4 onze jeuqó-p&qin& Het grote avontuur van )ie. Pim en Henk Jopi Wat Jimmy de Leeuw zoal beleefde SCHAAKRUBRIEK 4 ly li Hl MmkW JLÖA& «r, a ZATERDAG 6 APRIL 1957 De jongen die jullie links onderaan de tekening zien moet door dit doolhof heen om bij de uitgang te komen, de pijl bovenaan de tekening wijst de uitgang aan. De opgave is welke weg moet de jongen nemen? Oplossingen kunnen jullie in sturen voor dins Onze brievenbus vast voor morgen Dicky van de Berg schrijf je me gauw wat je hebt ge kregen? Jullie houden zeker erg van lezen Gretha en Ria Andeweg? aesle neven en ben benieuwd hoe je het op het nichten, kinderkoor vond Annie van Es, is je Alterperst knmt vriendinnetje nog mee gegaan? Allereerst Komt Wat gen mooje tekening stuUrde Cor hier de oplossing rie Bagchus mij, bedankt Corrie. Dat van de uorige zal de meester wel leuk vinden dat week, dat was jij hem nog steeds schrijft! Geluk- een moeilijke puz- kig dat de prijs naar je zin was Jan zei hoor. De woor- van Es- nichtje schreef mij er ook den die bil elkaar al over- Staan jullie mooi op de r®, oy foto Martien en Peter de Groot? nooraen waren staan jullie er allebei op o{ ieder eierdop en eikel, apart? Thea Geleijnse wilde mij handschoen en foppen met 1 april, maar ik liep er handvat. banaan niet in, Thea. Weten jullie al wat je en bank, bromtol aan moeder geeft? Wat hebben jul- en bromfiets, pad- "f,/"1 gekregen voor je verjaard., j., _.jj. Wil, Greet en Hanneke Faber, zijn i "de kinderen al geweest of is Hanneke nog niet helemaal beter? Wat een grote kies was dat Nellie Donkers, olielamp. De hoofdprijs heeft heeft de tandarts bij jou niets getrok- ia van de Berg deze week ken' Het zijn mooie kleuren Paa- 9 april. Doe gewonnen, de troostprijzen Lotl r gewonnen door S j a n i Ar Anneke Blom en H Bot. Hartelijk gefeliciteerd. Kees en Dick Boudestcin gaan alle bei op de Zondagschool, wat halen jullie een mooie cijfers daar zeg. Je tante stuurt jullie zeker wel fo to's vanuit Venezuela niet Marijke? Schrijf je weer eens een briefje? Elly hier nog een oud briefje, jullie zijn toch niet ziek? Wat heb jij een leuke puntenspijper gekregen voor je verjaardag Simon Boom, is oma nog geweest? Hartelijk gefeliciteerd Ia Donkers, wat een mooi haar had je dat poppetje gegeven. Wat fijn dat je een fiets krijgt Annie Baanen, je had je oplossing mooi gekleurd hoor. Dat was een buitenkansje Ineke Braber, dat jij precies vrij had toen vader jarig was. De leraar is zeker nu weer beter? Mag jij ook wel eens op de autoped van je zusje Greetje Boom? Of fiets jij lie ver? Frans Blom ik zal ze deze Elderen heb ik week ,iaar \e opsturen, goed? Ge- DOOR J. SCHOUTEN (Slot) ..Heb het hart niet, dat je wegloopt", zei de man nog. Ze dachten er niet aan. Waar moesten ze heen? Ze wis ten de weg niet eens. Nee.... er zat niets anders op dan rustig mee te lo pen. Ze liepen voor de twee mannen uit. Bij een soort pakhuis moesten ze stilhouden. De man duwde een deur open en zei nijdig: - Vooruit, naar binnen", de andere man ging weg. Toen ze binnen waren moesten ze wachten. Hun begeleider verdween achter een deur waarop met grote let ters „chef" op stondWat zouden ze ons doen?" fluisterde Henk. „Stt" zei Pim, „ik hoor die chef praten, 't Is vast een kwaaie." Pim had ge lijk. Het was een kwaaie. Toen ze door de man gehaald werden zagen ze het al. De chef had een grote snor en hij keek heel kwaad. De man was weggegaan. Nu stonden ze daar. De chef deed net of ze er niet waren. Hij bleef rustig doorschrijven. Na een poosje begon Henk: „Meneer, wij...." Toen zweeg hij verschrikt want met een harde bons sloeg de chef met z'n vuist op tafel en schreeuwde: „Zwijg, ik heb je niets gevraagd. Daar heb je op te waobten, begrepen?" ,,J..ja... meneer", zei Henk. Het duurde lang voordat de man iets vroeg. Hij bleef schrijven en de jongens stonden dood stil. Eindelijk zei de chef z'n pen neer leggend: „Zo... en vertel jij me nou eens wat er gebeurd is." Met een vin ger wees hij Pim aan. Pim vertelde i dat z op Lombok waren ge- angst om gegrepen Brandwijk schreef mij over haar zusje Zwanie, gelukkig dat ze weer beter is. Zou jij over gaan op school? Ik vind het leuk dat Sj&nie Bunk mij ook gaat schrijven, samen met haar zusje Corrie. Jullie helpen moe der al funk zeg. Jullie kunnen leuk met elkaar spelen Jacob Boer, zit je broertje nu al stil in de kerk? schok uau w tci ecu gvcuc vctjaaiuag \jv- blijdschap. Daar achter dat geopende sientje Branderhorst, hoe heet het raam lag de vrijheid. Ze weifelden boek dat je hebt gekregen? Wat niet lang. Eerst ging de dikke Pim - vorden in de wagon pen. „Toen konden we er niet meer uit, meneer", eindigde hij z'n ver haal. „Hm", zei de man, „dat komt ervan als je op verboden terrein komt hèJullie mogen van geluk spreken dat die wagon met naar Duitsland ging, maar je komt niet zo makke lijk van me af, niks hoor." Dreigend stond hij op. „Vooruit, de kelder in schelmen." Hij deed een deur open die naar een donkere kelder leidde. Met een slag deed hij dc deur achter hen dicht. Daar zaten ze nu, 't was pikdonker. „Jij met je Lombok", zei Henk tegen Pim. „Ga daar voortaan maar alleen naar toe." ,.,Ach jo", zei Jopie, „doe niet zo kiriderachtig. Hij door.gevolgd door Jopie en Henk. Toen ze op de weg waren holden ze weg. Ver van die nijdige chef. Een heel eind verder stonden ze stil. Op eens begon Pim te lachen. Hij wees naar Henk en zei: „Kijk hij eens, pre cies zwarte Piet." Ze brulden van de lach. Henk z'n gezicht zat vol zwarte vegen. Hoe ze ook veegden en poet sten, het ging er niet af. „Ach", brom de Henk, ,,'k was m'n gezicht van avond wel af. Laten we liever zien dat we thuis komen." Dat was zeker nog een heel probleem. Ze zaten ruim een uur van huis af. Toen zei Pim: „Ik weet het. we gaan liften. Kom op." Dat viel lang niet mee. Nadat ze een half uur gestaan hadden zei Henk mismoedig: ,,'t Wordt niks, allemaal staan." Hij truitje en vest Nelly Grootendorst, jul lie hadden alle drie mooie cijfers voor versje leren op het rapport. Wat zal jouw fiets er nu mooi uit zien Addle van Andel, je broertje Rijkje komt nu zeker al buiten met het mooie weer? De oplossing had poet- )e mo°' gekleurd Ans vaji Daalen, toch ook niets aan doen?" In- uitgesproken of er stopte een vracht- tussen was Henk een kijkje aan 't ne- wagen. „Waar moeten jullie naar men in de kelder. Af en toe stootte toe?" riep de chauffeur. „Naar Bos- hij z'n hoofd. Toen fluisterde hij „Sst hier is een luik. Je kan zó op de weg kijken." „Waar" vroeg Pim. Ze lie pen naar Henk toe zo goed en zo kwaad als het ging. Het door Henk schieten de vacantieplannen al op? Hansje van Es heeft het druk met de repetities voor het Paasrapport, ik ben benieuwd welke cijfers je zult ha len Hansje. Wat leuk dat Ada mij ook een briefje schreef, het ging zéker goed met vaders hand. Dc ben benieuwd hoe de feestavond is gaweest Jan van Drunen en of je te- laten kenin8 van de boot al af is. Wat nog niet zullen jullie fijn kunnen spelen in de ontdekte luikje bleek niet erg vast te donker toen hut Ineke Brienen, bedankt leuke plaatje achter op de brief. Aart Bravenboer stuurde mij een te- antwoordde Pim. „Dat kening van een kaars, bedankt Aart. kwam goed uit. „Stap maar op", zei Jij vindt aardrijkskunde geloof ik een de chauffeur. „Ik moet naar de vei- fijn vak niet? En is Hans al ge ling. De veiling was vlak bij de wend op de grote school Gerrlt van straat waar ze woonden. Het was al Brummen? Gelukkig dat jij zitten. Hij rukte er aan en met klap sloeg het open. Het volle dag licht stroomde naar binnen en ze kon den nu vrijuit naar buiten kijken. „Zullen we er tussen uitknijpen", zei Pim. Ze zwegen, 't Was te mooi om waar te zijn. „Dan moeten we die ruit kapot maken", zei Henk en dat horen ze toch." Toen juichte Jopie met in- slaakten toen ze Ga gauv best op trouwens alle drie. Maar aankwamen. Ze bent. Schrijv> Willy Nelly zucht van verlichting Bakker mij een volgende keer de wagen klommen, ,,'k meer? Ik heb je toch geen boek ir huis", zei Pim. ,,'k Zal gestuurd Ida van Aalst, je bent ze- kop krijgen." Dat kregen ker in de war met een andere tante. _n_ J_;. Dat is een |euk boek wat jjj he-ot ding waren de jongens het ééns. Het gekregen Piet Boer, heb je het grote avontuur was goed afgelopen, uit? Schrijft Jim Groeneveld mij ook eens meer? Je gedichten vond Lombok? Daar Greetje Bokhorst vooral zal ik vragen Johan ■irtrb-Cr-irtrCririrtrtrir'irü-trtr-ti-trtrtrCiirii-trütr-Crü-b-trtrtr-Crb-li-trtrtrtrtrü-tririrtrtrtrtrtrtrü-trCrtili •trirCrtrtr-trtrtr-irirCrteirCrtr-Ci-to-ir'irtr-ü-irbirti-trCrirtriririr-irir Eibers, Ria en Gerda Boender, Heili Both, Gerrit Bos, Margreet Dol, Jannie Groeneveld, Hennie van Diem, Nelly Bouman, Betsie van den Bos, Tonnie van Ette- ger, Gert Jan van Dam. Catrientje Feenstra, Do- ra de Koning en Han- nie en Ineke de Bruijn zijn de nieuwe nichten en neven. De volgende week beantwoord ik 'de brieven van H-N. De brievenbus is helemaal leeg dus ga ik eindigen. Correspondentie en oplossingen aan de heer H. J. J. Slavekoorde, Goudreinetstraat 125, Den Haag. Oplossingen Hieronder volgen de oplossingen dei- opgaven. (gepubliceerd in onze rubriek van 23 maart 1957. 1. Probleem van Guinet: Wit geeft na. L e8L Ke6; 2. f8L 3. Probleem van Wurzburg: Wit geeft mat na L d7 Ke7 <Kf7, Kf6); 2. d8D (t) enz. Of 1exd4; 2. d8T Kf6: 3. Td6 mat. Of: 1exf4; 2. d8L Kd6; 3. Ta6 mat. Of ten slotte 1Kd6; 2. d8P exf4; 3. Td7 mat. Dit probleem met zijn vier verschillende pionpromo ties is een der beroemdste problemen welke ooit werden gecomponeerd! Qnze opgaven We hebben weer een viertal opgaven voor U bij elkaar gezocht met uiteen lopende pointes. Mgar aangezien we het U niet al te moeilijk willen maken zul len we bij elke stelling een kleine op merking maken -welke U een aankno pingspunt verschaft bij het zoeken van de oplossing. Of die kleine opmerking voldoende duidelijk is om U lin staat te stellen de oplossing volledig te vinden laten wij daarbij in het midden. Dit hangt uiteraard zowel van de moei lijkheid van de opgave als van de vin dingrijkheid van de oplosser af. Stelling 1, afkomstig uit een in Roe menië gespeelde bekerwedstrijd, vraagt als het ware om het matzetten van de zwarte koning. Maar dit zal U niet i vallen, tenzij U op het ideè komt dameoffer in Uw overwegingen te be trekken. In stelling 2 speelde zwart zet 1exd5? en bewees daarmede dat hij de zwakten van zijn eigen stel ling niet doorgrond had Wit maakte daarvan echter een uitstekend gebruik. In stelling 3 had wit op remise door herhaling van zetten moeten aansturen, hetgeen zeker in zijn vermogen had gelegen. In stelling 4 ten slotte besliste de zwartspeler door middel van een zg. ruiimingszet de partij op leerrijke en fraaie wijze in (zijn voordeel. lste RONDE 136. Op uitnodiging van de lama is Jimmy in een bank gaan zitten, 't Is wel geen makkelijk plaatsje, maar zonder moeite is er nu een maal in de wereld weinig te bereiken. Met grote ogen zit Jimmy naar zijn nieuwe vriend te kijken. Die heeft eerst een baret en toen een bril op gezet. En nu is hij bezig de bladen van een boek om te slaan. Jonge jonge, wat ziet die lama er nu ge leerd uit! !Maar plotseling kijkt hij boos op. Want heel stilletjes is Susi het lokaal uitgelopen. En als er geen leerlingen zijn, kan zelfs de knapste schoolmeester niets uitvoeren. Ja, wat zal er nu gaan gebeuren?? Maar de lama weet wel wat hij doen moet. ,,Ooh Jimmy," zegt hij vriendelijk, „wil jij eens even kijken wat Rollo en Susi buiten uitvoeren? Zeg maar dat ik al een hele tijd sta te wach ten." Jimmy wurmt zich uit de on gemakkelijke bank. doet de deur open en kijkt naar buiten. Susi is bezig in een grote plas zijn lineaal, potlood en vlakgom schoon te was- 137. Nu begrijpt Jimmy wat het wasbeertje in zijn tas zat te doen. Het zocht zijn spulletjes bij elkaar om alles een goeie beurt te geven. Maar kijk nou eens wat voert de zeeleeuw toch uit? Hij speelt met een grote, glimmende bal met veel kleuren. Hij balanceert de bal op zijn neus en vermaakt zich kostelijk. Jimmy is een en al bewondering. „Vang" roept Rollo opeens en wipt de bal naar Jimmy, die daarop ech ter helemaal niet voorbereid is. Na tuurlijk mist hij de bal, die terecht komt in de grote plas, waar Susi be zig is. Die begint gelijk met ook de bal een flink bad te geven, 't Is een handig ding dat moet gezegd wor den. Maar Jimmy denkt aan de op dracht v.an de schoolmeester. „Jullie moeten allebei drrekt binnenkomen!" zeg-t hij, „meneer staat te wachten om de les te beginnen- 'k Zou maar gauw gaan, want hij is vreselijk kwaad." Jimmy zegt dit heel ern stig. maar de beide deugnieten maken helemaal geen haast. 138. Ze luisteren zelfs niet naar Jimmy. Rollo is erg boos op Susi, die nog steeds bezig is de bal te was sen. „Ben je nu helemaal mal!" roept hij. „je wast al de kleuren van mijn mooie bal!" Hij springt boven op het wasbeertje en begint hem met zijn vinnen te bewerken. Maar dat laat 't kleine ding er niet opzit ten. Hij heeft scherpe nagels aan zijn pootjes en verweert zioh met al le kracht. Het wordt een complete vechtpartij. En de arme Jimmy staat er radeloos bij. Wat moet hij hier nu beginnen? Nooit van zijn leven zou hij Schoolmeester willen zijn. Maar ook schaamt hij zich heel erg. Wat moet de lama wel van hem denken? Jimmy wou dat hij de school meester en zijn school nooit had ge zien. „Luisteren jullie nou eens!" roept hij. „meneer zit op jullie te wachten. De les gaat beginnen. Je zult vast en zeker een zware straf krijgen. Horen jullie me niet?" Maar de twee vechtersbazen horen en zien niets. Ze vechten door en rollen over elkaar. DUBBELE SPIRAAL Van buiten naar binnen en van binnen naar bui ten toe woorden invul len waarop onderstaan de omschrijving van toepassing is. Alle woor den beginnen steeds met de laatste letters van het voorgaande woord. Tussen haakjes is steeds aangegeven uit hoeveel letters het gevraagde woord bestaat. Bij goe de oplossing ontstaan op de twee diagonale lijnen plantennamen. A naar B: Deelgenoot in zaken (9), iets dat nagebootst is (6), wa pen (7), slecht, gemeen (10), muntstuk van goud (8), betaalplaats (5), toestand van razer nij (4), iem. behept met een ziekelijke lust tot stelen (10), somber ge stemd (11), geboefte (7), één vrije dag (10), reusachtig (8), soort grutten (4), visnet (7), ballonnetje voor feest verlichting (7), Ind. dame van gemengd bloed (5), bitter aftrek sel (5), dun (5), oproer ling (5), schuur (5), kalm (4), bergplaats (4). A naar B: Marterachtig roofdier (5), stok waar op pluimvee slaapt (5), dialect (7), zorgeloos (4), toestand van volkomen geluidloosheid (6), door water omspoeld land (6), schelm (8), zacht klop pen (6). de oudste in een gezelschap (6), vuur wapen (8), figuurraadsel (5), rijtuig (5), inktvis (5), het aan iets denken (8), pech (9), schrijfstift (7), katachtig roofdier (8), klein persoon (4). Oplossing kruiswoordraadsel van 30 maart HORIZONTAAL: 3. magazijn, 9. wever, 12. Saar, 13. baret, 15.- al, 16. t.t, 18. repuls, 20. baar, 22. ra, 24. spil, 25. rem, 26. aas, 28. eg, 30. li, 31. kroon, 33. tamelijk, 35 des, 36. tal, 37. fase, 39 boxer, 40. open, 43. mes, 44. Ria, 46 kalebas, 47. gekko, 49. al, 50. re, 51..Sem, 52. oud, 53. Faro, 55. re, 56. lans, 58. ratiné, 60. as, 61. pu, 62. sedes, 64. meid, 66. felis, 67. spinsel. VERTIKAAL: 1. web, 2. Ceres, 4. as, 5. gaas, 6. aal, 7. Zr., 8. nota, 10. Var, 11. reppen, 14. tuig, 16. tam, 17. wrak, 19. 1.1., 20 besef, 21. ruiker, 23. aard, 27 soepel, 29. kales, 30. lijs. 32. os, 33. taxes, 34. lariks, 36. toman, 38. lokaal, 41. pal, 42. Negus, 44. re, 45. aker, 47. gerief, 48. omen, 50. rats, 52. ons, 53. fa, 54. onder, 57. aaks, 58. ruis, 59. eel, 61. pen, 63. sim, 64. mi, 65. de. Inzendingen Inzendingen, uitsluitend per briefkaart, worden vóór a.s. donderdag verwacht aan ons bureau. In de linkerbovenhoek aan de adreszijde van de kaart vermelden: „Puzzle-oplossinj". Er zijn drie prijzen, één van f 5.— en twee van f 2.50. 1exd5. Hoe? 1. Th2. Hoe? A A mm oad m 'w m I

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 7