Christian Reformed Church Amerika heeft geen stempel gedrukt op cis. Laman GEESTELIJK LEVEN Maria en het gebroken albast begint tweede eeuw met nieuwe opdracht Beloften in de Bijbel ZATERDAG 13 APRIL 1957 Een kerk viert haar eeuwfeest (2) Het lekenspel „Op deze rots" geeft een overzicht van de kerkgeschiedenis. De kerkleiders uit het verleden spreken tot de leden van het heden. De omslag van de tekst van het spel is modern en geeft de belangrijkste figuren uit de kerk geschiedenis weer. Uit een klein begin van slechts enkele leden die zich afscheid den van de Reformed Churches is een kerk gegroeid met twee hon derd duizend lidmaten en kerkgebouwen over geheel Amerika en Canada. Op zichzelf genomen is dit al een wonder. Niemand kan ontkennen dat er niet geweldig veel onheilig vuur was in de dagen van de afscheiding van 1857 en juist dat maakt de genade van God, die deze kleine groep mensen omstraalde nog groter. Wij zijn licht geneigd om in rechte lijnen te denken. Het gelijk is altijd aan onze kant en dus hebben we recht op Gods genade en onze tegenstanders hebben dat niet. De geschiedenis leert ons evenwel dat God de Re formed Churches niet verliet, toen Hij de Christian Reformed Chur ches zegende. Beide hebben in de afgelopen honderd jaar Gods zegen ervaren, beide hebben elk op hun manier Gods opdracht vervuld, beide werden gebruikt. Het was bij God niet de één of de ander, maar de één en de ander in weerwil van het verdriet, dat God in 1857 on getwijfeld werd aangedaan. Maar veel ook is er in de afgelopen honderd jaar in de Christian Reformed Church ver anderd. In zekere zin waren het niet de eerste leiders, maar de latere emigranten, die een stempel hebben gedrukt op dit kerkgenootschap. Daar om bleef de band met Holland zo nauw en daarom volgde men in de voetstappen van de gereformeerde Nederlanders. De kerk van arme emigranten had een geweldige belangstelling wetenschap en stichtte Calvh. de V.U. van de Christian Reformed! "logen- Churches. Men bleef vast houden aan de en wainig contact met elkaar, maar de drie formulieren van enigheid en de;geest van de tijd, die streeft naar sa- Heidelbergse cathechismus is in grote; menwerking en eenheid, laat de Christi- ere. en dat terwijl de Amerikaanse ker-!an Reformed Churches met onberoerd, ken grote neiging vertoond hebben, omi - zich van de oude dogmatische geschrif- SAMENWERKING ten af te keren en nieuwe, moderne ge loofsbelijdenissen op te stellen in de taal| van deze tijd. In de afgelopen honderd jaar kerkgenootschap in zekere zin het kerk genootschap van het „isolement" geble ven. In navolging van de geschiedenis in Nederland stichtte men b.v. eigen christelijke scholen. Het Amerikaanse christendom voelde niet voor dergelijke acties. Men wilde het christendom in de openbare, de staatsscholen, hebben. On getwijfeld heeft het voorbeeld van de Christian Reformed Churches de ogen van vele Amerikanen geopend en de nieuwe beweging onder de evangelische christenen om zelf eigen scholen op te richten vindt de wortel in de daad van de Christian Reformed Churches. „BACK TO GOD" Pas ongeveer vijf en twintig jaar ge leden begon de kerk voor het eerst naar buiten te treden. De radio drong zich in de huizen binnen en ook een Christian Reformed programma werd spoedig ge hoord: „Back tot God Hour" Terug tot God. Ds. Eldersveldt. de radiopre dikant, is een veel beluisterd spreker en zijn uitzendingen vinden grote ingang. Het radio programma was het begin van een nieuwe era in de geschiedenis van deze kerk. De nieuwe generaties wilden meer naar bullen treden. De jeugd wilde niet alleen in het isolement staan maar ook getuigen. Deze nieuwe geest werd sterk openbaar, toen gespro ken werd over het Christelijk vakverbond in Canada. De Canadese leden, die voor een zeer groot gedeelte recente emi granten zijn, steunen de nieuwe vakver eniging. De Amerikaanse jongeren zijn huiverig. Zij blijven liever in de AFL— CIO het gigantische neutrale vakver bond, om daar hun stem als Christen te laten horen. Er is een discussie aan de gang tussen deze twee groepen, die nog lang niet gesloten is. Er is ook nieuw contact, zij het on officieel, met de moederkerk de oude Reformed Churches. De uitgever Eerd- mans publiceert het blad Reformed Journal, waarin jongere professoren en Nu viert de kerk dan haar eeuwfeest, het is echter meer dan een feest, meer dan een herdenking. De nieuwe geest van de jongeren doordrenkt dit hele feest. Men wil de tweede eeuw begin- l een machtige stap naar bui- het herdenkingsprogramma is ook niet alleen op uit om de leden van de kerken een beter inzicht geven in de geschiedenis van de kerk iaar ook om naar buiten te treden. LEKENSPEL De herdenking naar binnen wordt ge vierd met kerkdiensten, een lekenspel dat de geschiedenis van de kerk uit- beeldt cn waaraan honderd zestig spe- Iers meewerken en met bijzondere pro gramma's. die men kant en klaar kan kopen. Men heeft slechts een projector nodig en een gramofoon. Tien verschillen de programma's werden door de com- ontworpen en op de plaat vast gelegd, het gesproken woord wordt ge ïllustreerd met lichtbeelden. Het is voor het eerst, dat de Christian Reformed Churches zich werpen op „audo-visual" programma's en de belangstelling is zo enorm, dat de commissie, die de pro gramma's ontwierp een nieuwe oplage moest bestellen omdat verschillende pro gramma's uitverkocht waren. Voor het werk naar buiten heeft men het gezocht in radio en krantenadverten ties. Een kerk kan in haar plaats van vestiging een aantal minuten radiotijd kopen en de commissie heeft de aan kondiging kant en klaar in minuten en seconden. De aandacht wordt gevestigd op het eeuwfeest, maar bovenal op de plaatselijke kerkdiensten. EEN GEHEEL Bovendien heeft men dertien kwart pa gina krantenadvertenties klaar gemaakt met tekst en platen, die tijdens de her- denkings periode, die in maart begon, Geen Synode gaat voorbij of er klin- I ken stemmen die aandringen op de oe- ditl cumenische samenwerking. De Wereld raad is niet in het vizier. De Amerikaan se orthodoxie moet niets hebben van de Amerikaanse afdeling van de Wereld raad, die puur en extreem vrijzinnig is. Ook vöelt men in het geheel niets voor de Raad van christelijke Kerken, waar van de Christelijk Gereformeerde Ker ken in Nederland lid zijn. Men meent, dat die beweging te separatiomstisch sn te helpen hun gen herdenking zo goed mogelijk op te zetten. De Christian Reformed Churoh heeft haar tweede r ingezet met de grootste evangelisatie actie, die zij ooit heeft gevoerd. Honderd jaar lang werkte zij conser verend en opbouwend, nu is de tijd gekomen, menen velen van haar leden, om naar buiten te treden. De groei van het aantal gezinnen Jaar 1857 Gezinnen 130 Belijdende lidmaten 350 Lidmaten 600 De groei van het aantal predikanten en gemeenten: Jaar 1857 1882 1907 Predikanten 1 23 116 Gemeenten 4 48 175 Weet tt hoeveel beloften er in de Bijbel worden gegevenIemand heeft het eens uitgerekend en beweert dat het er precies 8.810 zijn. waarvan dan 85% of 7.48/ door God zelf aan de mens geschenken werden. Meer dan een derde van deze beloften zijn te vinden in slechts drie Bijbel boeken. nl. Itsaja, Jeremia en Ezechiel. Ieder van de drie boeken bevat meer dan- duizend beloften. Slechts één boek in de Bijbel, Titus, bevat geen enkele belofte, voor de Veel Bijbelteksten bevatten meer dan één belofte Jesaja 40 31 heeft er bijvoorbeeld vier. Volgens de statisticus heeft één hoofdstuk, dat is Deuteronomium 28, er zelfs 133. Psalm 37 is ook een prachtig hoofd stuk voor Christenen en bevat zelfs 43 beloften zoals o.aVerlustig u in de Here, dan zal Hij u geven de wensen van uw hart." Ik heb onze vriend de statisticus maar niet nagerekend Als u er zin in hebt kunt u het doen. Het ligt in ieder geval met aan Gods beloften als wij niet dankbaar genoeg zijn. De straatveger en Palmpasen Gewoonlijk schonk niemand veel aan dacht aan de arme Indiër die ijverig met zijn grote, grove bezem de straat veegde. Maar als hij een ogenblik stil stond en op zijn bezem uitrustte ver zamelde zich al gauw een menigte om hem, om te luisteren naar de boodschap van de Christus der blan- advertenties komen dc grondgedach- het Christendom naar voren samen vormen zij één geheel, dat vogelvlucht een overzicht geeft van boodschap en de taak van de kerk. De eeuwfeestcommissie heeft reeds anderhalf jaar lang een kantoor, dat dagelijks dé kerken van dienst Aziaten onder de indruk Het godsdienstig reveil in de Ver enigde Staten maakt grote indruk op de niet-christen Aziaten. Tenminste dat is dc gedachte van dr. E. Stanley Jones, de bekende 73-jarige Methodis ten-zendeling en evangelist die vooral in India grote invloed heeft. „Veel intellectuelen in Azië hebben tot nu toe met de godsdienst gespot." zei hij. „Al wat Aziè volgens hen nodig had. tvas een hogere levens standaard." „En toch zien zij nu, dat het rijkste ingesteld op „afscheiding." Veleni land ter wereld openlijk extent, dat willen echter graag contact met de ande-; rnateriële voorspoed alleen niet re evangelisch denkende Christenen in; v 0 j 0 e n e ,s om geluk te bren- Amerika, die georganiseerd zijn in de nldnenina te schenken in het National Association of Evangelicals. De,?en en voiaoenin9 te scnenKen in ne Christian Reformed Churches waren eens I '6wen- lid, maar trokken zich terug, maar dei „Dat laat niet na om indruk te aandrang om weer lid te worden, is zo maken op de Aziaten." DE GEREFORMEERDE GEMEENTE IN GRAND RAPIDS hij zijn leven had ge- Ds. Lamain van de Gereformeerde Gemeente in Grand Rapids is niets veranderd. Hij draagt nog steeds zijn zwarte pak en het witte overhemd met de stijve punten van het boord omhoog. Het grote huis, dat door de gemeente geheel werd ingericht, had in Rijssen kunnen staan, of in Rotterdam of ergens in Zeeland. Het was een oase van Hollandse gezelligheid temidden van Amerikaanse huizen, die niet ingericht zijn om in te wonen, slechts om erin te bivakkeren. Reeds bijna negen jaar staat deze Nederlandse predikant in Amerika in een gemeente, dde nog steeds, dankbaar is voor zijn komst. De Gereformeerde Gemeente in deze bijna Hollandse stad is niet jong meer. In 1870 werd de eerste predikant beroe pen. Ds. Kloppenburg was toen reeds ze ventig jaar oud, maar gaf de laatste jaar van zijn leven aan de jonge groep. De man had geen gemakkelijk le ven achter de rug. Zijn dochter was uit het huis weggelopen en jarenlang spoor loos. Toen het bericht kwam, dat ze in Amerika was, ging het vaderhart naar haar uit en de zeventigjarige onder nam de lange tocht naar de nieuwe we reld. Het bezoek werd emigratie. Ds Kloppenburg verliet Grand Rapids niet Verantwoordelijkheid aanvaard Tijdens een avondmaaltijd in het ziekenhuis van dr. Albert Schweit zer te Lambarene zat een aantal militairen mede aan tafel. Een van hen had 's middags in een gesprek met dr. Schweitzer gezegd dat hij als militair vaak niet meer wist, of zijn beroep wel waarde had. De dokter antwoordde in zijn grote eenvoud: „Het is noodzakelijk: U doet uw plicht." Tijdens de avondwijding na tafel las hij een gedeelte voor uit Han delingen, waarin de hoofdman over honderd tegen zijn orders in, zijn post verlaat en Paulus uit de han den van de menigte bevrijdt. Hij liet zich volkomen leiden door zijn eigen verantwoordelijkheidsgevoel. De dokter wendde zich tot de offi cier en zei: „Die hoofdman over honderd was een soldaat, die zijn taak ve* stond. En wat belangrijker is hij was niet bang om zelf ver antwoordelijkheid op zich te ne- czAló mannen }aten gebruikt ocL vaak een vrouw DE BIJBEL IS NIET DOR De ene predikant volgde de andere op en van de zes voorgangers van ds. La main kwamen er vijf uit Nederland. Na 1921 leek het onmogelijk om weer een ieraar te vinden. Het ene beroep werd uitgebracht na het andere, maar de pre- - dikantsplaata'bleef vacant, en ook de an dere drie gemeenten in de classis Mid- ;t moesten met preeklezen tevreden Aangenomen Was de altijd bezige Martha de vrouw van een melaatse? Was de vriendschap tussen Jezus en de beide zusjes van Lazarus te danken aan de genezing van Simons ziekte? Slechts veronder stellingen kunnen van deze, (overigens volkomen onbekende) Simon, en van Martha, Maria en Lazarus familieleden maken, maar dat wil nog niet zeggen dat deze veronderstellingen ver van de waarheid af zijn In ieder geval diende Martha in het huis van Simon de melaatse; Lazarus zat daar aan met de Hei land; en Maria was tijdens de maaltijd aanwezig. Als Simon de gastheer is en Martha de bezige gastvrouwe dan ligt de ge dachte voor het grijpen, hen aan elkaar te koppelen tot een echtpaar. Begrafenis Begrafenis? Waarom zo'n somber woord gesproken op de zaterdag voor Palmpasen. Nog enkele uren en dan zullen de mensen juichend hun kleren uittrekken en op de rug van het veulen leggen. Nog enkele uren en ze zullen hun „hosanna's" uitroe- naar aioasten nes ae Kamer oumeu- 0iiifb&r„ TPrU7a. treedt. Zij «„wat opgewonden. De Sh"! land spreken van een begrafenis, de Heiland, die ze straks koning zullen kronen, die hun land zal bevrijden, die het oude voorspelde koninkrijk van David zal oprichten' Toen die zaterdagavond de volgelingen van Christus zich ter ruste legden, dach- ten sommigen van hen met verba- en zing na over de woorden die Chris- vult tus hacl gesproken, slechts één Maar niet de genezen Simon, noch de altijd bezige Martha of de opge stane Lazarus vormt de hoofdper soon van het tot drie maal toe ver telde Bijbelverhaal over de zal ving van Christus. Het licht van de schijnwerper der,„eeuwigheid valt klercn uittrekke„ heel even op de stille, vaak iggetrokken Maria, als haar albasten fles de kamer binnen- opgewonden. jonge vrouw die zo vaak, als de zelve, aan de voeten van Jezus ge zeten heeft, komt nu met een hoog rode kleur naar Hem toe. Het licht van de tientallen olielampjes glanst dof in het gele albast van de fles. De gasten staren haar verbaasd aan. Wat gaat ze doen? Met één en kele klap slaat ze de fles aan stuk ken, olie stroomt over het hoofd de lucht" me" een^oMe^ikkelende j™d Maria d'epte be' geur. Met haar lange zwarte haar grePen- Mana i nuchtere, zakelijke be rekeningen niet altijd kloppen. Onze boekhouding geeft een valse balans, als we de woorden van Christus ver zaken, als we de weg van ons ver stand gaan zonder te luisteren naar Zijn goddelijke Stem. Terwijl de menigte de palmtakken zwaaide op de vroege ochtend van Palmpasen en de "Heiland als Koning toejuichte, zat Maria waarschijnlijk rustig in haar eigen huis. Terwijl de menigte dol enthousiast om de Hei land danste, hing er in haar kamer de geur van nardus die afkomstig was van haar haar waarmee ze de voeten van Christus had afgedroogd. Die geur sprak van de dood, want was de olie niet gebruikt om Christus als Hogepriester te zalven en zou Hij niet zichzelf offeren als een zoenoffer voor de zonde? Maar de geur sprak ook van leven. Christus was de Opstanding en het Leven. Zoals Hij Lazarus teruggeroepen had vanuit de klauwen van de dood, zo zou hij zelf de dood over winnen. De menigte geurde op Palm pasen naar het zweet van hun in spanning, Maria naar de overwin ning van Christus. Eindelijk na de oorlog kwam het be richt van ds. Lamain. dat hij het beroep had aangenomen. Eigenlijk is dat niet juist, want ds. Lamain verkeerde in de merkwaardige omstandigheid, dat hij twee beroepen tegelijkertijd aannam. De gemeente was nl. gescheiden. Het was geen dogmatische strijd, geen persoon lijke problemen, die de scheiding veroor zaakten, slechts het feit dat de Hollan ders geen Engels en de Amerikanen geen Hollands verstonden en men het beter oordeelde om een Engelse gemeente een Hollandse gemeente te vormen. Bei de gemeenten beriepen ds. Lamain hij werd predikant van allebei. Enkele jaren geleder zijn ze weer samenge smolten tot één, en de Nederlandse helft verdwijnt langzaam maar zeker. Dat over enkele tientallen jaren ook de Gereformeerde Gemeente in Grand Rapids waarschijnlijk geen Hollandse diensten meer zal hebben is niet de schuld van hun tegenwoordige predikant. Toen hij in zijn nieuwe land aankwam kende hij zo goed als geen Engels en moest hij zich nog geheel op de taal werpen. Uren van studie volgden. Nor- klinken door de Engelse zinnen sommi ge Hollandse woorden, maar ook het conversatie-Hollands is zo nu en dan doorspekt met een Engels woord, ee; ken dat hij in het Engels denkt. De overgang was heel groot, vertelde mevrouw Lamain. Uit haar woorden bleek dat het verlangen naar Nederland nog steeds niet is uitgestorven. Natuui lijk kon ik niet nalaten te vragen of haar man voorgoed in de Verenigde Sta ten zal blijven, of dat hij in de.toekomst droogt ze de voeten nog vóór iemand ook woord heeft kunnen uiter Christus, Maria volgde niet Het is even heel stil in de eetzaal. Dan breekt een stemmenrumoer los, maar boven het gegons van de stem men klinkt er die ene, schel cn har teloos: „Waarom is deze mirre niet voor driehonderd schellingen ver kocht en aan de armen gegeven?" De zakengeest heeft de middellijk geschat: schellingen, driehonderd maal het dagsalaris van een landarbeider. Een behoorlijk bedrag om zo maar weg te gooien! Verspilde Maria de kostelijke olie? De aanwezige mannen zijn geneigd om in hun onbegrip de vraag beves tigend te beantwoorden. Wat haal- toch in haar hoofd? Waa: Deze Maria volgde de vrouwen ITetllfo niet op Paasmorgen naar het graf nven suue om het lichaam van Christus te bal semen. Zij had dat gedaan toen het nog kon. Heeft Maria alles begre pen? Waarschijnlijk niet, maar zij heeft geloofd wat Christus had ge zegd, nl dat Hij zou sterven door de hand van Zijn vijanden, maar ook dat Hij na drie dagen zou opstaan. Zij was de enige die die woorden in Driehonderd haar hart had bewaard. Tot drie 1 toe had Christus Zijn discipe len voorspeld wat zou gaan gebeu ren. maar steeds weer hadden zij de ontzettende woorden van zich af geschud en zich overgegeven aan hun koningsdroom. Terwijl de vrouw. Eva als eerste bezweek voor de ver leiding. was het ook de vrouw. Ma- e toch in haar hoofd' Waarom ^ia die het eerst de woorden van dergelijke dwaze daad? En dan Christus geloofde. De armen ,,De armen hebt gij altijd bij U", zei Jezus volgens de evange'ist Jo hannes, „maar Mij hebt gij met al tijd." en uit deze woorden leren we klinkt de rustige stem van de Hei land: „Laat haar begaan, waarom valt ge haar lastig? Zij heef! ge daan wat z'ij kon; van te voren heeft zij miin lichaam gezalfd voor de be grafenis." Centraal Museum te Utrecht. misschien toch een van de vele beroepen naar Nederlandse kerken zal aannemen Ds. Lamain zelf ontweek dc vraag. Hij wist het niet Het hing geheel van Gods leiding af. In 1933 werd hij voor eerst naar Amerika beroepen en pi J946 meende hij inzicht in de wil God te hebben om het nieuwe beroep te aanvaarden. Diep in het hart van me vrouw Lamain ligt echter de hoop, dat God de weg toch nog weer tens zal ope- Ze mist de gezelligheid. De afstan den zijn zo groot, dat het onmogelijk is om even bij gemeenteleden binnen te lopen voor een kopje koffie. En boven dien is haar dochter Corrie juist naar Nederland vertrokken om een Fries te trouwen. Als de dominee een plaats op het schip kan krijgen, zal hij zelf in Ne derland het huwelijk inzegenen. Het i: echter moeilijk in de zomertijd passa ge te boeken. De gemeente in Grand Rapids hoopt haar predikant te houden en doet haar uiterste best. Ieder nieuw beroep v voor de dominie" bedankt is een reden tot dankbaarheid, en diep in het hart van menig gemeentelid ligt de gedachte, dat als de kinderen maar in Amerika hun werk vinden en trouwen, dat de do minee zijn wortels te diep in de Ameri kaanse bodem zal hebben, om naar Ne derland terug te keren. Veelzijdig Het werk van de predikant is veelzij dig. Vooral voor Canada is ds. Lamain het middel geweest om vier nieuw< meenten te beginnen- Deze gemeenten bestaan voor het overgrote deel uit granten en hebben nu sinds kort eigen leraar in ds. Zwens. De predikant van Grand Rapids kan zich nu meer den aan de gemeenten in Illinois er chigan. Iedere zondag zijn er in Grand Rapids vijf diensten: drie in het En- gens, en twee in het Hollands. Ds. La main zelf spreekt tweemaal in het En gels en één keer in het Nederlands. De beide andere diensen zijn leesdiensten. Dan is er nog een Nederlandse dienst op donderdag en gaat ds. Lanjain op ande re dagen naar Kalamazoo of Zuid-Ho'- land. Ik vroeg hem hoeveel keer hij per jaar preekt, buiten zijn andere werk zaamheden. Ongeveer driehonderd of iets meer was het antwoord. Dit is een behoorlijk aantal, maar volgens de do minee veel minder dan in Nederland. Het is echter onmogelijk meer diensten te hebben, omdat de afstanden zo gewel dig groot zijn. Bovendien heeft hij ook de zorg over een tweede classis, de East, die in het geheel geen predikant heeft. De gemeente is vrijwel vrij van Ame rikaanse invloed, maar toch zijn er din gen, waaraan ds. Lamain moeilijk kan wennen. Daar is bijv. het huwelijk. Een predikant in Amerika is tevens ambte naar van de burgerlijke stand. Het ge volg is, dat een huwelijk lang niet al tijd in een kerk, maar vaak eenvoudig in een woonkamer wordt ingezegend. Er is vrijwel geen tijd voor een huwelijks- preek en dat is ook zo goed als geen woonte in Amerika. Ook bij begrafenis sen gaat het heel anders toe. Het li chaam wordt niet opgebaard in het huis, maar in een speciale aula van de be- g'afenisvereniging. De diensten worden dan ook altijd buitenshuis gehouden. Slechts één keer in Amerika hield ds. Lamain de lijkrede in een huis. De Gereformeerde Gemeente staat niet officieel onder de synode van de Ge reformeerde Gemeente in Nederland, ook al is diens naam officieel Gereformeer de Gemeente in Nederland en Amerika. Amerika heeft een eigen synode, die evenwel correspondentie onderhoudt met Nederland zodat predikanten over en weer contact met elkaar hebben. Lang zaam maar zeker groeit ook deze kerk uit tot een Amerikaanse kerk. Dc oude re Nederlanders sterven uit, de nieuwe kunnen de oude taal niet meer en to gaat leder zijn eigen weg. ook al heeft men nu nog een Hollandse dominee. Een welgeklede voorbijganger luisterde een ogenblik naar zijn getuigenis. Hij verbaasde zich kennelijk over de gro te menigte die de spreker zo aandach tig volgde. „Hoe is het mogelijk dat deze mensen zo rustig luisteren naar een arme straatveger?" mompelde hij, juist luid genoeg om door de In diër gehoord te worden. „Toen de Heiland Jeruzalem binnen reed op Palmpasen," antwoordde de eenvoudige man, „reed hij op een ezel. De mensen trokken hun kleren uit en spreidden ze op de grond on der de poten van het dier. Ze deden dat niet voor de ezel, maar voor de Koning Die er op zat. Toen Christus afsteeg, bekommerde niemand zich meer om de ezel. Het dier ontving slechts eer. zolang Christus hem no dig had." De heren en de Heer Christus was niet slechts volkomen God, Hij was ook volkomen mens, en als mens nam Hij in de dierenwereld de plaats in die de eerste mens in had moeten nemen in het paradijs. God had gezegd: Heerst over al het ge dierte. Weest heer over de dieren wereld. Na de zondvloed spreekt God weer over de verhouding van mens en dier als hij zegt: en de vrees en de schrik voor u zij over al het gedierte der aarde. Door de zonde werd de mens van een goed heer een slechte mees ter. Christus echter was een goed Heer. Deze gedachte sche mert door de woorden van de Griekse Palm pasen tekst. Als de twee discipelen het ezels veulen vinden en het los maken zeggen de eige naars: Waarom maakt gij het veulen los? Het antwoord is: De Here heeft het' nodig! Het woord eigenaars en Here is in het Grieks hetzelf de. Eigenlijk staat er dus: de heren van het veulen zeidenmaar de discipelen antwoordden: „De Here heeft het nodig' Het veulen had aardse heren, maar het had eveneens een hemelse Heer. had iemand op dit veulen gereden en gewoonlijk valt het niet mee om op een ongezadeld dier te springen dat nog nimmer als rij- of lastdier is gebruikt. Het verhaal ech ter geeft geen enkel blijk, dat Chris tus moeilijkheden met het dier had, integendeel: tussen de regels lezen we slechts dat het zich gehoorzaam liet gebruiken. De ezel boog voor de Heer van de hemel, terwijl de mensen hun Hosanna zongen, maar er niet aan dachten om Hem in alles te volgen, om hem als Heer te aanvaarden. En de stenen spraken „Hosanna", riep de menigte „Ver los nu!" Maar men dacht slechts aan de verlossing van de Romeinse druk, niet aan de verlossing van de demoni sche macht in het menselijk hart. Men droomde van het koninkrijk Israël, niet van het Koninkrijk van God in het hart. Toen de mensen juichten, huilde de Heiland. Zij zagen een stad in aardse glorie. Hij zag ruïnes van geblakerd steen en verbrand hout. En tegen de Farizeeën zei Hij: „Ik zeg u indien dezen zwegen, zouden de stenen roe- Deze woorden waren meer dan een ge zegde, een beeld, zij werden wrede werkelijkheid. Nauwelijks veertig jaar na het eerste Palmpasen, spraken de stenen van Jeruzalem hun gruwelijke taal van verachting en verwerping. Je ruzalem zweeg. Jeruzalem zond Je zus naar het kruis. Jeruzalem riep: „Zijn bloed kome over ons en over onze kinderen". De ste nen spraken en zij spreken nog in on ze tijd. Jeruzalem is een verdeelde stad. half Joods, half Arabisch. De vele kloosters en kerken kunnen het feit niet verhelen, dat het een stad is die haar Koning heeft verworpen. Palmpasen in het heden In Openbaring wordt het nog eens Palm pasen. De hemel is geopend en de koning komt op het witte paard Hij is getrouw, waarachtig, hij oordeelt rechtvaardig, hij draagt het zwaard der gerechtigheid en zijn naam is het Woord van God. Velen menen dat dit negentiende hoofd stuk een beeld uit de toekomst geeft, anderen dat het de overwinning van het Woord van God in de wereld uitbeeldt. Het één sluit het ander niet uit. Gods Woord gaat uit in de we reld. In de uithoeken van deze aarde buigen jonge en oudere mensen zich over de Bijbel en schrijven ijverig neuwe klanken, nieuwe woorden en nieuwe uitdrukkingen op. Langzaam naar zeker wordt de Bijbel in meer talen vertaald, echter nog ongeveer duizend talen wachten op het Woord van God. leeft het Woord Palmpasen gemaakt in ons hart? Hebben wij de poorten van onze ziel wijd geopend en geroe pen: Hosanna Verlos nu? Wie op Palmpasen buigt voor het Woord van Tod. behoeft op de oordeelsdag niet 'e vrezen voor het gericht van God. Vergeet niet dat op Golgótha het oor deel van God viel op de Koning van Palmpasen. Als Christus Koning is draagt Hij ons oordeel, als wij ons zelf opzetten om koning te zijn, moe ten w(j ook zelf het oordeel dragen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 17