JUeuroe £ritert)e GTourattl KWAKZALVERIJ GROOT GEVAAR Ziekenfondsen zijn bereid tot nieuw overleg Dr. Melchior: Allen zonder onderscheid vervolgen Slechts wet kan zieke beschermen Gaat Oostenrijk met de SAS samenwerken? Liefst kabinet op brede basis met derde macht Zonder vrije doorvaart zeker militaire actie Kritiek NAVO-landen de Britse plannen op 511 ïisje ZaI^KUAG 6 APRIL 1957 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441 ABONNEMENTEN: 7.50 per kwartaal; 2-55 per maand; 0.59 per week. ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Achtendertigste jaargang No 10926 Chef-red.: H. W. 3- ENSER1NK CHRISTELtJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „SUatvaiUcft l« gftelltoes "myn bert ia Ugfjeaspott Gelaten wachten zij op hun beurt ZIE PAGINA 5 T7erkopers van aardstralenkastjes, V handopleggers en magnetiseurs, ieder weet hoe er voor erkenning van dergelijke lieden wordt gewerkt, maar van harte hoop ik, dat deze kwakzalvers die nimmer zullen krij gen. Dit zeide vanmiddag dr. A. Melchior in een voordracht die hij hield op de jubileumvergadering van de Nederlandse vereniging tot reu- matiekbestrijding, die hiermee in Amsterdam haar dertigjarig bestaan vierde. Dr. Melchior, die geruime tijd in Afrika de magie heeft bestudeerd, zeide in zijn betoog over kwak zalverij nog: Zelfs al bestonden er mensen met magische geneeskrach ten, dan nóg zouden ze een groot ge vaar zijn. Zonder medische kennis zouden ze huns inziens een hoofdpijn wegtoveren, maar een maagzweer, een tyfus miskennen of een kanker patiënt de dood injagen. Daarom zijn zij te allen tijde even gevaarlijk als andere kwakzalvers. Dr. Melchior vervolgde: Zij houden de mensen terug van medisch onderzoek en doeltreffende behandeling. Daarom zijn ook de meest onbaatzuchtige onbevoegden, dat wil zeggen ondeskundige genezers, levensgevaarlijk. En daarom moeten zij allen zonder onderscheid vervolgd worden. Niet omdat de staat de dokters of het artsenberoep moet bescher- r omdat elke zieke recht heeft op de bescherming, die slechts de wet kan verlenen. TACHTIG MILJOEN Aan het betoog van dr. Melchior gingen twee toespraken vooraf: de openingsrede i de voorzitter, dokter P. L. Slot uit Den Haag, en een lezing van dr. J J. de Blécourt, lector in de reumatologie in Groningen. Dokter Slot deelde mede, dat in ons land twintig procent der onderzochte bevol kingsgroepen aan reuma lfjdt of heeft ge leden, dat een vijfde deel van het totale bedrag dat aan ziektegeld wordt uitge keerd, aan reumapatiënten wordt besteed en dat reuma het Nederlandse volk aan ziektegeld, aan invaliditeitsrente enz. per jaar tachtig miljoen gulden kost. Daarna deelde de heer Slot 2.055.815 uit aan verschillende instellingen die zich met reumabestrijding bezig houden. Dit bedrag kwam bijeen met een nationale actie en een aantal bijdragen. Dokter Slot vertelde ten slotte nog een en ander over de toekomstplannen van de vereniging: besprekingen met ziekenfond sen, kruisverenigingen en bedrijfsleven, een conferentie voor reumatologen en ver- plegenden, de uitgave van een leerboek, Over de noodzaak der reumabestrijding sprak dr. De Blécourt, die een voordracht hield over mobiele fysische therapie. Hij zeide dat nog steeds de behandelingsmoge lijkheden tekort schieten, al wordt er veel gedaan. Van belang is gebleken het werk, Conflict om drie miljoen Tandartsen moeten echter ook over de brug willen komen (Van een onzer verslaggevers) van de ministeriële uitspraak stev de zeven samenwerkende ziekenfondsorganisaties verklaard, dat zij in het, geschil met.de tandartsen heus wel tot nader overleg willen komen.... mits deze van hun kant ook de bereidheid tonen iets van hun eisen te laten vallen. Met deze verklaring handelen de ziekenfondsen in de geest van minister Suurhoff, die op 27 maart de Mij. voor tandheelkunde in ant woord op haar verzoek om bemiddeling heeft medegedeeld, dat hij niet kan bemiddelen als de maatschappij besloten blijft geen enkele concessie meer te doen. Op onze vraag aan de vertegenwoor digers der Ziekenfondsorganisatles, die van hun kant wèl bereid zijn eventueel op hun laatste aanbieding terug te ko- dat men kenschetst met mobiele fy sische therapie en dat inhoudt het aan huis bezoeken door masseurs, die de beschikking hebben over speciaal ingerichte auto's. In Groningen en Zeeland is men hiermee bezig en met veel succes. De veronderstelling, dat de Nederlandse vereniging tot reu mabestrijding met deze voor Neder land geheel nieuwe wijze van hulp verlening een positieve bijdrage aan de reumabestrijding heeft geleverd, noemde dr. De Blécourt niet onge wettigd. Voor het echtpaar Breedland. te Em- men was de dag van gisteren een verheugende dag. Want de drieling Paula-Geertje-Geesien kwam thuis uit het ziekenhuis, waar de kinderen enige tijd in couveuse hebben gelegen. Paula woog bü de geboorte 1700 gram, thans 5'A pond, Geertje 1800 gram, nu 6 pond en Geesten 1600 gram en nu 6 pond. Geertje moest ook nog in een zuurstoftent in leven worden gehouden. Het echtpaar Breedland (dat nog geen kinderen had) zal nu naar een groter huis moeten uit kijken, want het flatje aan de Meer straat zal gauw te klein blijken. ten. kregen w(j het voorzichtige ant woord, dat het „in ernstige overweging emen van een mogelijk verzoek om ieuw overleg" reeds inhoudt, „dat er iet de organisaties nog wel te praten valt." Het zijn nu dus de ziekenfondsen, die op hun beurt de deur nog open houden Wij herinneren hog even aan de fei- n, zoals zij liggen: het gesprek over betere honoraria voor de tandartsen is ifgebroken omdat men het niet eens kon worden over het aantal werkuren, dat de tandartsen tegen het te verhogen honorarium moeten leveren. Aangezien ieder mens de tandarts ten- dnste tweemaal per jaar nodig heaft. betalen de ziekenfondsen niet een ge middelde per patiënt, maar per werk tijd. Men kwam overeen, dat een tandarts- ziekenfondspraktijk (met inbegrip van alle kostenvergoedingen) netto 18.500 behoort op te leveren. De tandartsen willen voor dit bedrag 1728 werkuren maken, de ziekenfondsen eisen echter 1890 uur. Tot aan 1 april ontvingen de tand artsen een bnuto-honorarium van 23 ct per verriohtingsminu-ut, zij eisten echter 26,64 cent. en de ziekenfondsen wildi (gezien het grotere aantal voorgestelde werkuren) niet hoger gaan dan 25 ct. Daarop hebben de tandartsen hun medewerking per 1 april opgezegd. Als voorwaarde voor bemiddeling had di minister verder nog gesteld, dat dé tand artsen na de genoemde datum lopig nog op de oude basis hadden ten voortwe'rken, maar ook dit heeft de Maatschappij geweigerd. En wat nu? En wat gaat er nu gebeuren? Voor lopig gaat alles op r-ie* oude voet yo ïn de tanclheelkündige ■centra,welke enkele de grote steden zijn gevestigd. Ook enige tandartsen, die zich niet ver enigd hebben met het besluit van de Maatschappij, volgen de oude weg. In Den Bosch worden de tandarts kosten uit een speciaal fonds terugbe taald aan ziekenfondsleden, in de hoop, :r nog opk«sing van het gesohil zal komen en het premiegeld dan in dat reservefonds zal terugvloeien, maar verder 6taat elke betaling stop. gerust zjjn de ziekenfondsleden, die saneringskaart hebben en nu hun datum voor controle zien verlopen: de iekenfondsen zullen deze speciale kwes tie nader bekijken. tussen wordt er nog wel trouw pre mie betaald voor tandartsenhiulp. De ziekenfondsen reserveren de gelden die hierdoor binnenkomen. Komtmen als- (ZIE VERVOLG PAGINA 5) Frankrijk waakt tegen excessen in Algerije De Franse regering heeft een permanen te commissie van toezicht „ter verdediging van de individuele rechten en vrijheden" ingesteld naar aanleiding von de beschul- digingen, dat Franse militairen zich In Al gerije aan het mishandelen van gevange nen zouden schuldig maken. Maandag of dinsdag kan men in de zaak tegen dr. Adams het „schuldig" of „onschuldig" verwachten. Nadat de open bare aanklager, Sir Reginald Manningam- Buller, maandag zijn slotbetoog heeft ge houden, zal de jury zich beraden over de uitspraak. KLM: Officieel niets bekend Het bericht, dat de beide regeringspar tijen in Oostenrijk overeenstemming heb ben bereikt, over het oprichten van één luchtvaartmaatschappij, is bij de KLM nog niet officieel ontvangen. Het gaait om een strijd tussen de socia listische- en de volkspartij in Oostenrijk. De socialisten wensten een luchtvvart- maatschappij op te richten, in samenwer king met. de Scandinavische luchtvaart maatschappij SAS. De volkspartij voelde meer voor samenwerking met de KLM. Zo werden ongeveer een Jaar geleden op papier twee maatschappijen opge richt, de Austrian Airways (met de SAS) en de Air Austria, die zou samenwerken met de KLM. Volgens berichten uit Wenen zijn de beide partijen het nu eens. Zij zullen één maatschappij vormen, in samenwerking met de SAS en de luchtvaartonderneming van de Noor Fred Olsen. In Den Haag betwijfelt men echter de juistheid van deze berichten, aangezien de KLM zeker op de hoogte zou zijn gesteld, dergelijke stap was genomen. Het beroep dat de tandartsen deden op art- 8 van het ziekenfondsbesluit, dat het mogelijk maakt dat de ziekenfond- „in bijzondere gevallen" gemaakte kosten terugbetalen, achtte de minister op deze algemene toestand niet toepassing. Na een verblijf in de Caribiscne wateren en een bezoek aan de West is Hr. Mr. kruiser De Ze ven Provinciën gisteren in Den Helder teruggekeerd. Het vlag- geschip heeft met succes deel genomen aan oefeningen met Canadese en Amerikaanse vlooteenheden. Mr. R. W. A. Thurkow benoemd tot mi nister van justitie van Suriname. Hij is in 1916 geboren en partijloos, studeerde Indisch recht te Utrecht en Nederlands recht te Leiden. Prof. Oud op vergadering VVD (Van onze parlementaire redacteur) DE POSITIE van het kabinet Drees, is mede door het optreden van de a.r. Tweede-Kamerfractie tijdens het bestedingsdebat, aanmerkelijk verzwakt. Het is overduidelijk gebleken, dat er eigenlijk niemand in de Kamer is, die het rechte vertrouwen stelt in zijn beleid. De brede basis, waarop het rust, is maar een zeer wankele basis. Een kabinet zonder socia listen zou onder de tegenwoordige omstandigheden op een heel wat steviger grondslag staan. Zo'n kabinet zou stellig mogelijk zijn, indien er bij de katholieken wat meer durf was, zo zeide gisteravond de voorzitter van de V.V.D., prof. Oud, op de algemene vergadering van deze liberale partij te Groningen. De heer Oud wenste duidelijk uit t« spreken dat hij niet bedoelde een ka binet, gevormd uit de rechterzijde en d« V.V.D. „Ik begrijp best, dat de katholie ken daarvoor terugschrikken. Zij hebben hun aanhang zozeer in de waan gebracht dat liberaal synoniem is met cons tief, dat zij een dergelijke combinatie, het kost wat het kost. moeten vermij den." Waarom vormt de rechterzijde niet alleen een kabinet? Prof. Oud zeide niet gebrand te zijn op een herstel de rechtse coalitie, maar wel zou rechts kabinet een financieel-economisch beleid voeren, dat de V.V.D. meer spreekt dan van een kabinet, waarin ook socialisten zitten. Als het gaat om geestelijke vrijheid is een kabinet socialisten geen haar beter dan een litie-kabinet. Maar als de c.h. nu mee wil doen aan het rechtse kabinet? Ook op deze vraag had prof. Oud antwoord. Dan moeten de antirevolutio nairen en de katholieken het maar der christelijk-historischen doen. Min derheidskabinetten zijn nu eenmaal >ns parlementair stelsel niet verboden. ,Wat ons betreft kan dit kabinet slechts van een loyale, maar zelfs welwillende oppositie verzekerd zijn. Wij zullen het zeker niet naar het leven staan. En wie zou de vriendelijke heer Tilanus, die ons altijd verzekert, dat de christelijk-historischen bovenal gouver- menteel zijn, van een zo boos opzet dur- sn verdenken?" Het ontbreekt aan de K.V.P. de moed n dit te doen. Niets zal echter P.v.d.A. meer vrijmoedig maken dan dé wetenschap, dat men in het katholieke kamp bang voor haar is. De A.R. kennen die vrees niet. Zij moeten zich echter afvragen of de huidige regeringscombina tie nog langer gesteund dient te worden. „Louter randversiering te zijn past de anti-revolutionairen slecht en het wordt door de kiezers ook niet gewaardeerd. Niets is voor ons parlementair stelsel zo funest als in doffe berusting te verzuch ten dat er nu eenmaal geen ander ka ïn zijn redevoering heeft prof. Oud ook gezegd dat hij een kabinet van de rechtse partijen met de liberalen „zo enigszins mogelijk liever zou willen vermijden." Onze positie in een dergelijk kabinet zou toch een geheel andere zijn dan die in een kabinet van de meest brede basis. „In zo'n brede-basis-kabinet zouden wij met de beide protestants-christelijke par tijen een derde macht kunnen vormen." Lof... De antirevolutionairen hebben tijdens het debat over de bestedingsbeperking, dapper stand gehouden, aldus de heer Oud. Zij hebben hun principiële bezwa ren tegen de blokkering onverzwakt ge handhaafd en mochten het genoegen smaken, dat met geheel de V.V.D. en de meeste C.H. ook nog een aantal K.V.P.- zich aan hun zijde plaatsten. „Voor beide antirevolutionaire ministers moet dit een weinig prettige ervaring zijn De A.R. en C.H. hebben de „derde macht" afgewezen. Zij zijn in 1952 in een kabinet gaan zitten, waarvan de libera len nadrukkelijk werden uitgesloten. Ge zien de verkiezingsuitslag hebben deze partijen daar weinig plezier van beleefd, aldus de heer Oud. Hij gaf echter de voorzitter van de A.R. Tweede Kamer fractie de eer, dat deze dit onomwonden, heeft doen blijken. De heer 'Bruins Slot heeft geleerd dat het met de socialisten kwaad kersen eten is. Israël waarschuwt Amerika: Contracten Nederlandse rederijen voor vaart om de Kaap ISRAËL heeft Amerika gewaarschuwd, dat iedere regeling van de Suezkanaal- kwestie, die de Israëlische schepen van vrtfe doorvaart uitsluit, zal leiden tot militair optreden van Israël. De Israëlische ambassadeur in Amerika, Abba Eban, heeft staatssecretaris Christian Herter er verder op gewezen, dat Israël er bezwaar tegen heef£ de kwestie van de vrije doorvaart voor het Internationale Hof te Den Haag te brengen. Hij deelde mee. dat zijn land van plan is, zodra het principe van vrije doorvaart door andere landen is aangenomen, een schip onder Israëlische vlag door het Su- ezkanaal te laten varen. Volgens Eban staan de westelijke landen op het ogenblik hulpeloos tegenover de onredelijkheid van Nederlands standpunt Garanties voor het gebruik van hel Suezkanaal zijn belangrijker dan de on middellijke ingebruikstelling van het ka naal, hebben vertegenwoordigers van scheepvaartmaatschappijen uit achttien landen, te Londen bijeen in de vergade ring van de Internationale Kamer voor de Scheepvaart, verklaard. Zowel de Nederlandse regering als de Koninklijke Nederlandse Redersvereni- ging, die in voortdurend overleg de mo gelijkheden voor de doorvaart van het Suezkanaal bestuderen, zijn tot dezelfde conclusie gekomen. De Nederlandse regering, zo vernamen we van bevoegde zijde, lijkt het dan ook niet gewenst, zolang de doorvaart van het Suezkanaal omringd is door vele onzeker heden, dat Nederlandse schepen gebruik maken van het kanaal. Naast deze onzekerheden zoals de tech nische voorzieningen langs het Suez kanaal, de betaling van de kanaalgelden en de onbekendheid met resultaat der be sprekingen van Hammarskjöld en het standpunt van Amerika in deze, zijn er bovendien nog de verplichtingen welke de reders op zich genomen hebben ii periode, dat het kanaal gesloten wa: zijn vrachtcontracten, passagiersvei en brandstofleveranties afgesloten de vaart om de Kaap en deze contracten moeten gehonoreerd worden. De Nederlandse tanker Purfina Neder land, welke gisteren het kanaal passeerde, voer weliswaar onder Nederlandse vlag maar voor Belgische rekening. Door de opdrachtgevers zou inmiddels bezwaar zijn gemaakt tegen het gebruikmaken van bet Suezkanaal en de betaling aan de Egyptische Kanaalmaatschappij. Terwijl de voorjaarszon over Bennebroek scheen, opende de Zweedse ambassadeur S. V. Dahl- man de Linnaeushof. Een Hol landse schone kroonde de ambas sadeur met een krans van narcis sen. Rechts mevrouw Dahlman. Linnaeushof geopend door ambassadeur van Zweden Op het stuk grond, waar de Zweedse botanicus Linnaeus bjjna drie eeuwen ge leden zijn beroemde tuin stichtte, een prachtig stuk grond te Bennebroek, heeft de heer S.V. Dahlmann, ambassadeur van Zweden in ons land, gistermiddag onder een zomerse zon de Linnaeushof voor zijn tweede jaargang geopend. De heer Dahlman was ingeleid door de heer Henry W. Roozen, de directeur van de hof, die er opwees. dat op deze grond Linnaeus enkele van de gelukkigste jaren van zijn leven had doorgebracht. Hij hoopte, dat in de toekomst vele bezoekers hier even gelukkige uren mogen vinden. De Linnaeushof toonde zich gistermid dag op het voordeligst: een stralende z< maakte de plechtigheid een symfonie v< betoverende kleuren en bedwelmende geuren. De organisatoren hebben de tuur hier zo weinig mogelijk geweld willen doen; toch wilden zij zoveel moge lijk laten zien van wat er in Holland kan bloeien. Zij zijn in beide opzichten ge slaagd. De Britse plannen, de strijdkrachten te halveren en over te schakelen op een defensie met kernwapens, zijn afwijzend door de bondgenoten van Engeland in de N.A.V.O ontvangen. Onmiddellijk na de publikatie van het witboek zijn de ver schillende bezwaren op een N.A.V.O.- bijeenkomst in Parijs naar voren gebracht. Op de vergadering van de N.A.V.O.-raad, die van 2 tot 4 mei In Bonn wordt gehou den zal vermoedelijk ernstig over deze zaak worden gesproken. Vooral West- Duitsland heeft kritiek op de plannen van Engeland. De N.A.V.O.-landen zijn van mening, dat Engeland te veel vertrouwt op een „druk-op-de-knop-oorlog". De N.A.V.O.-landen zijn bang. dat En geland de terugtrekking van zijn troepen van het continent zal versnellen. De Ver. Staten zouden minder kritisch staan tegenover de Britse plannen, hoewel op het ministerie van buitenlandse zaken de Engelse defensiepolitiek wel defaitis tisch wordt geacht. Lezers bezorgen Paul spontaan invalidewagen Spontaan hebben reeds vele le zers van ons blad gereageerd op het bericht over de invalidewagen voor Paul van Oojjen, de 15-jarige jongen uit Asperen, die in de Jo- hannastichting te Oosterhout wordt verpleegd. Van verschillende le zers ontvingen we geld en van an dere zjjdcn werden reeds bedragen toegezegd. Lange tijd heeft Paul sigaretten merken gespaard, tot hij er 50.000 had. Vijftigduizend en ze bleken stuk voor stuk waardeloos te zijn. De vurige hoop van de Asperse jongen werd zo wel heel hard de bodem in geslagen. Maar die geste uit de lezerskring geeft de redactie aanleiding nog eens op het geval terug te komen. Van de lezers van ons blad mo gen wjj aannemen, dat zij met el kaar die paar honderd gulden, wel ke nodig zijn voor de aankoop van een invalidewagen, bijeen kunnen brengen. Het begin is er. Giften (hoe klein ook) zijn welkom aan onze redac tie. Zet u er alstublieft wel even duidelijk bij, dat het voor de „Inva- lidcwagcn voor Paul" is. Wü zullen u op de hoogte houden van de gang van zaken. Zes doden. Wraak van boze barbezoekers Vier barbezoekers, die wegens wange drag buiten waren gezet, hebben in Los Angeles op afschuwelijke wijze wraak ge nomen. Een half uur na het incident werd door de deur een emmer benzine naar binnen gesmeten, terwijl, iemand van bui ten een lucifer in de stroom gooide. In een oogwenk stond de zaal in lichterlaaie. Vijf mannen en een vrouw kwamen in de vlammen om, drie mensen konden, hoewel ernstig gewond, nog gered worden. Twee van de vermoedelijke daders werden later gearresteerd. Vrij koud Tot morgenavond verwacht De Bilt: Veranderlijke bewolking. Vrij koud en overwegend droog weer. Matige tot krach tige noordelijke wind. (Opgemaakt om 11.15 uur). Maandag: Zon 6.02—19.27; i .38 uur. Op 14 april V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1