Ilieuure £eiJtsrf)e ÖTtmrant LUCHTVAARTGESPREK OP DOOD PUNT Nederlandse delegatie houdt voet bij stuk Zal minister Dulles nu persoonlijk ingrijpen? Makarios wil terug naar Cyprus alvorens te onderhandelen Schepen op zomerzegels Sukarno op podium van Max Ha vel aar... Amerika in overleg met Frankrijk en Engeland i i £ai)AG 50 AiAAKT 1957 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. ABONNEMENTEN: vanaf 1 april: 7,50 per kwartaal; 2,55 per maand; 0,59 per week. ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. W. J- ENSERINK CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Stontvactfcti fc «letton myn bert la Ugjjeaspoct Zevenendertigste jaargang JNo IU920 Prikkeldraad en krokusjes langs Hongaarse grens "wife ZIE PAGINA S DE LUCHTVAARTONDERHANDELINGEN tussen Nederland en de Verenigde Staten zijn volkomen in een impasse geraakt. Na een onder- loud van bijna een uur met minister Dulles, verklaarde de leider van de Nederlandse delegatie, staatssecretaris drs. E. van der Beugel, dat tot nu joe geen enkel resultaat is bereikt. Drs. Van der Beugel heeft de Neder- ndse kaarten op tafel gelegd en Dulles meegedeeld, dat het Nederlandse andpunt niet kan worden gewijzigd. Hij doet daarom een beroep op de merikaanse regering, op het hare terug te komen. Drs. Van der Beugel elooft, dat Foster Dulles zich de komende dagen persoonlijk met de be- rekingen zal bezig houden. De minister sprak van „interne moeilijkhe- van Amerikaanse zijde. „Ik heb de minister uiteengezet, hoe wij i Nederland over de KLM denken," ver- laarde de leider der Nederlandse dele- Rie. „De KLM is sinds het verlies van verzeese bezittingen een van de tfddelen, om Nederland groter te maken zijn geografische grenzen aangeven", is volkomen uidelijk, waarin „interne moei- jkheden" van de merikanen zijn ■legen. De Ame rikaanse lucht vaartmaatschap- lij en hebben met Tote kracht be- ebracht tegen het lerlenen van lan dingsrechten aan Ie K.L.M. in Los ingeles en Hous- Ook voelen zij Drs. ti. d. BEUGEL i voor het recht van de K.L.M. om op Ie route naar Curacao via Miami, in New Ifork passagiers op te mogen nemen. Woordvoerders van de Amerikaanse re- ering bevestigden gisteren, dat president lisenhower een antwoord heeft gezonden ip het persoonlijke schrijven van minis- r-president dr. Drees. De president zou erin opnieuw de hoop hebben uitge- proken, dat men bij de onderhandelingen en overeenstemming komt. In Senaat de gesprekken blijkt, dat Eisen- ir en Dulles welwillend staan tegen- de Nederlandse verlangens. Toen dit bnderwerp gisteren in de Amerikaanse Senaat ter sprake kwam, waarschuwde de voorzitter van de republikeinse poli- Ueke commissie, Styles Bridges, tegen deze houding van de minister van buiten zaken. Naar zijn mening moet het ministerie eerst blijven „stilstaan", kijken iteren", alvorens de K.L.M. extra lutes toe te staan. Indien men niet voorzichtig te werk gaat, zo meende Brid- geëist Vragen laron Snoy (België) voorzitter Europese commissie De secretaris-generaal van het Belgl- iche ministerie van economische zaken, baron Snoy, is benoemd tot voorzitter van de tijdelijke Europese Commissie voor Europese Economische Gemeenschap de Euratom, die zal optreden totdat de verdragen in de zes parlementen van Kiein Europa zijn geratificeerd. Zes jaar tegen misdadige stiefmoeder Zes jaar gevangenisstraf met aftrek en onvoorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering eiste gisteren de officier van justitie bij de Roermondse rechtbank tegen de 35-jarige M. J. E. S. uit Echt, die verdacht van ernstige mishandeling en poging tot moord op haar twee stiefkin deren, terecht stond. In de jaren 1954 tot 1956 zou de vrouw de zevenjarige Rennie en de vijfjarige Jantje herhaaldelijk zwaar mishandeld hebben, ze vergiftige stoffen hebben laten drinken en hen zelfs opgesloten hebben bij een open gasslang in de keuken. Uit het getuigenverhoor bleek, dat zij de kinderen onder andere een smeersel tegen reumatiek had laten drinken en geprobeerd had ze met behulp van brand spiritus en later met ammoniak van het leven te beroven. Dat de kinderen in de keuken niet door het gas om het leven zijn gekomen was te danken aan het feit, dat de slang te hoog zat en het gas boven uit een raampje kon ontsnappen. Als motief voor haar daden voerde de vrouw aan, dat zij op Rennie en Jantje Jaloers was, omdat haar echtgenoot hen boven haar gesteld zou hebben. In een psychiatrisch rapport wordt de vrouw verminderd toerekeningsvatbaar ver klaard. Autodief tegen boom Een in Almelo ontvreemde auto, eigen dom van de 41-jarige P. van K. uit Zwollerkerspel en door hem in de Baken straat geparkeerd, is gisteren teruggevon den in Wezep- De wagen was tegen eer boom gereden en totaal vernield. In de auto lag de 33-jarige H. G. uit Nieuw- Weerdlnge (Dr.) in bewusteloze toestand De man, die de auto uit Almelo had mee genomen, liep bij de botsing een hersen schudding en enkele verwondingen op. Het lid van de Tweede Kamer, de heer J. de Kad-t (soc.) heeft schriftelijk enkele vragen gesteld aan de minister van bui tenlandse zaken, naar aanleiding van een Amerikaans persbericht over de onder handelingen. Volgens het bericht wordt van Nederlandse zijde gestreefd beëindiging van het gesprek voor einde van deze week. pmdat minister Staf 1 april in Washington komt voor een con ferentie over het Nederlandse aandeel in de NAVO. Sommige Amerikaanse kringen," aldus het persbericht, „zijn er van overtuigd, dat de KLM voor de Ne derlandse economie zo belangrijk is, dat mislukken van de onderhandelingen een kleiner rendement van deze onderneming ten gevolge zal hebben en wel eens 'kan leiden tot een zekere mate van defensie beperking in Nederland." Het bericht gaat verder: „De KLM kweekt bovendien een niet te verwaarlozen reserve van jonge vliegers en technisch personeel, waarvan de Nederlandse luchtvaart pro fiteert." De heer De Kadt vraagt de minister, of deze berichten zijn geïnspireerd door de Nederlandse delegatie. Hij vraagt boven dien, of de minister niet van mening is hoezeer de belangen van de KLM de regering ook ter harte moeten gaan de nationale defensiebelangen in geen en kel opzicht in het geding mogen worden Singapore krijgt zelfbestuur Buitenlandse politiek in Britse handen Singapore het eens geworden over de principes van een nieuwe grondwet, die Singapore recht van zelfbestuur in bin nenlandse aangelegenheden geeft. Voor de buitenlandse politiek wordt een adviserende raad gevormd, waarin afgevaardigden van Singapore en Enge land zitting zullen nemen. Voor handels- en culturele betrekkingen met het bui tenland wordt Singapore autonoom. Engeland zal Singapore nog helpen bij het handhaven van de binnenlandse vei ligheid, maar de regering van Singapore blijft hiervoor verantwoordelijk. De ver dediging van het land blijft voor reke ning van de Engelsen. De Maleise meerderheid krijgt waar borgen op politiek, economisch, maat schappelijk en cultureel gebied. De 1.200.000 inwoners van Singapore krijgen een volksvertegenwoordiging, be staande uit 51 leden. De ministers zullen niet langer uit hoofde van hun ambt worden benoemd. Lord Salisbury protesteert met ontslag uit al zijn functies AARTSBISSCHOP Makarios heeft van zijn herkregen vrijheid onmid dellijk gebruik gemaakt om eisen te stellen: hij verklaarde, niet be reid te zijn, over de politieke toekomst van Cyprus te onderhandelen als hem niet wordt toegestaan, naar dit eiland terug te keren. Zijn vrijlating heeft de markies van Salisbury aanleiding gegeven, ontslag te nemen als voorzitter van de Britse Kroonraad en als zodanig (sinds 1951) regerings leider in het Hogerhuis. Volgens Salisbury had de regering slechts tot vrij lating van Makarios mogen besluiten, indien de aartsbisschop onvoorwaar delijk een beroep op de Eoka had gedaan, een eind te maken aan de Eoka- activiteit op Cyprus. ar Griekenland het r hy evenwel niet aan enig poli tiek overleg zal deelnemen voordat hij toestemming heeft, zich ook naar Cyprus te begeven. De Griekse regering heeft al een radio boodschap gezonden naar alle Griekse passagiersschepen in de Stille Oceaan met :oek, dat een van deze schepen r de haven Hahe op de Seychel len zal begeven om de vrijgelaten ban neling aan boord te nemen. Volgens aartsbisschop Makarios komt voor het volk van Cyprus een democrati sche en rechtvaardige oplossing nee de toepassing van het zelfbeschikkings recht. Hij is bereid, waarborgen te •lenen voor de Turkse minderheid op Makarios toonde zich slecht te spreken over het voortduren van de noodtoesi op Cyprus. „Wy kunnen niet spreken een vreedzame situatie, die hervatting de onderhandelingen In een rustige sfeer toelaat als duizenden Cyprioten zich gens politieke vergrypen in de gevangenis of in interneringskampen bevinden" dus de aartsbisschop. De Britse gouverneur op Cyprus, veld maarschalk sir John Harding, is niet van plan, de noodmaatregelen op Cyprus lan ger te laten duren dan strikt noodzake lijk is. Hij verklaarde echter tevens, vast besloten te zijn, de orde en rust op het eiland te herstellen en niet te aarzelen daartoe de nodige 'maatregelen te nemen Hij zei te hopen, dat de leider van de Eoka, George Grivas, gebruik zal maken van de gelegenheid, het eiland te verlaten, zodat de Britse veiligheidstroepen niet langer naar hem behoeven te zoeken. Hij moet nog een beslissing nemen ove duur van het aanbod tot vrijgeleide. Koningin Elizabeth heeft het ontslag van Salisbury aanvaard. De graaf van Home, minister voor Gemenebestbetrek kingen, zal zijn functie overnemen. D< graaf van Home zal optreden als rege- yAN 13 mei tot en met 26 juni 1957 zul len zomerpostzegels worden uitgege ven in de frankeerwaarden 4, 6, 7, 10 en 30 cent. Deze zegels zullen met een toe slag boven de frankeerwaarde van resp. 3, 4, 5, 8 en 8 cent verkrUgbaar jqjn. Op de zegels komen dit jaar afbeeldin gen voor van verschillende typen van Het zijn: Waarde 4 en 3 cent, voorstelling mo torvrachtschip kleur blauw. Waarde 6 en 4 cent coaster blauw paars. Waarde 7 en 5 cent, de „Willem Ba- rendsz", paarsbruin. Waarde 10 en 8 cent. trawllogger, grijs- omber. Waarde 30 en 8 cent. s.s. Nleuw-Am- sterdam, muisgrijs. De zegels zijn geldig tot en met 31 de cember 1958. CUKARNO heeft re Rangkas Betoeng. op het toneel waar Max Havelaar de toespraak hield tot de hoofden van Le- bak, een rede gehouden voor een massa bijeenkomst van 45.000 mensen en ver klaard, dat de leiders van het volk in luxe en overvloed leven en van gouden borden en zilveren schalen eten. Hij spoorde de toehoorders aan af te reke nen met partytwisten. Ook herinnerde hy er aan, dat Nederlands Nieuw-Guinea nog steeds niet Indonesisch is. Intussen heeft mevrouw Fatmawati Su karno in een open brief aan haar man en aan Hatta aangeboden zelf als kabinet.' formatrice op te treden. Zij merkt op dal het land niet te redden is met 49 lantas- tische en uiteenlopende redevoeringen. Mevrouw Sukarno is de tweede echt genote van Sukarno. Van de eerste hee: Sukarno zich lndertyd laten scheiden. Zü zelf is nog niet officieel gescheiden, doch heeft twee jaar geleden het paleis laten, toen Sukarno er nóg een v bij nam, hetgeen volgens de mohamme daanse wet geloorloofd is, doch hem wordt kwalijk genomen door de wenorganisaties. ingsleider in het Hogerhuis met burg graaf Hailsham, de minister van onder wijs, als plaatsvervanger. Salisbury's antwoordelijkheid voor de atoomenergie zal worden overgedragen aan premier Macmillan. De 63-jarige lord Salisbury is namelijk tevens afgetreden als politiek controleur van de Britse atoomcentra. Hij der voornaamste conservatieve adviseurs van Koningin Elizabeth bij de benoeming van Macmillan tot premier. Het Turkse ministerie van buitenland- i zaken heeft vrijdag bekendgemaakt, dat Turkije bij Engeland zal protesteren als de Britse regering onderhandelingen opent met aartsbisschop Makarios. Turkije acht de aartsbisschop verantwoordelijk voo het optreden van de Eoka op Cyprus. Kapitale oliebuisleiding Van Perzische Golf naar Turkse kust Nog dit jaar zal waarschyniyk een b« gin worden gemaakt met de aanleg va een enorm grote oliebuisleiding van d Perzische Golf naar de kust in Turkye. Deze leiding, die ongeveer 800 miljoen dollar zal kosten, kan over drie a jaar klaar zön. Hierdoor wordt tegemoet gekomen de behoefte tot spreiding van het voer van de olie van de olievelden in het Nabije Oosten (Perzië, -Irak, Koeweit en Saoedi-Arabië) naar het westen. De capaciteit van de buisleiding ongeveer tweemaal zo groot zijn als de capaciteit van de bestaande leidingen in het Midden-Oosten. De doorsnee wordt 84 centimeter en een miljoen vaten olie zullen per dag vervoerd kunnen worden Aan de aanleg nemen acht maatschap- Dijen deel: de Compagnie Frangaise des Petroles, de Koninklijke Shell, de Texas Company, de Gulf Oil, de Standard Oil of California, de British Petroleum, de Standard Oil of New Jersey en de Soco- ny Mobil Oil. Nederlander smokkelde grote partij horloges De Franse douane heeft gisteren by de grootste slag, die zyn ooit in een keer aan de Zwitserse grens heeft geslagen, een 42-jarige Nederlander gearresteerd Samen met de Brusselse 51-jarige me vrouw Edith C. smokkelde de Nederlan der Leon. K. zevenduizend horloges uit Zwitserland (by Vettieres de Joux) Frank ryk binnen. De horloges woren verborgen tussen een dubbele bodem onder de ach terbank van hun auto en in de koplam pen en tussen de spatborden en de bum pers. De handelswaarde van de inbeslag- genomen horloges wordt geschat op 280.000 gulden. De Ziekenfondsraad heeft de fondsen medegedeeld het op prijs te stellen als zij de kosten voortvloeiende uit huidtrans plantatie, inclusief die van de donors, ook voor de vrijwillig-verzekerden voor rekening nemen. „Ik hep mijn hart in Heidel- berg verlorenis de eerste re gel van een bekend liedje over de romantische Duitse univer siteitsstad Heidelberg, waar thans de bomen en struiken in volle bloei staan. Bij het aan schouwen van deze natuur kracht aan de rivier de Neckar, komt een bijna onbedwingbare lust naar boven om naar Hei delberg te gaan en je hart te verliezen in of althans aan dit stadje aan de voet van een middeleeuws kasteel, dat in 1689 gedeeltelijk door de Fran sen werd verwoest. TAISDARTSENCONFLICT Zelf betalen of geen hulp Het staat nu vast, dat te elfder ure geen oplossing in zicht is gekomen voor het conflict tussen de tandartsen en de zie kenfondsen. Uit een communiqué van de Ned. maatschappij tot bevordering der tandheelkunde blijkt, dat de minister van sociale zaken en volksgezondheid en de ziekenfondsraad vergeefse stappen heb ben ondernomen om te bemiddelen. De algemene ziekenfondsen kunnen geen terugbetaling doen van door de ver zekerden rechtstreeks aan de tandarts be taalde bedragen en geven de verzekerden in overweging, zelf te beoordelen of het inroepen van tandheelkundige hulp on der deze omstandigheden dringend nood- zakelijk is. Hun wordt aangeraden, zich zo nodig ervan te vergewissen of hun tandarts bereid is, aan ziekenfondsver zekerden op de voor 1 april geldende voorwaarden voor fondsrekening tand heelkundige hulp te blijven verstrekken. Britse staking is niet te stuiten Het sprankje hoop. dat gisteren even opflakkerde in Engeland, door de recht streekse besprekingen tussen werkgevers en vakbondsleiders. Is weer gedoofd. Het gesprek Is geheel op een mislukking uit gelopen. De vakbondleiders weigerden een aan bod van de werkgevers: een loonsverho ging van ongeveer drie procent voor de arbeiders in de metaalindustrieën. De vakbonden handhaven hun eis van tien procent. Dit zou de metaalindustrie op een extra uitgave van een miljard gulden per jaar komen te staan. Een woordvoerder van de werkgevers, Braby, verklaarde, dat dit het laatste aanbod is geweest. Hij wees erop, dat de metaalindustrie niet zo welvarend is als de scheepsbouwindustrie, die een aanbod van vyf procent deed. Macleod, de minister van arbeid, heeft gisteren opnieuw een beroep gedaan op de vakbondleiders, de staking af te ge lasten. Hij verklaarde, dat een hof van onderzoek op korte termijn zal oordelen over de conflicten. Dinsdag zal in Londen een algemene vergadering van de vier vakverenigingen van metaalarbeiders en scheepsbouwers worden gehouden. Sow jetunie bestookt ook de Denen Ook de premier van Denemarken heeft thans een brief van Boelganin ontvan gen. Hoewel de Inhoud nog niet bekend is gemaakt, twyfelt men er niet aan of deze is evenals die aan de Noorse premier een waarschnwing, dat Denemarken zich dient te onthouden van elke daad. die als vyandlg ten opzichte van de Sowjetunie kan worden beschouwd. Tot Zweden is een Russische nota ge richt, waarin wordt aangedrongen op ver ontschuldigingen voor spionage, volgens .de Sowjetunie op Russisch terrein be dreven. Op 18 maart had Zweden deze beschuldiging van de hand gewezen mei als commentaar „belacheHjk!" T. J. Twynstra, voorzitter van het Ver bond van Nederlandse werkgevers, is be noemd tot commandeur in de Belgische kroonorde. Nassers plan voldoet niet aan principes Veiligheidsraad TTET EGYPTISCHE plan, dat de uit- gangspunten bevat voor de onder handelingen over de status en het be heer van het Suezkanaal, is door de Verenigde Staten doorgezonden aar Frankryk en Engeland. Zowel Engeland als Frankryk zouden van mening zyn, dat het niet beantwoordt aan de zes princi pes, waarover de Veiligheidsraad zich heeft uitgesproken. Intussen gaat'de scheepvaart in steeds hoger tempo door het Suezkanaal. Be halve het konvooi uit zuidelijke richting, is thans ook uit het noorden een schip vertrokken. Alle schepen betalen de ka- naalgelden aan Egypte in de valuta var hun land of in dollars. De raad van de Arabische Liga heeft zich inmiddels akkoord verklaard met een aanbeveling, dat schepen met be stemming of afkomstig van Israël niet in Arabische havens mogen ravitailleren. Slechts mag voldoende brandstof worden ingenomen om de eerstvolgende niet- Arabische haven te bereiken. een interview heeft Ben Goerion krachtig gewaarschuwd, dat Israël zal vechten, indien Egypte zich niet houdt de V.N.-resoluties en het internatio naal recht. Hij hoopte, dat de verzeke ringen, die Isral gegeven werden betref fende de vrijheid van scheepvaart dooi Behalve margarine ook bruinbrood goedkoper Gisteren is behalve de margarine- prijs (met een cent per pakje) ook de prijs voor bruinbrood verlaagd. Na overleg tussen het ministerie van economische-zaken en de Nederland se bakkerijstichting is besloten dit brood met een cent per 800 gram te verlagen. Het overleg duurt nog voort over de eventuele verlaging van de prijs van andere broodsoor ten. de Straat van Akaba, beter gehouden zul len worden, dan die welke gegeven zijn betreffende het bestuur van Gaza. Voorts beschouwt Israël zich niet meer in oor log met Egypte en wenst daarom geen V.N.-troepen op zijn gebied. Volgens een Israëlische woordvoerder van buitenlandse zaken hebben de V.N.- troepen en de Palestijnse politie in de strook van Gaza gemengde patrouilles opgericht. Onder druk van de Egyptische regering zou het de manschappen van de V.N.-troepen verboden zijn zach te ver broederen met de Israëliërs. Hij zeide, dat reeds 2 3illegale grensoverschrijdin gen tussen Gaza en Israël waren waar genomen. waarbij vijftien maal sabotage daden waren gepleegd, vier keer mijnen gelegd waren en vier keer oogsten ge- (Adverlentie) Fa D. KRET en Zn WEERBERICHT Droog iveer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Aanvankelijk veel bewol king, later ook opklaringen. Droog weer. Zwakke tot matige wind tussen noord oost en oost. Dezelfde of iets hogere temperaturen. (Op- m* gemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zondag: Zon 6.20—19.14, Maan 6.01—19.43. Maandag: Zon 6.18-19.15, maan 6.24-20.51. Op 7 april E.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1