Jlieuwe £ciJtscl)e (tfouranl Honest John-raketten voor de Nederlandse artillerie Dertien miljoen voor de vluchtelingen Bezoek van minister Staf aan de V.S. had resultaat MIJNARBEIDERS HEBBEN WERK NORMAAL HERVAT Twee miljoen Engelsen weer aan het werk Kan de prijs van benzine in Nederland omlaag? Binnen twee dagen bekend, of Suezkwestie te regelen is I] nis WOENSDAG 3 APRIL 1957 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie. Abonnementen- Advertentie-afdeling: Tel. 31441 ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Achtendertigste jaargang No 10923 Directie: F D1EMEB Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „ftaatuHtlcli Is abtbleort myn btrt U» Ugfjenspoct Peclro Aramburu aartsvijand der Peronisten Zie pagina 5 Opslagplaats voor atoomkoppen HET IS WAARSCHIJNLIJK dat Nederland binnenkort de beschik king krijgt over raketten van bet type Honest John ter vergroting van de vuurkracht der artillerie. Dit heeft minister Staf gisteravond op een persconferentie in Washington medegedeeld. Met de raketten zal een gehele artillerieafdeling worden uitgerust. Verder heeft hij gezegd, dat Nederland geen bezwaar zou hebben tegen het opslaan van de daarbij behorende en ook voor de andere Navo-Ianden bestemde atoom ladingen op Nederlandse bodem. Hij voegde hieraan toe, dat ons land daarom echter nog niet heeft verzocht. Ir. Staf had ook gesproken over het geleide luchtdoelprojectiel Nike. Htj vertelde, dat hij verwacht dat de Nike (een projectiel met een actieradius van 130 km) in 1958 in het raam van een internationaal program aan Ne- noodzakelijke bestedingsbeperking. Overeengekomen was, dat de uitvoe ring der Nederlandse orders zal wor den uitgestreken, om de betaling te vergemakkelijken. De bewindsman herinnerde eraan, dat hij naar Washington was gekomen te spreken over technische kwesties. Hij had gesproken over de levering van serve-onderdelen voor de luchtmacht over de eventuele uitrusting met projec tielen, die door vliegtuigen kunnen den afgeschoten. Een concrete regeling was dienaangaande echter niet getroffen. Wel had hij de toezegging gekregen dat men Nederland op de hoogte zal stellen van de jongste ontwikkelingen. Marine Ook over marinezaken had de minis ter overleg gepleegd. Wat deze betreft, kon hij mededelen, dat er plannen zijn om kleinere sohepen te vervangen, dat het niet de bedoeling is de nieuwste kruisers te veranderen om ze geschikt te maken voor het afvuren van geleide projectielen. Voorts was aan de orde ge weest de oorlogvoering met kleine sche pen, speciaal wat betreft de bestrijding van onderzeeboten. Ten slotte was het wetenschappe lijk onderzoek ter sprake gekomen. Er zal zoveel mogelijk worden ge coördineerd, zodat men van eikaars kennis gebruik zal kunnen maken. Na „akkoord van Scheveningen "VTADAT GISTEREN de langzaam-aan-actie in de Limburgse mijnen een dieptepunt had bereikt door het onverwachte besluit van de directies, de mijnen te sluiten als het werk niet normaal hervat zou worden, is gister avond als een volkomen verrassing een overeenkomst tot stand gekomen tussen directeuren en arbeiders. Daarmee heeft de twee dagen durende actie voor betere arbeidsvoorwaarden een einde gevonden. hebben Mjjnarbeidei Giste ravor ploegen naa nieuws van plakt. Uit Scheveningi werk hervat ur, toen de nacht gingen, stond het istemming aanj beide p: tyen in het geheim in het Kurhaus be sprekingen waren begonnen, meldde di voorzitter van de r.k. mijnwerkersbond Frans Dohmen, omstreeks negen uur, da de gezamenlijke directies aan de zondag gestelde eisen tegemoet waren gekomen en dat tussen directies en leiders der be trokken vakbonden „in beginsel ove stemming was bereikt". De nachtploegen zjjn daarop weer normaal aan het werk Chaos Het akkoord van Scheveningen is door de 55.000 kompels met verbazing ovi snelle totstandkoming en met weinig geestdrift ontvangen. Men was nog sterk onder de indruk van het directiebesluit van gistermiddag om. als het werk niet normaal hervat zou worden, de mijnen De mijnbedrijven boden gistermiddag het beeld van een complete chaos. Er nog maar twintig procent van de male produktie naar boven gebracht De Honest Johnde gigantische raket waarover Nederland binnenkort de beschikking krijgt. derland ter beschikking zal worden gesteld. De minister zeide voorts ver heugd te zijn over het begrip, dat hij bij de Amerikaanse autoriteiten had gevonden voor de voor Nederland Ontploffing aan boord 2 man omgekomen in de vlammen De 48-jarige kapitein, D. Kerkhof en de 36-jarige stuurman A. A. van den Wijngaard, beiden wonende te Rotter dam, z\jn gisteren omgekomen, toen aan boord van hun scheepje Marsdiep een hevige brand uitbrak na een ontploffing in de machinekamer. De vier andere ledi-n van de bemanning konden aan de vlammen ontkomen door overboord te springen. Tegen middernacht laaide plotseling na een hevige klap een felle brand op In het scheepje van .de N.V. J. W. Junius, dat op stroom lag bij het Pernissehoofd te Rotterdam. De brandweer kon het vaartuig niet betreden, voordat met twee stralen, een waterkanon van de haven dienst 6 en drie stralen van een naast liggend tankschip de vlammen bedwongen waren. De kapitein werd onmiddellijk bij de explosie gedood, de stuurman rende, brandend als een fakkel, aan dek, maar kon niet meer overboord springen. De oorzaak van de explosie is nog niet be kend. Invalide spaarde 50000 waardeloze si garettenmerken (Van onze correspondent) De vijftienjarige invalide jongen Paultje van Oofjen uit Asperen, die wordt verpleegd in de Johanna- stichting te Oosterbeek, is het slachtoffer geworden van een ge rucht. In de hoop daarmee een In validewagentje te kunnen verdie nen, spaarde h(j 50.000 merken van een bepaald soort sigaretten. De merken bleken evenwel waardeloos te zijn. Met Paul van Ooijcn spaarde de jeugd van Asperen ijverig mee en ook van buiten deze gemeente kwa men zendingen van deze merken naar de Johanna-stichting. Nie mand kwam echter ooit op de ge dachte, eens by de fabriek te infor meren, of deze werkeiyk een in validewagen beschikbaar stelt voor 50.000 merken. De invalide jongen besteedde er dagen aan om de merken netjes uit te knippen en er pakjes van vyftig stuks van te maken. Toen by het begeerde aantal by elkaar had. schreef hy naar de fabriek. De directie moest hem teleurstel len: het bericht over de waarde van haar merken was uit de lucht ge grepen. Zo zag Paul zyn vurige hoop in rook vervliegen. Het is nu maar te hopen, dat alle goedgelovigen, die deze invalide jongen dachten te kunnen helpen, zo vindingrük zullen biyken te zyn om een andere, betere actie op touw te zetten. Dan komt er zeker tóch een wagentje voor Paul! Nieuwe staking bij een ongunstige beslissing van hof van onderzoek (Van onze correspondent) LONDEN, hedenmorgen. TNE STAKING in de Britse scheepsbouw en metaalbewerkingsindustrie is ten einde. Donderdag zullen de bijna twee miljoen arbeiders, die bij de staking zijn betrokken, weer aan het werk gaan. Maar het besluit tot hervatting is niet met algemene stemmen genomen en heeft in de links georiënteerde vakbonden grote bitterheid veroorzaakt. Toen gisteren het uitvoerend comité van een van Engelands machtigste vakbonden, The Amalgamated Electrical Union, bijeenkwam om te stemmen over een motie tot beëindiging van het conflict, staakten de stemmen met drie tegen drie. Ook de grootste vakbond, de transportarbeidersbond, was tegen de hervatting van het werk gekant. De Mayflower, een getrouwe kopie van het oorspronkelijke schip, dat de Pilgrim Fathers naar Amerika bracht, is gisteren in Brixham aan de zuidkust van Engeland te water gelaten. Omstreeks 15 april zal het naar Amerika zeilen. Gesprek over beperking van kernproeven zonder resultaten De ontwapenings-commissie van de V.N., die in Londen bijeen is, heeft geen overeenstemming bereikt over het eer ste punt van de agenda: het beperken van proeven met kernwapens. Men zal nu eerst spreken over de beperking der conventionele bewapening. Over twee weken wordt de conferentie over de NAAR ZWITSERS VOORBEELD TAE K.N.A.C. heeft de in Nederland kende benzinemaatschappyen ge vraagd of de prysverhogingen van zine ongedaan kunnen worden gemaakt nu de Suezcrisis afloopt. In Zwitserland is de benzlneprys door twee prüs.verlagingen In de afgelopen we ken teruggebracht van 0,58 francs per li ter tot 0.54 francs (van 50,5 tot 47 eent). Egypte antwoordt Amerika Het was de bond van gemeentewerken die de doorslag gaf. zoda<t in de verga dering, die gistermiddag door de veertig bonden omvattende federatie van vak bonden in de scheepsbouw en metaalbe werkersindustrie belegd werd, de motie tot beëindiging der staking met 710.000 tegen 449.000 stemmen werd aangenomen. Een der invloedrijkste stakingslei ders. Ted Hill, secretaris van de ketel- makersbond geen communist, maar toch wel uiterst links georiënteerd bracht het misnoegen der onverzoen lijke elementen onder woorden door te verklaren: „Wij zijn bitter teleur gesteld over de gedragingen der fe deratie. Het valt zeer te betreuren, dat onze leden op een dergelijke ma nier in de steek gelaten zijn!" En toen de vakbondsleiders de vergade ring verlieten werden ze door de voor het hoofdkwartier samengeschoolde arbeiders ontvangen met verontwaar digde kreten: „verraders!'" Ook bij de Ingangen van fabrieken zijn storm achtige tonelen voorgevallen tussen stakende en werkwillige arbeiders. Onpartijdige enquête Het besluit de staking af te gelasten is voornamelijk het gevolg geweest van het feit, dat het hof van onderzoek van daag zal beginnen met en onpartijdige enquête naar de grieven der bij het con flict betrokken partijen. De vakbonds leiders hebben evenwel het voorbehoud gemaakt, dat zij de staking zullen her vatten. indien de uitspraak van het hof voor de arbeiders niet bevredigend is. Bovendien zullen overwegingen van materiële aard aan het besluit niet vreemd zijn geweest. Sinds het begin van de staking hebben de vakbonden niet minder dan 70 miljoen gulden uitgekeerd aan stakingsgelden en daarmee is een behoorlijk gat geslagen in hun stakings fondsen. die totaal 360 miljoen gulden bevatten. En de stakers zagen hun week- inkomen teruggebracht van gemiddeld 130 gulden tot nog geen 70. welk bedrag was samengesteld uit stakingsgelden, aan hun vrouwen uitgekeerde kinderbijslag en van staatswege verstrekte ondersteu ning. Vele geschoolde arbeiders verdien den zelfs bedragen van 170 tot 200 gulden per week. En hoewel de Britten over het algemeen de „soevereiniteit in eigen kring" ten volle respecteren, is toch wel duidelijk geworden, dat lang niet ieder een van de gerechtvaardigheid der door de stakers te berde gebrachte grieven en looneisen overtuigd was. met als gevolg, dat de abeiders van de zijde van het pu bliek weinig sympathie ondervonden. Queen Mary De herroeping van de staking is te laat gekomen om de oceaanstomer Queen Mary in staat te stellen, zoals voorheen, van haar thuishaven Southampton te ver trekken. Het schip was door de havenar beiders „besmet" verklaard, omdat her indertijd bij het vertrek naar New York opgesleept was door marinesleepboten ondanks het feit dat 't volgens de scheeps- bouwarbeiders, nog in reparatie was. De Queen Mary voer door naar Cherbourg en de voor Engeland bestemde pasagieri werden met een ander schip, de Ivemia. naar Plymouth overgebracht. Donderdag zal het passagiersschip op nieuw naar New York vertrekken. De bagage was reeds per schip en vliegtuig naar Cherbourg gebracht, terwijl de pas sagiers per trein naar Plymouth ver trokken waren, om vandaar met de Iver- nia naar Cherbourg te varen. In het I.C.C. te Amsterdam werd gistermiddag een vergadering ge houden van de Nederlandse orga nisatie voor internationale bij stand. De openingsrede werd ge houden door de ere-voorzitter, Z.K.H. prins Bernhard Achter hem ziet men de vice-voorzitter de heer H. Oosterhuis. Egypte op de aarin de Vere nigde Staten hun mening geven over Nassers plan tot exploitatie van het Suez- kanaal, zou reeds in Washington ontvan gen zyn. Minister Dulles heeft gisteren op zün wekeiykse persconferentie ver klaard. dat binnen één of twee dagen duldeiyk zal zyn of een bevredigende re geling over het Suezkanaal met Egypte te verwachten is. De Egyptische fondsen in Amerika zul len bevroren blijven tot een regeling tot stand is gekomen. Inmiddels worden de belangrijke bases van het V.N.-leger uit het gebied van Suez overgebracht naar de strook van Gaza om Egypte te helpen in filtraties van de Israëlische grens te voor komen. In het Israëlische parlement, de Knes- sefih, hebben zowel de minister van bui tenlandse zaken, mevrouw Golda Meir. als de premier. Ben Goerion. uiteenzet tingen gegeven over de positie van Is raël en de beweegredenen, die geleid heb ben tot de inval in Egypte. Ben Goerion zeide, dat een aanval op Jordanië misschien noodzakelijker was geweest, doch dat Israël hiermede ook tegen Britse troepen zou hebben moeten vechten, daar toen nog Britse strijd krachten op het grondgebied van dit land gelegerd waren. Met nadruk zeide Ben Goerion, dat niet terreinwinst, maar vernietiging van het gevaar, ontstaan door het verbond der Arabische landen, de drijfveer was geweest van de actie tegen Egypte. Edens gezondheid gaat achteruit Sir Anthony Eden zal zijn vakantie in Nieuw Zeeland eerder beëindigen dan de bedoeling was. Zijn gezondheidstoestand is de laatste dagen aanzienlijk slechter ge worden. Op advies van zijn dokter zal hij nu reeds aanstaande donderdag naar Boston vertrekken, om zich te laten be handelen door de specialisten, die hem In 1953 hebben geopereerd. Er bestaat een grote kans, dat Eden opnieuw zal worden geopereerd. Verdere prysdalingen zyn er nog te wachten, waardoor de literprys omstreeks mei weer even hoog kan zgn als de Snezcrisis. Ook In Nederland is de benzineprijs tengevolge van de Suezcrisis verhoogd wel met 1,6 cent per liter minder dan in Zwitserland. Het kan in Nederland dus langer duren voordat de schade Is ingelo- Dat wil echter niet zeggen, aldus de K.N.A.C., dait er geen moment kan ko men waarop de verhoging ongedaan kan worden gemaakt. Deze mogelijkheid doet zich eerder voor, daar zij reeds kostprijs verlagende tendenzen zijn dank zij het feit, dat Nederland een steeds groter per centage van de benodigde benzine zelf raffineert Bovendien neemt de oliewin ning uit eigen bodem van jaar tot jaar toe. Ook mag een daling van de vracht prijzen en'van de premies voor de risi coverzekeringen op niet al te lange ter mijn tegemoet worden gezien, aldus de K.N.A.C. Toch oplossing Luchtvaartgesprek wordt voortgezet De besprekingen te Washington, over een nieuw luchtvaartverdrag tussen Neder land en de Ver. Staten, worden vandaag voortgezet. Drs. E. van der Beugel, de leider van de Nederlandse delegatie heeft terugreis uitgesteld. Minister Dulles verklaarde op zün wekeiykse persconfe-| rentie, te hopen, dat de moeiiykheden I zullen worden opgelost. De Amerikaanse Kamer van Koophan del heeft echter geprobeerd, de minister van buitenlandse zaken te weerhouden van een poging, een voor de KLM gun stige beslissing te forceren. John S. Cole man, president van de Kamer, schreef mi nister Dulles, dat de Amerikaanse lucht vaartmaatschappijen geen kans is gege ven „voor doeltreffend overleg met het ministerie van buitenlandse zaken over de Nederlandse voorstellen". Conflict in Argentinië McLoughlin minister van luchtvaart President Aramburu van Argentinië heeft gisteren bekend gemaakt, dat com modore Eduardo Francisco McLoughlin is benoemd tot minister van luchtvaart. Vermoedelijk is dus een compromis be reikt tussen de president en de lucht machtofficieren. Arumburu deelde ech ter mee, dat de regering blijft bij haar besluit, om de algemene verkiezingen tot februari 1958 uit te stellen. De lucht machtofficieren eisten, dat de verkiezin gen nog dit jaar worden gehouden. Men zie ook het artikel over president Aramburu op pag. 5 In de bovengrondse bedrijven werd bijna niet meer gewerkt. De produktie van de cokesfabrieken en de stikstofproduktie daalden tot dertig procent van de nor male produktie. De vrachtwagens van de staatsmijnen en de bovengrondse trei nen bewogen zich in een zodanige slak- kegang, dat men ze te voet kon bijhouden. Daardoor dreigde de aanvoer in andere delen van het land te stagneren. Het conflict heeft het land overigens in de twee dagen van het langzaam-aan- werken 520.000 mud kolen en een miljoen kubieke meter gas gekost. Het zal nog wel enige dagen duren voor de produk tie weer geheel normaal is. De produktie van waterstofbereiding en caprolactam (grondstof voor nylon) is tijdelijk stilge legd ten behoeve van de mijngasdistribu- tie. Uit Duitsland zal door het gaskop- pelnet via Treebeek zoveel mogelijk gas naar Nederland worden aangevoerd, zo is van Duitse zijde toegezegd. In Kurhaus De geheime bijeenkomst in het Kur haus, tijdens welke voldaan werd aan de eisen der r.k. vakorganisatie, volgde op een bespreking van de Mijnindustrieraad (waarin directeuren en arbeiders zitting hebben) met de ministers Zijlstra en Suurhoff. Met de ministers is gesproken ver de invoering van een vijfdaagse erkweek in de mijnen. Over de andere sen van de werknemers (verhoging van de lonen en optrekken van de vakantie toeslagen) wensten de ministers niet te spreken. De directeuren besloten na deze besprekingen de mijnen te sluiten. Doch daarna ging men in het Kurhaus opnieuw conferentie, waaruit ten slotte het ad vies van de bond aan de kompels, om het werk normaal te hervatten, resul teerde. De precieze formulering van de over eenkomst is nog niet bekend gemaakt, doch aangenomen wordt dat in de se cundaire sector een vakantietoeslag van procent inplaats van drie procent is toegekend en dat voortaan een aanwe- iigheidspremie zal worden gegeven van 1,75 voor ondergrondse arbeiders en oor bovengrondse arbeiders. archeologen DE REGERING ZAL onder voor behoud van parlementaire goed keuring dertien miljoen gulden beschikbaar stellen voor de door de Verenigde Naties verzorgde vluchte lingen. Dit heeft gisteren minister Luns op een ontvangst van de Hoge Commissaris voor de vluchtelingen in Den Haag meegedeeld. Ruim tien miljoen Is bestemd voor de Hoge commissaris ten bate van de Hon gaarse vluchtelingen in Oostenrijk en van de Joodse vluchtelingen uit Egypte. De rest Is voor het werk van de intergou vernementele commissie voor Europese migratie te Genève. Het geld wordt geput uit de fondsen voor internationale ver plichtingen. Nadat door particulieren zes tien miljoen ter beschikking was gesteld vond de regering, dat zij, hoewel zij de nood van de financiële omstandigheden voelt, iets meer moest doen in verhouding tot haar vermogen, mede ter stimulering van andere landen. De Hoge commissaris der Ver. Naties, dr. Auguste Lindt, maakt als opvolger van wijlen mr. Van Heuven Goedhart een reis door Europa. Hij zei dat dit jaar voor hulp aan de Hongaarse vluchtelingen vijf tig miljoen dollar nodig zal zyn en wees op de zware last, die Oostenrijk (nog 41.000 Hongaren) en Zuid-Slavië (16.000 ontheem den) te dragen hebben. Indien de immi gratielanden hun grenzen openstellen, zal het probleem dit jaar opgelost kunnen '.ijn. Dit zou een grote bezuiniging bete- xenen, aldus dr. Lindt en wat nog be langrijker is, ook een grote bezuiniging van menselijk lijden. De Nederlandse schenking zal een sein voor de hele wereld zijn, dat er nog veel gedaan moet worden, zo sprak de Hoge Commissaris. Neder land is een lichtend voorbeeld en een pionier in vluchtelingenkwesties. Dr. Lindt is door de Koningin in spe ciale audiëntie ontvangen. Mevrouw Van Heuven Goedhart was op de ontvangst aanwezig. hebben het eerste nagenoeg onbe schadigde leistenen hoofd van een Farao uit de vijfde dynastie (ongeveer 2500 jaar voor Christus) twaalf kilo meter ten Zuiden van de piramide van Gizeh gevonden. Het hoofd draagt de kroon van Neder-Egypte en is ge vonden onder de ruïnen van een zon netempel. De romp, waarop het hoofd gezeten heeft, is nog niet gevonden. Het voorwerp, dat een 50 cm hoog is, is naar het Egyptische nationale mu seum in Kairo overgebracht. HET WEER IN EUROPA NNO windstil windstil NNW windstil windstil WEERBERICHT Droog en warmer De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met vannacht 'v. 1 en morgenochtend plaatselijk mist, daarna bijna overal 'jv/* /I9 zonnig. Weinig wind. Over ^"2 |V het algemeen iets hogere middagtemperaturen. (Opge- maakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN 4 april: zon 6.11—19.20 uur; maan 7.59— uur. Op 7 april E.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1