Zandzuiginstallatie voor Katwijks Sarco globine op palen kust rpnCk'-mW vf^VAN HENS TOT MENS 3 Ononderbroken zandaanvoer voor ■"Jj ophoging bouwterreinen 1 hc van het draaiboek nieuwe leidsche courant 3 zaterdag 6 april 1957 Zand uit de zee i d, de« Leidse onderneming werkt samen met p.b.c bureau uit Voorschoten In Leiden is opgericht de Zuidhollandse Zandwinningsmaatschappij C.V. rap- zlc^ze^ zeSt dit weinig. In ons land bestaan vele zand bedrijven. Het bijzondere van deze nieuwe maatschappij echter is, dat zij zich voorstelt zand uit zee te gaan winnen> ^t met behulp van een drijvende zuiginstal- j latie, maar door het bouwen van een vaste installatie op betonnen palen, in di voor van Katwijk. De uitwerking van het project werd opgedragen aan het Technisch Bureau Riteco te Voorschoten. idenj Het hart van de installatie komt een l vat kleine 50 m uit de kust, gerekend vanaf ,p de normale hoogwaterlijn. De Katwijkse kust is gekozen omdat de zee wegens het getijdienverloop hier bijzonder veel zand E aït afzet. meet op een manier, die het Technisch Bu- vordl reau ons nog niet nader wilde omschrij- dt ven, zullen 15 m. lange gewapend beton- j,port nen palen de grond worden ingeperst. Het zijn palen van 40 bij 40 cm, waarvan j de buitenste schoor 1 op 10 de grond in gaat om zijwaartse krachten te kunnen 1 opvangen. De eerste vloer van gewapend beton de» wordt 50 cm dik, met wanden van 30 cm. vai Als de bovenste vloer is verhard gaan l g{. hierover een 11 m hoge mast en een 18 m lange giek naar voren. Op deze vloer komt een stalen cabine met een af- dak. Tegen dit dak wordt de baan van een lopkat aangebracht. Door het wegnemen an een licbtkap in de vloer is de machi- (]t ne-lnstallatie bereikbaar. Deze kan met de loopkat in haar geheel worden ge- J lidlvt. igen a lijk king llleHj trap. De cabine wordt 8 m lang, 4 m Hing breed en 2,5 m hoog. Zij krijgt 10 mm £eeD dik pantser-spiegelglas. De hele installa- lie is 12 m lang en 6 m breed. De hoogte van de machinekamer is 2,25 m. Tot aan de kust worden betonnen paaltjes geheid, jvtri Hierop komt de vaste loopbrug, waarop llen de pers- en olieleiding worden gemon- ijjljj teerd. Het bedieningspersoneel beschikt dus over een vaste verbinding met de onB wal, zo lezen wij in „Cobouw", het Cen- traal Orgaan van de Bouwwereld. !P*" Aan de 18 m lange giek wordt een even aat- lange zuigbuis bevestigd, die onafhanke- aar- lijk van de giek kan bewegen. Deze zuig- buis is aan het einde naar beneden ge- j bogen en wordt tot een maximale diepte °P'! van 6 m de zeebodem ingedreven om het »Un: zand op te zuigen. Zuig- en persleiding hebben een doorsnede van 30 cm. De zijwaartse beweging van de zuigbuis geschiedt met behulp van twee uithouders, een I die door voetblokken op een lierenstel van van; zuid naar noord en terug kunnen worden bewogen. Als de buis op het zuidelijkste punt is aangekomen, moet volgens de bereke nt ningen op het noordelijkste punt weer O.L: zoveel zand door de zee zijn aangevoerd, en dat een constante zandwinning is ge- gn j waarborgd. Het zand wordt met een op- I voerhoogte van 7 m naar een zandput in - de duinen geperst, die een inhoud heeft iwe van ongeveer 25.000 m3. jjj, Elektrisch bestuurde zuigleiding I De zuigleiding wordt vanuit de cabine elektrisch bestuurd. Hiertoe zal een 15 KVA-aggregaat worden gemonteerd. De 'fd buis scharniert op kogels. Als pompln- je- stallatie wordt een 6 cilinder Dieselmotor Dj aangebracht van Duits fabrikaat, die bij ,-J 150 omwentelingen per minuut een ca paciteit van 405 pk ontwikkelt. Op het zandwinningseiland wordt in davids een werkboot opgehangen. Bij alt eventuele verstopping van de zuigleiding ve: I kan het personeel met behulp van deze l 0 boot de storing verhelpen. Bovendien kan V men bij plotseling opkomende storm, die 5 de loopbrug zou kunnen overspoelen, 's' hiermee de wal bereiken. Wanneer er an storm wordt verwacht, wordt de zuig en t leiding bij de inmonding van de pomp 1J. J losgemaakt en in haar geheel langs de mast getrokken. Buis en giek worden langs de mast geborgd en de opening met een blindplaat afgesloten. /n de strijd om l ir gezondheid.., Sarco-globine een mach» tig wapen. Wat Uw lichaam te kort komt, vindt U in ruime mate in dit krachttonicum. Snel bloedvormend eo zenuwsterkend. Een dokter nodig De zondagsdienst van de huisartsen te Leiden wordt waargenomen door de dok ters Jasperse, Kortmann, Lahr, Masten broek en Wijdicks. Welke apotheek? Vandaag en vannacht zijn voor het klaarmaken van spoedrecepten geopend de apotheken Herdingh en Blanken. Ho- gewoerd 171, tel. 20502, Reyst, Steenstraat 35, tel. 20136, en Oegstgeest, Wilhelmina- park 8, tel. 26274. Morgen zijn van 8 uur tot 's avonds 12 uur alleen de apotheken Herdingh en Blanken en Oegstgeest ge opend. Een bijzonder probleem bij deze wijze van zandwinning vormt het verziltings- gevaar. In de zandput vlak bij de Katwijk aflopende glooiing van de duinen wordt per uur namelijk, behalve 250 m3 zand, ook 750 m3 zeewater geperst. Voor een deel vloeit dit zeewater door afvoerbuizen wel weer af naar zee, m een ander deel zakt in de bodem weg. Uiteraard heeft de beantwoording van de vraag waar dit water blijft een beslis sende rol gespeeld bij het verlenen van de concessie. Rijkswaterstaat kon niet ge dogen, dat de achter de duinen liggen de landerijen door het inbrengen van zee water in de duinen, zouden verzitten. Het Voorschotense Technisch Bureau heeft echter vastgesteld, dat zich onder dit deel van de duinen een vaste, geen water doorlatende kleilaag bevindt, die naar zee afhelt. Tot op een afstand van 500 m van de kust is deze plaat nog te constateren. De klei begint op een diepte van 9 m N.A.P. Concessie voor hele kust Met behulp van standpijpen achter de duinen kon worden aangetoond, dat in de duinen gebracht water niet afvloeit naar de landzijde, maar naar de zeekant, hoe ongeloofwaardig dit op het eerste gezicht ook moge schijnen. Toen dit bewijs een maal was geleverd kreeg de d.v. dan ook de concessie voor zandwinning voor de kust, van Den Helder tot Hoek van Hol land. De zandput bevindt zich op een af stand van 500 m van de Oude Rijn. Hierin zal een dragline worden opgesteld. Het zand wordt verkocht voor ophoging van bouw- en industrieterrein. De kopers heb ben de keus het zand te laten afvoeren door auto's of door schepen. Communicatie tussen wal en zandwin ningseiland zal eerst met 'n vlaggenseinen- systeem geschieden, dat echter zo spoedig Vervolg stadsnieuws °P pagina 9 mogelijk door een telefonische verbinding wordt vervangen. Het eiland is voor het opvangen der weerberichten natuurlijk ook voorzien van een radio-ontvanger. Een aardige bijzonderheid is nog, dat de olie voor de Dieselmotor niet naar de installatie behoeft te worden gepompt, doch deze gewoon volgens het beginsel der communicerende vaten bereikt vanuit een in de duinen opgestelde tank. Met het werk zal een begin worden ge maakt zodra de nodige vergunningen bin nen zijn. Deze worden binnenkort ver wacht, aldus „Cobouw". Uit deze tekening van de vaste zandzuiginstallatie voor de kust van Katwijk blijkt, dat de instal latie voor het uitwateringskanaal van Rijnland wordt geplaatst. De drijvende zuiger is daarmee over bodig geworden. Van der Luit HAAGWEG 31 - LEIDEN Bruinbrood (800 gr.) 2 cent goedkoper Op verzoek van de minister van Econo mische Zaken heeft de Ned. Bakkcrijstich- ting de Ned. Bakkerij geadviseerd, de prijs van het bruinbrood met 1 cent per 800 gram te verlagen, zulks naar aanleiding van de verlaging der tarwemeelprijzcn. In verband hiermee en met het oog op het feit, dat in Leiden de broodprijzen per 400 gram worden vastgesteld, heeft de Leidse bakkerijcommissic besloten, in af wijking van het verzoek van de minister, de bruinbroodprjjs niet met 1 cent. i tijdelijk met 2 cent per 800 gram te lagen. Ter compensatie van deze verlaging zal over drie maanden, bij ge lijke prijzen en kosten, de bruinbroodprjj: weer tjjdeljjk met 1 cent per 400 gran worden verhoogd. De werkloosheid in Leiden Gunstig weer laat invloed gelden Het geregistreerde aanbod onderging in de periode van 25 tot en met 30 maart geen wijziging van enige betekenis. Dit neemt niet weg, dat de stand van het aan bod, t.w. 225, uitermate laag genoemd mag worden. De gunstige weersgesteld heid is hieraan niet vreemd. De activiteit in de bouwsector kwam tot volle ont plooiing. In de metaalindustrie heerst gro te bedrijvigheid. Er is volop werk, zelfs in die mate, dat voorshands nog lange levertijden moeten worden bedongen. De werkzaamheden in de land- en tuinbouw verlopen, begunstigd door het zachte en vaste weer, buitengewoon vlot, zodat spanningen op de arbeidsmarkt niet aan de oppervlakte komen. De geregistreerde vraag handhaafde zich en beliep 655 aanvragen, waarvan er 250 betrekking hadden op jeugdigen, leeftijd 15 tot en met 18 jaar. In de tex tielindustrie, de metaalindustrie en beton- warenindustrie bestaat een permanent personeelstekort. De behoefte aan jeug dige arbeidskrachten doet zich ln vrijwel alle bedrijfstakken gevoelen. Het aanbod is uiterst beperkt. Een analyse van het aanbod naar vorm van werkloosheid levert het volgende beeld op: wrijvingswerkloosheid 125, sei zoenwerkloosheid 40 en overige vormen van werkloosheid 60. Een vergelijking met de standcijfers van het overeenkom stige tijdstip in 1955 en 1956 doet zien, dat de voordelige verschillen niet onbe langrijk zijn en resp. 890 en 325 bedragen. Het aanbod van vrouwelijke arbeids krachten nam iets af en bedroeg op 30 maart 70. De vraag beliep ruim 300 aan vragen, waarvan 40"/. betrekking had op jeugdigen. In de textiel-, de confectie- en de huishoudelijke sector, om er enkele te noemen, bestaat een permanent tekort aan vrouwelijke arbeidskrachten. Tussen de bladzijden Grootse verfilming van Richard III mist sfeer van Shakespeares iverk TRIANON. Alleen het begin en het slot van de Laurence Olivier-film RichardTII wijken af van Shakespeares gelijknamige toneelspel. Daardoor moeten de toeschouwers de blijde slotregels missen, door de zegevierende Richmond gesproken: De burgerkrijg leeft uit; vree bindt ons samen; lang blijve 't zo, o God, geef dit Uw amen! Voor het overige is heel Shakespeare echter zo goed als volledig aanwezig; er is hier wat weggelaten, daar wat bijge- over het geheel is het to- filmische middelen groots Ook hier moet men gaan en alle moorden bijhouden, die de wanstaltige Richard Gloster verbeten strijd om de koningskroon op zijn geweten heeft. Opnieuw rijst nu de vraag: kan de film een toneelstuk wel weergeven? En op nieuw hebben de pessimisten gelijk ge kregen. O zeker, het toneel kan geen ech te paarden laten draven en geen veld slag zo groots monteren. De droom, dii Richard in zijn veldheerstent moet be leven, kan in de film veel beter worden geïllustreerd dan op het toneel. Natuur lijk kunnen de decors veel echter zijl de tekst wordt heel goed gesproken. Maar desondanks botsen toneel en film onophoudelijk; dan is er teveel handeling en te weinig tekst, even later verdrinkt de handeling weer in een teveel woorden. Slechts op enkele momenten hebben toneel en film elkaar in een roerende harmonie gevonden. Met scène bij de lijkbaar van de vermoorde neelstuk m turven, wil „De Spoorwegenvoerde blijspel op Feestavond de Ned. Politie Bond, afdeling Leiden Aangezien twee spelers door ziekte verhinderd waren de rol die zij toe bedeeld hadden gekregen verder in te studeren, moest de toneelclub van de Ned. Politiebond, afdeling Leiden, het stuk dat zij op het programma had gezet voor de feestavond, die gisteren in De Burcht werd gehouden, iaten vervallen. In plaats daarvan voerde „De Spoorwegen" uit Den Haag „Het gouden Kalf", blijspel in drie bedrijven door Mar. Janssen en Gerard Bielen, onder regie van H. C. Nikkel op. Piet Oosterbaan, als huisknecht, heeft van zijn rol iets bijzonders gemaakt. Van de andere spelers moeten we zeggen, dat zij hun best deden, maar er niet in slaag den geloofwaardige mensen uit te beel den. Het spel was te gechargeerd, te na drukkelijk, te meer waar het ritme van de opvoering een lichtere toets vereiste. De inhoud komt in het kort neer op het thema van de rijke onbekende jonge ling die zijn intrek zal nemen in een ge zin, waar men in financiële moeilijkhe den verkeert, doordat de vader een slappeling en de moeder verkwistend is De kinderen helpen nog een handje mee om de toch al niet rooskleurige financiële situatie nog somberder te maken. De moeder ziet in de rijke neef, die onge trouwd is, een toekomstige huwelijks kandidaat voor haar dochter; maar deze heeft een vriendin van wie zij concurren tie heeft te verwachten. Via de dienst bode is de neef echter van de toe stand op de hoogte gebracht, en hij ver wisselt van naam met zijn secretaris. Het gevolgde komische verwikkelingen blijven niet uit. Gelachen De toeschouwers hebben hartelijk kun nen lachen om de ingewikkelde omstan digheden en de vermakelijke scènes, die door allerlei misverstanden zijn ontstaan. Dat zij voldaan naar huis gingen bleek wel uit het applaus en de hulde die de spelers aan het eind van de avond bracht. De voorstelling werd bijgewoond door de commissaris van politie, de heer J Drewes, hoofdinspecteur C. J. Hofstede en hoofdinspectrice, mej. mr. Zeeier die door de voorzitter, de heer J. Barends, aan het begin van de avond in het bij zonder waren verwelkomd. In zijn openingswoord zei de heer Ba rends dat het verlies aan leden tenge volge van de aansluiting bij het N.V.V. nogal was meegevallen; het werd geschat op vier procent. Verloren en gevonden rpo WIJNBEEK van de Stationsweg te Leiden is verpleegster in een Stoekholms ziekenhuis. Nu was To's vader dezer dagen jarig en terwijl zij 's morgens naar haar werk tippelde, kwam plotseling de gedachte bij haar op, haar verjarende papa met een telefoontje te verrassen. Zo ge dacht, zo gedaan, naar een telefooncel toegegaan. En even later had vader Wijnbeek een lachende dochter aan de lijn, die hem hartelijk gelukwenste. Maar het verhaal is nog niet uit. Het begint pas. Misschien wat geëmo tioneerd door het plotselinge contact met haar vaderland, vergat onze To pardoes de vijftig Kronen nog al tijd een goede zesendertig gulden die zij naast zich had neergelegd, weer Het geld werd gevonden door een Zweedse politie-agent, die opmerke lijk attent bleek. Hij belde de centrale op en vroeg, wie van de betrokken cel uit het laatst een gesprek had gevoerd. De juffrouw antwoordde, dat dit een haar onbekende clame was, die sprak met nummer 2.16.93 in Leiden (Holland). Zonder dralen werd nu de Jarige heer Wijnbeek gebeld. En zo is het deze week gebeurd, dat To Wijn beek van haar vader in Leiden een brief kreeg, waarin hij schreef, dat ze in Stockholm vijftig door haar ver loren Kronen op het politiebureau in die-en-die straat kon gaan terughalen. De wereld is wel heel erg klein ge worden. Orchideeën nORTI U de Burgemeester Ncdcrburghlaan te'Warmond een terrein gekocht voor de aanleg van een fraaie bloementuin. Eén van de liefhebberijen van deze uit Indonesië gerepatrieerde arts is het kweken van orchideeën. Dr. Schra ge weet heel wat van deze blocmcn- soort af en hjj vertelde ons, dat men ongeveer vijftienduizend verschillen de soorten heeft ontdekt. In de kweke rijen is dit aantal enorm uitgebreid door allerlei kruisingen. Dokter Schrage is altijd al geïnteres seerd geweest in de botanische won deren van deze wereld. Toen hij in In- dië kwam, trok hij al spoedig de jungle in om planten te verzamelen. De arts heeft een groot deel van zijn verzame ling mee naar Holland kunnen nemen. In zijn collectie vindt men planten uit India (Birma en Himalayagebergte) de Phllippijnen, Indonesië, Madagas car en tropisch Amerika. De planten groeien het best op hun natuurlijke wijze, dat wil zeggen op blokken hout of beter nog op stuk ken boomvarens. In Nederland wordt over het algemeen een andere metho de gevolgd, namelijk het kweken in potten. Dit is gemakkelijker voor de behandeling en men heeft ook minder ruimte nodig. In de rustperiode moe ten de orchideeën een weinig worden begoten om de pseudobulben te doen Omdat de meeste orchideeën in het oerbos groeien, kunnen zij geen felle zon verdragen. De kweekkassen moe ten dan ook van maart af wit geschil derd zijn of met latten worden afge schermd. Het vermeerderen van de bloemen duurt erg lang. Een voldoende stevige plant kan worden gescheurd, maar over het algemeen zaait men de or chideeën. Dit is een zeer bewerkelijk iets en het moet heel precies gebeuren. De ontwikkeling van zaad tot bloeien de plant duurt ongeveer acht jaar. En waar de planten gewoonlijk slechts eenmaal per jaar bloeien, veel warm te nodig hebben en de vermeerdering zo langzaam gaat, is het duidelijk, dat de orchideeën uiterst kostbaar zijn. Gezellig schilderen T?LKE WOENSDAGAVOND komen *-* in Het Wapen van Alkemade de leden van de Oude Weteringse schil dersclub getrouw bgeen om daar met forse, maar weloverwogen penseel streken hun hobby te beoefenen. De stemming was deze week nóg fees telijker dan gewoonlijk. Gebak en kof fie vielen aan de schilders en ons ten deel in verband met het heuglijke feit, dat hun lieftallig model enkele dagen tevoren haar twintigste verjaardag had gevierd. Hoe konden we het zo treffen. Gusta van der Meer toonde zich een voorbeeldig voorbeeld. In haar fris rode jekker rookte ze rustig een si garetje en lachte liefjes naar de ijve rige schilders, de heren C. Groothoff, J. Spruitenburg, H. J. Rooderkerk, W. J. Groenendijk, G. Meyer en P. Hors man, die nu al sedert enige weken hun uiterste best doen het meisje op het strak gespannen linnen af te beelden. Sedert men anderhalf jaar geleden met het wekelijkse schilderavondje is begonnen, hebben al heel wat mensen voor de Oude Weteringse schilders ge poseerd. En zp allen hebben de waar heid ondervonden van het gezegde: Gezelligheid kent geen tijd. Want ge zellig maken deze enthousiaste schil derliefhebbers het zich wel. Zij pre tenderen in het geheel niet Kunst te brengen. Zij vinden het fijn om zo be zig te z\jn, schilderen is hun hobby en hun produkten zijn meer als resultaat van artistieke huisvlijt te beschouwen. Natuurlijk is er vooruitgang in het werk te bespeuren. Enkele maanden geleden was men reeds zover, dat men een expositie aandurfde, en zo werden de wanden van het Nieuwveense ge meentehuis enkele dagen lang gesierd met de kleurrijke voortbrengselen van deze aardige liefhebberij. Een hobby die de beoefenaren uittilt boven de beslommeringen van het leven van alle dag. Krantendrama J)E DROEVE GESCHIEDENIS begon preoies zeven weken geleden en toen scheen het een prettig verhaal te worden. Iedereen heeft het kunnen volgen, maar de meesten van ons le ven zó snel, dat zelfs datgene wat vlak voor hun vluohtigp blik gebeurt, aan hen voorbijgaat. Zoals gezegd, het begin was erg hoopgevend en het openbaarde zich in de advertentiekolommen van de za terdagse krant: Geven kennis van hun voorgenomen huwelijk Amalia de Ridder en Godefridus Goedhart (bota- nisch-arohivaris) Precies een week later: Het voor genomen huwelijk van Amalia de Rid der en Godefridus Goedhart (bota- nisch-archivaris) is uitgesteld.... Er verliepen weer 21 dagen: Bota- nisch-archivaris v.g.g.v. zoekt een werkkring in het oosten, noorden of zuiden des lands. Lange werktijden eventueel dag- nachtdienst zullen meer op prijs worden gesteld dan een hoog salaris. Brieven Enkele weken geleden, wederom in de zaterdagse krant, kwam de tra gische ontknopig: Verloofd Amalia de Ridder en Koenraad Dapper Er staat heus meer in de krant dan u zo op het eerste gezicht zoudt zeg- Graven niet kui TN EEN DORPJE Leiden, waarvan we de naam van- ige- en gezagskwesties echt die zjjn hart aan de oud heid heeft verpacht. Op zjjn vrouw na is alles in de burgemeesterswoning afkomstig uit langvcrvlogen eeuwen, tot de dienstbode toe. Wanneer de burgemeester een paar jongetjes in de grond ziet graven, be geeft hjj zich bekommerd naar de zorgeloze jeugd en vermaant haar di rect te waarschuwen als hun speelse handjes op een vaasje, een beeldje of een stuk ijzer mochten stoten. Op deze wijze heeft de burgemeester al veel waardevolle bijdragen voor zijn verzameling gekregen; het dorp leeft mee met zijn burgemeester en diens hartstocht. Toen van de week enkele grondar- beiders een sleuf zouden graven om een nieuw riool aan te leggen, was de goede burgemeester al vroeg uit de veren om de aanvang der werk zaamheden bij te wonen: Weet wel mannen, zo sprak hij, dat ge graaft in historische grond. Waar gij nu staat hebben in lang vervlogen tijden de trot se Romeinen hun nederzettingen gehad en de drieste Germanen zaten hier rond hun kampvuren de krijgskansen te bespreken. De werklui lichtten hun pet en be loofden, dat de burgemeester onver wijld zou worden gewaarschuwd, wan neer de grove spade tegen de historie botste, en na een aantal waarschu wingen te hebben gegeven, ging de burgemeester terug- naar zijn ambts woning, waar een zware dagtaak hem wachtte. Ontdekking JUIST toen zijn zorgzame gade hem het tweede kopje chocolade had Gezelligheid kent geen tijd gebracht, kwam één pan de eenvou dige dorpelingen binnenrennen: Burge meester, we hebben een vaas gevon den. Hij zit nog half in de prond; we durven er niet aan te komen. Het werk lipt stil en we wachten, tot u haar komt uitgraven. De burgemeester kon zijn tranen nauwelijks bedwingen over zoveel ge trouwheid. De zorgvuldig toebereide chocolade werd aan de vergetelheid prijsgegeven en even later liep hij op gewonden naast de trouwe landman Bij het graafwerk stonden alle man nen plechtig de komst van het dorps hoofd af te wachten. Een korte, doch hartelijke groet weerklonk, voordat de burgemeester zich op de knieën wierp en met koesterende hand de vochtige aarde weghaalde, die de vaas nog in haar greep gevangen hield. Hijgend wan opwinding en inspan ning kwam de burgemeester na een kwartiertje overeind en in zijn hand hield hij een ijzeren vaas, die de tand des tijds niet onberoerd had gelaten. Mannen, dit is een groot moment, zo sprak de burgervader. Deze vaas heeft honderden jaren in de prond pe- lepen. Enkele mannen namen hun petje af vanwege het indrukwekkende ogenblik, dat z(j mochten beleven. Die avond was het feest op het huls van de burgemeester: niet alleen de gemeente-secretaris en de wethouders, maar ook de dokter, de notaris en en kele ambtgenoten uit omüppende ge meenten waren gekomen om de vondst te bezichtigen en een dronk op de grote gebeurtenis uit te brenpen. De waas stond midden op tafel en teder die er naar wees, kreeg van de burgemeester de vermaning voorzich tig te zijn. De burgemeester zelf had ook de uiterste voorzichtigheid be tracht; hij had de vaas nog niet schoongemaakt, omdat dit beter door een deskundige kon geschieden, die de volgende dag zou komen. Toen de vijfde heildronk was uitge bracht, kreeg de notaris, die altijd al een beetje roekeloos is geweest, de vaas in een onbewaakt ogerlblik te pakken, en diens oog viel op enkele lettertekens, die nog half onder de aarde, in de voet van de vaas waren gegrift. Er staat nog wat op ook!, gilde de man geestdriftig. Voordat hij echter kans had gezien de aarde weg te krab ben, was de burgemeester bij hem: Geef hier, maande deze opgewonden. Dat moet voorzichtig gebeuren. En met eindeloos geduld peuterde de burge meester de stukjes grond weg, die de inscriptie verborgen hielden. Na een kwartiertje was hij klaar en toen was alle geestdrift op slag ver dwenen. Onder het lispelen wan een heel lelijk woordje, smeet hij de vaas in een hoek, maar de gemeentesecre taris, die als altijd trouw aan de zijde van de burgemeester stond, had nog juist kunnen lezen, dat in de voet van de vaas de sirfipele woorden stonden: ijjjg~ de burge- Een betere verfilming schijnt onmoge lijk. Deze rolprent is tot op heden in ieder geval de top, die dóór de filmkunst in grote montering valt te bereiken. Maar daarmee kan niet worden gezegd, dat Shakespeare goed is verfilmd. Men kan zijn verhaal wel in filmbeelden weer geven, maar hiermee bereikt men niet, wat men wilde bereiken. Want het géét het verhaal, het gaat om die bij verbinding van woord en hande fantasie, die de sfeer van Shake speares werk kenmerkt. En in deze film is de fantasie achterwege gebleven; daar is het een film voor. Maar dit is tevens juist iets, dat Shakespeare per se niet kan hebben. (Toneel en film zijn en blijven verschil lende kunstvormen. Niettemin 'n boeiend schouwspel, waarvan de techniek te loven valt). En de zee was niet meer Trianon. De voormalige Zuiderzee, waaraan eens tal van steden roem en welvaart dankten, wordt steeds verder in gepolderd tot zij straks ook als eenvoudige bestaansbron voor de omwonenden zal hebben afgedaan. In de droogmaking van het IJselmeer schuilt een machtig brok tragiek. Waar de vissers vroeger hun netten op hoop van zegen uitwierpen, grommen nu de land bouwmachines en het ruisende koren kwam in de plaats van de golvende zee. De Nederlandse cineast Bert Haanstra heeft deze ontwikkeling op knappe wijze verbeeld. Goede fotografie, aardige vond sten, prachtige staaltjes van filmrijm en een zeer verdienstelijke montage hebben van En de zee was niet meer. een docu mentaire gemaakt, die het voorprogramma van het Trianontheater ditmaal wel heel aantrekkeljjk maakt. (Goede Nederlandse documentaire Engelen zonder vleugels Casino Wie een pretentieloze, maar kostelijke ontspanningsfilm wil zien, moet de rolprent Engelen zonder Vleugels gaan kijken. Het gaat over drie misdadigers die bij :n gegoede familie als dwangarbeiders het dak gaan maken, maar ten slotte een heel kerstfeest (natuurlijk een erg opper vlakkig feest met veel kaarsjes en goede wijn; een echt kerstfeest zou in de deze sfeer profaan zijn geweest) organiseren. Door de goedheid van de familieleden het jonge dochtertje begint zelfs sen- imenteel te worden blijken ze zó ver tederd, dat ze er niet meer over denken iets te stelen. De regisseur heeft elke te grote char gering geweerd en bereikt bijzonder aar- en vlot samenspel. Men kan zich bij dergelijk overigens uitnemend op genomen produkt slechts amuseren. Vooral niet gewichtig doen over zo'n film. Dat zijn de drie vagebonden ook niet En juist daardoor zijn ze het bekijken ten volle waard. (Pretentieloze maar kostelijke ont spanning). Avonturierster Lido. Soms is er in „De avonturier- er van Beiroet" scherp en kunstzinnig gefotografeerd, soms is het decor achter de handeling met bewonderenswaardige zorg gekozen, er wordt goed geacteerd en toch ondanks dit alles knoopt men onbevredigd zjjn jasje weer dicht. En als dan nog eens het hele schouwspel, zoals hei/op het witte doek te zien was, :ijn kritisch geestesoog laat voorbij trekken, dan wordt het al gauw duidelijk dat de dialogen te lang zijn, dat de moge. lijkheden om de spannende fragmenten uit n Pierre Benoit, die aan de rolprent ten grondslag ligt, in passende filmtaal om te zetten, niet zijn benut. regisseur heeft op twee gedachten gehinkt. Hij wilde de dialogen en het ar tistieke niveau van de roman handhaven tegelijk een avonturenfilm scheppen, ar faalde in die opzet. Dit werd de oor. k der onbevredigdheid. Daarbij komt, dat er moreel ook wel het een en ander op „De avonturierster" is aan te merken. Het verhaal gaat over een man en een rouw, die naar uramumrijkdom jagen, In Lt soort geschiedenissen toont men geen scrupules ten aanzien van de moraal en het leven van de medemens. Het ge bod „Hebt uw naaste lief als uzelven" doet die de bezitsvorming als hoog ste doel hebben gesteld, weinig opgeld. In deze film komt slechts één mens op voor het recht, al kunnen we zelfs die bewering niet zonder enige terughoudendheid doen. (Niet vlekkeloos, noch wat de filmische, noch wat de morele kant aangaat). Contrabande en moord Rex Contrabande en Moord ls een Franse detectivefilm, waarin een avontu- r van goeden huize verdacht wordt van moord, die hij niet heeft bedreven, die verder een kijkje geeft in het laby rinth van intriges, waarin de heroïne handel zich afspeelt. Na vele droeve mo- lenten, behaalt de romantiek de over- (Detectivefilm met typisch Fraiue sfeer). Drie mannen in de sneeuw L,uxor De Duitse film Drie mannen de Sneeuw, waarbij men ongelooflijk veel plezier kan hebben, ds geprolongeerd. (Gezellig, vlot en geestig). Geveilde percelen Ten overstaan van notaris N. W. Holt- kamp te Leiden: woonhuis Melchior Treublaan 38, in bod f 11.400, koper J. van Straten te Leiden, q.q. voor f 12.400; woonhuis Zijlsingel 29, in bod f 10.000, koper H. H. van Sonöbeek te Leiden, >r f 10.900.; woonhuis Herensteeg 16, bod f 2.750, koper E. van Starkenburg Leiden, q.q voor f 2.820; woonhuis Wolsteeg 3, in bod f 1.440, koper H. D. an Weizen jr., Ie Leiden, voor f 1.580. Ten overstaan van notaris W. S. Jongs- ta te Leiden: huis (beneden- en boven woning) President Steynstraat 5/5a, in bod f 3.500, koper J. W. Godddjn te Lei den q.q. voor f 3.50OJ winfcel-woonh. Jan. vossecsteeg 50-50a, in bod f 6.100, koper P. Meiman, q.q. voor f 6.230.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3