Jdicuiue fciitsrli t(iTourant Amerika liet Israël in de steek Pineau verklaarde in Nationale Vergadering: Parij ijs en Londen: Advies Intern. Hof overbodig Communisten buiten de Britse staking uit Minister Staf vraagt om atoomwapens voor Navo Luclitvaartgesprek is in kritiek stadium Arts verklaart: dr. Adams wilde patiënte doden Ramp treft Mexicocity !i! DONDERDAG 28 MAART 1957 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. ABONNEMENTEN: vanaf 1 aprdl: 7,50 per kwartaal; 2,55 per maand; 0,59 per week. ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Chef-red.: H. W. J. EN 5 ERIN K CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Zevenendertigste jaargang No 10918 „StontvMtlcft Is flbfbleoeti mynbcrt io Ugfjenspoct Honderdduizenden worden gered ZIE PAGINA II DE FRANSE minister Pineau heeft gisteren in de Nationale Vergade ring verklaard, dat Amerika het recht van Israël erkende tot een verdedigingsactie over te gaan, indien Israëlische schepen in de Golf van Akaba zouden worden aangevallen. Verder was Amerika ertegen, dat Egyptische bestuursambtenaren in de strook van Gaza zouden komen. Amerika had deze verzekeringen gedaan bij de onderhande lingen tussen Frankrijk, Amerika en Israël, die zijn gevoerd toen Pineau en Mollet onlangs een bezoek brachten aan Washington. Maar later hadden de Verenigde Staten een geheel andere verklaring in de Verenigde Naties afgelegd, verklaring die een verzwakking het Amerikaanse standpunt tekende. Pineau echter verklaarde met nac dat Frankrijk van mening is, dat Ij zich niet langer gebonden hoeft te ach ten aan de overeenkomst van zijn troepen uit de gebieden van Gaza en de Golf Akaba terug te trekken. Frankrijk, zc Pineau verder, zal een eventueel Israë lisch optreden ondersteunen, als de Vei Naties niet slagen Egyptische overvallei te voorkomen. Frankrijk is tegen sancties die dan tegen Israël worden getroffen. Pineau verklaarde, dat er tussen Enge land en Frankrijk volledige overeenstem ming bestaat over de wijze waarop het vraagstuk van het Suezkanaal moet wor den opgelost. In dit verband deelde hij mee, dat de Franse regering er haar bondgenoten van in kennis heeft gesteld, dat zij de aan spraken van Egypte op de tolgelden niet kan aanvaarden. Verder is Frankrijk van meningdat de vrije scheepvaart door de Golf van Akaba en het Suezkanaal geen kwestie is voor het Internationale Gerechtshof- Ook Engeland staat op dit standpunt. Immers, de vrijheid van scheepvaart is een vaststaand feit. Kairogeen bezwaar In tegenstelling tussen Engeland Frankrijk heeft Egypte er geen bezv tegen, dat de kwestie van de vrije v, voor het Internationale Gerechtshof wordt gebracht. Dit heeft de Indiase ministei Menon in de Eerste Kamer van Indü Door het mooie voorjaar staan in Zuid-Limburg de vruchtbomen bijna drie weken eerder in bloei dan normaal. Produktschap zuivel tegen verlaging van de melkprijs Nu per 1 juli op grond van de produk- Jiekosten de prijs van drinkmelk met on geveer zes cent zal stijgen, acht het be stuur van het produktschap zuivel een prijsverlaging met een cent in het westen van het land psychologisch onjuist. De cent. die in de komende drie maanden te veel zou worden betaald kan in rekening- courant blijven bestaan en zal later weei ten goede van de gebruikers kunnen ko men. De melkhandel zal deze cent dus ni in de zak steken. Het produktschap vi zuivel heeft gisteren dan ook besloten ei overeenkomstig verzoek aan de minist Van economische zaken te doen. Van Nelle verhoogt dividend In de raad van commissarissen van Erven Weduwe J. van Nelle is besloten 7 (v.j. 6) pet dividend voor te stellen. meegedeeld. Wel staat Egypte op het standpunt, dat Egypte in oorlog is met Israël. Daarom mogen er geen Israëlische schepen in het Suezkanaal varen. Dit is volgens Egypte in overeenstemming met de Conventie van 1888, maar Menon, zo verklaarde hij, was het hiermee niet eens. Scheepvaart neemt toe Intussen, hoewel een overeenstemming tussen Egypte en enkele westelijke landen voorlopig niet in het verschiet ligt, neemt de scheepvaart door het Suezkanaal met de dag toe. Gisteren zijn vier schepen door het kanaal gevaren. De Nederlandse bergers hebben giste ren de gelichte Edgar Bonnet aan dé Egyptische Suezkanaalmaatschappij over gedragen. Ontwapeningscommissie Atoomproeven nummer één Het Russische voorstel, de besprekin gen over de proeven met atoomwapens nummer één op de agenda van de ont wapeningscommissie van de V.N. te plaat sen, die in Londen bijeen is, is aanvaard. De beperking van de conventionele be wapening is nummer twee, de agenda ver meldt voorts: 3. beperking atoombewape ning; 4. Internationale controle en inspec tie; 5. raketten; 6. gebieden met beperkte bewapening. India en Polen zijn tegen A-proeven De premiers van India en Polen. Nehroe en Cyrankiewicz, hebben gisteren n< loop van hun besprekingen te New Delhi in een gemeenschappelijke verklaring aangedrongen op onmiddellijke beëindi ging van de proeven met waterstof- er atoombommen. Op een persconferentie gaf de Poolse premier nog eens voorzichtig blijk zijn voorliefde tot het in de landen het Sowjetblok veroordeelde „nationaal- In Warschau werd gisteren bekend ge maakt, dat Polen zijn strijdkrachten me 44.500 man vermindert. Aan deze mede deling werd een oproep verbonden aar de grote mogendheden om tot overeen stemming te komen inzake de ontwape ning. Het is nu al de derde maal in min der dan een jaar tijds dat Polen zijn leger inkrimpt. De beide vorige malen zwaaiden in totaal 97.000 man af. Deze maatregelen zouden in hoofdzaak om economische re denen zijn genomen. Suwirjo reserveert vijf portefeuilles De Indonesische kabinetsformateur Su wirjo zou vijf portefeuilles hebben gere serveerd voor zijn Partai Nasional Indo nesia. De tot de partij behorende kandi daten zouden zijn: dr. Hardi, premier, burgemeester van Djakarta Sudiro, ver dediging, mevrouw Pudjobontoro, voor lichting, ambassadeur te Washington Mu- karto, buitenlandse zaken, Subagio Rek- sodipuro, justitie. Voorts zou de partijloze ir. Djuanda zijn aangezocht voor het mi nisterie van staatsplannen. Het regeringsprogramma zou inhouden: l. Vorming vai der leiding v« l. Handhaving staat. 1. Bezuiniging. I. Voortzetting een nationale raad on- i Sukarno. an de discipline in de de strijd om Ne derlands Nieuw-Guinea te krijgen. 5. Autonomie voor de provincies. 6. Uitvoering van het programma van het afgetreden kabinet Sastroamid- jojo. De bladen juichen de maatregelen van generaal-majoor Nasution tegen de cor ruptie toe. De islamitische bladen merken op, dat het ontbieden van politici er nog niet op wijst dat zij schuldig zijn. Vakbonden vrezen dat toestand hun uit de hand zal lopen HE (Van onze correspondent) LONDEN, donderdagmorgen 'ET GESCHIL tussen de federatie van metaalbewerkersbonden en de werk gevers in de scheepsbouw en metaalindustrie is nog steeds niet bijgelegd. In tegendeel, de sneeuwbalstaking der metaalbewerkers, die zaterdag begonnen is in een tiental industriecentra en waarbij reeds meer dan een miljoen man betrokken, zijn, zal zich aanstaande zaterdag uitbreiden tot Londen en omstreken. Bij deze uitbreiding zullen weer 500.000 arbeiders het werk neerleggen in belangrijke export- industrieën als Vickers, Hoover, English Electric, De Havilland Handley Page en Fairey Aviation. Alleen de Fordfabrieken te Dagenham zullen niet getroffen worden, daar zjj met de vakbonden een afzonderlijke loonovereenkomst hebben aangegaan. De minister van arbeid, Macleod, klaarde in hetLagerhuis dat de uitbrei ding der staking hoogst ernstige gevolgen zal hebben. Niet alleen in economisch op zicht, maar vooral, omdat de verbittering zal toenemen. Ook dc TUC, het overkoe pelend orgaan der vakbeweging, begint bevreesd te worden, dat de staking zal ontaarden in een algemene staking zoals in 1926. Toen kwamen de gehele Britse industrie en het vervoersapparaat tot stil- In de omstreken van Londen zjjn name lijk tal van plaatselijke vakbondsafdelln- gen, die onder communistische leiding staan, „Sowjetraden in het klein", zoals een lid van het TUC-bestuur, dat gisteren in Londen vergaderde, het uitdrukte. De communisten zijn er maar al te z op uit het reeds lustig brandende stakings- vuur aan te wakkeren tot een uitslaande brand. De bona fide vakbondsleiders len dan ook hun uiterste krachten moeten inspannen om de stakingsactiviteiten bin nen redelijke perken te houden. De communistische agitatie kwam ook in het Lagerhuis ter sprake, toen twee so cialistische leden met elkaar slaags raak ten. Jack Jones, voormalig onderminister van het ministerie van bevoorrading, ves tigde de aandacht van minister Macleod op het feit, dat de grootste staalfabriek van Lancashire zaterdag is stilgelegd al- Ike was woedend jyoOD van boosheid en grimmig kijkend heeft president Eisen hower gisteren ontkend, dat hij twee hef schroef vliegtuigen zou hebben beste ld om hem van het Witte Huis naar de golfbaan te brengen. Een verslaggever had hem gevraagd of Ike bereid was het zonder de helikopters te stellen, nu de Verenigde Staten naarstig zoe ken naar bezuinigingsmaatregelen. Vele toehoorders schoten na deze vraag In de lach, maar Eisenhower werd woedend. Na zijn ontkenning zeide hij, er geen woord meer over te zullen vuil maken leen omdat de door de vakbonden uitge vaardigde stakingsinstructies met opzet verkeerd waren uitgelegd door toedoen van een vakbondsleider. Deze man staat bekend als een „verklaard communist" Voordat de minister kon antwoorden, in terrumpeerde een ander Labourlid, Ken- nell, met 'n aan Jones gericht verwijt, dat deze de mening deed postvatten, dat de staking niets dan een communistisch i plot was, in plaats van een gevecht met open vizier tussen twee machtige belangen in de staalverwerkingsindustrie. Minister Macleod kwam sussend tussen beide door te verklaren dat wat e Lancashire gebeurd was „niet typerend" was voor de houding van de vakbondlei ders in dit conflict. Hoewel werkgevers en vakbondsleiders in de scheepsbouw metaalindustrie gisteren de gehele dag vergaderd hebben, is de oplossing in conflict geen stap nader gekomen. Acht procent De vakbonden hielden voet bij stuk en eisten een loonsverhoging van 8 procent, waarbij zij dan bereid zouden zijn een jaar lang geen looneisen meer in te die nen. De werkgevers willen niet meer dan vijf procent toestaan onder hetzelfde be ding. Bovendien moesten de vakbonden zich bereid, verklaren mee te werken aan een herziening van de thans geldende vakbondsvoorschriften die de produktifli- teit (vooral in de scheepsbouwindustrie) ten zeerste belemmeren. Macleod heeft een nieuw verzoeningsplan opgesteld, doch de bijzonderheden wilde hij niet bekend maken. De Horse Guards, het Britse keurkorps, zal tijdens het be zoek van koningin Elizabeth aan Parijs van 8-11 april, in Franse hoofdstad vertegen woordigd zijn door zijn band. In Hyde Park oefenen de mu zikale ruiters, opdat zij in top vorm voor de Parijzenaars zul len verschijnen. De Londena- ren krijgen zo een klein snufje van de glorie, die het staats bezoek van hun vorstin aan Frankrijk, zal omringen. Staatsbemoeiing met Hongaarse kerken Volgens een decreet van de Hongaarse regering is voor de benoeming van de hoogste functionarissen in de rooms-ka- tholieke, de protestantse en de joodse kerk vooraf de goedkeuring nodig van de pre sidentiële raad. Voor het benoemen van lagere kerkelijke functionarissen moet de minister van cultuur zijn toestemming Dit decreet geldt voor terugwerkende kracht vanaf oktober van vorig jaar, drie weken voordat de opstand uitbrak. Waarnemers zien in de maatregel een machtsmiddel van de staat om „onaan vaardbare" benoemingen en ontslagen van de laatste maanden ongedaan te maken. Ondanks Eisenhowers optimisme p\E LUCHTVAARTONDERHANDELIN- GEN tussen Nederland en de Verenig de Staten verkeren in een uiterst kritiek stadium. President Eisenhower heeft gis teren op zijn wekelijkse persconferentie verklaard te geloven, dat men spoedig tot een akkoord zal komen, maar t< werd bekend, dat de Senaatscommissie voor buitenlandse handel afwijzend tegenover iedere wijziging in de bestaande luchtvaartovereenkomst met Nederland. Staatssecreitaris drs. E. H. van der Beu gel, die de Nederlandse delegatie leidt, verwacht nu binnen enkele dagen een „ja" of „neen" van Amerikaanse zijde op de Nederlandse wens om voor de K.L.M. bepaalde concessies te krijgen. De oeilijkheid voor de Nederlandse delegatie is. dat zij wel contact heeft met de Amerikaanse regering, die zoals door president Eisenhower herhaaldelijk is betoogd zeer welwillend tegenover de Nederlandse verlangens staat, maai niet met het Congres, waar de tegen standers de Amerikaanse luchtvaart maatschappijen telkens een beroep op Krachtig verzet De onderhandelingen verlopen zo moe: zaam, omdat de Amerikaanse delegati steeds weer moet wijzen op „intern moeilijkheden", veroorzaakt door het Valse munters in fabriek en tijd van de baas Met hun autokussens onder de am stapten deze week twee gasten een motel in Minneapolis binnen. De eigenaar vond dit zo vreemd, dat hij de politie waar schuwde. Deze onderzocht de kussens die geen schuimrubber, maar dikke pakken bankpapier ter waarde van 400.000 dollar bleken te bevatten. Dat wil zeggen de waarde léék zo groot, want al spoedig bleek, dat het maar „oud papier" was, de biljetten waren vals. De automobilisten waren drukkers en hadden in hun werktijd en in de fabriek van hun baas de biljetten vervaardigd. Minister Luns „Europees Hof in Den Haag" Minister Luns heeft gisteravond bij zjfn terugkeer op Schiphol uit Rome verklaard, dat Den Haag de aangewezen plaats is voor de vestiging van het Gerechtshof dei Europese gemeenschappen. Minister Luns achtte, ondanks het streven naar een zo groot mogelijke concentratie van alle bjj de Europese samenwerking betrokken or ganen, het toch noodzakelijk het Gerechts hof elders onder te brengen (Het Gerechtshof van de E.G.K.S. Luxemburg gevestigd. Echter heeft deze vestiging nog steeds een voorlopig karak ter en werd de zetel van het E.G.K.S.- hof nog niet definitief vastgesteld. - Red.). Te grote hoeveelheid heroïne Staf, op uitnodiging van zijn Amerikaanse ambtgenoot Charles Wilson op bezoek in de Ver. Staten, heeft gisteren te New York tegen over de pers verklaard dat hij er bij de Amerikaanse autoriteiten op zal aandringen de Navo-strijdkrachten met atoomwapens uit te rusten. Ir. Staf verklaarde dat zijn bezoek niet ten doel heeft aanvullende militaire hulp voor Nederland te vragen. Hij is eerst naar Norfolk vertrokken voor een be zoek aan het Navo-hoofdkwartier. Zater dag gaat hij naar Washington, waar op het ministerie van defensie maandag zijn besprekingen met Amerikaanse militaire functionarissen beginnen tegen de Britse arts dr. Adams verklaard, dat deze de bedoeling moet hebben ge had, de rjjke weduwe Edith Morrell te doden door het laten toedienen van grote doses verdovende middelen. Dr. Douth- waite, geneesheer-directeur van het be kende Guy's ziekenhuis in de Britse hoofdstad, baseerde z(jn conclusie op de dagelijkse notities van de vier verpleeg sters, die de patiënte van dr. Adams in de Jaren voor haar dood hadden bijgestaan. Er ging een schok door de rechtszaah toen dr. Douthwaite zijn opzienbarende verklaring aflegde. De beklaagde staarde met een donkerrood gelaat naar het pla fond. De aderen van zijn voorhoofd wa ren gezwollen. De getuige-deskundige merkte op, dat mevrouw Morrell verslaafd moet zijn ge weest aan de dagelijkse doses morfine en heroïne. Hij antwoordde ontkennend op de vraag van de procureur-generaal of er alle bewijsmateriaal in aanmerking genomen een gerechtvaardigde reden valt aan te voeren voor de hoeveelheden verdovende middelen, die vanaf 8 vember 1950 werden voorgeschreven Volgens dr. Douthwaite waren de hoe veelheden, die mevrouw Morrell 8 tot 12 november toegediend kreeg op voorschrift van dr. Adams, voldoende de dood te veroorzaken. Zij moet krampen en stuiptrekkingen hebben gehad, die ten slotte door de dood werden gevolgd. Dit is inderdaad zo geweest, heeft een ver pleegster dezer dagen getuigd. In de door dr. Adams getekende akte van overlijden was een hersenbloeding als doodsoorzaak opgegeven. Dr. Douth waite achtte dit onjuist. Indien werkelijk van een hersenbloeding sprake was. zou de toediening van heroïne in dergelijk grote hoeveelheden zeker niet gerecht- 'vaardjgd zijn geweest. Bij het graven van een bouwput voor een bejaardentehuis in Em- men stuitte men op enkele oude voorwerpen. Het bleken twee a. drieduizend jaar oude urnen te zijn. Op de foto graven twee ar beiders een van de grootste van de tot nu toe gevonden urnen op. Prof. dr. H. T. Waterbolk houdt een oogje bij de opgravingen in het zeil. Men verwacht namelijk nog meer oude vondsten te doen. West-Java eist autonomie Een congres van Soendanezen, de oor spronkelijke bevolking van West-Java, heeft heden resoluties aangenomen, waarin zij spoedig herstel van de veiligheid in het geterroriseerde West-Java eisen, be ns vrijlating van enkele officieren Soendanese afkomst, die gevangen worden gehouden, en instelling van een autonome provincie West-Java. Het con gres sprak ten stelligste de berichten tegen •r sprake zou zijn van een afschei dingsbeweging. Door het omslaan van een prauw in de Tjitaroem in West-Java zijn gisteren veertig mensen verdronken. De vijftig in zittenden waren op weg naar hun sawah'r nabij de dessa Wedang. krachtig verzet van de Amerikaanse maatschappijen, die een te grote concur rentie van de K.L.M. vrezen. De Amerikaanse regering daarente gen Itf er veel aan gelegen, dat deze lang slepende zaak met Nederland nu eindelijk in het reine wordt gebracht. De heer Van der Beugel heeft vandaag een onderhoud gehad met de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles. Gisteren sprak hij met de onderministers Robert Murphy en Chris tian Herter. Ontploffing in een vuurwerkfabriek "jl/TEXICOCITY is door een ramp ge- -1- troffen, doordat enige tonnen dyna miet in een vuurwerkfabriek, op vijf kilometer van de stad gelegen, ontploft zijn. Drie blokken arbeiderswoningen wer den vernield, waarbij* 26 personen op slag gedood werden. Men vreest, dat het aan tal doden nog aanzienlijk zal stijgen. Van de zwaargewonden zijn minstens zes stervende. Tot dusver zijn 122 perso nen in ziekenhuizen opgenomen, waar bij twintig kinderen en 32 vrouwen. Tot tweemaal toe daverde Mexicocity van de ontploffingen, die een kwartier na elkaar kwamen. Drie brandweerlie den en een verkeersagent, die na de eer ste explosie het terrein van de ramp waren opgesneld, werden bij de tweede onmiddellijk gedood. De brokstukken van de fabrjek en de omliggende huizen kwamen terecht op de grote weg, waar een intens verkeer was. De passagiers van enige autobussen werden zwaar gewond. Het ongeluk schijnt veroorzaakt te zijn door onachtzaamheid van de vrouw van de bewaker van de fabriek. De vonken van een oven, die zij in haar afwezigheid had laten branden, zouden op kruit zijn gevallen. Wagen tegen boom: een dode, twee gewonden Op de weg van Geldern naar Kevelaar is gisteravond een auto, waarin de 30- jarige J. Gramser, vader van twee kin deren, J. Lauf en H. Lauf, alle uit Sie- bengewald, gezeten waren, in een bocht geslipt en met grote snelheid tegen een boom gereden. Gramsel werd daarbij op slag gedood. De gebroeders Lauf moesten zwaar gewond naar pen ziekenhuis in Kevelaar vervoerd worden. De wagen werd opengescheurd. Kolen worden per 1 april duurder (Van onze parlementsredactie) In zijn beantwoording van de vragen die waren gerezen naar aanleiding van de begroting der Staatsmijnen, deed mi nister Zijlstra gistermiddag in de Eerste Kamer enkele belangrijke mededelingen. Onder meer zeide hij, dat al6 gevolg van de sociale verbeteringen in de mijnen, helaas een kolenprijsverhoging per 1 april onvermijdelijk is. Tevens merkte hij op, dat de uitwer king van het kernenergieprogramma niet moet worden overschat. In 1975 zal men met behulp van kernenergie de helft van de elektrische produktie kunnen verzor gen. wat neerkomt op de vervanging van twee miljoen ton kolen per jaar. Met de stemmen der communisten tegen werd de begroting, evenals eerder op de middag die van economische zaken, aanvaard. HET WEER EN EUROPA tri WEERBERICHT Opklaringen De Bilt verwacht tot mor- genavond: .y Nu en dan opklaringen en •Jf/f /jé. °P de meeste plaatsen droog Mi /ff weer- Matige tot zwakke ZON EN MAAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1