ïlicuwe £ciïiscl)e (üiourant TOELATING VHMO IS TE GEMAKKELIJK Gezagscrisis in Jordanië om bestrijding communisme Minister Cols: Een kwart doubleert de eerste klas Zuinig aan met subsidie voor nieuwe seholen Pootaardappelen ziin van uitstekende kwaliteit Ziekenfondsen houden in belang van verzekerden het been stijf PONDERDAG 11 APRIL 1957 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. ABONNEMENTEN: 7.50 per kwartaal; 2.55 per maand; 0.59 per week. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Directie: F DlEMEB Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMES Chef-red.: H. W. i- EXSERINK CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ftanttaiticfi H gbebltoto "mgnfatrllnUg^easpotl Achtendertigste jaargang No 10930^ Portugal, stille dictatuurstaat ZIE PAGINA 5 'INISTER CALS heeft een sterk vermoeden dat de toelatingseisen voor gymnasium en HBS niet deugen. Hij zeide dit gisteren in de jerste Kamer. De leerlingen worden, volgens bewindsman op te Iicht- aardige gronden tot het VHMO toegelaten. Dat blijkt wel uit het feit dat 24,4 procent van het aantal leerlingen niet verder komt dan de eerste klas. De minister deed een dringend be- oep op de besturen van VHMO- Ischolen om niet te snel subsidie voor [nieuwe scholen aan te vragen. De Regering is gedwongen met het oog [op het tekort aan leraren elke aan- met grote zorgvuldigheid te bekijken. Het verlenen van subsidie Iwordt nog moeilijker als alleen de eerste klassen maar goed bevolkt De bewindsman was het niet met de heer Algera eens dat het prot. [chr. VHMO wordt achtergesteld. RADIO Voorts deelde staatssecretaris Höppe- ner mede dat de regering zeer binnen kort haar standpunt zal bekend maken orer de verdeling van de zendtyd aan politieke partyen. De lang verbeide me morie van antwoord op het ontwerp- omroepwet zal waarschynlyk niet dit illingsjaar kunnen worden ingediend. De iteatssecretaris hoopt echter dat de be loofde termyn niet ver overschreden be hoeft te worden. De omvang van de problemen, die met deze materie gemoeid is, is hem niet mee gevallen, zo bekende deze bewindsman. Het zal niet mogelijk zijn om iedereen zijn zin te geven. Het ingediende wetsont werp zal echter worden gewijzigd. De normale ontwikkeling van de televisie zal niet worden stopgezet. Een beleid op lange termijn zal eerst uitgestippeld kun- worden als vaststaat wat er met de commerciële televisie gaat gebeuren. Mo menteel beraadt het rijk zich ernstig op de vraag of het mogelijk zal zijn de col lectie Van Beuningen voor ons land te behouden. Staatssecretaris Höppener zeide dat het behouden van deze uDieke zameling van groot belang is. De fi ciering van de aankoop is echter probleem. Van de leerlingen van de lagere school gaat 31.4»/. naar het ULO, 32,4»/. naar het en 16°/. naar het V.H.M.O. Onge- 80krijgt dus voortgezet onderwijs. Van de resterende 20*/« zijn er velen die gelukkig nog een beroepsopleiding ont vangen. Deze cijfers tonen, aldus de mi nister, ook aan. dat men niet kan spreken van een al te trage groei van het nijver heidsonderwijs. Kinderen slachtoffer van het verkeer het oversteken van de Rivierenlaan nsterdam kwam gisteren de elf jarige Juliette Glas onder een passerende auto. Zij was op slag dood. Bij het c steken van de Telseweg te V e n 1 o werd bet tweeëneenhalfjarige dochtertje de familie V. door een vrachtauto c reden. In het ziekenhuis overleed het meisje. De 35-jarige wachtmeester der Kon. marechaussee J. C. Bick uit A p doorn is op weg van die plaats i Nunspeet verongelukt, toen een band rijn motor sprong. Hij viel en overleed kort daarop. In W i e r d e n liep het drie jarige jongetje O. op de spoorbaan Almelo —Deventer tegen een passerende trein. Het kind werd ernstig aan het hoofdje gewond opgenomen in een ziekenhuis. De begroting van onderwijs, kunsten en wetenschappen is nog niet afgehandeld. Vijftien Eerste Kamerleden hebben over dit begrotingshoofdstuk urenlange rede voeringen gehouden, waarvan de meesten zeer oninteressant waren. Op zo'n manier blijft er van de Eerste Kamer als Kamer van Revisie bitter weinig over. Men kauwt met een zekere gretigheid na hetgeen reeds meer dan eens aan de overzijde van het Binnenhof is gezegd. Dinsdag a.s. zal minister Cals zijn redevoering voortzetten. Dan komen de belangrijke punten aan de BIJVERDIENSTE Uit de gehouden redevoeringen stippen we nog aan dat de heren Derksen (kath. v.) en Van Hulst (c.h.) het onjuist vinden dat leerlingen een constante bijverdienste hebben. De heer Van Hulst verl'angde een spoe dige en definitieve afdoening van de spellingkwestie. De huidige regeling 16 naar zijn oordeel een drama geworden. Ook bepleitte hij een betere salariëring lijk dat de V.V.D. zendtijd krijgt. Binnen twee jaar zal het televisieprogramma' moeten worden uitgebreid tot 18 al9 u. per week onafhankelijk van de vraag of de commerciële televisie wordt ingevoerd. De heer Diepenhorst (a.r.) pleitte er voor dat universitaire opleiding niet eenzijdig intellectueel mag worden. Tijdens de vergadering werd mr. M. Schuttelaar uit Den Haag, na twee stem mingen, benoemd tot commies-griffier van de Eerste Kamer. KONING HOESSEIN STUURT KABINET NAAR HUIS Socialisten weigeren medewerking bij nieuwe formatiepoging over de bestrijding van het communisme in het land heeft geleid tot het ontslag van de regering van Soeleiman Naboelsi. De koning heeft zijn eerste adjudant, Mohammed Maay, bevorderd tot generaal en hem belast met de leiding van de organisatie ter verzekering van de openbare veiligheid. Een ander geschilpunt tussen de ko ning en het kabinet waren de plannen van Eisenhower voor het Midden-Oosten. Pre mier Naboel6i i6 hiertegen gekant, terwijl koning Hoessein niet afwijzend staat tegenover de Amerikaanse hulp. In het verleden heeft koning Hoessein herhaaldelijk de pro-Russische politiek van Naboelsi gekritiseerde Het conflict spitste zioh toe, toen de regering vorige week aankondigde diplomatieke betrek kingen met Moskou aan te zullen gaan. Reeds in februari heeft koning Hoes sein gewaarschuwd voor de communis tische penetratie, die onder het mom van nationalisme het volk trachtte te mislei den. Hij drong bij Naboelsi op maatrege- Deskundigen rapporteren Hongaarse klacht is ongegrond (Van een onzer redacteuren) BÜ het ministerie van landbouw, vis- >crÜ cn voedselvoorziening is van een deskundige van de Plantenzieklekundige dienst bericht binnengekomen, dat hy ii rerking met een Deense deskundi- deel van de door de Hongarer weigerde party pootaardappelen heeft onderzocht. De conclusie van deze des kundigen is, dat de pootaardappelen var de beste kwaliteit zyn. Het is de bedoeling, dat het onderzoel tt' worden voortgezet. Het gaat hier orr een party van ongeveer 600 ton, die ir veertlg tot vyftig spoorwagons van ons l»nd naar Hongaryc is verzonden. De Hongaren hebben dit gehele trein- *tel tot vlak over de Oostenrijkse-Hon- Baarse grens toegelaten, waardoor het Nederlandse geschenk zich reeds achter het ijzeren gordijn bevindt. Dit laatste be moeilijkt in niet geringe mate een oplos- s'ig van de moeilijkheden, waarvoor het Internationale Rode Kruis zich gesteld *iet. Het ministerie van landbouw staal 'n verband met deze kwestie dagelijks "i contact met Genève, omdat er thans een antwoord gegeven moet worden op de vraag wat er met de pootaardappelen zal moeten gebeuren. De Nederlandse regering staat nl. op het standpunt, dat men de aardappelen alleen zal mogen gebruiken voor het doel waarvoor zij geschonken zijn, dus als pootgoed. Bepaaldelijk onjuist acht het, wanneer de aardappelen in de sumptie zouden worden gebracht, hetzij voor mens of dier, of dat de Hongaren alcohol van zouden gaan stoken. Terugzending van de pootaardappelen ontmoet onoverkomenlyke bezwaren Nederlandse züde, omdat de poters reeds te lang in de wagons hebben gelegen, af gezien nog van de vraag wie de kosten van het transport naar Nederland z moeten betalen. Een verkoop van de pootaardappelen Oostenrijk zal ook weer tal van moeilijk heden met zich meebrengen, omdat de Oostenrykse regering dan een invoerver gunning vanuit Hongarije naar Oosten rijk zou moeten verstrekken. Op het ministerie neemt men nog eer afwachtende houding aan, in verband met beslissingen van het Internationale Rod< Kruis. In totaal heeft men uit ons land than: 2485 ton pootaardappelen naar Hongary< verzonden. Deze export heeft in vier ge deelten van elk 40 tot 50 wagons plaats De leden van de regering waren voor woensdagavond uitgenodigd voor een di- in het paleis, doch zonden bericht verhindering. sledht6 senaatsleden 'aardden de invitatie. Een duidelijk teken van de tweespalt in het land. een langdurige spoedzitting van het kabinet, bijgewoond door de chef van de generale staf en de Jordaanse ambassa deur in Egypte, deelde Naboelsi mede. dat het kabinet op verzoek van koning Hoessein zijn ontslag indiende. Wankelende troon Het ontslagen kabinet is gevraagd de lopende zaken af te doen. De koning is reeds besprekingen begonnen tot het vormen van een nieuwe regering. Door zijn doortastend optreden heeft koning Hoessein zijn positië niet sterkt. Men vreest zelfs, dat hy zijn troon aan het wankelen heeft gebracht. Premier Naboelsi is op het ogenblik erg populair in zijn land en heeft de Een onderdeel van het schit terende vuurwerk, dat ter hoogte van de Eiffeltoren hoven de Seine werd afgesto ken ter ere van het bezoek van koningin Elizabeth II en prins Philip. Op de voorgrond de Pont d'Alexandre met de grote vergulde beelden, (zie pag. 7). len aan ter bestrijding vac tieohe propaganda, doch Naboelsi gaf hieraan nauwelijks gehoor. steun van gewapende benden, die grote getale door het land zwerv Het is niet denkbeeldig, dat de rege ringen van de omliggende landen zullen ingrypen, wanneer zich in Jordanië con stitutionele moeilykheden voordoen. In 'estelyke diplomatieke kringen acht men de toestand in Jordanië kritiek. Op Bermuda zou het Jordaanse pro bleem reeds besproken zijn tussen pre mier Macmillan van Engeland en presi dent Eisenhower van de Verenigde Sta ten. De staatsleiders zouden het eens ge worden zijn over een te volgen gedrags wanneer zddh in Jordanië ernstige moeilijkheden zouden voordoen. Uit Amman wordt inmiddels gesneld, dat de drie Arabische staatshoofden, ko ning Saoed van Saoedi-Arabië, „president Nassêr van Egypte en president Koewat- van Syrië", een uitnodiging van ko- ing Hoessein hebben aanvaard voor een conferentie ter bespreking van de onaf hankelijkheid van de Arabische landen. Vanmorgen heeft koning Hoessein de senator Fakhri Khalidi. oud minister van buitenlandse zaken, opdracht gegeven binnen vierentwintig uur een nieuw kabinet te vormen. De sooialistische partij van de afgetre den premier Naboelsi, die zeven ministers in het kabinet had, heeft besloten niet mede te werken aan een nieuwe regering. Vlak voor haar aftreden heeft Naboelsi'i regering verschillende hoge regeringsamb tenaren ontslagen. Onder andere de op perrechter, de chef van de openbare vei ligheid, de Jordaanse ambassadeur bij de Verenigde Staten en de Jordaanse ambas sadeur in Frankrijk. (Men zie ook het Verklaarde Uitzicht op pagina 9.) In de Indische rivier de Godavari zyn 186 personen verdronken, toen twee bo ten, met ongeveer tweehonderd pelgrims aan boord, omsloegen. De meeste slacht offers zyn vrouwen en kinderen. „De Boeg", het indrukwekkende koopvaardijmonument, dat aan de Boompjes in Rotterdam is op gericht en dat prinses Margriet gisteren heeft onthuld, met een beeld van de achtergrond: de bedrijvige haven. De onderste foto toont de Prinses bij de scheepstélegraafwaarmee zij het doek dat het monument om hulde, liet zakken. Ontwerp-grondwet van Singapore ondertekend Groot Britannië heeft vandaag een ont werp-grondwet getekend, waarby aan Singapore zelfbestuur wordt verleend bin nen het Gemenebest. De buitenlandse politiek en de defenhie tegen agressie van buiten af biyven on der Britse leiding. De VOORZITTER van het ge meenschappelijk overleg van ziekenfondsorganisaties, de heer C. J. van Lienden, heeft gisteravond via Hilversum II een beroep gedaan op de verzekerden de ziekenfondsen in het conflict met de tandartsen te blijven steunen. Want juist In het belang van de ver zekerden, zo zei de voorzitter, houden wy het been styf. Zouden.de ziekenfondsen zich niet verweren tegen de poging van de tandartsen een eigen tarief vast te stellen, dan dreigt het gevaar, dat de ziekenfond sen slechts gaan dienst doen als organen, die een deel van de kosten restitueren. Dat zou een fatale verandering zijn in het ziekenfondssysteem. Men glijdt dan immers af naar een systeem, waarbij een min of meer belangrijk deel van de kosten door de verzekerden zelf moet worden be taald. Vooral voor de minst draagkrach- tagen wordt het dan moeilijk hulp in te Drie miljoen Het lijkt zo gemakkelijk om te rede neren, dat het toch niet zo heel veel uit maakt of de tandartsen nu 1728 of wel 1829 uur per jaar werkt. Maar. aldus de voorzitter, in werkelijkheid betekent dit een verschil van drie miljoen gulden. De heer Van Lienden wees er overigens op, dat niet volstaan kan worden me bemiddelende uitspraak over de werktyd. Het voorstel van de ziekenfondsen moet gezien worden als een totaliteit. Een c tuele bemiddeling kan niet tot onderdelen worden beperkt. De voorzitter beloofde dat de bezitten van een saneringskaart niet de dupe zou den worden van het conflict, doordat deze kaarten verlopen. Bij de hervattini van de besprekingen zullen de zieken fondsen hiervoor stappen ondernemen. Niet redelijk De voorzitter zei ten slotte: „Gaarne spreken wij de hoop uit, dat het alsnog mogelijk zal blijken, dat wijs inzicht bij de Maatschappij van Tand heelkunde de overhand zal krijgen. Men spreekt in die kringen graag over verant woorde sociale tandheelkunde en men be roept zich op de volksgezondheid. De han delswijze van de tandartsen geeft niet de indruk, dat in dit conflict de beginselen van de sociale tandheelkunde domineren. Men had zioh nog wel eens ernstig kunnen bedenken voor men weigerde de toegesto ken hand van minister Suurhoff te druk ken en men zou zich er alsnog rekenschap van dienen te geven, dat de ziekenfondsen ook by de tandheelkundige verzorging slechts overeenkomsten kunnen sluiten, indien men van alle kanten redelijk blijft". Sukarno installeert nieuwe kabinet Communistische bijval kritiek van Masjoemi SUKARNO installeerde gisteren het nieuwe kabinet en ontving een telegrafische gelukwens van de communistische vakbond Sobsi na mens 2.600.000 leden, doch het be stuur van de Masjoemi gaf een ver klaring uit, dat dit kabinet niet door de meerderheid van het volk gewenst wordt. KRASSE MAATREGELEN De chef-staf van het Indonesische leger, generaal-majoor Nasution, heeft bepalin gen afgekondigd om de corruptie uit te Hij stelt daarop een maximum straf van vijf jaren met verbeurdverkla ring van onrechtmatig verkregen bezit tingen. zoals spaargelden, sawah's, motor- oertulgen, kostbare meubelen, goud en ieraden. Het onderzoek naar de eigen dommen van verdachten moet worden ge leid door de militaire gezaghebber, drie leden van zijn staf en door de gezagheb- benoemen ambtenaren. Leden dezer commissie van onderzoek mogen zich met of zonder goedkeuring toegang verschaf fen tot de woningen. De rechtbanken moeten voorrang geven an corruptiezaken. COMMANDANT IN ARREST Volgens een te Makassar ontvangen be richt, hebben de troepen te Koepang op Timor hun eigen commandant, majoor A. Latief, gearresteerd. De territoriaal com- van Oost-Indonesië heeft een delegatie naar Koepang gezonden om de militairen een uiteenzetting te geven van de opstand in Oost-Indonesië op 2 maart. Het gezag te Koepang is nu overgenomen door majoor Kadiwoh. Sutan Sjahrir, voorzitter der socialisti sche partij, heeft verklaard, dat het kabi net hoopvol kan worden tegemoet gezien. De minister van inter-Indonesische be trekkingen, Ferdinand Tobing (afkomstig van Tapanoeli), heeft medegedeeld, dat binnenkort een nieuwe bijeenkomst van territoriale commandanten wordt ge houden, waarbij de afgezette commandant van Noord-Sumatra, kolonel Simbolon. wordt uitgenodigd. De raad van Oelama's (Islamitische godsdienstleraren) van geheel Sumatra heeft zich uitgesproken tegen het nieuwe kabinet en Sukarno beschuldigd van schending der grondwet en negering der eisen van de buitengewesten en het leger. Weer Russische proef met H-bom Voor de derde maal binnen acht dagen heeft de Sowejtunie een waterstofbom tot ontploffing gebracht. Over de explo sie van gisteren kwamen gelijktydig mel dingen uit Londen en Washington. De Amerikaanse commissie voor kernener gie deelde mee. dat de ontploffing „Iets krachtiger'' was dan de voorgaande. Egyptisch Suezplan zonder concessies Mahmoud Fawzi, de Egyptische minister van buitenlandse zaken heeft gisteren op nieuw een gesprek gehad met de Ameri kaanse ambassadeur Raymond Hare. Fawzi zou de Egyptische reactie hebben bekendgemaakt, op de laatste Amerikaan- tegenvoorstellen voor het Suczkanaal- plan. Woordvoerders, die in nauwe verbinding staan met de Egyptische regering deelden nee, dat Nasser geen enkele belangrijke roncessie heeft gedaan. Volgende week :al Nasser zijn plan bekend maken, tenzij de V.S. een tegenplan aanbieden, dat een compromis bevat In Parijs hebben de Franse minister van buitenlandse zaken. Pineau, en zijn Britse ambtgenoot. Selwyn L-lovd, gisteren de mogelijkheid besproken, de Suezkwestie bij de Veiligheidsraad aanhangig te ma- De Franse Nationale Vergadering heeft gisteren een wetsontwerp goedgekeurd, waarin wordt verklaard, dat de Egyptische nationalisatie van de Suezkanaalmaat- schappij geen lurldische kracht heeft Door landmyn gedood. Twee Indische militairen van de politiemacht der V.N. zijn gisteren in het gebied van Gaza op een landmyn gelopen en om het leven ge komen. HET WEER IN EUROPA Stockholm Hl NNW NNW NNW 6 1-2 7 10 Zware nachtvorst De Bilt verwacht tot mor- J genavond Wisselende bewolking met plaatselyk enkele buien. Van- nacht in het binnenland ty- ■L delijk zwakke, overigens ma- tige tot vry krachtige noor delijke wind. Koud weer met vannacht op vele plaatsen zware nacht vorst. (Opgemaakt om 11.15 uur). Op 14 april V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1