HENNESSY EVROUW GOLDA MEIR kocht voor Israël cle vrijheid Sir Cötoin Buisleidingen door het M.-Oosten 1960 gereed? STUDENTEN OP DE BRES Zweedse ambassadeur zal Liiiiiaeusliof openen Adenauer kreeg van verlegen Smirnoff geen brief Diamanten bruidspaar in Rijnsburg Coöp. Boerenleenbank „RIJNSBURG" 3v2 %vv;$ria,r ie) NIEUWE LEfDSCHE COURANT ZATERDAG 23 MAART 1937 Amerikaans onderwijzeresje ging als pionier naar Palestina (Van een onzer redacteuren) WOENSDAG WASHINGTON, donderdag Parijs, gisteren Rome en dan de reis naar Israël, waar premier David Ben Goerion haar onmiddel lijk zal ontvangen voor besprekingen. Er zijn geen open plekken op het ■programma van mevrouw Golda Myerson, of zoals ze zich sinds kort in hpf Hebreeuws laat noemen van mevrouw Golda Meir, de minister van buitenlandse zaken van het bedreigde Israël. Het is de vraag of deze vast beraden en doortastende vrouw ooit vrije tijd" heeft gekend, sinds ze een proofe deel van het leidende werk in de jonge staat op zich heeft genomen. In alle wereldsteden heeft ze haar redenaarstalent gebruikt, in een felle ttrijd voor een eigen joodse staat in Palestina. Ben Goerion heeft van haar gezegd: „Ze heeft onze vrijheid gekocht". Die woorden zijn niet over dreven. Een vrouw heeft Israels vrijheid gekocht, met de dollars die zij wist te verkrijgen, maar vooral door zichzelf geheel voor haar ideaal te gevenwaardoor een Amerikaans onderwijzeresje werd tot de verbeten vechtende vrouw, met de scherpe trekken, die in de wereld bekend is ge worden. In het getto van Kiev, de hoofdstad in de Oekraïne, werd In 1898 Golda Mabovïtch geboren. Een joods meisje, dat muwelijks vijf jaar oud, de intense angst n de ogen van haar ouders moest lezen, imdat in geheel Rusland op grote schaal oden ver volgingen plaats hadden. Vijfen dertig mensen werden gedood. Die be- lauwde momenten zjjn Olga Mabovïtch bijgebleven. Ook toen zij met haar ouders e wijk nam naar Amerika. Het joodse meisje was vroeg zelfstan- idig en een opvallend knappe leerling. Toen de ouders de noodzaak van verdere ctudie niet inzagen, nam ze de wijk naar Denver. Ze studeerde voor onderwijzeres en werd een actief lid van de Zionisti sche beweging. Haar vader en grootva der waren vrjj onbeduidende figuren; Olga had van haar moeder geleerd, de leiding te nemen, thuis en in een grotere gemeenschap. De eerst, die dit heeft on dervonden was haar verloofde. Morris Myerson. Olga besloot als pionier naar Palestina te trekken. Dat was kort na de eerste wereldoorlog. Morris Myerson ging mee, met tegenzin. Moeilijke periode In deze dagen verwondert men er zich niet meer over, wanneer men hoort, hoe I Israëlische meisjes werk verrichten, dat inaar onze begrippen de taak der mannen is, doch dat was toen anders. Het on- derwijzeresje maakte een moeilijke pe riode door, toen ze als mevrouw Myerson - ze trouwde op haar negentiende jaar ploegen en zaaide en wegen uihieuw in de rotsen. Ze bouwde mee aan de eer ste kibboets. De kibboetbewoners zon den haar als hun afgevaardigde naar de jaarvergadering van de Histadrut. Aan deze snelgroeiende vakvereniging, die men de volksvertegenwoordiging kon noemen in de regeringloze staat, ging ze een groot deel van haar leven wijden. Een moeder van twee kinderen nam in 1928 de hoogste functie op zich van de vrou wenorganisatie in de Histadrut. Op ini tiatief van mevrouw Golda Myerson kreeg de staat fabrieken. een scheep vaart- en een luchtvaartmaatschappij. Dreiging Een vrouw vocht voor haar land. Op veel internationale conferenties was het Golda Myerson. die de stem van Israël liet horen. Die vocht voor de joodse immigranten en die in de twee de wereldoorlog een oproep richtte aan de jongens van haar land, dienst te nemen in de geallieerde legers. Het was niet in de eerste plaats de sym pathie voor de geallieerden, die haar tot die oproep dreef, het was haar vooruitziende blik. Reeds toen was het duidelijk, dat eens de bom zou bar sten en Arabische landen zouden trachten, de nieuwe staat van de kaart te vegen. Toen het er in 1948 op leek, dat die dreiging werkelijkheid zou worden, riep Israël haar voor een gevaarvolle op dracht. Een bezoek aan koning Abdoe- lah, He heerser over het vijandige Jor danië. Gesluierd en in het geheim be zocht zij Abdoelah. Zonder succes. Bij haar terugkomst wachtte een niet min der hachelijke onderneming. Een oorlog zeker en het ontbrak de staat aan wapens. Geld om die wapens te kopen er niet. Golda Myerson vertrok naar de Verenigde Staten om voor dat geld te :n. ..Wij zullen vechten. Nergens in het land zal de witte vlag gehesen wor- verklaarde zij op een conferentie een aantal rijke Amerikaanse joden Het geld kwam op tijd bijeen. Het ver eend succes der Israëliërs, in de oor log, die volgde, is bekënd- Naar Moskou Toen echter de onafhankelijkheid van de joodse staat was getekend, werd me- w Myerson geroepen als ambassa- in Moskou. Een korte tijd 'heeft ze de belangen van de joden in de Sowjet- gediend. Ze heeft meegeleden met haar rasgenoten. En toen Golda Myerson de Sowjetunie later in de Verenigde Na- beschuldigde van jodenvervolging, men haar woorden niet negeren. Hel in de woorden van een vrouw, op gegroeid in de ellende van het getto i Kiev. Reeds in 1949 legde ze haar werk als ambassadrice neer. In Israël werd zij benoemd tot minister van arbeid. In en kele jaren tijd wist ze een woningnood op te lossen, zoals men die elders in de wereld niet kent. De vrouw, die eens irkte a; jrgde i de erste primitie dat steden i Tot het vorige .iaar bleef functie. Toen trad vrij onv socialist Mosje Sjaret af als buitenlandse zaken. Kort voor de i lijkheden met Egypte werd, hij opgc' ter s ïlgd zijn ;ollcga, dc i uister beid. die voortaan mevrouw Golda Meir zou heten. Doorkneed in de buitenlandse politiek, in tyd van nood een uitstekend leidster van het verzet, dat ze vroeger illegaal leidde. Een vurig socialiste bo vendien. Steeds heeft ze ervoor gevoch ten, dat de arbeider in de kibboet even veel zou verdienen als zijn minister. In Moskou bedroeg het zakgeld van me vrouw dc ambassadrice evenveel, als dat van de portier der ambassade'. Bols werkt samen met Brown For man De Erven Lucas Bols Incorporated te Englewood (New Jersey), Amerikaanse dochteronderneming van de NV Am sterdamse Likeurstokerij 't Loodsje der Erven Luca6 Bols. is met de Brown For- man Distillers Corp. overeengekomen dat de laatste op 1 juni belast wordt met de verkoop der Nederlandse en Ameri kaanse produkten van Bols in Amerika overgebracht naar Lewisville in Kentuc ky. Brown Forman Is een van de groot ste distilleerderijen en heeft een voor treffelijke verkooporganisatie. Nisu verhoogt terugbetaling Het bestuur van de Nederlandsch-Irr disohe Suiker-Unie heeft op zeer 6terke aandrang van aandeelhouders besloten te bevorderen, dat de terugbetaling op de aandelen van f 100 tot f 250 wordt ver hoogd. ondergoed j wonder goed (Van onze correspondent) LONDEN, hedenmorgen. DP EEN DEZE WEEK te Londen gehouden conferentie der acht grote oliemaatschappijen (Koninklijke/Shell, British Petroleum, Standard Oil of New Jersey, Standard Oil of California, Texas Oil Cy, Gulf, Socony Mobil en de Compagnie Frans ai se des Petrols) is in principe het besluit genomen, een derde pijpleiding van de olievelden in het Midden-Oosten naar de Middellandse Zee aan te leggen, zoals we gisteren schreven. Arabisch grondgebied wordt gemeden Er ztfn enkele commissies ingesteld die aan de aanleg van deze pijpleiding ver bonden problemen moeten bestuderen om i enige weken rapport uit te brengen in een tweede conferentie der acht. Een der voornaamste problemen is de vraag door welke landen de leiding zal worden aangelegd. Een beslissing is nog niet gevallen, maar wel is het zeker dat de voorkeur uitgaat naar een route die zoveel mogelijk Arabisch grondgebied ver- De politiek veiligste weg schijnt te voe- :n van de olievelden aan de Perzische Golf over Perzië en Irak naar een haven plaats aan de Turkse kust. Voor de aan leg van zulk een leiding is evenwel de toestemming van de betrokken regerin gen vereist en men verwacht dat de daar toe strekkende onderhandelingen geruime tijd in beslag zullen nemen. Drie miljard Als alles naar wens verloopt zal de lei ding omstreeks 1960 gereed kunnen zijn. moet nog onderzocht worden hoe de kosten zullen zjjn. Volgens voor lopige. schattingen zullen zij ministens drie liljard gulden bedragen, daar dc aanleg an een tweede pijpleiding van Bahrein aar Sidon (de zgn. Taplinc) op 1.6 mil jard gulden is beraamd en het noodzake lijk wordt geacht een dubbele leiding te construeren. Overwegingen van tcchi|jschc aard maken het ongewenst de lcding een grotere doorsnele dan omstreeks 75 centi meter te geven. Het ligt in dc bedoeling 45 tot 60 miljoen ton olie via deze nieuwe weg te transporteren en daarvoor is het noodzakelijk twee leidingen naast elkaar aan te leggen. De nieuwe lijn zal even lang worden als „Tapline", nl. 1600 km Dat ook president Eisenhofer en Mac- Millan op Bermuda tot hetzelfde besluit zijn gekomen als de oliemaatschappijen is niet meer dan een samenloop van omstandigheden. Het door de oliemaat schappijen genomen besluit is niet in gegeven door de Suezkanaalcrisis, hoe wel deze uiteraard wel haar invloed hoeft doen gelden. De aanleg van een derde pijpleiding was reeds lang overwogen, omdat de snel toe nemende wereldconsumptie van oliepro- dukten nieuwe transportwegen noodzake- ijk maakte. Op het ogenblik beloopt het ,'ereldverbruik meer dan 300 miljoen ton •er jaar. doch tegen 1965 zal de eonsump- ie verdubbeld zijn. De scheepswerven der gehele wereld zijn tol 1961 volgeboekt. :odat er geen nieuwe orders voor de bouw 'an supertankers aangenomen kunnen vorden. Slechts indien de nieu- leiding vóór I960 in gebruik geno worden, zal men het transportprobleem de baas kunnen blijven. Italiaanse mijnwerkers mogen naar Nederland De Italiaanse beschikt op eer tewerkstelling v regering heeft gunstig Nederlands aanbod tot in ongeveer 2000 Italiaan- Nederland, Zoals bekend besloot de Italiaansi gering na de mijnramp te Marcinelle de uitzending van Italiaanse mijnwerkers ngar het buitenland stop te zetten. Nederland is dit besluit dus vervalle tanden en een frisse TN ALLE Oosteuropese staten doet zich de laatste maanden een ideologische crisis voor, die de communistische macht hebbers veel hoofdbrekens kost. De anti- stalinistische omwenteling in Polen en de Hongaarse vrijheidsstrijd hebben die pe indruk gemaakt op de jeugd. Tever geefs trachten de leiders van de gelijk geschakelde jeugdorganisaties het effect van de gebeurtenissen in Warschau en Boedapest door zuiveringsmaatregelen en propaganda-acties te neutraliseren. Met name in Hongarije staat het Kadar- regiem machteloos tegenover de studen ten. De gehele leiding van het revolutio naire studentencomité in de hoofdstad werd in hechtenis ge- 'f Verklaarde nomen (slechts één uitzicht bestuurslid kon naar bet Westen ontkomen) waarna de regering Kadar gepoogd heeft, een nieuwe betrouwbare studenten organisatie op te bouwen. Zij is daarin echter niet geslaagd. Slechts enkele figu ren hebben zich bereid verklaard, hun medewerking te verlenen. TN BULGARIJE hebben de radicale zuiveringsmaatregelen onder de stu denten en middelbare scholieren een echts resultaat gehad, zo schrijft de Neue Zürcher Zeitung. Het verenigings leven in de Dimitrof-jeugdbond is vol komen lamgelegd. Honderden jongeren werden gearresteerd en meer dan 1000 van onderwijs uitgesloten. Er doen ge ruchten de ronde, dat deze jonge mensen als „werklozen" naar de Sowjetunie wor den afgevoerd. Het gistingsproces ls ook naar Roeme nië overgeslagen. Begin maart hield de minister van opvoeding. Constantinescu. een rede, waarin hij de studenten aan spoorde, zich te verzetten tegen elemen ten. die ..het grandioze opbouwwerk van het socialisme proberen te ondermijnen en te vernietigen" Dat het tijdens de Hongaarse vrijheids strijd ook in Roemenië tot onlusten op de universiteiten is gekomen, wordt be vestigd door een resolutie, waarin het o.m. heet, dat de vijanden van het land. gesteund door reactionaire elementen, getracht hadden, de studenten tot tegen het communistische regiem gerichte ac ties aan te zetten. partijfeiding aanzien, hetgeen echter niet betekent, dat deze tevreden is over de mentaliteit van de jongeren. Maanden lang reeds wordt in de communistische pers een discussie gevoerd over de vraag, waarom de jeugd zo passief is en zo weinig politieke interesse toont. De deel nemers aan de discussie gaan aan het eigenlijke probleem voorbij en houden zich meer met de symptomen dan met de oorzaken bezig. De nieuwe voorschrif ten voor toelating tot de universiteit, vol gens welke aanbevelingen van politieke organisaties meer gewicht in de schaal leggen dan diploma's, zijn een bewijs, dat het regiem wantrouwend staat tegenover de studenten. Van de ideologische crisis is ten slotte zelfs de Sowjetunie niet verschoond ge bleven. Na de anti-totalitaire demonstra ties aan verscheidene universiteiten zijn de leiders van de oppositie verwijderd Een bijzonder drastische zuiveringsactie is uitgevoerd in de Baltische landen en vooral aan de universiteit van Wilna in Litauen. Een juridisch student had met een groep geestverwanten propaganda gemaakt voor de strijd van de Hongaarse arbeiders en over een „revolutie" in Boedapest gesproken. De groep had grote invloed gekregen en de studenten waren de initiatiefnemer als een „held en een moedig mens" gaan .beschouwen. INE GEBEURTENISSEN in Polen schij nen op de Russische studenten grote ndruk gemaakt te hebben. Poolse stu denten. die in de Sowjetunie studeren, melden, dat er sedert oktober enthou siaste belangstelling bestaat voor kran ten uit Polen. Er is veel vraag naar Pools-Russische woordenboeken en de Poolse studenten hebben de handen vol met het vertalen van artikelen uit de Poolse bladen. Bij wijze van tegenmaatregel hebben de Russische autoriteiten het plan op gevat, het grootste deel van de Poolse studenten naar hun land te doen terug keren. Deze maatregel, zo schrijft de Neue Zürcher Zeitung. zou vooral de •tudenten in de literaire en politieke fa culteiten betreffen. De technische stu denten mogen wellicht blijven. TWEE „OPEN SEIZOENEN" (Van een onzer verslaggevers) DE LINNAEUSHOF te Bennebroek, die het vorige jaar het eerste in haar bestaan op onaangename wijze in het nieuws was, o.m. na een tegen hem gerichte faillissementsaanvraag, zal dit jaar zijn poorten toch weer openen. Op vrijdag 5 april, door het milde seizoen een week eerder uan men verwachtte, zal de Zweedse ambassadeur, de heer S. V. Dahl- man, de opening verrichten. Dc heer J. C. Asclioff, voorzitter vs nas opgerichte raad van bestand en houder van Vctsen. deelde dit gisteren op een persconferentie te Haarlem mcd< Men heeft, zo zeide hij. lering getrokken uit de fouten van het verleden. Dc direc teur van dc tuin (dc heer Henry W. Roo- zen) heeft loegezegd. geen attracties van enig belang te organiseren, alvorens mei de raad van bijstand overleg te hebben gepleegd. Het voorlopig programma van dit sei zoen vermeldt twee tijdvakken, waarop de tuin voor het publiek geopend zal zijn. Van begin april tot eind mei zal men er kunnen genieten van de kleuren van ruim een miljoen bloeiende bloembollen. Dan zal de Linnaeushof worden gesloten vooi een ongeveer vier weken durende her beplanting. Als de poorten begin juli weei opengaan, zal er een weelde van knol begonia's, dahlia's, gladiolen, eanna's en lelies staan. Ook de rozenheuvel zal een aanwinst zijn. Men hoopt de komende jaren door het planten van in het tussenliggende tijdperk bloeiende planten (zoals lelie tjes van dalen) niet meer een maand te moeten sluiten. Dit jaar heeft men er wel de voorkeur aan gegeven; de genen, die de tuin bezoeken, zullen er dan ook zeker wat zien. Ander amusement Ook aan andere vormen van amusement is gedacht. Door medewerking van een bekend dierenpark zal er een collectie exotische vogels komen, die uiteraard in kleur zeer wel met de bloemen zullen har moniëren. De Amsterdamse beeldhouwer Barend Jordens zal er een aantal beelden van hemzelf en zijn collega's exposeren, het theehuis is door uitbreiding met een terras aantrekkelijker geworden en er is een midget-golfbaan geopend. Een speel- hoek-onder-toezicht voor de kinderen zal vaders en moeders gelegenheid geven, ook eens even alleen wat van de tuin te zien. In de regel zal de Linnaeushof iedere dag Alleen radioboodschap (Van onze correspondent) Bonn, vrijdagavond /~\r ZIJN tweewekelijkse persconferentie de eerste na zijn terugkeer van vakantie deed een zongebruinde en van gezondheid stralende Adenauer de ver rassende mededeling dat hU het antwoord N V WILMERINK MULLER - AMSTERDAM van de Sowjetrussische premier, m schalk Boelganin, op ztfn brief van 22 februari j.l „nog helemaal niet heeft ontvangen." Wat ambassadeur Andrei Smirnoff woensdagavond om zes uur in de bonds- kan sela rij ter hand stelde was een pei radio van Moskou naar de Sowjetrus sische ambassade In Rolandseck c geseinde tekst, waarvan een ietwat legen ambassadeur Smirnoff in een ge sprek van veertig minuten moest toege ven, dat hij voor de woordelijke inhoud niet kon instaan, omdat het mogelijk was, dat er seinfouten in waren slopen. De officiële, op schrift staande tekst van de jongste Boelganin-brief wordt za terdag per koerier in Bonn verwacht en zal eventueel pas maandag worden over handigd. In ieder geval zo kondigde dr. Adenauer aan zal de tekst onmiddellijk voor publikatie worden vrijgegeven teza men met een korte verklaring vaa Westdui'tse regering. Dr. Adenauer weiger de commentaar te leveren op de voorlo pige radio-tekst. Hij zeide in antwoord op een desbetreffende vraag geen i keur te kunnen uitspreken voör eer sprek met Boelganin of met vice-premier Mikojc-n, van wie verluidt dat hij ter gele genheid van de komende industriële jaar beurs ln pannover (West-Duitsland) zal bezoeken. A. Verboon, gezagvoerder van het Oranjefontein, is op zijn laatste reis Kaapstad naar Nederland vertrokken. Hij gaat met pensioen wegens het bereiken van de 55-jarige leeftijd. HET is op 11 april feest in de Rijnsburgse Brouwerstraat, op nummer 60. Daar vieren dan de heer J. Paauw en mevrouw J. Paauw- Krol hun 60-jarig huwelijksfeest Zestig jaar geleden trouwden ze, op 8 april in het gemeentehuis, op 11 april in de kerk. Aan dit huwelijksfeest zullen zeker bloemen te pas komen, want de heer des huizes heeft haast al zijn levensdagen in de bloemenhandel gezeten. Hij is er nti uit hij is 79 jaar maar de zoohs zetten de zaak op de oude goede voet voort. De heer Paauw is overigens heel gezond. Hij weet een grapje te maken en kan een grapje verdragen. De zes jaar jongere bruid maakt het ook nog goed, al komt de ouderdom dan in dit geval niet helemaal zonder ge breken. Twaalf kinderen kreeg dit echt paar, Tien zijn er nog in leven. Verdei het nogal wat 43 kleinkinderen geteld 37 achterkleinkinderen. Die zullen er getwijfeld aan meehelpen oi april tot een ware feestdag Foto N. vai de elfde der Horst) De zending werkt ook in Egypte Gisteravond werd ln de Voorfiouferweg- kerk een bijeenkomst gehouden van de Ohristenvrouwenbond. De presidente, me vrouw Van der Vijver-van der Voet, ver telde bijzonderheden over haar bezoek aan de Hollandse kerk te Londen. De heer Van Eek sprak hierna over Christendom en Mohammedanisme in Egypte. Hij schetste op boeiendewijze de spanningen tussen beide' godsdiensten en vertelde aan de hand van een film strook over het werk van de zending In de pauze waren enkele huishoude lijke zaken behandeld, onder meer het regelen van de uitgaansdagen. Velen gaven zich reeds op. Het jaarfeest wordt op 22 mei gevierd. Praatavond van de Chr. landarbeiders In dc zaal achter Concordia heeft de afdeling Rijnsburg van dc Christelijke landarbeidersbond gisteren een praat- avond gehouden onder leiding van dc heer C. Hogcvvoning. Hoofdbestuurder G. Bakker 6prak over de loon- en prijspolitiek van de regering Hij meende, dat de economische positie van ons land heel kwetsbaar i6 en hij noemde een aantal mogelijkheden tot be stedingsbeperking. De aanwezigen maakten van de gelegen heid om nader te worden Ingelicht over de beloning in de landbouw een gretig gebruik. De bijeenkomst werd door de heer Joh Monster gesloten. Overzicht van Flora Kon een nieuwe tulp als Apeldoorn woensdag nog f 1,20 opbrengen, vrijdag zakte deze variëteit naar f 0.70 en f 0.80 per bos. Van de handelssoorten deden Bartigon met de sports Campfire, Phillip Snowdown, Cordell Hull en Montgomery tussen f 0.30 en f 0.40 per bos. Randtulpen als Edith Eddy en Bandoeng gunde nauwelijks een blik. Extra beste partijen brachten f 0.30 en f 0.35 per bos op. Tegen het slot van de vrijdagvfeiling hebben nog mooie partijen Van der Eerden zien verkopen voor f 0.30 en soms nog lager. Met de narcissen is het ook mis. Het is al leen de variëteit Fortune, die boven f 1 per 100 komt. Helios noteerde niet hoger dan f 0.50 per 100 of daaromtrent, terwijl men voor de beste partijen Unsurpassable, Rembrandt en Golden Harvast niet meer betaalde dan f0.60 en f0.70 per 100. Wat anemonen brachten tussen f2.50 en f3.50 per 100 op en fresia's deden van f 0.35 tot f 0.40 per bosje. Burgerlijke stand GEBOREN: Willem z v C. Noor en M C. van Elk; Johannes zn v N. Noort er L. C. Zijlstra; Pieter zn v G. Kralt er Chr. H. van Duijn; Sara dr v J. C. Kage- naar en W. Blok Teunis zn v T. Timmert en A. Schravesande. ONDERTROUWD: Leendert Ravensber- gen. 27 j. en Jannetje A. van Duijvenbode. 25 j.. Katwijk. GEHUWD: T. M. de Möoij, 34 j. en A. Ravensbergen, 31 j. tot zonsondergang geopend zijn; opening van de verlichte tuin des avonds heeft men blijkbaar dit seizoen niet weer aan gedurfd. Liimaeusherdenking In enig verband hiermee staat de Lin- naeusherdenking, die op 23 mei 2 uur in 1c Ridderzaal van het Haarlemse stadhuis zal plaatsvinden. Op deze dag de 250ste geboortedag van de grote geleerde zal er een academische zitting worden gehou den, waar prof. dr. H. Engel van het zoö logisch museum te Amsterdam, de herden kingsrede zal uitspreken. De heer Aschoff vertelde, dat de commissie van bijstand geen zitting had genomen, dan nadat zij uit de boeken de indruk had gekregen, dat de financiële toestand was geconso lideerd. Men zal zich herinneren, dat de Linnaeushof een schuldenlast van zes ton heeft, die de heer Roozen uit eigen zaak in tien jaar beloofd heeft af te lossen. Keukenhof maandag reeds open Hoewel de laatste hand nog moet wor den gelegd aan de afwerking van de Keu kenhof voor 4 april, heeft het bestuur be sloten in verband met het mooie voor jaarsweer, het publiek reeds van maandag af daartoe de gelegenheid te geven. Men zal dan nog wel de dertig hoveniers aan het werk 'zien, en ook de beelden uit Parijs zien plaatsen. Op de openingsdag (4 april) is de tentoonstelling tot 3 uur gesloten. Kakelbonte fiets op de markt (Van een onzer verslaggevers) De Nederlandse fiets slaat op de Amerikaanse markt lang geen slecht figuur. Dat kan de heer J. M. Junc- ker, directeur van een rijwielfabriek, met stelligheid zeggen, nu hij onlangs is teruggekeerd van een oriëntatiereis 3oor de Verenigde Staten. Eén ding is hem echter duidelijk ge worden: Nederland moet zijn fietsen dit jaar iets nieuws, iets onverwachts mee geven om in de internationale concur rentie niet ten onder te gaan. En daarom besloot hij de exportfietsen voor Amerika dit jaar kakelbonte kleuren te geven. Zo werd de „two tone"-fiets geboren, die on geveer dezelfde kleuren heeft als de Amerikaanse auto's. En voor die kakel bonte, wit-gele en wit-rode fietsen blijkt in ons eigen land ook zoveel belangstel ling te bestaan, dat hij dezer dagen ook op de Nederlandse markt verschijnt. De laagte van de prijs voor een ta melijk luxueuze fiets is te danken aan de grote, uniforme series, die men voor Amerika maakt. GOUDSCHAT IN TUIN Een alleenwonende dame in Den Helder heeft in de tuin van haar woning een goudschat gevonden, bestaande uit 700 gouden tientjes en 800 Engelse ponden. Verondersteld wordt, dat de (inmiddels overleden) vader van de vindster deze schat daar in de bezettingstijd heeft be graven. (A dverlentie) Voor Centrale Verwarming Fa Grimbergen - Noordermeer Vliet N.Z. 19-20 - Rijnsburg DE SPAARBANK VOOR IEDEREEN RENTE SPAARGELDEN RENTE SPAARGELDEN 3 0/ Dagelijks opvraagbaar

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 5