Opwekking zich in te zetten voor een betere wereld De mens blijft geloven in een betere wereld van het draaiboek Mevr. C. T. Jongejan-de Groot nam het op voor Bet je Wolff D W-m MENS TOT MENS NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 „We are tomorrow" in Leiche schouwburg Wie naaste niet lief heeft, is ongehoorzaam aan God gisteren. De wens de wereld te verbeteren was er reeds in een ver verledenOnrecht, deportatie, onderdrukking zijn helaas geen begrippen die zich bij de moderne mens zijn gaan ontwikkelen. Als dit zo was, mis schien was er dan hoop. Wanneer we schrijven, dat we steeds grote waardering en bewondering hebben voor degenen, die met de inzet van alles zich geven in de strijd tegen deze dingen, die de wereld, de samenleving, tot een on draaglijke last kunnen maken, dan weten we, dat dit te veel kan klinken als een aanmoedigingskreet van supporters op een sportveld. Niemand mag zich afzijdig houden. Dit kan ook eigenlijk niet; onzijdigheid bestaat in dezen niet. Elk geslacht, dat de poort van het leven klopt, heeft deze levenschaos steeds weer scherp onder kend. Omdat het er nog niet aan gewoon is geraakt, zoals vele ouderen, is de reac tie ook veel feller. Dat is goed, want het schudt de indommelende ouderen telkens weer wakker. Gezamenlijk Om deze reden hebben de jongeren die hun verantwoordelijkheid tegenover de problemen van de wereld zien en aan vaarden, recht op de sympathie, het me deleven van ouderen. Niet maar zo'n beetje van op een afstand, maar gezamen lijk, met elkaar zullen wij moeten strijden. Daarom deed het ons goed gisteravond In een stampvolle schouwburg te zitten en te kijken naar' de opvoering van We are Tomorrow, een toneelstuk van Peter Howard en gespeeld door een Schotse toneelgroep, samengesteld uit studenten en academici van Edinburgh en Glasgow. Dit stuk is niet geschreven om toneel te «pelen, maar veel meer om van iets te getuigen. Daarom kan men niet de ge wone maatstaf aanleggen. Men heeft met overtuiging ge speeld, maar het was jammer, dat de rol van Paul niet door iemand werd gespeeld die meer expressieve kracht bezit. Hij is de man, die ontdekt dat liefde, eerlijkheid, onzelfzuchtigheid en reinheid de zuilen zijn, waarop een nieuwe samenleving moet rusten. Hij was een te matte propagandist. Het beste Het eerste gedeelte van het tweede be drijf dat in een dictatuurstaat speelt, was het beste toneel van de avond. Hier ging kracht van uit, omdat het geladen was met dramatiek. In het tweede gedeelte werd evenals in het eerste bedrijf te veel gepraat over de dingen. Dat was te beschouwend, om door amateurs pakkend over het voetlicht te worden gebracht. \yy hebben ons echter tijdens de opvoering afgevraagd of de mensheid niet banger is voor de benauwenis van de dictatuur dan voor God. Jezus zegt niet: Het zou zo prettig en goed zijn als alle mensen vriendelijk tegen el kaar deden, maar Jezus geeft een ge bod om elkaar lief te hebben. En nu weten we wel, dat de christenen er met elkaar ook niet vee- van terecht hebben gebracht, maar daarvan kun nen ze niet zeggen: wat jammer toch 'N HET KADER van de Leidse week voor internationale samenwerking heeft mr. dr. A. A. van Rhijn, staatssecretaris van sociale zaken, in de burgerzaal van het stadhuis gisteren een rede gehouden over De internatio nale organisatie van de arbeid. Aan deze avond, die een afsluiting van de week vormde, werd verder medewerking verleend door het Nederlands Madrigaalkoor o.l.v. Willem Mizee en de organist Bram Martijn. In zijn welkomstwoord merkte de loco- burgemeester van Leiden, de heer J. C. Schaik op, dat het werk van de Leidse commissie voor internationale samenwer king in de twee jaren van haar bestaan Leiden grote aandacht op zich heeft gevestigd. Hij verklaarde, dat het ge meentebestuur ten volle achter de activi teiten van de commissie staat. Nadat het Madrigaalkoor enkele gees telijke liederen ten gehore had gebracht, agon mr. dr. Van Rhijn zijn rede. Alereerst merkte hij op, dat het geeste lijk leven van de 19e eeuw werd geken merkt door een grote mate van optimis- dit in tegenstelling tot de tegenwoor dige tijd, waar twee wereldoorlogen de realistisch hebben gemaakt, Gelukkige factor Een gelukkige factor is, dat, ondanks alle tegenslagen, de mens steeds bleef vasthouden aan zijn geloof in een betere •eld. Hiervan getuigen de talrijke in ternationale denkbeelden, die in de loop der geschiedenis een belangrijke rol heb ben gespeeld en die ook nu in de vorm internationale samenwerking tot ons komen. Eén A.-r. kiesvereniging over Droom en Vrees In Het Gulden Vlies vergaderde giste ren wijk I van de Anti-Revolutionaire kiesvereniging in Leiden. Voorzitter J Verduyn gaf een kort overzicht van de politieke situatie in Nederland en daar buiten. Internationaal is er steeds de drei ging van het communisme in Egypte en Indonesië. Bij enkele kandidaatstelling werd ir. J. C. H. Drost tot bestuurslid voor het Haag- weg-kwartier gekozen. De voorzitter deel de nog mee, dat er half april een Arjos- meeting gehouden zal worden voor Lei den. De heer J. D. Brouwer uit Oegstgeest sprak over Droom en Vrees. Er is in het leven van de mens van deze tijd eer droom naar eenheid, nationaal en inter nationaal en ook kerkelijk. Dit is eei waandenkbeeld en bij verwezenlijking zelfs een groot gevaar zoals de Hitler- tijd liet zien. Gevaarlijk is bijvoorbeeld de oecumenische gedachte, zei spr. Hoewel men open moet staan voor eikaars dachten, is het een verdoezeling eigen beginselen. Wil men spreken, dan moet men beginnen met beginsel tegen over beginsel te plaatsen. Ook de leuze van „onverdeeld naar de openbare school" is een dodelijk gevaar. Spr. had voorts kritiek op oranjever enigingen, die niet op christelijke begin selen zijn gericht. Neutrale oranjevereni gingen maken van een nationaal feest een gewoon carnaval. Ook trok hij leer tegen de werkgemeenschappen in de P. v. d. A., die in eigen partij muren wen, die zij buiten de partij bij anderen willen afbreken. Ook de sfeer in de AJC is absoluut ongeschikt voor Christenen en velen in de socialistische partij geven dit toe. Wij moeten ons echter niet door vrees laten weerhouden om verder te strijden. Er volgde op dit referaat nog een be spreking waarbij speciaal het gevaar voor de jeugd van socialistische zijde besproken Een dokter nodig De zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door de dokters Den Haan. Hartman, Pleiter, Verbrugge en De Welke apotheek? Vandaag en vannacht zijn voor het klaarmaken van spoedrecepten geopend de apotheken Kok, Rapenburg 9, tel. 24807, Tot Hulp der Mensheid. Hooigracht 48, tel. 21060, en Oegstgeest, Wilhelmina- park 8, tel. 26274. Morgen is van 's mor gens 8 uur tot 's avonds twaalf uur alleen de apotheek Kok geopend. mcj. A. Spruit te Den 0e heren H. van ZijU dc Jong te Den l A. F. M. Delemarre te Schevcningen, dat het ons te hebben, over God. Al ouder Want met alle respect, die we voor dr Frank Buchman hebben, moeten we er toch op wijzen, dat het gebod tot liefde tot de naaste wel enkele jaren ouder is, dan de these van Buchman. En boven de rehabilitatie van de hoop aan het eind van We are Tomorrow, stellen we het woord van Paulus; Zo blijven dan geloof, hoop en liefde, deze drie, maar de meeste van deze is de liefde. Na het spelen van het stuk spraken jon geren, onder wie een kleinzoon van Ghan- di, over hun bereidheid zich in te zetten voor een betere wereld. Dit mag voor ons geen hobby zijn; het is een goddelijk gebod. Van der Luit HAAGWEG 31 - LEIDEN etiióóen Mr. dr. A. A. van Rhijn in Leiden Verheugend is internationaal ontwaken van protestantse Kerken altfjd geweest, een sterke rechts gemeenschap tussen de staten onder ling. Dat hier grote moeilijkheden zijn te overwinnen spreekt vanzelf. Om te beginnen bestaat tussen de volken een verschil in ideologische opvatting. Verder zijn er verschillen t in omvang en ontwikkeling. Het ver schil tussen een grote en een kleine staat laat zich duidelijk als een moei lijkheid zien terwijl ook de belangen- politiek van verscheidene landen aan leiding geeft tot conflicten. A rbeidersorganisatie De internationale arbeidersorganisatie, die is gevestigd te Genève, streeft naar een verbetering van sociale peil in de on ontwikkelde gebieden. Na een korte uit eenzetting van de werkwijze van deze organisatie, behandelde mr. dr. Van Rhijn de moeilijkheden, waarmee men te kam pen heeft. Behalve Benelux en Kolen en Staalge meenschap is er in Europa het plan voor een Europese markt, zoals dat maandag door de ministers van buitenlandse za ken van de betrokken landen zal worden ondertekend. Ook hier doen zich vele problemen voor, die echter door een ge- i de beroepsbevol- De werkloosheid in Leiden Bestedingsbeperking laat invloed gelden De daling van de arbeidsreserve zette zich ook over de periode van 11 t/m 16 maart voort, evenwel niet in die verwacht werd. De bestedingsbeperking zal ook hier ongetwijfeld haar invloed doen gelden. Het aanbod beliep 230. een vergelijking met de standcijfers het overeenkomstige tijdstip in 1954, en 1956 blijkt evenwel, dat de regio nale arbeidsmarkt nog een uitermate gun stig karakter vertoont. De voordelige ver schillen bedragen resp. 1170, 570 en 120 Verschillen die des te meer spreken, wan neer rekening wordt gehouden natuurlijke aa king. Een analyse van de werkloosheid (ar beidsreserve) levert het volgende beeld op: wrijvingswerkloosheid 80, seizoen werkloosheid 80 en overige vormen van werkloosheid 70. De vraag handhaafde zich en beliep 430 geregistreerde aanvragen, waarvan 180 betrekking hadden op jeugdigen, leeftijd 15 t/m 18 jaar. In enkele bedrijfstakken zoals de metaalindustrie, de textielindus trie en de betonwarenindustrie bestaat een permanent tekort aan arbeidskrachten. Met de scholenactie het registreren van jeugdigen die in april de diverse onder wijsinstellingen verlaten wordt voort gegaan. De resultaten zijn zeker niet on bevredigend te noemen. In vrijwel alle bedrijfstakken is plaats voor jeugdigen. Het aanbod van vrouwelijke arbeids krachten onderging geen wijziging van betekenis en bedroeg op 9 maart 75. Het aantal geregistreerde aanvragen beliep 260, waarvan ruim 45 betrekking had op jeugdigen. In de huishoudelijke sector en in de textiel- en confectie-industrie bestaat een permanent tekort aan vrouwe lijke arbeidskrachten. Veel bereikt Mr. dr. Van Rhijn eindigde met te con stateren, dat 6edert 1945 veel is bereikt. Er zijn echter nog dingen, waarvoor wij ons moeten schamen. Als grootste defect noemde hij het lage zedelijk gehalte van de mensheid. Verheugend is het feit, dat er een internationaal ontwaken gaande is onder de protestantse Kerken, die op hun wereldraad te Evanston opriepen tot een hernieuwde vorming van de geeste lijke sfeer. De voorzitter van de Leidse commissie voor internationale samenwerking dr. ir. H. M. J. Hart. sprak een slotwoord, waar na het Madrigaal koor slotkoor en koraal uit de Johannes-Passion ten gehore bracht. Vakantiefilms in de gehoorzaal In de foyer van de stadsgehoorzaal heeft het reisbureau Lissone-Lindeman gisteren een filmavond gegeven. De ver tegenwoordiger voor Leiden, de heer J. Koch, hield een kort inleidend praatje. Hierin merkte hij op, dat de prijzen voor buitenlandse reizen niet zijn verhoogd. Tevens deelde de heer Koch mee, dat het zomerreizenboekje is uitgekomen, zo dat nu reeds een begin kan worden ge maakt met het uitstippelen van de reizen. Enkele prachtige films over Frankrijk, Duitsland en Zwitserland brachten de aanwezigen in vakantiestemming. Vooral de in Duitsland gemaakte opnamen wa ren de moeite waard. Tussen de bladzijden Vincent van Gogh Trianon. De filmindustrie heeft al veel kunstenaarslevens vertekend. En dat Metro Goldwyn Mayer, toen deze filmfabriek het levensverhaal cent van Gogh op het produktieprogram- ma plaatste, het toch al geromantiseerde boek „Lust for life" van Irving Stone als uitgangspunt nam, rees de angst, dat ook dit bombastisch klodderwerk den. Maar afgezien van het sentimentele begin, waarin hoofdrolspeler Kirk Dou glas een slechte indruk maakt, en afgezien van een enkele historische juistheid heeft Vincente Minnelli hier groot Hollands schilder recht gedaan, al wil dit niet zeggen, dat kritiek op deze film zouden hebben. Maar die kritiek beperkt zich toch slechts tot ondergeschikte punten. Kirk Douglas Anthony Quinn doen de zwakke inzet snel vergeten'. Sensatie en melodramatiek zijn vrijwel vermeden en daarvoor mag men eerbied hebben. Kort geleden be spraken we deze film al zeer uitvoerig en de teneur van onze beschouwing Voor Leidse Christen-vrouwen SCHRIJFSTER mevrouw C Th. Jongejan-de Groot hield gisteravond in Rehoboth een causerie voor de afdeling Leiden van de Christen-Vrouwenbond over Joffers hoepelrok. Als centrale figuur van haar voordracht had spreekster Betje Wolff genomen. Zij vertelde over haar jeugd, waarin zij haar moeder moest missen en zo achterbleef in de hoede van een veel te toegeeflijke vader. De argeloze Betje liep op ze ventienjarige leeftijd in de val, toen. een jong vaandrig haar het hof maak te en haar met minder eerbare be doelingen opsloot. Dit schandaal was teveel voor het dorp Vlissingen en haar hele leven lang hêeft Betje hier voor moeten boeten. Door haar voor gedrag werd zij echter al spoedig van de censuur ontheven. Spreekster liet door het voorlezen van fragmenten zien wat er in het hart van de jonge vrouw is omgegaan, vóór en nadat die, gematigd en inschikkelijk als hi; Betje de vrijheid liet die zij met haar speelse geest nodig had. Mevrouw Jongejan-de Groot merkte op, een ander standpunt in te nemen dan Jan Mens in zijn boek Elizabeth Bekker. Zij wees er op, dat Betje Wolff een moderne vrouw is geweest, die men niet alleen de woorden charmant en wuft kan be stempelen. Zeker heeft zij ook op rijpere leeftijd steun gevonden bij haar echtge noot, die oppervlakkig geoordeeld, niet bij haar paste. Na diens dood is een warme vriendschap ontstaan met de volkomen in karakter van haar verschillende Aagje Deken, die haar bij de eerste kennismaking geducht de les heeft gelezen. In het begin van de avond was ee stuursverkiezing gehouden. Mejuffrouw J. W. Boehmer werd herkozen als pen- ningmeesteresse en in de plaats van mevr E. J. v. Ingen Schenau-Oltman, die wegen< vertrek uit Leiden haar functie neerleggen, werd mevrouw A. de Bock- Wessel benoemd. De presidente, mevrouw G. Houwing, richtte zich met enkele hartelijke den van dank tot mevrouw Van Ingen Schenau en overhandigde haar ee de veel oudere dominee Wolff trouwde, schenk onder couvert. Hier geen Unesco! "TVE WEG tot elkaar", die van de week in Leiden is afge legd, voerde woensdagmorgen de meisjes van de Kleuterkweek school aan de Vliet naar de jon gens van de Christelijke kweek school, die op deze Unesco-ten- toonstelling als gidsen fungeer den. Wim van Hilten en Nico Bleichrodt waren die morgen de enige gidsen en dat is niet zo bar veel, wanneer men de belangstel ling van de toekomstige kleuter- onderwijzeresjes kent. Wim en Nico voerden hen met de nodige zorg en voorlichting langs de vele stands in de Boer- haavezalen; zij. vertelden van het moeilijke begin, dat de Unesco telkens weer moet maken, wan neer zij in een nieuw gebied gaat werken. Eerst komt de medische verzorging aan de beurt, dan poogt men de kinderen op te van gen en geleidelijkaan brengt men ook de volwassenen in contact met de vindingen die het westen noodzakelijk acht voor een goed economisch leven- De eerste resultaten van het werk werden getoond door een aantal kindertekeningetjes, die grappig en spontaan waren, maar een meisje, dat diep dacht, vroeg aan Wim, of de technische voor uitgang van die zogenaamde on der-ontwikkelde gebieden ook het geluk van de bevolking daar ten goede komt. Wim wist daar zo gauw geen antwoord op, want misschien zijn de onder-ontwikkelde nu toe betrekkelijk gelukkig ge weest en als hij naar het verlichte westen kijkt, krijgt hij niet de in druk, dat de vooruitgang het ge luk van de gewone man en vrouw erg bevorderd heeft. Dit was dus wel een lastige vraag, maar gelukkig waren ze toen bij een heel bijzondere stand gekomen, waarin werd uitgelegd, hoe een vrouw in waarde steeg door haar contact met de Unesco. Eerst was zij 10 kamelen waard; toen zij weduwe werd bedroeg haar waarde nog slechts 6 kame len, maar nadat zij een cursus bij de Unesco gevolgd had, wilden de mannen graag 20 kamelen voor haar geven. „Nou, dan hoop ik maar, dat die Unesco nooit hier komt!", sprak een collega'tje van dat meisje, dat zo diep dacht. De verbazing was algemeen. „Nee", verduidelijkte het meisje haar wens, „hoe moeten de jon gens hier nu aan 20 kamelen ko men?" Huis I rpOEN DE ZON de vorige week haar vergissing inzag en be scheiden plaats maakte voor stormvlagen en regen, kregen we weer medelijden met het huis op de Hoge Rijndijk. Tot voor enke le maanden was het een huis, zo als er duizenden in Nederland staan, maar toen kwamen er steigers voor en begon men te slopen. Weinige dagen later ver dwenen de steigers weer en kwam een huis zonder voorgevel te voorschijn. In Frankrijk pleegt men in bis tro's en café's zijn dag door te brengen en alleen des nachts ver toeft men in huis. In de Belgische Borinage heb ben we eens mensen tot de diepe duisternis op hun stoepen zien •zitten, en als men de spelonken zag, die daar als huis dienst doen, zou men begrijpen, dat er weinig geestdrift onder die mijnwerkers is om de huiselijke haard op te zoeken. In Duitsland rijen huurkazer nes zich in troosteloze regelmaat aaneen en evenals soldaten de kazerne ontvluchten, zo gauw zij hun snert genuttigd hebben, evenzo vinden de Duitsers maar weinig rust in deze blokken be ton. In Nederland is een huis echter een woning. Wanneer de storm wind door de straten raast, krijgt de voorbijganger een gevoel van behagelijkheid en warmte, als hij door het venster van eén Hol lands huis naar binnen kijkt en daar onder de schemerlamp een zorgzame huismoeder de sokken van haar man ziet stoppen en aan de grote tafel een kleine jongen met zijn sommen ziet worstelen. In Nederland heeft een huis iets persoonlijks; ons huis wordt een gedeelte van ons leven en wij Woonprobleem aan Hoge Rijndijk worden een gedeelte van ons huis. Daarom huiverden wij, toen we voor het eerst het huis aan de Hoge Rijndijk naakt, zonder voor gevel, in de snerpende wind zagen staan; het was net of een goede kennis van ons, aan wie we veel te danken hebben, in bekommer de omstandigheden was geraakt. Huis II 1VTET DE kommer van dat hnis Hoge Rijndijk 16 valt het inmiddels wel mee. al is het geval niet zonder proble matiek. Ruim een half jaar geleden kwamen de bewoners tot de ontdek king, dat de erkers boven en beneden scheuren gingen vertonen, een ontbo den vakman trok een bedenkelijk ge zicht en enkele weken later stond de voorgevel in de steigers. Toen men echter de voorkant tot de grond toe weggebroken had en de bewoners een tijdelijke toevlucht achter de erkerdeu ren gevonden hadden, zagen de des kundigen, dat de onde voorgevel altijd verkeerd gefundeerd had gestaan. Men trof aan de rand van het hnis een gedempte sloot aan, waarvan de vulling nog steeds aan het zakken was. Terwijl men aan een nieuwe fundering werkt, kan de nieuwe voorgevel nog niet worden opgetrokken en zo staat het huis aan de Hoge Rijndijk verminkt tussen zijn buren. Toen het zonnetje de vorige week be gon te schijnen, konden we ons een beetje met het lot van het huis verzoe nen. Het leek toen net een zwaar-zieke, die in zonlicht herstel vindt. Maar na dc stormvlagen zijn teruggekomen, moeten we telkens als -we langs het huis fietsen denken aan een man, die per ongeluk tijdens een winterse storm in badpak aan het strand is verzeild Als wij 's avonds thuis zitten en de koestering van lamp en vuur voelen, krijgen wc een klein schuldgevoel, om dat het huis daar buiten zo helemaal onbeschermd wind en regen moet trot- Dit klinkt een beetje sentimenteel en dat is het ook. Maar de nuchtere Ne derlander heeft in zjjn hart een grote plaats ingeruimd voor zijn huis, dat voor hem zijn kasteel is. Een Neder lander is thuis in zijn huls en daarom vinden wij het een beetje onplezierig, dat het huis op de Hoge Rijndijk zo'n ongemakkelijke tyd doormaakt. Omdat wjj ook Nederlander zijn. Bijdrage TA AAR WE werkelijk geen zin had den om een praatje te maken, doken we woensdagmiddag demon stratief weg achter een levensgrote dubbelgevouwen krant, toen de trein naar Utrecht zich in beweging zette en het heertje tegenover ons met ver wachtingsvolle blik uitvoerig uiteen begon te zetten, dat het weer weer niks was. Terwijl we gedachtenloos lazen, dat de bestedingsbeperking de afgedwon gen stemming van de Tweede Ka mer had gekregen, hoorden we aan de andere kant van de krant het heertje mompelen: „Tjonge, tjonge, 'tis me toch wat!", waarna een kort zwijgen en vervolgens het bijna bedwongen kreetje: „Ze doen me toch maar!" „Niet toegeven", vermaanden we onszelf, „als je nu over de krant heen kijkt, krijg je tot Utrecht een verhaal over de slechtheid van Rusland, de nadelen van de voetbalpool, de moei lijkheden aan het Suezkanaal en de mogelijkheden van het weer". Het bleef stil aan de andere kant en voorzichtig gluurden we over de krant-rand heen om preoies te kijken in de stralende ogen van het oude heertje, dat ons bemoedigend toe knikte. „Heertijk. zo'n rustig reisje", sprak hij opgetogen, alsof we al uren ge zellig hadden gekletst, „als zo'n trein stampvol is. kun je nooit op je gemak nadenken. En dit is, wat de mensen tegenwoordig te kort komen, meneer: ze hebben geen tijd meer om na te denken". We pogen altijd goede verliezers te zijn en daarom was de zucht, waar mede we achter onze krant vandaan kwam, nauw hoorbaar. De wereld moge dan al weinig tijd aan zelfinkeer besteden, het heertje tegenover ons had kennelijk geen enkele gelegen heid voorbij aaten gaan. Toen de trein het Utrechtse station binnenreed, brak hij met een spijtig gezicht zijn diepzin nige beschouwing over de plannen van Soekarno af: „Dat komt er van, als je gezelQig met elkaar zit te praten", zo sprak hij, „de reis is om voor je er erg in hebt". „Hum!", zeiden wij. Dat is onze vollèdige bijdrage tot het breedvoerige gesprek geweest Bestedingsbeperking Wij stonden bij een sinaasappe- lenkraam op de Leidse markt. Naast ons een dame, die fruit kocht en betaalde met een briefje van f 2,50- De koopman tastte in zijn buidel om haar terug te be talen. „Zo, mevrouw, tachtig en twin tig is een gulden, met twee kwart jes is éénvijftig, plus drie-en-een- halve gulden maakt vijf gulden". Verbazing stond op het gezicht van de vrouw. De groenteman kon haar verbazing niet opheffen, maar deze kreeg wel een ander karakter, toen hij zei, dat hij twee in elkaar gevouwen briefjes van 2,50 had gekregen. „En u bent de tweede al vanmorgen. De eer ste dame gaf een briefje van 25 gulden, wat ook twee exemplaren bleken te zijn". Waarmee we maar willen zeg gen, dat onze geliefde winkel- en marktbezoeksters er beter aan doen, het papieren geld in hun beurs naast elkaar en niet in elkaar te schikken. dat de Amerikanen hier eerbied voor de kunst hebben betoond. Dat is het beste compliment, dat we hen kunnen maken. (Bezienswaardige film over groot Hollands schilder.) Oklahoma Lido Oklahoma is een vrolijke film met stevige, gebruinde mannen en beel dige meisjes, die zingen, dansen en elkaar beminnen. Het pretentieloze verhaal speelt zich af op een ranch, waar de cowboys met hun liefjes van heinde en ver bijeen komen om feest te vieren. In het middelpunt staat een paar, dat akelig verliefd is, maar dit om de een of andere duistere reden niet wil weten. De krampachtige pogingen van een lompe medeminnaar om de genegenheid tussen die twee te doen verdwijnen, brengt hen juist tot elkaar en zo worden zij ten lan gen leste toch bruid en bruidegom. Ten langen leste, ja inderdaad. Waarom dit alles twee uur moet duren is ons een raadsel. Met een flinke schaar moest men in die film kunnen knippen om een enkel onkies fragment en een enorm stuk ver velend gewauwel te verwijderen. Dan was een aardige ontspanningsfilm, die soms de vorm van een operette aanneemt, overge bleven; een beetje erg romantisch wel iswaar hier en daar, maar een mens moet toch eens dromen ook. (Romantische ontspanningdie door de te lange duur gaat vervelen.) Don Juan Luxor. Wat maakte Don Juan tot „Don Juan"? De legende, rondom hem? Of de man zelf? Was hij onweerstaanbaar door de roep, die van hem uitging of ging deze roep van hem uit doordat hij on weerstaanbaar was? De uitnemende film van John Berry, waarin Fernandel natuurlijk tegen wil en dank de Don Juan speelt, tracht een antwoord op deze vragen te geven. Lange tijd weet men niet hoe dit ant woord luiden zal, maar in de laatste meters verneemt men het met een zucht van verlichting: om de man zelf. Don Juan de legende verbleekt, maar de echte, de levende mens, blijft en daarmee de echte liefde. Voor degenen, die deze film nog niet zagen, lijkt het bovenstaande wellicht raadselachtig. Graag zouden wij hen uit de droom helpen, maar het charmante geheim van deze film berust op een zo subtiele vondst, dat alles, wat men van te voren verklapt, schade zou doen. Daarom: deze film is een feest van humor, van kleur en ridderlijkheid; maar bovenal met een Fernandel, die er bijna zijn Don Camillo in verbetert. Het is waarlijk verbluffend hoe men zo'n „on deugend" gegeven zo ontwapenend on schuldig, maar niettemin oergeestig, heeft weten op te dienen. Slechts de spitse Franse geest is zoiets toevertrouwd. Lemmy en mysterie Casino De vaste liefhebbers vaa Eddie-whisky-Constantine en zijn gelooide facie en zijn charmeursgenie en van zijn opstootjes en linkse en rechtse hoekjes en zijn revolverarsenaal en van de brutale praatjes, die hij verkoopt, trekken van de week naar de Hogewoerd. Om hem heen zeer te zien scharrelen tussen twee mysterieuze maar mooie vrouwen en een stuk of wat vals-muntende boeven. Voort durend whisky nemend en opstoppers ge vend lost hij een misdaadvraagstuk op, dat i verward in elkaar zit als een portie het nationale voédsel van het land, M__r Peter Cheyneys verhaal zich af speelt, Italië. Dat verhaal heeft even weinig om het jf als een der dames, die een rol in deze film speelt, maar het wordt in vlotte film taal oververteld en de grote verdienste is dat het ook niet als serieus be doeld wordt opgedist. Er mag dan wel eens wat op de vrouwelijke entourage zijn aan te merken, wij houden wel van dit aparte filmgenre. Alleen al om die „kop" van Constantlne en om zijn praatjes. In dit speciale „mysterieuze" geval heeft men en daar voor een geestige muzikale begeleiding der beelden gezorgd. (Met een droog gezicht ondanks alle whisky lost Lemmy Caution mis daad op.) Alarm in de Pacific tex. Een stroom van oorlogsfilms is de tweede wereldoorlog over ons land gekomen. Meestal zitten aan zo'n rolprent negatieve en een positieve zijde. Met dc negatieve zijde bedoelen wij het de toeschouwer bijbrengen van een overdre- militairisme en als positieve zijde zien wij de vertoning van de verschrikkingen een oorlog, die een afkeer van alle bruut geweld teweeg kan brengen. Beide factoren zijn in de film Alarm in de Pacific aanwezig. Bepaald gunstig Is het feit, dat regisseur John H. Auer de goede eigenschappen van een bepaald iemand uit die oorlog op vaak uitnemende wijze schildert. Het ls het verhaal van kapitein John Hoskins, die zich door tal van moeilijk heden heen, een voorbeeld toont. Scherp wordt ook de band tussen man en vrouw getekend. Wij konden het Rextheater dit maal met een voldaan gevoel verlaten. (Goed beeld van een strijdende mens.) Eervol ontslag voor prof. dr. Bosch Bij Koninklijk Besluit ls met ingang an 16 september 1957 aan dr. F. D. K. Bosoh op zijn verzoek eervol ontslag ver» >nd als hoogleraar aan de rljksunwersd- t te Lelden met dankbetuiging voor de belangrijke in deze betrekking bewezen diensten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3