Dokter Van der Vliet viel een huldiging ten deel Schoenen (voorlopig) niet duurder Economie en Financiën Jeugdige Roessel leidt in schaaktoernooi NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 3 APRIL 1957 Katwijk aan Zee ISTEREN herdacht mevrouw A. B. J. v. d. Vliet-de Vries, arts, de dag vT waarop zij 12% jaar lang de leiding had van de consultatiebureaus voor zuigelingen en kleuters van het Groene Kruis. Zoals de voorzitter van het Groene Kruis, de heer T. Lodder het tijdens een intieme bijeenkomst uitdrukte, wenste het bestuur deze dag voor een bij de Katwijkse moeders zo welbekende figuur als dokter v. d. Vliet niet ongemerkt te doen voorbijgaan. In zijn toespraak releveerde de voor zitter, dat na de oorlog het consultatie bureau werd toevertrouwd aan dokter v d. Vliet. Haar taak was verre van gemak kelijk omdat het eigen gebouw aan de Zeeweg moest worden verlaten en als tij delijke huisvesting Casa Cara werd aan gewezen. Daar moest onder de moeilijkste omstandigheden worden gewerkt, mede ook omdat toen de brandstoffen zo schaars waren. Ondanks alles ging het werk toch door. Nadat in 1947 het eigen gebouw weer ter beschikking kwam, kon fullspeed wor den gewerkt. Dat het consultatiebureau onder leiding van dokter v. d. Vliet succes had. bleek weldra uit de geweldige toe loop. Aanvankelijk was er alleen spreek uur op donderdagmiddag, thans zijn er verscheidene zittingen per week. terwijl voorts twee keer per maand in de naburige gemeente Valkenburg zitting wordt ge houden. Deze ontwikkeling is in belang rijke mate beïnvloed door de figuur van dokter v. d. Vliet. Mede onder haar lei ding is tevens een consultatiebureau voor kleuters opgericht, dat zich in een to« nemende belangstelling mag verheugen. VISSERIJGOLFJES Tewaterlating van Job Gouda Voor rekening van de rederij Batavia te IJmuiden wordt op de scheepswerf De Dageraad te Woubrugge een trawler ge bouwd, die op woensdag 10 april om half vier te water wordt gelaten. De hoofdafmetingen van de Job Gouda bedragen: lengte over alles 40.60 meter, breedte 7 meter, holte 3,80 meter. De voortstuwing geschiedt door een 700 pk Industriemotor met een extra hulpaan drijving van 105 pk, zodat het totale ver- mogèn onder het vissen 805 pk bedraagt met reductie 2:1. De elektrische winch is een 105 pk Van der Giessen. aangedre ven door een 155 pk Deutzmotor; voor de hulpwerktuigen is een 30 pk Lister. Alle motoren zijn voorzien van zoetwa- terkoeling. Een deel van het ruim is be stemd voor touwenberging, de inhoud van het visruim bedraagt 400 kantjes en 1600 kisten. Er is accommodatie voor 19 man; aan boord zijn 2 toiletten, 2 douches, was plaats enz. Schipper wordt Cor Bal uit IJmuiden. Na afloop wordt de kiel gelegd voor een trawler van 40.70X7,30X3,80 meter met een 730 pk Deutzmotor voor reke ning van de rederij Kennemerland te Katwijk. Bouw Deenpe coaster Nu de dwarshelling van de rederij De Dageraad over enkele maanden verlengd- wordt van 45 tot 85 meter, zal daar de kiel gelegd worden voor een coaster van 900 ton. De hoofdafmetingen bedragen resp. 67X9x4,50 meter, de voortstuwing geschiedt door een 750 pk Deutzmotor. Het vaartuig wordt gebouwd Deense rederij C. Hansen. Aan de dinsdagmarkt De dinsdagmarkt werd bezocht door de Herman, die 780 kisten aanvoerde, wa van 35 schelvis. 170 kool. 75 makreel 320 haring, 110 wijting, 10 varia en stuks stijve. De Arie Ouwehand had 1000 kasten en 50 stuks stijve. De vangst bestond uit 5 schelvis, 150 kool en kabel jauw, 220 makreel, 250 haring en 175 wij' ting, plus 220 kleine kistjes haring. De Java voerde vanmorgen aan 500 kisten, er 170 stuks stijve kabeljauwen, waarvan 9( met schelvis, 10 kool, 200 makreel. 85 ha ring en 90 wijting plus 15 varia en de KW 101 Nestor had 620 kisten in totaal, van 5 schelvis, 180 kool, 140 makreel, 315 haring, 65 wijting en 10 varia plus 25 stuks stijve kabeljauwen. Voorts marktte de Ada VL 7 met een kleine 1000 kisten, waarvan 150 kabeljauw en kool, 160 makreel, 500 haring, 75 wijting en 40 varia. De KW 99 verscheen met ruim 1000 kisten, waarvan 15 schelvis, 50 kabeljauw en gul, 200 kool- vis, 245 makreel en 300 haring, 180 wijting en 10 varia met 70 stuks stijve. De Wiron IV IJM 209 had 250 kisten en 450 stuks stijve kabeljauwen, waarvan 130 met schelvis, 60 kabeljauw en gul, 20 makreel, 30 wijting en 10 varia en de kleine vaart was present met 40.000 kilo tongen en 120 stuks stijve alsmede 140 kisten schol. Naar het buitenland De buitenlandse handel nam de grote en ééntongen af voor f 2,60 tot 2,65 en be taalde de grootmiddel vanmorgen met 2,45 tot 2,60. terwijl de kleinmiddel 2,65 tot 2,85 opbrachten. De slips deden 2,00 tot 2,10 en voor de grove schol, die t r geëxporteerd werd. is van 21 tot betaald. De grootmiddelschollen maakten 21 tot 36. Zetschol maakte 24 tot 36, terwijl de enen 34 tot 37 maakten. Grote regels deden 60 tot 80 en kleine kabeljauwen deden per regel 35 tot 42, terwijl de kisten grote kabel jauwen van 83 tot 92 opbrachten kleine 76 tot 80. Onder aanbieding van een bloemstuk drukte spr. de verwachting uit. dat doktei v. d. Vliet nog vele jaren aan het Gi Kruis zal zijn verbonden Dr. v. d. Vliet, kennelijk verrast dooi deze ontvangst, merkte in haar antwoord op, dat zij het altijd zeer op prijs heeft ge steld onder de Katwijkse bevolking te mo- gen werken. Zij hoopt de tijd nog te be leven, dat de toenmalige babv's als moe ders bij haar op het consultatiebureau zullen verschijnen. Nadat zuster Willinge Prins namens hei hoofdbestuur van het Groene Kruis en de heer Braun namens het bestuur van he' Wit-Gele-Kruis. met welke vereniging op het consultatiebureau wordt s werkt, woorden van lof en waardering hadden gesproken, werd dit heugelijke feit in intiemere kring herdacht Jeugdige Riinsburger verongelukt Gisteravond omstreeks 9 uur had op de Boulevard ter hoogte van restaurant „Marlna" een ernstige aanrijding plaats, die de dood tengevolge had van de 17- jarige W. van Iterson uit Rijnsburg. Het slachtoffer bereed een bromfiets en kwam van de Zuid Boulevard. Ter hoogte van genoemd restaurant sloeg hij links af naar het aan de zeekant liggende parkeerter rein, juist op het moment, dat een volks wagenbus naderde. Van Iterson werd te gen de straat geslingerd en overleed kort daarna De inspecteur van politie, waarnemend korpschef, roept eventuele getuigen zich aan het politiebureau te Katwijk Zee te melden, ter verstrekking van dere inlichtingen. Damclub K.W.Z. Om de BrouwerDe Wit-beker: B. RijnN. de Joeg 11, L. Dubbelaar Chr. Heemskerk 11; bordenwed6trijd 2e kla6: E. de JongC. Pronk 0—2. E. de Jong—W. van der Holst 0—2. A. Kuijt—A de Koning 0—2; prijzenwedstrijd 2e klas: A. KuijtA. de Koning 02. E. de Jong Pronk 02. E. de JongW. van der Holst 02. D. BarnhoornW. Heemskerk 20. J. PasschierA. de Koning 11, W. DuijnA. Herbert 11. T. van der PlasA. van Duljvenbode 11. Familie-avond In de Oranjezaal van het Jeugdhuis hield de C.J.M.V. J.L. „Kruisbanier" een familie-aivond. De heer A. de Best open de de avond De ledder. de heer J. Mos. hield een inleiding. Vervolgens werden de verslagen van de secretaris en pen ningmeester uitgebracht. In de pauze liet van een clubavond een opname ho- De samenspraak „Zwarte Piet" en se voordrachten verwierven veel bij val- Daarna sloot de leider, de heer A. Rijn deze gezellige familie-avond. Gevecht om het leven - klankbeeld over polio Op vrijdag 12 april om vijf voor tien 's avonds zendt de N.C.R.V. een klank beeld uit onder de titel „Gevecht om het In dit klankbeeld wordt aan dacht gèschonken aan de strijd tegen de kinderverlamming, die mede door de „Goedzo" in het centrum der be langstelling staat. De opnamen zijn in hoofdzaak gemaakt in het Rotterdams Zeehospitium in Katwijk aan Zee en ir het Zuiderziekenhuis in Rotterdam. Er zijn gesprekjes met zeer jeugdige patiën tjes in verwerkt. Het is zelfs en eigen lijk zonder al te yeel moeite gelukt een liedje op te nemen, dat gezongen wordt door de patiënten in het „beade mingscentrum" in Rotterdam, waar lang; mechanische weg kunstmatige ademha ling wordt toegepast op die patiënten, die door de kinderverlamming zijn ge troffen in hun ademhalingsorganen. Ver der zijn de verslaggevers in Katwijk Zee in het „vlinderbad" geweest, de patiënten als het ware onder water worden gemasseerd als onderdeel van een uitgebreid revalidatieprogramma. Er zijn in dit klankbeeld ook gesprekken verwerkt met medici en verpleegsters en met de directeur van de directeur van de Volksgezondheid in Den Haag. Viering Koninginnedag De eerste gezamenlijke repetitie van de plaatselijke zangverenigingen l.vm. de festiviteiten ter gelegenheid van de ver jaardag van H.M de Koningin op 30 april, heeft o.l.v. de heer L. Haasnoot plaats gehad. Het bestuur van de Oranje vereniging Is druk bozig het programma Oor deze dag samen te stellen. Repetities Na de goed geslaagde uitvoering gaat het kinderkoor „Lenteklokjes" weer re peteren en wel elke vrijdagmiddag in de achterzaal van de kapel. Het bestuur geeft gelegenheid tot aanmelding van re leerlingen. Om half vijf zijn de repetities voor de kinderen van 6 tot 10 zn om kwart over vijf die voor de andere kinderen Huls-aan-huls-collecte Deze week wordt door het C.J.M.V. tamboer- en pijperkorps DVS een huis- aanHhuis-collecte gehouden. Hoog en laag water Donderdag: hoog water 5.35 en 17.54 uur; laag water 1.22 en 13.46 uur. prijzen hoger zijn geworden, zullen de prijzen van de schoenen, voor lopig althans, niet stijgen. Een en ander is te danken aan de verbetering van de produktiemethoden en aan het grotere verbruik, zo vernamen wij op een show van het modecentrum voor de schoenen- en lederbranche, in i Amsterdam. Keuze in het schoeisel Is er genoeg, als men alleen al bedenkt, dat er thans 69 verschillende manieren zijn om een kalfshuid géschikt te maken voor ver werking! De gekrompen leersoorten zijn nog steeds in trek. Veel belangstel ling begint er te komen voor het zg- .schrijf-suède", een svède-soort met een zodanige „vleug", dat de vingers er afdrukken op nalaten. Zoals in de kledingmode van dit sei zoen er de tendens is om alles los en ruim te doen vallen, zo is ook in de schoenenbranche veel aandacht besteed RIJTSSBVRG Heden Bartimeüs-avond Vanavond geeft het Bartimeüs-koor uit Zeist in de grote kerk van de Hervormde Gemeente een uitvoering. Dit koor be staat uit leerlingen van het Chr. insti tuut voor blinden en slechtzienden. De leiding berust bij Mees van Huis. Sopraan is Dé van Oenen. Het orgel wordt be speeld door Stoffel van Viegen, organist van de Domkerk. Er zijn nog kaarten aan de kerk verkrijgbaar. De baten komen ten goede aan het instituut. Aanvang 8 uur. Spreekbeurt Vrijdagavond zal in de zaal achter de Chr. Geref. kerk voor de afdeling va Geref. Bond ds. P. J. F. Lamens te Kame- rik een spreekbeurt vervullen. KATWIJK AAN DEN RIJN Jaarvergadering Morgenavond om kwart voor acht wordt in het gymnastieklokaal aan de Narcis- straat de gecombineerde jaarvergadering gehouden van de meisjesclub „Ruth" en de CJMV „Jes. 13 16a". aan de soepelheid. Om daaraan tege moet te komen, worden verschillend! nieuwe maakwüzen toegepast, waaroj wij al eens wezen; o m. wordt het over' leder onder de voet doorgetrokken er de loopzooi wordt daarop vastgeplakt. De binnenzool vervalt dus. wordt althans veel minder belangrijk. Allemaal beige Zware ultimo gepasseerd De zwaarte van de ultimo blijkt uit de verkorte balans der Nederlandsche Bank van 1 april. Voor het eerst in 1957 kwam de bankbiljettenomloop boven di f 4 miljard door een stijging van f 161 min. tot f 4027 min. Een jaar geleden bleef de omloop juist onder de 4 miljard. Desniettemin is dit feit eerder deflatoir dan inflatoir, hetgeen ook blijkt uit de afnemende girale circulatie. Het saldo der banken verminderde scherp van f 381 yiln. tot f 268 min. tegen 300 min. gemiddelde verplichte kasreser- Daar zij vorige week hier. f 80 min. boven waren, kunnen zij het zich dus :orloven er f 32 min. beneden te zijn. Zij konden niet ontkomen aan een stij ging der dure voorschotten van f 113 min. tot f 141 min. Tezamen met f 7 min. toe- ste drie ronden van het toernooi om het persoonlijk schaakkampioen' schap van Nederland zijn gisteravond uitgespeeld. Bijzonder zwaar was de taak van baan, die op deze avond tegen maar liefst drie tegenstanders moest aantreden, dat zijn drie partijen alle waren afge broken. Tegen Van den Bosch kwam hij winst en tegen Van Scheltinga Donner kwam hij tot remise. De avond leverde hem dus twee punten op. De prestatie van Frits Roessel, dit onlangs jeugdkampioen werd is indruk wekkend. Hij moest tegen Kramer aan treden in een zeer gecompliceerd eind spel. Door voortreffelijk spel wist hij zijr rivaal te verslaan, waardoor hij iVz punl Binnenlandse markt De binnenlandse markt gaf voor de schol II van ƒ34 tot 42 en betaalde de I drietjes met 15 tot 30, terwijl voor de grote gul van 27 tot 34 kwam en voor de middelgullen van 30 tot 33. De tor ren haalden 9 tot 27 en de lengen 54 tot 58. Voor zwarte kool kwam 34 tot 30 en voor de kleine en grote gullen- maatkool van 13 tot 9 de kist. De witte koolvis haalde 70 tot 65 en de grote schelvis, die dit keer in Nederland bleef, maakte 31 tot 35, terwijl voor de groot middel 29 tot 35 en voor de kleinmiddel 31 tot 40 kwam. De pennen zijn met 27 tot 37 betaald en de braadjes deden 20 tot 27, terwijl voor wijting van 10 tot 15 betaald werd en voor haring 11,50 tot 15,00. De makreel ging van de hand voor 13 tot 21 de kist. Voor morgen De woensdagmarkt krijgt de Deining, de Amsterdam en de Haarlem op bezoek. De Deining gaf 1100 kisten na een week vissen jg. waarvan 700 schelvis (waaronder 300 dichte en de Amsterdam heeft 1400 kisten hij zich, terwijl de vangst van de Haarlem •g niet bekend is. De KW 81 zal verder 0 kisten lossen, waarvan 120 schelvis en de Robert William KW 123 heeft 520 kisten, Waarvan 170 schelvis, bij zich. Wereldtitel schaken TWAALFDE PARTIJ AFGEBROKEN T\E TWAALFDE PARTIJ uit de twee kamp om het wereldkampioenschap schaken tussen titelhouder Botwiunik en uitdager Smyslov is afgebroken in eei betere stelling voor Smyslov. Smyslov speelde met wit en toen di partij bij de 43ste zet werd afgebroken - Bot&innik gaf deze onder couvert af stond de uitdager gunstiger. De mogelijk heid i6 niet uitgesloten, dat Botwinnik zich zonder verder te spelen gewonnen geeft. Naderhand kwam het bericht bin nen, dat Botwinnik vanmorgen inderdaad zich zonder meer gewonnen heeft gege ven. Daarmee is de stand geworden: Smyslov 7, Botwinnink 5 punten. meld en thans de eerste plaats bezet. De uitslagen van de afgebroken par tijen luiden: Eerste rondei OrbaanScheltinga Vi—Vz Cortlever—Van den Bosch Vz—Vz KramerRoessel 01 Tweede ronde: rbaanDonner Vz De stand na drie ronden luidt thans: 1. Roessel 2% punt: 2 t/m 5. Donner, Orbaan, Spanjaard. Van den Berg 2 pun- 6t/m 8. Van Scheltinga, Bouwmees ter, Barendregt punt: 9 en 10. Cort lever, Kramer 1 punt: 11 en 12. Visser. Van den Bosch punt. Supporters zonder paspoort De Duitse douane had de strenge bepalingen ten aanzien van het grensverkeer ter gelegenheid van de voetbalwedstrijd Nederland Duitsland verzacht. De douane te Kleef had namelijk medegedeeld, dat men ook zonder paspoort de grens kon passeren. Een identiteits kaart en een toegangsbewijs voor de wedstrijd moesten getoond wor den, doch waren voldoende als be wijs voor het overschrijden van da grens. Twee scholieren uit Düsseldorf waren gisteren de eersten, die van deze verzachtende bepalingen ge bruik maakten. Zij passeerden de grens per fiets op weg naar Am sterdam. Militairen wonnen van Ned. voetbaljeugdploeg een lichtwedstrijd, gespeeld ln Nij megen, heeft het voorl. Ned militaire elftal een 41 zege behaald op een N jeugdploeg. Bij rust leidden de militaii met 1—0. De „voorlopigen" waren sneller en 1 schikten over een betere techniek dan de jeugdspelers, die in de verdediging wel iswaar tot redelijke prestaties kwamen, doch waarvan de voorhoede het spel te kort hield. Al in het begin van de strijd mo« keeper Hoogerman (Ajax) in het doel v; de jeugdploeg wegéns een hoofdwond door De Wolf van Velocitas worden vangen. Hoogerman werd naar een kernhuis vervoerd. Ondanks het vi durende overwicht van de militairen scoorden zij ln de eerste helft slechts eenmaal. Het was Corpeleyn (Excelsior) die hiervoor zorgde (10). Na de hervatting waren de aanvallen van de militaire ploeg aanmerkelijk ge vaarlijker. Linksbinnen Rutten (MVV) zorgde voor een tweede en Van Hooft (Fortuna '54) voor een derde doelpunt (30). Daarna kwamen de jeugdspelers enkele malen onder de druk var genstanders uit. Een goede combinatie tussen Luyten (NAC) en Sleven (WV) werd besloten met een schot van Luyten, dat doel trof (31). Het laatste kwartier weer voor de militairen, die door m (SC Enschede) de eindstand deze oefenwedstrijd voor de ontmoeting NederlandBelgië (mil.) op 20 april, op 41 brachten. Schroot. Amerika zal K.S.G., Engeland Japan verzoeken aankopen te vermin neming der wissels in disconto tot f 53 min. hebben de banken dus f 35 min. op genomen, hetwelk betrekkelijk meevalt, daar de ultimo bijzonder krap was. Door overboeking van het winstsaldo Rijk ad 10 i 11 min. naar de schatkist daalden de diverse rekeningen f 17 min. tot f 71 min. Het saldo der schatkist steeg f tot f 5 min. Het Rijk moest namelijk f 5 min. vervallend schatkistpapier en rente en aflossing van de staatsschuld betalen Andere saldi stegen van f 27 min. tot f 36 min. Zonder nadere toelichting is dit niet te verklaren. De toestand op de geld markt werd iets beter. Er is een merk bare terugkeer van geld, zodat callmoney tot 7>Vz pet. werd verlaagd. Te hopen ls dat de f 160 min. bankpapier spoedig zul len terugvloeien ten gunste van de ^eld- De deviezenvoorraad verbeterde f i min tot f 808 min., zodat goud en devie zen samen f 3885 min. belopen. Het con- vertibele bedrag daalde 3 ton, zodat de kwaliteit nog achteruit gaat. Het dek kingspercentage daalde van 67,85 tot 66,94. Minder belasting dan vorig jaar De rijksmiddelen hebbe in februari f 555 miljoen opgebracht tegen vorig ji f 536,7 min. In januari en februari sair kwém f 1224,3 min. binnen of minder dan vorig jaar, toen er f 1374,3 min. ont vangen werd waarbij men moet rekening houden met de enorme ontvangst aan vennootschapsbelasting in januari 1956, :h de raming ad 1 1119 min. werd met f 25,2 min. overtroffen. Aan aanslagen in kohierbelastingen werd f 135,7 min. opgelegd, terwijl f 166,8 min. binnenkwam. De opbrengst der afzonderlijke midde len was in miljoenen guldens over de eerste twee maanden 334,7 (305,8), ver mogen 23 (23(9), vennootsch. 38,4 i351), grond 6,1 (8,3), personeel 11,8 (12,8), rige kohierbei0,1 (0,6), loon 210 (164,7» door doorwerking loonsverhoging, divi dend 11,1 (8,2), commissarissen 2 (1,8), verevening 63,3 (68,9), motorrijtuigen 17,8 (11,8), invoer 135,3 (93,4), gedistilleerd 24,9 (18,1), bier 5 (4,2), suiker 17,8 (16,9), tabak 72,6 (61,7), omzet 211,9 (173,8) door ham en eind 1956, zegel 8,9 (9,9), registra- 15,3 (12,8), successie 18,6 (20), gensaanwas 5.8 (4,7), vermogensheffing 0,7 (0,05). Sportflitsen In het gisteren aangevangen interna tionaal tennistoernooi in Cannes, waar aan vooraanstaande spelers uit de géhele wereld deelnemen, heeft onze landge note Frieda Marinkele in de eerste ronde van het dames enkelspel de Westduitse Madeleine Kohier verslagen. De KNVB zal voortaan minder soepel zijn. wanneer een vereniging verzoekt een andere scheidsrechter voor een door haar te spelen wedstrijd aan te wijzen. Leo Horn was niet gewild bij Willem II en daarom vroeg de club een andere arbiter Dit verzoek werd ingewilligd, doch het gevolg is geweest een reeks misverstan den. die de verstandhouding ussen v enigmgen en scheidsrechters schaden. Zwart is volgens de deskundigen kleur, die steeds minder gevraagd w Het is voornamelijk beige, wat de klok slaat. Rood, geel en blauw wordt veel toegepast voor de hoogzomerschoentjes Nieuw zijn de „calypso's", waarvan alleen de hak- en de zool in leer is uitgevoerd, het bovenwerk Is nl. helemaal van elas tiek. Heerlijk gemakkelijk voor in di kantie! Grappig zijn de garneringen, soms margrietje, of een heel klein tuiltje bloempjes, soms een bijou of een gespje Maar meestal zijn het bescheiden perfora ties die de schoenen sieren. De vraag naar schoeisel met hogere, slankere hakken wordt steeds groter. Dat brengt een bijzonder probleem, nl. dat reparatie, met zich mee. hier i •sief Frankrijk zijn sommige fabrikanten 11 toe overgegaan om bij de schoen zakje met heel fijne spijkertjes te •ren, zodat de klant, als haar schoen een nieuw hakje nodig hebben, haar schoenmaker van de juiste spijkertjes In Nederland is men nog niet zo ver en de vraag, of er dan geen aparte repa ratieafdelingen aan de fabrieken kon wor den verbonden, werd ontkennend beant woord. Zo iets stagneert de produktie. Toch restitutie tandartsenhulp Die ziekenfondsraad heeft de vorige week medegedeeld, dat aan verzekerden, die zich na 31 maart hebben laten behan delen, door ziekenfondsen geen restitutie kan worden gegeven van rechtstreekse betalingen voor tandartsenhulp. Hel hoofdbestuur van de Nederlandse maat schappij tot bevordering van tandheel kunde heeft nu echter de minister sociale zaken gewezen op een passage van het zlekenfondsenbesluit, volgens welke deze restitutie wel degelijk moge lijk is. In 's-Hertogenbosch heeft het bestuur van het plaatselijke ziekenfonds besloten de kosten te blijven vergoeden, op basis van het oude tarief. Het bestuur verklaar de, zich niet te willen mengen in het con- fliiot, maar anderzijds achtte men het niet juist, dat .dit conflict ten nadela yan.de verzekerde komt, die premie betaalt Kandidaten Ned. amateur voetbalelftal De kandidaten voor het Nederlandse amateur voetbalelftal zullen met het oog op de komende interlandwedstrijden, die n mei tegen Noord Ierland en Frank- ijk worden gespeeld, op vijf avonden 'oor een centrale training bijeenkomen. Deze trainingsavonden worden onder leiding van bondsoefenmeester K. Kauf- an gehouden in Culemborg. De volgende 14 spelers zijn voor de trai ning uitgenodigd: Wetzels (Maurits). Mouw (Rapiditas), Claus (Helmondia), Van Brug gen (DFC), Blom (WVV), Van Ham (Zee- burgia), Paule (WVC). Ten Braak (HRC). Bulit ODCG), De Kreek (Feijenoord), Ver hoeven (Lugdunum), Van Gaans (MOC), Fabels (Be Quick Gron.) en Kerkhof (Maurits). Maatschappijnieuws Proost en Brand. Dividend vastgesteld op 8 (7t£)V«; W. Proost herbenoemd tot commissaris; resultaten lopend boekjaar onveranderd: alle artikelen ook uitge voerd o.a. naar Indam; dochter te Kaap- ;tad ontbonden; aandeelhouder achtte post gratificaties personeel ad 294. hoog; directie wees er op dat deze c inderd bleef, doch exploitatiewinst r 300.000 steeg. Vromen. Dividendvoorstel 9 (9)*/o gewo- te en 8 Win op prior, aandelen; goederen- rekeninig 1.85 (1.69) min., afgeschreven 384.272 (229.212), netto-winst 716.714 (740.656); voorste F res. belasting 250.000 (225.000), investeringen 250.000 (300.000), 11.583 11.478); eerste kwar taal 1957 gunstig, omzetten niet onbelang rijk hoger; alle afdelingen volop ders voorzien; nieuwe papiermachine ge reed en in produktie. Berau, 1630 ton dwt. gisteren door werf Gusto te Schiedam aan republiek Indo nesia overgedragen, aansl mijnieuws Am. For. Power. Winst 1956 11,8 (9,9) min d. of 1,63 (1,37) d. per aandeel Cont. Can. Winst 1956 43,1 (38,6) min d. of 3,71 (3,34) d. per aandeel. FAILLISSEMENTEN (Opgegeven door Van der Graaf en Co) Langendoen, handelsreiztge Tanks grepen in: 40 doden Felle betogingen in Santiago Nadat in de hoofdstad Santiago een me nigte in opstand was gekomen, de win kels had leeggeroofd en een aanval had gedaan op het presidentiële paleis, heeft de Chileense regering voor het gehele land de staat van beleg afgekondigd. Met tanks en pantserwagens werd op de betogers geschoten, die protesteerden tegen de hoge kosten van het levenson derhoud. Zeker veertig mensen zijn ge dood. terwijl 120 personen in ziekenhui zen zijn opgenomen. Gisteravond laat werd de orde in Santiago hersteld. De betogingen waren op touw gezet door studenten. Het bleef niet bij een dreigement... Een schone temperamentvolle 21-jarige Amsterdamse, wier rendez-va haar verloofde op de Bomeokade 's avonds om 8 uur vrijwel onmiddellijk in hooglopende ruzie ontaardde, geen halve maatregelen. De daad bij het tevergeefs als dreigement geuite woord voegende, sprong zij met 'n dat in onstuimigheid niet voor he onderdeed, pardoes in het water de bedoeling haar vriend tot rede te brengen. Z\j slaagde in zoverre, dat de jongeman haar de hand toereikte en haar drui pend, maar overigens volkomen zond weer op de kade trok. Daarmee achtte hij echter zijn plichtmatige menslievendheid volbracht er verder een woord aan het voorval te verspillen verdween hij in het duister. Totaal ontnuchterd riep het meisje de hulp in van de eerste de beste die zij tegen kwam. Politie en geneeskundige dienst werden gewaarschuwd en hel meer vochtige, dan amoureuze avon tuur eindigde voor de doortastende drenkeling in een ambulance, waar mee zij met gezwinde vaart naar de ouderlijke woning werd gebracht. Een levensles wijzer kroop het teleur gestelde meisje onder de wol. nadai haar moeder haar tranen en het IJ- water had afgedroogd. pijlstraat 16b, R't G. Jas, J. M Ke ectiebedrijf L.C.B Warmoesstraat 88, cur. C. N. Bolting, aannemer, tzee, cur. mr. K. A. Keu papierhandel. Obrechtstraat r. C. J. M. v. Slagmaat; otens levensm.bedr.. cur. mr. G. Dam- J. Keler; J. M. stoffeerder, J. H. F. Smeets; J. Baeten, manu handel, Jtilianalaan 6, Maasniel. cur. rnr Hilten. Roermond; J. Luigies, Damassti - - --- Loeff. J. O. Waïstijn, L. Beestenmarkt 154, Den Haag, F. Eikelenboom; J. traat 69, Den Haag, Opgeheven: P. Retei 182. Den Haa Bosch. S. M. Vonk. wschip Ark Royal. 94, Leid- 78, Den iteUnstrj Pas, koopm., J. Sleenla Surseance: aai aat 6. Den Hi i 30. voort, b Aubel, Slegtenhorst, Zoutman- luk el lederwaren Korte Po- v. mr. M. P. L. A. R. J. rhoor 25/4 11 uur; aan D. M. Do- Amhem, beh. venn. C.V. Installatiebur. fa. Scheufler-Feenstra, Voorburg, eigenares en Ind. Naam- en Konmerkplatenindustrie en ferondemetning, h/o H. Ridder en Zoon, wijckplein 27-28, Den Haag, Ingetrokken. Operatie H2o nadelig. Door de ongun stige weersomstandigheden is de financiële uitslag van de Operatie H2o, die de vorige in Kampen is gehouden, ongunstig geweest. Het nadelig saldo bedraagt f 101.413,09. Garanten ls aangezegd tot hele toegezegde garantiebedrag te stor ten. Perziës olie. Nationale oliemij. ontkent overeenkomst met Italiaanse mij. Eni- Agip tot exploitatie van olievelden en overeenkomst tot aanleg van pijp leiding naar Middellandse zee. Personalia Dr. D. C. Renooy, hoofddirecteur van de Surinaamse bank in Paramaribo, is be noemd tot officier in de Orde van Oranje- Nassau. A. C. van Beek, directeur van de N.V. Woerdense dakpannen- en steenfabriek Wodast, is benoemd tot officier ii Orde van Oranje-Nas6au. A. J. A. Rikkert, chef van de afdeling statistiek bij de Gem. woningdienst in Amsterdam, ls benoemd tot ridder in de Orde van Oraraje-Nassau. n der Most, burgemeester Diepenveen, is op zijn verzoek met ngang in 1 mei eervol ontslagen. N. J. H. Raat, is op zijn verzoek met in gang van 1 mei ee--vol ontslagen als bur gemeester van Wervershoof. Mr. W. J. Geertsema, is op zijn verzoek met ingang van 1 mei eervol ontslagen als burgemeester van Warffum. C. F. A. M. van Horslgh, burgemeester an 's-Heerenbroek. ls op zijn verzoek met ingang van 1 mei eervol ontslagen. Canada en Nederland hebben een over eenkomst ondertekend tot voorkoming van dubbele belastingheffing en van ont duiking van inkomstenbelasting. A. J. A. Rikkert, vijftig jaar verbonden aan de Amsterdamse gemeentelijke wo ningdienst, is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nas sau. In België nemen de stakingen toe. In Brussel gingen 3000 bankbedienden voor drie dagen in staking, in Antwerpen 800 man van een scheepswerf. Zowel het christelijke als het socialistische vak verbond eisen loonsverhoging. Epidemie. Sedert januari wordt Cal cutta geteisterd door een pokkenepidemie, <üe reeds duizend doden heeft geëist. n tornado heeft gistermiddag grote verwoesting aangericht in het westelijk deel van de 6tad Dallas in Texas. Ten- inste dertien mensen zijn om het leven gekomen, terwijl het aantal gewonden op dan vierhonderd wordt geschat. Er >or miljoenen dollars schade aange richt. Aartsbisschop Makarios zal morgen van de Seycheillen kunnen vertrekken met een schip van de Griekse reder Onassis. Oude vader vermoord in vlaag van waanzin n een vlaag van waanzin heeft de 54- 'arige T. R. e Venlo zijn 85-jarige vader J. R. in de nacht van maandag op dins dag van het leven beroofd door hem met zijn hoofd egen een betonnen vloer te slaan. De man is in een krankzinnigen gesticht opgenomen. DODEN OP DE WEG In de Nieuwe Kerkstraat te Amste^ dam is gistermiddag het 14-jarige meisj^ Christina van Dongen aangereden doqr een achteruit rijdende auto. Zij overleed vrijwel onmiddellijk. In een ziekenhuis te Venlo overleed gisteren mevrouty Beeks. echtgenote van de sluiswachter J. Beeks uit Belfeld. Het echtpaar wEjfe maandag betrokken bij een ongeluk in Hattem. waar hun auto tegen een booiij reed. Verblind door de zon, is gistermidi dag de vijftigjarige chef-inkoper G. vati Beek uit Amersfoort op de onbewaakte overweg te Stoutenburg tegen een passerende trein opgereden. Hij was op slag dood. De trein had een half uur ver traging. Te Katwijk aan Zee kwam de 17-jarige W. van Iterson uit Rijnsburé met zijn bromfiets in botsing met een Volkswagenbus. Hij werd tegen de straat geslingerd en overleed kort na het on- Sukarno nodigt leiders uit De ANP-correspondent te Djakarta vert leemt, dat Sukamo de leaders der ver^ cshillende politieke partijen en van de buitengewesten heeft uitgenodigd tot eefi bijeenkomst morgenavond op het paleis. Het :s niet bekend of Hatba erbij is. De Islamitische bladen dringen er op aan, Hata tot formateur aan te wijzen. Volgens het socialistische blad Pedo- man heeft de chef-staf van het leger, Nasution, kolonel Abimanjoe, militair :ommandant van Borneo, van zijn post ontheven. Abimanjoe werd twee maanden geleden naar Djakarta ter verantwoording geroepen omdat hij opdracht had gege- vooraame figuren, die uit Dja karta naar Borneo zouden komen, te ar resteren, een en ander ln verband met de mislukte staatsgreep van Lubis. Hij thans aan de chef-staf toegevoegd. De chef-staf van het Indonesische le ger, generaal-majoor Nasution, is gister avond te Palembang aangekomen; men veronderstelt om bloedvergieten te voor komen. Volgens een woordvoerder van het leger te Djakarta is het geval-Dju- hartono niet ingewikkeld en daarom niet moeilijk op te lossen. Nasution heeft te Palembang de politici ewaarschuwd, zich buiten militaire aan gelegenheden te houden. Dit naar aanlei ding van een verklaring van dertig Zuid- ïmatraanse politici, die een krachtig op- eden hadden geëist tegen de uit Palera- bang gevluchte officieren. Nasution noem de deze els Inmenging In militaire zaken. Sukarno heeft overleg gepleegd met da minister van buitenlandse zaken, Ruslan Abdulgaru tegen wei gevangenisstraf ge- eist is). Gemeld wordt dat de protestantse en joms-katholieke partijen een kabinet wensen met Sukamo als premier en Hatta als vice-premier. Kan dit niet, dan wen sen zij Hatta of de sultan van DJokja als formateur. Dulles noemt zijn biografie onjuist De Amerikaanse minister van buiten landse zaken heeft enige punten van zijn biografie, gisteren van de hand van de Amerikaanse schrijver Beal verschenen, tegengesproken. Beal beweerde o.m., da de weigering van de gelden voor de bouw va nde dam van Asoean een zet van Dulles was geweest om de onmacht van Rusland tot verlening van economische hulp te bewijzen. Dulles wees di volko- nde hand. De gelden zijn gewei gerd. voornamelijk omdat de desbetref fende congres-commissie deze niet wilde Tije studierichting): Kand. pedagogiek: T. Kingma, Leeuwarden. Minder gespaard bij R.P.S. Bij de Rijkspostspaarbank is in maart ƒ54,9 miljoen ingelegd en ƒ52,8 min te rugbetaald, zodat er ƒ2,1 min gespaard tegen februari 17,7 min en vorig jaar 16,1 min. Het saldo tegoed bedraagt 1946 min (v. j. 1780 min). In Den Haag werd 4.44 min ingelegd, 4.34 min terugbetaald, zodat het over schot kwam op 107.000, februari 1.18 min, v. J. 1,02 min. Het ministerie van financiën deelt mede, dat het bedrag van de schuldbe wijzen der 3 pet staatslening 1947, die op 1 mei 1957 aflosbaar zullen zijn, Is vast gesteld op dollar 978.774 of zoveel meer als de laatstgetrokken nummerreeks meer zal omvatten, dan ter aanvulling tot ge noemd bedrag zal blijken nodig te zijn. Steer in 't gezin De .Jfieuwe Leidsche" ex in I VISSERIJ EN MARKTNEEUWS 25-42. B 17—23. rabarber 24—26. knolselderij De VL 7 is enkele weken binnen ln schip besomde gedurendi Vla ar din gen gekomen visserij. Dit schip besomde in vier reizen 32.200. Vanmorgen was in IJmuiden aan de markt de trawllogger VL 61. IJMUIDEN, 2 april. - Prijzen per kg: heilbot 320—250. gr. tong 265—245, grm. 270—245. kim. 290—260, Id. I 265—225, II 208—109, tarbot I "2185, zalm 600: per 50 kg: tarbot II 100, 87—50. gr. schol 32—17, grm. 36—20, kim. -34, ki. I 37—26, II 43—15. schar 17—8, 9—8, verse haring 21—12, makreel 19—12, schelvis 36—27, grm. 32—26, kim. 40—23, wolf 46, poontjes 27—.. 15—9.40, wit 31—27; per 125 kg: gr. kabeljauw 162—70. gr. koolvis zw. 32—24. wit 72—65, gr. leng 65—46. gr. wolf 100—98. Aanvoer 6150 Iristen. IJMUIDEN, 3 april. Besommingen: 1 traw ler— 14.100. KW 8—17.400; loggers: VL 61—5640, SCH 7—5260, KW 89—8480, 123—8200. 153 14.500: kotters KW 92—660. 128—350. SCHEVENINGEN, 3 april. - Besommingen: kustvissers SCH 62—560, 74235, OD 2—100. SCHEVENINGEN. 2 april. - Aangevoerd 365 kg garnalen. Notering handelsgarnaleo 1.20—1.39 per kilogram. 's-GRAVENHAGE, 3 april. Visserijbericht. Hedenmorgen geringe aanvoer van verse vis uit zee. Prijzen per kg: gr. tong 2.50—2.60, grm. 2.40—2.50, Idm. 2.69—2.79, I 2.49—2.60. II 2.39— 2.50. griet II 1.10-1.25; prijzen per 40 kg: mid delschol 31—35. kl. 21—26, schar 11.80-14.80 bot

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 7