BRflUn Belangrijke aanwinst voor universiteitsbibliotheek Behoefte aan geschoolden neeint nog steeds toe Dertig Oosteuropeanen bij Expogé te gast Agenda voor Leiden sham> Huis- en grondeigenaren in de Harmonie bijeen Tentoonstelling in school voor v.o.1.0. aan Oude Vest Voor elke leeftijdsgroep was er iets leuks bij NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 VRIJDAG 29 MAART 1957 Deselfde liefde en eerbied Omvangrijke schenking van de Koreaanse regering Naar wij vernemen, heeft dr. Kyung Kyoo Cho, vice-voorzitter van de Nationale Assemblee der Zuidkoreaanse Republiek, de eerste vijftien delen van de circa vijftig delen omvattende geschiedenis der laatste Ko reaanse dynastie aan de Leidse universiteitsbibliotheek overgedragen. Deze schenking is te danken aan de waardering, welke men van de zijde der Koreaanse regering koestert voor het feit, dat de Leidse Universiteit de enige Westeuropese universiteit is, waar de Koreaanse geschiedenis wordt bestudeerd. Eerder ontving de docent in het Japans en Koreaans, drs. F. Vos, van de secretaris van President Syngman Rhee een waarderend schrij ven naar aanleiding van zijn bijdragen tot de kennis der Oude Koreaanse geschiedenis in Europa. omtrent bepaalde misstanden aan de koningen voorbrachten en steun en leiding van hen ontvingen. Ook van de zijde der vorsten was er steeds een levendige belangstelling voor het welzijn van het volk. De derde ko ning der Ji-dynastie liet in 1403 de eerste losse metalen boekdruktypen ter wereld vervaardigen en leverde aldus een belangrijke bijdrage tot het verspreiden van kennis onder het volk. In het edict, waarin het gieten Het geschiedwerk in kwestie, de Wangdsjo-sillok, de „Waarachtige Aan tekeningen der Koninklijke Dynastie", l dat uit 1709 hoofdstukken (ruim 100.000 bladzijden!) bestaat en de periode 1392— 1863 bestrijkt, is een fotografische repro- duktie van een aanvankelijk slechts in enkele exemplaren vervaardigd werk. waarin alle belangrijke gebeurtenissen van dag tot dag werden opgetekend. Naar de heer Vos ons mededeelde, werd het voornaamste materiaall bijeengebracht door de offioiële geschiedschrijvers, werkzaam op de Tsjoentsjoegwan, het historiografisch bureau der regering te 1 Seoel. Deze gegevens werden aangevuld met de verslagen van de diverse ministe ries en de provinciale magistraten. Eerst na de dood van 'n bepaalde koning werd aan de aantekeningen een definitieve vorm gegeven, waardoor een zekere ob jectiviteit werd gegarandeerd. Aanvan kelijk vervaardigde men de aantekenin gen in vier exemplaren, waarvan één in het historiografische bureau en drie op andere plaatsen in het land werden be waard. Dat dit een wijze politiek was, bleek bij de Japanse invasie van 1592, toen alleen het te Tsjondsjoe bewaarde exemplaar behouden bleef. Sindsdien maakte men van elk verslag vier copieën. Dat zonder dit geschiedwerk een be hoorlijke studie van het genoemde tijd perk onmogelijk is, behoeft wel geen be toog. Men vindt er niet alleen do binnen landse gebeurtenissen in vermeld, maar ook vele wetenswaardigheden omtrent de betrekkingen met andere landen. Zelfs bevat het enige berichten omtrent een groep Nederlandse schipbreukelingen, die in 1653 op de zuidkust van Korea strandden en dertien jaar in het land verbleven. Aan dit verblijf is het eerste westerse boek over Korea, geschreven door Hendrik Hamel, te danken. In het bijzonder prees de heer Vos zijn vriend Ben C. Limb, permanent waar nemer van de Koreaanse Republiek bij de Verenigde Naties, en dr. Kyu Nam Choi, de Koreaanse minister van onder wijs, wier persoonlijke bemoeiingen veel hebben bijgedragen tot de verwezen lijking van deze schenking. Cultuur Dr. Cho. die zijn land heeft vertegen woordigd bij de debatten over de Kore aanse kwestie in de Algemene Vergade ring der Verenigde Naties en op doorreis was naar Korea, prees de tradities der Leidse Universiteit en haar aandeel in de strijd voor geestelijke vrijheid. Hij wees erop. dat ook in het oude Korea de idealen van de waardigheid van de mens en de vrijheid van het individu immer hoog zijn gehouden. In de „Waarachtige Aantekeningen der Koninklijke Dynastie" vinden wij vele voorbeelden van mensen uit het gewone volk, die hun klachten R&OcA&tsrtV LUi/f 6+v o&iJzötutAjud/ /hRé-GOLA rfOU. 6o N V. PHILIPS-ROXANE - AMSTERDAM van deze typen werd bevolen, schreef de vorst: „De kosten voor dit werk dienen niet door belastingen van het volk gedragen te worden. Ik en mijn familie alsmede de ministers, die zulks wensen, zullen persoonlijk voor de benodigde gelden zorgen." De vierde koning van dezelfde dynastie vond het eenvoudige Koreaanse alfabet (hangul) uit, dat de plaats moest in nemen van het tot die tijd toe gebruike lijke Chinese schrift. Dank zij deze uit vinding is nog heden ten dage de kunst van het lezen en schrijven onder het Koreaanse volk meer verbreid dan onder enig ander volk van het Aziatische vaste- Dr. Cho. die ook nog gewaagde van het Nederlandse aandeel in de strijd tegen de communistische overweldigers, sprak de hoop uit, dat zij, die deze geschiedenis bestuderen daarin de idealen zullen den, die ook thans nog het Koreaanse volk bezielen de idealen die dit voflk gemeen heeft met de andere naties, die zich bewust zijn van het feit, dat hun welzijn in de eerste plaats wordt bepaald door de vrijheid van de gedachte en het woord. „Wij hopen", aldus dr, Cho, „dat door deze boeken ons Koreanen en ze aspiraties zult leren begrijpen, want wij delen met u dezelfde liefde en eer bied voor de menselijke vrijheid en waar digheid". Monument voor gevallenen wordt op 4 mei onthuld bij De Valk HOEWEL de jaarvergadering van de Leidse afdeling der Expogé, die gisteravond in Central werd gehouden, een agenda van 17 punten had, was het verloop vlot en gezellig. Voorzitter L. Questroo gaf na de opening het woord aan de secretaris, de heer W. M. van der Burg, die vertelde, dat het ledenaantal met zes is toegenomen en thans 133 bedraagt; het aantal donateurs bleef stationair op 20. Uit het verslag van de penningmeester bleek, dat het Sint-Nicolaasfeest vrij kost baar is geweest, maar dat er geen enkele aanleiding tot zorg bestaat. De aanv gen stelden, zoveel vertrouwen in dit oordeel, dat zij het jaarverslag goedkeur den, hoewel de kascommissie moest mel den, dat zij nog geen tijd gevonden had de bescheiden te controleren. De bestuursverkiezing bracht geen nieuwe gezichten achter de groene tafel; zowel de bestuursleden E. Beens, A. H. Hartman en A. Plekkringa, als ook voor zitter L. Questroo werden herkozen en zij aanvaardden hun herbenoeming. Het aanwijzen van een gedelegeerde naar het landelijk congres te Utrecht, dat van 19 t.m. 22 juli gehouden zal wor den, vereiste een stemming; mevrouw Biesbroek werd met praktisch algemene stemmen gekozen. De heer W. M. Burg zal het bestuur op het congres ver tegenwoordigen. De afdeling Leiden besloot op het con gres de volgende voorstellen te steunen: afschaffing van de ballotagecommissie alleen de landelijke raad van beroep blijft dan gehandhaafd; herziening van Vijf-mei-viering; een contributieafdracht van 50 pet aan het hoofdbestuur. Nadat in de kascommissie voor komende jaar de heren L. C. Kortekaas en T. Voorzaat herbenoemd waren en de heer J. J. L. Temming de plaats van de heer L. E. J. Moeliker had ingenomen, vertelde de voorzitter, dat volgende maand de afdeling Leiden weer 30 bui tenlandse gasten voor drie weken t« logeren zal krijgen. Vluchtelingen Enkele jaren terug heeft een groep vluchtelingen van achter het IJzeren Gor dijn een veertiendaags bezoek aan Leiden gebracht en de resultaten hiervan zijn zo goed geweest, dat het hoofdbestuur thans wederom een beroep op Leiden heeft ge daan. Dertig jongelui, die in de laatste tijd de dictatuur in het oosten ontvlucht zijn, zal in Leiden de gelegenheid geboden worden kennis te maken met het leven in vrijheid. Van 26 april tot 17 mei zullen zij het gezinsleven in het westen leren kennen, zullen zij lezingen horen en ge sprekken voeren over het maatschap pelijke en religieuze leven van een demo cratie; zullen zij in contact gebracht wor den met politieke jongerenorganisaties en buitenlandse studenten, die in Nederland studiemogelijkheden gevonden hebben. Ter afwisseling zullen zij enkele excur sies maken naar de grote steden. Toen de financiële moeilijkheden overwonnen waren, heeft het bestuur van de afdeling Leiden zijn volle medewerking toegezegd en de leden konden zich hiermede gister avond verenigen. Leiden stelt teleur Voordat het sluitingswoord gesproken werd, kwam nog het monument voor de gevallenen te Leiden in discussie. De Vrijdag Filmzaal academiegebouw, 8 uur: Ver eniging Oud-Leiden, dr. W. C. Braat over Verdwenen schoonheid. Clubhuis Elisabethshof, Oude Vest (bij wijkgebouw De goede Herder): stichting voor Hervormde jeugdzorg, bazaar ten bate van clubhuis „Het kraaiennest". Hervormde school Hoge Morsweg, 8 uur: feestelijke ouderavond ter gelegen heid van 25-jarig bestaan der school en 40- en 25-jarig jubileum van de heer Tijmstra. Zaterdag Antonius-clubhuis, 8 uur: Vereniging van Gerepatrieerden voor Leiden en Om streken, cabaretavond. Kantine bouwwerk 5 Mei-laan, 3 uur: Ingebruikneming eerste 12 woningen van tiende bouwplan van woningbouwvereni ging „Eensgezindheid". Ambachtsschool, Haagweg 4, 3.30 uur: viering zilveren jubileum van de heer Jac. van Wijk, leraar autoherstcllcn. Stationsplein, 2 uur: afdeling Leiden Kon. Ned. Natuurhistorische Vereniging, verzamelen voor excursie naar 't Huys te Warmond. Schouwburg. 7.30 uur: uitvoering clubs van speeltuinvereniging „Oosterkwar tier". Dienst der apotheken De avond- en nachtdienst van de apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door de apotheek Kok, Ra penburg 9, tel. 24807, de apotheek Tot Hulp der Mensheid, Hooigracht 48, tel. 21060, en de apotheek Oegstgeest, Wilhel- minapark 8, tel. 26274. voorzitter deelde mede, dat het in de bedoeling van het gemeentebestuur ligt om het monument, waarvoor thans tegen over molen De Valk de fundamenten worden gelegd, tijdens de Dodenherden king van 4 mei a.s. te onthullen. De heer Questroo sprak zijn teleur stelling uit over het feit, dat de be langstelling hiervoor onder de Leidse burgerij niet bijster groot te noemen is. Na twaalf jaar is het benodigde bedrag nog steeds niet bij elkaar, maar de heer Questroo vertrouwde, dat de laatste duizenden guldens wel bijeen zullen komen. Omdat de bloemenhulde van de school jeugd a.s. 4 mei nog bij het Kruis op de Steenstraat zal geschieden, zal daar ook 's avonds de grote herdenking plaats heb ben; de onthulling zelf zal daarna met een sobere plechtigheid geschieden. Twee uur na de opening kon de voorzitter zijn hamer op een afgewerkte agenda doen neerkomen. Pick-up met plaat voor de heer Tijmstra De leerlingen van de Hervormde school aan de Hoge Morsweg hebben gisteren feest gehad ter gelegenheid van het 25- jarig bestaan der school en de twee jubilea van hun hoofdonderwijzer, de heer Tijmstra. "Het aantal kinderen is zo groot, dat de gymnastiekzaal hen niet allen kan bevatten, zodat er twee groepen moesten worden gemaakt. Mej. Beks had de leiding. Nadat de heer Tijmstra onder het zingen van een welkomstlied wgs binnengeleid, begon een goochelaar met de afwikkeling van zijn boeiend programma. Vóór de pauze werd de heer Tijmstra, een geschenk namens de kinderen aan geboden. Een jongen en een meisje deden dit. Het bleek 'n pick-up met plaat te zijn. j Er was ook nog een poppenkastvoorstel ling. Bij het weggaan werden de kinderen i getrakteerd. Droogscheren met een Braun is een sensatie! Neem de scheerproef Dat is overtuigender dan alle beweringen Braun scheert sneller. Dat con troleert U door aan één zijde 3 streken te doen met 'n willekeurig apparaat - daarna de andere zijde van het gelaat met de Braun. Braun scheert gladder. Doe bijv. de kin (moeilijke plaats) met eer» ander goed apparaat, daarna dezelf de plaats nog eens met een Braun. Trek Uw conclusie en kies de beste Dit is het geheim van de Braun Shaver. Alleen Braun heeft een scheerblad - zo dun - zo flexibel - zo vernuftig, gesteund door de razendsnelle halfronde messenkop. Braun Standaard f 34.75 Braun Speciaal f 69.75 - f 59.75 Fraaie etuis in de prijzen begrepen scheert 3X sneller en metqUuL schoon „Overheid behoort onder rechterlijke controle" Rechtskundig adviseur Th. J. van der Heijden prees huisvestingsbureau DE LEIDSE bond van huis- en grondeigenaren hield gisteravond in de Harmonie de voorjaarsvergadering. Het huishoudelijk gedeelte werd vlot afgehandeld. De secretaris zette de situatie ten aanzien van het huur- vraagstuk uiteen in de algemene beschouwing over het afgelopen jaar. De financiële positie van de bond is gunstig te noemen. Aangezien geen tegen kandidaten waren voorgedragen bij het bestuur werd de heer J. A. Eich- horn herkozen en werden in de plaats van de heren J. 't Hart en B. J. Huurman de heren J. Ravestein en L. C. Snel benoemd. De rechtskundig adv de heer Th. J. van aan het eind van de ivloed seur van de bond. Ier Heijden, hield avond een li ruimtewet op het eigendomsrecht ei huurbescherming. Spreker vertelde over de geschiedenis van het eigendoms recht. dat ten tijde van Napoleon werd gezien als een absoluut recht van het individu, en als zodanig onschendbaar. In de loop der jaren heeft het beperkin gen ondergaan door tal van wetten. Men ging daarbij uit van de gedachte dat men in het eigendom een sociaal die nende functie moet zien; en hier vloeit uit voort de plicht om goederen tei voordele van de gemeenschap aan ti wenden. Het belang van de eigenaa: komt op de achtergrond: het gemeen schapsbelang speelt een overheersende rol. Rechtvaardig De huidige wetten, waarbij beperking m het beschikkingsrecht der eigenaars in huizen en bedrijfsgebouwen optreedt, zijn de woonruimtewet 1947, die de be trekkingen regelt tussen de gemeenschap en de eigenaar, en de huurwet, die de Diploma-uitreiking Vakavondschool Leiden Door vakbekwaamheid komt de arbeider meer in aanzien TTET BESTUUR van de vereniging De Ambachtsschool heeft grote "XX waardering yoor deze leerlingen, die jaren aaneen viermaal per week, na het volbrengen van een volledige dagtaak, nog eens naar school gaan en bovendien een flinke portie huiswerk maken". Deze woorden richt te de voorzitter, ir. J. J. G. van Hoek, gisteravond tot de 98 jongelui, die het einddiploma van de vijfjarige cursus van de vakavondschool in ontvangst kwamen nemen. I-r. Van Hoek vestigde er verder de dacht op. dat men van plan is per 1 sep tember een nieuwe opleiding te gaan geven. Het ligt namelijk in de bedoeling de leerlingen, die onder een leer lingenstelsel werkzaam zijn in het vak automotor-herstellen, in het bouwbedrijf i het schildersbedrijf, het zogenaam de parttime-stelsel in te voeren. Eendags-onderwijs 'Dit een-dagsonderwij6 6telt de leerlin gen met medewerking van hun werkge vers in 6taat een dag of een halve dag er twee avonden, het aanvullende theoreti sche onderwijs voor hun vak aan de am bachtsschool te volgen. Het bestuur is van mening, dat deze vorm van onder richt het zijne er toe zal bijdragen, het vakonderwijs in de gewenste richting bevorderen. Nadat de voorzitter leerlingen, ouders en verdere familieleden had gelukge wenst, reikte hij de diploma's uit. Eerder deze week zijn diploma's overhandigd aan de 72 leerlingen, die de driejarige cursus met vrucht hebben gevolgd. Het gemeentebestuur van Leiden werd vertegenwoordigd door de heer B. Swa- nenburg, die directeur en leraren dankte voor het onderwijs en ver-der opmerkte, dat wij in een snel veranderende maat schappij leven, waardoor de behoefte aan goedgeschoolde krachten hand over hand toeneemt. Deze tijd van welvaart brengt het ge vaar met zich, dat vaak teveel waarde In enkele lokalen van de school voor Voortgezet Lager Onderwijs aan de Oude Vest wordt dezer dagen een interessante tentoonstelling gehou den van door leerlingen vervaardigde voorwerpen en tekeningen. Zoals be kend is het v.g.l.o. een overbrugging voor de leerlingen, die nog geen 12 jaar en acht maanden zijn en moeten wachten om b.v. naar de ambachts school te gaan. In Leiden is nog steeds de moeilijkheid dat enkele scholen met april de overgang hebben, wat met zich brengt, dat de school an de Oude Vest tweemaal 's jaars nieu- •e leerlingen krijgt. Desondanks heeft len met de opzet de zelfwerkzaamheid an de kinderen een impuls te geven i de klassen goede resultaten bereikt. Volgens het systeem waarbij boeken k-er mens en natuur, mens en kunst ,enz„ gebruikt worden, zijn er door de leerlin gen cahiers aangelegd, waarin de prakti sche dingen van het leven zijn vermeld. Door bezoek en interviews moeten zij zelf alles aan de weet zien te komen over een bepaald onderwerp. Uiteraard met behulp van de onderwijzer, maar de resultaten in de hal getuigen van vlijt en opmerkings- De meisjeslokalen worden opgevrolijkt door veelkleurige handwerken en fraai onderhouden plak- en schrijfboeken. Wethouder J. C. van Scha ik en de rijks inspecteur kwamen gistermiddag een kijk je nemen, waarna 's avonds een flink aan tal bezoekers belangstelling in dit speciale schoolwerk toonde. Henri Welbooren De zanger Henri Welbooren te Oegst geest zingt op 6 april als solist in een uitvoering van de Johannes-Passion on der leiding van Aart Smink in de Bethle- hemkerk te Den Haag en op 15 en 16 april in de Mattheüs-Passion onder lei ding van dr. Anthon van der Horst dn de Willemskerk te Den Haag. Doorzettingsverbogen Het deed de heer Swanenburg goed ti kunnen constateren, dat de hier aanwe zige jongelui in ieder geval hebben ge toond over een krachtig doorzettingsver mogen te beschikken. En deze karakter trek. is vooral van zo'n grote waarde nu er een kentering is waar te nemen ten opzichte van de sociale waardering van de beroepen. De arbeider krijgt meer aanzien; men gaat respect voor hem to nen. Het is aan de jongeren dit proce6 door hun vakmanschap te versnellen. De voorzitter van het departement Leiden van de Maatschappij van nij verheid en handel, de heer J. G. J. Verhey van Wijk. overhandigde hier na aan een uitblinkende cursist, de heer P. van der Zeeuw, een ere-pen- ning met oorkonde. De directeur van de school, de heer C. Brilman, drong aan op verdere 6tudie, voorzitter J. Zwanenburg van de VOLA wekte op tot aansluiting bij de vereni ging van oud-leerlingen en één# der ge slaagden, de heer J. Th. van der Burg. sprak een dankwoord, dat met een drie werf hoera werd besloten. Geslaagden De namen van de geslaagden luiden (einddiploma vijfjarige cursus): Bouwkundig tekenen: K. Anema, A. v d. Blom, J. A. L. Bouter, A. C. Deege naars; P. van Dijk, M. J. Groen, B. Hors man, J. J. Houps, J. van Kampenhout, H. Kool, J. A. Kokshoorn, W. van Polanen, W. Roor, P. Staffeleu, M. v. d. Voet, A de Roode. Mcubeltekcncn: J. H M. Biesjot, Y. J Rademaker, A. Uljé, C. Wassing. Stofferen: A. C. A. Hogervor6t, C. Ma- rijt, F. van Stijn, W. Baalbergen, D. Ja cobs. Schilderen: D. Breedijk, D. A. v. Driest. C. J. van Duyvenbode, J. C- van Gent, J v. d. Meer, P. Meyer, H. Th. 'Schrijvers. J. J van Tongeren, J. Zandvliet, W. W Schmidt. Marhinebankwerken: T. G. Blom, J. J v. d. Burg, C. J. Boïermans, A. Devilee, W. Dubbelaar, P. W. L. Groenveld, A P. Klein. Chr. Looy, L. C. van Maetrigt. B. du Mortier, C. Paauw, A. Pol, A. Riet kerk, D. Rombout. J. G. de Ruiter, P. Voets, J. Voskuil, D. de Wagt, J. Wasse naar, T. v. d. Zeeuw, J. Gordijn. Auto- en motorherstellen: M. F. l'Aml, W. Th. Cambier, P. J. v. d. Geest, TJ. Hiemstra; B. P. Redegeld, L. van Vliet Aulogcnisch lassen: D. J. van Duyven bode, P Habraken, F. Hermans, G. La- feber, O. J. Spierenburg, B. Ippel, G. W Martens, H. Moenen, J. Pardon, P. C Slootweg, J. v. d. Weide, W. v. d. Geest. G. C. A. Roman. Elektrisch lassen: J. Janse, L. A. Schaap. P. F. Sloot, C. Vreeken. A. M. Zandwijk. P. B. van Diemen, A. van Drunen, J. P. J de Groot, B. Suvaal, J. Suvaal, H. v. d. Voet. W. M. Walraven. L. Zwarts. Landmachinisten-elektrotechnïek: M. v d. Boon, N. W. Caspers, J. A. Th. Geurte. G. de Jong, R. C. Kramer, W. van Leeu wen. W. van Vliet. Textielavondschool: J. Brokaar, A. v. d. Burg, A. Sierat. Derdejaars Diploma drie-jarige cursus: Bouwkun dig tekenen: T. van As, D. K. van Ben ten, W. C. Beurze, W. Boom, K de Haas, P. M. Juffermans. W. Kuyt, T. I. G. v. d. Meer, A. Rijneburger, J. M. van Rossum, P. W. Vink. J. Wijling. Stofferen: T. Bamhoom, W. D. Koel«- wijn, M. J. Kouters, J. Sip, P. Verdonk. Schilderen: F. Gerritsen, F. Ottenhof, J. Suurland, F. Wijling. Algemene metaalbewerking: N. Bol, H. K. Boom, J. van Egmond, G. J. M. v. d. Geest, G. van Hal, W. F. Heruer. A. J v. d. Heyden, A. Hoogervorst, J. J. Kleyn. H. P. Laman, Th. Neyenhu-is. W. Ouds hoorn, J. H. Polanen, F. D. Redegeld, H. van Riet. C. Stafleu, H. J. v. d. Weert- hof, N. Zirkzee, D. F. B. de Wit Auto- en motorherstellen: P. F. H. Proosdij, P. H. v. d. Voort, H. W. Altorf. J. Fasel, T. D. Griffioen. L. H. v. d. Heden. W. H. Klinkenberg. H. Pooyer, W. Regeer, W. Remink, W. Stikkelorum. A. Struik, A. J. v. d. Voet. Landmachinistcn-clcktrotechniek: D. v. Bemeveld, J. J. Bekker, H. M. van Den- J. G. Dool. W. Freke, D. L. Harte- veld. W. J. P. Janssen, J. Kluivers. G. Kraan. A. H. van Kranenburg, J. B. Ma- der, W. F. Meyers. F. J. van Schie. M. J. Schouten, D. Verhaar. B. M. Vlekke. J. Volkers, H. v. d. Weerdt, J. G. van West betrekkingen tussen eigenaar en huur der regelt. De woonruimtewet achtte de heer Van der Heijden een onmisbaar in strument in de samenleving. Deze wet tracht de moeilijkheden die uit het enorme tekort aan woonruimte voortvloeien te verzachten door te komen tot een rechtvaardige verde ling van de beschikbare ruimten. Zij die er buiten hun schuld niet in sla gen een dragelijk onderdak te vin den moeten door de overheid wor den geholpen, dat ziet iedere huis eigenaar wel in. Goede wil De heer Van der Heijden besprak ver volgens de verdeling van de plaatselijke door het college van B. en de taak van de gemeentelijke bu- voor de huisvesting. Waardering had spreker voor het in Leiden geves- igde bureau, dat steeds een goede wil jont en bij geschillen deze in een pret- ge openlijke sfeer afhandelt. Aangezien volgens de woonruimtewet de rechter het overheidsbeleid niet mag be- of veroordelen wordt door deze wet de mogelijkheid om over vordering van •oonruimten voor de rechter te proce deren teniet gedaan. De heer Van der Heijden vond dat de burger bij de toe passing van deze wet door de wetgever onvoldoende Is beschermd, doordat geen rechterlijke controle op het gemeente- woningbeleid in de regel moge lijk is. Inbreuk De overheid behoort nimmer vrij gesteld te worden van de rechterlijke controle, aldus spreker. Het uitoefe nen van de overheidsmacht behoort steeds de toets van het recht te kun nen verdragen. Het belemmeren van deze toetsing door de rechter van overheidsdaden kan slechts inbreuk op de rechtsstaat betekenen. De huurwet valt uiteen in twee afde lingen: de huurprijzen en de huurbescher ming. De huurprijzen worden bij geschil door de kantonrechter vastgesteld; ée huuradviescommissies hebben een advi- ierende taak en de meeste huurders en •erhuurders leggen zich bij hun advie- Botsin gen- Door de woningnood en de te lage huurprijzen komen regelmatig botsingen de huurders en verhuurders voor. nog steeds huurders die ondanks behoorlijke weeklonen en lage huurprij- dat zij gratis mogen wonen, aldus de heer Van der Heijden. Slechts de bonafide huurder, die op tijd betaalt, het huis behoorlijk bewoont en anderen geen overlast bezorgt kan zich op de huurbescherming beroepen. In verband spreker op de verantwoor delijkheid van de rechter om de econo mische belangen «n maatschappelijke be hoeften van eigenaar en huurder naar billijkheid af te wegen. Ten slotte sprak de heer Van der Heij- >n over de goodwill, vaak misbruikt als ;n tovermiddel om aan de dwingende huurprijsvoorschriften te ontkomen. Moeilijkheden die hieruit voortkomen :ijn eveneens aan het oordeel van de echter onderworpen. Puzzel-prominenten 1. A. Hulsbos, Dorpsstraat 23 Zoe- terwoude; 2. N. H. van Noort, Von delstraat 13 Alphen aan den Rijn; 3. D. M. Boelee, Morsweg 174a, Leiden. Voorjaarscollectie V. en D. TVTA DE STOFFEN- EN DE JERSEYSHOW werd gisteren In de lunchroom -L van V. en D. de voorjaarscollectie getoond. De modellen waren stuk voor stuk het aanzien waard en het enige vergrijp tegen de goede smaak vonden wij een detail als de rock and roll-kousen, waarvan er een rood was en de ander blauw. Wij vatten dit maar op als een grapje en hopen niet, dat de „teenagers" hierop zullen ingaan. Voor elke leeftijdsgroep was er wel iets leuks bij. Voor de oudere dames een jacquardzomermantel in zwart, beige of blauw. Voor het jonge meisje een plissé- van terrylene, een materiaal dat ge garandeerd plooihoudend is, zoals men vertelde; of het beige geruite plooi rokje met daaroverheen gedragen een ef fen beige jasje en de witte japonnetjes iet bloem- of fruitmandmotieven. Voor de tussenleeftijd zag men een door- knoopjapon met bijbehorende pelerine, trois-pièces, die mogelijkheden biedt als middag- en ultgaanstoiletje te wor den gedragen en voor de zomer een snoe zig japonnetje in gebroken wit, effen of een blauw of bruin streepje in de lengte verwerkt. Fleurige dessins Veel marineblauw en gebroken wit zijn it seizoen in de collecties te zien. Gecom bineerd doet dit het ook goed. De fleurige dessins „en vogue", de effen linnen spor tieve Japonnetjes blijven in de mode. Dit maal met blousende rok, brede afstekende De mantels zijn recht en hebben dikwijls aangeknipte raglanmouwen aan het achterpand en ingezette voormouw. Vier jaar geleden heeft men deze mouwen al eens willen brengen en de dames die nog een jas met een dergelijke mouwinzet bezit ten, kunnen haar weer aantrekken; ze zullen er zeer modieus mee zijn. Gedistingeerd stond het mantelkostuum met bobbedkraagje van een gewone ge ruite tweed in grijswit. Deze kleurencom binatie kwam trouwens meer in de col lectie voor; we zagen een rok met bijbe horende pelerine ervan, gecompleteerd door een oranje poplinblouse. Het geheel deed een beetje Frans aan. Nieuw was de geonduleerde katoen, verwerkt in japon nen. rokken en zelfs hoeden. De show werd besloten met cocktail- en avondjaponnen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3