Opdeata VAN MENS TOT MENS STAD Noorwegen, spaarzaam bevolkt land, rijk aan natuurschoon Directeur van Y.V.Y. gaat Leiden verlaten van het draaiboek Wèl Christelijke, geen kerkelijke politiek "1 TELEVISIE Ligt voet NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 ZATERDAG 13 APRIL 1957 {Terrein cadeau voor e]] asiel in Leiden 'Acties voor vermeerdering kapitaal in voorbereiding Nu alweer geruime tijd zit Leiden zon- er dierenasiel. Onder leiding van de nieuwe presidente van de afdeling Leiden van de Ned. vereniging tot bescherming van dieren, mevr. I. Mak-Van Bever '■j Donk. kwam het bestuur al enkele malen bijeen om daarover van gedachten te wis selen. Bovendien heeft zij zich in ver binding gesteld met de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, die haar zei. dat het gemeentebestuur, mits op een gezonde lie, financiële basis, niet afwijzend staat te genover de plannen. Naar aanleiding van deze toezegging Ie ontwerpt het bestuur, dat voor dit doel fonds heeft gevormd van circa f 40.000, een plan, dat op een gezonde fi nanciële basis rust en de draagkracht niet boven gaat. Een grote uitkomst voor i spoedige verwezenlijking van de plan- n is het feit. dat het bestuur van par- iculiere zijde een terrein is geschonken, et de bedoeling daarop een asiel te .juwen. Momenteel worden de mogelijk heden hiertoe onderzocht Teneinde het kapitaal een flinke snrong N omhoog te laten maken, worden tal van activiteiten (film- erf muziekavond, bazaar enz.) voorbereid. Bovendien is een actie gaande tot vrijwillige verhoging van de Contributie. De eerste reacties hierop kwamen juist deze week binnen: van drie dertig gulden per jaar! Voor de vele Leidse dierenvrienden is er echter nog een taak. Nu het vakantie seizoen voor de deur staat, doet het be- op hen een beroep om tijdelijk een hond of kat in huis te nemen. Indien ge- Iwenst, kan hiervoor ook een vergoeding worden gevraagd. Men kan zich melden de secretaresse van de afdeling Leiden, vr. E. 't Hart-Blok, Witte Singel 74a. ovei K. en O.-lezing door dr. J. J. Smith De winter is hing; in lente en zomer moet men de dag plukken DE LEZINGENREEKS van K. en O. werd gisteravond besloten met een lezing over Noorwegen door dr. J. J. Smith. Tweemaal bezocht de heer Smith per auto Noorwegen, het land dat voor een groot gedeelte wordt bedekt door bossen, die het hout leveren o.a. voor de fabricage van papier. Driekwart van het land zal nooit echt in cultuur kunnen worden gebracht. Met zijn drie-en-een-half miljoen inwoners behoort het tot de dunstbevolkte landen van Europa. Behalve van de opbrengst van het hout, leeft de bevolking van landbouw en visserij. De industrie is nog vrij jong. Ze dateert uit de tijd na de uitvinding van de elek triciteit. In de bodem van dit land zoeikt men vergeefs naar kolen en olie. Het water moet de kracht leveren voor de opwek king van stroom. Daardoor heeft men in Noorwegen geen echte industriesteden zo als in andere landen. De fabrieken staan bij de watervallen in de riviertjes en Een land met veel woeste gronden, maar ryk aan natuurschoon, waar de bevolking met graagte van geniet. De Noren ztfn geen stadsmensen. Men trekt graag naar buiten. Een middag pauze heeft men niet, maar om drie of vier uur wordt alles gesloten en gaat men de natuur in. De winter is er lang genoeg, men moet in de len te en de zomer de dag plukken. k011' Naar wij vernemen zal de heer er J. Visser, directeur van de V.V.V. in Leiden, zijn functie binnenkort neerleggen. Hij heeft het te emigreren naar België, zodat hij zijn zakelijke belangen in Rotterdam toch nog kan behartigen. De heer Visser, Rotterdammer var origine, is sinds 1 december 1945 direc- de V.V.V. en gedurende zijn iverblijf in de Sleutelstad heeft hij zich veel vrienden gemaakt. Vóór alles ging hem zijn doel, meer bekendheid te geven de naam van de SI Lichtweek, de openbare gebouwen wer den verlicht, er kwamen'braderieën, weg wijzers en Burchtfestijnen. Men kan zich voorstellen, dat de heer Visser niet gemakkelijk afscheid kan ne- de stad, waarin hij zo lang heeft gewerkt en waarmee hij zich zo verbonden wist, ondanks haar tekortkomingen uit toeristisch oogpunt. Het kost hem vooral moeite, afscheid «te i het be- Oud-strijders hoorden iets over de zeevaart De Bond van oud-strijders heeft gister avond in De Harmonie een bijeenkomst gehouden, waarop de heer D. Hus causerie hield over het onderwerp: De vaart met schepen. Naar aanleiding deze causerie werden enkele films toond. Majoor M. Verhoeven sprak een komstwoord. Vervolgens werden enkele minuten stilte in acht genomen wegens het overlijden van het lid, de heer C. Schout. Na behandeling van de districtsvoor- stellen betreffende de algemene vergade ring. kreeg de heer Hus het woord. Deze verklaarde, dat met het verdwijnen het zeilschip, waaraan hij tevoren gerui me tijd aandacht had besteed, een prach tig stuk romantiek is verloren gegaan. Nadat de heer Hus enkele komische i vallen uit zijn eigen schippersloopbaan had verteld, werden de films Veilig Varen 't Schot is te water gedraaid. :ons(' gait zeggen, dat Leiden voor een groot deel dl1 aan ^em *e danken, dat het steeds meer in de toeristische belangstelling is e1 gekomen. r» Vlak na de oorlog was de heer Visser moet behalve directeur van de V.V.V. ook be- t vu' edigd postambtenaar (het kantoortje was I. Dal tevens postagentschap) en beheerder van een fietsenstalling aan het station. Uit er de opbrengsten van deze fietsenstalling pend.1 kon de V.V.V. haar werk ruimschoots betalen. Toen de fietsenbewaarplaats in andere handen overging, gaf de gemeen- Dank zij de medewerking van vele a* mensen heeft de V.V.V. onder leiding van de heer Visser een grote activiteit oom-! kunnen ontwikkelen. Leiden kreeg een Men behoeft niet verbaasd te zijn, neer een zaak gesloten is. omdat de hele familie aan het bosbessen plukken is. De Noren zijn levensgenieters. Lievei wat minder verdienen en meer van hei leven genieten. Deze instelling kan nie mand verwonderen, die de met kunste naarsoog gemaakte kleurendia's zag, di« de heer Smith vertoonde. Een land met een prachtige flora, vol van lichtcontrasten en kleureffec ten, met ruime uitzichten en grillige wolkenformaties, ook een land soms somberte en nevel, en door dit alles met zo'n eigen karakter, dat het ook op zijn inwoners een grote be koring moet hebben. Volkslied In zo'n land leeft ook het volkslied, dat men in de eerste plaats in zijn natuur lijke omgeving op de vlakten of tussen de door trollen bewoonde bergen moet horen. Want de liederen zingen van de berg geesten, die men met eerbied moet be handelen. Moet men langs een plaats waai deze geesten wonen en muziek maken, doe dan voorzichtig. Maak geen leven, loop zacht. Mevrouw Svanhild Oussoren-Bentzon wist door de voordracht, waarmee ze d< liederen zong, ook in de foyer van d( Stadsgehoorzaal de goede sfeer te schep pen om de toehoorders niet alleen het lied te doen horen, maar er ook iets te beleven. Door dit alles en door de kleine ten toonstelling is het Noorse volkskarakter de aanwezigen zeker nader gekomen. Ontspanningsavond Leidse pedagogen T^R WAS gisteren in Het Gulden Vlies grote belangstelling voor de film avond van de Vereniging voor Pedago giek, afdeling Leiden. Het aantal belang- itellenden zélf was voor de organisatoren verheugend, maar steekt wel heel erg af by de enkele toehoorders, enige weken geleden, toen een uitermate deskundige sprak over haar werk by de kinderbe scherming. Het blykt dus, dat de Leidse pedagogen, evenals de hun toevertro jeugd evenveel van lichte ontspanning houden als ieder ander. Alleen boden de films slechts een verzetje en gaf de lichtingsavond iets mee voor ieder, die met de jeugd omgaat. Voorzitter De Vriend sprak een komstwoord, waarin hij met blijdschap gewag maakte van het stijgende ledental, dat nu bijna de 350 heeft bereikt. Verder deelde hij mee, dat de landelijke eniging Leiden heeft uitgekozen als gresstad. Het winterprogramma 1957/1958 zal met zorg worden samengesteld. De heer De Haan gaf voor de aanvang van de grote film een uiteenzetting. Een Amerikaanse rolprent vertelde van jongen, die hoe zou het ook anders kunnen complexen heeft en via veel termen zoals destructie, frustratie psychisch allerlei, weer in het rechte R R E U M A N O De ideale wol voor reu malijders, kinderen en vol wassenen, voor ieder met kans op kouvatten. Let op de Rop de omhand! Mr. Slagter nu eervol ontslagen Enkele weken geleden schreven wij al over het vertrek van mr. J. Slagter te Leiden als dijkgraaf van het hoogheem raadschap van Rijnland. Thans is bij K.B aan mr. Slagter met ingang van 1 me 1957 op zijn verzoek eervol ontslag ver leend uit deze functie. Het afscheid is be. paald op maandag 29 april. Ook werk in Leiden voor minder-validen De daling van het aanbod zette zich gedurende de periode van 1 t.m. 6 april t en beliep 165. Vooral stemt tot tevredenheid, dat voor een vrij aanzien lijk aantal minder-valide arbeidskrachten geschikte arbeidsplaats kon worden gevonden. De werkzaamheden in de Iand- tuinbouw namen dermate toe. dat ook deze sector het aantal plaatsingen be duidend was. Een analyse van het aanbod naar vorm sn werkloosheid levert het volgende beeld op: wrijvingswerkloosheid 85, sei zoenwerkloosheid 30 en overige vormen van werkloosheid 50. De geregistreerde vraag steeg van 655 tot 715 aanvragen, waarvan er 250 be trekking hadden op jeugdigen. In vrijwel alle bedrijfstakken bestaat ruime werk gelegenheid. In de metaalindustrie, de textielindustrie, de betonwarenindustrie en in de bouwsector doet zich een per manent tekort aan arbeidskrachten gevoe len. Ook aan jeugdigen, leeftijd 15 Lm. 18 jaar. blijft grote behoefte bestaan, voor al in de ambachtsbedrijven. Het aanbod van vrouwelijke arbeids krachten onderging geen wijziging van enige betekenis en bedroeg op 6 april jl. 60. De vraag handhaafde zich en beliep ruim 300 geregistreerde aanvragen, waar van 40 betrekking had op jeugdigen. Er bestaat grote behoefte aan huishoudelijk personeel terwijl zich een permanent te kort doet gevoelen in de textiel- en de confectie-industrie. Tussen de bladzijden A.-r. wijkkiesvereniging 4 GISTERAVOND werd in Het Gulden Vlies onder leiding van de heer Chr. van den Heuvel een vergadering van de A.R.-wijkkiesvereniging 4 gehouden. Dr. F. H. Von Meyenfeldt, Gereformeerd predikant te Leiden, sprak over het onderwerp: Christelijke of kerkelijke politiek? De pre dikant wilde in het bijzonder de verhouding tussen de staat en de Kerk weergeven en hij haalde hiervoor een citaat aan van dr. Abraham Kuyper, waarin onder meer wordt gezegd, dat de zichtbare Kerk geen heersende Kerk is. Dr. Vón Meyenfeldt vestigde ook de aandacht op de mening van Karl Barth. De Kerk beseft de noodzaak van de staat, maar zij heeft een eigen taak: de verkondiging van het rijk van Christus Barth is fel legen de Christelijke par tijen. In de Kerk is geen partij nodig Het instituut vervangt de politieke par tijen. De Kerk herinnert aan het Ko ninkrijk van God. zij is een voorbeeld voor de staat. Barth zegt: De staat ia blind. Kuyper daarentegen was van me ning: De staat is neutraal. Bij Karl Barth is het werk van de heilige Geest op de achtergrond geraakt, de Kerk kan pro clamaties tot de staat richten. Dr. Von Meyenfeldt stelde, dat Christelijke politick by de bekering TH. J. VAN DER HEIJDEN Rechtskundige HOGE RIJNDIJK 103a LEIDEN TELEFOON 23405 Pacht-, rechtszaken en incasso's. spoor komt. Ook zijn ouders doen in de „problematiek" mee, maar de sociale werkster en de psychiater zijn als bekend soort lijm: alles wordt geheeld. De film zelf gaf aardige opnamen te Hetzelfde was het geval met de tweede film: Your children and you, het leven van een kleuter met alle ups en downs Een vrolijke rolprent met aardige ont spanning. begint. De Kerk is tot een taak in de wereld geroepen, het is de taak van de verkondiging van het Evan gelie. God heeft daaraan de belofte verbonden, dat het geloof de wereld De predikant liet in zijn betoog dui delijk tot uiting komen, dat hij geen voorstander is van kerkelijke politiek. Hij hekelde het optreden van de Her vormde synode, die boodschap na bood schap doet horen. Dr. Von Meyenfeldt noemde dit een achteruitgang van de Kerk. Er volgde een geanimeerde bespreking. Geveilde percelen Ten overstaan van 'notaris A. H. Doyer te Leiden. Huis met afz. bovenwoning Pr. Hendrikstraat 15/15a, in bod 7.900, koper C. H. Straver te 's-Gravenhage, q.q. f 7.900. Huis Prins Hendrikstraat 2, in bod 5.100 is niet verkocht. De Verzekerings Unie, Levensverzeke ringsmij. N.V. nieuwe naam voor N.V. Ned. Verzekeringsmij. St. Willibrordus, Utrecht. Vervolg stadsnieuivs op pagina 9 08/15 Het einde LUXOR. Het laatste deel van Hans Kirsts triologie over de belevenissen van een groep Duitse soldaten in oorlogstijd doet niet voor de vorige boeken onder. Ook dit werk is niet van humor gespeend en ook hier stemt de wezenlijke inhoud van het verhaal tot nadenken. De ver derfelijke Nazi-geest en een verfoeilijk drilsysteem konden diep invreten in de ziel van talloze jongeren en ouderen, uit eindelijk vermochten zij toch niet te zege vieren. De uitstekende verfilming van „08/15 Het einde" legt er opnieuw getui genis vanaf. Is overigens het schrijven van de betrokken boeken en de produktie van deze films door Duitsers zelf, daar van niet het beste bewijs? De oorlog loopt op zijn eind. De Ameri kanen zijn al to diep in Duitsland door gedrongen en er zijn nog maar enkele verspreide groepen Duitse soldaten, die weerstand bieden. De chaos is enon de grote bonzen stellen alles in het werk zoveel mogelijk roofgoed en ook zichzelf in veiligheid te stellen. Dat dit vaak ten koste moet gaan van de levens van soldaten doet er minder toe. Een symphatieke jonge luitenant trekt hier tegen van leer. Hij ziet kans de schurkachtige plannen van enkele hoge S.D.-officieren te dwarsbomen en terwijl de Amerikanen oprukken, veroordeelt een Duitse krijgsraad het onrecht. De rolprent munt uit door sfeerteke ning. De muziek vormt een eenheid mei het beeld. (Film met inhoud). Checkpoint (cöntrole) Casino Waarom de Nederlandse titel van J. Arthur Ranks film „Checkpoint" nu weer net „Bloed op de weg" moet heten, terwijl de letterlijke vertaling „Controlepost" is, is ons volmaakt ondui delijk. Die schreeuwerige titel is boven dien niet gerechtvaardigd, omdat in dil verhaal uit het internationale autocou reurswereldje helemaal geen bloed op de weg vloeit, uitgezonderd dan dat vai stuk of wat kippen, hetgeen voor dieren beschermers natuurlijk al erg genoeg Wie in de bioscoop rood bloed op het witte doek wil zien, komt overigens toch wel aan zijn trekken, want na de e beelden wordt er meteen fiks gevochten in een Italiaanse automobielfabriek, w; een individu van twijfelachtig allooi t>emmeni£ geheel in strijd met de welomschreven opdracht van een Engelse automobielen fabrikant de blauwdruk voor een nieu we brandstofinjector steelt. Zes carabi nieri laten denkbeeldig het leven hierbij en de fabriek brandt af. Hoe de misdadiger ten slotte loon werken krijgt, is een verhaal apart. Toe standen als hier boeiend, met veel filmi sche vaart geschetst, zouden in de cou reurswereld kunnen voorkomen, maar ei is hier rondom Anthony Steel en Odile Versois wel een wat erg sensationeel dichtsel geweven. Dat een aütorace de deelnemers daaraan op 't uiterste randji tussen leven en dood doet balanceren, is hier duidelijk te zien. Wie tegen autoraces principiële bezwaren heeft, kan deze film beter laten schieten. (Met vaart verfilmd verhaal over jach- Frasquita LIDO. „Frasquita" is een verhaal de Spaanse dichter Don Pedro de Alarcon (18331894). Een knappe mol en a a re vrouw wordt aangekeken op een flirtpartijtje met de hogste stadsambtenaar. De mole naar, niet geheel reoht van lijf en leden, is dolgelukkig met zijn vrouw en duldt Beproeving I Een dokter nodig? De zondagsdienst van de Leidse huis artsen wordt morgen waargenomen door de artsen De Jong. Wydicks, 's-Gra- vesande, Gaasbeek en Van Wingerden. Bij geen gehoor: dokterstelefoon 22222. Welke apotheek? Vandaag zijn 's middags, 's avonds en 'a nachts voor het klaarmaken van spoed- recepten geopend de apotheek Van Drie- §um, Mare 110. tel. 20406. de Zuiderapo theek, Lammenschansweg 4, tel. 23553. en de apotheek te Oegstgeest. Wilhelmtna- park 8, tel. 26274. Morgen zijn geopend van 's morgens 8 uur tot 's avonds 12 uur de Zuiderapotheek en de apotheek van Oegstgeest. nieuwe hoop ons hart binnen, dat de vrouwen het dit jaar vergeten zullen, maar ieder jaar opnieuw worden we teleurgesteld. Als de meest geharde lieden zo omstreeks half maart zich de handen wryven en geestdriftig uit roepen: „Nog een paar weekjes zon en de kachel kan opgeruimd worden!", dan komen we op een kwade middag argeloos thuis om daar alle ramen te gen elkaar open te zien staan. We we ten al vooruit, wat deze poging om (by wjjze van spreken) een dubbele long ontsteking op te lopen betekent, maar pjjniyk verrast brullen we leder jaar opnieuw: „Zyn jullie gek geworden?", en rennen we naar alle hoeken tegelijk om de maartse stormwinden buiten te sluiten. Dan verschijnt er echter een hoofd om de hoek van de deur, dat wat sar rend meewarig kijkt. Het meewarige lachje heeft iets huiveringwekkends. Het poogt tegelijk de overwinnaarsblik van Caesar op de Triomfwagen martelaarsblik van de Germaanse ko ning achter de zegekar tot uitdrukking te brengen. De golvende lokken, die de kapper in staat stellen voor hem en de zijnen een onbekommerd bestaan te verdienen, zijn roekeloos weggestopt achter een vormeloze lap en een hij gende stem, die alle llef-iykhcid van weleer verloren heeft en vertelt: „Snij jij nu zelf even een paar boterham men, want daar heb Ik heus geen tijd 's Avonds gaan we bedroefd de ge legenheid opzoeken, waar we vele uren van onze vrijgezellcntijd hebben gesleten, maar zelfs al achten we, tot de dienaar der mensheid daar verma nend roept „De hoogste tijd, heren!", dan komen wij nog te vroeg thuis. de stoelen weer op vier poten op de grond staan, nadat alle zichtbare rampspoed ons geteisterd huis uoorby gegaan is, begint een periode van mo rele ondermijning. Als je voor het eerst 's avonds weer in je eigen stoel kunt kruipen en net als in de gelukkige dagen van voor maart een sigaret opsteekt, komt er een woordeloos verwijt uit de blik tegenover je, die peinzend naar de hin derlijk-witte gordijnen gaat staren. Wip je even later speels as-kegel tje op de haardplaatdan is het ver wijt niet meer geluidloos. Gedetail leerd hoor je, hoe andere mannen, wier echtgenoten niet de fut hebben om het huis^schoon te houden, het zwoegen van een plichtgetrouwe gade zouden waarderen. Eens, heel lang geleden, hebben we toen opgemerkt, dat wij zo'n geluks vogel nog nooit hadden ontmoet, maar sindsdien hebben we veel geleerd. Nu gaan we met een gezicht, dat schuldgevoel en berouw huichelt, een stoffer en blik halen; deze worden ons voortvarend uit de hand gerukt als we binnenkomen, en de kamei krijgt wederom een goede beurt in het klein We troosten ons; de er varing heeft geleerd, dat het enkele weken na Pasen weer beter wordt. Verdraaidgenoegen I TOEN IN DE na-oorlogse jaren een groot gedeelte van Neêr- lands weerbare mannen in Indo nesië orde en rust poogde te her stellen, werd men op zeker ogen blik bang, dat dit gedeelte der Ne derlandse natie de geneugten van het moederlandse leven zou ver geten en daarom verscheen er in de archipel op een dag een levens groot, onvervalst Amsterdams pie rement, dat alle buitenpostjes af ging cym de waterval van noten, die langs de Nederlandse straten pleegt te klateren, ook langs de gordel van smaragd te laten stro men. „De jongens over zee" wisten deze groet uit het moederland op de juiste waarde te schatten. Uit gelaten dansten zij rond het draai orgel en als de orgelman weer ver der trok, werden dagen gevuld met verhalen hoe men in de tijd der onbezorgde jeugd voor een gulden een orgelman omkocht-om voor de school te komen spelen tijdens een saaie les. Het draaiorgel hoort bij Neder land als stinkende grachtjes in de zomer en hofjes, die onder be scherming staan van monumen- Beproeving II JJOE HEERLIJK zou ons bestaan zjjn, hoe intens tevreden zouden, we ons gevoelen, wanneer hei voor jaar eens ongemerkt aan onze haard voorbij ging. Want het duurt weken, voordat je je weer helemaal thuis voelt. Nadat de hevigste woede be daard is, nadat de ramen weer dicht mogen, de lump weer een kop heeft en Schoonmaak- tenzorg; wanneer de blikken toon tjes pingelend van de kartonnen orgelband aftrillen en de tromme laar stram zijn partijtje meeslaat, weet men, dat men in Holland is. Maar Holland heeft zichzelf de das omgedaan, want met Hollandse stiptheid heeft men het straatorgel aan banden gelegd en de man met zijn ijzeren blikje, die onvermoeid het grote rad draait, heeft thans een groot papier nodig, waarop precies aangegeven staat, waar hij komen mag en wanneer. De poli tieman, die zijn romantisch hart achter een ambtelijk uiterlijk poogt te verbergen, spitst de oren bij het horen van de gedraaide muziek en vraagt bij tijd en wijle naar de vergunning. Daarom, is de draaiorgelman bij na uit onze samenleving verdwe nen. Wij kunnen nu een kwartje in een automaat gooien en dan krijgen we een grammofoonplaat regelrecht uit Amerika. De orgel man heeft nog nooit een kwartje gevraagd en zelden gekregen; hij gaat met zijn centenbakje rond en als hij een dubbeltje krijgt, maakt hij een buiginkje. Verdraaidgenoegen II jl/TAAR VORIGE WEEK, toen de zon 1 de ramen opentrok, was de Leidse draaiorgelman op een grachtje geko men, waar hij zelden of nooit komt. Het was een beetje een deftig gracht je, waar de buurdames elkaar met aanspreken en waar de glacé handschoenen vasthou- 's zondags met hun gezin gaan wandelen. (Het zou de Herengracht kunnen zijn. Red.). Op dit grachtje belandde als per on geluk het draaiorgel en het was aQsof de speelse toontjes op de stralen der zon naar de huizen gebracht werden. Wanneer de brandweerauto langs dit grachtje giert, zeggen de moeders vermanend tegen hun kroost: „Jantje, trek de gordijnen niet opzij, dat staat niet netjes!", maar nu konden de dames zich niet meer bedwingen. Overal vlogen de ramen omhoog en verrukt keken tientallen ogen naar het kleine orgeltje beneden op straat Het kostte even een kleine overwin ning. maar toen de eerste mevrouw een dubbeltje In een papiertje gevou wen had en naar beneden gegooid had, volgde er een Jdedn liQ verregent je. Vrolijk zette de orgelman een nieu we band op en opgetogen keken de dames elkaar aan. De Petertjes en de Jan-Willempjes mochten zomaar aan het raam komen staan en over de vensterbank naar buiten leunen; en kele van de meest vooruitstrevende kleuters renden zelfs naar buiten en maakten een dansje rond het orgel, zoals in vroeger tijden op alle Neder landse pleintjes gebeurd moet zijn. De gehele buurt voelde ziich één in het plezier om de tintelende mu ziek, die uit het pierement over het grachtje klonk. Wij weten niet, of de orgelman zijn boekje te buiten is gegaan, door op dat grachtje een kwartier lang onbe dorven plezier te brengen. Maar we waren blij, dat er geen agent kwam om te controleren of het wel mocht. Ons goede landje heeft zich te veel verpakt in zijn regeltjes en regie mentjes en daardoor zijn de kleine pleziertjes, die vreemdelingen ons be nijd hebben, te zeer in de verdrukking gekomen. Leuke leggers TEDER ZIJN MEUG. De ene verzame laar heeft als meug het bijeengaren van sigarenbandjes, de ander voelt meer voor bier(-viltjes), een derde speurt overal naar lucifersmerken. Een weinig voorkomende meng is die van de verzameling van boekenleggers. Waarschijnlijk zijn er ln Nederland maar twee mensen, die deze meug heb ben. Een van hen woont in Lelden. In de Witte Rozenstraat. Op het naam plaatje aan de voordeur staat Pete/sc, en op de deurpost of op de muur, zo nauwkeurig hebben we dat niet be keken staat r Sedert 1938 werkt mijnheer Peterso op de afdeling antiquariaat varl een bockhandel. Drie jaar geleden viel het hem te binnen om de leggers, die hi) tussen de bladzijden van oude boeken vond, mee naar huis te nemen. Dat bleek een lumineus idee te zijn. Zijn vrouw vond de leggers zo aardig, dat ze haar man aanmoedigde van het ver zamelen der leggers een hobby te ma ken. Zo kwam de heer Peterse aan zjjn bijzondere meug. Er waren leggers, gemaakt ter gelegenheid van een grote gebeurtenis, reclameleggers en artis tieke en heel veel andere. In drie jaar zijn er al een kleine 500 b(j elkaar ge- Sommige teksten op de leggers zijn erg origineel. Een Engelsman had op een legger geschreven: „Here I fell asleep". „Hier viel ik in slaap". Het was hem wel(letjes) geworden. En „Met loep en lens" ia het nu ook welletjes. Volgende week gaan we weer verder, „van mens tot mens". daarom niemand in haar nabijheid. Maar de hoge ambtenaar denkt, dat hij, vanuit zijn hoge positie, wel kans heeft met een ireus offensief. Maar hij vergist zich. Deerlijk. De moraal: de gewone man doet op het gebied der liefde niet onder voor de allerhoogsten onzer maatschappij. Manuel de Falla schreef naar dit ge- ïven een ballet, Hugo Wolf maakte er zijn enige opera naar en ook Léhar ver werkte het in een opera. nu is er onvermijdelijk haast de filmversie. Met Sophia Loren in de hoofdrol en Vittorio de Sica als hoogge plaatst ambtenaar. Sophia Loren mag hier wat acceptabeler zijn dan in rollen, ve eerder van haar zagen, ze is hier toch niet het ingetogen molenaarsvrouw tje. Het decor is wat druk Italiaans en waarom Frasquita hier nu weer Carmela moet heten, begrijpen we niet, maar als men dit verhaal even in zijn eigen tijd ziet. kan men zich er best mee vermaken. (Nieuwe bewerking van een oud thema). Verdwenen vrouwen TRIANON. Ieder jaar opnieuw verdwij nen in Frankrijk tientallen meisjes, van wie men nooit meer een spoor terugvindt en die een vreselijke bestemming hebben, die genoegzaam bekend is. Op de meest geraffineerde wijze worden alleenstaande meisjes, of buitenlandse meisjes, die ln Frankrijk zijn komen werken, ln de val gelokt en eerst als er geen weg meer terug is, komen zij tot de ontdekking ln welke toestand zij geraakt zijn. Aan dit onderwerp is een film gewijd, die deze week in Trianon draait. Een fabrieksdirecteur ontdekt, dat er meisje» uit zijn bedrijf verdwijnen. Hij begint een zelfstandige speurtocht naar de ontvoer ders van deze meisjes. Zoals meestal bij handel in blanke slavinnen ontdekt hij tevens een complot van handel in verdo vende middelen. Tezamen met de Franse politie bindt hij een strijd aan. die hem door alle holen van de Franse onder wereld voert om ten slotte op de seconde af de meisjes te redden en de misdadigere De film is groot van opzet en het ver haal is boeiend, zoals Franse detective films boeiend kunnen zijn. Er heerst een spannende sfeer zonder dat al te veel ge raffineerde close-ups worden gegeven, die het tempo van het verhaal soms plegen te vertragen. Natuurlijk hebben de film makers de verleiding niet kunnen weer staan om enkele achtervolgingen ip optima forma in te lassen, maar deze vor men slechts een onbelangrijk onderdeel van het verhaal. Vanwege het onderwerp is deze film niet geschikt voor jonge ogen. (Goede Franse detective-film, die een waarschuwing de hoeveelstekan zijn). De ivet van de prairie REX. In het Rextheater deze week een wildwest-film. De rauwheid viert op nieuw hoogtij, maar in tegenstelling tot sommige andere films wordt die ruwheid hier afgekeurd. Regisseur Robert Wine heeft drie soorten van mensen willen on derscheiden: ploerten, sohoften en gewone mensen. De ploerten moeten er het eerst aan geloven, de schoft komt tot bekering en de mensen blijken wispelturig. (Voor de liefhebbers). GEMEENTE LEIDEN Officiële publikatie VERKEERSMAATREGEL Burgemeester en Wethouders van Lel den brengen ter openbare kennis, dat a) de Zoeterwoudse Singel, voorzover ge legen tussen de Lammenschansweg en de Herenstraat; b) de Witte Singel, voorzover gelegen tussen de Herenstraat en de Vreewijk- c) de Herenstraat, voorzover gelegen tus sen de Zoeterwoudsesingel en de Ko- ninginnelaan, met ingang van 15 april 1957 voor de duur der aldaar plaatsvindende bestratings werkzaamheden zullen zijn afgesloten voor het doorgaande verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee, in beide richtingen. De door het verkeer te volgen routes zullen door middel van borden worden aangegeven. GANGETJE 12 Zang en muziek in gehoorzaal Leiden is door de A.V.R.O.-tournee niet vergeten. Gisteravond werd In de stads gehoorzaal de slotbijeenkomst van dit sei zoen gehouden. De programmaleider, de heer J. v. d. Kaa, sprak een welkomst- Voor de pauze trad Willy Vervoort op met zijn cabaretrevue. Helaas moeten we constateren, dat men er nog steeds niet in is geslaagd boven het peil van de Bonte Dinsdagavondtrein uit te komen. De spel brekers zorgden voor de nodige muzikale verstrooiing en Tonny Bakkenes gaf ac- cordeonmuziek ten beste. De Tiroler Holzhacker Bub'n verzorg den een fris en gevarieerd programma, onder de titel „Een vrolijke bruiloft in Tirol. De charmante jodelzangeres Gerda Ziller oogstte veel succes, evenals een luohthartige Johnny Kraaykamp.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3