I CHRISTFLUK Halve eeuw Mulo-examens 1 Jubileum-bondsdag van de Geref. Mannenbond l communisme Knap öp die kale schutting met Cefa Bever Buitenbijts Een dromer op pad tips Het en zijn ideologie 2 Morgen feest in Utrecht (Van één onzer redacteuren) mulo-examens werden gehou den en dat jubileum wordt mor gen in Utrecht gevierd, ondanks dat er over het inmiddels ulo hetende onderwijs enkele scha duwen vallen. De voornaamste daarvan is wel het steeds toe nemend gebrek aan leerkrach ten, als gevolg van de zuig kracht, die middelbaar en nij verheidsonderwijs uitoefenen, afgezien dan nog van het alge mene tekort aan- onderwijzers. Desondanks kan men met dank baarheid terug zien op de be langrijke rol, die het ulo in het bestel heeft vervuld en nog ver vult, ondanks de aanslagen, die er in de loop der jaren zijn ge pleegd. Het ulo is en blijft echter de school voor tal van kinderen, die om één of andere reden niet naar een lagere technische of een mid delbare school kunnen, maar toch wat meer op willen steken. De ulo-school is voor hen een schitterende gelegenheid om de ba sis te leggen voor een kantoorcar- rière, voor technische opleidingen. Met een ulo-diploma b. kan men immers naar de mts, de scholen voor nijverheidskunst en kunst ambacht. de zeevaartscholen en 6cholen voor scheepswerktuigkun- digen. Eén der voornaamste mo gelijkheden voor de bezitters van het ulo-diploma is voorts de studie aan een kweekschool. Verdere mo gelijkheden bieden de overheids diensten en bedrijven, de middel bare landbouwscholen, het nijver heidsonderwijs voor meisjes, de ziekenhuizen, de opleidingen voor sportleraar, heilgymnastiek en massage, apothekersassistente enz. Men kan er dus vele kanten mee uit. De opleiding op de ulo-scho len is gebleken van grote waarde te zijn. Zij is veelzijdig en grondig en vooral als basisvorming van grote betekenip. Het examen a of b) is niet gemakkelijk en daar om pleit het voor de ulo-scholen, dat desondanks gemiddeld tachtig procent der kandidaten er door heen komt. Aan dit alles zal men morgen aandacht besteden tijdens de jubileumvergadering en onge twijfeld zal men met vreugde me- wat het ulo voor Neder land betekent, maar ook en dat is van minstens even groot belang zal men erbij stilstaan waar heen men met het ulo moet. Het kenmerkende van het ulo Is namelijk altijd geweest, dat men zich steeds zoveel mogelijk aan past aan de zich wijzigende om standigheden. En dat bepaalt me de de waarde van deze tak van DAT de ulo-opleiding grote belangstelling geniet, be wijzen wel de cijfers. Op het ogenblik gaan er namelijk on geveer honderdtachtigduizend kinderen op de circa negen honderd ulo's, die ons land kent. Van hen moeten er ten naaste bij dertigduizend dit jaar examen doen. Ongetwijfeld zullen zij behoorlijke plaatsen krijgen, hetzij direct in de maatschappij, hetzij op andere onderwijsinstellingen. Het ulo heeft immers nog steeds zijn waarde. Er is ah vanouds veel vraag naar hen, die het diploma bezitten, omdat men in een periode van vijftig jaar heeft geleerd wat de waarde van dit papiertje is. Zeven Rotterdamse dominees ten tonele Ook V Advertentie Wat kiest l) op Uw brood? Pindakaas? Een prima idee! Maar neem dan meteen de beste die er is: Mc Millan's pindakaas! Beter van samenstelling, overheerlijk van smaak Bovendien: voed zaam en gezondBeslist, al Uw huisgenoten roepen in koor: Wij willen ?ftc77Uffari'j Puzzel mee "1 OPGAVE PUZZEL No. 82. KRUISWOORDRAADSEL. HORIZONTAAL: 1 Vrucht, 6 kleur, 8 boom, 11 niet deelbaar door twee, 12 snij gereedschap, 14 bijwoord, 15 gang, 16 uitroep, 18 schraal, 19 Chin, maat, 20 afhangend deel van een ge waad, 22 houding, 24 muziekinstru- VERTICAAL: 2 Kleur. 3 kweekgras, 4 landbouwgereedschap, 5 edelgas, 7 voegwoord, 8 slotwoora, 9 verlaagde toon, 10 schoen, 13 muziekinstrument, 16 straf, 17 van vee; niet drachtig, 18 lidwoord, 19 rivier in Italië, 21 jong dier, 23 bijwoord. OPLOSSING PUZZEL No. 81. HORIZONTAAL: 1 Roomsoes, 7 es, 8 aker. 11 is, 12 pi, 13 klad, 15 teug, 17 rakel, 18 haar, 20 rank, 22 ei, 23 te, 25 leeg 27 ra, 28 baldakijn. VERTICAAL: 1 Reuk, 2 os, 3 ma, 4 ski. 5 oester, 6 er, 9 big, 10 para, 12 pu, 14 dartel, 16 elan, 18 hek, 19 ai, 21 kaan, 24 eed, 25 la, 26 ga. 27 rij. Uniecollecte lijst 28 Van de 78ste Uniecollecte, de jaarcol- lccte voor de scholen met de Bijbel, is lijst 28 verschenen, waaruit blijkt dat door 700 lokale comité's een bedrag van 351.227,95 is bijeengebracht. Deze comité's collecteerden vorig jaar 317.295.44. Op lijst 28 komen de volgende pla en bedragen voor: Bellingwolde f 332,30 (v. J. 280), Kantens f 500 Stedum f 262 (260.50), Veendam f 376 307,25). Vis- f 105 (50,50), Drogteropslagen f (290). Gasselternijvee f 86.60 (88.41), f 1700 (796,75), Goeder 406,06 Moler IJssel t 728,20 396.71), Schoonrewoerd l 40,10 (53,25), Woubrugge i 45 56,35). Ze venhoven f 368,75 653,50). Heiningen-f-300 (427), Meeuwen f 46.17 (36,85). Ds. E. Pijlman Het adres voor preekbeurten aan ds E. Pijleman is de pastorie van zijn broer ds F. Pijlman te Katwijk aan Zee. Onder ivijsbenoemingen ïelllng: C- Roos i «ijzer aan de Wilhel- nlnaschool te Aalten: H. G. Lettink aldaar; de Prinses Marljkeschool te Rotterdam- Zuid: P. T. R. Deljl i 's-Gravenhage. Boek VAN Db DAG Op. het podium van de Rivièrahal te Rotterdam zal men op 28 mei a.s. zeven Rotterdamse predikanten uit voorbije tijden ten tonele zien ver schijnen. Het zijn Hubert Duifhuis, pastoor van de St. Laurenskerk in 1572, later predikant te Utrecht; Va der Brakel, de befaamde „Oude schrij ver"; Jan Scharp, de dominee uit de Franse tijd die eens op rijm preekte; Comelis van den Oever, voorganger der kerken onder 't kruis in de vori ge eeuw; dr. J. J. van Oosterzee, Rot terdams grootste kanselredenaar; dr. G. H. J. W. Geesink, de geestige pre dikant in de doleantietijd en J. H. Landwehr, wiens naam in de Geref. Kerken nog allerminst vergeten is. Genoemde heren hebben zich bereid verklaard op te treden in een historisch spel, samengesteld door de journalist IH. J. van der Munnik. Het spel wordt I opgevoerd tijdens de jubileumsamen- I komsten, op 28 en 29 mei, van de Bond van Geref. Mannenverenigingen, ter ge legenheid van zfjn 35-jarig bestaan. Vijfendertig jaar is geen gebruikelijke „leeftijd" om te jubileren. Maar de bond grijpt toch graag de gelegenheid aan om wat ruchtbaarheid aan zijn werk te geven. Toen in 1922 de mannenbond werd op gericht door ds. C. J. van der Boom uit Overschie, de heer M. van der Ven. uit Rotterdam en enige andere heren, kfeeg dit werk weinig bijval. Aanvankelijk vlotte het ook niet zo best. Pas in de dertiger jaren trad de groei in. En van daag bevindt de bond zich in goede con ditie: er zijn 12.124 leden, verdeeld 549 verenigingen. Over het algemeen waarderen de Geref. Kerken dit werk, evenals zij het bestaan van de vrouwenverenigingen toejuichen. Maar toch zou men nog heel wat meer leden moeten hebben. Niet in de eerste plaats ter meerdere glorie van de man nenbond, maar tot nut van de Geref. Kerken zelf. Er moet met man en macht gestreden worden om de verwereldlijking van de leden der kerken tegen te gaan. Het jeugdwerk loopt achteruit, niettegen staande zijn vernieuwing en ook op ander semi-kerkelijk terrein is sprake van lauwheid. Daarom dient elk middel om het meeleven te bevorderen, te wor den aangegrepen. En één van deze mid delen is het mannenwerk. Prof. Lucas Lindeboom van Kampen zag er indertijd nog iets- anders in: hij beschouwde de mannenverenigingen als vormende, organisaties voor toekomstige ambtsdragers! Tegenwoordig ziet men het niet enkel meer zo. De marinenvereniging, waar men de Heilige Schrift bestudeert en de kerke lijke vragen van de dag bespreekt, heb ben ook grote betekenis voor tal van mannen, die nooit in de kerkeraad zul len komen, maar die langs deze weg op de hoogte blijven met hetgeen hun kerk beweegt en die daarover In hun gezin- kunnen spreken. Zo ziet men het ook in de „broeder organisaties". waarmee de mannenbond kontakt onderhoudt: „In dienst der kerk" en de herv. geref. mannenbond, de chr. geref. mannenbond en de luther se bond „Maarten Luther" Zo ziet men het voorts in het buitenland, zeker in de Evangelische Mannerarbeit in Duits land, waarmee de gereformeerde man nenbond ook relaties heeft. Daarom maakt de 35-jarige organisatie straks in Rotterdam een beetje reclame Op de eigenlijke jubileumsamenkomst van 29 mei zal ds. IJ van der Zee uit Nieuw-Vennep, de bondsvoorzitter, een jubileumrede uitspreken. Na hem komt de Almelose pastor ds. O. Jager f i het De mannenbond heeft zijn bureau in Huis ter Heide, waar ook de vakantie huisjes van de bond zijn, een bewijs, dat de organisatie sociale betekenis heeft. Naar de secretaris, de heer P. Hogeweg uit Honselersdijk, ons vertelde, zoekt men momenteel contact met de bijbel kringen, die in de laatste jaren als padde stoelen uit de grond zijn geref. kerken. Advertentie Probeer eens uw-middelen. zelfs de c ijn, dan komt U tóch te Zenuwtabletten, omda en vlugger kalmeren. U r BLRüEPliNGSWERK Jezus zegt: .Indien de wereld u haat, weet dan dat zij Mij eer dan u gehaat heeft." En: „Indien zij Mij vervolgd hebben, zij zul len ook u vervolgen; indien zij Mijn woord bewaard hebben, zij zullen ook het uwe bewaren." j Misschien zegt u: „Het valt met jdie haat van de wereld wel wat (mee. Natuurlijk, er zijn christen- nederl. hervormde kerk 'vervoleineen in Beroepen te Oostwerwolde (Geld.; toez.):lj S "fe J Lekkerkerker te Bergambacht; te Lisse.de wereld la- Fe2i"e? 'I Hu*um <Fri: te ten we voor hen Stellendam: H. J. Smit te Gendereni (dit laatste is een verbeterd bericht».'die in moeite Zijn gereformeerde kerken bidden en God Beroepen te Delft (vak. E. de Vries): G. P. Hartveld te Assen; te Leimuiden: kand. Th. W. A. Rijper te Amersfoort; te Drachten (derde predikantsplaats): dr. M. Feitsma te Oenkerk. Tweetal te Amsterdam (vak. P. Veen- huizen): H. D. Bruggeman te Schie- bröekHillegersberg-Centrum en dr. A. G. Luiks te Diever. geref. kerken (ond. art. 31) Beroepen te Blokzijl: kand. J. Strating te 's-Gravenhage; te Pernis: kand. J. G. Meijer te Oldenhove. geref. gemeenten Beroepen te Slikkerveer en te Vee- nendaal: H. van Gilst te Dirksland die bedankte voor Benthuizen. Bedankt voor Capelle aan den IJssel: W. C. Lamain te Grand Rapids Mich. (Ver. St.). Kaarten De kerkeraad van de Gereformeerde Kerk van Barneveld heeft zijn ver ontrusting en afkeuring uitgesproken tegen het zich in toenemende mate bezighouden met het kaartspel op zondag door Gereformeerde gezinnen danken voor ons stil en gerust leven. Maar voor het overige niemand kijkt ons er lelijk op EEN WOORD VOOR VAN DAAG aan dat wij christenen zijn." Neen? U moet eens letten op die twee zo in elkaar overlopende zinnen: Mij vervolgenook u vervolgen Mijn woord bewa renhet uwe bewaren. Wordt „uw woord bewaard"? Of zegt u nooit iets in de zin dan waarin Jezus het bedoelt? Dan is het niet verwonderlijk dat de wereld u niet haat hoe zal zij weten dat ge een christen zijt? Maar vraag u dan ook af wat ge voor Jezus betekent! Columbus de zeevaarder, door Sa muel Eliot Morlson. Uitgave Het Spectrum, Utrecht-Antwerpen. De Amerikaanse hoogleraar Samuel Eliot Morison heeft een naam op het ge bied van de militaire geschiedschrij ving en dan in het bijzonder voor wat betreft de Amerikaanse marine. Hij heeft verscheidene belangrijke weten schappelijke werken op zijn. naam staan. Daarnaast zijn er nog andere on derwerpen, die hem altijd hebben bezig gehouden, en een van die onderwerpen is Columbus. Er lopen over Columbus heel wat verhalen en ze berusten niet alle op waarheid. Deze Amerikaanse professor heeft een ernstig historisch on derzoek ingesteld en het resultaat is dit lezenswaardige boek van de zeeman- hoogleraar. nu ook in deze gemakkelijk bereikbare serie van Het Spectrum ver krijgbaar. Zuidafrikaanse kerken blijven zich verzetten Met uitzondering van enkele Afrikaans (Nederlands) sprekende kerken blijven de kerkgemeenschappen in de Unie van Zuid-Afrika zich verzetten tegen de voor gestelde wettelijke bepalingen, waardoor de regering Bantoes de toegang tot kerk diensten kan ontzeggen of hen voor hun kerkbezoek kunnen straffen. Dat minister Verwoerd bij nota van wijziging de „blanke" kerk die zwarten ontvangt niet strafbaar meer wil stellen, r de bezoeker wèl, verandert niets het valse beginsel, dat ziah wil men gen in de godsdienstbeleving van enke lingen, zo zeggen de kerken ongeveer. menen, dat hier een ongeoorloofde inmenging van de staat in de gewetens vrijheid plaatsvindt. Advertentie COMMENTAAR n. Goed geschoten De K.R.O. heeft het toch goed geschoten met Testplaat, de maan delijkse uitzending voor en door jonge mensen Er mogen wel eens zwakke momenten zijn RADIO VANAVOND Dodendans van Honegger (21.uur) Geboeid door houtsneden van geweest, maar gisteravond werd Hans Holbein, uitbeeldend hoe de toch weer de juiste toon getrof- dood in alle levensomstandigheden fen. Bij het nu eens niet zo ingrijpt, kreeg de Frans-Zwitserse waanwijze gesprek met de vier componist Arthur Honegger (1892 conservatoriumleerlingen vooral 1955) de inspiratie tot het'schrij- kregen we eens te meer een ven van zijn oratorium „La danse .goed inzicht van wat er in jonge des morts" op tekst van Paul Clau- ménsen omgaat en hoe hun be- del. Na een inleidingsaccoord hoort langstellingditmaal op artis- men een langdurige donder, aan tiek-terrein, is gericht. .Maar: wefke proloog de dialoog tussen waarom leidde een volwassene de profeterende Ézechiël (hoofd- dit gesprek"? stuk 37) en de doden aansluit. Het Later op ""He avond' loonde 2e tafereel geeft de eigenlijke dó- Enny Molsde Leeuwe zich den dans: de doden worden opge- een uitstekende voordrachtskun- roepen en gaan dansen. Een rondo stenares in één van de onster- op de dansmelodie uit de tijd der felijke Faiklandjes. Wij hebben Franse revolutie: „la carmagnole" „Het Aanzoek" nog eens smake- met parafrases op „Sur le pont d'Avignon on y danse". Het 3e tafereel toont de hulpeloze mens die niets betekende tegenover dood en eeuwigheid, overgaand in een gebed om troost. Het 4e tafereel is een soort intermezzo, waarin de vertwijfelden zuchten, de doden die Er zijn kijkers, die bij buiten- nog niet door Christus' dood ver- landse televisie-uitzendingen lost zijn. Het 5e tafereel vervolgt genieten van opera's en klas- de tekst van Ezechiël en spreekt ,"~i troostwoorden voor het volk van Israël en het 6e tafereel is de ver troosting van het- Oude Testament, getransponeerd op de verwezen lijking van het Nieuwe Testament. De uitvoering geschiedt door radio koor en -orkest met solisten o.l.v. Bernard Haitink. lijk meebeleefd. MENEER KIJKUS ZEGT: „Pa's pijp smaakte Eïiny maar best". Gebrek aan veel sieke balletten. Waarom krijgen we die in onze eigen pro gramma's niet zo? wordt er dan gevraagd. Het. antwoord is: omdat Nederland gebrek heeft aan culturele instellingen op dit gebied. Ook wordt er nog al eens geklaagd over humor die zoutloos en grappen die smake loos zijn. Ook hier: gebrek aan krachten de voornaamste oor zaak. Nederland kan zijn echte goede humoristen vrijwel op de vingers van een hand laten tellenen deze mensen hebben in het kleine land zulk een beperkt gebied voor hun zaalvoorstellingen (die hun broodwinning zijndat zij moeilijk in één keer hun kruit kunnen verschieten door een televisievoorstelling te geven. Toch komt er langzamerhand wel wat meer tekening in. Rijk de Gooyer. Tom Manders en Johnny Kraaykamp beginnen zich beter thuis te voelan de Als nog maar eens een stel goede vooral geestige tekstschrijvers opstaan De altijd wat versmade vrijdag avond biedt vandaag toch voor ieder wat. Zo kunnen we om tien minuten over zeven voor de V.A.R.A. een klankbeeld horen over de totstandkoming van de Velser-tunnel. Henk van Stripiaan heeft dit programma samengesteld. De V.P.R.O. vervolgt later op de avond (8.35) via Hilversum I haar interessante ronde van België. De bedoeling van deze serie lezingen is meer begrip op te wekken voor het leven en werken van onze Benelux-partner België. Vanavond spreekt dan de bekende Raymond Brulez, adj. directeur-generaal van het N.I.R. Maar de trouwe kennissen van de familie De Wit zullen deze tijd stellig afstemmen op de N.C.R.V Johan Bodegraven noodwachter van de B.B. noodwachter van de B.B. te wor den en de helm op te zetten als de B.B. een ton 100.000) oplevert voor de actie Goedzo. En het Ujkt er alles op, dat hy er aan moet' ge loven, want gisteravond gaven de noodwachters uit Rotterdam en Schie dam reeds vijfhonderd gulden voor het goede doel. „Ik wordt een trouw noodwachter als het bedrag er komt", beloofde Bodegraven. Én dit was nog maar één ideetje van de populaire radioman, die geen middel onbeproefd laat om de lijden den te helpen. - Wat te denken van het geven door iedereen van een kwartje voor Goedzo voor elk doelpunt dat Oranje volgende week in Amsterdam tegen Duitsland maakt? Het is met hart en ziel, dat Jo han Bodegraven zijn actie leidt. Ontroerend was zijn realistisch verhaal over de nood van hen, die geslagen zijn door kinderverlam ming, die zelfs soms niet in staat zijn te ademen en kunstmatig in het leven moeten worden gehou den. „Elke zucht die u hoort", zei Bodegraven, terwijl hij de kunst matige ademhaling liet horen, „is een klop aan de deur van uw hart om te geven." Middagklok - noodklok. 13.20 Lichte i weekoverz. 18.25 Gram. 18.30 Parle- air overz 18.40 Gram. 18.45 Rege- uitz.: Atlantisch allerlei. Een en an- ver de 75 landen aangesloten bil het Act. 20.45 Een mon naai. 20.50 Gevar. 22.30 Ned. kamploe schap schaken. 22.35 S in. Daarna: Avond- J.00 Nws. 23.15 Nws. Engeland, BBC Home Service. 330 m. 12.00 Gevr. muz. 12.30 Dansmuz. 13.00 Cabaretliedjes. 13.25 Have a go. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Gevar. muz. d kind. 18.55 Weerber. 19 land. 19.45 Gevó 48 Hét zal niet nodig zijn, daarvoor heeft Jan te veel verstand, hij weet best wanneer een spel uitgespeeld is, antwoordde Kees op zijn be dachtzame manier. Daarna keerde hij zich naar Jan: Jan, in bij zijn en onder getuigen van deze mannen vraag ik je: waar is het geld dat je ontvangen hebt voor het paard, dat jij voor mu aan een slachter verkocht hebt? Vraag het aan de Dromer. Dromer, heb jij geld dat aan mij toebehoort van deze Jan wederrechterlijk afgenomen? Ik heb het gestolen geld terug gehaald, ant woordde de Dromer glimlachend om de statige wijze waarop Kees de zaak behandelde. Wat antwoordt gij daarop? vroeg Kees aan de nerveus wordende Jan. Hij liegtik heb geen geld gestolen en hij nam al het geld mee dat ik in huis had en daar was ook jouw geld bij. Jan, ik rees dat de waarheid in jouw mond niet thuis is. Mogen wij de cacaobus eens zien die op je bedsteeplank staat? Je blijft met je fikken van mijn spullen af, raasde Jan. Maar mijn geld zit er in. Hij is leeg als mijn hand, antwoordde Jan terwijl hij zijn twee handen open op de tafel leg de. Zou jij dat onder ede durven herhalen? vroeg de boer, die kalm deed doch trilde van ver ontwaardiging. Het was voor hem een groot en ongelooflijk avontuur, waarvan hi> later dik wijls en met smaak vertellen zal aan de buren die bij hem komen kortavonden. Ik durf de waarheid altijd bezweren, zei J.an. Dan verklaar ik je schuldig aan meineed en onder bijzondere omstandigheden zijn bijzondere maatregelen geoorloofd. Leen, je weet wat je te doen staat. Leen de Turf grinnikte: Dat weet ik en ik doe het met plezier. Hij dook kop voor in de bedstee en stond even later met de cacaobus hoog opgeheven weer op de vloer van de kamer. Jan had in een soort verstarring de duik in de bedstee aangezien, maar bij het zien van de geldbus werd hij een furie gelijk. Met een wilde kreet sprong hij toe om Leen de bus te ontrukken. Leen was echter een reus v.an een kerel en de aanval had geen succes. Leen speelde met hem en liet hem de gehele kamer door springen en grijpen naar de onbe reikbare bus. Toen zij bij de tafel kwamen had Leen het deksel van de bus verwijderd en hij stortte de in houd van de bus voor de verbaasde ogen van Kees en de Dromer op de tafel neer. Het was een groot bedrag en het overtrof enke le malen de waarde van het afgeleverde paard. Bij het zien van het vele geld werd de boer woedend. De poging om hem te bedriegen reken de hij Jan zeer zwaar aan. Als een arme slokker hem een bedrag schuldig zou moeten blijven, zou hij al mopperend het verlies genomen hebben. 0 Gym. 7.20 Gi tbijtclub. 9."" iterst.' Maar hier was een man, die een groot bedrag in huis had en toch door voor te geven dat het geld hem ontnomen was, aan een betaling trachtte te ontkomen. Dit was oplichterij en dat slikte hij Jou gemeen varken, viel hij uit, nu heb je mij willen nemen heik zal jou nemen morgen staan alle mensen, die nog wat van je te vorderen hebben, im een lange rij voor je deur en ik zal er bij zijn om hen op te hitsenzo be drieg jij de mensen die nog wat vertrouwen in je hebben.overal klaag je de stenen uit de muur en je bent rijkrijker dan velen die tot de laatste cent toe betalen wat zij schuldig zijn. Jan greep weer naar het geld, doch nu hield Joost hem terug. Laat dat Jan, wees verstandigzo veel geld is het niet om ons daarvoor in moeilijkhe den te brengen. Joost beklemtoonde het „ons" zeer nadrukke lijk en Jan begreep hem. Schrijf een kwitantie, anders kan je morgen wel weer komen, zei hij. Leen was als koopman voorzien van plakzegels en breeduit aan de tafel zittend schreef Kees een kwitantie uit. Met een groots gebaar schoof hij daarna tien gulden aan de Dromer toe. Dat is voor Koos Houtebeen, verklaarde hij. Zij waren klaar met Jan, maar een laatste woord meende Kees toch nog te moeten zeggen En nu gaan we, maar ik wil je- de verzeke ring geven dat je plezier aan deze grap zult be- Morwnaebed e leven en .als je ooit je gezicht op mijn stee durft weerber. 8.15 Gj laten zien, zal ik je de benen van onder je lijf uit v d schoppen, reken daar op. 'esU' KWordt vervolgd Om kwart over elf is er nog ruime keus. Voor Hilversum I wordt het derde deel van Die Schöpfung van Haydn uitgezonden en voor de N.C.R.V. vervolgt drs. H. R. Rook- maker zijn lezingen over de kunst en schoonheid van de negermuziek. Ten slotte voor de „laten" onder ons om tien voor twaalf nog een interessant programma. De V.A. R.A. laat de grote kunstenaars uit vroeger jaren, Joseph Szigetl (viool) en Nikita Magaloff (oiano) weer horen in de Sonate in E.K.V. 304 van Mozart. Programma voor morgen Hilversum I. 402 m. VARA: 7.00 Nws 8.00 Nws. 8.18 De V. d. vrouw <9.35—9.40 Brussel 484 m. 12.15 Gram. 13.30 Gram. 14.00 Vrije tijd. Canto. 17.00 Nws. 17.10 Jazzni Nws. 22.18 Liet 9.30 Nws. 20.00 Gevar jztek. 22.55 Nws. 23.00 VPRO scbakeld. caus. VARA: 10.20 Zigei "verz. 11.05 De fa :ital. 12 00 Gi .00 Tijdelijk uitge- Morger illie Doors Jram. 12.30 leded. 12.33 Gram. 13.00 VPRO: vs. en comm. 18.20 Dans- 19.00 Artstiekc staal- 30 Passepartout, caus. 19.40 Het Eva 19.55 Deze week. caus. VARA: 20.00 20.05 Gevar. progr. 22.00 Soc. comm. Amateurprogr. 22.40 De onberaden der. hoorspel. 23.15 Nws. 23.30-24.00 sporing verzocht. uit het buitenland dr. Heinz J. Merkelbach, dat vanavond om kwart over zeven door Duitsland 309 en 189 meter wordt uitgezonden. Om half elf zendt Duitsland 363 meter' en 195 meter de causerie uit ,,De atoombom en de toe komst". Voor het light program van de B.B.C. (1500 en 247 meter) treden militair orkest, Televisie Programma voor morgen >.c.n.v. .15-14.00 Eurovisie: Rep. boa- bridge, te Londen, kind. kv. zo.oo joum. en weerber. 20.15 20.20 Hobby-rubr. 20.30 Nieuwe 20.55 Gevar. progr. 21.50 Dagslui- NTS. trace Oxford-Ci VPRO. 17.00 V AND A AG is de bekende Hongaarse kardinaal Mindszenty 65 jaar ge worden. Het was in 1949, dat zijn ver oordeling plaats had door de commu nistische rechtbank in zijn land. De wanhopige vrijheidsstrijd, vorig jaar, van zijn volk betekende ook voor hem de bevrijding. Hij wist te ontkomen de Amerikaanse legatie in de hoofdstad van zijn land en daar is het, dat hij thans nog vertoeft. Voor hoe lang? Niemand die het weet. Naar kerkbeschouwing is kardinaal Mindszenty niet een der onzen. Dit mag ons niet verhinderen, in hoge mate respect te hebben voor de liefde jegens zijn land en zijn volk, waar hij bereid is gebleken zo grote gevaren te trotseren. Voor ons is deze jaardag van de kardinaal, onder zo pijnlijke omstan digheden, een aanleiding te meer, mel ding te maken van enkele opmerke lijke beschouwingen in het jongste nummer van het Nederlands Juristen blad. Deze beschouwingen pogen iets te onthullen van het raadsel, dat de op merkelijke bekentenissen in de com munistische processen vormen. De be schouwingen zijn van de hand van dr. Benno Stokvis, die zelf jarenlang de communistische leer is toegedaan geweest, doch zich daaraan toch heeft weten te ontworstelen. pjOE zijn toch de bekentenissen van zovelen voor de communistische rechtbanken te verklaren? Hoe te ver klaren, dat communisten zelf, op be schuldiging van eigen partijgenoten, bereid zijn, alles waarvan zij worden beschuldigd toe te geven, ook wan neer zij weten zich daarmee de dood op de hals te halen? In navolging van buitenlandse schrij vers brengt dr. Stokvis dit in recht streeks verband met de communisti sche ideologie. Voor het communisme is de betekenis van het individu ten opzichte van de gemeenschap een vol komen andere dan bij ons. Het staats gezag, de partij, zij eisen net als bij Hitier blinde gehoorzaamheid; reeds twijfel is misdadig. Wie uit deze gezindheid leeft kan blijkbaar, eenmaal door zijn partijge noten van vergrijpen beschuldigd, murw worden ge- iaakt om zichzelf, 1 zijn geweten, zijn menselijke waardig- I held, zelfs zijn leven, te offeren aan l de partij. Dit murw maken geschiedt niet langs de weg van hypnose of door toedie ning van chemische preparaten. Het is de communistische ideologie zelf, die haar kracht behoudt, ook wanneer men in staat van beschuldiging wordt ge steld. In een vorige publicatie had dr. Stokvis al geschreven: „Het zijn be kentenissen, onder de fascinerende greep van het dogma, geïnspireerd door het besef, dat leven of dood van de enkeling in het niet verzinken te genover het belang van de gemeen- I schap, dat de vraag schuld of onschuld ten deze geen betekenis heeft, dat de enige vraag, die geldt, is, of de partij met een bekentenis wordt gediend". 2° *s het met communisten, die door hun partijgenoten worden be schuldigd. Het is echter duidelijk, dat het met een man als Mindszenty geheel anders staat. Wat dr. Stokvis over hem schrijft, is al evenzeer belangwekkend. Ook Mindszenty heeft bekentenis sen afgelegd. Maar de wijze waarop hij dit heeft gedaan, is geheel ver schillend. Hier geen vrijwilligheid, geen bereidheid tot medewerking aan een veroordeling, geen berouwvolle zelfbeschuldiging. Geeft hij iets toe, dan doet hij het met duidelijke tegen zin en behoedzaam. Hij tracht de vra gen te ontwijken, wat hem de toorn van de communistische rechters op de hals haalt. Hoe is Mindszenty tot bekentenissen gebracht? Stellig door middel van lichamelijke dwang, door vormen van pressie, door het onthouden van slaap, door lichamelijke en geestelijke kwel lingen. Toch is dr. Stokvis geneigd, hiernaast óók rekening te houden met de moge lijkheid van een zekere mate van vrij willigheid, omdat de kardinaal meen de, dat een schuldbekentenis de rust in het land en daarmede het welzijn en levensgeluk van het gehele volk ten goede moest komen. Ook in dat geval komen zijn beken tenissen uiteraard niet voort uit een ideologisch bepaalde bereidheid tot zelfopoffering ten dienste van de par tij, maar dragen zij mede het karakter van een op zedelijke overwegingen ge baseerde paraatheid tot het brengen van een offer ten nutte van de volks gemeenschap. Het leek ons interessant, van deze beschouwingen, afkomstig van een man die zelf het communisme en de communistische ideologie heeft aange hangen, melding te maken. Wanneer vandaag onze gedachten uitgaan naar kardinaal Mindszenty, dan gaan zij tevens uit naar al die anderen, die door de communistische ideologie tot in het diepst van de ziel zijn gewond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2