliserend er uitzonderingen daargelaten. De oude dag En nu nog een derde omstandigheid, die Invloed uitoefent. De oude dag is iets waar de jeugd zich om bekommert, nu niet en vroeger ook niet.*Maar in de dertiger jaren merkte de jeugd wel dege lijk, dat de ouders zich hier zorgen over maakten. Thans is die zorg in bëlang- rijke mate verdwenen: pensioenfondsen, de algemene ouderdomswet, zij geven een veiliger gevoel wat weer terugstraalt op de jeugd thuis. Wij laten onbesproken het goede het kwade in dit alles. Wij etaleren slechts de naakte feiten om te kunnen be klemtonen, dat de economische levens omstandigheden van de huidige „teena gers" zo geheel anders zijn dan twintig jaar geleden. Uiteraard zijn wjj ons bewust va grote Invloed van de oorlog en van dere feiten die doorwerken op het ka rakter van de jongen en het meisje. Maar daarnaast moeten de economische ZETHAMETAn.v. i vlaardingen Redt de vakantie van 300 invalide kinderen (Van een onzer verslaggevers) In de komende zomer zullen 300 inva lide kinderen van oorlogsslachtoffers de goede zorgen van de stichting „Het vierde Prinsenkind" weer een heer lijke vakantieweek in kampen kunnen doorbrengen. Jaar op Jaar is dit uitstapje voor deze jongens en meisjes een hoogtepunt en Dm is het wel zeer te betreuren dat 800 gezonde kinderen, die niettemin ook de oorlog zo heel veel verloren, deze zomer zullen moeten thuisblijven, omdat dc stichting haar winterpropaganda helaas niet heeft kunnen voeren. Worden de handen nu nog ineengesla- ;en cn draagt ieder het zijne bij. dan :ullen de invaliden tenminste kunnen gaan en zal het volgend jaar alles weer als vanouds zijn, zodat ook de gezonden hun kampweek hebben. De stichting heeft moeilijke maan Jen achter de rug. Toen het bestuur van de stichting het oor moest lenen aan klachten over hem, trok de secretaris zich boos terug en de winterpropaganda viel in duigen. Men weet het tragische verloop van deze kwestie: het bleek dat de secretaris, te zamen met de ijverigste propagandiste voor het werk, fraude had gepleegd. Een maand geleden werden beiden gearres teerd. Voor zover men kan nagaan heeft het tweetal ruim f 10.000 aan ingekomen gelden verduisterd in anderhalf jaar tijds. De verduisteringen waren mogelijk doordat mensen zomaar ruime giften overhandigden en daarvan geen bewijs vroegen. De voorzitter van de stichting, de heer J. van Ringen, vraagt ons het gironum mer van de stichting nog eens in ge dachten te brengen. Dat is 477800. Honder den kinderen moeten dit jaar teleurge steld wordenWij kunnen er voor zorgen dat dit het volgend jaar niet weer moet gebeurenl feiten ingecalculeerd worden. Want zij z(jn er mede de oorzaak van, dat de jeugd het gemakkelijker heeft gekregen, dat zij zorgelozcr is geworden, dat uit dezen hoofde veel spanning is verdwenen cn dat mede hierdoor een bewust of on bewust verlangen naar afleiding is ont staan, een zucht naar iets anders. Bij anderen weer werkt het gemakkelijke le ventje onverschilligheid, zelfgenoegzaam heid cn vervlakking In de hand. Ouders wier kinderen niet zo zijn, kun nen zich gelukkig prijzen. JAAR eger cleó J950 1955 1956 zullen zelfs vergade- ER GAAN GERUCHTEN, dat de benzine in Frankrijk in juni van de bon zal gaan. Men weet, dat op het gehou en unnen ogenblik buitenlanders benzinebonnen kunnen krijgen, als zij tegelijkertijd hun geld wisselen tegen de in Frankrijk veel minder gunstige koers dan die in hun land geldt. Voor Nederlanders komt dit neer op nog eens een verhoging van ongeveer dertien procent. passagiers op intercontinentale vluchten zouden mogen wor- t den verkocht, voorzover geen inwoners van de Beneluxlan- AL SU buitenlandse gasten den, thans mogen oók^de Ne- 1 ■■'"I hebt. toeslag op de benzine te ver vallen. Andere geruchten ma ken melding van nog gunstiger zaken: dat voor toeristen spe ciale benzine.reductie-bonnen zouden worden verstrekt vol gens het systeem, dat al jaren in Italië wordt toegepast. Be- vestiging van deze geruchten hebben wq te bevocgdcr plaat se evenwel niet kunnen krij gen. DE Verenigde Naties heeft Nederland er zich over beklaagd, dat sommige centraal gelegen landen door een streng vergunningenstelsel het toeristenverkeer dermate belemmeren en nauwelijks ge regelde busdiensten tolereren op hun grondgebied. JN 1954 het laatste jaar waarover nu cijfers be kend zijn hebben een Mei dagen, dai Keukenhof moeten gaan, vooral als het Amerikanen 8 tot 22 zijn. Daar vinden ze namelijk Oostcinderweg het summum van Hollands toeristisch genot: bloeiende bollenvelden èn ook een molen, een echte zelfs, 4 om in Dok- uit Groningen overgebouwd. vatertoren met En oude klederdrachten, dacht u? De derlanders, Belgen en Luxem burgers, die op intercontinen tale reizen gaan, deze accijnsvrij kopen. overdekt B" Moeder. Ja, die ivist 't wel Maar z\j had 't nog niet door - tot, opeens, zij 't bemerkte:MAÏZENA.' dat was het geheim van moeders kookkunst. Maar... moeder zei b\j het kopen van MAÏZENA steevast DTJRYEA en daarbij keek moeder wel uit, dat z\j geen andere kreeg. Vandaar haar kooksuccessen. Nu is ook z\J zelf ervan doordrongen, dat het heus wel de moeite loont op die naam DURYEA te letten. In derdaad - er is geen beter bind middel voor groenten, soepen en sausen dan MAÏZENA DURYEA. TVTU DE Zweedse ambassadeur in ons land, de heer S. V. Dahlmann. vrijdag j.l. ook de Linnaeushof te Bennebroek geopend heeft, is Neder lands Westen weer twee open lucht-bloemententoonstellin gen rijk (behalve deze ook de Keukenhof te Lisse) Het ver schil is. dat de Keukenhof al leen bloeiende bolgewassen laat zien en daarna sluit, maar dat de Linnaeushof de gehele bloeiperiode (redelijkerwijs tot september) wil laten zien, wat er in die periode in bloei staat. TNE voorjaarsfestiviteiten in Lisse beloven «jit jaar sedert kort veel. Hoogtepunt is natuurlijk het grote bloemencorso, dat zaterdag door de bollenstreek trekt. Maar zeker ook de mo- b(j zaïken, die vele inwoners van Lisse in hun tuinen hebben aangelegd, de etalagewedstrijd voor winkeliers, het kinder, corso op 27 april en dc bloemen die charmante meisjes in de week-ends aan toeristen aan bieden, zullen veel belangstel ling hebben. eerste paasdag zullen de klokken in dé Belgische dorpen weer luiden, na drie dagen gezwegen te hebben. In die dagen trekken jongens rond en ratelen met kleppers. Daarmee kondigen zij de kerk diensten a^n. Op paaszaterdag, als hun taak volbracht is, eisen zij hun beloning: huis-aan-huis halen zij paaseieren op., De stille week is in België een week van religieuze inkeer HET IS simpelweg gegaan. Toen het in 1890 zó hard vroor, dat met paard en wagen zonder ge vaar over de rivieren kon worden gereden, stelde het Leger in aller ijl zalen open om hen, die op straat leefden, de gelegenheid te geven beschutting te vinden tegen een kou, waarover nog een halve eeuw later met ontzag zou worden gesproken. Misschien, en men zou er de eerste papieren op moeten naslaan om er een juist beeld van te krijgen, zijn de leiders van het aantal zwervers geschrokken, want er konden niet zoveel zalen worden gehuurd of er waren er altijd te kort om allen, die daar aan behoefte hadden te herbergen. En dat was dan het begin van een werk, dat is uitgegroeid tot een belangrijk het is moeilijk om te spreken van: het belangrijkste onderdeel van de arbeid, die het Leger des Heils in opdracht ter hand heeft genomen. En om u illusies te ontnemen zij ge zegd, dat het einde van dit werk nog 4 lang niet in zicht is. Het hoofd van 4 het mannen-maatschappelijk werk in 4 Nederland vertelde me: „Er zijn zor- 4 gen voor de toekomst. Het ziet er echt 4 niet naar uit. dat dit onderdeel op 4 lange termijn overbodig wordt. De dag van vandaag laat zien hoe de dag 4 van morgen zal worden. De woning- nood en de welvaart, die ons land ten 4 deel is gevallen, zullen diepe groeven 4 trekken en afzichtelijke sporen na- 4 laten". 4 4 Het Leger houdt niet van halve aan- pak. Het mannen-maatschappelijk 4 werk werd éirect stevig op poten ge- zet. William Booth kwam over om 4 plannen te bespreken cn aan de hand 4 van de ervaringen in het buitenland 4 opgedaan, adviezen te geven. Het pleit 4 voor de juistheid van zijn visie, dat 4 in de tientallen jaren, dat bet Leger 4 zijn bemoeiingen uitstrekt tot hen, die zelfkant leven, de opgèt i vooral heeft begrepen i daint Oliphant. Hij heeft lm Nederland .het maatschappelijk werk van het Leger In eon richting gestuurd, die het nog gaat Het Leger heeft enorm hard gewerkt in die beginjaren. Het braoht in een tijd, waarin sociale zorg nog een utopie scheen, afgegleden mensen weer terug in de maatschap pij, zonder psychologische stunts. Het hielp mensen, die in Amerika, toen het land van belofte, en nieuw leven wilde beginnen, op weg. Het charter de zelf schepen waarmee het emigran ten liet vervoeren. Het bouwde in Lunteren een landkolonie, een model boerderij, met later een psychiatrische inrichting. Er werden nachtasiels geopend voor zwervers langs 's heren wegen, zodat zij altijd wisten: ergens Is nog een bed voor mij. Breed terrein Het Leger beweegt zich op een zeer breed maatschappelijk terrein. Het werkt met tal van organisaties samen. Het zit in commissies voor kinderbe scherming en reclassering. Maar het heeft een eigen stijl ten aanzien van hen, die naast het maatschappelijk leven staan. De zwervers en de thuis lozen. De thuislozen: een woord, dat schappelijke weg wil men hen binding geven met het dagelijks leven. Door gesprekken tracht men de oorzaak op te sporen van hun, voor ons zo won- derlijke houding. U kunt eerbied hebben voor die of- J ficicren cn die soldaten, die zich met de thuislozen occuperen. U moet deze mensen hebben ontmoet, hen hebben gezien in hun omgeving, ner- gens belangstelling voor tonend, in niemand geïnteresseerd, om iets te be- grijpen van de kracht, die moet wor- den opgebracht, om met hen. al is bet maar enkele jaren, door te brengen. Niets te zwaar J En naast de thuislozen zijn er de zwervers en de daklozen. Denk niet, dat ze uit de tijd zijn. Het gevaar dreigt, dat hun aantal belangrijk zal stijgen. De woningnood speelt daarin een belangrijke rol. De realiteit is, dat vandaag de dag nog tientallen kinde- v ren te veel zijn in huis, de straat wor- den opgestuurd, geld krijgen om te snoepen en om naar de bioscoop te gaan, met alles wo^en volgestopt om ze maar de deur uit te krijgen. Dat zijn de jongens, die niet werken, op de hoe- ken van de straten hun dagen door- brengen, en als het nodig is met vriendjes plannen uitdokteren om aan geld te komen en de pleziertjes te be- leven, die zij wensen. Dat zijn de jon- gens, die na een lange lijdensweg, soms na gevangenis en reclassering, opdui- ken in de asiels en in de logementen van het Leger. Dat zijn de jongens, die t iedereen voorbijloopt en naar wie iedereen hoogstens meelijdend kijkt kerkdiensten, processies 1 b"n 4 De aanpak is anders geworden, 4 meer gericht op de wetenschap ."De 4 kennis van de psychologie en van de 4 psychiatrie hebben het noodzakelijk 4 gemaakt, dat andere wegen worden 4 bewandeld om het doel te bereiken, naar de woorden van William Booth: 4 Red hen. die dreigen te vergaan, want J het is onze zaak. Ergens toch een bed de miniatuur-tentoonstellingen te zijn. Madurodam maakt nog steeds furore. Rommeldam glazen terras doet het goed, Apeldoorn is ben vastere v bezig met zijn „Prinsjesdag In De toren, die 32 Berg cn Bos" en scdort enkele worden Dat het nu juist Goethe moest zijn, die zei „Aus den Ruinen spritzt neues Leben Het klinkt als een profetie voor wie deze foto bekijkt, die werd ge maakt van Berlijners, die zich in het prille voor jaarszonnetje koesteren op een terras aan de rand van de nog steeds zeer talrijke ruïnes. joywen, heb- Ie ingang zij aangenomen, de tijd va leter hoog zal Beieren, il de bezoekers een -,-vk het Mini- groot deel van het Friese land- r~)E „accijns Aalsmeer weer zien, schap en bij helder woer zelfs Schiphol echte bloemenkas die di i" winkel op g zijn klan- Wadderieilanden kunnen tenkring gaan uitbreiden. Was en traditionele gébruiken. /^P Tweede Paasdag is het anders. Dan is het lente feest in België, en overheerst het vermaak. Speciaal in Wal lonië wordt veel aandacht ge schonken aan de „ducasses", de dorpsfeesten, waaraan vooral de jeugd deelneemt. Er zijn dan optochten van schuttersgilden, van ruiters- stoeten en gecostumcerde feestgangers. Eerder op dc dag rijden de boeren te paard mee in een processie en sme ken zfj de zegen af voor hun veld, de hoeve en hun naas ten. Bloemen- en jaarmark ten (ook op Goede Vrijdag vormen een kleurige omlijs ting. schillende benzinèmaat- schappijen de prijs van de benzine verlaagd niét 1 pfennig. Bedroeg deze prijs voor de Suezkanaal-crisis de Bondsrepubliek baby-verzorging Niet alleen in de straten en op de pleinen, maar ook in de huizen van bewaring en in de gevangenissen wordt het muziekkorps van het Leger gewaardeerd. En daarom trekken de muzikanten er op uit, ook als de zon schijnt en een wandeling in de vrije natuur lokt, om hen, die door het donker gaan ontspanning te geven. Wegens smokkel 4 niet zo bekend is. Het slaat op hen, 4 die met niemand en niets meer bin- 4 ding hebben. Zü kunnen worden ge- i zien als een neerslag van de a-sociall- 4 teit. In geen baan en bij geen baas kunnen zij het uithouden Het zijn 4 geen drinkebroers, maar mensen, die J nergens rust vinden. Het zijn zwer- I vers. die het hele land doortrekken. Voor hen heeft het Leger industriële ■chl- andcrc het tem vijftie .Jr°nk5ük "„iTSSd d„ «r*is f Pri. Hi accijnsvrije dranken, rookwa- tot 64 pfennig gezakt. aa: drank is de gezagvoerder van de Gró- inrichtingen, waar getracht wordt hen dinger kustvaarder Kars, de 30-jarlge B. 4 door handenarbeid in het gareel te V, uit Sappemeer, te Kopenhagen veroor- J krijjien en hen weer nubti-g tc maken d?eld tot vier maanden gevangenisstraf. 4 voor de maatschappij. Langs weten douanerechten betalen. tigdüizend kronen zonder meer, maar naar wie het Leger de hand uitsteekt. Het Leger, dat zegt: ik had ook zo kunnen zijn. Het Leger, dat niets te zwaar vindt en altijd hoop houdt. Dat reeds de jongens tracht te grijpen als het nog niet te laat is. Dat daarvoor al zijn vrije uren beschikbaar stelt, de hele week door. En dat bezeten is van de drang om hulp te bieden, omdat het. lijdt met de lijdenden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 5