Afdeling van Chr. Grafische Bond bestaat veertig jaar Chr. bedrijfsgroepen herdachten veertig-jarig bestaan Nieuws voor Hazerswoude C.H.J.G. moet stem zijn van de eigen generatie Het tekort aan schelvis nam ontstellende vormen aan 7 NIEUWE LEIDSCHE COURANT 7 MAANDAG 1 APRIL 1957 Alphen aan den Rijn Gang van zaken wordt voor goed deel beheerst, door situatie ij Samsom bij "VTA DE VORIG JAAR reeds gevierde juibilea van de Ohr. Besturenbond esië en de Chr. Metaalbedrijfsbond, afd. Alphen a. d. Rijn, volgen dit jaar nog drie andere C.N.V.-afdelingen. We hebben reeds een artikel gewijd aan elen het 40-jarige bestaan van de Chr. Bedrijfsgroepencentrale, waarvan het >.275; hestuilr zaterdag heeft gerecipieerd en welke afdeling donderdag een feest- 5'"!, avond belegt. Maar ook de afdeling Alphen a. d. Rijn van de Ned. Chr. Grafische Bedrijfsbond jubileert in deze maand; 27 april zal het 40 jaar net,geleden zijn dat deze afdeling werd opgericht en morgenavond komt men erd. voor een feestelijke herdenking bijeen. De gemeente Alphen a. d. Rijn mag dan lelie n'et behoren tot de grootste in ons land. ;ood de afde,ins Alphen a. d. Rijn telt in de ^ra. N.C.G.B. goed mee en steekt in ledental ;ke. ver uit boven tal van grote steden. De V.J ledenstaat van deze bond gaf Alphen aan ,renï den Rijn met een ledental van 211 de ■end! achtste plaats, na Groningen met 226 en 3 2ji Leiden met 230. Maar het staat bv. boven niet' Haarlem, dat 195 N.C.G.B.-ers heeft Leeu- ter- warden met 125 en Dordrecht met 72. 998); Nu is er een heel verklaarbare oorzaak lend van de bloei van de N.C.G.B. in Alphen c» aan den Rijn. Toen deze afdeling op 27 stefl april 1917 werd opgericht kon men direct rans starten met een flink aantal leden; op 1 reni toen men zich bij de Chr. Besturen- idei bond aansloot, waren er reeds 50. Dat men dit cijfer had, was te danken aan het feit, dat hier het bedrijf van de fa. N. Sam- atia «om N.V. gevestigd is, waarvan de directie 2i indien mogelijk, personeel aantrok uit de nlnj Prot.-Chr. levenskring. De afdelingen van stelj de Rooms-Katholieke Grafische Bond en iktii van de A.N.G.B. zijn ten opzichte van de 1 re-j N.C.G.B.-afdeldng dan ook maar gering er in ledental. Wat overigens niet wegneemt. t» dat men in Alphen steeds trouwe propa voor gandisten gehad heeft en de mogelijk- /ollij heden die er waren werden uitgebuit. IUWI Men dient wel te beseffen, dat de ge- ■oef- j,ej€ gan,g vain zaken in de Alphense afde- n'ni ling voor een belangrijk deel beheerst wordt door de personeelssituatie bij de endr jj y. Samsom. Is er in een bepaalde tijd H veel verloop, dan komt dat direct in de "j cijfers tot uitdrukking zonder dat het nen' actieve bestuur daarvoor ook maar enige vr*1 schuld draagt Was het in het verleden zó, dat het grootste aantal meisji de industrie inging, bij de fa. Samsom terechtkwam en velen van hen bij da N.C.G.B. konden worden ingeschreven, daarin is de laatste jaren ook verandering gekomen; van de meisjesleden moet pest' het nu niet meer zo hebben, om het getal pril uit te maken. a'(C. Geen spanningen Een bestaan met veel spanningen heeft deze afdeling niet geleid. Grafici zijn ven 't algemeen rustige mensen, van wie altijd beweerd wordt, dat ze moeilijk in tt delen zijn. Ze zweven zo tussen de mid- 1 denstand en de fabrieksarbeiders in. Het <4 de rechten op- nsen niet zo erg, hoe met name het laatste jaar toch gevoel van onbehagen heerst. Op sociaal terrein was de grafische vakgroep toonaangevend in salariëring en andere ngen, maar dat is eruit geraakt het basisloon ligt praktisch niets boven t van de landarbeiders. Het boven r male en het premieloon moeten het dan ook goed maken, anders zou men in de verdrukking komen. Het rustige bestaan wordt ook in de hand gewerkt door het verplichte karak ter van de organisatie. Natuurlijk, de Christen-arbeider wijst men op zijn plicht. N.C.G B.-er te zijn, maar men kent niet de spanning om de ledenwinst, die andere organisaties met een niet-verplicht karak ter kennen en waar nog zovelen zijn alleen maar profiteren. Hoewel administratieve grafische personeel toont over 't algemeen maar weinig gewillig- Van de mensen, die 40 jaar geleden de N.C.G.B.-afdeling hebben opgericht, zijn er niet zo veel meer in leven. Eerste voor zitter is geweest de heer M. de Graauw In het leven van de Chr. Besturenbond heeft hij als vertegenwoordiger van da N.C.G.B. een vooraanstaande plaats inge nomen. Oudere leden, die voorheen deel- uitmaakten van het bestuur en nu nog steeds meeleven en meewerken zijn bv de heren D. Arlman. die penningmeester is geweest, J. S. C. Bonte, oud-voorzitter en G. Molenaar Sr.. oud-secretaris. Laatstgenoemde heren zijn nog in het Samsom-bedrijf werkzaam. Het huidige dagelijks bestuur bestaat uit de heren L. Koster, voorzitter. A. Marbus. secretaris en H. G. Godthelp, penning meester. Een voorzitter, die volkomen voor zijn taak berekend is. wordt hier geassiteerd door twee bekwame functionarissen. Mar bus heeft steeds gewaakt voor de naleving van de bepalingen der C.A.O. en dat is niet steeds door iedereen gewaardeerd. Jaar in jaar uit heeft hij deze weinig vreugde brengende functie met grote trouw verricht en hij is steeds weer be zweken voor de aandrang om te blijven, als hij verlangde heen te gaan. En Godt help is, naar het getuigenis van de bonds- penningmeester, onze oud-plaatsgenoot W. Noomen, die zelf uit deze afdeling werd voorgedragen, een van zijn beste afde- lings-penningmeesters. Ook hem is het niet altijd gemakkelijk gemaakt en veel leden moest en moet hij steeds narijden om de bondspenningen binnen te krijgen teneinde ze voor de tiende de maand te kunnen overmaken. Boven de zorgen staat de zegen! De N.C.G.B.-familie komt bij elkaar in het Nutsgebouw a.s. dinsdagavond, waar het gezelschap „Podium", directeur Jo. Nobel, zal optreden en later volgt nog een meer zakelijke herdenking in Concordia. ALPHEN AAN DEN RIJN A.R.C. kampioen in de derde klasse A een knap gespeeld seizoen heeft A. R. C. 2, na in het begin wat steken te lebben laten vallen, waardoor een ach terstand ontstond in de laatste wedstrijd tegen R.C.L. het kampioenschap van dc ve derde klasse A, afdeling 2 in Lei derdorp verkregen. De gastheren hebben hun huid zo duur mogelijk verkocht en de beslissing viel pas in het laatste half Wel demonstreerde A.R.C. reeds in Je eerste helft een zeer groot overwicht. Er werden b.v. niet minder dan 17 cor- op het Leiderdorpse doel genomen. De goede richting was echter zoek bij het schieten en wat niet naast of over ging. werd door doelman Van der Heyden, die best werk deed, gestopt. Eenmaal hielp ie lat hem bij een schot van Van Heus- den, dat van de onderkant het veld weer nging. Rust 00. In de tweede helft kwam men zelfs tegen een achterstand aan te kijken, toen 8 minuten het verre opdringen door de gastheren bij een doorbraak werd afge straft. Het A.R.C.-elftal werd toen wat omgezet. Voor Van der Heusden, die uit viel wegens een voet-ongemak, kwam A. Versluis in het veld. Na een kwartier maakte J. van der Linden, die met Tim- geruild had, 11 in een leeg doel. Drie minuten later drong Spierenburg goed door en maakte 12. Twintig minu ten voor het einde werd het 13 door Van der Linden, na een ernstige misgreep var Van der Heyden, die wegens een bles sure de strijd staakte. Een met een straf- schot wat zwaar bestraft handsgeval var stopper Boot gaf R.C.L. gelegenheid op 23 te komen. J. van Duin maakte met een uitstekende goal vier minuten voor het eind 24, waarbij het bleef. Voorzitter Wentink van ARC en ds. .T. P. Honnef, voorzitter van RCL felici teerden de kampioenen en boden aan voerder C. van Wieringen bloemen aan. ABBENES Spreekbeurt Vrijdagavond om half acht spreekt de Boys versloegen Kagia met 4-2 Eindelijk was het dan zaterdag zover, dat de vijfmaal afgelaste wedstrijd van de Hazerswoudse Boys tegen Kagia I ge speeld kon worden, hoewel het terrein nog veel te wensen overliet. Kagia startte met de wind in de rug en oefende direct hevige druk uit op het Boysdoel. Weliswaar drukten zij hun tegenstanders in de verdediging, maar de aanvallen wer den slordig afgewerkt. De aanvallen van Boys waren veel gevaarlijker. Het was dan ook uit één van die aanvallen dat mldvoor De Gelder de bal te pakken kreeg, de achterspelers van Kagia pas seerde en de doelman kansloos sloeg. Dit gaf de Boys moed en men wist het iel te verplaatsen. Regelmatig waren nu beide doelen in gevaar. Met een aanval voor rechts in een mooie combinatie van Vos en Jurgens wist laatstgenoemde 2—0 voor de Boys te doen noteren. Vlak rust strafte de midvoor een fout in de achterhoede van de Boys af met eer tegendoelpunt, zodat met 21 werd ge- Kagia sloeg na de rust fel terug en ei was plotseling een gevaarlijke situatie voor het doel. die de gelijkmaker ople verde. Hiermee had Kagia het kruit ver schoten. De Boys, die er een schepje op deden, wisten reeds na 2 minuten weei een voorsprong te nemen door een kopbal van midvoor De Gelder. Het was ten slotte de linksbinnen Ossevoort, die de zege veilig stelde met een hard schot, dat het vierde doelpunt opleverde. Kagia bleef moedig volhouden, maar kwam niet meer tot doelpunten. Het was een verdiende overwinning van de Boys, in een van beide kanten sportief gespeelde wedstrijd. Een fikse wandeling De wandelsportvereniging De Kievit heeft zaterdag de openingsmars van de kring Gouda meegelopen. Onder leiding van T. Hogendoorn werd een derde prijs in de wacht gesleept. Op 27 april neemt men deed aan een tocht van de wandelclub Mulder in Bos- W'oon ruimtecommissie De woonruimtecommissie vergadert morgenavond om half acht in de commis siekamer van het raadhuis. Zaterdagmorgen heeft de heer A. vai Waay zijn nieuwe zaak in uurwerken ge opend Horlogerie De Klok is gevestig' op de hoek DorpsstraatGerelaan. WOVBRUGGE Uitslag verkeersexamen Zaterdagmorgen had het praktische gedeelte van het verkeersexamen voor de schooljeugd plaats op een in de kom van Woubrugge uitgezet parcours. In de R.K. school te Hoogmade reikte burgemeester J. C. van Wageningen 's middags de di ploma's uit Alle 52 deelnemers slaagden. Van de R-K school te Hoogmade slaag den: Frans Hoogeveen, Jan v. d. Meer, Henk Elsgeest, Wil Hoogenboom. Bern- hard Kraan, Leo Wrtteman, Ton Witte- man, Kees Borst, Teo Borst, Kees v. d. Voorn, Corrie Borst, Ria Lieverse, Truus Mooren, Corrie v. d. Salm, Riet Hooge- veen, Bets Lieverse, Ria Hoogenboom en Arie v. d. Pauw Kraan- Van de Ohrist.-Nat. school te Woubrug ge slaagden: Bep Schippers, Aaltje Hoo- geveen, Jacob a van Harten, Gonkie Wind- horst, Arie van Heerik, Henk Groot, Piet Verboom, Wdrn Verkade, Cor Koetsier. Grietje Ket, Ingrid van Beyeren. Willy van Beyeren, Marry Uithol, Nel Bunts-, ma, Marijke Brunt, Annie Verdoes. Kryna Grandia, Jan Uit den Bogaard, Gerrit Westdijk, Ria Burggraaff, Jan van Kla veren, Rina Schinked en Maartje Ve*-- does. Van de openb. school te Woubrugge slaagden: Nel. v. d. Nagel. Jan Smits, Tonny Roosemalen, Rime Verkade, Jan van Dorp, Jan Bulk, Lynie v. d. Dool. Nico Bouthoorn, Freek Treuren en Cor rie Roosemalen. 2 Om het damkampioeu' schap In gebouw „Jonathan" werd de 8e ron de gespeeld om het damkampioenschap van Alphen. C. Zijlstra won van Hb. dt Vos en stevent weer recht op het kam pioenschap in de hoofdklasse af; vooral ook omdat no. 2 op de ranglijst, G. Winkel, een nederlaag moest tegen A. v. d. End. De overige uitslagen in de hoofdklasse waren: M. de GrootJ. Baerveldt 11; Hk. de VosR. Overe6 20; C. Verboom- A. Workman 11, R. VerkadeJ. Nollen afgebr.; G. van WinkelR. Overes 20. R VerkadeA. Wortman 11, res—J. Vrolijk 2—0. In de eerste klasse won R. Wortman van C. Looyenstein. Door dit resultaat Is het jeugdige lid van ZD en SC uit Zwammerdam praktisch kampioen. Een mooi resultaat. De andere wedstrijden in deze klasse waren: L. VerdegaalP. H. Spek 0—2, W. Ravensberg—A. Rooden- burg 02, W. van OfwegenR. de Leeuw 2—0, A. de GrootW. Ravensberg 02- Personeel Spanbeton genoot van toneel In de bovenzaal van het paviljoen van Avifauna heeft de toneelgroep van de firma Hattem en Blankenvoort te Bever wijk zaterdagavond het blijspel van An- nemarie zeg jij het maar, opgevoerd voor het personeel van Spanbeton. Nadat voorzitter Struijk een welkomstwoord had gesproken, staken de toneelspelers van wal. Het was jammer, dat de akoes tiek hen parten speelde, waardoor veel van de dialoog verloren ging. Strooien met melkbussen Nabij de Lindenhovestraat maakte gisteren een meisje de chauffeur melkauto erop attent, dat een melkbus van zijn auto was gevallen. De bestuur der stopte en kwam tot de ontdekking, dat hij al tien bussen kwijt was. Eén de zijklappen van de aanhangwagen namelijk losgeraakt. Bij het terugrijden bleek, dat één de bussen op de kap van een geparkeerde •uto was gevallen. Mooie opdrachten voor Gesman en Zoetemeyer Het aannemersbedrijf Gesman en Zoete- tneijer ontving een tweetal mooie op drachten. Door het architectenbureau var prof. Wieger Bruin te Amsterdam is, na mens het gemeentebestuur van Boskoop, het bouwen van een tehuis voor bejaarden in het Viforpark opgedragen 538.590. De dienst van gemeentewerken te Utrecht droeg namens B. en W. op het uitbreiden van het bejaardentehuis „Wel gelegen" aan de Leidseweg te Utrecht voor 163.640. Voor beroep bedankt Ds. H. van Benthem te Wieringerwerf heeft voor het beroep van de Geref. kerk van Alphen bedankt. Hij bedankte ook voor Leiderdorp, Rotterdam-Kralingen Zwolle. Grote dankbaarheid voor energie der pioniers l CONCORDIA heeft het bestuur vsd de afdeling Alphen a. d. Rijn van de r. Bedrijfsgroepencentrale zaterdag middag een receptie gehouden in ver band met het 40-jarig bestaan. Onder hen die het bestuur kwamen feliciteren, waren de wethouder van sociale zaken, de heer A. J. Dekker, ds. P. A. Lefeber. Hervormd, en ds. G. Mulder, Geref. pre dikant, de heren Jhr. Z. H. M. Asch van Wyk, C. Opperlaar en mr. J. Loef, be stuursleden van de Industriële club voor Alphen en omgeving, vertegenwoordigers de Cbr. Besturenbond en de aange sloten zusterorganisaties en oud-bestuurs leden, van wie we mogen noemen de heer Jac. v. Noort, wiens naam deze middag meermalen met ere is genoemd. Nadat ongeveer 4 uur de stroom van bezoekers iets was afgenomen sprak de voorzitter, de heer J. C. Sprokkerieft, een inleidend woord. Ook het oudste lid der afdeling, de heer I. v. 't Wout, welkom geheten. In een herdenkings woord wees hij op de juiste danktoon, zoals Psalm 138 die aangeeft. De zegen op het werk van de afdeling, na moei lijke jaren, was groot De eerste, die een felicitatiewoord •etaris van het hoofd bestuur, de heer»C. v. d. Wal. Hij zei o m., dat de afdeling Alphen goed staat aangeschreven, wat ook daaruit bleek, dat verscheidene dames van het bonds- bureau er prijs op stelden, mee naar Alphen te gaan. Spr. onderscheidde drie perioden in het bestaan van de afdeling. Eerst die vóór 1938 toen er een op- en neergang was in het ledental en er met de werkgevers in de Rijnstreek maar moeilijk te praten was. Toen echter die barrière eenmaal was genomen en aar die kant ook het besef groeide, dat de arbeiders recht op medespreken hebben bij het bepalen van de arbeidsvoorwaar den. is er toch wel prettig samengewerkt 10k in deze omgeving. Groei De voorzitter van de industriële club. jhr. Z. H. M. Asch van Wijk. wees op de groei naar elkaar toe van werkgevers werknemers, „waarvoor, helaas, blijk baar oorlogen nodig zijn, om dit te be- ■erken." Hij zei, dat men elkaar nodig heeft; men heeft gezamenlijke belangen Spr. besloot met de wens, dat de ge groeide goede verhoudingen bestendigd zullen worden. Volgende spreker was ds. G. Mulder unens de kerkeraden van de Geref. Kerken alhier. Hij zei, dat er stellig geen stimulerende invloed Is uitgegaan van de Kerk bij de oprichting van de afdeling De Kerk neemt wel eens een afwachten de houding aan. Dat neemt niet weg, dat de ontwikkeling met belangstelling heeft gadegeslagen. Men moet ook niet vergeten, dat de Kerk een meer omvat tende taak heeft, in het belang van allen. wees op het welslagen van het werk der vakbeweging en wenste kracht om onder Gods zegen voort te bouwen en de dienende taak ten opzichte va gemeenschap in het oog te houden Rijk Het bestuur van de jubilerende afdeling Alphen van de Chr. Bedrijfsgroepencentrale: D. Hunink, J. Oudshoorn (se cretaris), J. C. Sorokkerieft (voorzitter)W. Ch. Vis (pen ningmeester), C. J. Sprokke rieft, B. Morgenrood. J. P. Belt. A. Keizer, Jac. van Rijswijk en D. Kraan BENTHUIZEN Feestavond Volksonderwijs De afdeling Benthuizen van Volkson derwijs heeft zaterdag in het verenigings gebouw een feestavond gehouden. Ook burgemeester J. J. Steenbakker Morilyon Loijsen en diens vrouw waren aanwezig. Na een toespraak van de heer K. Eykelenboom uit Zwammerda- trad het gezelschap Terang Boelan uit Den Haag op, dat liedjes uit tal van landen ver tolkte. Ledenvergadering Woensdagavond om half acht wordt ir café Van Staalduinen de jaarlijkse alge mene ledenvergadering gehouden van d< bouwvereniging Algemeen Belang. Er komen verscheidene zaken betreffende de huisvesting aan de orde. De heer Jac. de Ruiter treedt af als bestuurslid, maar is direct herkiesbaar. KOUDEKERK A. D. RIJN Door onoplettendheid aangereden Doordat hij niet op het verkeer lette, is de heer P. Kersenboom zaterdagmiddag bij het oversteken van de weg nabij de Bruggestraat aan de Rijndijk, door motorrijder aangereden. Op advies van dokter Blaauwendraad het slachtoffer naar het academisch ziekenhuis te Leiden overgebracht, de heer Kersenboom enkele dagen in observatie wil houden, omdat hij klaag- a over pijnen in armen en vingers. Geslaagd Mejuffrouw P. Kroon is geslaagd voor et examen machineschrijven. ROELOFARENDSVEEN Jaarvergadering veiling Er was maar weinig belangstelling voor de jaarvergadering van de coöp. bloemen-, groenten- en fruitveiling „Eendracht maakt Macht", die onder voorzitterschap ■an de heer Th. W. Schrama gehouden werd in de Pancratiuezaal. Na komstwoord tot genodigden, hoofd van de tuinbouwschool er ldd J. de Jong, Jas de heer Turk zijn uit gebreid jaarverslag. Voor de inhoud daar van verwijzen we naar de NLC van giste ren. De exploitatierekening en de balans met een winstsaldo van f 39.127,99 werden goedgekeurd. Bij de bestuursverkiezing werd de heer L. C. Castelein herkozen, in de vacature van de heer N. P. Bakker werd zijn naamgenoot P. Bakker gekozen, terwijl ook de heer Th. C. Hoogenboom werd herkozen. De voorzitter richtte zich in hartelijke bewoordingen tot de heer Bakker, die 33 jaar bestuurslid is ge weest. Uit dank voor zijn werk ontving deze een elektrisch 6cheerapparaat Bij de verkiezing voor de raad van toezicht werd de heer Th. Hoogenboom herkozen. Het bestuur verkreeg machtiging betaling van ééntwintigste procent de bloemenomzet aan het plaatselijk mité bloemencorso. De voorziitter gaf een toelichting op het voorstel tot mach tiging borgstelling voor de door het Waarborginstiuut voor Noordholland te verstrekken kredieten. Na een breedvoe rige bespreking werd het bestuur ge machtigd om naar eigen goeddunken deze borgstelling te verlenen. Voor de hulp aan Hongaarse vluchtelingen werd 250 gulden gevoteerd. Dinsdag zijn onze salons de gehele dag gesloten wegens sterfgeval. Dames- en herenkapper M. DE MOL Secr. Varkevissers Week-end in Katwijk Lof De heer Jac. zei, dat het hem blijdschap temidden Hij vertelde Noort, oud-voorzitter, en reden van grote deze middag weer de oude vrienden te ander uit de tijd. Spr. De heer W. Geerlof, voorzitter var Chr. Besturenbond, feliciteerde mede mens alle aangesloten afdelingen. Hij zei. dat dit werk in geloof begonnen werd door mensen van de Kerk, al waren het dan niet de Kerken zelf. Spr. zei, rijke herinneringen aan het werk van deze afdeling te hebben. Namens de R. Kath. Bond sprak de heer A. Huijgens. Deze wees erop, dat het 40 jaar geleden heel wat wilde zeg gen, bondsman te zijn, en hij had waar dering voor hen die dit werk toen be gonnen. Namens de Alphense Bedrijfsgroepen- centrale trad de heer L. Hogenes naar 1 voren, die opmerkte, dat de samenwer- op het enthousiasme dat des- king niet zo heel goed is momenteel. Hij dat hij zelf voorzitter was, en sprak woorden van lof aan het adres van een andere oud-voorzitter, de heer H. de Jong. Spr. besloot met een principieel woord over de doelstelling der Chr. vakbewe ging. Op zijn verzoek werd Psalm 1 gezongen Een volgende oud-voorzitter, die het woord voerde, was de heer H. Hesseling. De heer D. van Klaveren oud-secretaris sprak over de tijd, toen er nog echter strijd was. Een zorgelijke, maar ooli gezegende tijd. De reeds genoemde heer H. de Jong, oud-bestuurslid, richtte de blik op het heden en braoht namens de afdeling dank voor alles wat het bestuur deed in het belang van de gezinnen. In die dank wer den ook de vrouwen van de bestuursleden betrokken. Ten slotte sprak de districtsbestuurder de heer Broekstra nog een enkel woord. Wij zijn niet klaar, als we hier vandaan gaan, zei spr. Onze taak ligt in de toe komst. Hij wees erop, dat de ontwikkeling van de maatschappijvorm consequenties heeft en men zal zich daarop dienen te bezinnen. Op gewekt werd tot propaganda onder de ongeorganiseerden, die mede verantwoordelijkheid moeten dragen. De wethouder van sociale zaken, de heer A. J. Dekker vatte alle woorden en gedachten samen in een breedvoerig slot woord. Voorzitter Sprokkerieft had voor alle sprekers een vlot antwoord. yATERDAGM1DDAG werd in het TJni- gebouw het week-end-congres ge opend van het district Zuid-Holland van de Christelijk-Historische Jongerengroe- ven. De heer I. Prins vestigde in zijn ope- ngswoord de aandacht op de belangrijk heid van deze bijeenkomst, die moest die- ter activering voor het komende ver- gingsjaar. Ia een strandwandeling en een brood maaltijd sprak de heer A. J. van Duist Utrecht over: Wat doet de jeugd oude partij? De heer Van Duist merkte onder meer op, dat de C.H.J.G. in de par tij de stem moet zijn van de eigen gene ratie. Concrete verlangens voor verande ringen en verbeteringen in de aanpak, de C.H.U. in 1958 haar gouden jubileum viert, van groot belang. Buiten de fracties om moet het mogelijk worden :en groter aandeel te hebben in de vast stelling van de richting bij belangrijke vraagstukken De heer Van Duist vroeg zich af, waai de ontmoetingspunten zijn, waar de C.H.U.-leden op landelijk niveau met el kaar kunnen spreken. Waar maar enigs zins mogelijk is móeten de leden wórden ingeschakeld. Verder dient meer ernst te worden gemaakt met het uitdragen het beginsel. Een goed geredigeerd week blad zou al het minste zijn, dat kan 1 den bereikt. De heer Van Duist meende, dat nieuw geestelijk reveil nodig is on C.H.U. te doen worden, wat zij in haar beginselprogramma zegt te zijn, namelijk een nationale Christelijke volkspartij, die midden in het volksleven met profetisch elan een krachtige overtuiging uitdraagt. Later op de avond volgde een prettige discussie over het onderwerp. De dagslui ting werd verzorgd door de heer W. Flin terman. Zondagmiddag kwamen de congresbe- zoekers opnieuw bijeen. Eer6t werd wandeling gemaakt, waan Kooiker-Mohr het boek Verdonkerd Goud besprak. De gezamenlijke broodmaaltijd werd gevolgd door de vertoning van een aantal kleurendia's. Burgerlijke stand GEBOREN: Petronella dr v W. Haas noot en E. van Duijn; Maarten zn v A. Hazenoot en P. Kuijt; Anna dr v L. van Beien en L. v. d. Oever; Dlna dr v D. Ouwehand en M. Ouwehand; Arendje dr v. d. Plas en A. de Vreugd; Jan zn v W. A. Nleuwenhuijzen en D. Baalbergen; Teunis C. zn v C. Verhoef en J. van Duij- venbode. OVERLEDEN: Anna M Looman, 82 jr., wed. van J. N. Waals. KATWIJK AAN ZEE D. Nederveen voor de Chr. metaalbewerkers Zee de TER AAR D. TURKENBURG Korteraarseweg 68 Visserij golf men en beter dan woorden brachten de prijzen deze situatie tot uitdrukking: de selfde schelvisjes die vorige week zater dag voor 18 maar net een koper kon den vinden, gingen tot donderdag heel wat grager weg voor 67. Toen de week voor de handel er eenmaal opzat vrijdag dus liep deze markt terug tot 40. maar dat was dan altijd nog een brandprijsje waar men niet meer aan gewend was. Zaterdag Is de braad zelfs tot 30 gegaan. Kabeljauw moest even eens met een lantaarntje gezocht worden en teen er vrijdag weer een redelijke regel gekocht kon worden lagen de prij zen direct een 30 lager dan de voor gaande dagen. Met de schol hetzelfde lied. Vrijdag, zaterdag en maandag overvloed, zelfs te veel en daarna: stilte, angstwekkende stilte. De „goeie schol" brengt dan onmid dellijk prachtige prijzen op, temeer daar iedereen weet, dat de grove scholvangsten gedecimeerd lijken te zijn. De kustschol zat nog altijd een 10 lager dan de noordsoorten, maar niette min ls er grof geld gegeven. Door deze schrale markt liep de wijting ook al op tot tljnvisniveau, want als de schol verstek laat gaan moet er toch Iets gebakken worden. Tong bleef onder deze omstandigheden oervast. Zelfs met 30.000 en 20.000 kg in de hallen was er geen verwikken of wegen aan. Haring blijft middelmatig tot slecht en het beste wordt er dan ook grif voor een gulden of twintig uitgepikt. Donderdag werd er vergaderd. Iedereen in de hal wist waarover: de gewraakte opvangprijzen. die een probleempje zijn gaan vormen in het toch al moeilijke reldje van de visserij. Men heeft zich wel licht gespiegeld aan de controverse, die er oo precies hetzelfde chapiter in Cux- haven groeide en waar de handel heeft gereageerd door een paar dagen nii kopen Vandaag die goedkope Duitse kool filets van 0.60 per kg in IJmuiden. Maar dat de zaak daarmee niet gesteld of op gelost is, bleek uit het feit. dat de Duitse reders niet allemaal rond de vetpot ge schaard zitten en sommigen hun schepen zelfs voor de kant hielden omdat men niet rondkwam. Maar het steekt toch in IJmui- dense handelskringen, dat de voor 40 opgehouden kool eldere terecht komt voor een billijker prijs en het conflict zal dan ook nog wel een staartje hebben dunkt O/cr slechte prijzen gesproken: het was weer niet veel voor de zuidzij: de eerste drie maanden van dit Jaar hebben al met al nog maar weinig redersplezier te zien gegeven. De afdeling Katwijk Christelijke Metaalbewerkersbond hield in de Oranjezaal van het Jeugdhuis een bijeenkomst In een toespraak wees de heer D. Nederveen, die de heer C. Jaars- ma als bondsbestuurder opvolgt, erop, dat het leven dan pas betekenis krijgt als de mens God en zijn naaste dient. De Chris telijke Metaalbedrijfsbond wil collectief- ook iets laten zien van het Christen-zijn. 'Zo strijdt men voor sociale gerechtig heid en de juiste gezindheid tussen werk gevers en werknemers. Spr. drong er op aan, de beginselen van de eigen vakbe weging uit te dragen. De scheldende bondsbestuurder, de heer Jaarsma, sprak een afscheidswoord. Ruim acht jaar werkte hij in het district Zuid- Holland-Noord en hij gaat nu de belangen van het C.N.V. op landelijk niveau be hartigen. Christen-vrouwenbond In de Oranjezaal hield de afdeling van de Christen-vrouwenbond de jaarverga dering. Mevrouw Bergman-van Tongeren herdacht twee in het afgelopen jaar over leden leden. De afdeling is gegroeid tot 205 leden. Er is een saldo van 200. Af gevaardigden brachten gelukwensen over. Mej. Kleinhout en mevrouw Van Beelen* Krijgsman declameerden. Een zangkoortje onder leiding van de heer Ponse zong enkele liederen. Wijkavond Donderdagavond om 8 uur wordt in de zaal Abeelplein een wijkavond gehouden van de wijkgemeente Zuid-Oost. Ds. C. A. van Harten te Delft hoopt te spreken en een lijdensmeditatie te houden. Spreekbeurt Woensdagavond om 8 uur spreekt voor de mannenvereniging Calvijn in de kapel ds. J. van Rootselaar van Delft Hoog cn laag water Dinsdag: hoog water 4.31 en 16.43 uur springvloed; laag water 0.22 en 12.42 uur. KATWIJK AAN DEN RIJN Herv. Gemeente-avond' over Nieuw-Guinea In het gebouw aan de Rijnstraat werd een avond gehouden van de Hervormde Gemeente, waarop ds. Beek uit Oegsfc- geest sprak over de zendingsarbeid op Nieuw-Guinea, in het bijzonder in hqt ressort Sorong, waar de inleider zen dingspredikant is geweest. In dit gebied, anderhalf maal zo groot als Nederland, werkte ds. Beek met nog 84 Indoneaische of Papoese evangelisten onder een zeet gevarieerde bevolking. Door middel van medische hulp en het onderwijs tracht men, dit volk te ontsluiten voor de ver kondiging van het Evangelie, Hoewel de Papoea zelfbewust ls, aanvaardt hij wel willend de Nederlandse leiding. Kleuteronderwijs Woensdag 8 uur wordt ln zaal Kerk plein een ledenvergadering gehouden van de Vereniging voor Chr. kleuteronderwijs. Gespaard Bij de rijkspostspaarbank werd ln maart ingelegd een bedrag van 19.416 en terug betaald een bedrag van 15.817. Advertentie Katwijk aan den Rijn Agent van de Nieuwe Leidsche Courant is met ingang van heden de heer A. "HI.WEE KERKSTRAAT 37

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 7