NIEUWS "tdeSLEUTELSTAD televisie LigtvmtI Bekroningen van het Leidse paasvee Optecta ÜMANO11 Het Groene Kruis voorziet in dringende behoefte Raad was gisteren voor korte bespreking bijeen Succes voor gebr. Van der Graaf GESLAAGDE OUDERAVOND VAN SCHOOL MET DE BIJBEL Prof. dr. M. J. Wenners over verdraagzaamheid nieuwe leidsche courant zaterdag 6 april 1957 A kiss for Cinderella De muze kuste de schrijver noch de opvoerenden DE ENGELSE CRITICI tijdens de laatste wereldoorlog waren niet zuinig met hun lof voor Sir James Barrie, die zij als schrijver de erepalm gaven boven auteurs als Rattipan en Ustinov. Wanneer dan Arend Hauer nog de inleiding begint met: „Barrie is 'n magiër van het toneel, wanneer men straks tot de ontdekking zal komen, dat hii geen .sentimentalist" was, maar de grootste toneelschriiver van ziin tiid. well'cht ook bliiken dat dit stuk „A kiss for Cinderella" zijn meesterwerk is," dan gaat men er eens voor ritten. Hetgeen we dan ook deden, met een gevoel van: nu gaat 't gebeuren. Maar er gebeurde niet veel. We zijn al leen benieuwd, wanneer dat „straks" zijn neer men. naar de steQlige ver wachting van Hauer. de uitzonderlijke kwaliteiten van Barrie zal ontdekken. Eerlijk gezegd zouden we het een bla- ior de tijd van „straks" vinden. Tenminste te oordelen naar dit meester werk. Als stuk mist het de aansluiting in het sprookje, als aan de wer kelijkheid of ook aan het symbolisme Bij gedeelten heeft het aansluiting bij deze drie. maar daardoor is het moeilijk, voor ons tenminste, om uit te maken wat de schrijver bedoelt Tijdens de oorlog Het stuk speelt tijdens de oorlog. Dan jn er gevoelens en ideeën die in zo'n periode zich met een assepoesplaats te vreden moeten stellen. Waar iedereen lacht en de spot mee drijft Zo vertegenwoordigt Cinderella in het n tweede bedrijf de betere ge- iran naasteliefde en hulpvaardig- id ook aan niet-bondgenoten te be wij - tegenover de heersende macht, ver- De grote He» heilzame Wiffe Krois-ge- neesmiddel bestaat in poeder-, tablet- en cachet-vorm. Het help» snel en afdoende tegen hoofd- en kiespijn, zenuw- of reumatische AGENDA VOOR LEIDEN Zaterdag Schouwburg 8 uur: uitvoering zang- epelolub „Irene" (Herv. wijkgemeente te Kooiwijk). Antonius-cluibtiuis. 7.45 uur: feestavond vo 1 ks tu in de rsrver en iging „Tuinlust" ter herdenking van het 15-jarig bestaan. Gebouw Prediker. 7.30 uur: afdeling Leiden Ned. Chr. bond van werknemers in de textiel- en kledingbedrijven „Uni- feestavond met huldiging van ju bilarissen. Zondag Luxor, 10.30 uur: bijzondere Kerkewerk Hervormde Gemeente, onderwerp: „Re formatie en Rome", onder leiding van dr L- Schoonheim. Maandag Stadsgehoorzaal. 7.15 uur: Ohr. gemeng de zangvereniging „Ex Animo", uitvoe- ng van Matbhaeus Passion van Joh. eb. Bach. Schouwburg, 8 uur: abonnernentevoor- etelling Leldse Schouwburgvereniging, door Rotterdameoh Toneel. Rehoboth, 8 uur: jaarvergadering Het Zonnehuis. De Doelen. 8 uur: Leidse Amateur-Fo tografen-Vereniging, uitslag en prijsuit reiking jaarlijkse wedstrijd zwart-wit en kleur. Collegezaal Ned. Instituut voor Preven tieve Geneeskunde. 8 uur: Afdeling Lei den—Oegstgeest Vereniging voor Inter nationale Rechtsorde, dr. P. H. J. Lampe «ver „Wereldgezondheidsdag". met licht beelden. Recreatiezaal H.C.W. en N.E.M.: kla- 'erjastoernooi voor Rode Krui6 Leiden. Dinsdag Stadsgehoorzaal, 7.15 uur: Ohr. gemeng de zangvereniging „Ex Animo", uitvoe- an Matthaeus-Passion van Joh. Seb- Bach. Schouwburg, 8 uur: abonnementevoor- •telling Leidse Sohouwburgvereniging, door Rotterdameoh Toneel. Museum van Oudheden, 8 uur: dr. B. H. Strieker over Egyptische oudheden in de flyptotheek te Kopenhagen. Antonius-clubhuis. 3 tot 5 uur: afdeling Leiden Ned. R. K. bond van hotel-, café- restaurantemployé's, receptie ter ge legenheid van 25-jarig bestaan. Bestuurshuis De Tuinstadwijk, Hyacin- thenatraat, 8 uur: jaarvergadering Leidse »eeltuinvereniging Zuiderkwartier. Woensdag Zoölogisch laboratorium Kaiseretraat, uur: afdeling Leiden Kon. Ned. Natuur historische Vereniging, dr. W. Vervoort ®ver „Een excursie naar Joegoslavië" (foet demonstraties). Schouwburg, 8 uur: Leidse Oecumeni sche Spelgroep, opvoering van „Proces Pilatus" van F. R. Delderfield. GANGETIE 12 tegenwoordigd in een agent. Het loopt allemaal op niets uit. Ze blijft in haar droomwereld. Daarin gaat ze naar het bal om te trouwen met de prins (de agent) Tot zover gaat het nog. Erg ge slaagd en 9terk toneel is het niet. maar het is te verwerken. 7n het derde bedrijf gaat het mis. Daar vinden we Cinderella in een rust huis. lijdend aan t.b.c. De agent komt haar natuurlijk opzoeken, ze zegt ja. en dan valt het doek, want nu zit de schrij ver zo verward in zijn eigen triuialiteit dat hij het niet meer kan uitwerken. Hij zal wel symbolisch bedoelen, dat er toch een samengaan van de botsende ideeën mogelijk is, maar, als schrijver is hij on machtig dit in het leven van deze beide mensen te concretiserenomdat Cinderel la nu eenmaal ziek is. Met goede be doelingen alleen schrijft men nog geen goed toneelstuk. Van de studenten hebben we de laatste tijd veel goeds gezien, daarom is het jam mer, dat we ook over het spel niet ent housiast kunnen schrijven. Het tempo was te langzaam, het spreken van velen niet best, het bewegen over het toneel en de gesticulatie herinnerden on6 te veel aan dilettanten. Nu zijn studenten dat natuurlijk ook, maar T.V.S.L. en L.S.T. hebben nog in het jongste ver leden bewezen tot grootsere prestaties in staat te zijn. Renie Kelder als Oinde- rëlla was aanvaardbaar, maaf haar dictie miste afwisseling. De agent en de prins werden door P. P. van Vliet goed gespeeld. De décors van E. W. J. H. de Liagre Böhl waren goed, maar men had teveel op één kaart gezet, de show in het tweede Het spijt ons, maar na deze gala-voor stelling krijgen de dames en heren stu denten van ons een jaar om zich te revancheren. A. C. Bouwman Burgemeester bracht bezoek aan echtpaar Frank Burgemeester Van Kinschot heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan het echtpaar Frank in de Oosterstraat, dat 65 jaar getrouwd is. Het is een zeer genoeglijke visite geworden, waarbij tal van herinnerin gen werden uitgewisseld. De burgemeester kwam niet met lege han den. Namens het gemeentebestuur bood hij een schotel met een prach tige ossentong aan. De heer en mevrouw Frank toonden zich over dit appetijtelijke geschenk zeer verrast. Foto N. van der Horst de heren H. W. Alferii I. Bel te Domburg. J. te Den Haag en R. I godgeleerdheid: de iinde: mej. M. L. Bak VOOR UW DRUKWERK iyemmenie Haarlemmerstraat 219 Telef 30900 Kampioen afdeling A: G. de Wit, Oude Wetering, kampioéh afdeling B: P. Roos. Ter Aar. kampioen kalveren: N. v. d. Mey. Voorschoten, beste os: Gebr. De Vlieger Abbenes, beste groep roodbont: J. v. d Maarl, Hoofddorp, res. kamp. afdeling A' A: G. Roos, Abbenes. res. kamp. afdeling B: Gebr. Biemond, Abbenes, kalf met het hoogste aantal punten, geen dikbil: Jac Biemond, Abbenes (De Kaag), dikbillen met het hoogste aantal punten: D. Rade maker, Wieringerwerf. grootste inzender van kalveren: C. J. van Egmond, Wou- brugge, hoogste aantal punten van ru briek 4 zwartbont en rubriek 14 roodbont- G. Roos. Abbenes, verst komende inzen der: D. Rademaker, Wieringerwerf, ere prijs schapen: Q. Onderwater, Zoeter- woude, kampioen dikbillen: P. A. Stok man en R. P. Clemens, Abbenes/Voor- burg. Rubriek 1, afgewisselde vette koeien N. G. Bruynis, Nw. Vennep, eerv. verm., A. v. Santen, Leidschendam, eerv. verm-. Wed. J. M. v. Leeuwen, Oud-Ade, le prijs, C. Clemens, Rijpwetering, eerv verm., Sancta Maria, Noordwijk, eerv Rubriek 3, vette koeien met niet meer dan 4 brede tanden G. de Wit, Oude Wetering, ere-prijs, G. J. v. Leeuwen, Oud-Ade, ere-prijs, C. Bos. Nw. Vennep, ere-prijs, J. de Vlieger, Nw Vennep, eer.-, verm., P. Luyben, Nw. Ven nep. ere-prijs, A. v. d. Poel, Katwijk a.d Rijn, eerv. verm., G. Roos. Abbenes, ere prijs, D. Rademaker, Wieringerwerf le prijs, idem, ere-prijs. Rubriek 4, vette koelen met niet meer dan 2 brede tanden P. Roos. Ter Aar, eerv. verm., G. Roos, Abbenes, 2 ere-prijzen, D. Rademaker, Wieringerwerf, eerv. verm. Rubriek 5, groepen minstens 4 stuks van één eigenaarsamengesteld uit de voorgaande individuele rubrieken: D. Rademaker, Wieringerwerf, le prijs Rubriek 6, dikbillen slachtrijp met niet meer dan 6 brede tanden: P. A. Stokman en P. P. Clemens, Abbe- nes/Voorburg, ere-prijs. Rubriek 8, dikbillen slachtrijp met niet meer dan 2 brede tanden: J. H. P. v. d. Zijden, Heemstede, le pr.. Rademaker, Wieringerwerf, ere-prijs- Rubriek 10b. vette ossen: J. H. P. v. d. Zijden, Heemstede, le pr.. Gebrs. C. en Th. de Vlieger, Abbenes, ere-prijs, Th. J. de Vlieger, Nw. Ven- Rubriek 11, afgewisselde vette koeien: J. P. v. d. Zwaard, Boskoop eerv. verm., Gebers. Spronk. Zoetermeer, ere-prijs, P. v. d. Eyk, Hazerswoude le prijs, idem, ere-prijs, E. C. Westgeest, Wassenaar, ere-prijs, Gebrs. Westgeest, Zoeter meer, eerv. verm., J. v. d. Maarl, Hoofd dorp, ere-prijzen en eerv. verm., L. La- ban, Hazerswoude, ere-prijs, A. M. Am- merlaan, Zoetermeer, le prijs, O. de Kok, Nw. Vennep, ere-prij6, J. L. L. de Groot, Zoetermeer, le prijs. Rubriek 12. vette koeien met niet meer dan 6 brede tanden: C. J. v. d. Velde, Benthuizen, ere-prijs, H. de Graaf, Diemen, ere-prijs, J. v. Waai, Hazerswoude, ere-prijs, Gebrs. Spronk, Zoetermeer, ere-prijs, E. C. Westgeest. Wassenaar, eerv. verm, J. v. d. Maarl, Hoofddorp, eerste prijs, D. C. v. Leeuwen, Hoofddorp, ere-prijs, J. L. J. de Groot, Zoetermeer, eerv. verm., C. P. J. Karens, ere-prijs, L. P. en M. Karens le prijs. D. Rademaker, Wieringerwerf, ere-prijs. Rubriek 13, vette koeien met niet meer dan 4 brede tanden: L. P. en J. M. Karens, Leiden/Hlllegom, eerv. verm., Gebr. Scholtes, Poeldijk, prijs, E. C. Westgeest, Wassenaar, le pr., P. A. Stokman en P. P. Clemens, Abbe nes, ere-prijs, M. Kroon, Abbenes, ere prijs, Gebrs. T. en A. Biemond, De Kwa- kel, ere-prijs, Gebrs. Biemond, Abbenes. ere-prijs, P. Roos, Ter Aar, ere-prijs, A. M. Ammerlaan, Zoetermeer, ere-prijs, O. de Kok, Nw. Vennep, ere-prijs, J. L. L. de Groot, Zoetermeer, le prijs D. Rade maker, Wieringerwerf, ere-prijs. Rubriek 14, vette koeien met niet meer dan 2 brede tanden: Gebrs. Bulk, Nw. Vennep, eerv. verm.. idem. ereprijs, Gebrs. De Breuk, Nw. Vennep, le prijs, idem, ere-prijs, E. C. Westgeest, Wassenaar, le prijs, Gebrs. Westgeest, Zoetermeer, eerv. verm., G. Roos, Abbenes, ere-prijs, idem, le prijs, O. de Kok. Nw. Vennep, le prijs, idem, ere-prijs, D. Rademaker, Wieringerwerf, Rubriek 15, groepen minstens 4 stuks van één eigenaar samengesteld uit voorgaande individuele rubrieken: J. v. d. Maarl, Hoofddorp, ere-prijs, D. Rademaker. Wieringerwerf, le prijs, Rubriek 20b, vette ossen: Gebrs. v. d. Spek. Abbenes, eerv. verm. Gebrs. C. en Th. de Vlieger. Abbenes, eerv. verm., P. Verboom, Wassenaar, le prijs. Rubriek 21, vette kalveren dikbillen: N. v. d. Mey, Voorschoten, ere-prijs. Rubriek 22, vette kalveren geen dik billen: C. J. v. Egmond, eerv. verm. en le pr., C. Heykoop, Warmond, ere-prijs, P. Roos, Ter Aar, le prijs, Jac. Biemond, Abbenes (De Kaag) ere-prijs en le prijs. Rubriek 23, het meest geschikt voor de vetweider(j: O. de Kok, Nw. Vennep, ere-prijs. Rubriek 26, van 120150 kg, minstens 4 stuks: D. Kamstra, Hillegom, le prijs. Rubriek 28, schapen: Q. Onderwater, Zoeterwoude, ere-prijs. K.rentenbossen in bloei Dit weekeind zullen de krentenbossen in Diever en Ommen, dank zü het prach tige lenteweer, in volle bloei staan. De bloei zal ongeveer een week aanhouden. Jubileum van de beer J. W. Vermeer De heer J. W. Vermeer, hoofdagent var politie, heeft zijn veertigjarig jubileum ir overheidsdienst gisteren gevierd. Hij ii ruim 37 jaar bij de Leidse politie werk- Gistermorgen ontving de jubilaris te zijnen huize (in de Bakhuis Rozenboom- straat) de heren Dreeuws en Hofstede, resp. commissaris van politie en hoofdin specteur. 's Middags was er een receptie, waarbij velen de heer Vermeer hebben ge lukgewenst. Do heer Barends vertegen woordigde de afdeling Leiden van de al gemene Ned. politiebond en de heer Teu- nissen 't muziekgezelschap van de politie. Beiden boden een geschenk aan. Ook kwam hoofdinspecteur Verzijden geluk- Geen Europese competitie Er zal voorlopig geen internationale voetbalcompetitie tussen geselecteerde teams uit Groot-Britannië en enkele Europese landen worden gehouden, aldus werd gisteravond in Londen besloten. De moeilijkheden bleken te groot te zijn. Vervoer toto formulieren verboden De officier van justitie in Maastricht heeft aan de inspecteurs van invoerrech ten en accijnzen opdracht gegeven per sonen die zogenaamde lotto- en totofor mulieren van Duitsland naar Nederland vice versa vervoeren aan te houden. Hun handelingen worden in strijd geacht met de loterijwet. Er zijn al honderden formu lieren in beslag genomen. R Brei aan de gezondheid van uw gezin met de nieuwe anti-reuma wolNeveda Reumanon. Let op de „R" op de omband! HILLEGOM Zondagsdienst De zondagsdienst wordt morgen waar genomen door dokter C. M. Wijkmans. Stationsweg 74, telefoon 5771. LISSE Zondagsdienst De zondagsdienst wordt waargenomen door dokter Haase. Evangelisatie Donderdag 8 uur wordt in het evange lisatiegebouw aan de Lisserdijk een bij eenkomst gehouden. Rijnsburg DAT EEN VERENIGING als Het Groene Kruis in een plaats als Rijnsburg (kleine zelfstandigen) in een dringende behoefte voorziet, wordt wel het duidelijkst belicht door het steeds groter wordend ledental dezer ver eniging, dat nu reeds de 900 nadert. De belangstelling voor de huishoude lijke zaken blijft echter, gezien de matige opkomst bij de gisteravond in het wijkgebouw gehouden jaarvergadering, vrij gering. Dat het desondanks toch een goede avond werd, was vooral te danken aan de vlot voorgedragen en nuttige lezing, die mevrouw J. G. van Kouteren uit Den Haag hield over de voeding van de mens. Mevrouw Van Kouteren wees aller eerst op de verschillende soorten voeding; men heeft bouwstoffen, beschermende stoffen en brandstoffen. De twee eerst genoemde soorten zijn zeer belangrijk Voorschoten Maximum krediet vlottende schuld werd op f2 miljoen gebracht De voltallige raad, onder voorzit terschap van burgemeester C. J. van der Hoeven, heeft gisteravond, na een korte bespreking, het voorstel tot verhoging van het maximum krediet der vlottende schuld tot f2.000.000 zonder hoofdelijke stemming aange nomen. De heer Fortanier wa6 van mening, dat met dit voorstel het beleid van d< gering doorkruist werd, maar gaf later toe, dat de handelwijze van B. er toch wel juist was. De heer Pel6 vond de inihoud van het voorstel van het col lege niet voldoende gedocumenteerd vond hierin weinig terug uit de circu laire van de minister over deze materie. Spr. zag veel nuttigs in het instellen een commissie voor de financiën. De heer Van Eist meende, dat de methode om woningbouw te financieren uit kas geld niet juist is. De voorzitter stelde op de volgend vergadering een nota in uitzicht ovei de bestedingsbeperking, waarin ook de financiële schulden zullen worden opge nomen. Van het volgens raadsbesluit vastgestelde maximum-krediet van lM miljoen guldqp werd 1.1 miljoen opge rvan f 900.000 zullen worden omgezet in vaste leningen. Ten aanzien de onderhavige verhoging van het krediet tot 2 miljoen gulden, merkte spr. op, dat hierover contact was opgenomen met de provinciale grif fie en de bank voor Nederlandse ge meenten en dat met name door e genoemde geadviseerd was het n krediet op te voeren tot 2 miljoen gulden. Spr. benadrukte nogmaals, dat deze maatregel uitsluitend nodig v om de woning- en scholenbouw niet laten stagneren en dat dit voorstel als een tussenfase moest worden gezien. grote vakkennis en schier onuitputtelijk geduld. Een eerste prijs plus ere-prijs met lof van de jury verwierf een schil- succes behaald. Dit is een bekroning var Maatregelen Hoewel er geen gelegenheid was voor rondvraag vroeg de heer Griffioen mede naar aanleiding van het dodelijk ongeluk van twee dagen geleden regelen te treffen in verhand met de doorlopend te hoge snelheid waar mede de Blauwe tram door het dorp rijdt. De maximum-snelheid staat aan gegeven als 15 km. De voorzitter merkte op dat deze aangelegenheid reeds in het college was besproken. D.S.V. in B.B.-verband Mevrouw Goote-Poutsma, presidente van de federatie V.V.H. in Zuid-Holland heeft voor de plaatselijke afdeling een uiteenzetting gegeven over de Dienst So ciale Verzorging (D.S.V.) in B.B.-verband Burgemeester C. J. van der Hoeven, hoofd de B.B. in Voorsidioten, heette haar welkom. Mevrouw Goot-Poutsma gaf een over zicht van de B.B. in het algemeen en be sprak de diverse diensten, als blokbrand- De gebroeders Van der Graaf alhier hebben op de internationale slagersvak- werktentoonstelling in het R.A.I.-gebouw met hun ingezonden werk bijzonder veel Schilderij van reuzel. derij in kleuren geheel vervaardigd van reuzel. Een ereprijs kreeg een maquette in rundvet van de dijkdichting bij Ouwer- kerk. Ook in de afdeling fijne vleeswaren werden eerste en ereprijzen behaald. weer, opruimingsdienst, hersteldienst en dienst Sociale Verzorging. Deze laatste dienst is bij uitstek van belang voor de De D.S.V. heeft tot taak: 1. het verzorgen voor en het kalmeren van de mensen die door ramp of oorlogsge weld plotseling stuurloos zijn geworden; 2. het verschaffen van onderdak; 3. het verstrekken van kleding; 4. het verschaf fen van voeding. De D.S.V. heeft voor deze taken vier leidsters nodig. Volgens spreekster is direct georganiseerde hulp van het grootste belang. Ook oefening in klein verband is nodig. In de pauze kwamen verschillende vra gen naar voren. De burgemeester dankte mevrouw Goote-Poutsma voor haar dui delijke uiteenzetting en stelde vast, dat thans de kern van de D.S.V. kan worden gevormd. Als presidente van de federatie V.V.H. dankte mevrouw S. G. van der Hoeven-de Jong de Leeuw mevrouw Goo te-Poutsma en bood haar bloemen aan Het Woordvan Kaj Munk Onder auspiciën van de culturele com missie van de Hervormde Jeugdraad, draait dinsdagavond om 7 en 9 uur in het Greenway theater de film „Het woord" het gelijknamige toneelstuk van Kaj Munk. Doktersdienst De zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dokter Thies, telelfoon 2520. Voor verpleeghulp: Gezondheids centrum, telefoon 2177. voor de jeugd, waarbij spreekster nader inging op het vitaminetekort in het voor jaar, dat de z.g. voorj^arsmoeheid ver oorzaakt. De brandstoffen, bestaande uit koolhydraten en vetten, zijn ln het spel bij de zwaarlijvigheid. Een gebruik in de juiste verhouding van de verschillende stoffen is een eerste vereiste voor een goede gezondheid en aangezien wij het voorrecht hebben genoeg te kunnen eten, zijn wij ook verplicht dit goed te doen. Goede voorlichting zal daarbij kunnen helpen. Vervolgens vertoonde spr. een filmstrip over het doelmatig gebruik van het Wijkgebouw De voorzitter, dokter Van der Laan, had met een kort woord geopend. De se cretaris, de heer A. van Kruistum, deelde in zijn jaarverslag mede, dat het nieuwe wijkgebouw prima voldoet. Er zijn dit jaar enige cursussen georganiseerd, waar van de moedercursus met 43 cursisten de meeste belangstelling trok. Ook de kleu tercursus was een succes. De penningmeester, de heer P. v. d. Haak. lichtte het financiële jaarverslag toe. De balans sluit met een bedrag van f87.918.29. De exploitatie van het wijkge bouw heeft f2235.87 gekost. De rekening 1956 vertoonde een batig saldo van f964.75, waardoor de financiële toestand gezond blijft. De kascommissie, bestaande uit de heren W. Timmers en C. Leeuwen burg, had de bescheiden ln orde be vonden. Bij de bestuursverkiezing werden de heren D. van Egmond. P. v. d. Haak, J. Heemskerk en W. Star met algemene stemmen herkozen. Dokter Van der Laan bracht dank aan allen die de vlotte gang van zaken in het afgelopen jaar hebben bevorderd en bood Van Kouteren bloemen aan. Voor diaconessenhuls De jaarlijkse collecte ten behoeve van de nieuwbouw Leids diaconessenhuis heeft ƒ1176,58 opgebracht. Inzameling Hongarije Het comité, dat gevormd is t.g.v. het afscheid van burgemeester Höweler en de verwelkoming van burgemeester Ko- 5, heeft ook nog iets te doen voor Hongarije aldaar. Het werd hierbij ge leid door de gedachte, dat men in Ne derland zoveel voorrechten geniet en dat het dus zaak is, ook iets extra's voor anderen te doen. Het resultaat was een opbrengst van 3940. (Advertentie) HALVE ZEKERHEID IS HELE TWIJFEL! Spreek daarom met D. LEEUWENBURG Brouwerstraat 82 Rtfnsburg Uw zekerheid is een serieus ge sprek dubbel en dwars waard. Tel. K 1718—3668. Postgiro 658298 SLUIT ALLE VERZEKERINGEN (Advertentie) Voor Centrale Verwarming Fa Grimbergen - Noordermeer Vliet N.Z. 19-20 - Rijnsburg Noordwijk Voor de P.J.C.R TVTAAST DE jeugdparlementsvergaderingen, waarin de jongeren de me- ningen fel. maar niet altjjd geheel gefundeerd tegenover elkaar stellen, organiseert de P.J.C.R. (de politieke jongeren-contactraad) wanneer daar toe aanleiding is, gespreksavonden. De herhaalde „botsingen" en de ge- spreksavond van enkele maanden geleden waren aanleiding, prof. dr. M. J. Wenners van het Philosophicum te Warmond uit te nodigen om te spre ken over „Verdraagzaamheid". Hij deed dit gisteravond in de Turk, nadat de voorzitter van de P.J.C.R., de heer J. A. M. Zonneveld hem had ingeleid In zijn batoog bracht prof. Wenners aar voren, dat de R.K. Kerk leerstellig onverdraagzaam is, omdat de onwaar heid, het kwade niet verdragen kan wor den. Het object van de verdraagzaam heid is dus de mens. Spreker toonde aan. waar de grenzen van de verdraagzaam heid liggen. verdraagzaamheid in een typisch staat wa6 een ander onderdeel zijn betoog. Oowilde van de vre dige samenleving 16 een eerbiediging elks eerlijke overtuiging en de vrij heid deze ook naar buiten te beleven eis, mits daardoor de rechten van de staat en andere rechten niet worden aangetast. Tegen dwaling de bespreking bracht prof. Wen- naar voren, dat de uitlating van het Concilie van Trente „vervloekt ie een ieder die de mis niet aanvaardt", niet als een vervloeking van de „eerlijk- dwalende" moet worden opgevat, dat deze vervloeking tegen de dwaling zelf is gericht. Spreker onderstreepte, dat Rome gaat inzien dat, hoewel zij van God de Waarheid heeft gekregen, andere delen van de Christenheid een gedeelte van die Waarheid beter naar voren brengen dan de R.K. Kerk. Dit ontlokte de vraag of een toetreden tol de Werldraad van Kerken dan in het verschiet lag, hetgeen de professor niet in het vooruitzicht kan 6tellen, omdat de R.K. Kerk niet samen met andere Kerken een beslissing over de Waarheid kan nemen, omdat zijzelf die Waarheid heeft. Ondanks het feit, dat de betekenis van veel begrippen nogal eens uiteenliep, is het een leerzame avond „eworden, waar op de standpunten duidelijk naar voren kwamen. In het verenigingsgebouw hield de school met de Bijbel, Nieuwe Zeeweg, de jaarlijkse ouderavond. De voorzitter, de heer W. Baalbergen, opende de goed bezochte bijeenkomst en sprak een komstwoord tot de aanwezigen. De heer A. Scherpenzeel, hoofd vt l.o. school te Katwijk aan Zee, sprak 'tr het onderwerp Moeilijk lerende kin deren. Spr. vertoonde een aantal fraaie dia's, onder andere van de nieuwe Zon- nebloemschool, en gaf verder een schouwing over het bijzonder lager derwijs. Kinderen die b.l.o. krijgen zijn lang niet altijd onvolwaardig, doch ders. Spreker schetste de mogelijkheden en moeilijkheden van het b.l.o. er dat dit werk uiteindelijk toch zeer vredigend is en vaak verrassende resul taten oplevert. Na dé pauze voerden leerlingen op goede wijze enkele samenspraken op. Ze vielen dan ook goed in de smaak. Het hoofd der school, de heer G. H. IJkel gaf een uiteenzetting over oplei dingsproblemen, waarbij de ouders de verantwoordelijkheid bij de schoolkeuze op het hart gebonden werd, daar dit van grote beteeknis is voor het verdere leven. Er volgde nog hersengymnastiek voor de leerlingen van de opleidingsklasse waarbij bleek dat deze jongelui over een behoorlijke parate kennis beschikten. Vlot werden de gestelde vragen over taal, rekenen, aardrijkskunde en geschiedenis beantwoord. De heer IJkel besloot de geslaagde avond met dankgebed. Oranjevereniging Noordwijk Binnen In „Flora" werd gisteravond de leden vergadering gehouden van de Oranjever eniging te Noordwijk Binnen. De voorzit- dokter H. Kruyt, verwelkomde de tal rijke aanwezigen en stelde direct aan de orde de benoeming van leden ener kas controlecommissie. Als zodanig werden aangewezen de heren J. v. d. Berg, Th. Hogervoret en M. van Sprang. Vervolgens werden de komende feeste lijkheden besproken. Het uitgebreide pro gramma, dat door het bestuur was vastge steld, werd na enige bespreking en enkele wijzigingen vastgesteld. Het touwtrekken zal weer op het Lindenplein worden ge houden. Enkele nieuwe spelen zullen wor den ingelast, zoals een puzzelrit voor bromfietsers. Bij de rondvraag werd aangedrongen op meer muziek tijdens de feestelijkheden. Het bestuur vertrouwt er op, dat de plaat selijke muziekverenigingen hun mede werking zullen verlenen. Er werd ten slotte nog %en geslaagde verloting ge houden. Herwonnen Levenskracht Donderdagavond wordt in „Royal" een Zondagsdienst De zondagsdienst der huisartsen wordt Chr. Hist. Jongerengroep Op dinsdag 9 april wordt in „de Zee leeuw" een oprichtingsvergadering ge houden van een chr. Hist. Jongerengroep. Op deze avond zullen mej. Silvertant en de heren De Geus en Leeuwenburg spre ken. Na de pauze zal een toneelstuk wor den opgevoerd. Chr. Vrouwenbond Donderdagavond om 8 uur vergadert de afdeling Noordwijk aan Zee van de christen-vrouwenbond. Ds. N. J. Cupedo spreekt dan over: „Eeuwig leven". OEGSTGEEST Zondagsdienst zondagsdienst wordt morgen waar genomen door dokter E. W. F. van Wal cheren, Oranjelaan 29, tel. 22030.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 11