Bedrijfsleven moet student helpen onderdak te vinden Agenda voor Leiden Jachtopziener E. J. Geitenheek hartelijk gehuldigd NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 3 APRIL 1957 de a! it ee eken- ondei -actii prei in d' ijnbt :lijkt gt Studentenhuisvesting nijpend probleem Bij lichtfabrieken C. van Weerlee met pensioen Na een diensttijd van bijna 50 jaar nam de heer C. van Weerlfee gisteren afscheid van directie, verdere superieuren en col lega's en wel wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. In de direc tiekamer werd hij op waarderende wijze toegesproken door de directeur, ir. Y. Ykema, ir. H. Lentelink en enige andere woordvoerders, waaronder vertegenwoor digers der personeelsvereniging. In de toespraken werd eraan herinnerd, dat de heer Van Weerlee tot grote te vredenheid zijn taak vervulde, met supe rieuren en collega's op prettige wijze om ging en tot de laatste dag honderd pro cent van zijn werkkracht gaf. Daarvoor moest de heer Van Weerlee de dank in casseren van gemeentebestuur, directie en chefs. Hierbij werd ook gememoreerd zijn langdurig lidmaatschap van de veilig heidscommissie aan de lichtfabrieken. Namens het personeel werd hem een aandenken aangeboden. Na het officiële gedeelte wachtte de heer Van Weerlee in de kantine nog een hartelijke ont vangst van zijn naaste collega's, waarbij de heren Kramer, Dool en Van Bemme) zich tot tolk maakten van de warme ge voelens der collega's ten opzichte van hun scheidende medewerker. Een en an der ging gepaard met het aanbieden van een attentie Modeshow van C. A. WEINIG VARIATIE OP GEBIED VAN HERENMODE jaar hebben de jasjes twee rijen knopen, het jaar daarop één rij. Nu eens zijn de broekspijpen nauw en het volgende seizoen weer wijd. Maar sensationele nieuwtjes zijn sporadisch. Dit jaar komt C A met een vilten vest voor heren in rood, geel of cognac, gedragen onder het col bert. We zagen een rood vest bij een grijs kostuum op één van de shows, die C A van 2 tot en met 5 april houdt in de foyer van de stadsgehoorzaal. Ook voor regenkleding, speciaal van gabardine, kan men bij deze firma terecht. Een nieuw materiaal voor herenkleding is uitgebracht onder de namer - vira en Terlenka. De vezel van deze stof wordt met kamgaren in kostuums ver werkt. Het kleine ruitje, dat in de mantel, pakjes op het ogenblik jè van hèt is, wordt ook in de collectie herenkostuums ge bracht. Mevrouw en meneer X kunnen dus dit seizoen in dezelfde stof gekleed gaan. De „little lady" droeg vlotte japonnetjes, meestal van een glanskatoen. Origineel voor een gekostumeerd bal, smakelijk in het dagelijkse leven vonden wij de rode herensokken, de paarse kou sen van de „lady" en het wit-zwarte zomerjaponnetje dat zij hierbij droeg. Het werd gepresenteerd onder de i U raadt het al, natuurlijk: „rock We zien liever meisjes naadloze nylons en een vrolijk zomerstofje Er moeten beurzen komen voor spoorstudenten j om nnec TN VROEGER DAGEN was het zo, dat er een grote scheiding bes ictit tussen wetenschap en bedrijf. Universitair geschoolden gingen hun t di eigen weg der wetenschap en kwamen veelal niet of zeer weinig in aan kun- raking met het commerciële facet van ons volksbestaan. Hierin is sinds chap de laatste decennia een belangrijke wijziging gekomen, en thans kot dat de bedrijven als het ware schreeuwen om mensen, die een universitaire dal vorming hebben genoten. Wanneer er dan ook in het leven van de univer- n di siteit problemen ontstaan, ligt het voor de hand dat het bedrijfsleven zich Irijf- op een of andere manier geïnteresseerd toont. Met andere woorden: de sreii universiteit begint langzamerhand haar ivoren (wetenschappelijke) toren sato- te verlaten en komt meer en meer in het maatschappelijke leven van alle llinp dag te staan, irec- De universiteiten van nu worstelen met VWJ een ernstig probleem. Wij schreven hier- - over -reeds meerdere malen. En wel, met ach- dat van de huisvesting der studenten. Dit :anf, is overal ter wereld het geval, maar in ïant Nederland is de achterstand op dit gebied reer groot. Ons land spant de kroon van alle W-est-Europese landen. aaij De oorzaken hiervan? Q In de eerste plaats gaan onze steden over 'Op-I lot de z.g. cltyvorming, waardoor veel tJenJ studentenhuizen transformeren in kantoor gebouwen, hotels en dergelijke. Voorts .j is het aantal beroepshospita's sterk ver- minderd ten gevolge van grotere wel- Stap stand. Daarbij komt dat in de nieuwe aan-: stadswijken de studentenkamers vrijwel ,bej geheel ontbreken, omdat de woningen te hui klein zi^n' terw^ ten slotte het aantal studenten na de oorlog zeer sterk Pen« toegenomen. H Het tekort d( Men moet over het tekort aan studen- jjpj tenhuisve6ting niet gering deken. In Leiden bedraagt dit 300 kamers, v 1 -zover bekend, terwijl er var 1400 spoorstudenten zeker nog een groot Ïrn- déél -is geschat wordt op een derde dat eveneens een kamer in de univer leitsstad zou wensen. Ditzelfde beeld vi j lonen ook de andere universiteitssteden: overal is er een schreeuwend gebrek leer- studentenkamers. Het ministerie van an-| derwijs schat dat in de komende viei J, ren zal moeten worden voorzien in i tekort van 1600 studenten-kamers, welk getal binnen 13 jaar ongeveer verdubbeld eD' zal zijn. hui Om aan deze noodtoestand een einde te ert maken zijn er verschillende plannen in de ten maak. In Leiden bereidt men een pavil- ,oencomPlex voor dat aan 103 studenten onderdak zal bieden, en een permanent S*'i complex in uier verdiepingen voor 222 dill Jtudenten. Ook in Utrecht, Delft en Wage- be- tangen heeft men dergelijke plannen in hiel voorbereiding. Over het algemeen wordt de voorkeur gegeven aan kleine eenheden voor 12 tot n studenten. Men voelt hier te lande hoegenaamd niets voor iets als een „cité oa' universitaire", zoals Parijs die kent, waar :1a- honderden studenten in één grote gemeen- de ichap bijeen wonen. De persoonlijke vrij- heid van de student komt. zo vindt men, hierdoor in het gedrang. Moet men van het ideaal, de ouderwetse hospita, afstap pen, zo zegt men, dan toch liefst zo min mogelijk. Het Duivelsgat in Delft, waar elk paviljoen 17 zit-slaapkamers bevat, benevens een grote gemeenschappelijke kamer, een wasgelegenheid en een keu kentje, wordt als een goed voorbeeld be schouwd. De financiën Uiteraard kost de verwezenlijking van al deze plannen handen vol geld. De staat kan dit allemaal niet fourneren, en daar om heeft men aangeklopt bij het bedrijfs leven. Want, zoals wij reeds in de aan- s artikel zeiden, het heden daagse bedrijf kan het niet stellen zonder Universitair gevormde medewerkers. Van aantal grote bedrijven ontving men fponla-an belangrijke toezeggingen, teza men tot een bedrag van 1 miljoen gulden tijdperk van 5 j. Dit is prachtig, maar lang niet voldoende, want willen de Staande plannen verwezenlijkt worden dan zal men aan 1 miljoen per jaar nog iet eens voldoende hebben. Zoals gezegd, er werd een beroep ge daan op het bedrijfsleven, dat een vrien delijk antwoord gaf in de vorm van een aanzienlijk bedrag. Het was echter onmo gelijk telkens weer op individuele verzoe- universiteiten en hogescholen in 'e gaan, en daarbij de urgentie van de Verschillende aanvragen tegen elkaar af le wegen Ook de vraag of het voorge legde project in alle opzichten verant woord was, was voor de buiten de techni- •ehe problematiek staande bedrijve-n niet gemakkelijk te beoordelen. n deze bezwaren een einde te maken en tevens een krachtige 6toot te geven tot de oplossing van het probleem der studentenhuisvesting, is naast plaatselijke organisaties de Centrale Stichting Studentenhuisvesting opgericht, op initiatief van enige instellingen van ho ger onderwijs en enige grote bedrijven ge zamenlijk. Het Curatorium van deze Stichting bestaat uit vertegenwoordigers van het bedrijfsleven, het dagelijks be stuur uit afgevaardigden van alle univer siteiten en hogescholen, alsmede va: Nederlandse Studentenraad. Taak De Stichting beschouwt het als haar taak In de allereerste plaats in de komende Jaren een onbekrompen fi nanciële bijdrage te leveren voor de opheffing van de meest urgente nood. Reeds is door enige concerns een be langrijk bedrag toegezegd, terwijl dezer dagen alle Nederlandse bcdrqV ven zullen worden uitgenodigd een bijdrage te geven. De Stichting zal alles in het werk moeten stellen om in de komende ja ren 1 miljoen gulden per jaar bü el kaar te brengen. Daarbij wordt ver wacht dat na een aanloopperiode van vier jaren de overheid haar finan ciële bijdragen zozeer zal verhogen, dat de Stichting niet of in sterk ver minderde mate zal behoeven te steu nen. Inmiddels heeft het Curatorium ecu brief aan de regering gericht, met het verzoek de rijkssubsidie van 2550 per student welk bedrag zon der twijfel te laag is op de komende rijksbegrotingen geleidelijk te ver- Daerbij heeft het Curatorium het stand punt ingenomen, dat de bouw van stu dentenhuizen bijkans evenzeer als de in- riohling van universitaire laboratoria en instituten een taak der overheid is. Te- werdt erop gewezen, dat in het rapport van de commissie Rutten voorko mende berekeningen niet overeenkomen met de in de praktijk bestaande omstan digheden. Zo tracht de Stichting dus zowel bij de overheid als bij het bedrijfsleven te sti muleren tot actie om de.nood od te hef fen. Het dagelijks bestuur beoordeelt de ingediende bouwplannen, waarvoor sub sidie wordt aangevraagd. De plaatselijke organisaties in de universiteitssteden blij- geheel vrij, maar van hen wordt ver wacht dat zij zich dus niet meer recht streeks tot het bedrijfsleven wenden. Spoorstudenten Het plan voor een studenten tehuis met conciërgewoning en twee beheerderswoningen in de Krakeelpolder te Delft. Ar chitect H. Postel te Delft is er de maker van. Het gebouw is bestemd voor 198 studenten. aantal spoorstudenten tot een minimum te beperken, n universitaire kringen - en ook in het bedrijfsleven, waar men prijs stelt op niet alleen universitair geschoolden maar tevens op uni versitair gevormd en acht men het van gr'öot belang dat de student slechts tijdens de vakanties thuis is. Hij dient op te gaan in de sfeer van de akadèmische gemeenschap en zich te interesseren in alle facetten hiervan, niet alleen door zich aan te 6luiten bij gezelli^ieidsver- enigingen of disputen van zijn eigen fa culteit, doch tevens en vooral door zich op de hoogte te stellen van wat er leeft in de andere faculteiten. Het grote aantal spoorstudenten in Leidsn bedraagt dit ongeveer 30 pet, dat is een 13 a 1400 is niet alleen te wijten aan het nijpend gebrek aan huisvesting. Ook de financiën der ouders spelen hier bij een belangrijke rol, en het ligt dan ook in de bedoeling dat het rijk de minder met aardse goederen bedeelde student tegemoet komt met een beurs, zodat hij als er althans een kamer voor hem is niet langer spoorstudent behoeft te blijven. Internationaal bekend geleerde Prof. De Zwaan werd 50 jaar geleden predikant ^ONDAG 14 APRIL zal het 50 jaar geleden zijn, dat prof. dr. J. de Zwaan, oud-hoogleraar in Leiden en vooraanstaand politicus, het predikambt in de Nederlands Hervormde Kerk aanvaardde. De naam van deze emi nente geleerde is verbonden aan een diepgaande studie over het Grieks- Oosterse Christendom en heeft een internationale faam op het gebied van de exegese van het Nieuwe Testament, Professor De Zwaan werd op 26 juni 1883 in Den Haag geboren, doorliep zijn geboortestad het gymnasium en s deerde aan de rijksuniversiteit in L den, waar hij op 31 maart (cum laude) promoveerde op een proefschrift „Petrus en Judas, tekstuitgave mi leidende studiën en textuelen con taar". Op 14 april verbond de jonge pre dikant zich aan de Gemeente Heemse, welke plaats in 1911 met Baambrugge verd verwisseld. Na amper een jaar ambtsbediening noest de Gemeente haar herder en leraar fstaan in verband met een benoeming tot buitengewoon hoogleraar te Leiden i het Grieks-Oosterse-Christendom. In het begin van zijn loopbaan hield dr. De Zwaan van afwisseling, want al in 1914 vertrok hij naar Groningen, als op volger van de bekende hoogleraar Van Rhijn, in de faculteit van de exegese het Nieuwe Testament. In het studiej: 1926—1927 was hij rector-magnificus de universiteit^ waarna hij zijn ambt overdroeg met een rede over „Enige be schouwingen over het wezen des Chris tendoms." In 1929 keerde dr. De Zwaan naai Leiden terug met eenzelfde leeropdracht dit marlt garandMrt U da atarksta matraa tot op hadan gemaakt. dankzij de gepatenteerde binnenvering volgens het Amerikaanse systeem LoJtc-W. LLcrc. D.W.U.-SOUPLEX MATRASSENFABRIEKEN, UTRECHT, AMSTERDAM, ROTTERDAM Woensdag Jacobazaal Den Burcht, 7.30 u.: kader vergadering C.N.V. Schouwburg, 8 uur: „Aparte Tafels" door Ned. Comedie, voor K. en O. Wijkgebouw Centrum, 8 uur: Herv. bond voor inwendige zending op Geref. Grond slag, spr. ds. A. van Eijk te Benthuizen. Oegstgeest: gemeentehuis 7.30 uur raadsvergadering. Donderdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: buitengewoon concert door vier mannenkoren en solis ten onder leiding van Louis van Wijn gaarden. V. en D„ 10.30, 2.30 en 4 uur: modeflitsen. Den Burcht, 4.30 uur: Vereniging „Ko ninginnedag", inschrijving van jongens spelen en wedstrijden met traktatie op 30 april. Vrijdag Schouwburg, 8 uur: Leids Studenten- Er is keuze genoeg Wandelprogramma kring Leiden Ned. bond voor l.o. Het wandelprogramma van de kring Leiden van de Ned. bond voor l.o. ziet er als volgt uit: 6 april: W.I.K., Leiden. Momenteel heb ben zich reeds meer dan 500 tippelaars aangemeld. Men kan nog inschrijven bij de startplaats Oud-Hortuszicht en wel op zaterdag 6 april vanaf 14.15 uur. Afstan den 10, 15 en 25 km. 27 april: Rouwkooptocht, Voorschoten. 30 april: Kon. Julianamars, Leiden. 11 mei: Amicitia, Katwijk, ten bate van actie Goed-Zo. Afstanden 10, 15 en 25 km. Start: Rotterdams Zeehospitium, Katwijk aan Zee. Inschrijf adressen: A. F. Erke- lens, Kanaaldijk 4, Katwijk aan Zee, C. Oudshoorn, Smitstraat 13, Rijnsburg, C. Verstraaten, Langestraat 63, Leiden, I. v. d. Mark, Tulpstraat 12, Katwijk aan Zee. 18 mei: De Zwervers, Voorschoten. Der de Duyvenvoordetocht. Start: Restaurant Het Wapen van Voorschoten, Voorstraat 10, 15 en 25 km. 22 mei: D.S.B., Leiden. Avondwandeling. 25 mei: W.O.W., Oude Wetering. 3 t/m 8 juni: Avondvierdaagse te Kat wijk, Noordwijk en Leiden. 15 juni: Rode Kruis, Leiden. 26 juni: C.J.M.V., Leiden. 29 juni: De Stalen Band, Leiden. 6 juli: Nortgotocht, Noordwijk. 20 juli: T.O.P., Bodegraven. 10 aug.: Amicitia, Katwijk. 17 aug.: Donklaan, Voorschoten. 21 aug.: De Stalen Band, Leiden. Avond wandeling. 24 aug.: Zwieten, Zoeterwoude. 28 aug.: Rode Kruis, Katwijk. Avond wandeling. 7 sept.: Lcidse Houtschool, Leiden. 14 sept.: C.J.M.V., Katwijk. 21 sept.: De Stalen Band, Leiden. 3 okt.: 3-Octobertooht, Leiden. 16 nov.: St. Nicolaastocht, Leiden. toneel, galavoorstelling van het toneel stuk A kiss for Cinderella van Sir James Schuttershof, 10 uur v.m.: opening paas- veetentoonstelling van Vebo Leiden. Den Burcht, 8 uur: afdeling Leiden Ned. Politie-Bond, feestavond. Den Burcht, 4.30 uur: Vereniging „Ko ninginnedag", inschrijving van meisjes voor spelen en wedstrijden met traktatie op 30 april. Leiderdorp: zaal achter Geref. kerk, 8 uur: bijeenkomst Arjos,. onderwerp „Europese eenwording". Gebouw gemeentelijke geneeskundige en gezondheidsdienst. Nieuwe Mare 13a, 2 tot 4 uur: inschrijving deelnemers auto tocht ouden van dagen. Zaterdag: Gebouw gemeentelijke geneeskundige en gezondheidsdienst, Nieuwe Mare 13a, 2 tot 4 uur: inschrijving deelnemers auto tocht ouden van dagen. Stationsplein, 2 uur: afdeling Leiden Ned. Chr. Reis-Vereniging, vertrek voor R.K. technische school „Don Bosco", Boerhaavelaan 44, 3.30 uur: uitreiking van diploma's aan leerlingen van avond school. Antonius-clubhuis, 7.45 uur: feestavond volkstuindersvereniging „Tuinlust" ter herdenking van het 15-jarlg bestaan. Gebouw Prediker, 7.30 uur: afdeling Leiden Ned. Chr. bond van werkenemers in de textiel- en kledingbedrijven „Uni- feestavond met huldiging van ju bilarissen. Dienst der apotheken De avond- en nachtdienst van de apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door de apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552, de Haven-apo theek, Haven 18. tel. 20085 en de apotheek te Oegstgeest, Wilhelminapark 8, tel. 26274. Trekking premielening Amsterdam 1956 I Bij de eerste trekking der premielening Amsterdam 1956 I viel de 100.000 op J serie 1729, 50.000 nr. 1 s. 1708. 25.000 nr. 1 s. 178, 10.000 nr. 9 s. 14676, 5000 nr. 1 s. 13911, 1.000 nr. 4 s. 816, s. 5617, nr. 3 s. 10231, nr. 8 s. 11991, s. 19761, 1.500 op 10 obligaties en 125 op 480. PROF. DR. J. DE ZWAAN Publicist De hoge verwachtingen, die mer student al had, heeft dr. De Zwaan beschaamd. Op 29-jarige leeftijd al te hoogleraarsambt geroepen, heeft hij zich gedurende vijftig jaar intensief me studie van het Nieuwe Testament bezig gehouden. Van zijn hand zijn tal publikaties in boekvorm en tijdschriften verschenen. Hiervan noemen wij „Antieke cultuur om en achter het Nieuwe Testament' (1916), „Imperialisme van de Christelijke Geest" (1919), „Jezus, Paulus en Rome' (1927) en „Paulus als geestelijk hervor mer" (1932). In deze studies heeft de Leidse hoogleraar de nadruk gelegd op de Joodse factor in het denken va apostel Paulus en hij toonde aan, d de geschriften van Stoa bijv. een geheel andere gedachtensfeer aan de dag treedt dan die van de apostel. Hij is tevens oordeel, dat aan de Aramese achtergrond der teksten voortdurend aandacht moet worden geschonken. In zijn geschriften heeft prof. De Zwaan ook zijn opvattingen voren gebracht, waarbij uitkomt, ;en scherp onderscheid moet worden gemaakt tussen ethiek en moraal. „Je: wilde de moraal niet vervolmaken, m? gaf ethiek", zo luidde zijn conclusie. Als medewerker aan de serie „Tekst 1 Uitleg" heeft prof. De Zwaan ver scheidene commentaren op Nieuw-Testa- mentische Bijbelboeken het licht doen Hij heeft ook een groot aandeel gehad in de totstandkoming van de nieuwe vertaling van het Nieuwe Testament 'an de vertaliiigscommissie. Boven- is hij oprichter en voorzitter va Internationale Vereniging van Nieuw- Testamentici. Voorts was de hoogler; 1932 tot 1942 lid van de Algemene Synodale Commissie. Prof. De Zwaan vertegenwoordigde de Nederlandse universiteiten bij de Paulus- herdenking in 1952 in Griekenland. E.H.B.O.-dienst Leiden vergaderde Onder leiding van de heer L. H. Piek hield de vereniging EHBO-dienst Leiden gisteravond haar jaarvergadering. De be langstelling was niet groot. De heer Piek memoreerde het toetreden van een zestig- 3.B.-ers tot de vereniging. Dokter Kortmann trad als docent af. Hij werd opgevolgd door de dokters Keegstra en Bazuin. De oefenavonden werden druk bezocht. Uit de jaarverslagen bleek, dat de fi- anciën van de vereniging krachtiger worden. Het bestuur is nu als volgt sa mengesteld: L. H. Piek, eerste voorzitter; A. S. Scheffer, tweede voorzitter; mej. M. Vellekoop, secretaresse; eerste penning meester J. de Koning; tweede penning- ster T. G. Doesburg Lannooy; comm. materiaal mej. C. Voorzaat; alg. ad junct D. Prins. Matthaus-Passion met elektronisch orgel Bij de op 8 en 9 april door de Christe lijke zangvereniging Ex Animo te geven uitvoering van de Matthaus-Passion zal de orgelpartij door de heer Adr. Blanken- stem worden gespeeld op een Selmer- Lincoln-Organ, een Engels elektronisch tot een vlotte blouse en rok verwerkt, zo als we óók in deze collectie tegenkwamen, of in een meer romantisch cocktailtoiletje. Gelukkig zijn de meeste „mannen van zeventien" zelf zo verstandig een ander kleurtje voor hun sokken uit te kiezen dan knalrood. Aanzien waard De grote maat showde een aantal mo dellen, die het aanzien waard waren. Ge liefd is het ensemble bestaande uit een japon met jasje. Rustige dessins zijn voor de vrouw van middelbare leeftijd aan te raden. Kamgaren en ottoman zijn dé ma terialen voor mantels voor hen, die niet meer in maat 40 of 42 gekleed kunnen gaan. Een ruime keus treft men bij ge noemde firma aan. Behalve de rechtval lende modellen zagen we ook een aange sloten mantel met afknoopbare pelerine. Nieuw is de zogenaamde „saharienne" van Dior: een jasje met lange panden en een strakke ceintuur, over een japon van dezelfde stof met een nauwe rok. Aparte vermelding verdient de redingate var witte wafelpiqué, met bijbehorende koelie- hoed. Bekroning van het slagersvak Op de internationale slagersvaktentoon stelling te Amsterdam werd de inzen ding „vleeswaren" van de heer G. W. Zandvoort te Leiden bekroond met twee eerete en twee tweede prijzen. De inzen ding was verzorgd door woretmaker C. Heemskerk. Mr. W. J. Geertsema Bij K.B. is op zijn verzoek mqt ingang van 1 mei 1957 eervol ontslag verleend aan mr. W. J. Geertsema, burgemeester van de gemeente Warffum (Gr.) Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Irene Eveline, dr van J Klinkenberg en E Snel; Geer^ruida Jo hanna Elisabeth, dr v S L Steenvoorden en J A M Weijere; Gerardus Josephu6 Cornelis, zn van HAM van den Berg en E G C van der Meel; Cabharina Maria, dr van S le Feber en M Lepelaar; Ronald, zn van H M Feeleus en P M G Vaneveld. OVERLEDEN: A van Zanten, 72 jr, vrouw; W J van der Vos, 72 jr, man. GEMEENTE LEIDEN Officiële publikatie AVONDSPREEKUUR DIRECTEUR D.K.K. De directeur van de gemeentelijke dienst voor kasbeheer en kredietwezen te Leiden brengt hiermede ter kennis van belang hebbenden, dat door hem is ingesteld een vast avondspreekuur op elke vrijdag tus sen 18.30 en 19.30 uur. Op andere avon den is hij te spreken na telefonisohe af spraak, telefoon 20270, kantoor stadhuis. De directeur voornoemd, VERSTEGEN Uitslag loterij Appèl In de Avro-studio is gisteravond de trekking gehouden van de nationale lote rij Appèl ten bate van de Militaire bond van oorlogsslachtoffers. De bond ontving uit handen van de organisator, de heer A. M. Bergers uit Rotterdam, een cheque van 1.100.000. Tevens wefden vijf hui zen en vijf auto's uitgeloot. De heer Bergers is thans bezig aan de voorbereiding van een nieuwe actie en wel voor het Verbond voor Veilig Ver- De Locomotief verdwijnt 7VA EEN eervol, bestaan van 103 jaren is het Nederlandse dagblad De Loco motief maandag voor het laatst versche nen. De Indonesische uitgever Ch. Naing- golan beweerde namelijk, dat het meren deel der lezers het blad liever zag ver dwijnen. De werkelijkheid is, dat vele Indonesiërs liever de Nederlandse bla den lezen, maar er met voor uit dm ven komen. Dc Locomotief heeft een schare lezers gehad, die het blad meer dan een halve eeuw trouw bleef. Met dit blad verdwijnt een van de oudste kampioenen voor de persvrijheid en de belangen der bevolking. Het blad is ontstaan in de tijd, toen het nog zin had voor de persvrijheid te strijden en te lijden. Tevens is De Locomotief het oudste blad geweest, dat in het Indonesisch ver scheen, want in 1853 was er naast de Nederlandse, een Indonesische, een Ara bische en een Chinese editie. Aan het blad zijn de namen verbonden van mr. C. Th. van Deventer, de man van het „Ereschuld" artikel. Brooshooft. Vierhout, Stokvis en Lievegoed. Latere hoofdredacteuren waren de heren W. G. N. de Keizer, W. A. van Goudoever. A. W. Colijn en A. Teunis. Een kwart eeuw behoorde De Locomotief aan het Worm- ser-concern. Vorig jaar werd het blad Indonesisch eigendom. Er verschijnen in Indonesië nog zes dagbladen in het Nederlands, van welke er slechts vier Nederlands eigendom zijn. VOORSCHOTEL Zevende Nutsavond Dinsdag wordt in het cultureel centrum de zevende nutsavond van dit seizoen ge houden. Dr. H. E. Henkes, oogarts te Rot terdam, zal vertellen over een door hem gemaakte, twintigduizend mijl lange tocht door Amerika. Voor de kinderen geeft het Nut zater dagmiddag 27 april een voorstelling met het bekende kindereircus Elleboog. Mutaties B.B. De burgemeester heeft op diens verzoek eervol ontslag verleend aan de heer M. Bakker uit zijn functie van hoofd van blok 4 van de B.B. Dit onder dankbetui ging voor hetgeen de heer Bakker van de opriohting van de B.B. af, voor deze organisatie heeft gedaan. De leiding van blok 4 wordt voorlopig waargenomen door drs. P. D. Burggraaf. Wandeltocht De wandelsportvereniging De Zwervers houdt zaterdag 18 mei de derde Duyven- voorde-tooht. Het parcours wordt uit gezet op de landgoederen Duyvenvoorde De Horsten. De start heeft plaats bij Het wapen van Voorschoten. Er zijn tal prijzen beschikbaar gesteld, onder andere een legpenning van prins Bernhard. Burgerlijke stand GEBOREN: Margaretha Maria, dr van H W Lens en M M P Zoetemelk, Pape laan 100; Maria Adrians, dr v H E M der Voort en P van Klaveren, Donk laan 25; Ymkje, Marijke Ietje, dr van J Brouwer en W Woudstra, Vredenhoeff- straat 22; Hendrika, dr van W J Berg huis en S Roorda, Leidseweg 41; Hetty Johanna, dr van G P Sluiter en K Smits, Raadhuislaan 2f; Frans Rony, zn van D A de Lima en S. A. Hehanussa, Tolstr. 36. ONDERTROUWD: Arie Mol en Anna Maria Margaretha Amerom; TJepke van der Bij en Marigje de Wit; Leendert van Bameveld te Wassenaar en Sara Zuijder- duin. GEHUWD: J H Kraal te Rijswijk en E W Huijzer. OVERDEDEN: Johan Gdps, 70 jr, wed. an G. H. van den Hoek; P H Limahelu, jr, e.v. C. J. Mol. Zojuist heeft burgemeester Van der Hoeven jachtopziener E. J. Gei tenbeek te Voorschoten de aan de Orde van Oranje-Nassau verbonden zilveren medaille op de borst gespeld in verband met diens veertig jarig dienst jubileum. Het was overigens gisteren een bijzonder drukke dag in het jagershuis van Duivenvoorde. Zeer velen kwamen de jubi lerende jachtopziener gelukwensen, Onder wie freule Schimmelpen- ninck van der Oye, de jagermeester van koningin Juliana, jhr. Röell, de stalmeester van de Koningin, jhr. Bischoff van Heemskerk, ir. Rueb namens de Koninklijke Nederlandse Jagersvereniging en jhr. De Beau fort namens het hoofdbestuur van de jachtopzienersvereniging Zuid- Holland. De 63-jarige jubilaris ontving tal van geschenken, onder andere een Oudhollandse stoel, die namens de gezamenlijke pachters door de heren A. van der Marei, J. de Koning en Chr. Eggink werd aangeboden. Foto N. van der Horst

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3