Christian Reformed Church begint tweede eeuw met nieuwe opdracht Jeep werd in een hinderlaag hevig beschoten OUDE SCHRIJVERS OPEN DEUREN Hebreeuws- Nederlands N ieuwe T estament LUTHERS WERKEN IN EEN AMERIKAANSE VERTALING ZONDAGSBLAD ZATERDAG 6 APRIL 1957 Een kerk viert haar eeuwfeest f] J Het is feest in Grand Rapids en Kalamazoo, in Californië en Canada en waar er ook maar kerken zijn, die de naam Christian Reformed Church dragen. Morgen zullen de kerkgebouwen zich vullen met dankbare men sen, die misschien met even een pijn in hun hart terugdenken aan die 8ste april 1857, toen de acte van scheiding van kracht werd en een kleine groep mensen, naast de Hervormde kerk van Amerika ging staan. Velen zullen terugdenken en niet begrijpen, waarom het nodig was, omdat er geen dogmatische stellingen werden aangevallen of verdedigd in die ge denkwaardige dagen. Maar ondanks alle pijn over het verleden zal men met blijdschap vooruitzien naar een toekomst, waarin de stem van de Christian Reformed Church sterker dan ooit in het Amerikaanse leven zal klinken. Als we aan de Christian Reformed Church denken, den ken we aan de Ge reformeerde Kerk, aan een echte Hol landse kerk. Toch is deze kerk in Ame rika bijna twintig jaar ouder dan de kerk van de Dolean tie en is zij een echt Amerikaanse kerk, ontstaan op Ameri kaanse bodem, met een Amerikaanse ge schiedenis. Ondanks dat alles is zij toch een Hollandse kerk. De geschiedenis van deze kerk is nauw verbonden met de geschiedenis van Van Raalte en zijn emigranten. Toch is Van Raalte nooit in zijn leven Christian Reformed geweest, al was hij in Neder land tot predikant bevestigd in de ker ken van de Afschei ding van 1834. Het ontstaan van dit kerkgenootschap is een verdrietige ge schiedenis, de groei een wonder, de toe komst een geheim. Groot was de dankbaarheid, toen de emigranten, die onder leiding van ds. Van Raalte de lange en gevaarlij ke tocht hadden ge maakt, eindelijk in de bossen van West- Michigan aankwa men. „Waar is het vroegen ze de eigenaar boot, die getrokken door paarden, hen naar hun nieuwe woonplaats had ge bracht. Hij wees in de richting van de duinen en de bossen en keerde terug. De strijd om het bestaan begon. Vaak werden bittere tranen geschreid in de ruwe blokhutten, die de mannen bouw den. tranen van heimwee en ds. Van, Raalte werd het op een zondag zelfs, te zwaar, toen hij een groot aantal van zijn mensen had begraven en hij het in zijn ochtendgebed uitriep: ..God, moeten we dan allen sterven?" In de derde plaats raakte Haan ien Bosch was secretaris, ds. ui financiële moeilijkheden met Kleyn, die later weer terug ging zijn predikant. Ds. Ypma had naar de Reformed Churches was land gekocht voor Haan, maar voorzitter. Men probeerde zich de wever meende, dat de predi kant zeventig dollar en een aan zienlijk stuk land zelf had inge pikt. Er werd een speciale sa menkomst belegd om dit pro bleem te onderzoeken, maar uit eindelijk heeft men de zaak maar opgegeven zelf voor: „Broeders, ernstiger moeilijkheden te" voor komen. geloof ik, dat het beter deze geschiedenis NederlandT"t0t" te sluiten bij de afgeschei den moederkerk in Nederland. Dat verzoek werd op 29 april geschreven. Thea B. van Halsema die een paar maanden geleden een nieu- geschiedenis van deze hon- Haan stelde -jercj jaar schreef, zegt: r« nm nna mensen van 1357 vonden zichzelf zonder vriendenHet ergste wel, dat de moederkerk in >rland, tot wie de brief van de aprilclassis was gericht, de nieuwe groep als een lelijk eend je behandelde, onwaardig om aangenomen te worden. Dat laten gaan en het overla ten aan het geweten van hem, die schuldig is in deze zaak." Fi nanciële zaken kunnen gemakke- =<>ji ,ir-i scheiding veroorzaken dêedliet* meeste en ongetwijfeld heeft deze schiedenis Haan en de zijnen niet weinig beïnvloed. pijn. En het vervolg: van de ge schiedenis? Gijsbert Haan hield het in de nieuwe kerk niet uit. Vil elkaar "U" ?m!>«»»d«- ling niet en keerde daarom terug naar de kerk, die hij zo fel had aangevallen. Later in zijn leven, er te genezen en op 8 veranderde hij nog Moord op de Philippijnen Terwijl de dood van Magsaysay, president van Philippijnen, groot nieuws was voor de kranten in het westen, heeft het bericht van de moord op Philip Watts in datzelfde Oosterse land met zijn bossen en ravijnen, het zelfs nog niet eens tot een berichtje van een paar regels gebracht. Per slot van rekening had hij nooit gedanst op het wereld toneel. Watts evenwel nam een bijzondere plaats in, in de kerk van Christus. april werd de scheiding officieel, kerkgenootschap Enkele dagen later werd de eer- lid van de stè classisvergadering van de toen de W nieuwe kerk gehouden, naam had men nog niet ei was slechts een handjevol sen. Slechts twee predikanten waren aanwezig: ds. Koene van kerk, die zich Hollandse Gere- Een formeerde Kerk en nog later de het Christian Reformed Church noemde. Het begin was schuch- zich in. toch zette de groei VOLGENDE WEEK: Het lelijke eendje groeit herleven in de Engelse taal Vandaag verscheen in honderden Ameri kaanse bladen de onderstaande advertentie met de kop: „Open doors" (Open deuren). In het kader van het eeuwfeest van de Christian Reformed Churches worden de mensen naar de kerk uitgenodigd. Niet slechts de dominee ziet de kerk graag vol, of de ouderlingen. God wil het. Jezus vertelde ons het verhaal van de man, die velen te eten nodigde. Toen degenen, die oorspron kelijk waren uitgenodigd niet kwamen, nodigde hy anderen. Daar er nog steeds stoelen vrij waren, werden dienstknechten uitgezonden om gagten te zoeken: „Dwing hen men te komen, want Mijn huis >et vol worden", zei God want Hij ;s de gastheer in de gelijkenis. Waarom, In het oosten van Amerika had Van Raalte vriendelijke predikanten ontmoet, die hem hadden geholpen op weg naar Michigan. Van hun ging het voorstel uit dat de emigranten, allen uit de Afgeschei den Kerk van Nederland, zich zouden aansluiten bij de Reformed Church, de Hervormde Kerk van de Verenigde Sta ten. Ze waren vrijgevig. Ze hielpen met het aanstellen van nieuwe predikan ten. En zo werd Van Raalte, die uit de Hervormde Kerk in Nederland geweerd was, omdat hij tot de kring van het Re veil behoorde, weer opnieuw Hervormd. De negen kerken van Michigan vorm den de classis Holland, een classis, die in de geschiedenis van de laatste hon derd jaar altijd warm, en evangelisch en orthodox is gebleven. Waarom dan toch een nieuwe kerk? Niet iedereen was het eens met deze stap. Sommige mensen vroegen zich af of ze er wel goed aan gedaan hadden, om zich by deze Reformed Churches aan te sluiten, 's Avonds na het werk werd er in de hutten gefluisterd; er werd ge sproken en gediscussieerd; er werden fouten gemaakt, harde woorden gespro ken; mensen groeiden uit elkaar, tot dat Van Raalte met tranen in zijn stem de vier brieven voorlas in de classis vergadering van 8 april 1957 in het klei ne kerkje van Zeeland, waarin mensen mededeelden dat zij zich plaatsten naast de kerk van Van Raalte en de zijnen. De Christian Reformed Church was gebo- Gijsbert Haan l 1857: Ds. van Raalte leest vi n voor aan de classis Holla, van groepen en personen, die zich af scheidden van de Reformed Churches om de Christian Reformed Church te stichten. de Gijsbert Haan, toen hij zelf in het oosten van Amerika woonde, niet tot de Reformed Churches, waarvan hij zulk een donker beeld schilderde, maar tot een kleine groep van kerken, die zich reeds in 1822 hadden afgescheiden. Hij kon dan ook zeer zeker geen eer lijk rapport geven van de Reformed Churches, maar hij moet alles door een gekleurde bril gezien heb ben. Wat waren dan de wer kelijke redenen dat een aantal mensen zich af scheidden' In gesprek ken met professoren uit de Reformed Churches, zowel als uit de Christian Reformed Churches, kwa men verschillende pun- evenwel is het een kwes tie, die juist nu in de verhouding Hervormd- Gereformeerd naar voren komt, nl. de tegenstelling Synthese-antithese. Van Raalte wilde zo spoedig mogelijk Ame rikaan worden. Hij wilde niet strak vast houden aan zijn oude nationaliteit, noch aan zijn nationale gewoonten. De kinde ren moesten de taal zo spoedig mogelijk leren spreken. De kerk moest een Ame rikaanse kerk worden. De nieuwe afge scheidenen echter wilden in alles vast houden aan hun Hollandse gewoonten, aan de taal en aan de gebruiken. Zij wilden als Hollanders in Amerika wo- Vijf en twintig jaar geleden was de stad Grand Rapids in Michigan het centrum van de Amerikaanse meubelindustrie. Van heinde en ver kwamen de inkopers om daar het zo gewilde meubilair vandaan te halen. Nog neemt deze industrie een be langrijke plaats in, maar Grand Rapids geniet nu bekendheid door hele andere tak van arbeid: De uitgeverijen. Er is geen stad in Amerika die zo veel christelijke en theologische uitge verijen heeft. Daar is de Ten Have van Amerika in de persoon van de gebroe ders Zondervan. Merkwaardig is, dat evenals het gelijksoortig Nederlandse be drijf ook deze uitgeverij geleid wordt door twee broers. Daar is Kok uit Kam pen verpersoonlijkt in de in BoLsward geboren Eerdmans. Daar is zelfs Wever uit Franeker vertegenwoordigd in de persoon van Krégel. Zoekt U egt— de handsboek? U kunt bij hem terécht en als er veel vraag naar is'laat hijr het nog herdrukken ook. En nu heb ik nog niet eens gesproken over Baker, De Vis- Als we ons afvragen van deze stap. is het de wever Gijsbert Haan, die de vader genoemd kan wor den van dit nieuwe kerkgenootschap, die ons de redenen opsomt in zijn geschrift: „Stem eens belasterden". In de eerste plaats was daar de ver- zameling van 800 geestelijke liederen die, naar Haan meende, de Psalmen vervangen hadden, zodat die maar wei nig meer werden gezongen. Dan was er het feit, dat de kerken in het Oosten vaak een koor lieten zingen in hun dien- sten. Verder preekte men niet iedere zondag uit de Catechismus en had de zondagsschool in heel veel kerken de catechesatieklas vervangen. Bovendien behoorden sommige leden van de ker- ken tot geheime verenigingen, zoals de i vrijmetselaars en werden leden van an dere kerken aan het avondmaal toegela- Zelfs als deze dingen allemaal waar geweest waren, dan golden ze nog slechts voor de kerken in het oosten. nipt voor de nieuwe kerken in de clas- Holland. In Haans geschrift, noch De groep bestond voor het overgrote gedeelte uit Nederlandse afgescheide nen, die in hun oude vaderland veel had den geleden. Diep in hun hart was een ingewortelde afkeer tegen organisatie, tegen de soort organisatie, die ze in hnn vaderlandse kerk hadden leren kennen en deze mensen waren dan ook onbe wust bang voor de nieuwe kerkorganisa tie van het nieuwe land. ser en verschillende anderen die zich op dit terrein begeven. Een bezoek aan een uitgever van christelijke lectuur is interessant en bo venal gevaarlijk. Ik ken geen grotere verleiding dan een gevulde boekenwin kel vooral als op de planken de comple te werken van Calvijn staan, plus vrij wel alles wat de kerkvaders uit de eer ste eeuwen van de kerkgeschiedenis hebben geschreven; Tertullianus. Orige- nes, Augustinus en tientallen anderen. En als daartussen dan de vaders uit de „Nadere reformatie" en de groten uit de vorige eeuw staan, kan zelfs een schaal aardbeien met slagroom er niet meer mee concurreren. HERDRUKKEN van oude werken toegelegd. Zo'n her druk is een betrekkelijk eenvoudige en goedkope manier van uitgeven. De uit gever zoekt net zolang, tot hij een goed exemplaar van het boek te pakken heeft, ongeschonden en bovenal zonder de aantekeningen en opmerkingen in de kantlijn van vorige eigenaars. Bladzij na bladzij wordt gefotografeerd en klaar gemaakt voor offset. Er zijn geen zet kosten. die doorgaans de grootste post en meestal kleurige omslag completeren het werk en verborgen onder het moder ne, aantrekkelijke jasje zit de oude schrijver. Kregel gaf een boek uit van John Owen, één van de bekendste man nen uit de tijd van de Engelse puritei nen, die zoveel gemeen hadden met de mannen van onze "nadere reformatie. De oplaag van zijn boek is nu groter dan toen het boek voor het eerst werd uitge- De oorspronkelijke werken werden vrijwel allemaal door uitgevers in de oostelijke staten verzorgd. In de loop van de vorige eeuw echter toen de mens zo meer in de Bij- zagen dêzë uit- In dit soort wer ken. Zij-wilden „bij-de tijd" blijven en wierpen zich op de kritische, vrijzinnige theologische studieën van de knappe pro fessoren van toen. Deze geweldige knappe man nen. die elkaar tegen spraken en vaak het met zichzelf niet eens waren, zijn nu lang vergeten. De oude werken vallen bui ten alle auteursrechten en de uitgevers in Grand Rapids zijn erop gespron gen als bokken op de haverkist. De uitgevers in het oosten beginnen nu wakker te worden, maar het is voor hen te laat om deze markt terug ie-winnen, en bovendien bezitten zij de contacten niet met de orthodoxe en evangelische christenheid, die de mannen van Grand Rapids hebben. Zondervan wees op een tweede merk waardige bijzonderheid. Vrijwel alle uit gaven zijn calvinistisch georiënteerd. »De invloed van de oude armeniaanse theo logie is vrijwel nihil. Wel is men bezig om de complete werken van de eerste „methodist" John Wesley weer pers klaar te maken, maar deze uitgaven v.rzinken onder de gestage stroom var Calvinistische lectuur. De grote vraag, <lie naar voren komt, is het waarom van deze wedergeboor- te. De heer Zondervan (evenals zijn colle ga's van Nederlandse afkomst) mening, dat de mensen tegenwoordig meer geld hebben om boeken te kopen maar tevens dat de auteurs minder tijd hebben om zich aan werkelijke stu die te wijden. Iedere predikant vecht met honderd en één verschillende bezig heden die zijn aandacht vragen en zo vaak ontbreekt de tijd om werkelijk een aantal uren per dag te wijden rieuze studie. De heer Eerdmans wees er op, dat deze wedergeboorte volkomen verbonden Maar wi kerk? Nie gaan oeilqk wedyver tic amusementswereld. Niet c ids opinie te horen. Die k veel beter vinden in een sei oeringen of artikelen. Niet .an lege lit De hoe tradit. God i de i We gaan naar de kerk om God te ontmoeten. Dit is een eenvoudige waarheid, maar zy heeft een diepe, adembenemende inhoud. Hy spreekt tot ons via het Woord en de sacra menten. Wy spreken tot Hem door onze gebeden, liederen en gaven. Hy geeft ons leven en wy wyden ons i Hei Wc gaan naar de kerk om Gods volk tc ontmoeten. Zy verschillen onderling vaak heel sterk. Maar zy zyn samen één, omdat zy Christus als hun Heer kennen en Hy hen als Zyn volk belydt dat is een er varing die alles in het leven ver andert. God gebiedt het. Een oude geloofs belijdenis zegt: „Daarom, al degenen, die zich van haar afscheiden of niet daarby voegen, die doen tegen de ordonnantie Gods." de kerken in het :rledei Houthandelaar Watts had in tweede wereldoorlog de Philippijnen leren kennen. Na die kennismaking had hij het besluit genomen om terug te keren. Hij kwam niet als zende ling, maar in zijn beroep van hout handelaar. Hij hielp bij de bouw vat de kerk in de stad Davao, was dt leider van een zondagsschoolklas et gaf catechisatie. Watts was een prac- tisch Christen en misschien juist daarom een grote hulp voor het zen dingswerk. Iedere zondagavond verliet hij zijn huis laat in de nacht en maakte de lange tocht naar het bosgebied, het hout werd gehakt. Donderdags ging hy' terug naar huis, om de rest van de week te gebruiken voor 5. telijk werk. Zijn thuiskomst was altijd een grote vreugde voor zijn vrouw en vijf kinderen. In het oerwoud Samen met een vriend, die zende ling was en de boekhouder van maatschappij, vertrok hij enkele ken geleden vaar zijn bosgebied. Eerst per boot en op maandagmorgen vroeg wachtte een jeep hen op om hen rest van de reis langs de smalle berg paden te brengen. Plotseling by het nemen van een haarspeldbocht barstte Die renaissance van de oudere theo logen is een zeer merkwaardig ver schijnsel in het geestelijk leven in dit grote land. Kregel vertelde me, dat er gedurende de laatste tien jaar een groei ende belangstelling is voor de groten uit de vorige eeuwen steeds weer kwamen er aanvragen voor boeken die allang niet meer in de handel zijn en heel wat uit gevers hebben zich op het herdrukken is met de kerkgeschiedenis van de laat- ste halve eeuw. De bekende kerkgenoot- 111"""""-tC schappen ontkwamen niet aan de ratio- zinnige theologie. Veel leden van de ker ken wilden die ontwikkeling echter niet meemaken. In de nieuwe theologie misten zij de warmte van het oude Evan- Terwijl Eerdmans in Grand Rapids bezig is zijn uitgave van dSe! vaak^eer onontvfik^ de volledige werken van Calvijn af te sluiten, gaan de Lutheranen keide, leken zich ios uit hun kerkver- hun geestelijke leider grotere bekendheid geven. Tot nu toe band en heg?1}11®11 eigen groepjes en i werken van Luther geschikt voor een grondige studie van zijn peirsoon en theologie. Daar was de St. Louis-uitgave in het Duits, de Weimar en Erlangen-uitgaven in Latijn en Duits en de zeker niet volledige Philadelphia-uitgave in het Engels. genootschappen, die 1 de oudere ge- in nauwelijks veertig ja; 1 de notulen van de verschillende clas- Muhienbergpress Twee uitgeverijen, de geschriften de uitgave Groei heeft tijd nodig Len Chine&c laue. .erten uc ge- schiedenis van de man, die zijn g g[|ul|l groenten sneller wilde laten groei- taling en. Hij liep tussen de perken en trok de plantjes een klein eindje verder de grond uit. Hij Concordia Publishing House, hebben nu de handen ineen geslagen om „Luthers Works" uit te geven, uitgave in 55 delen de geschriften van Lu ther. Deze uitgave is geoa- 6eerd op de studie var Luther, die in landen ai: Duitsland en Scandina- vië, een zeer hoge vlucb genomen heelt. De modem En meent) volkomen de historische debatten theologische werken na 1 van Heidelberg, Leipzig een zeer actief profes- I en Wittenberg. soraat en na rector te r zijn geweest van een 1 De exegetische werken seminarium te Waterloo 1 volledige worden verzorgd dooi m Canada, dr. Jaroslav Pelikan, du: professor was van de Wilde U ook nog we- Valparaiso - Universiteit ten, hoeveel de uitgave en het Concordia-semi zal gaan kosten? Reken narium en die nu ver- gemiddeld op 5.- per bonden is aan do theo deel. alles bij elkaar logische faculteit van genomen dus met ver- de universiteit van Chi- zendkosten een kleine cago. Hij werd voorai bekend door zijn dis- Theology of the -eldig trot, op sijn uitvinding, J;, 5" Slï SriS totdat hij ontdekte dat al zijn pl; ten dood waren. Groei heeft tijd i nodig OMWENTELING Ondanks deze omwenteling, misten al deze groepen echter theologen en nu zij tot gevestigde kerken uitgegroeid zijn. komt de noodzakelijkheid een halt toe te roepen aan alle mogelijke eigenwilli ge uitleg van de Schrift. Geheel orthodox Amerika voelt de noodzakelijkheid van een vast fundament. De norm ontbreekt Volgens mijnheer Eerdmans is de ge middelde theoloog in de Verenigde Sta- duizend gulden. Als u E ten geneigd tot oppervlakkigheid. Men echter er vlug bij bent grijpt graag naar een „slogan" en hon- kunt u misschien nog I derd«n dekken zich b.v. met de naam 10% korting krijgen Barthianisme, terwyl ze nauwelijks we maar dat is misschien ten wat ®artb leerde, een schrale troost vooi Het gevolg van deze ontwikkeling was. de gemiddelde Neder I dat in de laatste halve eeuw er nauwe- Helmut T. Leh- landse predikant, d« lijfes goede boeken waren voor de ortho- :er al in zyn I doxe student en voor theologische scho ld staan. I l«n die vast hielden aan de oude leer- e theologen van naam daarom keerde men terug tot de oude tale werk van Keil en Delitzsch het Oude Testament werd opnieuw uit gegeven, Calvijns werken waren gezocht en Eerdmans is nu bezig om een tal tractaten van Calvijn spoedig het licht te doen zien, o.a. het bekende „Scandalis." Op mijn vraag hoe lang deze ontwik keling zal voortgaan, kreeg ik zeer schillende antwoorden. Kregel heeft ker wel honderd verschillende werken voor uitgave klaar liggen. Zondervan heeft een plan opgemaakt voor de vol gende vijf en twintig jaar en hoopt na men als Andrew, Murray. John Owen. Spurgeon, Philip Schaff, De Witt Tal- mage, John Peter Lange en vele an deren door de uitgave van hun boeken weer een bekende klank te geven. Eerd mans daarentegen is van mening, dat 4e beste boeken uit het verleden vrijwel allen reeds uitgegeven zijn. Hij stelt zich ten doel om in de komende jaren nieuwe theologen te vinden en hun uit gaven te verzorgen. De vertalingen van de boeken uit de Dogmatische Studieën van Berkouwer hebben een grote ingang gevonden en namen als Ridderbos (Her man N), Waterink. en Herman Bavinck zijn al lang geen onbekende meer in de Amerikaanse orthodoxe kerken. De Nederlandse kerken kunnen van Amerika geweldig veel leren op prac- tisch gebied. Er is een warmte en een de gemiddelde Ameri- k die iedere emigrant welda- :t. Telkens weer wordt deze opmerking gemaakt. Nederland kan evenwel dit land helpen door zijn theo logische kennis. Niet zo lang geleden sprak een Nederlands predikant een Ame rikaanse Hollander ergens in een Hol- Ise trein. Hij vroeg deze Amerikaan, hij het geestelijke leve-n zag in ver gelijking met Amerika. Met een zwaar accent antwoordde de Amerikaan: .Well ik zie het zo. In Amerika is. er het gro te gevaar van verwatering, in Neder- van verstening!" Misschien kunnen ilkaar helpen om beide te voorko- Hiernaast ziet u een stuk uit de Bijbel: op de ene bladzijde staat een Nederlandse vertaling, op de andere staan de altijd wat mysterieuze tekens van de He- breewse taal. Nu is dit op zichzelf al merk waardig genoeg; en wanneer het een uitgave van het Oude Testa ment betrof konden we volstaan met te laten zien hoe het er uit ziet. Maar die twee bladzijden hieronder bevatten een stuk uit het Nieuwe Testament, uit Romeinen. Het twee de deel van de Bijbel is uit het Grieks vertaald in het Hebreeuws, de taal van het Oude Testament. Want per slot van rekening is fi Hebreeuws geen dode taal meer: spreken weer kinderen Hebreeuws op een leeftijd, waarop sommigen van onze zeventiende-eeuw derkinderen, die zo vroeg hun vreemde talen spraken, eens iet aan hun Frans gingen doen. Het stof is van de taal der bijbel schrijvers afgeblazen en de „heilige taal" van de synagoge is in Israël ook de taal van de krant. Geen wonder dus, dat de Trinitarian Bible Society in Londen een u gave van het Nieuwe Testament het Hebreeuws verzorgde voor de Joden, en daarna een andere verta ling, de Nederlandse, toevoegde voor hen, die het Hebreeuws nog niet helemaal beheersen en op ons land georiënteerd of daaruit afkomstig zijn. Het is een uitgaaf op dundruk- papier, fraai gebonden in een leren Het Genootschap tot verspreiding der heilige schriften onder de Joden heeft de verspreiding in ons land en onder naar Israël geëmigreerde Joden op zich genomen. Het heeft bovendien een aandeel beloofd in de kosten, die men in Londen dit heel dure boek gemaakt heeft. 30.000 gulden zegde het toe vertrouwen dat de Nederlandse christen geen beter geschenk kan vinden voor zijn landgenoten uit het oude volk, waarmee wij door ge loofstraditie, lands- en bezettings historie met sterke banden verbon den zijn: De Boodschap Bijbel in onze en in hun nationale taal. Het bestuur van. het Genootschap be staat uit L. de Graaf, voorzitter, mr. R. H. Samson, secr.-penningmeester, Hirsch Blum, J C. van Gelderen, mevrouw R. de Graaf-van Gelder ds. J. H. Grolie, hervormd predi kant en ds. C. Kapteyn Dzn., gere formeerd predikant. Gironummer 36201 aan de penningmeester Genootschap te Alphen aa Rijn. geweervuur los. Watts schakelde terug in een lagere versnelling om de berg helling met de grootste mogelijke snelheid te beklimmen Het vuren werd heviger. Eensklaps gilde de houthandelaar boven het rumoer uit „Ik ben gewond" Een paar seconden later was hij dood. De zendeling greep het stuur en probeerde zijn voet op het gaspedaal te krijgen. Het was onmogelijk en hij moest het pedaal met zijn ene hand en het stuur met de andere hand be dienen. Twee banden van de jeep waren stuk geschoten en de wagen slingerde heen en weer over het smal le pad. Na een wilde jacht werd het kamp bereikt. Voor geld De politie deelde later mee dat de bandieten de jeep nog een 90 meter gevolgd waren en het waarschijnlijk gemunt hadden op de 9000 pesos, die de boekhouder bij zich had. In weerwil van zijn eigen verwon ding, een schampschot aan zijn heup leidde zendeling Clemmer de begra fenis. Een moeder en vijf kinderen zullen niet langer met vreugde naar vader en man uitzien. En de jonge kerk van de streek heeft een man ver loren, die meende dat hij zijn dage lijkse arbeid evengoed in de vreemde kon doen, als hij daar een woord kwijt zou kunnen voor zijn Heiland en Heer. Het geloof van Pilatus Sommige mensen menen, dat Pilatus een cynische sarcast was, toen hy boven het kruis van Christus de woor den liet spijkeren: Jezus de Naza- rener, de koning der Joden". De waar heid is evenwel, dat Pilatus Christus geloofde en Hem nochtans liet krui sigen. Als Jezus voor het eerst voor de lands voogd staat is Hij in de ogen van Pi latus slechts een mens. die lijdt aan hoogmoedswaanzin. Pilatus neemt de beschuldiging van de Joden dan ook niet al te ernstig. Als Christus echter zegt :„Mijn koninkrijk is niet van deze wereldeen ieder die uit de waarheid is, hoort Mijne stem", be gint hij te twijfelen. Pilatus schudt de nieuwe gedachte van zich af met de woorden: „Wat is waarheid?" maar onder de snauw ligt de onzèkerheid verbórgen. Is deze Jezus meer dan de timmerman uit Nazareth? Twijfel en angst De regent verbergt zijn innerlijke twij fel onder wrede spot. Hij laat Chris tus kleden als een koning, maar hij laat Hem eveneens geselen. Als hij geen koning is dan zal Hij wel bre ken onder de macht van de zweep en bovendien zal het medelijden van de menigte worden opgeroepen, meent hij. Ongetwijfeld wordt de onzeker heid van Pilatus nog vergroot door de brief van zijn vrouw, die hem waar schuwt, omdat ze zo vreemd gedroomd heeft. Plotseling komt dan de opmer king van de menigte, dat Christus niet slechts koning, maar de Zoon van God is. De rechtszaak wordt daardoor uit het politieke in het geestelijke vlak getrokken. En diep in het verharde hart van Pilatus huivert de angst voor het geestelijke, het onverklaarbare, een angst, die ieder mens is aange- Weer moet de Heiland voor de rechter verschijnen en de innerlijke angst van Pilatus breekt los in zijn woorden: „Waar komt ge vandaan?" In wezen bedoelt hij: „Zijt ge meer dan een ge woon mens?" Christus zwijgt, want Hij heeft deze vraag reeds beant woord, toen hij zei: ..Hiertoe ben ik geboren en hiertoe ben ik in de we reld gekomen". Geloof en angst „Weet ge niet dat ik macht heb?" vraagt Pilatus en woede en angst vechten om de voorrang in zyn stem. Rustig antwoordt de Koning: „Gij zoudt geen macht hebben, indien het U niet van boven gegeven ware". In nerlijk is Pilatus overtuigd van de woorden van Christus. Hij weet dat Hij deze man, die meer dan oen man is. los moet laten; maar bulten schreeuwen de wilde stemmen: „Krui sigen. Kruisigen". Het rumoer zwelt aan als Pilatus met zijn gevangene op het balkon ver schijnt. De rechter wijst op de Hei land, hij getuigt, hij spreekt de waar heid. waarvoor zijn ogen zijn open gegaan: „Zie Uw Koning". Deze zin is meer dan sarcasme, ze is de vrucht van een innerlijke overtuiging. Het volk echter verwerpt haar hemelse koning en kiest een aards keizer. Angst vermoordt geloof Uren later hangt Christus aan het kruis. Met ontzetting zien de geestelijke leiders, dat het opschrift zegt: „Je zus, de Nazarener, de Koning der Joden". Ze sturen een delegatie naar het paleis om de hatelijke woorden weg te laten halen. Als ze slechts sarcasme in deze zin hadden ge proefd. dan waren ze niet zo snel geweest om naar Pilatus te hollen, dan hadden ze gelachen om de spotter uit het paleis. Neen. de leiders voe len, dat dit geen spot, maar een ge loofsuitspraak is. Pilatus moet begrepen hebben dat Chris tus meer is dan een gewoon mens. Hij heeft niet begrepen dat zijn nieuw inzicht hem groter verantwoordelijk heid opdroeg. Hij geloofde de Chris tus, maar zijn geloof groeide niet uit tot een daad. Op het balkon wast hij zijn handen in onschuld, maar Pila tus blijft schuldig. Pilatus moest kie zen tussen de stem van God en de stem van het gepeupel. Hij ':oos de laatste. Het doek van Gods Woord valt over een geloof, dat dood is eer het geboren werd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 17