Voorbereiding van gesprek over preek Voor fruittelers was 1956 een bevredigend jaar Christ, oratoriumvereniging „Asaf voerde Johannes-Passion uit Een dromer op pad NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 28 MAART 1957 Jaarvergadering In dienst der Kerk (Van één onzer redacteuren.) T~\E grote toogdag in Apeldoorn van „In dienst der Kerk", de organisatie -L' van Hervormde gemeenteleden, waar gisteren in de Grote kerk aan de Loolaan meer dan tweeduizend mensen bijeen waren, is maar klein begon nen in een zaaltje achter die kerk, waar I.d.d.K. de jaarlijkse algemene ver gadering hield; iets minder klein ook in een kapel waar een deel der Apel- doornse gemeente zich bezon op de vraag of de prediking eigenlijk wel weerklank vindt. Anders preken Prof. dr. E. L. Smeflik hield een inleiding over: Moet er in Nederland anders ge preekt worden? De preek, een onderdeel van de liturgie, dient verkondiging van Gods boodschap 1 in Christus te zijn, gebaseerd op een exe gese, die niet gedoceerd moet worden, maar onmerkbaar verwerkt. De prediking moet tevens verband leg gen tussen de boodschap van de tekst en de situatie der gemeente en der gemeente leden in het heden. Hier komen we op het terrein der toepassing, die zowel de per soonlijke „bevinding", de ervaring van Gods bemoeienis raakt als het leven te midden van de gemeente en daarbuiten. Hier moeten veel preken een ander accent krijgen: ze zijn te veel persoonlijk; de ho rizon der belangstelling moet wijder zijn I dan de benadering van de enkeling: moet zonder de preek op te laten gaan in actualiteiten de mens zie verband met het heden en zijn span- 1 ningen. Moeilijk is het vertaalwerk van de bij belse boodschap. Hij is wat de menselijke factor betreft een Oosters boek en dat i: vaak voor mensen van deze tijd een ver hindering. Voorstellingen die tot een ver ouderd wereldbeeld (er bestaat geen bij bels wereldbeeld) behoren, geven uiel zelden onnodige ergernis en kunnen af houden v.ah'Hét geloof. Geen aansluiting De poëtische en plastische rijkdom bepaalde bijbelse verhalen en uitdruk kingen boeiend, zinrUk en bekoorlijk voor wie ze verstaat vindt vaak geen aansluiting meer bU de nuchtere, zake lijke, fantasieloze mens van heden. Inhoud en woordkeus van de prediking kan vaak gevoed door de rijke gegevens der belijdenis een onderwijzend karak ter hebben, waardoor de samenhang der geloofsstukken in het licht komt, al zal men hier te waken hebben tegen het al- leen-maar-traditionele ouderwetse en versletene. Er moet een krachtige oproep tot beke ring van de prediking uitgaan, maar het zal een evangelische oproep moeten zijn; de prediking der wet, mag geen drukken de voorwaarden stellen. En ook de toe komst des Heren is onmisbaar bij de ver kondiging. Eén In de huishoudelijke vergadering heeft Itiek de secretaris, ir. E. Voet uit Velsen, die is!), de organisatie jarenlang gediend heeft, in tijden van bloei, achteruitgang en I thans weer enige stijging, afscheid ge- nomen. Voorzitter C. Lebbing uit Am sterdam luidde hem hartelijk uit. De heer W. A. J. Monhenius uit Vrie- zenvéen is thans secretaris. Een contributieverhoging is altijd een pijnlijke zaak;, in een organisatie als I.d.d.K. vooral, omdat velen hun weer standen tegen deze beweging van ge meenteleden verhullen achter een finan- oieel motief. Daarnaast wordt van de soms nood lijdende afdelingen vaak zaalhuur door de kerkvoogdijen gevraagd, hoewel het hier toch zuiver kerkelijk werk betreft. Ondanks deze overwegingen aanvaardde de vergadering de onvermijdelijke ver hoging. In een geheel gevulde kapel bereidde een deel der Apeldoornse Hervormde gemeente zich voor op het gesprek van gisteren. l goedkope lof (die ook liefdeloos Vier groepen Hoogstens lekespel De preek zal niet langer dan 25 a 30 mi nuten mogen duren, de opzet moet helder zijn en getuigen van taal en vormbeheer sing. Zij kan beslist niet door een onder linge bespreking worden vervangen: hoogstens is uitbeelding van de bijbelse waarheid in de vorm van een lekespel van Ujd tot tijd mogelijk. Over de roeping tot het predikant-zijn zeide prof. Smelik, dat roeping èn oplei ding noodzakelijk zijn. Elke bijzondere kansel-, wetenschappelijke of artistieke gaven zijn evenzoveel winstpunten, elk te kort werkt hier als een handicap. Maar bij de beoordeling mag niemand zich op uitersten instellen. En het mag niet zo zijn, dat de predikant alleen op zijn zgn. ifPreekwerk" aangezien wordt. De predikant is geen profeet, maar die naar des Woords, schriftgeleerde in goede zin. Vakkundigheid, geen dilletantisme mag men van hem verwachten. En een door bijgehouden algemene ontwikkeling en bijzondere studie verkregen kritische bezinning, die zelfkritiek Insluit. Daarom is het zo belangrijk, welke vrouw een pre dikant heeft. En de kerkeraden en g meenten mogen de prediker niet in ee zaamheid of materiële zorg laten leven. Critiek Wat de gemeente aangaat: prof. Smelik j achtte kritiek op de preek slechts geoor loofd, indien men geestelijk meewerkt, biddend tegemoetkomt. Veel van de kri- tiek valt terug op een verkeerde houding k van afweer of onontvankelijkheid van het Kemeentelid, al mag men hiermee nooit een inderdaad slechte, onverzorgde, on- doeltreffende preek excuseren. Na nog enige praktische opmerkingen over de inrichting van het kerkgebouw besprak prof. Smelik het niet te ontken en feit, dat in de steden en in veel dor- Pen mensen in de dienst komen, die op ^8 zijn naar de uitgang of de ingang van de kerk. Hier ligt een moeilijk punt. Dok in de preek moet gelijk in het on derlinge verkeer in de kerk gastvrij- beid bestaan. Men moet zich opgenomen kunnen weten in een geestelijke gemeen- tchap. Ds. J. de Vries vond dat de prediking van vandaag wel weerklank vindt, gelet °P het feit, dat het Woord niet ledig Verkeert. Ieder die hier een probleem van maakt, spreekt vanuit moedeloos heid of relativisme, maar toch mag de ^aag ons niet loslaten, of wij het Woord niet ergens in de weg staan bij spreken °i luisteren. En laten we ons „vergade- ^n" door de preek of blijven wij indi vidualisten? Er is teveel liefdeloze kri- Apeldoornse wijkseribae bezag de zaak van de andere kant. Hij onderscheidde vier groepen kerkgangers. De conventionele gelovige oudere kerk gangers hebben iets aan veel preken als ze maar vertrouwde klanken horen; ze luisteren zonder veel kritiek en met ge lede ontroering. Dat laatste ergert de critische ouderen en de jeugd, die problemen zien en daar op een helder, gewoon Hollands antwoord willen hebben; of de preek dogmatisch is of zgn. praktisch deert hen niet, als zjj maar in een duidelijke stijl gegoten is en vage gemeenplaatsen vermijdt. Dan zijn er nog de randbewoners der kerk; van deze vier groepen zijn er dus eigenlijk drie ontevreden. In een forum gesprek ginngen zes gemeenteleden (een industrieel en industrie-employee, een veehouder en een jeugdleidster, een leraar en een onderwijzeres onder lei ding van ds. M. A. Krop) op enkele van de honderdvijftig gestelde vragen in. Beroepingswerk NED. HERVORMDE KERK Aangenomen naar Ruurlo (toez.) L Hoving te Loppersum. Bedankt voor Oudega (Sallingerlandï Eernewoud (toez.), W. v. d. Ven te Zaandijk. CHR. GEREF. KERK Bedankt voor Hengelo Th. Rutters të Wildervank. ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN. 27 maart. Gesl. doet. ex. n de vrije studierichting de heer C. L ergen te Den Haag. Gesl. doet. ex. Ne e heren A. Pronk te Velsen en P. C. Voorburg. PROMOTIE tot doctor in de godgelee etiteld ..Divinatie. met nat heer R. Boeke, geboren te t Tentoonstelling in Amsterdamse school A LOM IN Europa staan deze da gen de heldendaden en kundig heden van Michiel Adriaensz. De Ruyter, de zeventiende eeuwse ad miraal, in de belangstelling. Zijn 350ste geboortedag wordt niet al leen in Nederland herdacht met kransleggingen en tentoonstellin gen (onder andere één, die door de leerlingen van de Amsterdamse Alberdingh Thjjmschool is inge richt met leuke zelfgemaakte teke ningen, poppen en schepen), ook de Engelse pers bijvoorbeeld, vestigt de aandacht op deze „stoere Hol lander, een man naar ons Britse hart", zoals The Times over Ruyter schrijft. „Wij herdenken met evenveel liefde een bevelhebber, die ons versloeg als een van onze eigen bevelhebbers, die vocht en verloor", aldus het blad. Tussen het bevrijden van Christenslaven en het afranselen van Algerijnse zeerovers door, trad hij in de (En gelse) rivier de Medway op, alsof de rivier zijn persoonlijk eigendom was en behandelde hij onze oor logsbodems, alsof zij in de (eigen) Britse territoriale wateren van de Theems op strooptocht waren". The Times kan slechts een ding tegen De Ruyter inbrengen, zo zegt het en dat is zijn gebrek aan oorspronke lijkheid in zijn public relations. Want een man als Tromp, waarvan de historie heeft bewezen, dat hU niet zo kundig was als De Ruyter, voer bijvoorbeeld Het Kanaal in met een bezem in de mast. als teken van zijn bekwaamheid om de zeeën schoon te vegen. Dit is een staaltje van public relations, dat verder reikt dan waarvan een mo derne vloot ooit heeft kunnen dro menaldus The Times. Voor juni drie proeven met Britse A-proeven? Volgens een bericht in de Manchester Guardian zullen bij de komende Britse proeven op Christmasisland drie water stofbommen tot ontploffing worden ge bracht. De eerste proef zal in mei genomen worden, de latere in juni. De Engelse regering heeft de vorige week geweigerd bekend te maken, hoe veel bommen tot ontploffing zullen wor den gebracht. Een officiële woordvoer der wilde gistermorgen geen commentaar op het bericht leveren. Steei ia 't gezin De Nieuwe Leidscbe" ei Areaal zal nog meer inkrimpen TVE FRUITTELERS hebben in 1956 een bevredigend jaar gehad, on danks de natte zomer en de matige oogst. Er zijn goede prijzen gemaakt en opnieuw is gebleken, dat de bin nenlandse markt steeds meer fruit kan opnemen. De telers hoorden dit gisteren op de 1 Utrecht gehouden jaarvergadering va de Nederlandse Fruittelersorganisatie va hun voorzitter, de heer C. Boudewijn. De heer Boudewijn moest tevens ee waarschuwend geluid laten horen mi betrekking tot de export. Bepaald vei ontrustend is de daling van de afzet va appelen op de Westduitee markt, was de concurrentie met name het Italiaans fruit van toenemende betekenis wordt. Ook in andere Westeuropese landen ii dit het geval. Het zal zaak zijn, de fruit teelt zo efficiënt mogelijk te voeren er ernaar te streven, de kwaliteit zo hoog mogelijk op te voeren. Mr. B. W. Biesheuvel, secretaris de Ned. Chr. Boeren- en Tuindersbond, sprak hierna over de betekenis van de Euromarkt voor de Nederlandse fruit teelt. Hij merkt hierbij op. dat naar hel oordeel van deskundigen de Euromarkt geen directe voor- of nadelen zal ople veren voor de fruittelers. Voor hen is de gevaarlijkste zaak de kwestie van c autonoom gedurende acht jaar te hanti ren regeling van minimum-impörtprij- Sprekende over de bedrijfseconomische eisen voor het fruitteeltbedrijf verklaar de de heer P. A. Spoor van het landbouw- economisch instituut, dat hier de moge lijkheden tot kostprijsverlaging nog lang niet zijn uitgeput. Er is volgens hem in het fruitteeltbedrijf een belangrijke pro- ductiviteitsreserve aanwezig. De heer Spoor zei te venvachten, dat de fruitteelt een nog sterker gespeciali seerd karakter zal krijgen. Op grond hiervan kan worden aangenomen, dat het nu al kleiner wordende fruitareaal in de toekomst nog sterker zal inkrimpen. De fruitteelt zal zich handhaven in gebie den, waar de omstandigheden gunstig zijn. wat niet gezegd kan worden van alle streken in Nederland, waar op het ogen blik fruit wordt geteeld. Lot Fridor-arbeiders is nog onzeker De bestuurders van de drie betaalbewer- kersbonden hebben gistermorgen een be spreking gevoerd met de directie van de N.V. Fridorfabrleken te Den Haag. Zo als bekend heeft Fridor vorige week sur séance van betaling aangevraagd, hiertoe genoodzaakt door plotseling gerezen moei lijkheden in het produktieproces. BU de netaalarbeiders was hierdoor grote onge- ustheid ontstaan. De bondsbestuurders wilden gisteren te weten komen welke gevolgen de sur- céance van betaling nu eigenlijk voor de arbeiders zal hebben. Op de vragen van de vakbondsbesturdèrs kon van de zijde Fridor echter nog geen definitief antwoord gegeven worden, aangezien nog steeds besprekingen met financiële rela ties gaande zijn. Ieder uur kan echtèr een beslissing af komen, zodat te verwachten is, dat de 200 handarbeiders in de metaalaf delingen. binnen afzienbare tijd meer ze kerheid over hun toekomstig lot gegeven kan worden. HOE D iïHEPEH H1LLEGOM telijke oratoriumvereniging „Asaf" een uitvoering gegeven van Bachs Johannes-Passion. Solistische medewerking werd verleend door Ans Rieke, sopraan, Ans Dol, alt, Frans Muller, tenor-evangelist, Johan Kramer, tenor-aria's, Hans van der Leeuw, hariton-Christuspartij, Henk Kroes, bas- aria's, en Richard Heidema, orgel, terwijl het Noordhollands Phïlharmo- nisch Orkest voor de instrumentale partijen zorg droeg. Het geheel stond onder leiding van Cor Kool. OEGSTGEEST Vanaf Oud Poelgeest kwam alarm voor grote B.B.-oefening GISTERAVOND werd in Oegstgeest een grote B.B.-oefening gehouden. Deze oefening was een onderdeel van het programma, dat voor de noodwachters is opgesteld. Ze diende tegelijkertijd als voorbereiding op een oefening, die op 18 mei a.s. gehouden zal worden. Om acht uur werd vanaf de commando post op kasteel-Oud-Poelgeest het alarm sein gegeven. Er had een verepreide luchtaanval met brisant- en brandbom- op 't gebied van.de gemeente Oegst geest (wijk VII van de A-kring Leiden) plaats gehad. Er waren op de Rijnzicht- en in de omgeving van de Juffer- mansstraat vele panden getroffen. Som mige huizen stonden in brand en er was groot aan-tal gewonden. De plaatse lijke brandweer, geassisteerd door de brandweer uit Leiden, had tot taak de branden te blussen. Vele moeilijkheden moesten overwonnen worden. Soms moest zelf6 een tussenmotor geplaatst wor den omdat het water van verre afstand werd aangevoerd De reddingsploegen van de B.B. hadden de moeilijke taak mensen uit getroffen huizen te halen. o.a. werd er een pop van 70 kg van een dak van 20 meter hoogte getakeld. De geredden werden naar de Montessorischool gebracht, waar het op vangcentrum voor daklozen was. De ge wonden werden naar „Irene" vervoerd, dat als noodziekenhuis dienst deed. De pioniersploeg sloeg een noodbrug de sloot langs de Rijnzichtiweg, teneinde de brandweer gelegenheid te geven bran den in enkele daar getroffen gebouwen te blussen. De kantinedienst zorgde er voor alle medewerkenden aan deze oefening van koffie werden voorzien. De rondlei ding van de genodigden was in handen van de heer Gouverneur, coördinator van de B.B. Na afloop van de oefening kwa men alle medewerkenden 6amen in de recreatiezaal van Endegee6t. De heer S. W. Hagedoorn, hoofd van de B.B., dankte iedereen hartelijk voor de wijze, waarop was meegeholpen de oefening te doen slagen. Hierna hield burgemeester Du Boeuff een korte toespraak. Hij dankte de mede werkenden voor hun burgerzin, waardoor deze avond een groot succes kon worden. In het bijzonder wilde hij namen6 allen de heer Hagedoorn danken. Hij hoopte, bestond voor deze uitvoering grote belangstelling, hetgeen bewijst dat de Johannes-Passion tegenwoordig lijks minder geliefd is dan de Matthaus- Passion. We moeten allereerst constateren, dat deze avond door een goed artistiek niveau werd gekenmerkt. Het koor der oratoriumvereniging „Asaf" zong de vaak moeilijke koorpartijen met overgave en discipline. Er was kennelijk veel zorg be steed aan de dictie en een gave inzetten, het laatste leidde een enkele maal tot een al te sterk accentueren van de eerste lettergrepen der zinnen. Vooral in Jxet tweede deel werd vaak een opmerkelijk dramatische kracht be reikt, vooral in de zgn. turba-koren. Da koralen hadden we ons wel wat genui ceerder en rustiger voorgesteld; we m< ten het liturgische aspect der koralen Bachs passiemuzieken ook niet om drijven. De directie van Cor Kool getuigde v goed inzicht en vakmanschap; we war het met zijn tempi niet steeds eens, n name sommige koren hadden we ietwat langzamer gedacht. Slotkoor en koraal vormden een mooie bekroning de koorpartij. Van de solisten noemen we allereerst de vertolker van de Christuspartij, Hans der Leeuw, die inviel voor Herman Schey en niettemin van deze vertolking :eer opmerkelijks maakte Zijn rijke sonoriteit weet hij aan te wenden op in telligente en muzikale wijze, zijn dracht is uiterst expressief en nobel, zelfs in de voor een bariton vrij hoge passages die in deze partij voorkomen. Frans Mulder had goede momenten als dat het in werkelijkheid nooit nodig zal zijn, dat de B.B. in actie zal moeten ko- Uit deze oefening heeft men ge leerd, aldus de burgemeester, hoe goed het is, samen een grote keten te vormen de bevolking te beschermen. evangelist, doch was over het geheel ge nomen niet opgewassen tegen de zware technische en muzikale eisen va partij. Zijn stemvorming is niet geheel gaaf, waardoor bij pianisshno-tonen in het hoge register soms breking optreedt. Ans Rieke en Ans Dol hebben resp. de sopraanaria's en de alt-aria's op talent volle wijze gezongen. Vooral laatst genoemde heeft ons menigmaal verrast door warme en expressieve sonoriteit. Johan Kramer had enige moeite de nodige lichtheid en soepelheid te bereiken nood zakelijk voor zijn aria's en accompagna- to's. De zeer moeilijke aria „Erwagt wie sein blutgefarbtér Rilcken" was'gecou peerd. Henk Kroes voldeed goed in de partij van Pilatus en die van Petrus, doch miste het gewenste volume en de toon- vastheid voor de moeilijke lyrische reci tatieven en aria's. We betreurden het enigszins dat de continuopartij steeds op het orgel werd uitgevoerd, het zal wel niet anders moge lijk zijn geweest; in elk geval vervulde Richard Heidema zijn taak nauwgezet. De instrumentale partijen werden pas sabel, hoewel niet altijd éven gaaf tolkt. De avond werd met gebed geopend, terwijl na het slotkoraal ds. Krabbe voorging in het dankgebed. De talrijke toehoorders toonden zie! i deze uitvoering zeer dankbaar. Dr. J. van der Veer TWEE NIEUWE RECHTER PLAATSVERVANGERS In de arrondissementsrechtbank te Den Haag zijn tot rechter-plaatsvervangers be noemd: mr. A. B. van Hellemondt, advi caat en procureur en kantonrechter-plaats- vervanger in Delft, en mr. W. J. Borger- hoff Mulder, gewezen advocaat en procu- in Medan en thans woonachtig te Den Haag. 46 „Wat is er toch?" vroeg de Dromer, die weer begrip voor zijn omgeving begon te krijgen. „Eerst koffie, daarna kunnen we praten," ant woordde Leen hem. Zijn houding stelde de Dro mer gerust; hij lachte met beide ogen alsof hij een prachtige' grap in petto had. Leen kon echter niet zwijgen tot het koffie drinken achter de rug was. Reeds na zijn eerste slok begon hij: „Tjonge Dromer, wat heb jij met Jan Hoofd en Bil uitgevoerd9" Dit onderwerp zinde de Dromer en lachend antwoordde hij: „Ik heb hem onder het mes ge had en ik mag zeggen dat de operatie geslaagd „Maar waarom heb je mijn naam als verdo vingsmiddel gebruikt? Dat was weer eens echt een kras staaltje van jouw brutaliteit." „Och, ze waren niet erg meegaand en toen dacht ik als Joost Worst in de pan jouw naam hoort zal hij wel een tikkeltje toeschietelijker worden, en dat was zo. Hij klappertandde bijna en het was voor hem een opluchting toen Jan zijn geldbus te voorschijn haalde. Maar ik heb heel wat last van dat smoesje van jou. Hoe kan dat? Leen ging er echt op zijn gemak voor zitten, het was hem aan te zien met hoeveel genoegen hij vertelde wat hij met de brave broeders Jan en Joost aan de hand had. Dat zal ik je uit de doeken doen, begon hij Gisteravond was ik bij Kees Dubbelman voor de afrekening van een beestje, dat ik voor hem naar de markt gebracht had. We dronken zoals gewoonlijk een paar kommen koffie, en wie komt daar binnenvallen? Je kan me geloven of niet, het was Jan Hoofd en Bil. Alweer een die me geld komt brengen, zei Kees, maar ik zag al aan het gezicht van Jan, dat het veel eerder een kwestie van geldvragen zou worden. Het was duidelijk te merken, dat Jantje in zijn rikketik zat.. Hij zat op zijn stoel als een kip die haar ei niet kwijt kan raken, en hij morste een halve kom koffie op het tafelkleed van de boerin. Ik zat me te verkneuteren, want ik mag de man niet, zijn vingers zijn me te vlug en zijn mond is te rad naar mijn zin. Je zit er nu net bij alsof er bij je ingebro ken is. zeg ik tegen hem. Ik schrok van de uitwerking van mijn eigen woorden. De kerel werd groen en geel en paars, nee Dromer, het was geen gezicht zoals hij daar zat te beven en te rillen. De boer schrok ook, maar die dacht tegelijk aan zijn centjes en dat is voor Kees een heel teer punt. Je komt me toch zeker niet vertellen, dat Je mijn geld verloren hebt, zei hij. Vriendelijk klonk de vraag niet en ik geloof ze ker, dat Jan in dit ogenblik ergens een ietsje nat tigheid voelde. Hij stotterde wat onverstaan baars, maar tenslotte kwam het hoge woord er tooh uit. Hij was het geld niet verloren, maar hij kon de boer toch niet betalen, want jij had hem met leugens en bedrog het geld afhandig ge maakt. Je begrijpt dat ik toen van leer trok. Zo'n stukje ongedierte als Jan is mag niet zo maar jouw naam in zijn mond nemen en zeker niet om er vuiligheid van te zeggen. Nou vader, zeg ik, spoeg nu maar eens uit wat je zo zwaar op je maag ligt en geneer je niet. Veel zin om te vertellen had hij niet, maar toen ik een paar keer een beweging maakte als of ik mijn mouwen ging opstropen, begon hij woorden uit zijn keel te wurmen. Hij vertelde dan dat hij met zijn vriend Joost rustig een borrel zat te drinken toen jij met een mijnheer binnen kwam. Zij waren vriendelijk, want zij dachten dat je iets voor hen te verdie nen wist. Maar jij begon al dadelijk van dik hout zaagt men planken. Je sloeg met de vuist op de tafel en je eiste geld, dat zij -van Koos Houtebeen afgenomen zouden hebben Dit was natuurlijk een leugen en hij dacht er niet aan je het geld te geven. Maar toen begon jij Joost met mijn naam te dreigen en Joost werd bang, want hij scheen mij eens op een gemene manier beetge nomen te hebben. Jan geloofde dit onmiddellijk, want Joost was, volgens hem, niet helemaal brandschoon. Maar afgezien hiervan, Joost was ook zijn vriend en om die vriend uit de nesten te houden had hij, onder protest, het geld aan jou gegeven En het erge voor hem w.as dat het geld niet van hem was maar van Kees Dubbelman en nu zat hij zogezeid bloed te zweten, want hij gaf Traag ieder het zijne en nu kon hij m>t eerlijk niet. (Wordt vervolgd) Hel water ver d weer

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 13