Elektronisch brein in de plaats van 200 personeelsleden Reeds in augustus '56 plan tot aanval op Egypte Een dodelijk vermoeide Eden bezweek voor Amerika Förtnattiitif Albert Termote morgen een zeventigjarige Salarissen 22.400 man in één morgen gereed Aan essentie politiewet valt niet te tornen IVY LEAGUE Forty Four >57 5 VRIJDAG 29 MAART 1957 Sensationele onthulling van Frans blad ENGELAND en Frankrijk hebben hun aanval op Egypte reeds in augustus 1956 voorbereid is een geheime kamer onder de Theems, waar de autoriteiten van beide landen bijeenkwamen in het hoofdkwartier van de imperiale generale staf. Zij wisten, dat Israël het eerst zou toeslaan. De trieste afloop van de actie was een gevolg van het feit. dat ex-premier Eden, die byna stierf van vermoeidheid, bezweek voor de druk van het Witte Huis. Dit sensationele nieuws is gisteren gepubliceerd in het onafhankelijke Franse blad Figaro, dat een groot artikel plaatste van zijn Noordafrikaanse correspondent Serge Bromberger. Wel bijzonder opzienbarend is de me dedeling, dat Eden de Franse premier Mollet in de loop van een telefoongesprek. in eerstgenoemde op een bestand aandrong, zou hebben verteld, dat pre sident Eisenhower hem had gezegd, dat lEden en Mollet nog dezelfde dag naar 'Washington konden vliegen voor een bij eenkomst, die de solidariteit van het Westen opnieuw duidelijk zou doen uit komen, indien de beide landen in een staking van het vuren zouden toestem- Voor deze mededelingen beroept de Figaro zich op Maurice Schuman, de voormalige Franse minister van buiten landse zaken. In de bijeenkomst van augustus 1956 stelden de Fransen een „bliksemopera- tie" van parachutisten voor, uit te voe ren na een bombardement van 48 uur op Egyptische luchtbases en met een snelle commandoraid op Kalro om zich meester te maken van de Egyptische president Nasser. De Éritten maakten bezwaar en stel den in plaats hiervan een „krachtig op treden" over een langere tijd voor. Daar- verd, aldus het Franse blad, op 24 oktober besloten. Ofschoon men wist, dat de Israëli's op 29 oktober in actie zou den komen, zou volgens het Britse plan. dat „Mosquito B" werd genoemd, niet eerder dan 10 november een expeditie korps te Port Said aan land gaan. Parijs was uit het veld geslagen. De Franse generaals Martin en Beauffre verzochten het hoofdkwartier op Cy prus de aanval op 4 november te doen geschieden, aangezien de Franse mili taire attaché in Tel Aviv rapporteer de, dat op die dag de Israëli's de ge hele omgeving van het Suezkanaal zouden bezetten, maar de Engelsen vonden dit te optimistisch. Wedloop met V.N. De Franse admiraal Barjot hield de Britten voor, dat men in een wedloop met de Ver. Naties was gewikkeld en betoogde, dat de Fransen en Britten om deze wedloop te winnen de slecht verde digde vliegvelden langs het kanaal met parachutisten moesten aanvallen om daar vervolgens luchtlandingstroepen neer te laten, maar opnieuw maakten de Britten bezwaar. Toen uiteindelijk de Fransen van de Britse militairen toestemming hadden gekregen hun gang te gaan. kwam er tegenorder van Eden, die liet weten, dat de Israëli's in Sinai het vuren zou den hebben gestaakt. De Fransen bewe- dat dit niet waar was en kregen toestemming. De Figaro beschrijft uitvoerig de mi litaire operaties en verklaart, dat de ge allieerden in snel tempo onderweg waren de overwinning, „maar Eden werd bedreigd door de dood. Zijn zwak gestel, ondermijnd door afmatting, door de fel heid van de crisis, door nachten zonder slaap, door de aanvallen van de gehelp wereld en vooral van de oppositie ic eigen land, kon de gal niet afvoeren... Eden gaf zich gewonnen." Mollet maak- log een reis naar Londen om de Britse premier een hart onder de riem steken, maar het was tevergeefs. Vredesvloot zoekt het gevaar niet De Japanse Raad, die ijvert voor 't ver- Ar bod tot het houden van atoomproeven. zal niet in de gevarenzone, maar in de buurt hiervan, een „vredesvloot" laten varen. De Raad verklaart geen „zelf moord avonturiers" te wensen, maar een demonstratie. De vloot zal boodschappen zenden over de gehele wereld en aller eerst op Hawaii een protestbijeenkomst houden. Na de proeven zal de vloot Syd ney, Djakarta, Saigon en Hanoi aandoen. Hongaarse kerkstrijd woedt voort Volgens het Oostenrijkse R.K. persbureau worden in Hongarije steeds meer R.K. S geestelijken gearresteerd. Mgr. dr. Johann Petery, 67, bisschop van Vacs, mgr. Zakar, privé-secretaris van I kardinaal Mindszenty, mgr. Vendelin En- dredi, abt van een trappistenklooster in f Zlrc, dr. David Soeveges, directeur van een middelbare school der Benedictijnen in Pannonhalma, en pater Lajos Horvath. i een bekende predikant in het diocees VAT; Gyoer zouden door de Hongaarse geheime staatspolitie gevangen genomen zijn. Frans generaal vraagt ontslag 1 De Franse generaal Jacques Paris dc Bollardie, die sinds juli 1956 het bevel voert over de Franse strijdkrachten in het Atlasgebergte ten zuiden van Algiers sou de vorige week gevraagd hebben uil zijn functie ontheven te worden, daar hij het niet eens is met de Franse regering over de methoden, welke op het ogenblik, in Algerije gebruikt worden. Aldus ver meldt het blad France-Soir. De generaal zou zich thans ln Parijs be vinden, maar het ministerie van defensie weigerde elke commentaar. De hoofdredacteur van het weekblad Témoignage Chretien is op een klacht van de minister van defensie in staat van be schuldiging gesteld wegens de artikelen over Algerije, waarin de Fransen va Wreedheden beticht worden. De Franse schrijver en tekenaar Jean Bruller, beter bekend onder zijn schuilnaam Vercors, heeft de ereteke nen, behorende bij het Legioen van Eer aan president Coty teruggezonden als protest tegen het Franse optreden in Algerije. (Advertentie) Lijdt niet langer in ai die gevallen snel cn afdoende PÜnen. Togal baat waar andere middelen falen. Zuivert dc nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en dro gist ƒ0.95, ƒ2.40 en 8.88, Toen kwam de Sowjetbedreiging Lon den en Parijs te bombarderen, maar dil dreigement heeft volgens het Franse blad geen invloed gehad op het toestemmen van beide landen in een bestand. „Op dat ogenblik greep de natuur in: door atmosferische storingen werden de militaire radioverbindingen met he Midden-Oosten verbroken. De leiders ir Parijs konden niet zeggen hoe de toe stand was. Niemand herinnerde zich, dat er een uitstekende burger kabelverbin- dingen met Cyprus bestond en dat mer slechts de P.T.T. had in te schakelen on de verbinding tussen het hoofdkw&rtlei en de beide regeringen te herstellen. Toen kwam het telefoongesprek, waarin Eden aan Mollet mededeelde, dat hij bestand wenste, juist op het moment, dat Mollet de Westduitse kanselier Adenauer aan de lunch ontving, zo schrijft dc Figaro. „Stel het bestand ten minste 24 uur uit," zou Mollet hebben geantwoord „Onmogelijk met het oog op onze vrien den aan de andere zijde van de Atlanti sche Oceaan," zei Eden. Terwijl Mollet en Adenauer zaten te eten, kwam er een tweede telefoontje. Dat was de verzeke ring van de glorieuze intocht in Wash ington, waarvan Mollet later begreep, dat dit meer een idee van Eden was. In boekvorm De lezing van de Figaro van de Suez- campagne zal binnenkort in boekvorm verschijnen. Welingelichte zegslieden in Parijs deelden mede, dat het zo goed als onmogelijk is, dat de gegevens konden worden verzameld en afgedrukt zonder medewerking of stilzwijgende toestem ming van de Franse regering. Voor deze zomer Lijnen V.S.-Europa al volgeboekt Als de voortekenen niet bedrie gen. zullen dit jaar meer Ameri kanen dan ooit naar Europa komen om er cultuur en plezier te zoeken en dollars uit te geven. Verwacht wordt, dat niet minder dan ongeveer 650.000 Amerikaanse toeristen gedurende 1957 een be zoek aan Europa zullen brengen en dat zij er ongeveer 500 miljoen dollar zullen achterlaten. Voor het hoogtepunt van het Europese seizoen is op de meeste transatlantische zee- en luchtlijnen geen plaats meer te krijgen. Deze zomer zullen 56 schepen, waarvan zeven nieuwe, de. Atlanti sche oceaan doorploegen. Zij zullen 250 reizen maken waarvoor zij in totaal plaats bieden aan 250.000 passagiers. De twaalf luchtlijnen, die de Atlantische route bevliegen, zullen ongeveer 300 vluchten per week Bediening van röntgen- apparaat alleen door wettelijke bevoegden Op het departement van sociale zaken en volksgezondheid is het bedienen van röntgenapparatuur en eventueel te stel len eisen daaraan in commissoriale studie. Ons land kent gediplomeerde röntgen- assistenten, die behalve middelbare op leiding nog een drie-jarige cursus heb ben gevolgd. Buiten deze groep zijn er tal van ande ren, die röntgenapparaturen bedienen, zoals in de industrie, in de tandheelkunde (röntgenfoto's) alsook in schoenwinkels. Voor deze winkels is een röntgenapparaat vervaardigd, dat aantoont of een schoen past bij de structuur van een voet. Tegen o.m. het toepassen van deze ap paraten door niet-bevoegde verkopers bij het publiek zijn bedenkingen gerezen. De studie op het ministerie dient om uit te maken of deze bedenkingen juist zijn en of een wettelijke regeling in het be lang van de volksgezondheid noodzake lijk is. met zulle handcHweec BESCHERMT TEGEN VERKOUDHEID. GRIEP, KEELPIJN In buisjes 20 en flacons a 50 tabletten Beeldhouwer uit Voorburg ALBERT TERMOTE, de Voorburgse beeldhouwer, v morgen 70 jaar. Hij heeft me verzocht te vertellei hjj dan niet thuis is. Begrijpelijk, als de leeftijd der sterken bereikt wordt dan moet zo iets in dc eigen kring worden gevierd: weg, buiten de straal der schijnwerpers Geheel overeenkomstig het karakter van Termote. die welis waar altijd iedereen graag wil ontvangen, altijd klaar staai voor vrienden en leerlingen, maar die het liefst zich terug trekt in zijn atelier, tussen zijn ontwerpen, tussen zijn klom pen steen, waaruit straks het leven als het ware zal te vooi schijn komen. pele beweging van een klein paardji Reeds 33 jaar woont Albert Termote in Voorburg en het is voor onze nationale beeldhouwkunst te hopen, dat hij nog lang in dat achteraf gelegen atelier zal blij ven werken en zijn leerlingen zal blij ven opvoeden in de schone kunst van hei levende beeld. Dat is mijn verjaardags wens en vermoedelijk ook die van duizen den Nederlanders. 1887 i geboren. Hij ontving zijn opleiding aar de Academie voor Schone Kunsten te Gent en aan de Rijksacademie voor Beel dende Kunsten te Amsterdam. Na vesti ging in Nederland liet hij zich naturali seren. En hier begon zijn triomftocht op beeldhouwgebied. Een triomftocht naast God alleen te danken is aan Ter- motes groot kunstenaarsschap, vermogen de massieve steenmassa op de juiste wijze te gebruiken, d.w.z. uit het steen de spanning van het leven te halen. Op beeldhouwgebied is Termote niet de progressieve kunstenaar, niet de baan breker, niet de vernieuwer. Op de basis de oude normen voor de kunst werk te hij verder, wist hij de steen als het zijn wil te kneden en bracht hij óf het Mariabeeld óf het ruiterstand beeld tot de juiste expressie: devotie of kracht. Ook in de devotie echter behield Termote het monumentale karakter dat eigenlijk aan al zijn werk eigen is. Maar dat monumentale is nimmer retoriek ge- den. Is zijn „Jongensportret" uit het Haagse Gemeentemuseum niet het tegen overgestelde van retoriek? „Ik houd niet van virtuoze vormbeheer- ing zonder meer. ik houd van de echte bezieling", zei Albert Termote me eens. it was precies 10 jaar geleden, toen hij jaar werd. Hij zegt het nog en zijn beel- n in die 10 jaren zijn er het zichtbaar bewijs voor. De bezieling spreekt uit al zijn werk: uit de grote kolos van het Wil- librordusbeeld te Utrecht en uit de soe- Dirigenten-concours in Besancon Van 5 tot 15 september 1957 wordt tij dens het tiende Festival de Besangon het zevende 'internationale concours jonge orkest-dirigenten gehouden. De deelneming aan dit concours staat open voor een ieder, die op 1 oktober 1957 nog niet de leeftijd van dertig jaar bereikt heeft. Inschrijving moet plaats vinden vóór 1 juli 1957. Inlichtingen zijn verkrijgbaar bij Concours International de jeune chefs d'ochesbre, Festival de Besangon, 54 Gran de Rue Besangon (Doubs) France. Albert Termote, de Nederlandse beeldhouwer die morgen 70 jaar wordtt in zijn atelier temidden van zijn werkstukken. Directeur-generaal speelde met moeite remise (Van een onzer verslaggevers) U'R WAREN eens twee rekenkundigen, die de opdracht kregen, twee ge- 1 tallen van tien cijfers in recordtempo met elkaar te vermenigvuldigen. De een klaarde het in 3 minuten, 45 seconden, de ander in 3 minuten, 20 seconden, oftewel 200 seconden. Toen stopte men deze vermenigvuldiging in een simpel-uitziende machine en het antwoord kwamin een hon derdste deel van een secondeDie machine was de IBM 650, het elec- tronische brein, dat 4 miljoen impulsen per minuut kan verwerken, dat een deling van 19 cijfers door tien cijfers in.... een tachtigste seconde voor u uitrekent. En zulk een IBM 650 staat op het ogenblik bij de Neder landse Heide Maatschappij in Arnhem, waar zij gisteren door de Directeur Generaal voor de Landbouw, ir. A. W. van der Plassche in gebruik werd gesteld. Dat ingebruikstellen ging niet simpel door op een knopje te drukken; men hé iets uitgedacht, waardoor de machii haar „brains" kon tonen, het bekende spelletje „Boter, kaas en eieren", dat in feite niet anders is dan het afwegen van enkele mogelijkheden tegen elkaar. Ir. van der Plassche zette zijn eerste ootje, de machine kwam binnen de tiende se conde met haar kruisje als tegenzet. Ir. van der Plassche behoeft zich niet te schamen, dat hij het van deze exact- denkende machine niet heeft kunnen win nen; dat hij remise speelde, wat al een prestatie, die de vele genodigden bij deze plechtigheid spontaan deed applaudiseren De activiteiten van deze bijna een mil joen gulden kostende machine beperken zich niet tot het terrein van het rekenen. Zij kan bovendien kiezen tussen twee mogelijkheden, zjj werkt enorm snel. kan gegeven opdrachten onbeperkt (in tijds duur zowel als hoeveelheid) in een magne tisch geheugen bewaren en die weer op commando gebruiken, zjj werkt praktisch foutloos en zal een eventueel gemaakte fout direct zelf aan de bediener kenbaar Salarissen Wat gaat de Heide Mij met deze dure machine doen? Heeft u er wel eens over nagedacht, dat die maatschappij 2400 mensen in vaste dienst en 20.000 ln losse dienst heeft en dat al die uurlonen en ;alarissen door een constant bezet kan toor van 200 man moesten worden be rekend en uitgeschreven? En dat terwijl in andere takken van de administratie een geweldig personeelstekort heerst? De I.B.M. 650 neemt het werk vai 200 man volledig over en producee berekeningen gespecificeerd uitgetikt ook kan schaken. Dr. Max Euwe heeft dat eens uitgedacht, maar kwam tevens tot de conclusie, dat de man, die de opdracht voor de machine klaarmaakt, om haar drie zétten op het schaakbord vooruit te laten „denken", daarvoor een jaar nodig heeft, terwijl de machine de opdracht in enkele seconden kan uitrekenen en pro duceren. De machine zal slechts rendabel zijn, als ook andere bedrijven dan de Heide Mij ervan gebruik gaan maken. De opdrach ten, in de vorm van de klassieke pons kaarten, kunnen deze bedrijven en instel lingen in eigen bedrijf klaarmaken en een loopjongen kan ze naar de I.B.M. 650 brengen en ze er zelfs nog instoppen ook. En dan hij op het antwoord wachten, hoe ingewikkeld de berekeningen ook zijn. Want het klaarmaken van de opdrachten een werkje, dat geen enkele machine de mens ooit uit handen zal kunnen nemen vergt onnoemelijk veel meer tijd dan de machine voor het verwerken nodig heeft. Nog vier lnéén ochtend! De op deze wijze vrijgekomen kantoorbedienden worden in andere delen van het omvangrijke werk van de Heide Mij ingeschakeld en zijn van een stuk geestdodend gecijfer Dat de machine kan „denken" bleek al uit het boter-kaas-en-eieren-spelletje. maar minder bekend is, dat de machine Binnenkort worden nog vier I.B.M. 650's in ons land geplaatst, een ervan in een op te richten Elektronisch Reken- en Administratiecentrum in Amsterdam, waar Nederlandse bedrijven tegen ver goeding de administratie automatisch kunnen laten verlichten. Deze I.B.M. 650 zal eerst echter een plaats vinden op de tentoonstelling „Het Atoom", waar ze ln werking zal zijn te zien. De I.B.M.de International Business Machines Corporation, heeft onlangs be sloten tot de bouw van een laboratorium in ons land, waar 50 wetenschapsmensen de problemen van automatisering van grote overheidsdiensten in studie zullen Einde van slepende zaak Bij handhaving openbare orde is de burgemeester hoofd van politie (Van onze parlementaire redacteur) TN HET BELANG van de politiedienst moeten we van dit slepende vraag- stuk af. Dit kabinet heeft de praktische oplossing van de voormalige ministers Beel en Donker aanvaard, omdat dit beter is dan nu weer eigen verlangens te laten zegevieren, zo zeide minister Samkalden gistermiddag in de Tweede Kamer bij de verdediging van het ontwerp-politiewet. Zowel deze bewindsman als minister Struycken hebben dit zakelijke compromis voortreffelijk verdedigd. Amendementen die een verschuiving van de be voegdheden' betekenden tussen gemeente- en rijkspolitie werden echter door de twee ministers afgewezen. Zij wensten dus geen essentiële ver anderingen in dit compromis, dat na ja renlange strijd is gesloten. Dat bleek hee' duidelijk uit de bestrijding van het amen dement Oud lib.). De liberale fractievoor zitter was met het voorstel gekomen om de burgemeester als plaatselijk hoofd van de politie te beschouwen. Als zodanig zor hij belast zijn met de handhaving van de openbare orde en ook dient de burgemees ter een doelmatig opsporingsbeleid te be vorderen. Voor de handhaving van de openbare orde staat de in de gemeemtt dienstdoende politie onder de bevelen var de burgemeester. Aldus het amendement Oud. Dit amendement vond minister Sam kalden nu een typische poging om de be voegdheden. zoals ze in het wetsontwerp zijn geregeld, te verschuiven. Hij gaf de heer Oud toe dat de onafhankelijke rech ter de man is, die de belangen van d< burger beschermt. Nu kan er rechtson gelijkheid ontstaan als de burgemeesters de wettelijke maatregelen op verschillen de wijze uitvoeren of handhaven. Dat kan betekenen, aldus de minister van justitie, „dat de deur naar de onafhankelijke rech ter op verschillende wijze opengaat." Naar zijn mening behoeft de burgemees ter van een kleine gemeente geen gezags- bevoegdheld te hebben op het gebied van het opsporingsbeleid. In deze derne tijd wordt er aan de politie andere eisen gesteld dan vroeger. Daarvoor is een deel van de politietaak te gespeciali seerd geworden- Geen bezwaar Het amendement van de heer Boek hoven (soc.) ontmoette bij minister Struy cken geen bezwaarDaarin wordt be paald. dat de burgemeester optreedt als hoofd van de plaatselijke politie, als het gaat om de handhaving uan de openbare ■de. In dit voorstel wordt dus niet ge sproken over de taak van de burgemees- in het opsporingsbeleid. Dit amende- xt accentueert de positie van de bur gemeester. En dat vond minister Sam kalden uitstekend. Ook ging hij akkoord met het amendement Van Doom (kath. v.) waarin werd gezegd, dat de burgemeester door het Openbaar Ministerie gehoord worden als het gaat om aanwijzin- n voor het opsporingsbeleid, plaat selijk de handhaving van de openbare ■de raken. Deze beide amendementen, die zijn ondertekend door socialisten en zullen dus stellig in de wet worden opgenomen Minder goed werd de gedachte van de heer Van Doorn (kvp) ontvangen om een gemeentelijke samenwerking op politie- gebied mogelijk te maken. Deze afge vaardigde wilde een aantal kleine ge en laten werken dat zij gezamenlijk er een gemeentepolitie op kunnen houden. Samkalden vreesde dat daardoor de rust, die dit wetsontwerp wil brengen, dan weer door acties vai de gemeenten verstoord zal worden. Minister Struycken zeide in het alge- ieen wel geporteerd te zijn voor ge meentelijke samenwerking. Op dit ter rein vond hij het echter buitengewoon moeilijk. Misschien dat zij in een enkel geval mogelijk is. Dan zal hij overwegen of dat in een aparte wet kan worden ge- egeld. Kon. marechaussee De amendementen van de heer Cal- neyer (c.h.) over de positie van de Ko ninklijke marechaussee zijn door minis- Samkalden fel bestreden. Hij was het s met de heer Wierde (soc.) dat de taak van dit wapen in de eerste plaats militaire taak is. In het wetsontwerp is uitdrukkelijk bepaald dat de Kon. Ma- echaussee haar opsporingsbevoegdheid behoudt. De minister van justitie bepaalt welke gevallen dit geldt. Om alle weg te nemen was hij be- wet te bepalen dat de aanwijzing van de gevallen was Koninklijke marechaussee opsporingsbe voegdheid krijgt, zal geschieden in leg met de minister van defensie. De taakomschrijving van dit wapen, zoals ge noemd in het K.B. van 6 januari 1954. blijft gehandhaafd. Waarom wil de heer Calmeyer die taken nu nog uitbreiden?, zo vroeg minister Samkalden. Naar zijn oordeel doet de c.h.-afgevaardigde dit door een onbeperkte opsporingsbevoegd heid te vragen en door het verlangen dit wapen bijstand aan de gemeentelijke po- lietie te laten verlenen. Voordat deze ministeriële redevoerin gen werden gehouden hebben nog ver schillende Kamerleden het woord ge voerd. De a.r.-fractie heeft grote bezwa- tegen dit wetsontwerp. Zo was dc heer Verkerk van mening dat dit ge kunsteld eenheidsstreven verwerpelijk is De gemeentepolitie komt, naar zijn me ning, te weinig aan haar trekken. Ook de positie van de burgemeester niet voldoende geregeld. Men verliest de wer kelijkheid uit het oog als men een ver schil maakt tussen het handhaven van openbare orde en opsporingsbevoegd heid. Deze taken zijn niet te scheiden. Prof. Gerbrandy vond het beter dat dit etsontwerp wordt ingetrokken. Overi gens op geheel andere gronden dan zijn partijgenoot Verkerk. De Londense mi nister-president is nl. van oordeel dat de politie onder justitie moet ressorte- i. Hij vond het een staaltje van slechte wetgeving om de „herrie" tussen binnen landse zaken en justitie zo op te lossen. „Maar de minister van justitie het juri dische geweten van het kabinet en van deze materie", zo zeide de heer Ger brandy. Eenzelfde verschil van mening deed ch voor in de c.h.-fractie. Daar was de heer Beernink, die de greep van justitie op de politie niet zonder bedenkingen vond. In dit wetsontwerp is te weinig -ekening gehouden met de gemeentelijke bestuurstaak. Aan de andere kant was er jkvr. Wttewaall van Stoetwegen, die zich achter dit compromis schaarde, mits de ministers maar aantoonden dat pa raatheid van de politie samen kan gaan met een goede samenwerking. Zou een ■staatssecretaris voor politie geen goede coördinerende taak kunnen hebben?, zo vroeg zij. Deze onderminister zou dan moeten dienen onder dé ministers van justitie en binnenlandse zaken, want aan een soort minister van politie had jkvr. Wttewaall uiteraard geen enkele be hoefte Als eerste in Nederland brengt FORTY FOUR de originele Ivy League style, de slanke mode uit AMERIKA Ivy League costuums vanaf f 157- Een goed gekleed man is going Den Haag Groenmarkt 24 Amsterdam - Leidsestraat 7 Rotterdam Stadhuisplein 20 Strenge straffen voor roofovervallers De rechtbank te Breda heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de drie overval lers van boerenleenbanken te Biest-Hout- akker. Wijk en Wijk-en-Aalburg. De Rot terdammer B. H. werd veroordeeld tot vier jaar met aftrek en voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering. De eis was zes jaar. De Pool A. S. uit Breda kreeg twee jaar met aftrek (de eis was vijf jaar) en de Bredanaar P. S. kreeg vijf jaar met aftrek en terbeschikkingstelling van de regering. De eis tegen de laatste ver dachte was acht jaar. Academische examens AMSTERDAM. V.U.. 28 maart. Geslaagd voor doel. scheikunde: R. Wijmenga. Lecuwar- (■ÉMjÉmBMMMiH. Schram A. Kand. J. Keulen, Ulre. JGEN, 29 maart. Geslaagd voor sgoleerdhckl: H. J. Barree. Groningen. god.: D. Broekens, Leeuwarden; B. /althcrmond; H. J. Ruttcn, Becsel; dl. Kampen; W. J. Wiersma, Wedde. J. Hofstt Har H. Kijnc, Apeldoorn: J. Hici Geslaagd SotbergTGelc'en." ROTTERDAM. 28 maart. Geslaagd voor tnd. economic: L. Rook. Schiedam. Doet.: C. G. Hodde, Rotterdam. UTRECHT. 28 maart. Geslaagd voor kand. Is- en natuurkunde E: E. Bijleveld, Hilversum* van Somcren. Hilversum. Kand. wis- en oa- urkunde G P. J. O. Kerssemakers. Utrecht. Kand. wis- en natuurkunde K: H. C. Obreen. Utrecht. Dxt. scheikunde: G. Katcman, Utrecht; i w n- i -I-— Dordrecht. Doet. biologie; Verdronken. De 38-jarige schippersknecht G. R. wonende te Rotterdam en werk- aan boord van het binnenvaartuig Flottilje, is gisteren in het kanaal bij Sluiskil verdronken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 5