Nederlanders verwachten voor Pasen thuis te zijn Edgar Bonnet en Louis Perrier de grootste kluiven Jaarbeurs in sfeer van bestedingsbeperking en Europese markt KWATTA* Nieuwe fase met nieuwe kansen O VRIJDAG 29 MAART 1957 Suez-karwei zit er bijna op (Van onze reiscorrespondent Link van Bruggen.) ISMAILA, maart. DE NEDERLANDERS, die bij de bergingswerkzaamheden in het Suez- kanaal zijn betrokken, zijn langzamerhand in een vertrekstemming geraakt. Het zal niet lang meer duren, of de waterweg zal geheel open zijn en aan boord van de sleepboten, de bokken en de bergingsvaartuigen wordt bijna dagelijks over de terugreis gesproken. „Voor Pasen zijn we thuis!" hoort men overal beweren, al zijn er een paar, die hier nog steeds niet aan willen. De Suez-Nederlanders, die zeker niet tijdens de feestdagen in huiselijke kring zu'len verkeren, zijn de runners en sleepboot-gasten, die hier tot het laatste moment moeten blijven. Ze moeten wachten op het aftuigen van de bokken „Arend" en „Condor" en op het zeeklaar maken van de havensleep boten „Atlas" en „Alblasserdam", die eveneens aan de tros zullen komem Een en ander neemt volgens de verwachtingen zeker een volle week in beslag, terwijl de sleepreis zelf toch tenminste drie weken zal gaan duren. Maar er zijn ook enkele Vlaardingers en Maassluizers, die geloven, dat de dag, waarop ze een vliegticket in handen krijgen om naar het vaderland terug te keren, aanzienlijk verder in het ver schiet ligt dan de meesten hopen. Ze vrezen, dat er een paar schepen onder een .nieuw contract zullen moeten ach terblijven om de „losse karweitjes", die hier en daar nog liggen te wachten, op te knappen. Dit zou dan buiten de overeenkomst met de Verenigde Na ties staan, waarvan Smit Tak en de Deense firma Svitzer de hoofduitvoer ders zijn. Officieel is van dit laatste echter nog niets bekend. Maar het is welhaast een publiek geheim, dat de nieuwe Kanaal maatschappij om vaarmateriaal zit te springen, als gevolg van de schade, die haar door de Egyptische regering is toe gebracht. Er zijn de laatste dagen heel wat Neder landse bierflesjes op de bodem van het Suezkanaal terecht gekomen. Het is warm „bloedheet", zegt men hier geworden en er zijn middagen geweest, dat de wind volledig verstek liet gaan. Met ontbloot bovenlijf, gebronsd door de al felle zon, staan de mannen van Smit-Tak in de buitenlucht te werken. En ze slaan liters vocht naar binnen om de droge kelen enigszins op peil te houden. Zo nu en dan barsten boven de waterweg zandstormen los. Zware zijn het uielis- waar niet en ze houden evenmin lang aanmaar alles, tot de kleinste patrijs poort toe. moet er toch potdicht voor worden gemaakt. Met een snelheid, die het water verwoed tegen de rompen Een heftank met een capaciteit van honderd ton wordt naast het wrak gezonken, waarna een duiker het aan de romp zal bevestigen. Naar dc werf Twee schepen zullen voornamelijk de aan dacht vragen, als Smit-Tak zijn aandeel in de historische bergingswerkzaamhe den in het Suez-kannal gaat beschrijven. Het zijn de „Louis Perrier" en dc „Ed gar Bonnet", die beide in 1955 in Neder land werden afgebouwd, het eerste vaartuig op de werf „Gusto" In Schie dam. het tweede bij L. Smit Zn. te Kinderdijk. Aan de „Louis Perrier", een 1800 ton grote snijkop-perszuiger, die als de modernste van de wereld geldt, zijn de Nederlanders zesendertig dagen bezig geweest. De monsterachtig grote bag germolen lag met een slagzij van vijf entwintig graden op de kant, wegge zakt. de ruimen en een groot deel van de bovenbouw vol water en met enkele moedwillig aangebrachte explosiegaten in de romp. Er moesten tien heftanks met elk een vermogen van honderd ton, achttien stroppen, drie bokken en drie sleep boten aan te pas komen om het gevaar te uit het water te lichten. Toen het De grootste triomf van de Smit-Tak-ploeg: de Edgar Bonnet" komt boven water, hangend in de takels van de Nederlandse bokken. Ten minste twee keer in de week kon men de kapitein van de „Edgar Bonnetde Griek George Alefrangis, aan boord van een van de Nederlandse schepen vinden om naar het verloop der bergingswerkzaam heden te kijken. Vierdu izen d varia t ies in vleeswaren... Ruim 4000 variaites in vleeswaren zul lèn te zien zijn op de 15e slagersvakten- toonstelling, die van 2—11 april ir RAI-gebouw te Amsterdam zal worden gehouden, en waaraan ruim 80 exposan ten zullen deelnemen. Deze tentoonstel ling, waaraan tevens nationale en inter nationale vakwedstrijden zijn verbonden, is van een propaganda voor het vak onderwijs sedert 1923 uitgegroeid tot een internationale manifestatie van ambach telijk kunnen. De staatssecretaris van economische zaken, dr. G. M. J. Veldkamp, zal de beurs officieel openen. Minister Helders naai de West vertrokken een werf in Poit Said om opgeknapt te worden. Men schat, dat er tenminste drie miljoen gulden aan zal moeten worden besteed, voordat het schip weer in de vaart kan komen Van de verschillende fasen van de ber ging van de „Edgar Bonnet" ben ik een bewonderende toeschouwer ge weest. Dit schip, een riviersleepboot van 4500 PK de grootste in zijn soort ter wereld heeft een lengte van vijf tig, een breedte van twaalf en een hoogte van vijfeneenhalve meter. Het lag dwars over de vaargeul *voor Is- maila gezonken en is door Egypte lange tijd als troef gebruikt om de Gaza-strip opnieuw in handen te krij gen. De vergunning om het vaartuig te lichten werd pas verleend, toen Is raël dit veelomstreden gebied defini tief verlaten had en binnen een paar uur lagen er al Nederlandse bergings vaartuigen boven. Maandag, 11 maart werd een eerste dui- keronderzoek ingesteld. En tien dagen later lag het vijftien meter diep liggen de wrak al in twaalf stroppen gevan gen. terwijl aan de romp niet minder dan acht heftank* bevestigd waren. Op een kluitje bijeen dobberden toen zes Nederlandse bodems om de juist boven water uitstekende mast van het schip heen. Het waren het bergings- vaartuig „Walrus" en de bijbehorende sleepboot „Zeehond", de sleepboten „Blankenburg" en „Atlas". Omdat de „Edgar Bonnet" het laatste schip was, dat het Suez-kanaal daad werkelijk versperde de „Aboe Keir' een Egyptisch fregat dat bU Suez ge zonken is en waar de Duitsers over veertien dagen mee klaar hopen te zijn, ligt bezijden de eigenlijke vaargeul en is eerder een hindernis dan een versper ring zwermde er dagelijks een menig te van fotografen, journalisten, radio reporters en camera-mannen aan boord van de Smit-Tak vaartuigen. Van de eerste tot de laatste fase is de lichting van de sleepboot in het wereldnieuws geweest en als de Nederlanders ergens reclame hebben kunnen maken, dan is het wel bij kilometcrpaal vijfenzeven tig in het Suez-kanaal. Zeven maanden Op maandag 25 maart, veertien dagen na dat men eraan begonnen was, is de „Edgar Bonnet" boven water gekomen. De operatie verliep vlot en soepel, dank zij de goede voorbereidingen, welke ge troffen waren en die de Nederlandse bergers een prima naam in de wereld hebben bezorgd. Binnen een paar uur kon het dik aangegroeide schip weer „ademen". Hangend in de kabels werd het toen leeggepompt en vervolgens aar Ismaïla gebracht om schoon gemaakt en gerepareerd te worden. [et een blik, die een mengeling van vreugde en droefheid whs, stond de kapitein van de „Edgar Bonnet", de Griek George Alefrangis, naar het wrak te kijken, dat eens zijn trots was ge weest „Zonde van m'n schip", zei hij hoofdschuddend. En toen ik hem vroeg wanneer hij verwachte weer op de brug te staan, antwoordde hij, dat dit min stens een maand of zeven zou duren. Zeven maanden! Een lange tijd. Wat an er niet allemaal gebeuren? Het uezkanaal zal dan al .geruime tijd vol ledig wrakvrij zijn' en' ook alle Neder landers zullen naar huis zijn terugge keerd. Maar zullen de konvooien, die dan door dp waterweg gaan, net zo groot zijn als vroeger? Zai er een regeling voor betaling der tolgelden zijn gevonden zal de wereld vertrouwen hebben in exploitatie-mogelijkheden van Egypte? In ieder geval doet U met Croydon een voor treffelijke keuze. Croydon geeft U alles, wat U van een goede Virginia verwacht. U zult hem een ontdekking vindenzó goed smaakt deze sigaret! Daarom gaan steeds meer rokers op Croydon over! Juist nu! rpWEE BELANGRIJKE GEBEURTENISSEN van de laatste tijd, de poli- tiek van de bestedingsbeperking en het tot stand komen van de ge meenschappelijke Westeuropese markt beheersen het economische klimaat waarin de 68ste Utrechtse jaarbeurs, die op 2 april haar poorten opent, zal verkeren. Vooral de „marche unique" stelt het Nederlandse bedrijfsleven voor problemen van structurele aard en het zal nodig zijn dat er een werk formule wordt gevonden, onder deze zich veranderende omstandigheden. Een der facetten daarvan is het zich bezinnen op de betekenis voor de Nederlandse volkshuisvesting van het vestigen van Nederlandse bedrijven in het buitenland. Wat de bestedingsbeperking betreft, deze is door het Nederlandse volk begrepen en het effect daarvan zal niet uitblijven wan neer de beperking gepaard mag gaan met verdieping van spaarzin. Over deze onderwerpen sprak mr. W. H. Fockema Andrae, voorzitter van de raad van beheer der Kon. Ned. jaarbeurs gisteren tijdens een conferentie met de binnen- - en bui tenlandse pers, als gebruikelijk voor afgaande aan de opening van de half jaarlijkse beurs. Naar zijn inzicht is na de eerste sterk terughoudende reactie van overheid en bedrijfsleven in het kader van de ge stimuleerde bestedingsbeperking, eéh reactie waardoor opdrachten in de in vesteringssfeer plotseling stagneerden, toch een zeker evenwicht ingetreden. Het blijkt dat het voor de regelmaat van nze economie beter is bescheiden ma iling toe te passen dan tot schorsing an opdrachten te besluiten. Mr. Fockema waarschuwde tegen over drijving ten opzichte van een mogelijk omslaan van de hoogconjunctuur en acht te het juister zich bezorgd te maken ov te hoog oplopen van de kostenelement* De strijd van meningen over de om va an en het karakter van bestedingsbe- tfezancC 100 gram t is weer Turli is het z<i KNOFLOOK GOED TE HERKENNEN.... dit alles brengt ons nie veel verder tot het antwoord dat vai ons wordt venvacht, op de vraag, lio< het komt dat geregelde gebruikers vat knoflook een bepaalde f dragen, ook al hehhen i» niet van deze bolplant knoflookbollen danken hun onaange name, penetrante geur en prikkelende maak in het bijzonder aan zwavelhou dende aetherische oliën. Op zichzelf zou daartegen geen enkel bezwaar bestaan, maar een onaangename bijkomstige om standigheid is het feit, dat deze zwa velhoudende oliën in de zweetklieren te recht komen en daardoor, vooral by het der welriekende Uchaamsg'euren, Te langer een indruk van de genoten maal- tjjden geven dan de bedorven adem. In vroeger tyden werd knoflook voor al ook als geneesmiddel aangewend, zo dat we staan te popelen a deelgenoot te maken van het feit, dat deze plant mo menteel wordt gebruikt by de bereiding van antibiotica. Daarover een volgende keer. (Nadruk verboden) perking, leidt al te gemakkelijk tot de grote vrees voor het in gevaar zijn 's lands economie. Spreker heeft de c tuiging dat de bestedingsbeperking geen druk zal leggen op de levendigheid de komende jaarbeurs maar dat integen deel een fris zakenleven de beste v waarden levert voor het aanbrengen de geruisloze matige aanpassingen die gewenst zijn. Nieuive opgaven De gemeenschappelijke Europese markt echter stelt ons voor geheel nieuwe op gaven, aldus mr. Fockema Andrae. Te- samen zal moeten worden gezocht het bereiken van nieuwe werkmogelijk- heden voor een breed deel van on dernemingspotentieel. Hier ligt de antwoordelijkheid bij overheid er drijfsleven en bij werknemers zogoed als bij werkgevers. Een van de mogelijkheden die tot „formule" hiertoe kunnen leiden, noemt mr. Fockema het vestigen van Nederland se bedrijven in den vreemde en daarom heeft hij het Rotterdams economisch in stituut verzocht over dit onderwerp van voorlichting te dienen. Daarbij blijven nog altijd de exportbelangen zeer groot en bij de ontwikkeling van de export heeft de jaarbeurs een directe taak. BU alles dient echter het vergroten van de spaarzin In het oog te worden gehou den. In toenemende mate komt er geld onder de mensen, maar zowel sparen als uitgeven vergt voortdurend beheersing bU ieder. Bij monetaire vraagstukken gaat het al- d om het klimaat van vertrouwen dat de besteding van gelden regeert. 5 wordt spaarzin heel wat effectiever di spaarplicht, want daarmee verdwijnt het praten over indexcijfers en over geleide lijke waardevermindering van de gulden de achtergrond. Fockema merkte voorts nog op dat op de Nederlandse jaarbeurs kan worden ontwaard hoe het buitenland op de ko mende mogelijkheden van samenwerking West-Europa reageert en hoe de vreem deling de Nederlandse markt voor koop verkoop beziet. Daarom is voor de jaarbeurs het devies: Openheid naar alle kanten en bredere achtergrond in eigen land bevorderen. Ziet men naar het vele dat Neder land kan gaan ondernemen in de wereld dan is er geen reden tot pes simisme en kan een lichte tegenslag in het heden, het vertrouwen in gro tere ontwikkelingsmogelijkheden niet onderdrukken. pEN GEHEEL nieuw stadium in de kwestie-Cyprus is ingetreden. Gis teravond hebben Griekse Cyprioten en Britse militairen zich verbroederd, toen het nieuws van de vrijlating van Maka- rios op het eiland bekend werd. Geen wonder, dat de vrijlating van Makarios zulk een opluchting gaf. de toestand op het eiland is met de dag onhoudbaarder geworden, sinds nu een jaar geleden de Engelsen de aartsbisschop kidnapten en naar de Seychellen overbrachten, waar hij niet alleen in ballingschap maar ook in gevangenschap gehouden werd. Een maatregel, die indruiste tegen de Cyprische wet, die wel uitwijzing, maar geen verbanning naar een bepaald oord Echter is er niets moeilijker dan een verkeerd besluit van het gezag weer U herstellen en dus heeft Engeland een jaar gewacht tot het zover kwam. In dat jaar is veel gebeurd. Op het eiland vie- len doden onder de I V er klaar de schoten en bommen uitaicht van de Eoka, enige jonge Cyprioten wer-_ den ter dood veroordeeld en opgehangen.' Griekenland diende en klacht in bij de Europese Commissie voor de Rechten van de Mens wegens schending door Enge land van het desbetreffende verdrag en ten slotte kwam de uitspraak van de Ver enigde Naties, waarin de partijen werden gemaand tot nieuwe onderhandelingen. Door Griekenland werd deze uitspraak :o geïnterpreteerd, dat de Britten recht sreeks met de Cyprioten moeten spreken. Aartsbisschop Makarios zou dan toch de e Cyprioot zijn om de onderhande lingen van Cypriotische zijde te leiden. Engeland aanvaardde deze interpreta- e niet, doch anderszijds heeft men m Londen wel begrepen, dat zonder Maka- helemaal niet te praten viel. Maar gevangen man is geen gesprekspart- Reeds vóór de reis naar Bermuda Macmillan was in het Britse kabinet de zaak Cyprus aan de orde gesteld na het hernieuwde wapenstilstandsaanbod van de Eoka. Men meende, dat een ver klaring van Makarios, dat hij het geweld de Eoka afkeurde, geëist kon worden. IVTAKARIOS echter heeft zijn verkla- ring aanzienlijk minder dwingend gesteld. Hij doet een beroep op de Eoka de activiteiten te staken, mitsEnge land een geest van begrip zal tonen, door tegelijkertijd de noodtoestand op Cyprus Een voorwaarde, die minister Lennox- Boyd niet onmiddellijk wenst in te wil ligen. De beslissing hierover zal blijven bij gouverneur Harding. Het is begrijpelijk, dat de meningen m Makarios en Lennox-Boyd niet con gruent zijn. Het gaat er nu om, dat beide partijen wederzijds enig vertrouwen to- i. Dat Engeland de verklaring van Makarios in deze vorm toch geaccepteerd heeft, zal ongetwijfeld een gevolg zijn de gesprekken van Macmillan en Eisenhower op Bermuda. Amerika wenst het geschil Cyprus tussen de NAVO- partners: Engeland, Griekenland en Tur kije, nu eindelijk uit de weg geruimd te l Vandaar ook het aanbod van goede diensten van de secretaris-generaal van NAVO. Het is thans zeker te wensen, dat zo wel Griekenland als Turkije zich mati gen In hun bemoeienissen met de onder handelingen. Engeland is aan de Griekse lnterpreta- e van de V.N.-resolutie thans belang rijk tegemoet gekomen, Turkije heeft nauwelijks rechten om over Cyprus te spreken, daar het vrijwillig afstand van aanspraken op het eiland heeft ge daan. Slechts de belangen van de Turkse minderheden kunnen het land ter harte gaan, maar wanneer in West-Thracië Grieks-katholieken en Turks-sprekende mohammedanen vreedzaam tezamen kun- leven, waarom dan niet op Cyprus? T^E TURKSE regering heeft reeds lang gedreigd, de kwestie der Turkse min derheden in dit deel van Griekenland en op de eilanden van de Dodekanesus weer an de orde te zullen stellen en herroe- ing van het verdrag van Lausanne te dsen, wanneer aansluiting van Cyprus by Griekenland een feit zou worden. zou dan kunstmatig een nieuw con flict op touw gezet worden tussen de twee NAVO-partners. Het enige licht punt hierhU dat Amerika zich steeds er verbindt met het pact van Bag- ;n dat het hierdoor een sterke con trole en Invloed heeft op de Turkse bui- mlandse politiek. Het zal zeker geen nieuwe brandhaard aan de deur van Europa wensen en alles doen om het ont- taan ervan te verhinderen. Voortgang Fokkers F 27 program Bij een bezoek aan Amsterdam van de heer Richard S, Boutelle, president van de Fairchildfabriekcn te Hegerstown die de Fokker F 27 Friendship bouwen is grote tevredenheid uitgesproken over de oortgang van het Fokker'Fairchild F 27 programma. De heer Boutelle heeft bij dit bezoek met Fokker o.a. het Amerikaanse C. A. A. certificatleprogramma bespro ken, waarbij werd vastgesteld, dat on voorziene omstandigheden buiten be schouwing gelaten, de streefdatum van 1 juli voor het basiscertificaat kan wor den gehandhaafd. De resultaten van de proefvluchten met belde prototypen en de statische beproevingen tonen aan, dat aan alle gestelde verwachtingen is vol daan en dat deze in sommige gevallen worden overtroffen. Overwogen wordt de Friendship in de tweede helft van het jaar in de Verenigde Staten te demon streren. De serieproduktie bij Fokker en in Amerika werd eveneens besproken. Een en ander is van de zijde der Fokkerfabrie ken medegedeeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 9