G f Opbouw corsokaravaan volle gang in NIEUWS ^SLEU Nieuwe kleuterschool komt een houten gebouw in Mr. Goudsmit nam afscheid van Leidse functies Cambridge-week van 24 tot 30 juni in Leiden M. de Vries IS Lang debat over de verhoging der minimumprijzen 7 VRIJDAG 29 MAART 1957 Laatste abonnementsconcert Residentie-Orkest Werken van Martin, Mahler en Beethoven Spaanse pianist solieerde f{et laatste abonnementsconcert van het Residentie-Orkest in dit seizoen Itond weer onder leiding van Willem van Otterloo. Het programma ver meldde het concert voor zeven blaasinstrumenten, slagwerk en strijkers pan Frank Martin, Mahlers eerste symfonie en het vijfde pianoconcert van Beethoven, waarin de beroemde Spaanse pianist Eduardo del Pueyo solieerde. Deze behoort tot de grote pianisten van deze tijd en de verwach tingen voor zijn optreden waren dan ook hoog gespannen. Ztin interpretatie van Beethovens laat- Ite. monumentale pianoconcert wekte ve ler bewondering en geestdrift, zowel door het enorme technische kunnen van di list als door de peremptoire wijze voordracht. Del Pueyo staat niet alleen teheel boven zijn partij, hij brengt Beet hoven met een overtuiging en een gebie- gendheid die eenvoudig geen tegenspraak dulden. Hoewel we voor deze overtuiging en Vooral ook voor het meesterschap van jeze kunstenaar grote bewondering kun- jien koesteren, prikkelde zijn interpretatie ins toch juist wel tot enige tegenspraak, ïijn zeer forse aanslag imponeert aan hankelijk en geeft aan het eerste deel een heroïsche allure, doch op den duur werkt het als academisme. Gelukkig werd in pet prachtige adagio ook een meer lyrische loon gehoord en de spanning wat vermin derd, doch in de finale triomfeerde al ipoedig de heroïsche en gebiedende toon, lis een evocatie van de onverzettelijke Beethoven die alle stormen trotserend met grote passen en zonder zich ergens iets van aan te trekken over de wallen van Wenen voortjaagt. Deze finale kreeg daardoor een monu mentaliteit en een zwaarte die wij er toch Diet in kunnen zien. Dit spel boezemde ons veel ontzag in, doch liet ons emotio neel vrij onberoerd. De geestdrift der toe hoorders was niettemin zeer groot. De panier waarop Van Otterloo en zijn or kest de solist secundeerden verdiende trouwens veel lof. Van Otterloo had het op deze avond zé ker niet gemakkelijk. De avond was be gonnen met een uitvoering van Frank Martins concert voor 7 blaasinstrumenten, llagwerk en strijkers en deze partituur behoort niet tot de eenvoudige. Er was blijkbaar hard aan gewerkt, want de uit- yoering stond op een hoog niveau. Frank Martin, die sedert diverse jaren feeds in ons land woont, heeft zich al; (componist reeds een internationale roerr verworven. Ook in dit opus vallen eer -GEMFFNTF LEIDEN Officiële publikatie WIJZIGING VERORDENING OP DE WINKELSLUITNG 1953 Burgemeester en Wethouders der ge- leente Leiden brengen ter openbare tennis, dat op de secretarie dier gemeen ste, kamer 125, is nedergelegd ter lezing Ctvoor een ieder gedurende drie maanden door de Raad dier gemeente in zijn Tgadering van 25 maart 1957 vastge- Itelde Verordening, houdende wijziging de Verordening op de Winkelsluiting 1953 I (Gemeenteblad no. 15), laatstelijk lewijzigd bij Verordening van 18 okto- 1954 (Gemeenteblad no. 22). Deze wijziging houdt onder meer in, lat de verplichte dinsdagmiddagsluiting iok geldt voor winkels, waarin uitslui- |tend of in hoofdzaak verf en verfwaren iplegen te worden verkocht. Congres in Leiden over de arbeid IVan 29 maart tot 3 april wordt in Lei den een technisch seminarium gehouden onder auspiciën van de European Pro ductivity Agency. Doel van deze confe rentie is de waarde vast te stellen van de resultaten van onderzoek en de prak tische toepassing op het terrein van het passend maken van het werk voor de arbeider. Aan het seminarium wordt deelgenomen door deskundigen uit Oos tenrijk, België, Frankrijk, Duitsland, Italië, Nederland, Noorwegen, Zweden, Zwitserland, Engeland en Joego-Slavië. Aan een aantal organisaties werden uit nodigingen verzonden om waarnemers te zenden, zoals de E.G.K.S., de Europese federatie van de nationale ingenieurs- organisaties, het internationale arbeids bureau, de wereldgezondheidsraad en het gezamenlijk adviescomité van de vak verenigingen. Prof. G. C. E. Burger uit Eindhoven, President van de raad van beheer van bet Nederlands Instituut voor Preven tieve Geneeskunde, is voorzitter van het seminarium. Mr. K. F. Murrell van de universiteit van Bristol is algemeen rap porteur. Lesing met film voor Assurantie-Club De Leidse Assurantieclub hield gister- »vond in Het Gulden Vlies een algemene ledenvergadering. In deze bijeenkomst hield na de pauze dr. W. J. Goslinga aan de hand van enkele kleurenfilms een lezing over de Nederlandse Antillen. Na een openingswoord van de voorzit ter, de heer J. A. Harteloh. werden de Jaarverslagen van secretaris en penning meester behandeld. Uit deze verslagen bleek dat de toestand van de vereniging gezond is. Aan de orde was verder de verkiezing van twee bestuursleden. Af tredend waren de heren Gutteling en Harteloh, die beiden herkozen werden. In een vacature in de kascommissie werd voorzien door de benoeming van de heer Bonnema. De voorzitter deelde nog mee dat in ®ei een hersengymnastiekwedstrijd zal worden gehouden tegen Gouda Het ver dere gedeelte van deze avond zal gevuld worden met de opvoering van een toneel- Huk. Dr. Goslinga. die oud-hoofdinspec teur is van het onderwijs op Curacao, ver telde aan de 'tand van prachtige kleuren films enkele bijzonderheden over de Ned. Antillen. groot compositorisch vakmanschap, eer sterke vormbeheersing en een uitnemen de instrumentatiekunst waar te nemen Het is echter geen gemakkelijk aanspre kende muziek; sterke ritmische contras ten komen evenmin voor als duidelijk ge profileerde themagroepen. De motivischt ontwikkeling is subtiel doch wat acade misch. Vooral in het eerste en het laatste deel ontkomt men niet aan de indruk een zekere monotonie. Het tweede deel daarentegen overtuigde ons vee! We zouden dit werk echter vaker beluisteren om de waarde ervan enigszins te kunnen schatten. Van de in het programma vermelde hoe danigheden hebben we voorlopig vooral de „zindelijkheid" beleefd, doch dat is een eigenschap, die we niet in de plaats in een compositie zoeken. De uit voering verdient alle lof. Mahlers sym fonieën beginnen de laatste jaren wat vaker op de programma's te verschij nen en we achten dit een goed teken. De eerste symfonie behoort nog niet meest typische werken, al vindt reeds veel in dat voor Mahlers symfoni sche stijl kenmerkend zou worden: de grillige structuur, de ongelijkheid zikale waarde der thema's, de eigenaar dige neiging tot canons en polyfonie, de karakteristieke contrastrijke orkestratie Deze symfonie is voor een niet onbelang rijk deel een geweldige uitbouw van de iets eerder geschreven „Lieder eines fahrenden Gesellen", vooral in het eerste en in het schitterende derde deel is dil het geval. In het tweede'dee'. treffen zeei banale landler-achtige motieven, die ech ter juist door hun extreme, banaliteit var parodistische bekoring worden. Het laat ste deel is al te uitvoerig, hoewel de re trospectieve coda zeer schone bevat. Men kan tegen dit werk het midden brengen, toch wordt altijd door deze gigantische conceptie $n door de pathetische autobiografiek ervan gegrepen en ontroerd. Het orkest en met name de blazers hebben het zeer moeilijk in deze symfonie, waarin de grenzen van het akoestisch mogelijke worden bereikt. De uitvoering was niet altijd vol maakt van gaafheid, doch er werden zeer vele staaltjes van groot vak manschap door de individuele musici geleverd en de directie van Van Ot terloo was geheel adequaat aan de geest van het werk. We zijn dan ook dankbaar voor deze uitvoering waar mee een rijk seizoen van het Resi dentie Orkest werd besloten. De ge tourmenteerde, onevenwichtige en door de romantische literatuur ge boeide Mahler is een figuur die niet meer in deze tijd past van zakelijk heid en technische volmaaktheid, doch een confrontatie met zijn gevoe ligheid is misschien toch wel eens heilzaam en kan zelfs een zekere nostalgie bij ons achterlaten. De bij val der toehoorders was luid en lang durig. Dr- J- van der Vcen Het lied der Kerk Gerard Kremer sprak in Staalwijk In het wijkgebouw Staalwijk aan Herenstraat sprak gisteravond in een eenkomst, die uitging van de Hervormde wijkgemeente Staalwijk. de Amsterdamse cantor-organist Gerard Kremer over de Kerkmuziek in het algemeen en de nieuwe psalmberijming in het biizonder. Al was de opkomst niet zo groot, de heer Kremer heeft in Staalwijk toch een zeer belang stellend gehoor aangetroffen. Die aandacht was wel nodig ook, want cantor stelde al meteen voor. enige liederen uit de Hervormde bundel te zin gen en te bespreken. Aan de hand hier van vertelde de spreker iets over het ont staan en de geschiedenis van de Kerk muziek. Ook behandelde hij enkele van de opnieuw berijmde psalmen, zoals psalm 150, die berijmd is door Martlnus Nijhoff. Op plezierige wijze heeft de heer Kre- er de aanwezigen over het lied van de Kerk verteld, het lied. waarin de Kerken, ondanks de dogmatische verschillen, el kaar kunnen vinden, zoals ds. P. Kloek, de wijkpredikant in zijn openingswoord School met de Bijbel te Lisse De Chr. nationale schoolvereniging School met de Bijbel heeft gistera in de hal van de school aan de hoek Broekweg-Hyacintenstraat haar vi jaarvergadering gehouden. In zijn ope ningswoord merkte voorzitter A. T. de Weerdt onder meer op. dat het aantal leerlingen reeds tot 216 is gestegen. In zijn jaarverslag meldde secretaris J. J. Bos de activiteiten van het hoofd en de onderwijzers. Er zijn zes leerkrachten aan de school verbonden en er is een moedercommissie ingesteld, die zich bezig houdt met het geven van naailessen. Het bestuur heeft al jarenlang plannen tot oprichting van een kleuterschool. Het zal wel niet mogelijk zijn de eerste jaren een permanent gebouw te stichten en daarom wil men nu een houten gebouw plaatsen. Met het gemeentebestuur is men hierover reeds in onderhandeling. Mr. H. R. Goudsmit heeft afscheid ge nomen als secretaris van de raad voor dl kinderbescherming bureau Leiden, in ver band met zijn benoeming tot secretaris van de centrale adopticraad te Den Haag. Het afscheid had plaats in de intieme kring van leden en staf. De voorzitters van de beide commis sies. mr. H. F. A. Donders en ds. D. I Vossers, gewaagden van het vele werk. dat de heer Goudsmit met kennis van za ken en met enthousiasme en liefde heeft gedaan. Mej. W. Th. A. Laken sloot zich na mens de staf gaarne bij de beide voorzitters aan. Op de zit ting van de kin derrechter te Lei den die de heer Goudsmit voor de laatste maal mee maakte, werden door de officier van justitie en de kinderrechter ie goede kwa liteiten van neer Goudsmit belicht. Ook werd de prettige samenwerking met hem gememoreerd. Gistermiddag had op het bureau van de raad nog een afscheid plaats, en wel van de verschillende instanties, waarmee de heer Goudsmit in de elf jaar van zijn se cretarisschap nauw heeft samengewerkt. Aanwezig waren onder anderen de kan tonrechter. mr. F. Ligtenberg, de griffier, mr. W. de Koning, de substituut-officier, mr. J. E. Conradi. mej. mr. M. J. Zeelen- berg, hoofdinspectrice van de kinderpoli tie, mr. P. A. van Toorenburg, secretaris van de sociale raad. en verder vertegen woordigers van de besturen van Pro Ju- ventute. de R. K. vereniging voor gezins voogdij, de vereniging Liefdewerk voor Kinderbescherming, de vereniging Kinder- Advertentie) NIEUWE RIJN 49 Toneel, muziek, sport Zoals wij gisteren al in het kort berichtten zal van 24 tot 30 juni figuurlijk gesproken de Engelse universiteitsstad Cambridge naar Leiden worden overgebracht. Na Leiden zullen nog enkele steden op het Europese vaste land deze eer genieten. Het plan werd voorbereid door dat „Cambridge week committee" is geheten. De taak van het comité is om andere universiteitssteden een indruk te geven van het verfden en heden van de stad Cambridge en duidelijk te maken dat de inwoners van Cambridge, hoewel zij veel ontlenen aan traditie, toch allen, ieder op eigen terrein, werken aan de toekomst. DatLeiden als eerste stad werd uit gekozen is begrijpelijk. Leiden heeft on geveer hetzelfde inwonertal en ook bij de faculteiten en op andere gebieden zijn er overeenkomsten. Het comité onder voor zitterschap van een oud-student uit Cam bridge, de earl of Bessborough kreeg de volle medewerking van de grote in dustrieën uit Cambridge, terwijl ook pro fessoren en studenten hun medewerking hebben toegezegd. Er kan dan ook warden verwacht, dat de Cambridge-week 'een volledig beeld van alle facetten van de Engelse universiteitsstad zal geven. Bovendien werd steun toegezegd door het Brits consulaat te Amsterdam. De Britse ambassadeur in Den Haag. Sir Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Arie J. zn v C. Montagne en G. Plu; Floris W. J. zn v H. J. Mulder en L. F. A. Granberg; Helène M. A. dr v J. F. van Nes en J. J M. v. d. Bergh; Paulina C. dr v A. J. Breedeveld en C C. Epskamp; Geertje dr v P. J v Leeu wen en M. A. Brussee; Johanna C. dr v M. Keijzer en J. C. Zandvliet; Rudolf G W. zn v G. H. de Groot en J. E. v. Kerk hof GEHUWD: J. J. Kluivers en J. J Nijssen P. A. H. Hannen en F. L. E. M Beltgens: P. J. Calkhoven en C. Potter H G Groenendijk en J. E. Marijt; Th. H Dickhoff en M. C. A. Juffermans; L. F Th. M. van Berkel en P. M. Verhoeven J F. v. d. Zeeuw en H. M Hollebeek: C H Munnik en J. Koren; M v. d. Wetering en M. H Geuke; A. G. Humme en A Oudshoorn; G. Boogaard en M. Tegelaar C. A. van Schagen en L. J. Kluvers; C Visser en W. Cossee OVERLEDEN: R. Krijgsman, 79 j., man. Paul Mason, die eveneens in Cambridge studeerde, heeft reeds een invitatie om bij de openingslunch aanwezig te zijn. geaccepteerd Van het programma noemen wij de sportwedstrijden tussen teams van Cam bridge en Leiden, opvoeringen van Shakespeares „As you like it" door de Shakespeare-groep „The Marlowe Socie ty" en een recital door het befaamde „Madrigal Society". Het middelpunt van de Cambridge- week zal gevormd worden door een ten toonstelling in de Stadsgehoorzaal, waar mee zal worden getracht het publiek de indruk te geven, dat het zich in de straten van Cambridge bevindt. Juist nu koop u prettig en rustig uw KOSTUUM COLBERT en PANTALON Ook in REGENJASSEN HAARLEMMERSTR. 149 t.o. de Janvossensteeg Schakelzegels worden In betaling zorg, de diaconie van de Leidse Hervorm de Gemeente, de vereniging Tot Steun Chr. Jeugdhulp, de Margaritha van Cortona- stichting en de Commissie voor ongehuw de Moeders. Klaverjastoernooi voor Rode Kruis de i het De indeling en loting klaverjastoernooi ten bate van de bloed transfusiedienst deelnemende verenigin gen heeft maandagavond plaats. Op ver zoek van vele verenigingen is de tijd voor inschrijving verlengd tot maandagavond. De inschrijving moet rechtstreeks ge beuren aan de competitieleider, de heer C. Kluts, Formosastraat 36, Leiden. Kop pels en individuele deelnemers kunnen on beperkt inschrijven bij de bekende adres- Naar aanleiding van het financiële slag van penningmeester L. G. Faas den verscheidene vragen gesteld Een voorstel om de contributie te verhogi werd door het bestuur minder gewenst geacht. Mevrouw M. H. de Best-Spaan deelde mee, dat bij het kasonderzoek alles in de beste orde is bevonden. Bij de be stuursverkiezing werden gekozen heren Th. van Rijssel. G. de Jong c Horsman. Na de pauze sprak de heer G. Horsman over. De ouders en de school. Deze bi klemtoonde het belang van een goede wisselwerking tussen ouders en onderwij zend personeel Er moet een hechte band zijn tussen school en huis. Ds. G. Pettinga te Huizum beroepen De Hervormde Gemeente heeft ter voi ziening van de komende vacature van Jongeboer, een toezegging van beroep daan aan ds. G. Pettinga te Huizum bij Leeuwarden. Ds. Pettinga is 37 jaar oud en werd in 1945 kandidaat in Friesl: Zijn eerste Gemeente was Sint Johannes- ga. waar hij op 25 november 1945 in I pastorale ambt werd bevestigd. Drie ji later vertrok ds. Pettinga naar Ooster- meer en weer drie jaar later, op 29 april 1951, verbond hij zich aan de Herv. Ge meente te Huizum. De Gemeente Huizum heeft vier Herv. predikanten. College van curatoren Leidse universiteit Bij K.B. is met ingang van 1 april 1957 aan dr. W. K. Dicke op zijn verzoek eer vol ontslag verleend aU lid van het col lege van curatoren der rijksuniversiteit te Leiden. Benoemd is tot lid van het college van curatoreri der rijksuniversi teit dr. J. Goedbloed te 's-Gravenhage Ingenieursbureau voor de Bouwnijver heid te Oegstgeest. Dividendvoorstel 10 (v.j. 9 op oude en 4% op nieuwe) pet. Leidenaar Van Schaik 25 jaar graveur Vanmorgen is de heer H. M van Schaik. wonend in de Witte Rozenstraat te Lei den. gehuldigd bij zijn zil eren jubileum als graveur bij de N.V Koningsveld en Zn. Clichéfabrieken, voorheen te Leiden en thans in Den Haag. Van dit feit heeft de directie speciaal nota genomen, daar dit het eerste jubileum op de zaak is. De clichéfabrieken bestonden onlangs vijfen twintig jaar en het is dus zo. dat de heer Van Schaik als één der eerste arbeiders bij Koningsveld in dienst kwam. De jubilaris kreeg waarderende woor den te horen van de heer Koningsveld sr.. die de gebruikelijke enveloppe met in houd aanbood, een oorkonde en een foto met de jubilaris op zijn dagelijkse werk Enkele van de oudste personeelsleden fe liciteerden onder het ophalen van herin neringen en ook de bedrijfsleider ui' Amsterdam bood zijn gelukwtnsen aan De gehele dag was het feest op d< clichéfabriek üteei in 't gezin De ..Nieuwe Leidsche" ei Nieuws van en Diploma-uitreiking avondtekenscliool In het tekenlokaal van de Parkschool hebben de leerlingen van de Ambachts- avondtekenschool gisteren rapporten diploma's in ontvangst genomen, voorzitter, drs. H. A. Korthals, sprak welkomstwoord, waarbij hij zich in het bijzonder richtte tot de burgemeester er wethouder G. Schrama. De leerlingen die extra Drestaties had den geleverd, kregen van de heer Los geschenk. Burgemeester Van der Hoeven feliciteerde de jongelui en merk te op, dat over een jaar een beter onder voor de school beschikbaar zal zijn. namen van de geslaagden en be vorderden luiden: bevorderd van klas 1 2: W. W. van Aken. K van Kla- 1, P. L. Roodakker, F. C. A. v. d Berg (beste prestatie). Van 2 naar 3: M Ruijtenbeek, J. Tebrugge, J. Zandbergen. A. Mulder (beste prestatie). Van 3 naar 4: Heel wat wagens al in het stro opdracht vóór Bouwers hebben 12 april klaar te zijn GE HEBT het kuruien lezen: het corsocomité heeft besloten de kleurige corso-karavaan op 13 inplaats van op 27 april door de Bollenstreek te laten trekken, veertien dagen vroeger dan men had gedacht. Nauwelijks zes dagen geleden had men laten weten, dat men aan de 27ste april had vastgehouden. U moet echter niet denken, dat dit bericht de bouwers van de corsowagens de schrik in de benen deed slaan. Want tussen u en ons gezegd en gezwegen: de bouwers hadden opdracht de wagens vóór 12 april klaar te hebben. Er zijn er nu al heel wat klaar. Dat hebben we gezien, toen we met „c< consul" Adrianus Wilhelmus van Driel „van de Bloemenkust" kris-kras door de streek zijn getrokken. Zijn sputterende Ifa bracht ons in Hillegom, in Liss Warmond en aan de Lisserdijk. En we ook kwamen overal waren de smeden met man, macht en geestdrift aan de slag •om de ijzeren geraamten in elkaar te lassen en als men even in de H.B.G.-hal te Lisse keek, dan zag men al heel wat wagens „in het stro" staan. Daar moeten alleen de hyacintentrossen nog maar op gestoken worden. Bij smederij Corbé In Hillegom heeft Hoe krijgt Leiden de mooiste gazons Gisteravond kwam de Leidse tuiniers- en bloemistenvereniging in café Aniba bijeen. Voorzitter M. I. Smit sprak een welkomstwoord en sprak zijn erkentelijk heid uit voor de aanwezigheid van het erelid, de heer Van den Berg. Er was een bijzondere plant van de heer Limburg. Het bleek dat dit een cuphea platycen was. in de volksmond het lucifersplantje genaamd. Voor de in gezonden dubbele tulpen werden zes pun ten toegekend. Na de pauze sprak de heer H. de Pree over de aanleg en het onderhoud van gazons. Deze meende dat tweederden van een tuin voor gazon gereserveerd moeten blijven. Verschillende factoren zoals de bemesting en de zoder, zijn voor een goed gazon van belang, terwijl ook de grond bewerking niet veronachtzaamd mag Wor den. Van grote waarde is de zuiverinf van de grond van steen en glas. Goede bemesting en dé zoden, zijn voor 'n goed eist. Een belangrijke factor zijn de ligging van de tuin «n een voldoende hoeveelheid Voor het uitzaaien kieze men een wir stille dag en een gelijkmatige zaadvi deling. Sprekend over het onderhoud van het gazon, merkte de heer De Pree op, dat een gezaaid gazon vijf tot zes centi meter gemaaid moet worden. Vooral niet met de machine, maar met de zeis. Voor jaarsbemesting is aan te bevelen. Vanzelfsprekend hadden de vele tuin ders en bloemisten op deze het een en ander te vragen. Wandelkring „Leiden en omstreken" De wandelkring „Leiden en omstreken", die gisteravond een buitengewone leden vergadering hield, heeft een goed jaar achter de rug. Verenigingen uit Noord- wijk, Katwijk en Voorschoten traden tot de kring toe en verwacht wordt, dat de groei in 1957 zal voortduren Groot was de deelname aan de diverse evenemen ten. 10 884 wandelaars In zegge en schrijve elf marsen. Na de pauze werden de ko mende marsen besproken. men de wagen „De Pauw" al klaar. Een enorme vogel met wijd-uitwaaierende staart, die gebouwd is opeen tractor. Bij dezelfde firma is ook de wagen van de groep exporteurs op Frankrijk in aan bouw: „Marianne presenteert de lente". Voorop komen twee Normandische meisjes, die men voor dit doel speciaal uit „la douce France" zal laten komen en achterop de wagen Marianne zélf, een niet van echt te onderscheiden „Parl- sienne", die de eer heeft de hoogste zit plaats van het hele corso te hebben. Haar stoeltje is bijna v(jf meter boven dc be gane grond en de ladderwagen van het Elektriciteitsbedrijf Hillegom-Lissc-Sas- senheim, welke laatste elk jaar zulke goede diensten bewijst bi) het corso, zal o.m. Ingeschakeld moeten worden om Marianne op haar zetel te krijgen. Klem In Warmond is men bij smederij Corver druk doende de wagen „Prins Narcis" in elkaar te lassen en bij de firma Kroon aan de Lisserdijk heeft men twee wagens onder handen, die van de Keukenhof en die van de Bond van Bloembollenveilin gen. Op de eerste wagen komt Jacoba van Beieren te zitten met links en rechts van haar die typische Keukenhof-torens. Jacoba met haar hofdames kijken uit over bollenland, terwijl op de voor„plecht" van de wagen een valkenier mét valk zal plaats nemen. De praalwagen wordt ge trokken door een trekker met vliegende pijlen als symbool van de vooruitgaande export en overlopende manden-met-bol len, die de kwekerij uitbeelden. Een wa gen, die aan de bloemsierkunstenaars hoge eisen zal stellen. Men zou deze wagen deze week eventjes naar de H.B.G. rijden om hem daar met stro te laten be dekken. De wagen is echter 3.60 meter breed en de Rolbrug over de Ringvaart 3.10 meter. Dat laatste ontdekte men tus sen twee haakjes pas, toen men de wa gen de brug opreed en het gevaarte on middellijk klem kwam te zitten De wagen van de Bond van Bloembol lenveilingen is getiteld: „Nacht in Vene tië". De praalwagen zelf is een Vene- tiaanse brug, die wordt getrokken door twee enorme gondels. In totaal wordt deze kolos 17 meter lang. Hij zal worden be mand door elf gemaskerde pretmakers. Modern In de H.B.G. staan al twaalf wagens tn het stro. Onder meer: Odysseus, vastge bonden aan de mast met een zuil vol Argusogen boven zich en voorop de trouwe Penelope aan het spinnewiel. Daar vindt men ook de wagen „Sym fonie in rood en blauw", een wagen met strakke lijnen en zó on-Amstelveens van opzet, dat men er de zwier en de charme, die de stijl van Driel zo kenmerkt er tevergeefs In zal zoeken. Tóch Is het een ontwerp van Van Driel. H\j kan dus ook met het moderne genre goed uit de voeten. Verder, een zegewagen, getrokken door vier dartele paarden, van de afd. Lisse der Kon. Alg. Ver. v. Bloembollencultuur „De Gladiool" met vier grote toeven in de vorm van een gladiolentak, „Bloemen en wagen met een grote praalwagen van het Be- eieren (een kip met een verrassend mooie lijn ditmaal) en nog diverse andere. Deze wagens staan dus voorlopig op de plaats rust tot 10 april of daar omtrent. Dén komen de mannen en dc die de geurende hyacintentros- op het stro zullen steken. En als het ver Is, dan wemelt het in de streek i de geruchten en de sterke verhalen dan hoort men het nooit ontbrekende so-latijn! tijd-Lentetijd", ronde klok. een drijfschap voor Voorschoten B. Zweekhorst. Van 4 naar 5: A. J van Rossen, C. van Veen, T. Bakker (beste prestatie). Einddiploma .driejarige cursus A: T. Duivenvoorden^'K. Houtzager en J. Zuijderduin (beste prestatie). Cursus B (5 jaar): M. de Jong. B. Vis, W. J. Olst- hoorn en J. van der Hoeven (beste pres tatie). Geref. jeugd hield jaarfeest Gisteravond hielden de Geref. M.V. en J.V. in het culturele centrum gezamen lijk hun feestelijke jaarvergadering. Terecht merkte ds. Den Boer op dat, In tegenstelling tot een onlangs geuite bewering, de jeugd althans van Voor schoten toch wel wat kan organiseren. Het was dan ook een wat mei/ noemt ge zellig jaarfeest, waarvoor flinke belang stelling was. Frans Zilverentant opende de bijeen komst, waarna Hannie Berkhuizen een inleiding voorlas over het onderwerp: „Christus in het Oude Testament". Rlen Berkhout verzorgde een inleiding over ..De jeugd in het licht van het Kruis". Na gewezen te hebben op de verantwoor delijkheid van de christen-jeugd. deed hij een beroep op de ouders om hun volle medewerking te verlenen aan het gees telijk weerbaar maken van hun kinderen. De jaarverslagen werden door de be sturen van beide verenigingen licht ver teerbaar opgediend. Bijzonder aardig voerden de meisjes-leden de pantomime ..Poppenbruiloft" op. Op originele ma nier werd een komende actie ten bate van het jeugdwerk aangekondigd. De jongelui gaan namelijkvodden inza melen. Ten slotte ls het toneelstuk „Tot Uw dienst, mijnheer" opgevoerd. In zijn slotwoord toonde ds. Den Boer zich verheugd over het enthousiasme waarmee de Jongelui hun medewerking verlenen aan de uitbreidingsplannen. Psychologische test op de scholen Op de ouderavond van de openbare Vlietschool, die gisteren in het Cultureel Centrum werd gehouden, heeft mr. A. L. C. Knook, doctorandus in de psychologie, gesproken over het psychologisch onder zoek op de scholen. Mr. Knook is hoofd van de afdeling beroeps- en studiekeuze voorlichting van het ministerie van sociale zaken. Ook de ouders van de leerlingen van de Parkschool en het openbare ulo waren uitgenodigd. De heer Knook bekend als Jurylid van het radiospel Mastklimmen merkte onder meer op, dat de individuele test het belangrijkste is. Het is bepaald niet voldoende alléén het intelligentie-quotiënt te bepalen. Aanleiding tot het t'esten is onder meer het feit, dat 35 tot 45 procent van de leerlingen van de lagere scholen, doubleert. Gebleken is, dat het dagprogramma van menig kind in de puberteitsjaren zó overbezet is, dat elke vakvereniging on middellijk zou protesteren als een arbei der een dergelijke taak kreeg opgedragen. De resultaten van de onderzoekingen zijn naar de ervaring leert voor 85 procent Na de pauze werden vragen gesteld en vertoonde men de film Tussen spel en leven. Ook kon de werktentoonstelling in de hal worden bezichtigd. „De Narcis" vergaderde WOORDEN, woorden, een stortvloed van woorden. Ruim anderhalf uur nadat de voorzitter van „De Narcis", de heer Th. de Vroomen, in de Nachtegaal te Lisse, het punt verhoging binnenlandse minimumprijzen aan de orde had gesteld, waren de heren nog steeds aan het woord. Toen zette de heer De Vroomen echter een punt achter de debatten en de betogen. Er was een bestuursvoorstel om de bloemenprljzen prijzen van de trompetten te brengen op f 8 voor de enen, op f 5.50 voor de tweeën en op f 3.50 voor de drieën. Voor groot- en kleinkronlge narcissen en andere variëteiten zou men de prijzen resp. op f 5.50. f 4 en f 2.50 willen stellen. De heer De Boer had al in het begin betoogd, dat deze prijzen niet Juist waren. Hij stelde voor de prijzen te stellen op 90 pet. van de produktiekosten en deze kosten zou men kunnen lezen uit het L.E.I.-rapport. dat in mei zal verschijnen. Het bestuurs voorstel kon er op geen stukken na komen. Het voorstel-De Boer behaalde 100 van de 120 stemmen. De heer De Vroomen had er in zijn openingswoord op gewezen, dat het zeer zelden in de geschiedenis van het bollen- vak ls voorgekomen, dat de narcissen zo vroeg bloeien Het zachte weer In geheel Europa bracht echter met zich, dat de il slecht waren e ifnemers maakten een allesbehalve best voorjaar. Speciaal in Engeland, waar de broeiers al heel vroeg de concurrentie kregen van de buitennarcissen, die in Cornwall groeien, is veel geld verloren Of de vroege bloei van invloed op de groei zal zijn, zal afhangen van het weer in de komende maanden. Na enkele vrij onbelangrijke punten te hebben behandeld sneed men dan de prij- zenkwestie aan. waarover men uitvoerig van gedachten wisselde. Men zal de uit spraak van de vergadering ter kennis brengen van het Produktschap. Aan het slot werden nog enkele mededelingen ge daan over de nieuwe ziekte, die in de narcissencultuur noga) schade aanricht: de aantasting door tarsonemus, een mijt. De kwekers werd nadrukkelijk aange raden alle adviezen van de keuringsdienst op te volgen, teneinde het kwaad ln de kiem te kunnen smoren. Ben. ming De heer J. H. Krooshof is benoemd tot rijksgecommitteerde bij de eindexamens van de tweede leerkring van een kweek school voor onderwijzers in Den Haag. Haagse politierechter Twee maanden voor diefstal De officier bij de Haagse politierechter eiste tegen een 25-jarige toerdraaier uit Leiden een gevangenisstraf van zes maan den. waarvan twee maanden voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar en aftrek van preventieve hechtenis. Hij had op 16 februari 1957 te Leiden ingebro ken. Met een grondwerker ging hij naar het huis van de heer W. en brak de muurkast open, waarin geld lag opgebor gen. Aan deze man had hij een briefje van honderd gegeven. Uit het voorlichtingsrapport van het Leger des Heils bleek, dat verdachte een nare jeugd achter de rug heeft. Hij is een goed vakman, maar hij weet met zijn vrije tijd geen raad. De raadsman, mr. M. C. Groenendijk, vroeg in zijn plei dooi of de man een Roed toezicht kon krijgen, want als dit op hem wordt uitge oefend, zal hij zijn leven zeker verbe- De rechter veroordeelde hem tot vier maanden gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd i drie jaar en aftrek van voorarrest en endien toezicht van het Leger des Heils De grondwerker stond eveneens terecht De officier eiste tegen hem twee maan den gevangenisstraf voorwaardelijk met proeftijd van drie Jaar en f 100 boete of 50 dagen. De rechter veroordeelde hem tot f 50 of 25 dagen. Frans** generaal wordt de adviseur van Speidel De Franse generaal Pierre de Jussieu :al worden benoemd tot adviseur van generaal Speidel, die maandag het com mando op zich neemt van de geallieerde strijdkrachten in centraal Europa.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 7