aBJaiJAIJA uh UJHJA 0 Van machines en apparaten tot pannetjes en potjes PEDRO ARAMBURU Utrecht toont rijk geschakeerd beeld van industrieel kunnen Djakarta weert familie van buitenlanders Admiraal Burke wijst op noodzaak de zee onder controle te houden aartsvijand der Peronisten Argentijnse president is militair deskundige een WOENSDAG 3 APRIL 1957 iL DONDERDAGVRIJDAG ZATERDAG S^^BÊ^toNDAffW^^^Ê MAANDAG ÊF^j^^W DINSDAG WOENSDAG DONDERD Rondblik op de Jaarbeurs tieve buitenlandse inzendingen. Daar is Zwitserland met een schat van horloges, Joegoslavië met eenvoudige houten meu beltjes, ook voor de kinderkamer, en verder o.m. sportartikelen. Bijzonder fraai is de grote Tsjechische stand met heel fijn leerwerk en opmer kelijk keukengerei: emmers, pannen en dekschalen, geëmailleerd met enorme, heel bonte bloemmotieven. Blijkbaar houdt men daar veel van feestelijke kleu ren want ook de stoffen, corsages en byouterieën zijn één en al fleur. (Van een onzer verslaggevers) TAE EERSTE BEZOEKER, die gisterochtend om negen uur de Voor- jaarsbeurs te Utrecht binnenging, was een technische inkoper uit Bagdad. Al kort na negenen waren de parkeerterreinen zowel op het Vredenburg als hij het Croeselaanterrein volop bezet en een paar uur later had men al bezoekers uit vierentwintig landen door de controle zien gaan. Daarbij waren zakenlieden uit Iran, Curasao, Zuid-Afrika, Nieuw-Zeeland, Marokko, de Ned. Antillen, de V.S., Canada, kortom uit alle windstreken. Het weer werkte ook wel mee. De grijze gebouwen op het Vredenburg, volop getooid met vlaggen uit vele landen, stonden voornaam in het zon licht en op het Croeselaanterrein met de grote glazen hallen en al het ver tier van buitenexposities, was het be paald feestelijk van aanlblik. Natuurlijk hebben wij op deze eerste dag rondgekeken naar nieuwtjes en al liggen die niet voor 't grijpen, toch zijn er allerlei aardige vindingen of verbete ringen te zien. Al moet de zomer dan nog beginnen, de aanbiedingen zijn toch al grotendeels gerltiht op najaar en winter. Zo ie er weer een enorme verscheidenheid in kachels en haarden voor allerlei brandstof. Kunst en praktijk Meer en meer blijkt, dat kunst prektisohe zin heel goed 6amen kunnen gaan. Zo is bijv. de aardige in de 6ohotel vaststaande theekop nu voorzien var aan de onderkant open oortje, zodat de koppen heel gemakkelijk in elkaar ge stapeld kunnen worden. De haak-oortjes schuiven dan over de kopranden heen dat betekent heel wat meer ruimte op dressoir of theetafel. Heel mooi zijn ook de nieuwe Nederlandse glasserviezen met een heel hoge, smalle sierfles en glazen zonder voet. Een nieuw soort edeltin voorkomt dat gebruiksvoorwerpen, hiervan gemaakt, door grote hitte vlekken gaan vertonen of vervormen en pannen met sierlijke bakelieten oren en stelen maken nu het hamsteren van pannelappen overbodig. Nieuw is ook het in vele kleuren en ver schillende dikten leverbare gordijnvilt, dat onbrandbaar is en dus zelfs ii keuken kan worden gebruikt. Voor de reis Wilt u op reis gaan, dan kunt u ook weer nieuwe dingen meenemen. Niet al leen zjjn er grote collecties reisetuis met allerlei nuttige gebruiksvoorwerpen, maar een bijzonder aardig nieuwtje is ook de handstofzuiger in plastic, die er uit ziet als een flinke langwerpige zaklantaarn. Deze stofzuiger, bedoeld om kleding te reinigen, heeft een rond borsteltje aan het mondstuk, een klein stofzakje dat ge makkelijk tc ledigen ls, en loopt op twee batterijen die voor enkele dubbeltjes 1% uur stroom geven. Andere aanwinsten voor de reis zijn de steeds beter wordende reiszakken en •tassen in perion met plastic of weef stof met leer. Breit U graag op rei6, me vrouw, dan kunt u nu wol kopen in plas ticzakjes met gemakkelijke ringsluittng. De bol blijft in het zakje en de draad, die zich nooit verwarren kan, komt door de ring naar buiten. De wol blijft dus be schermd tegen stof en het ie geen be zwaar als de kluwen eens valt. Italië toont o.m. zijn specialiteit in fijn damesschoeisel en prachtige zijden 6jaals en Oostenrijk heeft ook een grote opper vlakte gevuld met landsspecialiteiten. Wijnen.broderle op zijde en katoen, kun stig kantwerk ende aanlokkelijkste documentaties voor toerisme. Canada toont tussen wasmachines en hockeysticks een luxe-zeilboot in oudrose met grijs: veel te mooi om mee te gaan varen eigenlijk! Israël l6raël heeft een voornamelijk informa' tieve stand en is voor het eerst sinds in de Kamer van Koophandel „Neder- andIsraël" werd opgericht, ter beurze anwezig. Het is de bedoeling, dat de im- n export zicb hier op de hoogte stelt an de handelsmogelijkheden met Israël. Meer import uit Israël wordt ge wenst, ook al omdat Nederland 1956 viermaal zoveel uitvoerde naar als invoerde uit Israël. Maar de Israë lische industrie gaat zich thans meer op export toeleggen en wil daarin graag ook ons land betrekken. Dit is dan het veelbesproken nieuwe model uniform voor verpleegsters. Het kon gisteren worden bewonderd tijdens de officiële opening van de textieljaarbeurs in de Beatrixhal van het Utrechtse Jaarbeursgebouw. Op de foto ziet men v.l.n.r. de zusters Neuchean (gemeentelijk zieken huis Zuidwal, Den Haag), Van Oordt (St. Elisabethsgasthuis, Haar lem) en Zandman (eveneens ziekenhuis Zuidwal). Speelgoed Ook bij het speelgoed is weer nieuws. Heel grote dominostenen voor de kleu ters om mee op de grond te sipelen, plas- tioplaatjes waaruit de kinderen zelf al lerlei dieren kunnen „bouwen," en ga rage®, die stapelbaar zijn. Flexibele speeldleren, vervaardigd uit kun6tpluche, zullen grote lievelingen kun nen worden en voor grotere meisjes is er een plastic popje, dat op allerlei manieren kan worden aangekleed, zelfs al6 stewar dess of Hongaars boerinnetje. Buitenland justitie Muljatno heeft bepaald, dat gezinsleden van in Indonesië woonachtige buitenlanders niet in Indonesië zullen worden toegela ten in verband met de door Sukarno onlangs afgekondigde staat van oor log en bel Enorme smokkel Indonesische persbureau Antarp beweert, dat de vorige week achtduizend ton copra uit Oost-Indonesië in vierhon derd zeilboten naar Brits Borneo Is ge smokkeld. De waarde wordt geschat op 650.000. De smokkel is een grote schadepost voor de Indonesische regering, en neemt een grote vlucht, nu na de opstand van Oost-Indonesië het patrouilleren door de vloot en de douane bijna tot stilstand is gekomen. Het cbprabedrijf moet zijn pro- dukt aan de centrale regering verkopen, doch ontvangt de laatste tijd geen geld meer uit Djakarta, ten gevolge van de Een van de vooraanstaande personen, die dezer dagen gearresteerd werden, is het parlementslid Djamaluddin Malik van de Nahdatoel Oelama, die voorgedragen was voor de portefeuille i sche zaken. De politie zeide niet, van hij wordt beschuldigd. Eerste Kamer wil verbetering Scheveningse haven DE EERSTE KAMER heeft gisteren bij de behandeling van de begroting van verkeer en waterstaat haar verontrusting uitgesproken over het feit, dat niet alle zwakke plekken in de dijken door de noodzakelijke bestedingsbeperking worden versterkt. Er zijn mensen in ons land die niet rustig slapen, zelfs al stormt het niet, zo zeide de Zeeuwse afgevaar digde, de heer De Geuze (c.h.). De heren Diepenhorst (a.r.) en De Vos van Steenwijk (lib.) vielen hem bij. Het was ook dit drietal, dat vreesde, dat de noodzakelijke verbetering van de Scheveningse buitenhaven geen doorgang zal vinden. Zonder nu te poneren dat minister Algera zijn bezuinigingen moet vinden In het overheidsapparaat (hetgeen voor bewindsman reeds een winstpunt was) voelde de Senaat zich toch niet erg ge rust over de gevolgen van de bestedings beperking. De heer De Geuze (c.h.) was vol waardering voor het tempo waar mede aan de dijken is gewerkt, maar toch is op sommige plaatsen nog te wei nig gebeurd. En de heer Diepenhorst (a.r.) twijfelde er aan of het beleid van minister Algera op dit punt wel volle dig verantwoord is. toe dat men In zekere geladen heid kennis zal hebben genomen van de memorie van antwoord, waarin 1* ge zinspeeld op de mogelijkheid dat ook de verbetering van de Scheveningse buiten haven geen doorgang zal kunnen vin den. De heer De Vos van Steenwijk (Mb.) zou dat in hoge mate betreuren. Temeer daar het hier gaat om onze grootte ha ringhaven. De c.h. afgevaardigde, de heer De Geuze wees er op dat minister Algera elf maanden geleden stellig van plan was deze haven te verbeteren. Hij noemde de huidige situatie zeer gevaar lijk. Hoe kan de overheid deze verbete ring nu eventueel uitstellen, terwijl zij op tal van andere gebieden tal van vei ligheidseisen stelt? Een gezelschap Japanse deskundigen, die zonder toestemming van de provin ciale regering van Midden-Sumatra ten behoeve van een Indonesische firma te Djakarta onderzoekingen verrichtten ln de mijnen bij Moeara Lemboe, is door de provinciale autoriteiten uitgewezen. Cruise met Hollands schip (Grote Beer) Het is de N.R.V. voor het eerst sedert de oorlog gelukt weer een groot Neder lands schip ie krijgen voor een cruise tamelijk dure rondreis op zee). Het is de Grote Beer, die naar Kopenhagen cn de Noorse wateren zal gaan. Met enkele buitenlandse maatschappijen werden contracten afgesloten voor goed koop luchtvervoer, die nog goedkoper zouden kunnen zijn, als men niet door internationale afspraken was gebonden. De KLM had in het drukke seizoen geen machines (van middelgrootte) en bijbeho rend personeel vrij. De reizen, die op deze luchtcharters zijn gebaseerd, vertrekken alle van Rotter dam, dat uitstekend geoutilleerd is er binnenkort ook nachtlandingsuitrusting zal krijgen. Academische examens LEIDEN, 12 april. Geslaagd voor hel kaï DE WERELD GAAT VOORUIT Ruim de helft der volwassenen kan lezen en schrijven mndc: de heer .1. H. Muldcrije te Leiden Geslaagd voor het kand. ex. K wis- en nati :unde: me). E. L. Fluyt te Den Haag. Geslaagd voor het doet. ex. scheikunde- de hc L Evers te Voorburg. P. Selicr te Leiden en D ien Os te Oegstgeest. AMSTERDAM. G.U., 2 april. Geslaagd v wetenschappen: R. I. politieke d. Vegt. Zwanenburg en M. Vasteniu GRONINGEN, 2 april. Geslaagd voor k Engels: J. Bakker Groningen. Doet. economie: J. E. van Dijken. Groninge NIJMEGEN. 3 april Geslaagd voor theologie: pater G. C. M. J. Laudy, O.Pra Over vrije radicalen UTRECHT, 1 april. - in de wis- en natuurki mone dependence of i natuurkunde op proefschrift: i proefschrift: Hoi |)E SOCIALE TOESTAND in de wereld is sinds 1952 belangrijk Vooruit gegaan, zo blijkt uit een rapport van de Verenigde Naties. Het sterftecijfer bll)ft dalen, het bijzonder in dc economisch weinig ontwikkelde landen, epidemische ziekten vertonen de tendentie te verdwijnen; produktie en het verbruik van levensmid delen zijn in de gehele wereld toegem men, hoewel de verdeling ongelijk Is; het analfabetisme neemt af en het schoolbe zoek toe; de industriële produktie wordt groter in een ongekend tempo- Deze vooruitgang, aldus het rapport, is echter gering in vergelijking met de moede en behoeften van een groot deel van de wereld en met de mogelijkheden van vooruitgang, die thans bestaan. De politieke problemen en de bewapenings wedloop worden de voornaamste belem meringen voor de ontwikkeling van de sociale vooruitgang genoemd. Op 30 juni 1955 waren er in de ge hele wereld 2.691.000.000 mensen, d.w.z. 172 miljoen meer dan op 30 juni 1951. Vijftig procent der kinderen in de HOOFDPIJN WEG HOOFDPIJN schoolgaande leeftijd bezoekt geen school. Zesenvijftig procent der we reldbevolking boven de vijftien jaar kan lezen en schrijven. Het aantal gevallen van tuberculose, moeraskoorts en kinderverlamming ne.emt af, maar dit is niet zo bij hart ziekten en kanker. Vierhonderd mil joen mensen lijden nog aan ziekten die door parasieten worden veroor zaakt. Een evengorot aantal lijdt aan trachoom en andere besmettelijke ont stekingen. Arbeider gedood door exploderende gasfles De 30-jarige werkman M. J. Pel uit Utrecht, is gistermiddag om het leven ge komen toen een gasfles, die hij kapot wilde slaan, explodeerde. De man was bij een firma in oude metalen bezig met het kapotmaken van lege glasflessen. Een van de flessen moet nog gevuld geweest zijn. Toen de werkman de fles kapot sloeg, ex- plodeerde deze. Het slachtoffer was vrij- 1 wel onmiddellijk dood. Vannacht is het café, annex woonhuis, De Postduif te Bergeijk (Limburg) tot de grond toe afgebrand. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat de caféhouder j Wllborghs met moeite zijn vier kinderen van de bovenverdieping kon redden, waarbij hij pmstige brandwonden opliep. Alles ging in vlammen op. OP HET vliegkamp Valkenburg landde gisteren de chef van de Amerikaanse marinestaf, luitenant- admiraal Arleigh A. Burke, bijge naamd „31 Knot Burke". „Ik ben hier", vertelde hij, „om met uw •ineautor it ei ten besprekingen te t ren, die in verband staan met de steeds toenemende noodzakelijkheid voor de vrije wereld de zee onder controle te houden, maar", voegde hy eraan toe, „mijn echtgenote en ik zyn ook gekomen voor de bloeiende tul pen." Admiraal Burke kreeg zijn bijnaam in de jongste oorlog, omdat hij gewoon was met het 23ste jagerflottielje dat onder zijn commando stond en bekend was als „little beavers", door de wateren van het zuide lijk deel van de Stille Oceaan te jagen met AAN DE BUENOS AIRES, de goede lucht" van de Argentijnse hoofd stad, tekenen zich weer donderwolken af. De wacht voor het paleis van president Aramburu is versterkt, in het gebied der oppositie, de lucht- bases, heerst een alarmtoestand. Pedro Eugenio Aramburu regeert onder een allesbehalve „goede lucht". Figuurlijk gezien is Argentinië, sinds Juan Diaz de Solis in de zestiende eeuw als eerste blanke de Rio de la Plata opvoer, door de ene storm na de andere overvallen. Militairen trachten generaal Aramburu de voet dwars te zetten, zoals hij het indertijd generaal Lonardi heeft gedaan. In het binnenland vijandig gezinde officieren, in het buitenland zijn aartsvijand Juan Peróndie elke gelegenheid, aangrijpt om de populariteit van de president te doen afnemen. Het geschil lijkt vrij onschuldig. Com modore Julio Cesar Krause, de minister luchtvaart, treedt af, omdat hij het eens ia met het beleid van presldon: Aramburu. De nieuwe kandidaat, die Aramburu voor deze post heeft, wordt door de luchtmachtofficieren niet geac cepteerd. In dat land van pampa's, bossen en bergen kan zo'n voorval echter licht dc 'an de president en zijn regering in houden. Het heethoofdige Argentijnse volk zou overigens verkeerd aan doen, generaal Aramburu tot aftreden te dwingen, mers sinds de Peronistlache dictatuur Is op velerlei gebied vooruitgang geboekt en in februari van het volgend jaar zullen algemene verkiezingen worden gehouden, waarby geen enkel lid der regering, ook Aramburu zelf niet, herkiesbaar Is. Militair Van stabiele politieke verhoudingen kan men nog niet spreken, maar zeker is de korte regeringsperiode van Pedro Aramburu, zowel de binnenlandse als de buitenlandse politiek minder labiel, dan PHILIPS „Infraphil" met dieptewerking Philips „Infraphil" PHILIPS „Infraphil" zo gemakkelijk In uw gezin tijden® zijn voorgangers. Aramburu is eer militair deskundige, met een gedegen In ternationale opleiding. Hij heeft geleerd ln het belang van zijn land te handelen. Hij komt uit een veehoudersgezin, van Baakische afkomst. Reeds op vijftienjarige leeftijd ging hij als kadet naar het Cole- gio Mllitar de Nacional. in Buenos Aires Ala infanterdeoffieier deed hij troepen- ervaring op en werd in 1936 opgenomen in de generale staf. Vlak voor de tweede wereldoorlog werd de toen 36-jarige of ficier naar Frankrijk gezonden, om daar de tactiek te bestuderen. Bij zijn terug komst kreeg hij zijn aanstelling als leraar aan de Escuela Superior de Guerra, de Argentijnse hogere krijgsschool. Toen ln 1946 Peron aan de regering kwam, had Pedro Aramburu de rang Toch is liet zo WAT UIT AFVAL VOORTKOMT i bacterieën beproefd limine C) beval. Voort. kolven «toffen bereid, die voor de ontbranding van gen, evenal. «toffen die enigasina aan wierook doen denkan an daarom voor luehtverbetering in «chouwburgaalen an bioscopen werden gebruikt. Maar de grote hopen afvallen liggen voor het grootste deel nog op da lan derijen, omdat er geen beginnen aan ia, dese hoeveelheden naar de fabrieken to kolonel bereikt. Peron bevorderde hem tot brigade-generaal. De dictator zal dit later hebben betreurd, toen gcneraal-ma- joor Aramburu zich tijdens de opstand van 1955 aansloot bü de revolutionaire strydkraebten. Deze „godsdiensttwist, op touw gezet door oligarchen en rebellen", zoals Peron het noemde, betekende dus het einde zijn dictotuur. In september van 1955 be noemde de nieuwe president, Eduardo Lonardi. generaal Aramburu tot stafchef Leonardi sprak tot zijn volk: „Ik beloof mijn medewerkers plechtig, dat zich onder mijn bewind nimmer een situatie zal doen, welke het volk zou verplichten de wapens ter hand te nemen". Om deze uit spraak waar te maken, ging hij reeds november van datzelfde jaar heen, toen men hem te slap tegenover de Peronisten vond en te conservatief. Aramburu volg de hem op. Al op de eerste dag van bewind riep het (Peronistische) algemene vakverbond een staking uit. Aramburu greep dadelijk in. Zijn beleid wa voortaan op gericht, het Peronisme wortel en tak uit te roeien. Verbetering Er kwam weer vryheid van drukpers. De Peronistische party werd ontbonden en de in 1949 door Peron Ingevoerde grondwet weer vervangen door de oude istitutie van 1853 (een cople van de grondwet der Verenigde Staten). De aanhangers van de vroegere dictator leven zich roeren. Ze hebben aanslagen gedaan, getracht een opstand te verwek ken. Eenenveertig samenzweerders ein digden hun leven voor het vuurpeloton inneer generaal Aramburu het hui dige geschil tot een goed einde weet te brengen, zal hy vermocdciyk volgend jaar Juni plaatsmaken voor een, door het volk gekozen, president. ADMIRAAL BURKE een snelheid van 31 mijl, vijandelijke sche pen aan te vallen en met dezelfde snel heid naar zijn basis terug te keren. In die periode nam hy in minder dan vier maanden deel aan 22 afzondcriyke hten, waarby hy erin slaagde een kruiser, negen torpedobootjagers, een on derzeeboot, vele kleinere schepen en een dertigtal vliegtuigen te vernietigen. Zeeman en ingenieur Burke lijkt enigszins op zijn president, generaal Dwight D. Eisenhower. Hij droeg negentien onderscheidingstekens, waaron der de zilveren ster voor moedig gedrag, die hem werd verleend voor zijn optre den, toen het vlaggeschip van het eerste vliegkampschip-flottielje door vijandelijke zelfmoordduikbommenwerpers werd ge troffen. Zijn eerste onderscheiding kreeg hij ln 1928 aan boord van de Procyon voor het redden van schipbreukelingen en zee varenden. Admiraal Burke is niet alleen zeeman, maar ook ingenieur. Toen hij al marine officier was, studeerde hij aan de univer siteit van Michigan, waar hij zijn inge nieurstitel behaalde ln de technische wetenschappen, Hy is een z.g. four stars admiraal, en de auto, die hem tydens zyn verbiyf hier te lande ter beschikking was gesteld, had ook als kenteken vier zilveren sterren op blauw fond. De hoogste rang die de Amerikaanse marine kent Is die van ad miraal of the fleet, een ig. five stars ad- Openhartig Op de kruiser Hr. Ms. De Ruyter stond de admiraal gistermiddag de pers te woord. In zijn inleiding sprak hij waar derend over Nederland en zijn woorden getuigden van grote kennis van land en volk. Hij noemde admiraal De Ruyter de grootste zeetacticus die de wereld ooit heeft gekend. „Eeuwenlang ls zijn tactiek door marinemensen van alle landen be studeerd. Het is voor mij daarom een grote boord van deze kruiser te ver- vragen werden de admiraal ge steld. Hij gaf op alle vragen een open hartig antwoord en zei o.m. dat om een oorlog te winnen, de zee onder controle moet worden gehouden, maar geen marine welk land ook kan die taak alleen af. Er moet samenwerking zijn tussen de lan den die zich hebben verbonden. Admiraal Burke vertelde, dat voor zover men weet Rusland beschikt over een 450 onderzeeërs. Dit Jaar verwerken *e daar meer staal ln de scheepsbouw dan de Ver. Staten. Rusland weet dat het om een oorlog te winnen de geallieerden de controle over de zeeën moet ontnemen en om die redei weldig uit. „Een marlnevllegdienst", antwoordde de admiraal op een desbetreffende vraag, „is van groot belang voor een vloot, om dat een dergelijke dienst„zeebewuste" vliegers kweekt. Zonder hen zijn modern© zee-operaties vrijwel onmogelijk. Het Ne derlandse vliegdekschlp ls zeer zeker een Navo-bijdnage van betekenis en kan een belangrijke rol spelen, zowel bij de ver dediging tegen vijandelijke vliegtuigen en onderzeeboten als bij een tegenaan val." ■eidt het zyn vloot ge- Ten slotte bracht de admiraal hulde aan de technici en specialisten van de Nederlandse marine. Hy vond het niet nodig dat het marinepersoneel, dat in de toekomst met geleide projectielen moet omgaan, In Amerika wordt opgeleid. „Op ileuwe onderzeebootjager Rotterdam heb Ik dingen gezien die wy In Amerika og niet eens kennen." Admiraal Burke heeft vandaag ver scheidene autoriteiten bezocht en in tussen bracht mevrouw Burke een bezoek aan Keukenhof en bewonder de op weg daarheen de bollenvelden. In de ïoop van de middag vertrokken admiraal en mevrouw Burke naar Brussel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 5